Jlieuuie geihsctfe ÖTourant a Sultan van Oman zal steun van luchtmacht krijgen Amerika houdt zich nog volstrekt afzijdig Communisten naar de top op verarmd Java Pedaalridders door Nederland Dank zij de revolutie op drempel atoomtijdperk Vals spel met roulette li! sj ili!' 193 DINSDAG 23 JULI 1937 BUREAUS; Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeKng: Tel. 31441. ADVERTENTIES; 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11013 Directie: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W J- EXSERINK CHRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhNistirf) is al jnyn qsri ia tealje jbebkuftt ienspKt" Geld voor ambulance Britse regering vastbesloten u i "yiER GROTE Britse transportvliegtuigen zijn naar het Midden-Oosten vertrokken in verband met de moeilijkheden in het sultanaat Oman. In het Lagerhuis heeft de minister voor buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, verklaard, dat Engeland het sultanaat zal steunen „als trouwe vriend". De commandanten hebben bevoegdheid gekregen binnen zekere grenzen mili- taire maatregelen te nemen. De minister voegde er aan toe, dat de rebellen in Oman volgens zijn inlichtingen beschikken over buitenlandse wapenen. Van Labourzijde is de regering ernstig gewaarschuwd tegen een tweede „Suez- avontuur". Geëist werd een onmiddellijk debat over de eventuele Britse inte: tie in Oman, doch zover kwam het Op de vraag of de steun aan de sultan op Amerikaanse bijval kon rekenen, ant woordde Lloyd: ,,naar mijn mendng zal deze vraag weinig ter zake doen. Ons op treden berust op de langdurige vriend schap tussen de sultan en Engeland". De militaire maatregelen, door Engeland in het sultanaat te nemen, zouden begin nen met het afwerpen van pamfletten boven het gebied, dat in dc macht der opstandelingen is. Mocht dit geen resul taat hebben, dan zullen aanvallen uit de lucht op de troepen van de iman begin nen. Kan ook hiermee geen succes be haald worden, dan pas zou men de land strijdkrachten gebruiken. (Het leger var de slutan telt nauwelijks 1500 man. die geleid worden door Britse officieren). De sultan zou een afwachtende hou ding aannemen. De opstandelingen heb ben het gebied van Nizvya stevig in han den. Engelsen, die trachten dc stad te naderen, zouden gesneuveld z(Jn. doord: hun voertuigen op landmijnen reden. Drie broers niet politie slaafs in Blokzijl Drie broers leverden In Blokzijl slag met de in allerijl versterkte politie, nadat zij eerst in een dronken bui een café op stelten hadden gezet. De enige politieman die in Blokzijl zelf beschikbaar was en die door de caféhouder was gewaarschuwd had inmiddels versterking gekregen van de rijkspolitic te Vollenhove en Emmel- oerd. Toen de politiemannen een van de drie gebroeders hadden overmeesterd, onstaken de anderen daarover zo in woede, dat zij de agenten plotseling van achteren be sprongen Een van de broeTS stak de wachtmeester met een mes in de nek waarop een andere politieman een schot uit zijn karabijn loste, dat de aanvaller in de voer trof. De man sloeg ondanks zijn verwondin gen op de vlucht en sprong in het ka naal om ziich aan de overkant in de riet kragen te verschuilen. Zijn broers die een bootje hadden weten te bemachtigen voegden zioh daar bij hem. De politie liet bet er echiter niet bij zit ten en begon de achtervolging, die steed# dieper het moeras in leidde De duister nis dwong echter al spoedig tot opgeven In de loop van de nacht werd de aan de voet getroffene tlhuis aangehouden. De beide broers waren echter nog voort vluchtig. