m CftRISTFUJK n 1 Uit het leven van een kerkboderedacteur Puzzel mee Ontslag via Arbeidsbureau normaal ongewenst Y.M.C.A.-wereldraad viaagt controle op kernproduktie INNSBRUCK 2 De maandagziekte Q, die maandagmorgen, zo schrijft ds. H. Kakes in de Kralingse Kerkbode in een artikel waaruit wij speciaal voor vandaag iets voor u knipten. Geen andere dag komt hem nabij. Want dan het wakker worden dubbel moeilijk en het brood twee maal zo oud. leder slaat weer aan het werk en uw onderdanige dienaar is bezig uw lijfblad weer te voor- zien van een wekelijks rantsoen. Terwijl het op de studeerkamer een bende is van je welste. Flarden van preekfragmenten zwerven rond over de vloer. Het bureau ligt bedolven onder opengeslagen boeken en de weekbladen van de laatste dagen. Een stapeltje onbeantwoorde brieven is listig weggestopt in een standaard, opdat zij ons niet hin deren en het geweten niet veront rusten. En de maandagochtendpost, er is geen vervelender geval dan dat. Allemaal droge drukwerken, je kunt ze gerust met één arm zwaai in de prullemand werken; het is net alspf de P T T. ze vrien delijk beeft opgespaard om al die prullaria tegelijk in de bus te stoppen. Om half elf komt dan ook nog de theologische aetherleergang: „Rondom het woord". Terwijl van alle kanten duiveltjes aan je kop zeuren met hun helse verleiding: Man. waar maak je je zo druk om! Hier is een schaar, knip maar wat uit van een ander, en je bent meteen klaar. Veel beter dan je zelf in zo'n prachtstemming ervan terecht brengt. En om het vuur nog nader aan de schenen te leg gen, dan komt S.S.K. met een aan bieding van copie. Dan krijg je zo maar ter plaatsing een verslag van de classis en van de particuliere synode. Dan willen de geheelont houders ook al in je krant schrij ven. En de mannen van de man nenbond en de vrouwen van de vrouwenbond, en de jongelingen en ook maagden. Alles keurig ver zorgd en gestencild en minzaam aanbevelend. En al deze papieren verzoekers van het prille maan dagmorgenuur. ze roepen luid en in koor: Een luiaard die zijn ge mak niet zoekt de maandagziekte tuurüjk weet u dat niet. want u is een stedeling, en in de stad draven geen paarden. De maandag ziekte is nl. een paardenkwaal. Hier zijn de symptomen: juist op de maandag kan een gezonde en stevige knol zo maar op straat en voor de wagen gespannen neer vallen met stijve poten en vreemd vertrokken ogen. en op het aller onverwachts de geest geven. En dit is de verklaring van de vee arts: dat komt van de zondag, wan neer het beestje een dag op stal gestaan heeft en een beetje ver wend is met goed voer en een klontje. En als het aart maandag weer in 't gareel loopt, dan valt dat niet mee, en dan kan dat zelfs een dodelijke afloop hebben. Ten minste zo hebben de boeren dat mij verteld. En dat zal nooit ver mis wezen, want boeren zijn slim en het gaat ten slotte om hun paarden en hun portemonnaie. pELUKKIG, dus is het de maan- Lf dagziekte met. die wekelijks moet overwonnen worden om u te voorzien van uw onmisbare lec tuur. Want wij doen het met Pau- lus: voor ons zijn alle dagen gelijk. En op de zondag worden wij niet op stal gezet en worden wij niet verwend met beste haver en sui kerklontjes. Dan draven wij juist dat het een lust is, als gold het een wedloop. En daarom hebben wij ook geen paardemiddel nodig. Maar heel gewoon een beetje rust Het is zo echt menselijk, al zeggen wij het met paardenwooraen: wij zou den ook wel eens even willen uit blazen. En elke maandag peins je weer over datzelfde probleem. Journa listiek is toch een vak. Daar moet je gaven voor hebben. En dat ver eist ook nog een behoorlijke op leiding. Is aan een theoloog een wonderman, die alles kan? Zonder dat hij er speciaal voor geleerd heeft? Kan men hem maar alles opdragen? Is hij de man van de twaalf ambachten en onvatbaar