Jliemue feiterljc (üburiutt Elf slachtoffers zijn in Biak begraven Oorzaak is nog duister; herstellende gewonden In Biak niets bekend over motorstoring Anti-stalinisten afgezet iii Bulgarije Bank verhoogt disconto met half procent Atoomwapenarsenaal voor de Navo-landen CELDEUREN GEFORCEERD MATRASSEN IN BRAND 95' Woensdag 17 juli 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No. 11008 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirb U Qbebteucn myn in te^fjenspoct" Eeuwfeestenseizoen weer begonnen ZIE PAGINA 5 Papoea s redders van overlevenden lö "IE VLIEGRAMP BIJ BIAK op Nieuw-Guinea met de Super-Constel- J lation Neutron is waarschijnlijk het gevolg van een ontploffing ge- M leest. De Papoea's, die het ongeluk zagen gebeuren vanuit hun paal- JoDingen op het eilandje Owi en die met hun prauwen de overlevenden |t «;en hel van vuur haalden, hoorden een harde knal en zagen een steek uit het toestel schieten. Eesn droeve plechtigheid voltrok fch gistermiddag op de begraaf- pats te Biak, waar de stoffelijke sten van negen omgekomen vol- tasenen en twee kinderen begraven prcien' Onder zeer grote belang- [llir^ë verden deze slachtoffers van grót?^S vliegramp, die de K.L.M. it troi^ k in een afzonderlijk graf r aarde besteld, hoewel slechts vier |n hen ^aren geïdentificeerd. P hoop, nog overlevenden zouden aangefroffen, was al kort na he' •storten vart de PH-LKT. Neutron, op- [even. Toch hebben boten van de ma- lebasis te Biak en vliegtuigen gisteren 1 het invallen van de duisternis op de lats des onheils gezocht. Geen overle- nden werden gevonden, wel wrakstuk- in van koffers en postzakken met be diming Nederland werden opgepikt. P het toestel viel niets meer te het was vrijwel dadelijk na; j (Van een onzer verslaggevers) \E VERTEGENWOORDIGER vai s de K.L.M. in Biak, oud-gezag- derder G. J. C. te Roller, heeft van- lorgen via de telefoon meegedeeld, it men te Biak over de oorzaak en toedracht van de ramp met de |eutron nog volledig in het duister li. Alle berichten van buitenlandse radio- fations, die de oorzaak van het neer- krten van de Constellation wijten aar jchnisohe fouten, heeft hij „als vol- pmen onzin" bestempeld. Dezelfde uit- [ting had de heer Te Roller voor de ^wering, dat de bemanning een nood- Inding op zee zou hebben willen maken, lat er een ontploffing geweest moet zijn [thans vrijwel zeker. Van verschillend! inten wordt bevestigd, dat een steek- [am is gezien en een harde knal ge lord. Berichten, als zou het toestel al voor kt vertrek motorstoring hebben gehad i daarom later dan normaal zijn op- fstegen, werden ons vanmorgen niet door e K-L.M. bevestigd. Ook vari het be- Icht. dat de ramp het gevolg zou bn een ontploffing van een der motoi [as de K-L.M. niets bekend. Nog steeds bmen uiterst spaarzaam telegrammen 5 het c 3iak r zijn. De ware toedracht van de ramp en logelijk zelfs de oorzaak zal misschien Btgezocht kunnen worden door de com missie van deskundigen, die vandaag naar liak zijn vertrokken, om namens de rege- Ing en de maatschappij een diepgaand mderzoek in te stellen. In Manilla zal p super-constellation, die met gouver- jeur Van Baal flan boord op weg is naar [ieuw-Guinea. vierentwintig uur wachten jp de technische staf. Het verongelukte toestel was volgens Ie Fin. Times op de Londense markt ferzekerd voor 187.500 pond sterling. Van lit bedrag had 75.000 pond sterling be- rekking op zogenaamde rompverzekering "ben vliegrisico's en 112.50 pond sterling |p mogelijke aansluitende verliezen. Vele betuigingen van deelneming zijn jaar aanleiding van de ram met de Neu ron bij de