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft een verklaring doen uitgaan, waarin gezegd wordt, dat de Verenigde Staten alles wat spanni kan oproepen op het Arabische schier eiland zeer ernstig opvatten en dat ze doen wat ze kunnen om de gemoederen tot rust te brengen. De woordvoerder verklaarde ervan overtuigd ten zijn. dat Engeland de Ver enigde Staten op de hoogte houdt van de ontwikkeling, terwijl hij eraan toevoeg de, dat de Verenigde Staten geen voeling houden met Saoedi-Arabië. Voorzover hij wist, waren er geen Amerikaanse wa pens in het omstreden gebied De wapens door Amerika aan Saoedi-Arabië ver strekt, hadden een duidelijk bepaald doel Verklaring V.S. Arabië goed bevriend en hebben officieel nog niets gedaan om hun goede diensten tot bemiddeling in het conflict aa -bieden- Ondanks vele protesten Britse arbeider opgehangen Voor het eerst sedert augustus 1955 si vanmorgen vroeg in Engeland een ter- doodveroordeelde terechtgesteld. Het was de 22-jarige arbeider John Wilson Vickers, die ondanks vele protes ten van parlementaire en religieuze zijde in de gevangenis van Durham is opgc- Vickers heeft de 72-jarige mej. Jane Duckett, eigenaresse van een kruideniers zaak in Carlisle, vermoord tijdens een roofoverval op haar winkel. K. en B. nu naar Oost-Duitsland Kroesjtsjcf cn Boelganin zullen Jn de eerste helft van augustus een bezoek van dagen aan Oost-Duitsland brengen is officieel door de Ooslduitse regering aangekondigd. Dc Russen zullen aan het hoofd staan van een delegatie van par ui regeringsfunctionarissen. Dc jaarlijkse vlaggenparade op maandagavond, voorafgaan de aan de eerste dag van de Vierdaagse in het Goffertsta- dion in Nijmegen trok weder om veel belangstelling. Zowel de Nederlandse als de buiten landse deelnemers presenteren zich hier op boeiende wijze in een formatie, die geen regie behoeft. Gewonden Neutron buiten gevaar De chirurg te Hollandia, dr J. G. Wes ter. die belast is met de zorg voor de gewonden van het KLM-vliegtuig Neu tron. heeft medegedeeld, dat alle over levenden thans buiten direct levensge vaar zUn. „Zoals men zal begrijpen," zei hij. „zijn er nog enkelen, wier toestand ernstig ge noemd kan worden, maar over het alge meen ben ik erg tevreden." Bi week zullen twee gewonden het hospi taal mogen verlaten. Mr. J. O. de Rijke is met zijn zoontje Frank en de heer Wa genaar zondag met het vaartuig Oranje uit Biak in Hollandia aangekomen. Men verwacht, dat alle thans nog in Biak verpleegden zondag met het m.6. Bengalen van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd van Biak naar Hollandia wor den overgebracht. GEEN BOM IN MACHINE VAN DE K.L.M. Twee uur heeft gisteren een toestel vor de K.L.M. oponthoud gehad in Miami (Florida) nadat een onbekende het vlieg veld had opgebeld met de mededeling dat er een bom in het toestel was geplaatst. Het vliegtuig, dat op weg was naar Cura cao. werd grondig doorzocht, maar werd niets gevonden. Passagiers en ba gage bevonden zich al in het toestel, toen de onbekende kort voor de start opbelde De passagiers moesten het vliegtuig on middellijk weer verlaten. EGYPTE ERKENT GEZAG INTERNATIONAAL HOF Egypte heeft de Verenigde Naties mee gedeeld, dat het in juridische geschillen de eploitatie van het genati seerde Suezkanaal de jurisdictie v. internationale gerechtshof in Den Haag Dit besluit is echter niet van invloed op het weren van Israëlische schepen uit het kanaail, zo is door V.N.-functionaris- verklaard. Het geldt geschillen tusser Egypte en de andere ondertekenaars var de conventie van 1888 over de interpre- of de toepasselijkheid van de be palingen van die conventie. Rothschild. Wijlen baron James de Rothschild, die op zeven mei in Londen is gestorven, heeft zes miljoen Israëlische ponden (ruim twaalf miljoen gulden) ge schonken voor de bouw van ee Israëlisch parlementsgebouw in Jeruza- Verwacht: in 1960 meerderheid INDONESISCHE politieke waarnemers voorspellen, dat de communisten in 1960 op Java bij de algemene verkiezingen de volstrekte meer derheid zullen behalen en dat zij bij de verkiezingen van thans niet alleen in Midden- maar ook in Oost-Java de gemeentelijke en provinciale iaden zullen beheersen. Een van de bekende leiders der