Rode Kruis herdacht 90-jarig bestaan Regenbui speelde grillig mee met televisieprogramma wsmmiBR- Pioniers begiftigd met onderscheidingen NCRV gaf Breukelerveen één avond grote stadsdrukte Tocht Sterrengebergte begint in voorjaar Tienduizend dollar voor Delfts studentenhuis Engeland tussen twee vuren 5 MAANDAG 22 JULI 1957 LIEPEN DE GRIEKEN ERG HARD? 989) Wanneer we de sportieve presta ties die door athleten in het oude Grir kenland werden bereikt, willen vergr Ujken met de records van tegenwoordig «tuiten we direct al op een paar on overkomelijke moeilijkheden. De Grir ken hielden n.l. erg veel van sportwerf strijden, maar xjj waren geen record iagere, zoals wjj. Bjj een wedstrijd gin? de vraag of zjjn prestaties hoger of lage moesten worden aangeslagen dan di< van andere winnaars, was van betrekke ljjk onderschikt belang. Daarom vinder we uit d. oudheid wel allerlei namer an bekende spoi i dus de 1/5 en 1/10 Ove de loopwedstrijden behocv illen, waaraa orden afger i hun ontb rekei cords kunnen 1 goed als geheel. Daar komt nog een ander punt bii door het ontbreken van allerlei gemak ken die w\j hoogst gewoon vinden, kon den veel sportprestaties niet op de mn. derne manier gemeten worden. Voor het hardlopen ontbrak bjjv. iedere maatstaf, want de seconde als tijdseenheid kon in de oudheid niet gemeten worden, laat vant hier ontbreekt elk gegeven aan taande de tijd die de athleten in de oud teid nodig hadden om een bepaalde af tand af te leggen. Ten hoogste kunnen ve opmerken, dat van de tegenwoordige opers veel meer aan uithoudingsvermo :en wordt gevergd dan destijds, met uit •.ondering van de loopwedstrijd in vollr wapenuitrusting, die uitermate uitput end moet worden geacht en die we egenwoordig gelukkig niet kennen. destijds met en zonder aanloop werd vergesprongen, waarbij de gesprongen afstand steeds werd afgemeten naar de achterste indruk van de voet. Viel de •thleet naar achteren, of plaatste hjj *ijn voet bij een poging dat het verspringen op dezelfde manier beoordeeld werd als tegenwoordig, liet :ebruik van sprong-gewirhten vertroe belt de snak aanzienlijk. Bij het springen werden n.l. loden of stenen halters ge bruikt met een gewicht van 4 tot 9 pond Door het krachtig naar voren zwaaien van deze gewichten tijdens het afstoten 'ton het lichaam heter naar voren zwaai •?n en kwam daardoor beter en verder >n de klassieke springbak terecht, al- 'hans, naar men aanneemt, hij het ver springen zonder aanloop. Vant springen mèt aanloop wordt door een dergelijke belasting eerder gehinderd dan bevor derd. Duitse en Engelse athleten die bij het verspringen halters hebben gebruikt, hebben op geen enkele wijze daarvan enig nut ondervonden, zodat we moeten aannemen dat de functie van dergelijke halters nog niet voldoende is verklaard Met dat al zijn we nog steeds niet aan teldig. achter dan ?rd d' (Van een onzer verslaggevers) „Al werd de oprichting van het Nederlandsche Roode Kruis destijds door koning Willem III, dus van bovenaf, voorgeschreven, het is geen organi satie geworden die door de overheid wordt beheerst, of die op de overheid steunt. Het Rode Kruis wordt gedragen door de sympathie van honderd duizenden". Dit sprak de minister-president dr. W. Drees zaterdagmiddag in de plechtige herdenkingsbijeenkomst die ter gelegenheid van het 90- jarige bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis in het Kurhaus te Soheveningen werd gehouden. De minister-president sprak de dering der regering uit voor de pres taties van het Rode Kruis in het verle den. „Het werk van het Rode Kruis", zc zei df. Drees, „as in de loop der jaren geworden tot een uiting van de Neder