K.L.M. binnengekomen. Tal- pjke zakenrelaties en buitenlandse lucht- -tmaatschappijen zonden bericht, lals verschillende binnenlandse lucht- 't-instanties. f rans-Arabisch gemenebest Verbannen Hadj wil met Fransen praten I Messali Hadj, de verbannen leider pan een der beide Algerijnse nationale lewegingen, heeft gezegd, dat hij bereid p zonder voorwaarden te stellen bespre kingen met de Fi ichtci [inde te maken aan de bloedige opstand hl Algerije. Hij noemde ook zijn voorwaarden voor •stand en vertelde, dat hem als hindoplossing een Frans-Arabisch geme nebest naar het voorbeeld van het Britse [emenebest voor ogen staat. Hadj is de leider van de Algerijnse rationalistische beweging (M.N.A.), die klgemeen als milder in haar eisen wordt «sohouwd dan haar machtiger rivale. |>et nationale bevrijdingsfront (F.L.N.). vertoeft in ballingschap op het ^iland Belle in de nabijheid van de kust Bretagne. bodem van de tweehonderd meter di Geelvinkbaai gezonken. Uit telefoongesprekken met Biak Hollandia is iets meer bekend geworden over de toedracht van het ongeluk. Het toestel heeft een normale start gehad en verdween op normale wijze in het Ver lengde van de startbaan in de lucht. Het gelukte niet radiocontact met het toestel te krijgen, maar dat komt meer voor. Om dat geen noodseinen werden ontvangen in de verkeerstoren van het vliegveld Mok- mer, dacht niemand aan een ongeluk. Eerst een half uur na het hoorde men op de luchthaven was gebeurd. De weersomstandigheden redelijk, het zicht behoorlijk. De eerste melding over het ongeluk kwam binnen van de Papoea's, die langs de kust en op het eilandje Owi in paal woningen wonen en van wie verschillen den de Neutron zagen peerstorten. Zij begrepen dadelijk wat er gebeurde, toen het vliegtuig brandend viel en voe ren ogenblikkelijk met hun ranke prau wen uit. Toen zij bij de plaats van de ramp aankwamen, schoten de vlammen hoog op. De benzine uit de reservoirs stroom de brandend over het water. Het toestel was bij de aanraking van de golven tweeën gebroken. Met grote moed wis de Papoea's twaalf mensen uit het bran dende water te halen. De geredden heb ben op de plaats van de breuk in het toe stel gezeten en konden door het breukgat de Neutron verlaten, voordat de Super- connie naar de bodem zonk. De Papoea's brachten de twaalf geredden, van wie er vier deerlijk gewond waren, aan land. On middellijk zijn allen naar het ziekenhuis gebracht. Medische hulp kwam uit Hol landia met een extra-vliegtuig. Doch deze hulp kvyam niet zo snel of een van de ■edden, het dochtertje van de Gronin ger zendingsarts D. L. Leiker, overleed, ige drie zwaargewonden, echtgenote caat te Hollandia, de K.P.M.-employé S. M. de Boer en de arts Leiker, z(jn de ste 24 uur doorgekomen en men heeft hoop voor het behoud van hun leven, zo werd vanmorgen uit Blak gemeld. De andere acht gewonden zijn er veèl beter aan toe en zullen waarschijnlijk morgen uit het ziekenhuis worden ontsla- J. O. de Rjjke, advo- veroordeeld. niet allen van Britse nationaliteit, zoals eerst werd gemeld. Alleen G. Max Robert is een Engels zendeling. De twee andere buitenlandse slachtoffers blijken de heer en mevrouw Leo Newman uit El wood (bij Melbourne, Australië) te zijn. Zij waren drie weken in Biak geweest, waar de heer Newman krachtens een contract schroot had opgekocht. De stoffelijke het echtpaar zullen, zo die gevonden mochten worden, naar Melbourne worden overgebracht. Twee mensen vlak na elkaar verdronken Twee kampeerders van Ockenburgh, een Zweed en een Nederlander, zijn gis termiddag ter hoogte van golfbrekers 21 en 22 tussen Kijkduin en