Prachtige expositie in de Leidse Lakenhal VAN MENS TOT MENS Ook 0^,1 Tour Valkenburg besloten met prij zen-feestavond van het draaiboek v.v.v. NIEUWE LEÏDSCHE COURANT ZATERDAG 20 JULI 1957 Tijdgenoten van Ver ster TTET IS DIT JAAR 30 jaar geleden, dat de Leidse schilder Floris Verster J--1 op Groenoord een droevig einde vond, en op 12 september is het eeuw* geleden, dat Breitner te Rotterdam geboren werd. Deze twee feiten zijn aanleiding geweest tot het organiseren van een grootscheepse tentoon stelling in ons stedelijk museum de Lakenhal een expositie, waarop geen werk van Verster zelf figureert; Breitner echter met 33 werken is ver tegenwoordigd. De gehele collectie is een indrukwekkende vertegenwoordi ging van de schilderkunstige idealen van Versters tijd. Met vele van de hier in hun werk aanwezige kunstenaars was Verster bovendien verbonden, terwijl hij onder hen een toch geheel eigen plaats innam. Terecht heeft directeur Van Wessem dit decor rond Versters kunstenaarsloopbaan op nieuw opgetrokken. Het is trouwens méér dan een decor geworden: de representatie van een voorbije, maar voor de kunst grote tijd. als men „deftig" was met de hele familie vakantie ging houden in een rustig pension buiten, alwaar men zich vermaakte met wandelen en theedrinken in prieeltjes. Op het strand verwijlde men ten minste als men modern wilde heten in een badpak, dat meer weg die tijd en ook de kinderen hadden vaak iets pathetisch en slcht was men al leen stiekem. Dat tijdsbeeld wordt levend bijvoor beeld bij Arntzenius. die er toch ook weer zó los van stond, dat hij zijn tijd genoten een beetle in de maling kon nemen. Ietwat pathetisch maar char mante en zeer persoonlijke vrouwepor tretten vinden we bij Jan Veth (206), Breitner (40) en Isaac Israëls (83) bij voorbeeld. Van de kinderportretten noe men we een onbevangen portret van Bart Kortellng (115) en twee verstilde kinderportretjes van Willem Tholen (173 en 174), waarvan dat van Paultje Arnt zenius wel het mooiste is. De grootste figuur van deze expositie is ongetwijfeld Breitner. de reus, die vrijgevochten en eigenmachtig maar zui ver de visie van zijn generatie vertolkte. Het tijdperk van 1880 tot laten we zeggen 1925 is echter overmatig rijk geweest aan grote kunstenaars: de lenten lagen bij wijze van sproken het grijpen. Breitners glans heeft wat in de schaduw gelaten, zelfs Toorop in zijn jonge tijd en Isaac Israëls nog steeds geen levensbeschrijver heeft gevonden. De tentoonstelling in de Lakenhal i: ondanks de grote hoeveelheid geëxpo seerde werken (244!) niet volledig. Zoals de directeur, de heer Van Wessen zijn voorwoord op de catalogus zegt: ,.De theoretische mogelijkheden worden be perkt door de aard der verzamelingen, waaruit men kiest, de bereidwilligheid van de bruikleengevers en het praktische feit, dat men pas een juist overzicht ■ijn keuze heeft, nadat deze gemaakt Alphabetisch omvat de tentoonstelling Werken van: Johannes Akkeringa, Floi Arntzenius, George Breitner, Hendrik Haverman, Cornelis 't Hooft, Isaac Is raëls, Eduard Karsen, Antoon der Kin deren, Willem van Konijnenburg, Bartus Korteling, Jacob van Looy, Marius van der Maarel, Piet Meiners, Menso Kamer- lingh Onnes, Suze Robertson, Willem Tholen, Jan Toorop, Maurits van der Valk, Jan Veth, Herman van der Weele, Willem Wifcsen en Willem de Zwart. De collectie werd grotendeels uit particu liere verzamelingen samengesteld. Romantisch en modern Omstreeks 1880 was de Haagse school, de kunst van de Haagse impressionisten, van een Mauve, van de Marissen, stem mig en fijn, de kunst bij uitnemendheid. De