Gillette Elektronische tolk in vijl talen van jonge Hongaar I Sportieve Oranjesoccers in de States Cyp rus zonder uitzicht Hart en hersens zijn in een trommel geborgen Krachtcentrale tien personen Amerikaanse houding in feite tegen Algerijnen'' ontploft, gedood MAANDAG 15 JULI 19b/ 70 COMFORTABEL als in Holland kan het nog niet, maar toch Angeles niet verhinderen hun meest geliefde sport, het Europese L^wordt er door de Nederlandse emigranten in Amerika druk voethal (soccer-football) te bedrijven. Over de activiteiten van de gevoetbald. Dat de Verenigde Staten eigenlijk het land van baseball emigranten-sportclub Hollandia in Los Angeles zond onze oud-foto- en football (soort rugby) is, kan ook de emigranten in Groot Los- graaf Joe Friezer, zelf geëmigreerd naar Californië, ons deze foto reportage over de match PolenHollandia, exclusief voor ons blad. In 1950 richtten de gebroeders Den Oude de sportclub Hollandia op, die weldra tot bloei kwam. Na enige jaren alleen vriendschappelijke wedstrijden te hebben gespeeld, sloot Hollandia zich aan bij de Groot-Los Angeles Soccerclubs- division. De Nederlanders spelen nu met andere emlgra^tenclubs (uit Polen, Oekraïne, Zuid-Slavië, Hongarije enz.) in de tweede divisie. De Oranjehemden staan bekend om hun sportiviteit en zelfs behaalden zij dit jaar de titel van de sportiefste spelers. De voorzitter van Hollandia, Jan den Oude ui Norwalk, is een actief man. Hij is technisch leider, scheidsrechter en trainer en op deze foto ziet u hem de voetbalplunje van zijn clubgenoten verzorgen. naar zee, bos of hei 'n Gillette Rocket hoort er bij! Gaat U met vacantie? Dat om Uw oude apparaat te vervangen 1 over te gaan op Super Snel Scheren 'n Gillette Rocket. Het is zo eenvoudig: Draai, het apparaat is open, klik, het mesie erin, en U bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser blauw Gillette mesjes in practisch ideaal voor op reis, v sa®! Hier dan 1 tegen de Poolse emigranten, die In een temperatuur van maar even 96 graden F. werd gespeeld. Het Oranje-elftal was samengesteld uit: Guus Verbruggen, Plet Hordijk, Wim Hordijk, Arthur van Dordrecht, Maarten Fontyn, Lief Ostern (een Noor, die zich bij de club aan sloot), Mike Nauta, Fred reure, Hans Wiertsma, Arthur Visser, Hennie Bresijn en Peter van de Burgh uit Den Haag. Dure kleedkamers zoals in Holland zijn er niet. De kleding wordt daarom zolang maar bij de steeds aanwezige echtgenoten in bewaring gegeven. Na afloop van de match gaan de spelers dan maar ergens achter een boom staan of zoiets om zich weer in de spijkerbroeken te steken. Als er geen kleedkamers zijn, is er begrijpelijk helemaal geen kantine. Ook dat ls geen hinderpaal. Jan den Oude heeft voor een grote ketel gezorgd en in de rust wordt de Inhoud langs de lijn naar binnen gewerkt ar WEER KOMT ENGELAND met een nieuw plan voor Cyprus. Dat is wel nodig ook, want de internationale wereld - houdt zidh In verschillende regionen met de kwestie intens bezig. De sub-eommis- eie voor de redhten van de mens van de Raad van Europa heeft Engelland een 6erie vragen voorgelegd, die voor 20 juli beantwoord dienen te zijn: opschorting van de doodvonnissen en van de uitzon deringstoestand, terwijl bovendien het oordeel 16 gevraagd over het zenden van een Europese commissie naar Cyprus. De resolutie van de Verenigde Naties ligt nog op tafel: overleg tussen de betrok ken partijen om tot een oplossing te ko men. Wat er aan overleg gebeurd is, ge schiedde achter gesloten deuren. Engeland en Griekenland hebben hun ambassadeurs weer naar resp. Athene en Londen ge stuurd. Ook de Verenigde Staten hebben hun stem in het kapittel gehad. Naar in Londen verluidt, zou Uitzicht Amerika zijn inzichten *t Verklaarde »ver de kwestie Cy prus drastisch gewij zigd hebben. Aanvankelijk voelde men voor een strikte uitvoering van de V.N.