onze j€uqó-p&qin& Het windjack van Len Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 JULI 1957 De mannen, die, zoals jullie op de tekening wel ziet, de boom aan het omzagen zijn, vermoeden niet, dat er in de boom jongens zitten. Als ze dat wisten, zouden ze vast en zeker nog wel even wachten met omzagen, den ken jullie niet? Zien jullie de drie jongens zit ten? De opgave is de drie jon gens te vinden. Oplossingen in sturen vóór dinsdag 23 juli. Onze brievenbus Ti nichten. Jullie hebt nu allemaal al wel je rapport ont vangen denk ik? Is het nogal mee gevallen? Ik ben echt benieuwd hoe jullie cijfers zijn. die schrijven jullie me zeker wel? De titels van de boeken uit de puzzel van vorige week volgen hier onder: 1. Rood kapje; 2. De wolf en de zeven geit jes; 3. Dik Trom; 4. T\jl Uilenspiegel; 5. Robinson Crusoe: 6. Jules Verne; 7. Asse poester; 8. Alice in Wonderland; 9. Ot en Sien en 10. Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Ineke Brienen heeft deze week de hoofdprijs gewonnen, de troostprijzen gaan naar Frans door Co van der Steen-Pijpers (SLOT) Er komen nog meer jongens bij staan. ..Joh." zegt Wim. ..de een of andere leukerd heeft er natuurlijk een glas water over heen gegooid." „Nee, kijk maar. 't is helemaal nat, en zo gek donker, 't Lekt hier toch Ze kijken omhoog. En dan zien ze de oplossing van het raadsel. Op de plank boven de kapstok ligt een fles. ..Petroleum" staat er op. Die fles is bijna helemaal leeggelopen over Len z'n windjack. In de ene zak. die een beetje openstond, is een plasje petro leum terecht gekomen. ..Hoehoe kan dat mi?" hak kelt Len. ..Wie legt daar nu een fles petroleum neer?" ,,Die is van 'de padvinders." weet Dick. „O. meneer, kijkt u eens! Len z'n windjack zit onder de petroleum. Ha. Len is olieman geworden!" Meneer komt er ook bij. 't Eerst van alles doet hij de fles dicht. Daar had niemand aan gedacht. ..Len. kijk niet zo benauwd, 't Lijkt erger dan het is. Petroleum verdampt vanzelf, 't Zal misschien een hele poos duren omdat de hoeveelheid zo groot is, maar dan merk je er niets meer van. Ik zal de padvinders waarschu wen dat ze hun spullen beter opbergen Kom maar niet te dicht bij vuur. Je bent nu erg brandbaar! Opgelucht gaat Len naar buiten. Z'n jack is niet stuk. Als petroleum er vanzelf uitgaat, hoeft moeder er niets van te merken 't Is gelukkig nog lekker zacht bui ten. Hij bindt z'n jack achterop de fiets. Straks hangt hij het in de kast. Eer 't morgen is. dat duurt nog een hele poos. Dan zal het er wel uit zijn. Toch een beetje stil fietst hij naar huis. 't Was een ongeluk. En 't was een beetje de schuld van de padvin ders. Maar hij had z'n mooi jack niet aan moeten doen. En daarom voelt hij zich wel een beetje schuldig. Als hij thuis is loopt hij regelrecht naar boven. Op de overloop is een heel grote kast. Daar hangt vaders zondagse pak in. En moeders man tel. En de jasjes van Marijke en Jooltje. En daar hangt Len z'n wind jack ook in. keurig op een hangertje. Dan gaat hij fluitend naar beneden en wast in de keuken z'n handen. Nu heel gewoon doen. ..Dag manneke." zegt moeder, "was 't fijn?" ..Nou! Meneer heeft verteld van David en Goliath. En we hebben her sengymnastiek gedaan. We hadden twee ploegen. De ene ploeg moest de andere vragen stellen. Als niemand het antwoord wist. kreeg je een punt. Ik heb gevraagd hoeveel lucifermer- ken er zijn in Nieuw-Zeeland. Dat wist niemand, 't Zijn er maar twee. De andere merken die ze daar ver kopen komen allemaal uit Amerika. Dat heeft oom John een keer ge schreven. Weet u wel?" Len rammelt maar door. Z'n ge zicht is rood. Hij is bang dat moeder toch iets merken zal. Moeder denkt alleen maar. dat hij zich een beetje druk gemaakt heeft. ..Je droomt er nog van." lacht ze. ..Ga maar gauw naar boven. Zachtjes doen hoor! De meisjes slapen al!" Tevreden kruipt Len in bed. Meest al komt het uit als hij iets verkeerds gedaan heeft. Maar deze keer komt het vanzelf in orde. Ja, dat denkt hj! 