voor de dertien ongelukken? Een schoenmaker, die zich niet hoeft te houden bij zijn leest? Maar over een uur komt Piet om de copie. Daarom geen gezeur. Vooruit maar Nieuwe moeilijkheden in Oost-Duitsland Drie medewerkers van het Duitse ker kelijke sociale werk, het Evangelische Hilfswerk, in Oost-Duitsland zijn door de Oostduitse autoriteiten gearresteerd. Als grond voor deze arrestaties wordt genoemd het feit. dat zij kinderen voor hun gezondheid naar West-Duitsland hebben gezonden. De autoriteiten spre ken van een „complot tot ontvoering van kinderen'*. Voor de zoveelste maal is aan bisschop Dibelius van Berlijn en Brandenburg toestemming geweigerd om Oost-Duits land te betreden. Ditmaal wilde dr. Dibelius naar de Brandenburgse ge meente te Pulitz in zijn diocees, die hem uitgenodigd had' tot bijwoning van de feestdienst ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van de plaats. Ds. J. Enter met emeritaat De oudste dienstdoende predikant in Nederland, ds J. Enter, predikant in al gemene dienst van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten zal binnenkort met emeritaat. Ds. Enter werd in 1879 geboren en was tot 1926 werkzaam als mede-eigenaar van een groot bedrijf in het noorden des lands. In een buitengewone algemene ver gadering van de bond in 1926 werd hij op grond van artikel 19 van het regle ment toegelaten tot het predikambt. In 1927 werd hij te Nieuwvliet in het predik ambt bevestigd. In 1931 vertrok hij naar Rot terdam waar hij werkzaam is geweest tot 1944 toen hij benoemd werd tot pre dikant in algemene dienst speciaal voor de evangelisatie.. Hy heeft hulp geboden aan de kleine gemeenten, verzorgde de binnenlandse zendingsactie en trok door geheel Nederland om het werk te stimu leren. Hij was ook voorzitter en bestuurs lid van het comité van de Bond van Vrye Evangelische Gemeenten. Ds. Enter heeft zitting gehad in het hoofdbestuur van het Nederlands Jongelingsverbond en was van 1908 tot 1926 voorzitter van de pro vinciale commissie Groningen van dit verbond. In een dienst die op woensdag 4 sep tember te Rotterdam zal worden gehou den zal ds. Enter afscheid nemen. Zijn arbeid zal worden overgenomen door ds. J. Moerland die reeds als predikant in algemene dienst werkzaam ia. Geref. Zendingsbond De Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk houdt op woensdag 18 september zijn jaarverga dering in het gebouw voor chr. sociale belangen te Utrecht. OPGAVE PUZZEL NO. 68 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 2. Etui; 7. pers. voor naamwoord; 9. twintigtal; 11. stupide; 13. verlichting; 15. god van de wind; 18. zangnoot; 19. officieel stuk; 20. ge meen; 22. onderwijs. 23. doorboord bol letje; 25 voorzetsel; 26. steen; 28. vrucht; 32. de naam onbekend; 33. Spaans riet. Verticaal: 1. Deksel; 3. dier; 4. vo gel; 5. water in Friesland: 6. zangnoot; 8. vogel; 10. schitteren; 12. insekt; 14. het leggen der vogels; 16. water doorla tend; 17. bladgroente; 19. zangstem; 21. vaartuig; 24. schoorsteenzwart; 27. deel van een fuik; 29. zeer zeldzaam; 30. godin; 31. vogel. OPLOSSING PUZZEL NO. 67 Rapport Convent Chr. Soc. Organisaties Invoering bedrijfsrechtspraak; herziening overheidsrechtspraak in arbeidszaken (Van onze sociale redacteur) LIET Convent van Christelijke Sociale Organisaties heeft een rapport gepu bliceerd over het uit 1945 daterende Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen (B.B.A.) en wel in het bijzonder over de artikelen 6 en 8 van dit besluit, die handelen over het ontslagverbod en het verbod voor korter werken. Begrijpelijkerwijze handelt dit rapport met betrekking tot het korter werken niet over het vraagstuk van de vijf-daagse werkweek, omdat hiervan in 1945 nog geen sprake was. De vraag of de controle op de verbreking van de arbeidsverhouding door