Amsterdamse impressionisten vorm den deze stijl om tot een robuster rich ting. En al mag men niet zeggen, dat deze tentoonstelling er een is van de Amsterdamse school, zij draagt er wel het stempel van, daarbij enerzijds her innerend aan de voorafgaande periode(n), anderzijds preludiërend op de komst van moderner richtingen. Dat maakt een wandeling door de tentoonstellingszalen van de Lakenhal to bijzonder interessant. Interessant is ook het tijdsbeeld, dat hier gegeven wordt: de tijdvan rijtui gen en paarden, van omslachtig maar elegant geklede dames en een apart soort dienstboden, dat thans voorgoed verdwenen is. Het is de tijd, waarin men TH. VAN DER HEIJDEN Dodelijk ongeluk op Stationsweg Toen gistermiddag de 33-jarige mej. C. M. Caspers, verpleegster van het aca demisch ziekenhuis te Leiden, ter hoogte van het gebouw van de Kamer van Koop handel met een fiets aan de hand de rij weg opliep, werd zij aangereden door een uit de richting stad komende vrachtauto. De chauffeur remde, maar de wagen gleed door en ramde een geparkeerde auto, waarbij mej. Caspers bekneld raakte. Bij aankomst in het academisch ziekenhuis bleek de verpleegster reeds te zijn over- AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Pieterskerk, 8.30 uur: orgelconcert Adrie Fonteijn (Voorburg). Oegstgeest: Zijzaal Willem de Zwijgerkerk, 8 uur: bijeenkomst Baptis ten Gemeente Leiden, onderwerp: „Jezus verandert niet". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober- tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel" Hortus Botanicus, tot 28 juli: aquaria- en terrariatentoonstelling Aqua Hortus Van der Werfpark, tot 14 augustus: ten toonstelling Romantiek en Bloemen. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober. Een dokter t nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Lange- zaal, Mastenbroek, Pleiter, Verbrugge en Verhoef. Welke apotheek Zaterdag zijn 's middags, 's avonds en "s nachbs geopend voor het klaarmaken van epoedrecepten apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807, en apotheek Oegstgeest, Wil-helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag is van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur alleen apotheek Kok geopend. Portretkunst Portretteren konden deze schilders trouwens uitstekend. De impressie was er heus niet één van louter de buiten kant. zoals nog maar al te vaak veron dersteld wordt. Deze impressionisten za gen behalve de schilderachtige bijzonder-, heden ook de kenmerkende in hun mo dellen en zij voelden op bijna geraffi neerde wijze de sfeer aan. die om een bepaalde persoon hing. Dit alles wisten zij dan bovendien met uitstekend vak manschap weer te geven. Van veel, wat tegenwoordig als portretkunst aan de wordt gebracht, kan men dat niet Collecte voor Leids diaconessenhuis In de week van 22 tot en met 27 juli wordt in Leiden de jaarlijkse collecte gehouden voor de bouw van het dia conessenhuis aan de Houtlaan. Het actiecomité heeft ons verzocht, een dringend beroep te doen op de bur gerij, deze collecte tot een groot suc ces te maken. De wel zeer noodzakelijke bouw van dit huis is mede afhankelijk van de omvang van de particuliere steun; die niet op het vereiste növeau, dan kan geen financiële hulp van de offi ciële instanties worden verwacht. Mep geve daarom zoveel men kanl Opdat onze zieken zo goed mogelijk geholpen en verzorgid kunnen wor den in eigen huis. zeggen. Ga bijvoorbeeld maar eens staan voor dat portret van prof. Aug. Alli in 1907 geschilderd door Jan Veth. Dat is geen schema van een persoon, waarop kunstzinnige