n Sint A nnahof je aan Hooigracht bestaat 450 jaar "Pr. Norel, emeritus in Leiden, vijfenzeventig jaar Rijksweg 4a in voorjaar 1958 tot Leiderdorp in gebruik Wethouder hees vlag Leidse torenflat op Gevestigde en vertrokken personen Bij opzegging van betrekking dienstwoning ontruimen E COllKAiMT 3 MAANDAG 15 JULI 1957 p* Niet bevreesd voor getal 13 tekor T,.| Het 450-jarige Sint Annahofje. IZ Matige prijzen op Luj de Hobaho t be- dicht Nadai de H.B.G. vrijdagmiddag het bloembollenseizoen was gestart, ging uding terdagmorgen In de andere Llssese vel- na-llng, de Hobaho, de veilingklok v ar-draa,en- Er was> 'n aanmerking genoi het de eerste "veiling van het seizoen was> een "ink aanbod. Aan belangstellen- I vanden ontbrak het ook niet, maar over de prijzen konden de kwekers qlct zo eken^uichen: crocussen héél goedkoop, ver- litia-schillende variëteiten tulpen uitgesproken vers-matiB en slechts enkele soorten deden dan ellen*611 bevred'8:ende prijs, Zo zaSen we twaalven van Krelage's Triumph en Van der Berden van de hand gaan voor 4 of daaromtrent, terwijl een op-beste partij twaalven van Prinses Beatrix legd.elet hoger kon komen dan 5.95. Elven Be_van deze variëteit deden tot ƒ5.50. Bril- llant Star, zift twaalf, bracht goede prij zen op. Een zeer mooie partij werd opge- Icg'houden op 13.25 en de elven op 9.10. deMooie Aristrocrat zift twaalf bleef op 7 Weper 100 hangen en zilft elf op 6.50. Eddth Eddy verwisselde van eigenaar voor resp. 5.15 en 4.65, terwijl men voor de be- urenkende parkiettulp Red Champion 10 en mid-7.50 besteedde. „Dikke" Peach Blossom adennotee,rde rulm f 10 en elven 7.50. Prins ,slis_Carnaval ging van de hand voor 7.30 en f 7.05. Voor twaalven van Madame Lefe- ber bestond veel belangstelling. Ze gin- u weg voor 12 en 13 per honderd en soms nog voor ruim 14. Elven van deze hierjoorten werden gewaardeerd met 10 tot 12 en tienen met ruim 8. Twaal- sche^m van Konneforos kon men gemakke- lijk kopen voor 5 per 100 en Blue Parrot swam daar maar enkele kwartjes per 100 vanooven. Twaalven van Alberio werden af- onzejedrukt op 5.25, maar een soort als White Giant verkreeg nog ƒ8.85 voor di iwaalven en 7.50 voor de elven. „Dikke' Couleur Cardinal werden ver- 11 per 100 of daaromtrent, 8.50 en tienen voor 5.50. gingen allemaal weg vo a-ge tot héél lage prijzen. Tienen van ge issen bijv. vijf jaar geleden nog vanieer hoog in de markti kocht mi 1 per 100 en dan waren er nie kopers voor. Het kan verkeren killenhandel. Men ziet dat verschijnsel trouwens niet voor de eerste maal. Aan- [etrokken door de hoge prijzen, die tot 'oor enkele jaren werden besteed en die rote ie afzet remden hebben vele kwekers pU.!ioh op deze cultuur geworpen. Gevolg: !en te groot aanbod met de onvermijde- ijk daaraan verbonden prijsdalingen. Het ook op de n we nog wel Koffie in de morgenuren en 's middags een receptie TN 1492 WERD HET TESTAMENT geopend van Willem Klaaszoon, eei brouwer, wiens bier blijkbaar de getallen, die in de nalatenschap waren vermeld, nogal getapt was geweest. Hillegond, zijn vrouw, was reeds overleden en uit de gezamenlijke erfenis kregen eerst de twee kinderen, Willem en Clementia, hun deel en voorts moesten zij een hofje laten bouwen op het zeer ruime erf, dat bij de brouwerij behoorde. ie^~ Sollen De cern; 'cnti>k 1 an bod de Hobaho klein en voor men Ge-^acinten gaat beginnen, zi, 1611 P331 weekjes verder. gen oor inPuzzeltocht van O.C.J.K. bet Aan de puzzelitocht, georganiseerd door wil* OCJK, namen zaterdagmiddag onge- rk- ear 180 kinderen deel. Enthousiast lie- en ónderen langs de uitgezette rou- E, terwijl ze naarstig zochten naar de ptwoordien op de vraigen, die soms moea- trk te vindien waren. en' 's Avonds werd er voor de deelnemers ke- li „Irene" d'e film „Heldi" vertoond ililc 'ieraan gang de prijsuitreiking vooraf groe,p van 1)60 stren£ had 58 van d® 1 punten en werd hiermee winnaar. De tveede