't Is zondagmorgen. Moeder is in de keuken. Ze zet theewater op. Dan gaat ze naar boven. „Opstaan hoor! 't Is tijd!" En dandan doet ze de grote kast open om vaders zondagse pak er uit te halen. Verschrikt deinst ze achteruit. Wat een lucht! Wat een vreselijke lucht! „Vader, kom eens!" Vader steekt z'n hoofd om de slaap kamerdeur. „M'n pak is toch niet gestolen?" grapt hij. Dan ruikt hij ook die akelige lucht. Dat is petroleum' De hele kast ruikt naar petroleum! Vader kijkt heel ernstig. ..'t Lijkt wel of iémand brand heeft willen stichten!" Met een vies gezicht haalt moeder de kleren er uit. Vaders pakmoe ders mantelde jasjes van Marijke en JooltjeAlles ruikt naar petro leum. Maar 't ergste is het windjack van Len. „Len!" roept vader gebiedend. Als Len vader en moeder voor de kast ziet staan, beginnen z'n benen te bibberen. „Wat is er met jouw windjack ge beurd?" vraagt vader streng. „D'r is, d'r is een beetje petroleum op gekomen." stottert Len. ..Een beetje." zegt vader, „'t Lijkt wel een hele tankwagen vol! En doe kom je zo dom dat vieze jack in de kast te hangen?" „Meneer zei, dat 't vanzelf ver dampt!" verdedigt Len zich. „Ja. maar niet in een gesloten kast. domoor! Dat moet buiten, in de ..Wist je niet, dat je je oude jack aan moest?" vraagt moeder. Len knikt. „Ik wouik dacht er zou toch niets mee gebeuren om dat we de hele avond binnen bleven 't Wordt een heel vreemde zondag. De mooie kleren hangen buiten en ze gaan allemaal in hun daagse goed naar de kerk. Len zit de hele middag voor straf op z'n kamertje. Je kunt maar 't beste gehoorzaam zijn. weet hij nu. En als er iets ge beurt. moet je het direct vertellen. Dat is soms erg moeilijk. Maar Len wil het toch proberen. JHJ En dan hier de brieven van A-G. Wat hebben jullie een mooie school reis gemaakt Wil, Greet en Hanneke Faber, wat leuk dat jullie Koningin Juliana hebt gezien. Hartelijk be dankt voor de mooie foto. Nellie Donkers is een rok aan het naaien voor haar zusje Jolanda, dat is knap van jou Nellie. Ga je nog uit In de vakantie? J.ij had een mooi rap port Paula Donkers, wat een prach tige cijfers allemaal! Bedankt voor je inzending Peter de BruIJn. Waarom durft jouw vriendin niet zelf te schrijven Ilona van Dulvenbo- den? Hartelijk welkom hoor Connie van Eek. Jij mist je vriendinnetjes zeker Gerda Doelman? Ga jij ook nog uit? Jacob Boer gaat ook al uit. Nu Jacob de plaats waar jij naar toe gaat is praohtig hoor. Piet Grootenboer stuurde mij een teke ning, de oplossing en wat sommen, bedankt Piet. Schrijft Arie van Dommelen ook eens een brief? Veel plezier in de vakantie Hansje van Es, ik ben benieuwd waar je naar toe gaat. Nu of jullie al lang naar mij schrijven Hans en Nelly Grootendorst! Wat leuk is dat' niet, dat je broers ook vroeger meege daan hebben? Schrijven jullie me eens waar jullie met vader en Arie en de anderen naar toe bent geweest? Ans van Daalen is op school aan een paar wanten bezig, nu je hebt ze nu nog niet nodig, maar van de winter, kun je ze ongetwijfeld goed gebruiken Ans. Ik ben benieuwd hoe je schoolreis is geweest Aat Draak Veel plezier in Rockanje