kleurencombinaties zijn ge probeerd, nee. dat is de man zelf, zoals hij ongetwijfeld in de herinnering var velen is blijven leven. En dat mag men toch wel een eerste eis van een portret Residu Het is natuurlijk ondoenlijk alle schil derijen, aquarellen, pastels en tekenin gen van deze expositie te hehandelen, j« zelfs om over alle exooserende kunste naars iets te zeggen. Wat u er, behalvi de beroemde paarden en stadsgezichten van Breitner kunt zien. varieert var romantische en schilderachtige tot hi aanleg moderne, ook qua techniek, dat u er ook naar het expressionisme neigende portretten kunt tegenkoi (154 en 156 van Suze Robertson), gepoin tilleerde landschappen (Toorop!) en uiterst fors opgezette composities. Voor de ingewijden liggen er enorme mogelijkhe den tot het opsporen van allerlei vloeden!! Wat ons als residu na het bezoek deze tentoonstelling bijbleef, was gevoel van heimwee. Heimwee naai stilte van deze landschappen, waarin bezinning mogelijk was. Heimwee naai de degelijkheid van dit vakmanschap. Heimwee naar de veiligheid van geconsolideerde samenleving, waari wel de eerste trillingen werden gevoeld van een nieuwe tijd. maar men nog niet tot een wanhopig-worstelende n werd samen/geschokt. Het is verkeerd bij dit heimwee te blijven stilstaan. het ook verkeerd is dit verleden te wil len loochenen. Want uit dit verledei ons heden gegroeid en zal de toeko opbloeien, hopen we. De tentoonstelling, die tot 23 septem ber open blijft, werd gisteravond officieel geopend met een ontvangst. C. Th. Wilbert-Relsberman. oooooooooooo Aspirin O O hoort in O O o uw bagage O O o o O 0 Gedeponeerd handelsmerk Q oooooooooooooo Dit is het door Isaac Israëls geschilderde portret van J. C. Altorff. Eén der schilderijen, die op de expositie Tijdgenoten van Verster in de Leidse Lakenhal te bezichtigen zijn. In Den Burcht te Leiden Behalve zij, die de wacht of andere dienst haddenwas gisteravond ieder een, die rechtstreeks of zijdelings iets te maken had gehad met de vijfde 'lour van Valkenburg, aanwezig in de grote Burcht-zaal in Leiden, waar met een prijsuitreiking voor en een cabaret na het slotfeest van het grote liegkamp-wielerevenement werd gevierd. De in hoogheid gezetenen voor- an. Kapitein ter zee-vlieger A. W. Witholt, commandant van het marine vliegkamp, de burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, de burgemees ter van Valkenburg, de heer W. M. van der Have en de waarnemend- com missaris van politie te Wassenaar, hoofdinspecteur C. B. M. Wolf. Het harde rennerswerk, dat drie da rn achtereen in Valkenburgs, Wasse- tars en Katwijks schone dreven en door publiek omzoomde straten In het zweet des aanschijns (eenmaal afgewist door zoete regen )werd nu beloond. Kolo- •1 Witholt reikte de prijzen uit. Niet nadat hij een paar woorden had gespro- We zijn blij, zei de kolonel, dat we iets >or de mensen rondom ons vliegkamp hebben kunnen doen. Soms hebben we net gevoel, dat we- maar als lastige men- vorden beschouwd. Vandaar, een na de ander kwamen ze de toneeltrap opstommelen, de Tourwin- i en de Tourvediezers. De strijdlus- tigste en de grootste pechvogel, pardon, ie kon niet aanwezig zijn wegens zijn erblijf in het marinehospitaal te Over- Kuypers kreeg zijn eerste prijzen, een iets en een klok, de grote blinkende wis selbeker en de niet minder blinkende iets kleinere persoonlijke beker. Zijn belagers, Aebbnhuis, Bombeek, de vierde prijswinnaars Anink en korp. Bos, Wornihoudt (had zijn echtge note gestuurd), Buis, Kegge, Griep, Kruijf, ze startten allemaal voor de kleine etappe naar het toneel onder