het Gewestelijk Arbeidsbureau, zoals deze in het B.B.A. is vastgelegd, onder normale omstandigheden principieel gehandhaafd moet worden, wordt ontkennend beantwoord. De commissie uit het Convent, die in verband met da moeilijkheden het rapport heeft opgesteld, mening, dat de burger zijn eigen ver antwoordelijkheid moet kunnen dragen daarom een zo groot mogelijke ma- van vrijheid van handelen moet hebben. De mogelijkheid blijft dan altijd bestaan om hem achteraf ter verantwoording te roepen voor een rechter, die zijn handelingen toetst aan het geldende recht. Bii een der gelijke opzet past uiteraard geen con trole vooraf. Met ingang van 1 juli 1954 is het nieuwe ontslagrecht in werking getre den, waarbij de mogelijkheid van een beroep op de rechter wegens de ken nelijke onredelijkheid van een ontslag bestaat. De formele criteria van het in aanmerking nemen van de opzeg gingstermijn of het uitkeren van de rechtens vastgestelde schadevergoeding gelden thans dus niet meer uitsluitend. Maar in hal rapport wordt hierbij opgemerkt, dat de overheidsrecht spraak in arbeidszaken nog onbevre digend is. Het is vaak moeilijk hier snel op bevredigende wijze recht te verkrijgen en zodoende boel de con trole achteraf ook aanzienlijk aah be tekenis in. Het pleit wordt gevoerd voor de invoering van bedrijfsrecht spraak en voor een herziening van de overheidsrechtspraak in arbeidszaken. Korter werken In verband met het verbod voor korter werken zoals dit voortkomt in het B.B.A. wijst de commissie op het minder goede samenspel van de ver schillende wettelijke regelingen, die na het B.B.A. tot stand zijn gekomen. De werkloosheidswet bepaalt, dat de bedrijfsvereniging bepaalt, dat de be drijfsvereniging ae geldelijke gevolgen van werkloosheid (waaronder ook de kortere werktijd valt) voor haar reke ning neemt, tenzij op de werkgever de verplichting tot het doorbetalen van loon rust. Maar wanneer rust deze verplichting op de werkgever? Hier voor moet men te rade gaan bij het Burgerlijk Wetboek. Dit bepaalt dat de werkgever het loon moet doorbeta len. indien het niet-werken of het kor ter werken een gevolg is van een deze werkgever treffende persoonlijke ver hindering. Het aangeven van wat hier een per soonlijke verhindering is, is een groot struikelblok- Bovendien kan de werk gever deze verplichting in de indivi duele arbeidsovereenkomst uitsluiten. Dit laatste heeft tot gevolg, dat het risico ten laste van de bedrijfstak kan worden gebracht. De commissie komt daarom in haar pport tot de conclusie, dat de ver- i plichting niet meer moet worden over- gelaten aan de individuele werkgever en werknemer, maar dat deze zaak in handen van de bedrijfstak moet worden gelegd. In de c.a.o. kan dan arbeidsmarkt door gebrek aan werk. Daar deze moeilijkheden thans tot het verleden behoren, werd het juist geacht na te gaan in hoeverre de artikelen 8 en 8 nog recht van be staan hebben. (De overige artikelen betreffen de loonvorming, die reeds eerder in het Convent aan de orde is De Conventscommissie die het rap port opstelde was als volgt samenge steld: prof. mar P. Borst, (voorzitter), mr. B. W. Biesheuvel, prof. mr. W. F. de Gaay Foreman, B. Havenaar, mr. M. G. van de Kaa, mr. J. Kramer, C. J. van Mastrigt, mr. W. R. van der Sluis, dr. J. P. I. van der Wilde en drs H. H. de Klerk, secretaris. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te St. Maartensdijk (toez.): kand. A. van Brummelen te Barneveld. Aangenomen naar Woudenberg: J. C. Stelwagen te Hillegersberg. die bedankte voor Papendrecht Benoemd tot vikaris te Lisse: kand. J. Schipper te Alphen aan den Rijn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leidschendam: G. L. R. Riphagen te Leerdam; te Emmen (vak. R. Ypma): mr. J. Ozinga te Lunteren. Boek VAN Dt DAG Holmberg. Uit het Zweeds vertaald door Mies A. J. van Brink. Uitgegeven door G. B. van Goor Zonen's Uitgevers Maatschappij N.V. 