Monster dronken. Om vijf uur kwam een Zweed bij het politiepo6thui6 op de grens van Monster vertellen, dat hij zijn zwager, de 46-jarige monteur B. O. A, Linquist uit Kallingen, in zee was kwijtgeraakt. Om half zeven werden de angstige vermoedens beves tigd, doordat het dode lichaam aan spoelde. Vlak daarna, om zeven uur, kwam een man bij dezelfde politiepost met de ontstellende mededeling, dat zijn 19-jarige vriend, de bankwerker K. H. Kersten uit Delbruok, in de golven verdwenen was Het lij'k is nog niet gevonden. Vrouw verborgen in hol BRIDAL VEROORDEELD TOT DRIE JAAR John Bridal, de 26-jarige Engelsman, die drie en een halve maand een jonge vrouw in een hol onder zijn tuin gevan gen hield, is gisteren door een Londense rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf Tito's vrienden in ongenade De COMMUNISTISCHE PARTIJ in Bulgarije heeft het voorbeeld van Rusland gevolgd en drie vooraanstaande politieke figuren uit het centrale comité van de partij gestoten. De gedegradeerden zijn Georgiu Tsjankof, eerste vice-premier, Dobri Terpetsjef, vice-premier en Janko Panof, voormalig generaal. Tsjankof is tevens als lid geroyeerd van het politieke bureau. Merkwaardig bij deze zuivering i6, dat de drie ontslagen leiders, in tegenstelling tot de zuiveringen in Boekarest en kou, waar de „stalinisten" aan de kant zijn gezet, voorstanders waren van betere verhouding tussen Bulgarije Zuid-Slavië. In Belgrado ziet men de ge beurtenissen in Bulgarije zo, dat vice' premier Tsjerwenkof (een machtig mar achter de schermen) de zuivering in he Kremlin heeft aangegrepen om zich var zijn tegenstanders te ontdoen. De zuive ringen in Sofia moeten dan ook be schouwd worden als een slag voor Zuid- Slavië. Vooral de laatste dagen zijn vele zogenaamde „onbetrouwbare" elementen naar het platteland verbannen. De drie ontslagen leiders hebben zich 6teed6 verzet tegen de politiek van premier Tsjerwenkof. die vorig jaa premier werd vervangen, maar toch als vice-premier veel invloed bleef ui toef e- De afgezette Tsjankof leidde in d< tweede wereldoorlog Bulgaarse partisanen en hij had daardoor veel contact met zetsstrijders van Tito in Zuid-Slavië. Hij maakte deel uit van de Bulgaarse dele gatie, die in september j.l. te Belgrado besprekingen heeft gevoerd, toen de be trekkingen tussen Rusland en Zuid-Slavië Kort nadat de super-constellation Neu tron van dit vliegveld te Biak opsteeg, verongelukte het. vijftien kilometer uit de kust. Het personeel in de verkeers toren van dit uiterst moderne lucht station heeft niets gemerkt van de ramp. De Neuron taxiede normaal over de landingsbaan, die evenwijdig aan de kust loopt, steeg op in zeewaartse rich ting en stortte kort daarna neer in zee. Pas een half uur later hoorde men daarvan op het vliegveld, waar geen noodseinen waren opgevangen. De foto toont de landingsbaan van Mokmer, het enige vliegveld in Nieuw-Guinea. dat op internationale lijnen wordt gebruikt or dak gevallen. In de fabriek van de Potloodindustrie Bruynzeel te Zaan dam is de 45-jarige L. Massink uit Am sterdam door een dak -van elernietplateii gevallen, waarna hij op de twaalf meter lager gelegen fabrieksvloer terecht kwam. - lan was direct dood. Zwaar verlies aan harde deviezen en gezwollen geldomloop Koningin Juliana bracht giste ren onverwacht een bezoek aan het jeugdhuis „De Leemkule" in Hattem, een van de va kantieoorden van de stichting Het Vierde Prinsenkind. Aan de maaltijd werden de Ko ningin drie vilten ballen aan geboden voor prinses Marijke. Boze schipper bond jongen aan boom De lust om eigen rechtertje te gaan spelen