het applaus der deelnemers en hun introducé'*, en ze kre gen hun prijzen en een handdruk van de commandant. Bom'ocek nam de prijs voor de winnen de ploeg, do Erobaploeg der chauffeurs n ontvangst, majoor Eikelhof kreeg de prijs van de grotp deelnemers van 37— 42 jaar en \an de groep 43 jaar tot pen sioen moest de onverwoestbare majoor Egeraat „boven" komen, met als tweede -nan in zijn groep adjudant Stroosnijder. Strijdlustigste renner was vliegtuigmaker Kalkman geweest. Nog steeds in hun fraaie oosterse gewaden uitgedost wa ren ze er al uit geweest? stelden sergt. Bikkers en korporaal Visser, de Betjs- De enige officier-deelnemer meldde zich voor zijn prijs, ltz. III Bakker en verder kwam nog de jongste deelnemer vliegtuigmaker Hessels, en de laatst hin- nengekomene, vliegtuigmaker Schippers. Hoe kwam dat? vroeg de kolonel. Schip pers wees op zijn maag. Ook de organisatoren beter: uiter aard werden omhoog gehaald, de ma- Tussen de bladzijden Bij de luchtbescherming Trianon. Deze film van het beroem de tweetal zal hoogstwaarschijnlijk hun laatste produkt zijn, want de dikke Oliver Hardj», die op het witte doek altijd door de meest wanhopige pech achtervolgd wordt, heeft in zijn gewone leven ook kennis gemaakt met de voor hem wel zeer bittere werkelijkheid. Hij is enige tijd geleden ziek geworden en men fluis tert, dat zijn kwaal ongeneeslijk is- Wanneer deze film dus een afscheid betekent, dan kan men slechts zeggen, dat het een waardig afscheid is, want de film heeft iets diep-menselijks en be wijst hoe ddcht de tragiek In het leven dikwijls naast de humor ligt. Bij het uitbreken van do oorlog snellen Stan Laurel en Oliver Hardy het vader land te hulp, maar het vaderland kan hen ,n geen enkel dienstvak gebruiken. Ten slotte kunnen zij bij de luchtbescherming komen, maar ondanks de inzet van hun gehele persoonlijkheid wordt ook dit een grootse mislukking. Op het moment, dat zij voor de plaatselijke raad moeten ver schijnen en deze hun verzoekt helm en gasmasker weer in te fleveren, houdt de humor voor lange tijd op en treedt een knap-gespeelde tragiek op de voorgrond, die getypeerd wordt door de verzuchting: „Als wij het vaderland kunnen dienen door het niet te dienen, dan zullen wij dat natuurlijk doen". Uiteindelijk worden de lachlustigen niet teleurgesteld, want op eigen houtje gaat het tweetal ten slotte op spionnenjacht en het resultaat is niet gering. (Een afscheid Mijn hart zingt Luxor. Even wolkeloos als de Itali aanse hemel en vriendelijk als de zuide lijke zon. zo zorgeloos en vrolijk zijn de mensen in de film Mijn hart zingt voor Een Dui'ts weesmeisje schrijft een brief aan de beroemde zanger Stefan Berger en krijgt antwoord, dat zij naar Italië mag komen om de gaste van de grote vocalist te zijn. Is dat even wat De uitnodiging blijkt echter door de reclame-chef van Stefan te zijn verzon en deze zelf onkund g vau het ophanden zijnde bezoek gaat na een woordenwisseling met zijn vrouw het seegat uit. Er volgen wat verwikkelingen, i ie zon blijft schijnen en het eind vat liedje en meer dan één, gezongen door dolf Schock Is, dat het meisj ir vliegtuigmaker De Winter, korp. Van Hoogdalen, korp. vliegdienst-weerkun- de Vides, hoofdredacteur de kampkrant „Blokken weg, Starten isar" en nummer vier., itz. II Smelik, di veryvel niet aanwezig was wegens zijn verblijf in Biak. Deze vier mensen hebben ijf Tours van Valkenburg perfect geor ganiseerd. Op het podium kwamen ook sergt vlieg tuigmaker Bijlsma en korp. vliegtuig- Van Dilst, die beiden viermaal bij irbereiding van het fietsfeest be trokken waren