prijs was voor 4 groepen, drie ieder er- T puniben behaalden. De kinderen waren bereid om de la. ste wil van hun vaüer na te komen weldra was het St. Annahofje aan Hooigracht gebouwd, maar andere moei lijkheden verhinderden de officiële ope ning. De gestorven brouwer was epn m Rooms-Kabholiek en hij had'de te kennen gegeven, dat in het hofje kapel gebouwd zou worden, waar de „dertien te goeder naam en faam be- kend-staande vrouwen" voor de ziele- hem en „syn wyf" zouden bid- De geestelijkheid van de St. Pancras- parochie de huidige Hooglandse kerk vreesde echter, dat een kapel in hun directe omgeving de kerkinkomsten zou doen teruglopen en daarom duurde het tot 1507 voordat het altaar in de kapel gewijd kon worden, waarmede het hofje officieel in gebruik werd genomen. De deken en de Scholasten v« St. Pancrasparochie werden de eerste regenten en om de kerkinkomsten zoveel mogelijk zeker te stellen, hadden zij de bepaling gemaakt, dat er in de kapel geen begrafenisplechtigheden mochten worden gehouden en dat de klok niet mocht worden geluid. Voor ons moderne mensen, di graag willen spotten met bijgeloof, doet het getal dertien een weinig vreemd maar in de herfsttijd der middeleeuwen, was men kennelijk - minder bevreesd voor dit getal, want in Leiden telt twee hofjes, die in de 15de en .16de zijn opgericht en die beide dertien ninkjes hebben: naast het Sint Anna hofje voor dertien bejaarde dames, be staat thans nog het vroeger gestichte Jeruzalemhofje in de Kaiserstraat, dat onderdak biedt aan dertien manne Altaar Op 3 augustus 1507 werd het Sint An nahofje dus officieel in gebruik geno men en de roerige tijden, die het eind van de zestiende eeuw kenmerkten, gin gen vrijwel aan dit "hofje voorbij. Het altaar bleef ongeschonden in de kapel staaan, en mej. A. Ie Poole, die ons deze gegevens verschafte, meende, dat dit het enige altaar is geweest, dat boven de grote rivieren de beeldenstorm heeft overleefd. Organisatorisch kwamen er aar eind van de zestiende eeuw wel grote veranderingen voor het hofje. Nadat het enkele jaren zonder beheer was geweest, werd het in 1587 onder bescherming bestuur van de gemeente gesteld, die de regenten benoemde. Tevens werd toen de bepaling gemaakt, dat de hofjesbewo ners Nederlands Hervomd moesten zijn. De zeventiende en achttiende gaven het hofje de rust, die zozee. de kleine huisjes past, waarin dames dé winteravond van hun leven willen slij ten. Eerst bij de ramp van het kruit schip in 1807 treedt het weer even openbaarheid. De ontploffing vernielde de gebrandschilderde ramen en bracht veel schade aan de huisjes. De schade werd hersteld, maar de gebrandschil derde ramen verdwenen voorgoed. De jongste geschiedenis is ook nog bewogen geweest voor het hofjt Toen in de dertiger jaren de bouw Gisteren heeft dr. O. Norel, emcrltus- 'redikant van de Ned. Hervormde kerk, honende te Leiden, zijn vtff-en-reven- ke Igste verjaardag gevierd. 3- Dr. Norel was kandidaat In Overijssel n 1906 en werd in 1907 te Hindeloopen e_ ot predikant van de Ned. Hervormde ïerk bevestigd. In 1912 ging hij naar Den 1,1 |urg op Texel en vier jaar later verliet Ir. Norel het eiland om de Herv. ge- P^nte van Vllsslngen te gaan dienen, j PJ heeft daar gewerkt van 1916 tot 1921. Per 1 januari 1921 kreeg hij eervol f- intslag wegens zijn benoeming tot direc te eur van de inwendige zending te Am- terdam. Op 24 oktober 1926 deed hij zijn htrede in de Herv. gemeente van Leeu warden, weer als predikant. Voor de Iweede maal verkreeg hij eervol ontslag op 1 januari 1932, nu wegens zijn benoe ming tot predikant-directeur van de Her vormde diaconessenhuisinrichting te Am sterdam. Maar dr. Norel ging nog een! naar de gemeente terug. Op 10 september 1939 verbond hij zich aan de Herv. ge meente te Hemmen. Op 1 mei 1948 werd hem emlritaat verleend. Dr. Norel vestigde zich na zijn emeritaat in Leiden. Zo lang het hem mogelijk