- resolutle, maar de Amerikaanse ambas sadeur in Athene zou tot de conclusie gekomen zijn, dat de aartsbisschop Ma- karios een onmogelijke gebrekspartner i6. Daarom zou de oplossing zoals thans door Engeland voorgesteld, dus in NAVO-ver- band, de enige zijn. Hiermede wordt dan de zoveelste VjN.-resolutie onder tafel gewerkt. Inderdaad zou door middel van de NAVO een oplossing te creëren zijn, maar dat zou dan dwras tegen de V.N.- resolutie ingaan. De Griekse regering' wil van een NAVO-oplossdng vooralsnog niet weten en Spaak heeft dan ook zijn bezoek aan Athene voorlopig uitgesteld. T\E POSITIE van de Griekse regering is uitermate moeilijk. Aan de ene kant de onverzettelijke en Inderdaad niet diplomatieke Makarios, die ervan over tuigd kan zijn de Griekse oppositiepar tijen onmiddellijk in het geweer te krij gen, indien de Griekse regering zijn plan nen niet aanvaardt. Aan de andere kant de druk van de NAVO-partners, die voor alles Cyprus als basis willen behouder en een nog verdere verwijdering tussen de verdragslanden Turkije en Grieken land voorkomen. Het is tragisch, dat de V.N.-.resolutie daarbij zonder enige kracht schijnt te zijn. Tooh verraadt de Britse houding, dat Engeland enigszins huiverig is, de zaak weer voor het forum der staten te bren gen. Opmerkelijk i6 daarbij de uitlating van de Australische premier, Evatt, die op zijn terugreis van Londen naar Syd ney, na bijwoning van de Gemenebest conferentie, te Athene sprak met de Griekse premier Karamanli6, de Griekse minister van buitenlandse zaken, Ave- roff en aartsbisschop Makarios. Evatt verklaarde aan de pere: „De op lossing van het probleem-Cyp rus is be langrijk meer naderbij dan enige maan den geleden. „Hij herhaalde het standpunt van de Australische Labourpartij, dat volledig zelfbeschikking en onafhanke lijkheid volgens het charter van de Ver enigde Naties het recht der Cyprioten i6. jy^AAR JUIST dit recht wil Engeland In In kelder wordt, wonder gebouwd HET LIJKT WAARSCHIJNLIJK, dat binnen vijf jaar een elektronische vertaalmachine in werking is, die de gedelegeerden der Ver. Naties of trouwens iedere willekeurige persono die een internationale bijeen komst bijwoont, in staat zal stellen om een toespraak in het Japans of Russisch te lezen in eigen taal, zonder tussenkomst van vertalers of tolken. Een energieke 32 jaar oude Hongaarse technicus en talen-specialist, Peter Torna, is van mening dat de dag niet meer v< dat de menselijke stem mechanisch va ene taal in de andere kan worden taald. Na één jaar werken is hij reeds aanzienlijk gevorderd op de weg naar het ontwerpen van zulk een machine. In het Russische blad Prawda las Torna een jaar geleden een artikel over een Russische vertaalmachine, die Engels in Russisch vertaalt met behulp van een elektrische schrijfmachine en elektronische appara- Verkiezing in Egypte kost weer doden Ook bij de tweede ronde van de ver kiezingen in Egypte gisteren hebben zich incidenten voorgedaan, waarbij drie kie zers om het leven kwamen. Minstens vijf tien personen liepen verwondingen op. België