landse volkskracht." Met de wens: „II hoop van harte dat het Rode Kruis nooi meer zal worden geroepen tot de taak waartoe het werd opgericht (hulp zieken en gewonden in tijd van oorlog)" besloot dr. Drees zijn felicitatie-toespraak Autoriteiten Tevoren had de voorzitter van het Ne derlandsche Roode Kruis, ir. F. C. C Baron van TuyM van Zuylen de bijeen komst in de met Aalsmeerse bloemen ver sierde concertzaal geopend en de aanwe zigen welkom geheten. Tal van hoge Het vaandel van de drumband van het Nederlandsche Roode Kruis wordt, door overhandiging aan de voorzitter, ir. F. C. C. Ba ron van Tuyll van Zuylen, offici eel in gebruik genomen. functionarissen maakten de herdenking in de concertzaal mee. Zo wa6 er de vice- president van het internationale comité van het Rode Kruis, de heer F. Siordet uit Genève, de 6ecretaris-generaal van de Liga van Rode Kruisverenigingen, Comte Bonabè6 de Rougé, eveneens uit Genève. de voorzitter van het Belgische Rode Kruis. Prins Frédéric de Mérode, de vice-president van het Westdultse Rode Kruis, alsmede zijn ambtgenoot van het Luxemburgse. Vier commissaris sen van de Koningin, mr. J Klaasesz (Zuid-Holland), ir. J. B. G. M. ridder Van der Schueren (Overijssel), mr. C. T. E. graaf Van Lynden van Sandenburg (Utrecht) en dr. Hoeben (Limburg) gaven van hun belangstelling door hun aanwe zigheid blijk. De gemeente 's-Gravenhage was vertegenwoordigd door de wethouder van sociale zaken, mr. J. van Aarteen Van tal van andere gemeentebesturen was de burgemeester of een vertegen woordiger aanwezig. De enige diplomaat, die de herdenking bijwoonde, was de ambassadeur van Bel gië, Baron F. X. J. M. G. van der Stra- ten-Waillet, die namens de Belgdsdje ko ning en de regering de grote erkentelijk heid uitsprak jegens het Nederlandsche Roode Kruis, speciaal in verband met de Nederlandse hulp bij de mijnramp van Maroinelle. Vijf Nederlanders onderscheidde hij met koninklijke orden. Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen ontving het grootkruis in de kroonorde. Eén der Rode Kruis- directeuren, de heer A. van Emden en prof. A. Pitlo. ontvingen het comman deurskruis, terwijl de heer Hoefsmlt het ridderkruis werd opgespeld. De heer Smeete ontving de Ridderorde van Leo pold II. Een Nederlandse onderscheiding was deze middag reeds uitgereikt. Minis ter-president dr. W. Drees benoemde de directeur van het Rode Kruis, jhr. G. M. Verspyck, namens H. M. de Ko ningin tot officier in de orde van Oranje Nassau. De reeks onderscheidingen wa6 nog nie ten einde, want prins Frédéric de Mérode decoreerde na een toespraak, waari de goede samen-werking tussen de Bel gische en Nederlandse organisatie prees, namens het centrale bestuur van Belgische Rode Kruis, enkele pen met eretekenen van de Belgische zt organisatie. Baron van TuyM van Zuylen verleende hij het erekruis. De gouden medaille ontvingen de heer A. van Em den, mr. D. P. C. de Hoop Soheffer. mr E. W. van Dam van Isselt en dr. Hoeben De zilveren medaille mochten prof. A. Pitlo en de heer Hoefsmlt in ontvangst De heer F. Siordet. de Comte Bonabès Rougé en Baron van Tuyll van Zuylen spraken in deze bijeenkomst nog een her denkingsrede uit. 600.000 Een van de hoogtepunten in de al? mene vergadering, die 's ochtends we gehouden, was het moment waarop din teur A. van Emdcn vertelde dat het dental op dat ogenblik tot 616.408 geste en dat de 600.000 dus niet alleen bereikt, maar zelf6 overschreden was. Het lid dat zich als 600.000ste opgaf was me- A. van Ma6twijk-Boyer uit Amsterdam. Uit handen van de voorzit ter ontving zij een wandbord en een oor- Het eind van de herdenking van het 90-jarig bestaan van