kwam gisteren bij een 56-jarige Amsterdamse schipper boven, toen hij de knuist wist te leggen op een 13-jarlge plaaggeest. „Zijn" plaaggeest, die de nare gewoonte had het pontje, waarmee de schipper over de Haarlemmertrekvaart langs de Haarlemmerweg in Amsterdam aar zijn huis pleegde te roeien, rtevig ast te binden. Nu zullen we de rollen eens om draaien, dacht de schipper toen hij de kwajongen op heterdaad betrapte. Hij greep een stuk touw en bond de jongen hardhandig aan een boom. Daarna belde hij de politie op en vertelde dat, wat hem betrof, deze de rekel naar believen kon bevrijden. vee agenten van het bureau Sloter- r hebben de jongen na drie kwartier de stevige greep van het touw ver lost. De knaap had diepe striemen in zijn enkels en polsen. De politie heeft de zaak in onderzoek De schipper, die blijkbaar spot met alle begrippen der moderne pe dagogiek, zal echter niet veel last meer zijn plaaggeest ondervinden. Amerikaans plan in studie Onder beheer van generaal Norstad TAULLES, dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat dc Ver. Staten een methode bestuderen, vol gens welke NAVO-bondgenoten in oor logstijd gebruik kunnen maken van voor raden atoomwapens in eigen land onder controle van de opperbevelhebber van de NAVO. Men zoekt naar wegen om in NAVO- verband een voorraad atoomwapens te vormen ten einde ervoor te zorgen dat de bondgenoten in geval van een aanval niet de V.S. om atoomwapens behoeven te vragen. Aan een definitief plan is men evenwel nog niet toe. Dit is een mogelijk antwoord, aldus Dulles, op het bezwaar van sommige Europese landen, dat door een stopzet- 'ing van de produktie van atoomwapens onder een huidig ontwapeningsprogram ma hun permanent deze wapens onthou den zullen worden. Hij zei dat het ge schikter geacht wordt een NAVO-voor- raad aan te leggen dan de wapens over te dragen aan de verschillende landen. Dulles zei verder, dat het atoomarse naal van de NAVO misschien in het leven geroepen kan worden zonder een wijzi ging te brengen in de Amerikaanse wet, door het onder bevel te plaatsen van generaal Norstad. De NAVO-opperbevelhebber vertegen woordigt de Ver. Staten, maar tevens de andere NAVO-mogendlheden. Hij zou als Amerikaans generaal de voorraad onder zijn beheer kunnen hebben. De Amerikaanse minister achtte de vorming van een dergelijke voorraad voor de NAVO een vertrouwenskwestie en hij dacht niet, dat de mogendheden van het pact van Warschau evenveel ver trouwen van de Sowjetunie genoten om een soortgelijke voorraadvorming tot stand te brengen Een mogelijke her ziening van de atoomwetgeving word bestudeerd, aldus Dulles. TTET GEBREK aan evenwicht i -1"1- Nederlandse volkshuishouding heeft de laatste weken geleid tot een toenc- nend beroep op de Nedcrlandschc Bank n dating der deviezenreserves. Tot her tel van het evenwicht tussen middelen n bestedingen verhoogt de Nedcrlandsche Jank de sinds oktober onveranderde etarieven met een half procent tot 494 iet voor het disconto op wissels, 494 •oor promessen. 594 pet rente voor v- schotten voor particulieren, 491 pet kening-courant en beleningen voor Geldmarktkringen waren verrast amen met bijzondere aandacht kennis an de toelichting der Nederlandsche Bank, vooral inzake het beroep op Bank en de hernieuwde daling der mreserves. Deze gang van zaken hadden zij reeds geruime tijd met be zorgdheid gadegeslagen, doch was mer merendeels nog niet bedacht op een ta riefsverhoging in deze week. Voor de geldmarkt ziet men niet on middellijk de gevolgen. Deze bleef moei lijk en daggeld doet onveranderd 3 pro- Men is naar aanleiding