's-Gravenhage. Dit vijfde boekje in de Ture Sventon erie zal vele jongens en meisjes van en jaar of tien stellig enkele gezellige bovenal spannende avonturen Franse hoofdstad. De grappige plaatjes van Sven Hemmel zorgen voor een aar dig geheel. Moord op het eindexamen, door Tjal* ling Dix. Uitgegeven bij H. P. Leopolds Uitgeversmaatschappij N.V., Den Haag. Een detective van het goede soort, met de nodige spanning en een volkomen on- achte oplossing. De schrijver weet de sfeer van het schoolleven uitmuntend te treffen. Alleen de motivering en voor al de psychologische verklaring zijn de zwakke plekjes in het boek. Overigens prachtlectuur voor allen, die het nen...achter de rug hebben! Nooit alleen Het gaat om meer dan zwarte lonen ijdens dt de vraag aanzien; Eigenlijk is de inzet van psalm 139 benauwend. In onze bijbel heeft de uitgever er boven ge-1 ]^EDERLAND kampt met een tekor zet „Gods alwetendheid der vro- aan arbeidskrachten. Tijdens men troost". Maar wie vindt het "a-aorlosse °Pb°»" overtrof de - a naar arbeidskrachten reeds prettig dat hij nooit alleen is? ||jk hat aanbod. e„ van de opbou„, De woningnood maakt het al sinsen we over naar een pe zo moeilijk om eens echt alleen riode va° hoogconjunctuur, waart, te zijn met je gedachten. Er zijn de aanduiding van volledige werkge genoeg mensen, die alleen vlak 'egenheid veel te zwak was voor d, voor het slapen gaan, in bed eens i Overspannen arbeidsmarkt, die wi stil kunnen zijn. Dan gaat de fantasie vreem de wegen; dan beleef je half slapend de won derlijkste din gen; dan verzin je ook de ant woorden die je eerder op de EEN WOORD VOOR VAN DAAG thans nog kennen. Dat er onder invloed van deze on evenredige verhouding van vraag et aanbod een drang ontstond, de lonet hoger op te voeren dan economise! gezien eigenlijk toelaatbaar was, b begrijpelijk. De overheid, die de on gewenstheid van een dergelijke ont wikkeling inzag, stelde in het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudinget 1945 daarom richtlijnen vast, waarbt de lonen niet boven de overeengeko- dag niet wist; dan ben je de baas en dan kijk je niet meer op een men ,onen va" de collectieve arbeids- honderdje. Ja, gelukkig maar dat overeenkomsten mochten uitkomen. Tevens werd bepaald, dat een c.a.o., alvorens in werking te kunnen treden de goedkeuring behoeft van een Col lege van Rijksbemiddelaars. Met dezt maatregelen heeft de regering gepoogd de mensen niet weten wat je al lemaal verzint. En daarom: „Gij legt mijn hand op mij" kan betekenen: ik kom er nooit onder uit. Nooit en jbeTontVtaan van te hosre lonen, zore nooit komen we van God af. En naamde zwarte lonen, in verband met wie heeft nog nimmer gedacht, de krappe arbeidsmarkt tégen te gaan. dat dat maar lastig is? t-jAT de regering hierin volledig ge- Wat geldt van het half-dromen, slaagd is, kan moeilijk worden geldt te sterker voor ons werk gezegd. De hoeveelheid zwart loon, overdag en voor ons eten: God die thans, twaalf jaar na de oorlog, tussen bidden en danken wordt «"betaald, kan ongetwijfeld aanzienlijk worden genoemd. En hier me we^' moet aan toe worden gevoegd, dat de Hij blijft en houdt ons vast. En overhad niet altijd krachtig heeft in gegrepen, wanneer zij in bepaalde ge- waarom? Ja dan wordt het be grijpen ons te wonderbaar: Hij heeft ons lief. ïigen op de omstandigheden van ledrijfstak toegespitste omschrii- ing worden gegeven van de geval- Verouderd Het Convent, dat hef rapport inmid dels heeft aanvaard, oordeelde het uit brengen hiervan wenselijk, omdat het B-B.A. na de oorlog is ingesteld De Y.M.C.A.