was heeft hij actief deelgenomen aan het werk in de Hervormde gemeente, speciaal wel de wijkgemeente Pniël, waar zijn schoon zoon, ds. Groot, werkzaam is. Ook heeft hij na het vertrek van ds. Geursen en vóór de komst van ds. Schoonheim, enige tijd de leiding gehad van het bijzondere kerkewerk. Dr. Norel is hier vele malen kerkdienst voorgegaan. van het Elisabeth-ziekenhuis begon, verzakten de huisjes door de hei werkzaamheden en een jaar lang vonden de hofjes-bewoonsters een veilig onderdak in een herenhuis de Pieterskerkgracht. De stichters van het Elisabeth-ziekenhuis toon den echter begrip voor deze tegen slag. Zij beloofden, jaarlijks een schadeloosstelling te betalen voor de veroorzaakte tegenslag, en dit ge schiedt nog 'steeds. In ruil voor deze tegemoetkoming heeft het zieken huis een doorgang via het hofje- ge kregen van de Hooigracht naar de Nieuwe Rijn. Restauratie In 1940 begon voor het hofje een grote restauratie, die twee oorlogsjaren zou duren. Vooral de sanitaire voorzieningen werden aan de eisen des tijds aange past, maar ondanks Rijks- en gemeente subsidie de provincie liet onverwacht verstek gaan slokten deze werkzaam heden zoveel kapitaal op, dat er ernstig bezuinigd moest worden. Tot 1940 geno ten de hofjes-bewoonsters, wanneer zij hun inkoopsom 600 hadden betaald, bepaalde rechten, zoals een klein maand geld en koléntoewijziging. De inkoop som in onveranderd gebleven, maar de rechten zijn vervallen. Sinds lange tijd staat het Sint Anna hofje onder beheer van drie regenten. Deze benoemen zelf hun opvolgers. Mo menteel wordt het hofje beheerd door mej. A. Ie Poole uit Leiden, de heer D. G. W. Muller-Massis uit Den Haag en de heer W. B. v. Doornik uit Huizen. herdenkt het hofje dan op 3 augustus a.s. zijn 450-jarig bestaan. Deze 1 sober gevierd worden met een gezellig kopje koffie in de morgenuren i receptie in de middag. De groot- ering ligt echter in het feit, dat nog altijd de lijst van dames, die hun levensavond in het hofje aan de Hooi gracht willen slijten, groter is dan het il beschikbare huisjes. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Gymnastieklokaal Van Vollenihovenka- de, 7.30 uur: Chr. gymnastiekvereniging Jahn, onderlinge wedstrijden. Dinsdag Gebouw Pieterskerk-gracht 11, 2 uur: ope ning gerestaureerde sociëteitsgebou deling Leiden Algemene Bond van Ouden Oranjerie Hortus, 7.30 uur: afdelt Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging, avondbezoek aan aquariumten- toonstelling. Gemeentelijke v.-g.l.o.-school, 2.30 lezing Van J. G. Witpen over arbeid de Kon. Noord-Zuidhollandse Redding maatschappij. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed Van der Werfpark, 7.30 uur: opening tentoonstelling Romantiek en Bloemen Ambachtsschool, 3.30 uur: afscheid v< de heren B. H. J. Heijdemann (adjunct- directeur) en A. N. Zekveld (leraar tim- Volkshuis: volksdansen. Voldersgracht, 8 uur: openluchtsamen komst Baptisten Gemeente. Rehoboth, 8 uur: afd. Lelden CBPB, D. J. Brouwer te Oegstgeest over „Tussen se/vet en tafellaken". Donderdag R.K. technische school, Bo#rhaavelaan 44, 7.30 uur: diploma-uitreiking. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot iktober tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel" Hortus Botanicus, tot 28 juli: aquaria- en terrariatentoonstelling Aqua Hortus. Van der Werfpark, 18 juli tot 14 augus tus: tentoonstelling Romantiek en Bloe- Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober. Dienst der apotheken De a-vond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt •genomen door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tol. 21313, de apotheek Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de apotheek te Oegstgeest, WilJhelminapark 8, tele foon 26274. Mr. dr. J. Ozinga De door de Geref. Kerk van Leiden beroepen predikant, mr. dr. J. Ozinga te Lunteren, heeft nu ook een beroep ont vangen