het Rode Kruis vormde een groots défilé, waaraan circa 1250 helpers en helpsters van het Rode Kruis deelnamen. Bij dit défilé, dat ter hoogte van het gedenkteken 1914—1918 Leger en Vloot, op de boulevard werd gehouden, trad de drumband van het Rode Kruis Korp6 voor het eerst in openbaar op. Het vaandel van het Rode Kruis, dat de band voortaan mee voeren, werd door de overhandiging de voorzitter aan de tamboer-maïtre officieel in gebruik gesteld. Een lange rij actieve Rode Kruismensen uit geheel Neder land, afwisselend een helpsters- en een helpersploeg, marcheer de stram, 't hoofd rechts, langs het hoofdbestuur en tal van autoriteiten. De drumband van het Rode Kruis, die zich, in splinternieuw uniform gesto ken, voor het eerst in het pu bliek vertoonde, had zich te genover het monument 1914- 1918 op de boulevard opgesteld en gaf muzikaal reliëf aan het gebeuren. vorig jaar deelnamen. De uitslagen hier- Helpstcrs: 1. Oude IJs6el (wi66el-beker); 2. Venlo (bronzen medaille); 3. Hogeveen (bronzen medaille). Helpers: 1. Sneek (rwis6elbeker); 2. Over- schie (bronzen medaille); 3. Groningen (bronzen medaille). De twee medailles, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin voor de beste mannelijke en vrouwelijke commandant, gingen naar de bevelvoerders van de twee winnende ploegen. De prijzen werden uitgereikt in de fleurig versierde visbaMen. Nederlanders verwij derd uit Indonesië Te Bandoeng hebben tien buitenlanders aanzeg-ging gekregen, dat zij als onge wenste vreemdelingen worden beschouwd en Indonesië moeten verlaten, aldus het A.I.D. Negen hunner zijn inmiddels ver trokken. Het zijn merendeels Nederlan ders en Fransen, die beschuldigd werden van zedendelicten en belediging van staatsorganen. H. A. Binnendijk, agent van Nationale Handels-bank te Soerabaja, aan hartver lamming overleden en aldaar ter aarde besteld; was 30 jaar bij bank in dienst. EÉN UUR UITZENDING - DAGEN OPSCHUDDING (Van onze televisieredacteur.) TNRIE KWARTIER voordat de N.C.R.V.-televisieuitzending uit Breukeler- -L-' veen aan de Loosdrechtse plassen zaterdagavond begon, barstte er een regenbui los, die veel van een wolkbreuk weg had. De lucht boven de uit de kletsnatte bomen omhoogstekende straalzender, een soort reusachtige elektrische kachel, was inktzwart en nergens was er meer een gaatje blauw te zien. „Dit is het eindzuchtte regisseur Dick van Bommel wanhopig. Producer Klaas Rol overwoog op dat moment, hoe de doorzich tige plastic capes voor de leden van de volksdansgroep uit Turijn het den doen. Alleen Tanja Koen ging rustig haar toebereidselen maken voor de inscheping op een klein bootje, waarmee zij zou komen aanvaren. Tanja had namelijk óf zomaar geen last van haar zenuwen, óf alleen maar een goed voorgevoel. Want toen uitzending van „Uit" („Thuis" was er deze keer niet bij) moest beginnen, 'as het droog, mooi droog. Breukelerveen scheen te herademen. De eerste maal, dat het nietige plaatsje grootscheeps in de publiciteit zou komen ant het programma was niet alleen de Nederlandse, maar ook voor de Vlaamse televisiekijkers te zien mocht het toch niet op die manier zijn? Het zou onrechtvaardig zijn geweest, na al die drukte. Breukelerveen was rustig geweest. vrijdag, toen begon het pas goed. Een paar weken geleden kwamen de eerste technici al eens kijken, niet naar fraaie boompartijen, maar naar een gelegenheid, de antenne zonder bezwaar zou kunnen worden opgesteld. Zij keken ook een idyllische landingsplaats voor bootje, waarmee omroepster Tanja komen aanvaren om het programma te openen. Net als ze die plaats gevonden hadden, kwamen de cameramensen om te vertellen, dat daar