van de discon toverhoging en de jongste weekstaat vrij somber en sommige kringen achten het besluit een aandrang op de overheid Binnen een half jaar Amerikaans leger ingekrompen met 100.000 man President Eisenhower heeft gisterer zijn goedkeuring gehecht aan een in krimping van dc Amerikaanse strijd krachten met 100.000 man binnen zei maanden. De minister van defensie. Charles Wilson, kondigde dc maatregel af. nadat hij de goedkeuring van het Wit te Huis had gekregen. Hij zei, dat onge veer 200 miljoen dollar bespaard zal wor- De vermindering voor de verschillende onderdelen van de strijdkrachten is: le ger 50.000 man (op de goedgekeurde sterkte van een miljoen man); marine 15.000 man; marinecorps 10.000 en lucht- ïacht 25.000 man. De eigenlijke sterkte an de strijdkrachten was op 31 mei 789.624 man. Wilson zei in een memorandum na- ïens de president, dat de. inkrimping een invloed heeft op de gevechtseenhe- en in het buitenland. Ook Zuid-Korea Amerika heeft de Zuidkoreaanse rege- ng officieel voorgesteld om in verband iet de modernisering van de bewapening, haar leger tot een nog niet bekende sterk te krimpen, zo is in Seoel bekend akt. Het Zuidkoreaanse leger telt thans 700.000 man. Levensonderhoud sterker te bezuinigen ten einde een halt toe te roepen aan do waardeverminde ring van ons ruilmiddel. Blijkens de verkqrte balans van 15 de zer namen financiële instellingen 80 min nieuw geld op, daar wissels in disconto stegen van 28 min tot ƒ100 min en voorschotten van 122 min tot 131 min. Een der somberste verschijnselen acht men de vermindering der netto deviezen reserve van 730 min tot 695 min, zodat goud en deviezen nu op ƒ3745 min ko men. Juist de goede deviezen verlieten ons land. Het convertibelc bedrag daalde van 190 min tot 164 min tegen 222 min op 24 juni, zodat in korte tjjd waar devol bezit aan harde valuta verloren is. Het Rijk staat nog steeds in het krijt bij de Bank hoewel de voorschotten met 6 min tot f 56 min daalden. Geldmarkt krin gen zijn in de huidige omstandigheden bevreesd voor het resultaat er inschrij ving op schatkistpapier van vrijdag, bankbiljettenomlocp valt lelijk tegen daalde slechts van f 4059 min tot f 4050 min. De saldi der banken stegen van f 290 min tot f 332 m\n, misschien ten koste waren verbeterd. Terpetsjef, de ontslagen vice-premler, is opperbevelhebber van het Bulgaarse verzet geweest. Hij werd in 1949 na de breuk tussen Tito en de Kom- inform uit het politieke bureau gezet, maar vijf jaar later weer in ere hersteld. Panof was in december van het vorige jaar reeds ontslagen van zijn militaire commando wegens „onbetrouwbaarheid". Hij zou toen verantwoordelijk zijn ge weest voor een complot tegen de regering. Vriendschap met stekels Na in Praag een communiqué te hebben ondertekend, waarin de „eeuwige vriend schap" tussen de Sowjetunie en Tsjecho- slowakije bezongen wordt, heeft partij leider Kroesjtsjef onmiddellijk na aan komst in Moskou, waar hij in het Lenin- stadion enige duizenden toesprak, toch gezegd, dat er in Tsjechoslowakije „nog resten zijn van de uitbuitende klasse, die vijandige geruchten verspreiden tegen maatregelen van de partij en de regering". Het communiqué van Praag bevatte ver der naast de gebruikelijke leuzen een felle aanval op Weet-Duitsland, dat door de herm-ilitariseri-ng en zijn verbondenheid met het westen „een ge-v de Auto stort van dijk Echtpaar gewond, kind overleden Het echtpaar Walder uit Almelo en zijn eenjarig zoontje zijn gistermiddag met hun auto, waarmee ze van Neder land naar Zwitserland onderweg waren, bij Frankfort van een zes meter hoge