Masjoemi, Isa Anshary, waarschuwt, dat de communistische partij na de verkiezingen van 1960 de grootste van geheel Indonesië zal worden, als de niet-commu- nistische partijen haar lijdelijke houding niet laten varen en geen gemeen schappelijk front tegen de communisten vormen. ic voorspellingen worden bevestigd de opmerkelijke winsten der commu- d bij de huidige verkiezingen. In Dja karta gingen z(j na een zeer kostbare cam pagne vooruit van de vierde naar dc twee de plaats onder veertig partyen. Zij waren de enige party, die winst boekte en wel 43 procent. In Djakarta verwierven z(J 137.313 stemmen tegen 96.351 in 1955, de Masjoemi 154.050 tegen 200.41$, dc Nahda- toel Oeiama 104.663 tegen 120.696, dc Par- tai Nasional Indonesia 123.955 tegen 151.733 in 1955. Hamer en sikkel In Midden- en Oost-Java zijn de biljetten met het teken van de hamer en de sikkel om de honderd meter aangeplakt aan de bomen op de 500 kilometer lange weg tussen Banjoemas en Soerabaja. Partij kantoren treft men zelfs aan in gehuch- Tot verbazing van politici te Djakarta, die verwacht hadden dat de communisten slechts stemmen zouden trekken in de grote steden, werden zij de vierde partij van Indonesië in het parlement. Zij winnen de dorpsbewoners, die het laag ste inkomstenpeil hebben ter wereld, met beloften van voorspoed. Bovendien is de bevolking beroofd van vele bestaans- bronnen, tengevolge van de politiek der verschroeide aarde van 1949, waarbij al leen rondom Djokja al zes suikerfabrie ken in de as waren gelegd. Vele koffie-, thee- en rubberondernemingen zijn soevereiniteitsoverdracht gesloten, Hoewel men dit alles weet, hebben de P.N.I., de N.Oe en de Masjoemi onderling gestreden zonder ernstig te concurrerei de Partai Kommonis Indonesia. Dezi partijen hebben dan ook geen fondsen, ter wijl de communisten over onuitputtelijke hulpbronnen beschikken. De communisten gedragen zich alsof zij in de eerste plaats Indonesiërs zijn en daarna communisten. Zelfs ministers De P.N.I. heeft trouwens de communis- n de vrije hand gelaten en deze zijn thans een gerespecteerde partij geworden Hun congressen wo -den bijgewoond door ministers. Sukarno heeft voor hun opne ming in het kabinet gepleit en deze warei de sterkste voorstanders van Sukarno' gedachte van geleide democratie. Nu de tijd echter niet rijp blijkt, dringen zij niet op volledige uitvoering van Sukarno' Worosjilof sn Sukarno met Worosjilof over Java reisde, wapperden de Indonesische en 1 sische vlag broederlijk naast elkaar deze laatste vrijwel gelijk aan het c munistische party-embleem. De aanhang der andere drie grote par ten is opmerkelijk lauw. In Djakarta ging 20 procent van de kiezers niet naar de stembus. Men vreest in Djakarta dat een en an der de kloof met de buitengewesten zal verbreden, want daar hebben de commu nisten slechts enkele steunpunten. Boven dien treden de autoriteiten tegen hen op. Te Djakarta krijgen de communisten Deze ravage is het overschot van de sportauto, waarmee koning Leopold en zijn gemalin, de prin ses van Rethy bij Cortina d' Am- pezzo zondag over de kop sloegen na op de gladde weg geslipt te zijn. Beiden kwamen met enkele schrammen en de schrik vrij. STRAFPUNTEN VOOR LELIJKE WOORDEN De toer de Frats van „Oom Joop" nit Arnhem is dit jaar herdoopt in de toei der Verenigde Naties. Zwolle was gister avond het eindpunt van de eerste etappe van dit wiclerevcncmcnt voor jongens van 15 tot en met 17 jaar, die in 13 ploe gen van 6 jongens rijden. Deze toertocht, die het tempo van de normale wielertoerist aanhoudt en er al leen aan de finish een eindsprintje op toe legt. wordt financieel mogelijk gemaakt door verscheidene firma's. In ruil hier voor mogen zij op de kleding van de jongens en met auto's reclame maken. Gisteren werd de beslissende sprint reeds in Dieren gehouden en hier werd de 17-jarige Wim van Driesten uit deze plaats winnaar. Dit