geweest. De hoge organi- ltz. S. D. I F. I,. Boekamp en secretaris, ltz. II o.c. H. B. Castendijk, retaris van de commandant vliegkai enden ook voor hun aandeel in de Tour organisatie bedankt. Daarna voerden nog Je vertegenwoordigers van de midden- itand van Valkenburg (de heer De Bruin) (de heer Lodder) het woord, ir was het tijd voor het cabaret, oorbereiding waarvan sergeant- vlieg tuigmaker Bijlsma een grote ro had gespeeld. Het werd een gezellig feest eigen krachten. Van Vilei lekjes als de kamelen van Dierentuin Was senaar de ontwikkeling in de loop van die zestien Jaar hadden kunnen volgen, waren rfl van lonter heimwee uitge broken. De stekjes *I1n uitgegroeid tot een formidabele plant, maar nog zou onze lens er niet op *Ijn bHjvcn rusten. Prijs Wij zijn zonder Bowientje naar de sprookjestuin geweest en ons hart was niet helemaal gevuld met romantiek, toen wij aan de ingang stonden. Wekenlang heb ben teleurgestelde huismoeders en bedroefde ouden van dagen ons geschreven en verteld, dat in het groen-arme Leiden plompverlo ren om een der weinige parkjes een rieten mat was gehangen „en wij moeten nu maar zien, waar wij ons portietje ozon op doen", zo eindigden zij meestal opstandig. Wij wisten toen al, wat er ach ter die rieten mat gebeurde, doch de vergramde grijsaards en ver jaagde huismoeders waren niet makkelijk te overtuigen. „Is de beschrijving van de tocht met Bowientje natuur-ge- trouw?" zo vroegen we ons bij de ingang van „Romantiek en Bloemen" bezorgd af. En helaas moest hierop een ontkenning vol gen. Immers met Bowientje schijnt alles overal gezellig te zijn. „Met Bowientje in het Van der Werfpark" was misschien net zo gezellig geweest als „Met Bowien tje naar Romantiek en Bloemen", zo overdachten we bezorgd. En dan zouden de grieven van de uit gaande wereld in Leiden gerecht vaardigd zijn geweest. In deze stemming stapten we langs de controle heen. Zo is het Het was opmerkelijk stil tussen de bloemen en de diffuse schijn van steels-opgestelde lichtjes. De tuin baadde in honderden zachte tinten en schreef ongemerkt het tere sprookje, waarvan wij zo dikwijls hebben ge droomd, doch dat zich mot geen pen laat beschrijven. Iedere stap was een verrassing en gaf inspiratie tot een hoofdstuk van een ouderwetse roman, die altijd te vroeg beëindigd wordt. De romantiek beheerste het gehele park en 'de bloemen waren slechts sierlijke paladijnen, die het sprookje kleur En hoe graag hadden we toen de treurende huismoeders en opstandige bejaarden bij ons gehad om met hén mee te wandelen langs „Les femmes aimées" (De beminde vrouwen), de symbolen van Leidens wetenschap, en de oude waterput, die alleen maar nektar kan bevatten. De regen viel traag uit de avond hemel, maar het was of deze de tuin en ons onberoerd liet. En alle autori teiten had hij niet kunnen wegspoelen, want toen we in het thee-prieeltje ons laatste slokje sinas dronken onder het wakende oog van een plichtsgetrouwe agent, die verteld had, dat het de hoogste tijd was, schoot wethouder D. v. d. Kwaak, de terecht trotse voor zitter van het romantische comité, uit de duisternis te voorschijn: „En hoe vind je het nu?", vroeg hij zonder antwoord te verwachten. „We gaan het nóg mooier maken!" ging hij geest driftig verder, toen hij onze sprakeloze bewondering zag. „Alle ouden van da gen krijgen gratis toegangsbewijzen. Want in deze sfeer, bij deze glanzende brokjes uit de verleden tijd. hebben zij hun eigen romantiek beleefd. En de dromen van vroeger willen we speciaal voor hen In het Van der Werfpark la ten herleven". En nu nog de huismoeders. Maar