van de Geref. Kerk te Emmen. Tevens staat hij, met dr. J. van den Berg te Zutphen, op een tweetal te Groningen- Oost. De ANWB deelde ons mede, dat op 30 juli hel .ndwerk >rde- de rijksweg 4A (Ypen- burgBurgervcen) zal worden aanbe steed. Het betreft hier het gedeelte tus sen de ringvaart van de Haarlemmermeer- polder en het aansluitlngspunt aan de be staande autosnelweg Den HaagAmster dam, zodat de werken dus geheel in de Haarlcmmermeerpolder liggen. Tegelijk wordt aanbesteed het graven van e« gedeelte van de bouwput voor de tunn waar de nieuwe rijksweg onder de rini vaart wordt geleid. Rijksweg 4a zal eind 1959 in gebruik worden genomen, doch het snelverkeer RotterdamAmsterdam zal al in septem- ber a.s. het grootste deel van de bebouw de kom van Den Haag en Voorburg kun nen mijden, aangezien dan het gedeelte YpenburgVoorburg gereed zal zijn Dit gedeelte komt reeds voor op de jongste ANWB-autokaart van midden-Nedi land. In het voorjaar van 1958 zal de weg tot Tentoonstellingspalen bij academiegebouw weggehaald Namens een groep deelde een student ie zijn naam niet wilde zeggen, ons anmorgen telefonisch mee, dat vannacht e vier sierpalen zijn weggehaald, die bij het academiegebouw stonden en die i naar de aquariumtentoonstel- op het ogenblik in de Hortus wordt gehouden. student vertelde, dat dit niet moet worden beschouwd als een studentikoze grap, maar als pure ernst Men kon het namelijk niet langer aanzien, dat 't aca demiegebouw door deze „afschuwelijke palen" zo werd ontsierd. De plaats waar palen naar toe zijn gebracht zal wor den bekendgemaakt als de tentoonstelling is afgelopen. De groep heeft de Leidse politie van haar daad op de hoogte gesteld. Bezoek Aqua Hortus De tentoonstelling Aqua Hortus, die in de Orangerie van de Hortus Botanicus wordt gehouden, heeft tot nog toe onge veer vijftienhonderd bezoekers gebrok- Leiderdorp, ten oosten van Leiden, gebruik worden genomen. Het enige nog niet aanbestede deel loopt tussen de Kagerplassen en 't B semermeer, van Rijpwetering tot Ni< Wetering. De bodemgesteldheid maakt het hier noodzakelijk, dat eerst een kanaal de slappe veengrond wordt gebaggerd; dit wordt gevuld met zand, waarop dan de nieuwe weg zal worden aangelegd. Sluiting tentweek op Kaasmarkt Gisteravond werd in de tent op de Kaasmarkt de laatste samenkomst gehou den in het kader van de afgelopen tent week van de contactcommissie voor he evangelisatiewerk te Leiden. De avon< werd door de heer A. Smittenaar ge opend, die de talrijke aanwezigen harte lijk verwelkomde; de tent was geheel be zet. In het bijzonder werden welkom ge heten de zangbrigade en het muziekkorps van het Leger des Heils in Leiden, me vrouw Grims als solozangeres en de heer Frans van der Reiiden, die de samenzang aan de piano begeleidde. Senior-kapitein A. de Graaf van het Leger des Heils sprak deze avond een woord aan de hand van Openbaringen 22: Eh de Geest en de bruid zegge: kom. En die het hoort, zegge: kom. De uitnodiging komt van God. Wie wor den er genodigd? Allen die willen kun nen het water des levens om niet nemen. Spr. wilde de week besluiten met datgene waarmee het geloofsappèl werd begon nen, namelijk de nodiging tot het water I van het leven. Wie van het levende water, dat Oh-ristus hem geeft, drinkt, zal nooit meer dorsten. Op Rijnsburgerweg levensgevaarlijk gewond Bjj een ongeluk te Leiden is de 57-jarige kapper A. J. uit Haarlem gisteren levens gevaarlijk gewond. Hij reed met zijn bromfiets op de Rijnsburgerweg in de richting Leiden. Ter hoogte van de Lijsterstraat wilde hij twee fietsende jongens passeren. Daartoe zwenkte hij de rijweg op, maar het rech- terpedaal van de bromfiets raakte een lantaarnpaal. De man viel en werd in bewusteloze toestand opgenomen. In het academisch ziekenhuis'bleek, dat hij een schedelbasisfraetuur heeft. Zeiidingsdag Wassenaar De commissie voor de zendingsdag van de Chr. Geref. Kerken, die woensdag half 11 op Raaphorst wordt gehouden, ver zocht ons mee te delen, dat in verband met het snelverkeer op de rijksstraatweg de ingang uitsluitend aan de Papelaan is. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Willem, zn van H. P Tilanus en G. van Maasdam; Christina Maria, dr van H. van Vliet en P. C. A. van Veen; Maria Elizabeth Fijgje, dr van M. J. Blok en IJ. P. Borgstein; Annelies, dr van A. Markus en T. J. van Engelenburg; Maria Josèphine Cornelia, dr van J. C Fles en J. M. G. Overdijk; Irene Astrid, dr van W. F, B. v. Minde en M. v. Vulpen; Anne Ma- Ir van W. G. C. Gasman en G. J. B. v. Hilten. Gehuwd: M. C. Schippers en T. Neute boom. De heer H. Noorduin te Leiden heeft ?t einddiploma scheepsbouwkunde aan de H.T.S. behaald. In de week van 4 tot en met 10 juli Te Leiden vestigden zich: A. H. S. Stem er ding en fa-m., wetensch. ambt., a/b ws Sohelpenkade t/o 9; J. F. Ramondt en fam., rijksambtenaar, Titus Brandsma-laan 59; W. P. Hartwijk en winkelier in ijzerwaren, Nw Beesten markt 9; L. J. van der Boor geb. Verstap pen en fam., Beijerincklaan 44; J. H. Vo renhof, hulpstraatmaker, Kooistraat 8; M. P. van der Hulst, Papengrt 20a; J. Poelstra, militair KM, Druivenstr. 2! Olman 11. verpleegster, De Laat de Ka-n- terstr. 2; H. J. Braakman, Cobetstr. 48; P. L. Steenwinkel, onderwijzeres, Burggravenlaan 88; A. G. Lagendijk, 11. radio-monteur, Rapenburg 10; P. H. Zon neveld, verkoopster, le Binnenvestgrt. 5a; W. Groothedde, telefoonmonteur, Hoge Rijndijk 109; P. Kors, Plantage 14; A. M. de Ridder, Haa-rlemmerstr. 119; J. Bro- caar geb. van Harten, Driftstraat 44a; J. P. A. Sfcoik, Jan v. Goijenkade 19; H. W Jansen, huisjuffrouw, Breestraat 84; C. Baart, Sumatrastr. 22a; J. Lek, verpleeg hulp, Oosterstr. 46; F. P. Kruit, carri riebouwer, Oosterstr.46; J. M. var Berg, secretaresse, Rijnsburgerweg 181; W. Huitema, vertegenwoordiger, Surin- garstr. 1; W. Speel, ijzergieter, Coorn- hertstr. 35; H. H. Hartman, scheepswerk- tuigkundige, Rijnsburgerweg 58; B. J. Slimmers, werktuigkundige, Witte Ro- Uitspraak Leidse kantonrechter zenstr. 55; P. Postma, Roemer Visscher- str. 41; P. M. Saat geb. den Heijer, derskade 24; G. M. Keiler, dienstbode, Van Slingerlandtlaan 8; R. Blitz, arts Breestr. 120; M. P. Mc Muilen 11. verpleeg ster, Herengracht 61; C. J. L. van Eg- mond, kraamverzorgster, Oltmanstr. 2; F. Bulder, kinderverzorgster, St. Jacobsgrt. 1; F. Brandenburg van den Gronden, Jan v. Goijenkade 19; EN ANTWOORD op een zo werkgevers als werknemers in deze id van woningnood klemmende vraag „Wat en wanneer Is een woning een dienstwoning?, is gegeven door het Leld- kantongerecht in een civielrechtelijke arbeidsprocedure tussen een medische In stelling en een hoofdverpleegster. Het ging erom, of ontruiming kan worden ge- an een huis, dat de werknemer van de werkgever heeft mogen betrekken, eer de dienstbetrekking Is geëindigd, of dat men een beroep op de huurbe- schcrmlng kan doen. Zou het laatste het geval zijn, dan zou de werkgever na ontslag van de werk- niet de vrije beschikking over eigendom herkrijgen. Bij een andere spraak zou de woning onverbrekelijk de dienstbetrekking zijn verbonden. De kantonrechter overwoog, dat de oonruimte aan de hoofdverpleegster in verband met de uitoefening van haar werk ter beschikking was gesteld, itg-esloten is, dat zij het huis uit anderen hoofde had kunnen gebruiken. De woning is een onderdeel van het bij de medische instelling ingebruik zijnde gebouw. Het vonnis bepaalt, dat d« huurover eenkomst dusdanig met de arbeidsover eenkomst is verbonden, dat zij niet als zelfstandig kan worden aangemerkt. Het i wonen van de hoofdverpleegster in het gebouw van de medische instel ling is niet aanvaardbaar en nadelig voor de goede gang van zaken. Het kantonge recht veroordeelde dus de hoofdverpleeg- iter tot ontruiming van de woonvertrek- heeft deze rechterlijke uitspraak in