Nellcke den Draak, ik hoop dat het mooi weer is in die tijd. Dickie van de Berg schreef mij twee brie ven. Zwem je altijd in zee of in het zwembad Dickie? Gelukkig dat de prijs in de smaak viel Hannle van Belle! Rietje Floor heeft ook al een mooie schoolreis gemaakt naar Amsterdam en Schiphol. Dus jul lie hebt een plezierige dag achter de rug Gert Jan van Dam, wat heb jij je zusje gegeven? Schrijven Ria Boender. Rietje Bots en Arie Eigen brood ook eens een brief bij hun op lossingen? Winnifred van Geest schreef mij een hele tijd geleden al een brief. je bent toch niet ziek Winnifred of ben je al naar oma Van Buuren? Hannie en Ineke de Bruijn zijn met vakan tie geweest niet? Gerda schreef mij dat Hebben i.,ii 0 het prettig gehad? en de brieven. un nieuwe nichten en neven zijn Ellen Coops, Jan Wouter Dienske, Netty van Getfen. Cor- rie Bernds, Corrie van Delft. Onno Elzinga en Wiesje Gaasterland. Al lemaal hartelijk welkom. Volgende week beant woord ik de brieven van H-N. Jongens en meisjes tot de volgende week. TANTE JOS. Dit i 181. De ekster begint hard te lach en, en hij kan maar niet tot bedaren komen. ..Ha-ha-ha' Een leeuw die een jonge struisvogel wil groot bren gen! Zo iets geks heb ik nog nooit gehoord." Jimmy wil nog wat zeggen, maar daartoe krijgt hij geen kans. De ekster blijft nog een hele tijd rond vliegen en voortdurend klinkt zijn spottend gelach. Gelukkig, eindelijk gaat 't nare beest weg. Jimmy voelt zich erg beledigd. Nu heeft hij zulke goede, edele plannen. En nu gaat daar zo'n ekster de gek mee steken. Echte waardering is in de wereld toch maar erg schaars. Maar met dat al: wat moet hij met Kogel be ginnen? Als zelfs een vogel weigert te helpen, dan heeft een leeuw zich toch zeker helemaal niets van zo'n jonge struis aan te trekken. Kogel slaapt heerlijk. Zou Jimmy er maar niet stil tussenuit trekken? Dan is hij van alle narigheid af. Jimmy weet heus niet wat hij doen moet. Hij wordt er zenuwachtig van. En daarom zit hij op z'n nagels te bijten. 182. Nog lang zit Jimmy te over leggen. Maarwat is dat? Daar gaat een jonge tijger voorbij. Hij is aan 't touwtje springen en tegelijk aan 't tellen: „31. 32. 33Opeens ziet 't tijgertje Jimmy staan en hij staakt zijn spelletje. Hij heeft Jimmv nog nooit eerder gezien, maar toch is hij niets bang voor hem. ,,'k Heb 't er warm van", lacht hij, ,,'k moet even rusten." Jimmy is blij met dit bezoek, 't geeft wat afleiding. Gelijk krijgt hij een idee. „Zeg, mag ik dat springtouw van jou een poosje lenen?" vraagt hij zo vriendelijk mogelijk. „Wou jij er mee gaan spelen?" zegt 't tijgertje. „Nee. dat was m'n bedoe ling niet. Maar 'k heb een jonge struis vogel gevonden. Als ik 't beestje hier laat liggen, gaat 't zeker dood. Daarom zou ik 't mee willen nemen. Ik kan 't niet dragen, want dan zou 't nest uit elkaar vallen. Met dat touw zou 'k op mijn rug vast kunnen binden. Wat denk je daar van? Zou je het een poosje willen missen?" 183. De jonge tijger is een vriende lijk dier en hij wil Jimmy graag helpen. Maar hij begrijpt niet wat de ze van plan is. „Wat ga je dan met de jonge struis doen0" vraagt hij. ,,Ik kan voor dit diertje niet zorgen, en daarom wil ik een struisvogel opzoe ken en hem vragen of hij voor Kogel zorgen wil. Want dat kleine ding heet Kogel." voegt Jimmy er lachend aan toe. Nu is 't de tijger duidelijk en hij wil graag helpen. „Dat touw kun je van me lenen," zegt hij, „en ik ga mee om je te helpen". Dat is een prachtig aanbod, waarmee Jimmy dan ook erg ingenomen is. „We moeten proberen het nest