-wereldraad. het „parlement" van de Wereldbond van christelijke Jongemannenvereniglngen. dat in Kassei bijeen is heeft de regeringen van alle landen opgeroepen het streven naar een Internationale overeenkomst over de atoom- en waterstofbom te steunen. Er moet een internationale commissie ko men, die in alle landen de atoomproductie moet controleren, opdat de volken der wereld weten, dat de toekomstige ontwikkeling van de kernenergie uitslui tend vreedzame doelen dient. De wereldraad besloot voorts de leiders en leden van de christelijke jonge- mannenbeweging in de Chinese tfolsrepubliek hartelijke groeten te zenden. De wereldraad heeft, zo zeide hij, met belangstelling en dankbaarheid de berichten gevolgd, die leiders van de wereldbond en van de Indiase en Ceylonse federaties over hun reis vaTt enige tijd geleden hebben overgebracht. Het kan wel Als het Vara-tele- visiespelletje-om-geld „Weet wel, wat je waagt" door een be faamd tekstschrijver rELK- i- zou zijn ontworpen en door acteurs 'van de televisiekern gespeeld, dan zou men het niet puntiger kunnen maken dan het nu vaak is: een compliment voor degenen, die de bijna carricatuur lijkende typen bij elkaar weten te krijgen. Zaterdag hadden we weer een prachtige collectie, zoals een Rotterdamse dame, die alles over de E.H.B.O. wist, een veertienjarige Haagse lyceïst. die een fabuleuze kennis had omtrent de oude Grieken en de fameuze Nicolaas Kroese, die op het gebied van oude tegels zijn mannetje stond. Van de vijf deelnemers haalden zij gedrieën de potvraag, en won nen die ook. Twee opmerkingen: quizleider Theo Eerdmans zou de ant woorden op zijn eigen vragen beter moeten kennen. Dan voor komt hij onnodig gezoek over het al dan niet goed zijn van dat antwoord, zoals nu enkele malen storend te zien was. En Maud zou haar voor- en afkeur wat minder duidelijk moeten laten blijken, al begrijpen wij wel, dat een goede maaltijd haar liever is dan een vak kundig aangelegd drukverband. De ..zeven liedjes op zaterdag avond" waren een bewijs voor de stelling, dat er naar pro gramma's in het zomerseizoen nog niet met de pet behoeft te worden gegooid. Het was zonder een dure show te worden of ook maar te willen lijken, een aller- plezierigst programmaatje met een bijzonder knappe beeldregie. Slechts bij Michel van der Plas, die dit alles aan elkaar praatte, kon men de indruk hebben, dat hij per minuut betaald werd. Dat was te erger, daar al die oubolligheid hem maar zeer kwalijk afging. Het was overi gens het enige, wat deze liedjes parade afbreuk deed. 3e Symfonie van Bononcini (19,50) Uit zonder thuis in vakantiesfeer Het N.C.R.V.-televisieprogramma van zaterdagavond 20 juli zal voor namelijk in het teken van de va kantie staan. Het zal zich, zoals gemeld, afspelen in Breukelerveen, aan de plas, maar bij slecht weer zal men zich met uitvoerenden, pu» bliek en camera's maar uiter aard. zonder plas in een grote schuur kunnen terugtrekken. Het uit-team van de wedstrijd „Uit tegen thuis" zal ditmaal be staan uit deskundigen van buiten landse verkeersbureaus in Am sterdam: de tijdelijk daar gestatio neerde fair-hostess van de Brus- roemde organist Flor Peeters, dr. Kettelhake (Duitsland), de heer Mast (Zwitserland) en een dame van het Zwitserse verkeersbureau. Zij zullen het opnemen tegen een fabrikantengezin, dat aan de plas zit en daarom heet de wedstrijd deze maal ook „Uit zonder thuis". 