rechtskundig tijdschrift nader besproken. Hij merkt onder meer op, dat het huur- element in dergelijke gemengde overeen komsten een onzelfstandige en aan de ar beidsovereenkomst ondergeschikte plaats inneemt. Prof. Sj. Gerbrandy uit Amsterdam K. en G. op concours Zaterdagmiddag heeft het Chr. Tam boer- en Pijpercorps „K. en G deelge nomen aan het concours voor bands en pijpercorpsen te Den Haag. De pijperafd. met piccolo's en grote fluiten verwierf met 187 punten een le prijs in de afd. uitmuntendheid, terwijl de tamboers en hoornblazers met 174 punten eveneens 'n le prijs in de uitmuntendheid-afdeling wisten te verwerven. In de solisbenafdelingen behaalden: Rien de Reede, piccolo, le prijs le afde ling; Lens Derogee, piccolo, 2e prijs; Cor Viele, concerttamboer, 2e prijs; Bram Truyers, hoornblazer, 2e prijs; Ben Hors man, hoornblazer, 2e prijs; Dick Bakker, tamboer, 2e prijs; Arte Bey, tamboer, 2e prijs en Andries Gijzenij, tamboer, 2e prijs, allen in de le afdeling. Op verzoek van de jury en het bestuur in de organiserende vereniging „Trans- pola" werd door de beide afdelingen (tam boers en hoornblazers met de pijpers) een •-rondje over het concoursterrein ge maakt. In de beoordeling drukte de jury. waarin o.a. zitting hadden de heren J. W. Verheyer en M. Schneijder van de Kon. Mil- Kapel, haar grote waardering uit voor het optreden van het korps als ge heel. Uit Leiden vertrokken: J. J. Barkman en fam., Kam Onneslaam 21, Beilen, Kampsweg 29; A'. Smittenaar en fam., Temminckstr. 33, Arnhem, Slaak- weg 139; B. Haringsma en fam.. Boshui- zerkade 20, Amsterdam, Harmoniehof 37 III; A. M. Plasmeijer en fam., Storm Buysingstr. 33, Australië; J. P. L. Bik en fam., Apothekersdijk 30, Zweden; J. van der Meij en fam., Looierstr. 27, Oegst geest, Hoge Morsweg 47; C. Voortman geb. de Wid en fam., Meerhof 7, Harder wijk, Marijkeln 5; D. Brandt en fam., Alb. Verweijstr. 29, Canada; J. Boxhoorn en fam., Lammensohansweg 104, Oegstgeest, Floralaan 5; J. F. Ramak en fam., Lijs- terstr. 2, Canada; W. W. Meerbeek en Pasteu-rstr. 50a, Nieuwer Amstel, Populierenlaan 4; L. J. van der Meel, Oude Rijn 110, 's-Bosch, Papehulst 26; J. T. P. de Bruijn, Herensingel 32, Oegst geest, de Kempenaerstr. 88; Linthorst Homan, Rapenburg 81, 's-Gra- venhagc, v. d. Burchlaan 40; L. J. Faasen, Herensteeg 21a, Rotterdam, Parklaan 8; P. L. Elberg, Rapenburg 122, Vlaardingen, Hogendorplaan 162a; J. H. J. A. Hil- ders, Rembrandtstr. 27, Leiderdorp, Lin- deln 18; J. Koudstaal, Hogewoerd 24, Rot terdam, Feyenoorddijk 90II; G. A. van Sin de ren, Zoeterw.sin-gel 18, Pijnacker, Emmapark 34; A. Smallenbroek, Cobetstr. 13, Nederhorst den Berg, Torenweg 2; W. van Olden, De Laat de Kanterstr. 44, 's-Gravenhage, Banstr. 19; M. J. T. Win kelmolen, Stadhouderslaan 30, 's-Bosch, Fahrenheitstr. 21; J. C. van Schravendijk, Rijn en Sohiekade 27, Voorschoten, Veur- seweg 215; J. C. Herendus, Rijnsburgerweg 50, Groningen, Arubastr. 67; J. Guijt, War- monderweg 49, Oegstgeest, v. Maarlelaan 52; H. M. J. van der Steen, Haven 36, Ca nada; L. H. M. Bik, Apothekersdijk 30, Zweden; S. A. van den Berg, v. Speijk- straat 25. 's-Gravenhage, Fahrenheitstr. 622; H. I. J. Vlasveld, Lage Rijndijk 28b, Canada; G. A. W. Mader geb. Baart, Lage Rijndijk 17-g, Hilversum, Nimrodln 12; J C. Boezaard, Parkstr. 55, Haarlem, Am- sterdamsevrt 116 zw; M. J. de Ridder, Bankastr. 5, Lisse, Herenweg 385; M. van den Broek geb. van Bohemen, Willem de Zwijgerln 12, Alkemade, Voorweg 41; W Rijsdam, Hansensfcr. 12a, Hilversum, Noodweg 37; H. Bremmer, Maredijk 94, Duitsland; T. H. Dijkstra, Breestraat 15a, Oegstgeest, Kamphuizenln 10; P. H. T. Sark, Noordeinde 50, Heerlen, Bospad 26; E. van Opstal, Noordeinde 50, Zevenber gen, Burg. Vogelstr. 18; A. E. Gonsalves, Plantsoen 29, Heerlen, Ruys de Beeren- broucklaan 47; J. C. Bekker, Aarstr. 27, Leiderdorp, Koningstr. 