die zijn ons hoogstwaarschijn lijk al voor geweest en hebben wellicht dromend reeds ervaren, dat „Roman tiek en Bloemen" de saaie rieten mat meer dan waard is geweest. Bloemen Mevrouw E. van Vliet-Blok, Drie Octobcrslraat 26a, vindt echter drie weken romantiek cn bloemen aan de schrale kant en daarom heeft zU voor zichzelf een bloementuintje geschapen, het aan de romantiek overlatend slch daarbij aan te sluiten. Dit bloementuintje, dat een welig leven leidt op een achterbalkon en vóór een voorkamerraam, heeft een indrukwekkende historie. Zestien Ja ren geleden, toen mevrouw Van Vliet er nog helemaal aan wennen moest, dat zij niet meer mej. Blok heette, had in hetzelfde huis de beneden-buur vrouw een cactus, die In de Sahara geen last van een minderwaardigheids complex zou hebben gekregen. Omdat men aan een boom zo vol geladen een paar stekjes niet mist, kreeg mevrouw r dez« prodnktlvltelt aan de dag had gelegd. Nu was mevrouw Van Vliet wel wat gewend van haar cactus, want vorig Jaar stond hfl driemaal in bloei tweemaal tns-sen april en oktober, toen Ml buiten stond, en eenmaal tegen november aan. toen de beschutting van het huls deze warmtezoeker al weer had opgenomen. Doch dit jaar werd de eactus gewoon buitensporig en op ze kere morgen telde mevrouw Van Vliet zevenendertig bloemen aan haar En de geschiedenis van de cactus is nog lang niet afgelopen, want In een klein potje star i dez« ;ede t atie. ,ok al daoper zlin stekeltjes opzet. .Ta. mevrouw Van Vliet ging wel naar „Romantiek en Bloemen" k'lken, maar elgenl(jk zUn er mensen, die de sfeer van de sprookjestuin harder nodig hebben. Ontmoedigend En in de tijd, dat de romantiek in ieder jongensleven een ui tergt belang rijke rol gaat spelen, komt er meestal tHa een officieel schrijven een spel breker.- Sommige volkéren beschou wen deze spelbreker als het meest verfijnde staaltje van romantiek, maar gelukkig denkt de gemiddelde Nederlandse jongen daar anders over. De ministeriële uitnodiging om je fy siek en psychisch van kop tot teen te laten onderzoeken, heeft voor som mige jongens nog wel eens de charme van het onbekende, maar so gauw hun is uitgelegd, welke rol de korporaal, het ochtendappèl en de sergeant-van- de-week de komende maanden in hun leven gaan vervullen, bekoelt het enthousiasme meestal zeer spoedig en zeer aanzienlijk. Niettemin poogt een vaderlijke ka pitein telkens weer opnieuw de nief- aanwezige geestdrift ergens op te duiken en dit is prijzenswaardig, om dat toe nu eenmaal niet zonder een leper kunnen, sinds de knots werd uitgevonden zeggen zei Zo'n kapitein nu roept na afloop van het onderzoek de toekomstige landsverdediger voor een vertrouwe lijk onderhoud bij zich; „En waar zou jij graag bij ingedeeld toorden?", in formeert hij joviaal, terwijl hij weet, dat van de honderd jongens nepen- enncgentigeneenhalf bij de infanterie komen en dat er nog nooit een jongen bij hem is geweest, die zei. „Graag bü de infanterie, kapitein, want ik loop zo graag". Zo ook enkele weken geleden. Een jeugdig Leiden aar mocht in de stoel tepenover de kapitein gaan zitten en hem werd gevraagd bü welk onder deel hij het liefst de oorlogsbegroting wilde verzwaren. „Het liefst bij de luchtmacht, kapi tein", zo antwoordde de jongen be leefd. „Zo, zo", zei de kapitein in zyn han den wrijvend en met een begripvolle zUn open, „en waarom dan ^.Tj ziet u", zette de Leidenaar uit- ik heb die baret van de land- >ok, maar daar loop ik compleet lek mee. Het enige. dat me een staat, is het kepi van de lucht- delingsbureau i om opgewekt blijven. Dof Cactus