leverde hem de gele trui en aan de eindstreep een kus van de 18-jarige Vrouwke Dijkstra uit Arn hem op. Verder had Oom Joop. de orga nisator, een prijs voor de grootste pech vogel, voor de sportiefste knaap en voor de jongeman, die het meeste branie had geschópt. Gisteren was dit een lid van de enige buitenlandse ploeg, die uit Duits land komt. Winstpunten kunnen de de Jongelui in deze toer, die op 2 augustus in Arnhem eindigt, verzamelen door correct gedrag, sportiviteit en hulpvaardigheid. Straf- punten vallen bij gebruik van lelijke woorden, onverzorgd uiterlijk e.d. En Oom Jaap heeft er de wind onder, want wie 100 strafpunten heeft, wordt onher roepelijk naar huis gestuurd. Voor een van de knapen was het vandaag zover, niet omdat hij zich misdragen had. maar omdat zijn maag de inspanning van de 70 km fietsen niet verdroeg. Een tweede zocht de ..bezemwagen" op nadat hij bij een val het stuur van zijn fiets in zijn zij had gekregen. Vannacht hebben de toerrijders de nacht doorge bracht in het warme stro van dc uit spanning ..De Agnietenberg" en vanmor gen is voor de tweede etappe naar Sneek gestart. De andere etappeplaatsen zijn HyppoLitushoef, Haarlem (met tijdrit). Amsterdam, Utrecht, Rotterdam (rust dag), Breda. Eindhoven, Venlo. Gennep en het slot is Arnhem op 2 augustus. Nasser over Egyptische successen 8 van de 41 raadszetels tegen tevoren 6 van de 45, de Maspoemi 9 tegen 11. de nationalisten 8 tegen 9. de N. Oe. 6 tegen 7. Volgens de communistische Harian Rakjat hebben de communisten in 8 re gentschappen van Midden-Java 140.000 6temmen gewonnen, de nationalisten 116.000 verloren. In enkele districten wonnen de communisten 60 procent, in 12 districten verwierven zij de volstrekte meerderheid. In Wonogiri. Klaten, Bojo- lali en Sragen zijn nieuwe stemmingen nodig wegens onregelmatigheden. In Wo nogiri hebben dc nationalisten de leiding. Weer arrestaties Het opperbevel van het Indonesische leger op We6t-Java meldt, dat twaalf of ficieren en burgers te Bandoeng en Dja karta zijn gearresteerd en dat wapens en documenten in beslag zijn genomen. De gearresteerden worden beschuldigd van samenspanning tot gewelddadige omver werping der regering. Birgitte Toft door het Suezkanaal Maar Israëlisch zeeman hij controle gearresteerd Het Deense schip Birgitte Toft mag met een voor Israël bestemde lading door het Suezkanaal varen. Een Israëlische zeeman aan boord van het schip. Rafi F.ilon, is echter gearresteerd cn zal aan de mili taire autoriteiten worden uitgeleverd. Zijn fototoestel werd in beslag genomen. Egypte beschouwt zich nog steeds in oorlog met Israël en achtte dc aanwezig heid van een o-nderdaan van het vijande lijke land een bedreiging voor de veilig heid van de staat. PRESIDENT NASSER heeft giste ren in een lange rede voor zijn nieuwe volksparlement trots reken schap afgelegd van vijf jaar econo mische en politieke vooruitgang en rerklaard, dat Egypte door zijn revo lutie op de drempel van het atoom tijdperk is komen te staan. Op het spreekgestoelte, dat vroeger voorzien van pluche kussens dienst deed als troon van koning Faroek. een adelaar gebeeldhouwd, tegen een achtergrond van hiëroglyphen het symbool van de Egvptische re solutie. De lange, op eentonige wijze voorgele een. rede werd uitgezonden dóór radio Kairo. Met talrijke cijfers iTlustreerd< Nasser de prestaties van de revolutie. .Nu het westen zijn aanbod voor d> bouw van de Assoeandam heeft ingetrok- zal Egypte deze dam alleen bou- Binnenkort zal met de e« worden begonnen, die zich zal uitstrekken een periode van vijf jaar en 630 mril- gulden zal kosten, waarvan 290 mil- in buitenlandse deviezen. „De land- bouwproduktie zafl hierdoor toenemen 25 procent. We zijn door de honger- blokkade heengebroken en wij hebben gewonnen." aldus Nasser De fabrieken kunnen de laatste tijd aan- enlijk meer produceren, terwijl de han delsbalans