sluit de grens voor tomaten en sla Op 10 juli ging de grens van België open oor de Nederlandse tomaten. Lang heeft dat echter niet geduurd, want vandaag ls de grens weer dicht. De binnenlandse tomatenprijs in België wordt als reden opgegeven. Er mag ook geen kropsla uit Nederland meer worden ingevoerd. Cyprioten zich noch bij Griekenland noch bU Turkije zullen vereniging. Doch hier ligt juist de kern van de zaak. De kreet „Enossis", waaronder de Cyprioten hun vrijheidsstrijd zijn begonnen, laat geen twijfel mogelijk. Enossis, aansluiting, doelt immers op Griekenland, dat de Cy prioten als hun moederland zien. Engeland is zover gekomen, dat het In ziet niet langer een louter Brits bestuur over het eiland te kunnen handhaven. Het is pijnlijk, dat het niet In staat is met een plan te komen, dat een redelijke basis tot overleg biedt, in plaats van de Cyprioten onmiddellijk weer In het har nas te jagen. Thans is Toma aan het Californische Institute of Technology doende een ver taalmachine te bouwen voor het verlaten van Russisch in Frans, Spaans, Duits en Engels. Het gebruik van de machines voor vertaling is niet nieuw. In 1948 is hiermede begonnen en de ontwikkeling is sindsdien zeer snel gegaan. Aan een drietal voor aanstaande universiteiten in de V.S. en een in Londen heeft men zich intensief met het automatisch-mechanisch vertalen beziggehouden. Ook het Amerikaanse le ger en de marine zijn er druk mee in de Maar de jonge Hongaar is na zeggen de eerste die een vijftalen s machine bouwt. Hijzelf spreekt en zeven talen. In de kelder van het Califor nische Instituut is hij dag in dag uit bezig met het overbrengen van elektrisch ge typte woorden op een papieren band. De band Wordt gebruikt om elektrische im pulsen door te geven naar een grote trom mel die hart en hersens vormt van zyn vertaalmachine. Dc band bevat de formu les en „bevelen" die de machine in staat stelt om gehele zinnen uit een bepaalde taal vertaald in een der vijf genoemde talen te voorschijn te toveren op de rol van een automatische schrijfmachine. Benzinecheques voor Frankrijk In de loop van deze week, op zijn laatst zaterdag 20 juli, zullen alle banken in de grote Franse steden bevoorraad zijn met benzinecheques voor buitenlandse automobilisten, motorrijders e.d., die langer dan drie dagen in Frankrijk blijven en op deze wijze reductie o| benzineprijs krijgen. De Nederlandse banken, die een kantoor of correspondent in Frankrijk hebben, zullen deze cheques vermoedelijk al In het begin van de week hebben, zo dat men ze in Nederland met Nederlands geld kan kopen. Men kan maximaal voor 50.400 francs aan cheques opnemen, de eerste aankoop mag niet meer dan 25.000 francs zijn (goed voor 275 liter benzine), een week daarna kunnen de resterende 25.000 francs worden opgenomen. Voor een cheque van duizend francs betaalt men in Nederland f 6.15. in Frankrijk fr. 555. Eén liter bijzine zal dus voor Neder landers ongeveer 5 cent kosten. Hoewel dit nog niet zeke ris, verwacht men dat de buitenlanders met hun bonnen ook „super" kunnen aanschaffen. Troepen uit Algerië defileerden over Champs-Elysees Tien mensen zijn gisteravond om he leven gekomen toen te Laghouat in Zuid- Algerlë een elektrische centrale ontplofte. Men heeft onder de puinhopen resten van benzineblikken gevonden en vermoedt dat opstandelingen de centrale in brand hebben willen steken. Zij werden echter vroegtijdig door een schildwacht ontdekt. Bij het