onmogelijk lampen zouden kunnen komen, laat staan een ra. En als er een plaats wès ontdekt, men kon landen onder het oog van ra's en lampen, dan was er wel iets anders, dat roet in het eten| trachtte te gooien. Expeditie in Nieuw-Guinea TNE GROTE Nederlandse expeditie naar het Sterren- en Antaresge- bergte in Nederlands Nieuw-Guinea kan in het voorjaar van 1958 al vertrekken. Zulks is voor een groot deel te danken aan de voorexpeditie, die de kapitein-luitenant ter zee-vlieger G. F. Venema, de technische lei der van de eigenlijke expeditie, de afgelopen maanden naar Nieuw-Guinea heeft gemaakt om een geschikt terrein voor de aanleg van een vliegveld te vinden. W edstrijden In de Haagse Dierentuin werden op deze dag nationale Rode Kruiswedstrij- den gehouden, waaraan de winnende ploegen van de elf gewestelijke voorwed strijden en de kampioensploegen van het Een opdracht die eenvoudig HJkt n in de meest letterlijke zin, heel wat ten In aarde had. Overste Venema had, bfl zfjn terugkeer met de Electron va K.L.M. toch alle reden om van een si te spreken. In de Sibilvallei, aan de rand van het te exploiteren gebied, wordt thai een vliegveld aangelegd, waarop (de al onderweg zijnde) nieuwe Twin Pioneera kunnen landen en opstijgen. De stagnatie, die dreigde op te treden omdat het gouvernement op grond van het advies van een plaatselijke vlieg- tuigdeskundige de aanvankelijk uitge zochte plaats niet bruikbaar achtte, blijft door de reis van overste Venema beperkt tot enkele maanden. Toen de expeditieleden twee weken ge leden de Sibilvallei verlieten, was al een stuk vain 300 meter en 100 meter breedte schoon gemaakt, terwijl op 1 juli de aan leg van de strip was begonnen. In totaal zal de strip 600 meter lang en 30 meter breed worden. De voorexpeditie heeft behalve va autoriteiten en de Koninklijke Marine veel steun ondervonden van de plaatse lijke bevolking. Papoeastammen, die vrij wel nog nooit met blanken in contact wa ren geweest. In ruil voor ijzeren gebruiks voorwerpen de Papoea's gebruikten stenen bijlen e.d. waren deze mensen bereid de nodige werkzaamheden te ver- Thans werken er 200 Papoea's aan de strip onder leiding van twee Europeanen en vijf man politie. De Sibilvallei ligt op een hoogte van 1250 meter, zodat het transport nogal wat moeite gaf. Hef- schroef vliegtuigen deden goed werk. Hiervan zal het volgend jaar dus de „grote expeditie", met een wetenschap pelijke staf van 26 man en een begelei ding van 40 man politie, profiteren. Met deze expeditie is ongeveer een miljoen gulden gemoeid. Kort leven van elektrische gitaar Maar dat alles was nog maar gering ongerief, waarmee Breukelerveen eigen lijk nog niet zo heel erg veel te maken had. Maar toen daar eenmaal het w sport-, zeil- en kampeercentrum „Simmer Wille" (een soort dubbele jeugdherberg aan een lange, smalle weg aan de plas) was uitgekozen, begon vrijdag het lieve leven pas goed. De Breukelervenenaren of Breukelerveners, en vooral degenen, die bij de uitzending waren betrokken, begonnen bij benadering te begrijpen, wat er allemaal aan slechts één uurtje uit zending want meer was het niet vastzit. Er kwamen om te beginnen twee enorme vrachtauto's met de meest technische aangelegenheden daarin. Er kwamen ook vrachtauto's met onderdelen voor de mast, die de antenne zou torsen. Er kwamen personenauto's met regisseur, producer, quizmaster, uitvoerenden, omroepster, scriptgirl, cameralieden, technici, timmer lieden, decorbouwers en nog veel meer lieden, die allemaal een even nuttige functie in het televisiebestel hebben. De genen, die op „Simmer Wille" logeerden, begonnen in te zien, dat zij bijzonder dankbaar mochten