tot in het tweede en derde gèslacht. In onze goede binnenstad paart zich op doorgaans zeer harmonieuze wijze het hele oude aan het hele nieuwe, doch soms brengt dit problemen met zich. Het is bewonderenswaardig hoe knap architecten, die reeds lang tussen de omgeslagen bladzijden van het gul den boek der historie liggen, de daken achter de Haarlemmerstraat in elkaar hebben gevlochten. Wij stonden van de week op het een- verdieping-hoog-gelegen platje van zo'n legpuzzel en beneden ons liep schuin een pannedakje naar 'n dode hoek. die alleen muizen met circus ambitie kunnen bereiken De bewoonster van dit platje en het bijbehorende huis ging echter volledig met haar tijd mee en had een plastic teiltje aangeschaft, dat gevuld was met pas-gewassen textiel. Toen de onder broekjes, hemdjes en aanverwante ar tikelen aan de lijn hingen, had het plastic teiltje praktisch zijn gehele ge wicht verloren, hetgeen de bedoeling van plastic teiltjes is, omdat ons trou we voorgeslacht zich al genoeg heeft afgebeuld in het metalen tijdperk. De wind is echter nog steeds te veel op het logge materiaal afgesteld en één vleugje was voldoende om het plastic teiltje naar de dode dak-hoek te brengen. „Jammer, jammer", zei de huis vrouw zuinig, „lk heb het vanmorgen pas gekocht voor 7,25." Onze natuur verzet zich tegen te leurgestelde vrouwen en nadat wij telefonisch precies hadden vernomen, welke rechten van kracht zouden wor den, wanneer er met ons iets onregel matigs zou gebeuren, begonnen we een kronkelige tocht langs bochtige dak jes Het teiltje kregen we te pakken en als we op de terugreis niet plotse ling uitgegleden waren, hadden we een heldenaureool ontvangen. Deze stralenkrans ls nu wel een weinig dof geworden, omdat twee da gen geleden de dakpannen-man zijn rekening heeft ingediend: 8,54. zanger en zij>n vrouw weer tot elkaar brengt om verder al zingend gedrieën door het leven te gaan. Een beetje zoete lijk, maar toch wel aardig. (Niet te ernstig kijken.) Staatsvijand no I Casino. Van de vele films, die goed werden, omdat Fernandel de hoofdrol vertolkte, is „Staatsvijand no. I'' de minste te noemen. Dit ligt niet zozeer aan' het spel van deze Franse fiümster, alswej aan het vrij zouteloze verhaal en de bijkomstigheden, die Fernandel niet voldoende udt laten komen. Een van deze bijkomstigheden is, dat Fernandel in deze Mm een bril draagt, en van de mimiek, die hem onweerstaanbaar maakt, is zijn „oogwerk" niet het geringste deel. Fernandel wordt gedoodverfd aös een gevaarlijke gang-leider en deswege komt hij in de gevangenis terecht. Met-lang uit gesponnen kunst- en vliegwerk wordt hij door de gang bevrijd, omdat deze vreest, dat door de gevangenschap van Fernandel de identiteit van de gang aan de open baarheid wordt prijsgegeven. Het gebrui kelijke einde brengt een zegevierende Fernandel, die juist door zijn stommitei ten de geraffineerde gang te slim af is. De Fransman kan alleen goed tot zijn recht komen, wanneer de tekstschrijvers voldoende goede vondsten in het verhaal verwerken, en dit is niet gebeurd. De humor i3 afgezaagd en de hiaten worden opgevuCd met ijselijke gevechten, die zelfs de meest strijdbare niet weten te boeien. (Teleurstellend.) Sport staalt spieren Lldo Wie eens een avondje uit wil om een luchtig niemendalletje te zien. kan deze week in Lido terecht. George Formby speelt de hoofdrol en dat wil dus zeggen: dwaze situaties, gegooi van voor werpen en geestige woordspeling^- Allee bij elkaar is het een mengelmoes van aardige grapjes en eindeloze verveling geworden. Maar uit het enthousiasme blijkt dat er