vuurgevecht, dat ontstond, ont plofte de benzine. De Franse schildwacht, twee rebellen en zeven mohammedanen, die dicht bij de centraie woonden kwa- om. Stad en omgeving zaten zonder Weer nieuw vredesplan MERIKA interveniëert In het Alge- rennse probleem ln feite ten nadele pan Algerije, heeft Moulay Merbah, de lecretarls-gcncraal van de Algerijnse Na tionale Beweging verklaard In een memo. mdum, dat hij minister Dulles heeft ge Minister Dulles heeft zich Indertijd tegen elke stap van de Amerikaanse naat tot hulp aan de Algerijnse vrijheids strijders verklaard en dit heeft volgens Merbah een grote teleurstelling onder het Algerijnse voilgk gewekt. De woorden senator Kennedy hebben echter elektrisch effect in de gehele Arabische wereld gehad en het Amerikaanse pres- in geheel Afrika en Azië verhoogd," aldus de Algerijnse leider. In het memorandum stelt hij een n vredesplan voor: Onmiddellijk een ronde-tafelgesprek over een staakt-het-vuren. Eenalgemene amnestie met invrij heidstelling van Messali Hadj, de led- der van de beweging. Een plechtige belofte van Frankrijk te zullen onderhandelen met gekozen vertegenwoordigers van het Alge rijnse volk. Dit kunt U óók bereiken Een gelijktijdige verklaring van alle Algerijnse partijen, dat zij alle rech ten van de Europese minderheden in Algerije geiheel ziullen erkennen, ej De belofte, dat de Franse belangen in Algerije gewaarborgd zullen wor- Verkiezingen oftder toezicht van de V.N. of ander aanvaardbaar interna tionaal -toezicht- DOCHTEK vai 984) Het volksvermaak als uitgangs punt nemend, hadden we een paar dagen geleden het vaste voornemen, te bewijzen dat Anthoni van Leeuwenhoek het glas blazen op de kermis had geleerd. Door tussenkomst van de merkwaardige figuur van Drebbel, zyn we weliswaar by Leeu wenhoek terecht gekomen, zodat onze kermisstunt nog alle gelegenheid krijgt zich te vertonen, maar we zyn daarby een zyweg ingeslagen, die ons in aller eerste instantie naar de dochters van Drebbel voert. Dat zit zó. Eén van de slijpers die voor Drebbel lenzen had zitten slypen, was in sterke mate bekoord door een van de dochters van Drebbel. Deze verliefde jongeman was niemand minder dan de mcester-lenzenslyper Van Leeuwenhoek sr., die dan oak na verloop van tyd de stoute schoenen aantrok en vader Dreb bel om de hand van zyn dochter vroeg. Het resultaat was negatief, maar deze teleurstelling is voor ons onvoldoende motief om de zaak te laten rugten. Inte gendeel, we zouden ons een kleine fantasie willen veroorloven door van de veronderstelling uit te gaan, dat Drebbel wat minder hooghartig was geweest en Van Leeuwenhoek ah zyn lang verwach- Torli is licl zo DREBBEL em ANTHONEE Sr. >r, dat had beg >et. Var bruidschat behoefde het overdreven verwachtingi want Drebbel was zoa plan de geheimen van aan zyn kinderen na te En stelt u zich nu eens dood van Drebbel diens schoonzoon Van Leeuwenhoek sr. in het bezit was geko men van de geheimen van dc onderzee boot en wat veel belangrijker is van de zuurstof, aodat we door de supe rieure geest die zich in Anthoni van Leeuwenhoek zou openbaren, anderhalve eeuw eerder met dit geheim bekend zou den zyn geweestHoe veel eerder zou de scheikundige wetenschap wellicht aan de alchemie ontrukt zyn geweest en welke perspectieven zouden zich ge opend hebben in de tyd toen de weste lijke wereld nog vol ondernemingslust en minder decadent was? Het is nu eenmaal anders gelopen. Van Leeuwenhoek sr. werd (waarschynlyk