over de eerste zes maanden lit jaar voor het eerst een batte sal do vertoont. Imperialisme Uitvoerig gvng Nasser In cm de buiten- ndse politiek van zijn land. De Brits- Franse aanval, zo meende hij, „zal de geschiedenis ingaan al6 de laatste dwaas heid van het imperialisme". Maar oö- danks hun nederlaag hebben de imperia- isten de wapens nog niet neergelegd pgypte is evenmin als Syrië en de andere Arabische ianden gevrijwaard van een nieuwe aanvai. Nasser verklaarde gekant te zijn tegen alle verdragen met het bui tenland, omdat die toch alleen aangebo den worden als defensie tegen de Sowjet- unie en niet tegen de agressie uit andere „Toen Egypte er niet in slaagde wapens van Engeland te krfjgen, nadat het deze voor een deel betaald had en toen Egyp te er evenmin in slaagde wapens nit Ame rika te krygen niettegenstaande herhaal de pogingen en vergeten beloften, stond bet niets anders open dan de Sowjetunie te benaderen voor de aankoop van wa- Ze werden gekocht mét dank cn waardering voor wat dit land deed om aan de behoeften van onze defensie te voldoen," aldus Nasser. Ten slotte waarschuwde hij voor de gevaren, die „wij hebben afgeslagen maar die niet opgehouden hebben te be staan". nl: De Israëlische aanvallen op Syrië, het nog steeds onrechtmatig be vriezen van Egyptische valuta door En geland en Amerika en de zenuwen- cn propagandaoorlog die tegen Egypte wordt Kreeg Macmillan brief van Boelganin Het Britse perebureau „Exchange Tele graph" meldt dat de Britse minister-pre sident. Macmillan, maandagmiddag een persoonlijke brief heeft ontvangen van premier Boelganin. De brief zou een ant woord zijn op Maomillans brief van juni, waarin de Britse premier vooretellen deed voor ontwapening. BIJ B.4DE!\ VERDRONXE1S Een op Terschelling logerende Duitser. Priel, is gistermorgen bij het baden n zee verdronken. De man raakte in noeilijkheden en werd na een half uur lit het water gehaald. De levensgeesten 'aren toen reeds geweken. Klacht Israël heeft de V.N. gisteren opwieuw verzocht een onderzoek in te stellen naar de Syrische troepenconcentraties aan de Israëlische grens. Dit is het tweede ver zoek in drie dagen. Premier David Ben Goerion heeft gis teren ontkend dat hij plan heeft binnen kort een bezoek aan Amerika te brengen. Zware straffen voor exploitanten De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen de 66-jarige P. W. J. uit Rotter- veroordeeld tot een gevangenisstraf ti enmaanden met aftrek en vernie- tignig van de in beslag genomen appara tuur. Hij werd ervan verdacht in een gehuurde kamer ln de Maasstad gelegen heid te hebben gegeven tot roulettespel. De 50-jarige koopman G. van P. uit Rot terdam. die hieraan had medegewerkt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf an twee maanden met aftrek. Er werd in de kamer gespeeld met twee roulettes. E enervan had een dub bele bodem, waarin een mechaniekje zat, waardoor „vals" gespeeld kon wrden. Een Haags pensionhouder had aan deze roulet tetafel een erfenis van f 26.000 verspeeld. De 42-jarige handelaar L. C. F., die de kamer had verhuurd, werd wegens me deplichtigheid veroordeeld tot vier maan den met aftrek. HET WEER IN EUROPA S il IJ tt SB A 'dam l.uiembur» ParlJ» Bordeaux Nice Berlijn ladrtbéw" zw. be» repen txht bew. zw. bew. cmbew. NNW 2 windstil WZW*1 2 windstil NNW 9 NW 7 28 28 0.1 27 0.4 16 0.1 20 0 15 0.1 18 2 20 2 19 0.1 16 11 23 0 frankfort /Uricb sell, bew zw. bew. hagelbui geh. be» regen on bew. zw. bew NW 5 W 9 W 2 wzw windstil NNO 3 ONO 2 windstil 22 0.1 17 27 15 7 15 13 26 0 17 19 19 15 27 0 WEERBERICHT Rustig tveer De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noordwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hoger. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 24 juli: Zon op 4.51. onder 20.43; Maan op 1.55. onder 18.15. 27 juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1