nog velen de zoetelijke stem mooi vinden bij het kwelen van inhouds loze liedjes. Het verhaal betekent ook niet veel, men heeft zelfs moeite om het een uur daarop na te vertellen. Voor de jeugd is het grappig en er is voor hen enkel bedenken deze rolprent te Ouderen kunnen beter de nieuw- gaan bezichtigen. (Pretentieloze ontspanning.) Bloedige zonsondergang Rex. De film Bloedige Zonsonder gang ls te waardeloos om er veel woor den aan te verspillen. Men ziet niet veel anders dan een serie wilde gevechten. (Vechten voor en na). Werkgelegenheid in Leiden te over Het aanbod (de arbeidsreserve) over de periode van 8 tot en met 13 Juli heeft een kleine staging ondergaan, echter van ge ringe betekenis (170). In verband met de vakanties ln de diverse bedrijfssectoren kan dit als een normaal verschijnsel wor den beschouwd. Men wacht nu In het algemeen met het aannemen van perso neel tot de vakanties voorbU «IJn. Een vergelijking met de stand van het aanbod van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1965 wijst uit, dat de voordelige verschillen nog steeds niet onbeduidend zijn. Zij bedragen 755, 295 en 105. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het voQ- gende beeld op:, wrijvingswerkloosheid 120, seizoenwerkloosheid nihil en overige vormen van werkloosheid 50. De vraag bleef zich op nagenoeg gelijk niveau bewegen en beliep op 13 juli 735 geregistreerde aanvragen, waarvan er 265 betrekking hadden op jeugdigen (15 t/m 18 jaar). Vooral de middenstands- en ibachtsbedrijven hebben met een tekort 1 jeugdig personeel te kampen. Vele ivragen om vakantiehuflpen werden reeds voldaan, terwijl nog tal van aan- igen genoteerd staan. De scholenactie •er<je tot nog toe ongedacht goede re sultaten op. De plaatsing van ex-scho lieren verloopt vlot Getracht wordt op ït efficiënte wijze te werken, zo- het belang van de jongelui zelf het bedrijfsleven. Getracht wordt de juiste persoon op de juiste plaats te brengen, rekening houdende met de te- het bedrijfsleven en de toe komstmogelijkheden van de jeugd. Wat de volwassenen betreft, bestaat, •ooral in de textiel- en de metaal-indu- itrie, grote behoefte aan arbeidskrach ten, terwijl in andere sectoren ruim# plaatsingsmogelijkheden aanwezig zijn. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten steeg van 70 tot 60, hetgeen aan wrijvingsfactoren is toe te schrijven. De vraag beliep 350 geregistreerde aanvra gen en had voor 45 betrekking op jeug digen (15 t/m 18 jaaT). Het behoeft geen betoog, dat het in verhouding tot de vraag geringe aanbod, een probleem In de texfciel-mdustrie, de confectie- industrie, de winkelbedrijven en ln de huishouding bestaat een beduidend per soneelstekort. Door middel van beroepen- voorlichting aan de jeugd wordt getracht de jongelui kennis omtrent de beroepen bij te brengen. Ook de voorlichting in klasseverband wordt benut om de jeugd inzicht te verschaffen in de beroeps- eisen en de beroepsmogelijkheden. VIJFF VLIEGHEN VOLENDAM AAN DE ZUIDERZEE HAVEN 5 TEL. K 2993—790 Zaterdagmiddag 20 juff 5 uur ope ning Tentoonstelling van schilde rijen over Volendam door leden van Artl et Amicitlae. Aanbesteding gemeente Leiden Gisteren werd in het stadhuis van Leiden openbaar aanbesteed het verrich- /an verfwerken aan bruggen en het carbolineren van bij deze bruggen staan- le remmingwerken en stootpalen. Uit lag: G v d Wiel Noordwijk Zee 13.359, Orion" R'dam 12.839, v. d. Kooy-Lan- R'dam 11.800, P. Bijvoets en Co. R'dam 9450, firma J. G. Verlaat Ka- merik 7980, Cor Mater A'dam 5335.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3