nogal bruut) afgewezen, wat hem overi gens niet belette vader te worden van de vermaarde Anthoni van Leeuwenhoek, die we werkelyk niet by u behoeven te introduceren. Dit grote talent heeft het overigens niet gemakkelijk gehad omdat hy zyn vader vroeg verloor, zodat hy zichzelf heeft moeten onderrichten in alles wat hem ontbrak. En dat was véél, want in de ogen van zyn geleerde tijd genoten W86 hy eigenlijk een ongeletter- de, om de eenvoudige reden dat hy geen andere taal kende dan het Nederland». Maar goed, we zullen ons niet opnieuw op zywegen laten dringen, maar regel recht toestappen op de kermiskramen, waar de glasblazers uit Bohemen voor de ogen van het verbaasde publiek vogels en vlinders en tierelantijnen uit de vloei bare massa wisten te toveren. Maar Anthoni van Leeuwenhoek had geen ogen voor de snnisteryen die hier te voorschijn kwamen, maar uitsluitend voor het wordingsproces van het glas, dat hy zo broodnodig had voor zyn wereldvermaarde lenzen. „En toen heb ick dat oock by de handt gevat" zo schrjjft hy, daarby duidelyk vermeldend, dat hy het glasblazen had geleerd „van een, die syn glasblasen by de lamp om geldt liet zien". Op de kermis werden destyda natuur lijk ook reuzen vertoond, die in het Brundage naar Sofia Avery Brundage, voorzitter van het .O.C., zou volgens zojuist ontvangen be richten, toestemming van het Amerikaan se ministerie van buitenrfindse zaken hebben verkregen om naar Bulgarije te gaan en in Sofia de vergadering van het I.O.C. bij te wonen. De diplomaten van het ministerie be studeren nu nog, hoe deze toestemming moet worden geformuleerd en ingekleed, daar het over het algemeen voor Ameri kanen verboden is naar Bulgarije te-gaan en de Amerikaanse regering geen prece dent wenst te scheppen. Aanvankelijk zag het er dan ook naar uit, dat Brundage geen toestemming zou ontvangen. Zelf heeft hij vanmorgen verkflaard verheugd te zijn over de beslissing. „Als ik geen toestemming had gekregen, dan had ik net zo goed kunnen aftreden als voor zitter", zo verklaarde hij. De toestemming zou zijn verleend na een persoonlijk schrijven van Brundage aan minister Dulles. Grote ruilhandel in Ambon Te Djakarta wordt vernomen, dat het Noorse koopvaardijschip Ringhorn Ambon vijftien jeeps, een aantal land- vrachtauto's, bulldozers heeft gelost in ruil voor copra. Dit is reeds het tweede schip, dat in Oost- Indonesië aankwam, nadat overste Ventje Sumual de rechtstreekse ruilhandel Oost-Indonesië met het buitenland had Ingevoerd zonder de goedkeuring centrale regering te Djakarta. Volgens de vroeger vice-premier Roem is de voort durende daling van de goud- en deviezen voorraden van Djakarta een gevolg van het feit, dat de buitengewesten hun bui tenlandse deviezen zelf gebruiken in plaats van deze in de landskas te storten. Oost-Indoneslë en Sumatra zijn de groot ste devlezenbronnen van Indonesië. In Rood-China Ministers bekennen hun zonden De drie Chinese ministers die bun stem tegen het commnnisme verheven hadden, hebben schriftciyk aan het natio- nalte volkscongres (het parlement) hun „Ideologische zonden" bekend. Het congres zou zaterdag de zitting dit werd tot vandaag licht. De watervoórziening is in gevaar. In een wijk van Oran zijn gisteravond negen mensen gewond door een ontplof fende handgranaat. Bij ongeregeldheden werden door de Franse veiligheidstroepen drie mannen gearresteerd, terwijl een persoon werd doodgeschoten. Quatorze-juillet Ondanks de onverminderde activiteiten der rebellen waren gisteren vijfduizend militairen die aan de strijd in Algerië deelnemen naar Parijs overgebracht om daar deel te nemen aan de meest impo sante Quatorze juillet-parade sedert de bevrijding in 1944. 