zijn, als hen de mo gelijkheid tot verder verblijf daar voor lopig gelaten werd. Werk begon Het werk begon. De jeugdherberg werd voor een groot deel ontruimd en opnieuw, anders, ingericht. Dat was voor „Uit zon der thuis". Dicht naast de plas kwam een plankter voor camera-opstelling. Dat was om het waterskiën en het kunstzwemmen te observeren. Tussen de twee gebouwen kwam nog een plankier; de Italiaanse dansers konden per slot van rekening niet in het grint springen. Een aantal jongens in de jongensslaapzaal moest voor een entr'act een kussengevecht instu deren. Op dat gebied werden nogal wat natuurtalenten ontdekt! Op diverse punten werden monitors geïnstalleerd; degenen, die de plaatjes maken, kunnen zien. of hun beelden goed bij de zender komen. Voor en achter drempels en op hobbel paadjes kwamen overal keurige planken vloeren, die voor televisiecamera's ge makkelijk te nemen hindernissen zouden Waar ligt het 1Tf AAR? Breukelerveen ligt aan de Loosdrechtse plassen, aan de vierde plas om precies te zijn. En het is nogal een expeditie om er te komen. Wij zijn over de rijks weg Den HaagAmsterdam ge reden tot onder Schiphol, waar wij rechtsafsloegen. De provinciale weg naar Hilversum via Aalsmeer en Vinkeveen kruist op een gege ven moment de rijksweg Amster damUtrecht, die men in de rich ting Utrecht nioet volgen tot bij Breukelen. Daar begint het lieve leven, want er is geen bord, waar Breukelerveen (gemeente Breuke len) op vermeld staat. Wij zijn via Maarsseveen (de slechtste spoor wegovergang ter wereld) en Tien hoven gereden tot er een televisie straalzender in zfcht kwam. En zo waar stond daar een bord met Breukelerveen eropEn vraagt u ons niet. hoe dat nu met tram. bus en trein te bereiken fs. Dat moet nog veel ingewikkelder zijnl zijn. Daarna begonnen de repetities met daartussendoor lampen veranderen, ca mera-opstelling wijzigen, de hele lange vrijdag en de hele lange zaterdag door. Totdat na een steeds dreigender wordende zaterdagmiddag, 's avonds toen net de genodigden arriveerden en toen de medewerkenden aan Goos Kamphuis' vraag en antwoordspel aankwamen, die verschrikkeillike re genbui de boel buiten eenvoudig weg spoelde. „Dit is nu werkelijk het eind", zei Dick van Bommel triest. Want het zag er op dat moment wer kelijk naar uit, dat het de hele avond zou blijven doorhozen, en wat moest er dan van het programma terecht komen? Er waren programmapunten genoeg, die binnen kónden of zelfs moesten worden gehouden, maar er bleef voor Pluvius nog genoeg te ver zieken over, als ge ons die vakterm vergeeft. Wat moesten de camera's, die van buitenaf binnen-opnamen maakten, wat moesten degenen, die buiten moesten wachten om dan droog en typisch zomers naar binnen te komen als het hun beurt van optreden was, wat moestenAch. nee. het Opluchting Maar ruim helf negen was het over. D< uitzending begon. Het was droog. leder- opgelucht. toen Tanja kwam dat was tenminste één pro grammapunt, dat in de (betrekkelijke) droogte kon geschieden. Het bleef de gehele avond meezitten, al had men nog om op alles voorbereid te zijn, het tweede gebouw (dat vat kussengevecht) vrijwel laten ontruimen. De Italiaanse dansgroep had er een plaats in kunnen vinden, maar met de cam De Centrale Stichting Studentenhuis- ssting in Nederland werd zaterdagmid- ig een cheque van tienduizend dollar tngeboden. Het betrof een gift van de heer Nathan Straus uit New York, die in tegenwoordigheid van o.a. de Amerikaan se ambassadeur in Nederland, de heer Philip Young en zijn echtgenoten, werd overhandigd aan dr. ir. H. Bloemgarten, oud-directeur van de B.P.M., die het geld op zijn beurt ter hand stelde