op mijn rug vast te binden." Dat is een goed plan, maar 't is niet gemakkelijk uit te voe ren. Met z'n tweeën kun je echter heel wat doen. en de tijger is slim en handig, 't Duurt dan ook niet lang of het nest zit goed vast op Jimmy's rug. Kogel zit een beetje angstig te kijken, maar 't tijgertje zegt dat hij helemaal niet bang behoeft te zijn. Zo gaan ze op stap. LETTERGREEP RAADSEL Woorden invullen waarop onderstaande omschrijving van toe passing is. Bij goede oplossing vormen de letters onder 1 en 4 van boven naar bene den gelezen een gezeg de. 1 Verlegen lachen, 2 Naam voor de Turken, 3 Dier, 4 Vissoort, 5 Rivier in Azië, 6 Wrang-zuur van smaak, 7 Kaper, 8 Hei- deplantje, 9 Fabelach tig dier. 10 Kluchtige nabootsing, 11 Dobbel steen, 12 Door van een voorraad te gebruiken minder worden, 13 Ned. wijsgeer van Por tugees-Joodse afkomst (1632—*77). Te gebruiken letter grepen: Ca, che, die, dol. e, e, een, eg, fijn, gan, ge, ges, gi, hoorn, in, len, lin, ling, ma, Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg. Jan Luykenlaan 12, Den Haag. K.V.D.-WEDSTRIJD- PROBLEEM No. 3 De Kring voor Damproblematiek heeft I langzamerhand reeds zo'n bekende klank voor de lezers van deze rubriek gekre gen. dat we de aankondiging van deze derde wedstrijd zeer kort kunnen hou- We volstaan er deze keer dus me op te wijzen, dat het derde wedstrijd probleem van de bekende Amsterdamse problemist De Ruiter van een gehalte i zoals we dat van een „keurprobleem" mogen verwachten. De bedoeling van deze wedstrijden is immers o.m. het goe de probleem onder de aandacht van vele damliefhebbers te brengen, zodat alleen reeds het feit, dat een probleem waardig wordt gekeurd als „reclamestukje" in d verse damrubrieken te verschijnen, ee bekroning inhoudt. Volledigheidshalve wijzen we er dat onder dc goede oplossers van probleem een halfjaarabonnement op Problemist, het goed verzorgde orgaan van de K.V.D., wordt verloot. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op 'n brief kaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek vermelden oplossing". Er zijn drie pryzen, een en twee van 2,50. Oplossing kruiswoordraadsel van 13 juli HORIZONTAAL: 2 Stallen. 9 dokter. 11 ein der. 14 ode, 15 aai. 16 even, 18 team, 19 kit. 21 rozen, 22 eat, 24 fee, 26 bever, 28 sta, 30 rennen, OPLOSSINGEN No. 426 (J. H. H. Scheyen). Zwart: 8, 11/14, 16. 19. 35. 37. 40. Wit: 23. 24. 26. 28, 30. 32, 38. 39. 41. 50. Opl.: 32—27, 50—44. 26—21. 27x28. 38— 32. 2318!, 24x2, 2x5. Een elegante af wikkeling. No. 427 (J. H. H. Scheyen). Zwart: 1, 6. 9. 10, 13, 14. 17. 20. 21. 37. 40. Wit: 11. 18. 22. 23. 28. 29. 32. 34. 39, 41. 45. Opl.: 39—33. 23—19. 32—27, 29x7. 45x3, 3x26. 26x5. Het 46 5 motief is in dit probleem op een bijzonder fraaie wijze be reikt. Echt een jubileumopgave. Na loting onder de goede oplossers van dit probleem ging het extra-prijsje naar de 13-jarige Arie v. d. Stoep te Poortugaal. Een compliment voor deze jeugdige damliefhebber! NIEUWE OPGAVEN De jonge problemist v. Dijk. die tot onze vaste medewerkerskring gaat beho ren, is wel zeer produktief. We hebben in ieder geval al enkele tientallen pro blemen van hem in portefeuille. Dat zijn constructies ook kwalitatief op een be hoorlijk peil gaan komen, bewijst no. 428, een fraai meerslagprobleem. Van Lere uit Breda ontvingen we eveneens een flinke serie problemen, Waarvan we het eerste nu onder 429 opnemen. Ook in dit vraagstuk speelt de meerslagregel de hoofdrol. No. 428. M. v. Dijk, Dordrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 8