15.000 militairen, zestig tanks, 32 kanonnen en 377 voertuigen trok ken over de Champs-Elysees, terwijl es kaders straaljagers en bommenwerpers het luchtruim op geringe hoogte door kliefden. De Franse regering heeft door de omvang van de Algerijnse afdeling on getwijfeld eer willen bewijzen aan de troepen die in Noord-Afrika strijden en bovendien de nadruk willen leggen op het belang van de Algerijnse kwestie. Tijdens de feestelijkheden in Parijs hebben zich op verschillende plaatsen on geregeldheden voorgedaan. Enkele malen kwam het tot gevechten tussen militairen en Algerijnen die in Parijs wonen. Een Noordafrikaans soldaat werd gedood, een tiental personen gewond. In Aubervilliers heeft de politie vierhonderd Noord-Afri kanen in hechtenis genomen. reeds sluiten, uitgesteld om de drie rebellerende minis ters de kans te geven berouw te tonen. Het zijn de bewindslieden voor verkeer, verbindingen en houtindustrie. De laat ste schrijft, dat hij vergiftigd is door Britse en Amerikaanse tijdschriften en schrijft verder zijn fouten toe aan zijn „burgerlijke opvoeding" en aan het feit, dat hij ln Engeland en Amerika gestu deerd heeft. Door noodweer Negen doden in Chicago Door met een storm gepaard gaande slagregens, zijn in Chicago de op een na grootste stad van Noord-Amerika gisteren negen mensen om het leven gekomen. Er viel ln 24 uur zestien centi meter water, waarvan meer dan dertien cm binnen zes uur, Talrijke stations van de ondergrondse spoorwegen Hepen on der water en moesten worden gesloten. Ongeveer de helft van de lijnen van het ondergrondse spoorwegverkeer is uitge vallen. Voorts zijn minstens 30.000 tele foonaansluitingen buiten werking gesteld. Nieuwe minister van buitenlandse zaken in Roemenië Ion Gheorghe Maurer ls benoemd tot minister van buitenlandse zaken van Roemenië, aldus heeft radio Boekarest gisteren bekend gemaakt. Hy volgt Gri- gore Prcoteasa op, die kandldaat-lld van presidinm der Roemeense communisti sche party en secretaris van het centrale comité van de party Is geworden. Miron Constantlnescu en Chisinewski, die een week geleden werden ontslagen ale lid van het politieke bureau der com munistische partij, zijn thans uit alle re geringsfuncties ontheven. Als minister van onderwijs en culturele aangelegen heden wordt Constantlnescu opgevolgd door Antanase Stolca. Kroesjtsjef verklaarde: Rusland onderhandelt eigenlijk met NAVO Kroesjtsjef heeft zaterdag in de Tsjechi sche stad Ostrava een toespraak gehou den, waarin hy verklaarde dat men de sub-commissie voor ontwapening van de Verenigde Naties ln wezen ook een sub commissie van de NAVO zou kunnen noe- Immers alle gesprekspartners, uit gezonderd dan de Sowjetunie, zijn lid deze organisatie. „U kunt zich dan ook wel voorstellen hoe moeilijk het is de ontwapeningkwestie te bespreken", aldus Kroesjtsjef. Jhr. mr. L. E. de Geer van OQdegln, burgemeester van Vreeswijk, ls benoetmd tot voorzitter van de hoofdafdeling so ciale zaken van het Landbouwschap. De heer D Geer blijft zijn burgemeesterambt bekleden, Hij volgt de heer P. C. Elffe- rich, wethouder te Delft, op, die wegens drukke werkzaamheden ontslag heeft ge vraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5