van prof. Ir. Berghoef, voorzitter van de stich ting tot huisvesting van studenten aan de Technische Hogeschool te Delft. Deze deelde mee, dat de gift zal worden ge bruikt voor de restauratie en meubile ring van het studentenhuls Oude Delft 106, dat voortaan de naam Nathan Strauz- huls zal dragen. De bijeenkomst die werd gehouden in het gebouw van de voormalige academie, stond onder leiding van ir. Bloemgarten. In zijn openingswoord vesbigde dr. Bloemgarten de aandacht op het belang goede huisvesting der studenten. Hij merkte op, dat de situatie de laatste Jaren voortdurend slechter wordt. Hij meende dat Nederland de boot heeft ge mist met betrekking tot de studenten huisvesting. Aanleiding tot de schenking was vol gens de heer Straus de vriendschap met Otto Frank, de vader van Anne Frank. Bovendien las hij in de krant, dat Neder land zonder enige voorwaarde 1000 Hon gaarse vluchtelingen had opgenomen en Amerika daarentegen 5000 onder allerlei beperkende condities. Hij noemde het Nederlandse volk het grootmoedigste ter wereld. Met deze gift wilde hij zijn erkentelijkheid duidelijk doen uitkomen. Voor de genodigden na afloop va plechtigheid het huis binnen traden, wijderde dheer Straus een Amerikaan se vlag, waardoor een bronzen plaatje waarop de naam Nathan Straushuis t< voorschijn kwam. In het huis onthuld» mevrouw Straus nog een plaquette te: herinnering aan de schenking. Tot slot bezichtigde men het huis, dat plaats biedt aan twaalf studenten. T7"EN NIEUW CONFLICT is uitgebroken in het Midden-Oosten. Waren in Oman twee stammen van het nomadenvolk daar slaags geraakt het zou waarschijnlijk de westelijke wereld vrij onberoerd laten. Het sultanaat 16 zevenmaal Nederland en heeft slechts een kleine 600.000 inwoners. Het land telt spoorwegen, noch bevaar bare rivieren, er is slechts één autoweg Tot voor enige Jaren wa6 de dadelexport de belangrijkste bron van inkomsten. Echter heeft zièh ook hier een belang rijk oliegebied ontwikkeld. Koning Saoed van Saoedi-Arabië, de oliekeizer van het Midden-Oosten, riaht daarom een bege rig oog op het noordwestelijk deel van Oman. de Boeraimi- 'I Verklaarde oase. die hem nieuwe uitzicht kapitalen kan opleve ren. Het is nu de vraag, wat koning Saoed weet. zodat hij zijn verlangens zo duidelijk durft te laten blijken en hij opstandelingen steunt, die weliswaar het zelfstandige sultanaat aan vallen, maar daarmede tegelijkertijd het Britse prestige. Door de onlusten komt Groot-Brittan- nië in een buitengewoon moeilijk parket. Het moet de 6ultan wel ln bescherming nemen volgens zijn verplichtingen, maar anderzijds is het voor het Verenigd Ko ninkrijk niet aanlokkelijk zich te men gen in de meningsverschillen der inheem se stammen. Is het waar, dat Saoedi- Arabië de opstandelingen van wapens voorziet, dan zal Engeland het miniatuur leger van de sultan niet minder kunnen bedelen. Maar de wapens van Saoedi- Arabië hebben sind6 het succesvolle be zoek van koning Saoed aan de Verenigde Staten een bijzondere betekenis gekre gen. Zij werden de Arabische vorst toe vertrouwd omdat hij beloofde een bol werk tegen het communisme in het Mid den-Oosten te zijn en waarschijnlijk ook, omdat Amerika in hem de sterkste rem van Nassers droom, eens de dictator der Arabische wereld te worden, zag. Toe geeflijkheid voor Saoed was dan ook een eerste wens van Amerika en gaarne zou het Groot-Brittannië dezelfde politiek zien voeren. Maar Engeland kan in dit geval moeilijk anders dan onverkort ach ter de 6ultan 6taan, wil het zijn gehele prestige in dit deel van de wereld niet verliezen. pCHTER HEEFT Engeland er niet het minste belang b(J de moeizaam her stelde