55; L. G. M. Ste- kelenburg, de Laat de Kanterstr. Schoonhoven, Lopikerstr.10; P. L. M. der Putten, Meidoornstr. 20, Veghel, NCB 'aan 1; D. Tjabbes, Hugo de Grootstr. 3, i-Gravenhage, Galileïstr. 83; E. Springer, Rijnsburgerweg 10, Putten GLD Oranjeln A. M. van Akkeren, Volmolengrt 2a, Sassenheim, Oude Haven 7; C. M. Kop pen, Botermarkt 15, Velsen, Zeeweg 168; M. M. A. A. Sauter, Nieuwstr. 9, 's-Gra venhage, Nassau Dillenburgstr. 4; M. J A. A. Sauter, Nieuwstr. 9, 's-Gravpnhage, Hedenmorgen twaalf heeft we op de torenflat a ie minuten over ouder A. J. Jongeleen i de Kanaalweg, dertig meter boven de begane grond, de vlag ge hesen ten teken, dat de bovenste laag der de kap was gekomen. De Idee deze torenflat is tien jaar geleden gebo ren, doch het zal lang duren voordat al len die hier over te beslissen hadden overtuigd waren van de waarde van dergelijk flatgebouw Toen de gemeenteraad eenmaal zijn fiat had gegeven, begon de bouw, dde vooral in het beginstadium stagneerde door vorst en materiaalgebrek. Thans echter, ruian twee jaren nadat de eerste steen is gelegd, kon het gezelschap, dat hedenmorgen de pleoh'tiige vl-aghijsing bij woonde, honderd zestig treden naar bo ven klimmen, waar de vlaggemast op be kleding wachtte. De architect, de heer E. F. Groosman, heette het gezelschap op de bovenste steiger welkom en bracht hulde aan „de :en zonder boordje" dde het gebouw tot deze hoogte hadden gebracht. Bijzonder waardeerde de heer Goos- ah het dat wethouder Jongeleen zijn vakantie had willen onderbreken om op symbolische wijze de bouw in de hoogte af te sluiten. Nadat de heer Jongeleen de vlag had gehesen, sprak hij woorden van geluk- en. Hij hoopte, dat de aannemersmij N.V. Wa'bo udt Gouda in staat zou zijn de flats nog dit jaar op te leveren. Volgens verwachting zullen de flats dde woon gelegenheid aan negentig gezinnen zul len bieden in december aanstaande wor- VALKENBURG Mooie staat van dienst Het aantal werknemers, dat vele jaren lang onafgebroken in dienst van een en dezelfde firma is, wordt steeds kleiner. Onze tijd wordt immers, ook in de arbei derswereld, gekenmerkt door vele mu taties. De heer W. Dubbeldeman, werk- im bij de Abex aan de Katwijkerweg te Valkenburg, moet blijkbaar van al die veranderingen niete hebben. Als hij van daag met zijn vrouw het 40-jarig huwe lijksfeest vdert, dan is hij ook 35 jaar in dienst bij de Abex. In de afdeling ^aannernerij" begonnen als opperman, werd hij later steigerma ker. Tot 1945 was hij molenbaas en In 1947 werd hij gedetacheerd op de beton- warenindustrie te Valkenburg, als baas van het in- en extern transport. Van 1945 tot 1947 heeft hij een belangrijk aandeel gehad in vervoer, huisvesting en distri butie van personeel, dat naar de geteis terde gebieden in het zuiden van het land moest, in verband met het nood- Het zal de jubilaris in deze dagen zeker niet aan blijken van waardering ontbreken. Er was geld over In de afgelopen maand is er bij de rijkspostspaarbank 8691.49 Ingelegd 2204.56 terugbetaald. Nassau Dillenburgstr. 4; C. de Kok, He rengracht 13, Barneveld, Zevenbergjes- weg 11; H. J. J. Fokkens, Julianast Rijswijk ZH, Pr. Hendriklaan 16; G. de Laaf, Gasstr. 58, Driebergen-Rijsenburg, M. v. Carnbeejaan 21; A. de Raaf geb. Köller, Stadspolderweg'6, Appingendam, Solwerderstr. 79; W. V. van Leusen, Pape- grt 22, Velsen, v. Tuyllweg 34; S. E. van Fessem geb. Landers, Rembrandtstr. 5a, 's-Gravenhage, Trekweg 59; R. Rijksen, Plantsoen 49, Arnhem, Roemer Visscher- 9tr. 18; J. Giezen, Zoeterw.singel 11, Oegstgeest, Warmonderweg 46; J. Panji Groenhovenstr. 19, Heemstede, Heemst, dreef 169; G. W. Gemert, Tesselschadestr. 11a, Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 163; L. E. Hobbelen, Boerhaavelaan 24, 's-Gra venhage, Schipperplein 2; J. G. du Saar, Roodborststr. 40, Groningen, a/b ws Woonhaven; F. G, I. Jennekens, Oude Vest 47, Maastricht, Koning Clovisstr. 