dijk gestort. Het echtpaar en het jongste kind werden zwaar gewond. Hun tweejarig dochtertje, Stefanle, kwam om het leven. Volgens de politie raakte de bestuur der door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt op de Autobahn van Frankfort naar Darmstadt. De wagen reed tegen een boom, na van een zes meter hoge dijk getuimeld te zijn. Recordhoogte van radio-activiteit De radlo-actleve neerslag, die vrijge komen is b(j de proefexplosie van een kernwapen dat maandag tot ontploffing is gebracht in Nevada heeft een record- loogte van 7090 micro-mlcrocuries be- •elkt. Het algemeen als veilig beschouwde naximum voor een periode van 24 uur bedraagt 1000 micro-mlcrocuries. De gezondheidsdienst te Utah, die lucht monsters nam op het dak vön een rege- ingsgebouw te Salt Lake City. deelde mede, dat de gedane meting nochtans als veilig kon worden beschouwd daar het tijdvak waarin de radioactieve neer slag deze hoogte bereikte, slechts van korte duur was. Gevangenen kregen geen eten omdat cipiers staakten dun Her prijsindexcijfer van het levenson derhoud, dat maandelijks door het Cen- burcau voor dc statistiek wordt sa- csteld, is in de periode van 15 mei tot 15 Juni met vier punten gestegen: van 1 naar 115 (1951—100). Opvallend was vooral de stijging in de retor voeding. In deze sector maakte het indexcijfer liefst een sprong van negen punten van 115 naar 124 Duurder zijn ïame de nieuwe aardappelen, het zo merfruit (aardbeien en kersen» en de nieuwe haring. Het Indexcijfer voor iten. dat de vorige maand belangrijk steeg, vertoonde een lichte daling. TV/TET TRAANGASBOMMEN en water stralen hebben Parijse politie- brandweermannen gisteren de rust 11 1 herstellen in de grote Santé-gevange. De cipiers waren in staking gegaan omdat zij hetzelfde loon en dezelfde sta tus eisen al6 de nationale politie. De be wakers weigerden dan ook voedsel vooi de gevangenen rond te brengen. „Wan- het je niet bevalt, ga je maai euwen, misschien wordt naar jullie eerder geluisterd dan naar ons." voegde en de ontevreden gedetineerden toe. Gistermiddag accepteerden de gevange- ;n het inderdaad ndet langer. Toen de cipiers een stakingsbijeenkomst bijwoon- visten zij een aantal wrakke houten celdeuren te forceren en in een ogenblik varen ruim tweehonderd gevangenen In vrijheid Een grote groep klom op het van de gevangenis, bekogelde de m rond het gebouw met stenen, ter wijl kreten werden gehoord als: „Wij heb ben honger" en „Wij willen brood". Een andere groep hield huis in de ge vangenis zelf. Stromatrassen gingen in vlammen op, meubilair werd vernield en de gevangenisdirecteur, die de oproer kraaiers tot stilte wilde manen, werd met allerlei projectielen bekogeld. Onmiddellijk werden politie en brand weer gewaarschuwd, die met groot ma teriaal aanrukten. De brand was spoedig geblust, doch het duurde geruime tijd, voordat de politie-agenten de gevange nen met traangasbommen bijeen hadden De Egyptische regering heeft de be noeming bekend gemaakt van kolonel Mahoud Junes tot voorzitter van de raad van directeuren van het gezagsorgaan van het Suezkanaal. Hij volgt Hily Bahgat Badawy op, die kort geleden ge storven is. HET WEER IN EUROPA WNW windstil ONO WEERBERICHT Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot don derdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen; iets lagere mlddagtemperaturen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. (Opge maakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 18 juli: zon op 4.43, onder 0.53; maan op 23.00, onder 11.50. 20 juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1