vriendschap na de pijnlijke Port- Said affaire opnieuw In de waagschaal te leggen. Tegelijkertijd moet het overwe gen dat een prestlge-nederlaag In het oosten van Arablë voor Groot-Brittannië onaangename consequenties kunnen heb ben in het westen van dit grote schier eiland waar in Jemen nog steeds onrust heerst. Zo staat Engeland tussen twee Jongeman dodelijk door bliksem getroffen Zondagavond tegen zes uur heeft een landbouwer uit Oirschot, die naar zijn ardappelveld in de Olrschotse heide ging kijken, bij een berkenboompje het stoffe lijk overschot gevonden van een jonge- Hij waarschuwde de militairen in de nabijgelegen legerplaats, die de rijks politie alarmeerden. Een uur later trof men in het aardappelveld een meisje aan, dat brandwonden had en totaal van streek Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de Jongeman, de 20-jarige V. uit Eind hoven, en het meisje, de 18-jarige L., eveneens uit Eindhoven, omstreeks vier uur door de bliksem waren getroffen, toen zij voor de regen onder het boompje schuilden. De jongeman werd dodelijk ge wond. Het meisje is ter verpleging ln het ziekenhuis opgenomen. Th. E. B. Keuchenlus, directeur van Cul- tuurmij. Tjisaroea-Selatan, op 64-jarige leeftijd overleden in Borromeuszi eken huis te Bandoeng overleden. Begrafenis geschiedde op bovengenoemd familie- zou dan nog maar weinig fantasie meer mogelijk geweest zijn. Gelukkig was het niet nodig. Het regende alleen een beetje, toen de Loosdrechtse quizzers de strijd aanbonden teg ende dames van het Bel gische en Italiaanse en de heren van het Zwitserse en het Duitse verkeersbureau. Gelukkig was dat binnen. En aan het eind begon het even flink te regenen, toen de Italiaanse dansers de avond uitluidden. Maar toen moest er tóch al schielijk een eind aan gemaakt worden, want men was al over tijd. In de studio zat ds. Langstraat te wachten en na hem kwam er nog een Eurovisieprogramma. Daarmee had in Breukelerveen echter niemand meer Iets te maken. De televisie toestellen werden uitgeschakeld en Inge pakt, successievelijk verdwenen alle over grond liggende kabels, snoeren en stekkerdozen en een voor een doofden de tientallen schijnwerpers. Nog zeker een onr werd er nagekaart In de trant van n komt daar Ineens zo'n Jong en die trapt die stekkers derult. Ik zeg tegen 'm, als ik Je nog één keer hier zie breek Ik Je Je nek en gooi Ik je in het water. Nou, de boel was net weer aan. toen ze In het beeld kwamen. En een lichtje, dat we hadden, het leek de zon wel Handen schudden Voor de producer was de taak afgelo pen. de betaalde wel te verstaan. Want Klaas Rol had toen nog honderden handen te schudden van mensen, die hem wilden bedanken voor de vlotte organisatie. Goos Kamphuis gnuifde: het grootbeeld-tele visietoestel kon hij weer meenemen; het niet gewonnen. „Tja", zei hij, „het erin. Maar ineens heb Je er dan iemand bij, die al die ringetjes er wel af kan halen binnen 45 seconden (dat was de opgave) en dan is het wegEn voor het eerst van de avond zag men de re gisseur. Dick van Bommel, die in een korte broek kwam binnenstappen. Had hij kunnen doenDoor zijn collega Francois aan de piano begeleid ontlaadde Francis Fumière zijn emoties ln wat lied- s van Gilbert Bécaud. Tegen middernacht eindelijk werd het rustiger. De technische wagens van de televisie waren met hun kost bare lading al weer weg en de lange rij geparkeerde wagens loste zich steeds meer op. Aan de horizon zag men dan in het wijde, donkere land, een paar achterlichtjes verdwijnen. Breukelerveen sliep, sliep zelfs weer gerust. De eer was gered. Het was weer stil geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5