95; N. A. E. Zwart, Apothekersdijk 37, Am sterdam, Gerard Terborgstr. 12 III; M. H. J. de Rijk, Burgsteeg 7, Oegstgeest, Piet Heinln 20; M. W. Reijers, Ververstr. 49e, Oss, Berghemseweg 82; H. Stikkelorum, v. d. Werfstr. 45b, Haarlemmermeer, Ek- sterstr. 33 hs; C. M. Stikkelorum geb. de Vries, Hoge Rijndijk 190, Haarlemmer meer, Eksterstr. 33 hs. VOORSCHOTEN Tennistoernooi in liet Nassaupark Het tennistoernooi in het Nassau-tennis- park heeft een geanimeerd verloop ge had, dat enerzijds te danken is aan het grote aantal deelnemers uit Voorschoten en omliggende plaatsen en anderzijds aan de gunstige weersomstandigheden. Het toernooi was, zoals gebruikelijk, ingedeeld in vijf afdelingen; heren enkel, heren dub bel, dames enkel, dames dubbel en ge mengd dubbel. Vooral de wedstrijden in het heren enkel hadden een spannend verloop. De beste krachten, o.a. de heren Rijneman, Wilmink, De Koning, Stikvoort, Riittger en de gebrs Koeman, bestreden elkaar overtuigend. In de eerste helft kwam het tot ver rassende wedstrijden. De heer De Koning was in dit toernooi goed op dreef. Hij wist in de kwartfinale de heer Stikvoort te verslaan en in de halve finale de heer Rijneman. Hij bracht het zelfs zover, dat hij in de finale de heer Wilmink, de win- van het vorige jaar, versloeg en •mede winnaar werd van het heren enkel. Zijn vrouw behaalde de titel in het dames enkel door een overwinning op Hofman, terwijl de heer en me- De Koning tevens het sterkst speel- het dubbel gemengd. Bovendien mevrouw De Koning en mevrouw Hofman de titel in de wacht te slepen in het dames dubbel. Brandweer kampioen van Nederland Bij de ln Zeist gehouden landelijke wed strijden voor brandweerploegen heeft de Voorschotense vrijwillige brandweer drie grote successen geboekt, waarvan als be langrijkste het kampioenschap van Neder land. Nadat enige tijd geleden de Voorscho tense ploeg in de provinciale wedstrijden in de derde klasse als de beste uit de bus was gekomen, moes', nu om het kampioen schap van Zuid-Holland en van Neder land gestreden worden. Aan deze wed strijden werd deelgenomen door alle 2e- en le-prijswinnaars uit Nederland. Er werd in twee kampen gestreden. Van de ene ploeg werd Heinoo (Ov.) win- terwijl Voorschoten ln de tweede ploeg als eerste uit de bus kwam. De moesten toen tegen elkaar uitkomen en met een klein verschil werd de Voorschotense ploeg o.l.v. de heer D. Yperlaan winnaar. s allereerst het kampioen schap van Zuid-Holland behaald, even als vorig jaar, maar was deze ploeg tevens Dor het eerst Nederlands kampioen. De mogelijkheid bestaat, dat deze ploeg nu niet meer ln de derde klasse mag uitko men, maar dat volgend jaar aan de kam pioenschappen 2e klasse moet worden deelgenomen. De commandant van de Voorschotense vrijwillige brandweer, de heer J. G. Lek- kerkerker, was natuurlijk bijzonder in zijn schik, dat de ploeg opnieuw getoond had het „vak" zó te beheersen, maar ook het gemeentebestuur was er bijzonder voldaan over. Toen zaterdagavond tegen kwart voor elf de ploeg in Voorschoten terug kwam waren de locoburgemeester, de heer Schrama, wethouder De Graaff en de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, ter verwelkoming aanwezig, terwijl burgemeester Van der Hoeven vanuit zijn vakantie-adres zijn gelukwensen aan de ploeg deed toekomen. Opbrengst AVO-collecte De collecte ten behoeve van Arbeid oor Onvolwaardigen (AVO> heeft in Voorschoten 423,85 opgebracht. Deze collecte werd verzorgd door de Federatie V.V.H. Geslaagd Voor het toelatingsexamen van het chr. Lyceum in Voorburg slaagden Gonnie Kraayeveld, Aat de Bruin en Dik Wil mink, voor de meisjes-HBS te Leiden: Paula Bitter en voor het chr. Lyceum te Leiden: Piet Kranenburg. Allen waren leerling van de school met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan. Onze plaatsgenoot B. A. de Graaff slaagde voor het eindexamen U.T.S. te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3