13 Maar wat moest hij doen? Marianne was ver dwenen en er kon wel iets verschrikkelijks met haar gebeuren. De dikke Fritz Müller was ook vermpord. Die schurken deinsden voor niets te rug. Dat had hij al bekeken. En waar moest hij nu eigenlijk buiten blijven? Hij wist niet eens. waar hij p»ecies bij betrokken was. Dat dreigbriefje leek op een niet-geslaagde mis plaatste grap. maar de verdwijning van Marian ne was nu eenmaal een feit. Hij beet zich op de lippen en met de minuut werd hij ongeruster, voelde hij zich machtelozer en vertwijfelder. Dit was vreselijk. Dat juist zoiets dit meisje moest overkomen. Hij wilde de gedachten terugduwen, die zich onstuimig naar voren drongen. Waarom hadden ze Marianne Van der Bij ontvoerd" Waarom was haar leven in gevaar gebracht? Dat zij in groot gevaar ver keerde, stond voor hem vast. Maar waar moes* hij zoeken? Het was immers heel goed mogelijk, dat zij ver buiten Innsbruck werd vastgehouden. En als ze nog in Innsbruck was. dan was het toch nog zoeken naar een naald in de hooiberg. Waar zou hij moeten be ginnen? En wat zou hij moeten beginnen? Hij was nu wel zover, dat hij wist met een groep misdadigers te doen te hebben en als hij op eigen houtje iets zou willen doen. dan was daar nog het risico aan verbonden, dat ze hun drei gement ten opzichte van Marianne zouden uit voeren. Dikke Fritz was het eerste slachtoffer r~ ''Qaaclteló JAS VAN HOFWEGEN J geweest. Marianne mocht niet het tweede worden. En hij kon niet anders doen dan wachten op wat de politie zou doen. Deden die Zuckwaller en zijn mannen iets? Het ene ogenblik zette hij zich er toe vertrouwen te hebben in de capaci teiten van Zuckwaller en zijn mensen. Het an dere moment twijfelde hij daar sterk aan. Hij duwde de zoveelste sigaret uit in de overvolle as bak. stond op en rekte zich. Hij had nu al een paar uur rondgehangen in de lounge van het Gasthof en er was niets gebeurd. Mizzy. de receptioniste, kwam gehaast op hem af. Hij liep haar tegemoet. ,,Herr Rost, telefoon „De politie?" „Nee, niet de politie, het is een dame". Hij rende op het toestel af. „Andréhier Marianne," hoorde hij „Ze hebben me gepakt Vanmorgen. Meegeno men in een auto. Ik zit buiten Innsbruck. Ik weet niet waar. André. probeer „Hallo, hallo De jonge man brulde in het toestel, maar het apparaat was dood. Hij hoor de niets meer. Verbijsterd keek hij van de tele foon in zijn handen naar Mizzy, die had gevoeld wat hier gaande was. "I.Niet opleggen," zei zij, „wacht...." Ze liep naar een ander toestel en draaide nummer. „Telefoondienst. Inlichtingen", zei stem aan de andere kant. Mizzy sprak snel, gaf het nummer van Gasthof Baye: vroeg of na te gaan was m$t welk nummer zoëven gesproken was. Het bleek mogelijk binnen enkele minuten zuchtte Mizzy verlicht: „Danke sehr," zei ze en schreef een getal op en de naam van de houder van dat numi „Gasthof Die Kapelle, halverwege de Patscher- kofel, voorbij Igls," zei ze beslist en opgewon den, „daar moet u snel heen, Herr Rost, zeer snel." Mizzy vertelde André Rost hoe hij gaan moest, verzekerde hem, dat zij inspec teur Zuckwaller zou bellen over wat hier ge beurd was en duwde de nog aarzelende jonge man weg: „Ga nu, dat meisje is in nood. Neem een taxi tot de Seilschwebebahn in Igls naar het Patscherkofelhotel en stap bij de halte Die Kapelle uit." Ze telefoneerde een taxistandplaats en het was een kwestie van enkele minuten, voordat de auto voorreed. André Rost sprong er in en gaf de chauffeur opdracht zo snel mogelijk naar Igls te rijden. (Wordt vervolgd) Giovanni Batlista Bononcini werd :in 1670 in Modena geboren eh stierf daar in 1750. In 1691 ging hij als cellist naar Wenen en com poneerde hij opera's voor Rome, Wenen en Berlijn. In laatstge noemde stad werd hij hofcomponist van Koningin Sophie Charlotte. In 1720 kreeg hij zijn grote kans toen het King's Theatre in Londen hem riep om naast Handel het directeurschap waar te nemen. Handel zou misschien in roem niet zo gestegen zijn als Bononcini in 1728 niet een grote stommiteit begon, nl. om een vijfstemmig madrigaal van de Italiaan Antonio Lotti als een eigen werk uit te geven en op te dragen aan de „Academy of ancient music". In 1731 werd dit ontdekt en er bleef Bononcini niets anders over dan uit Engeland te verdwijnen en verder een zwerversbestaan te hebben. Hij schreef 30 opera's, 6 oratoria, kerkmuziek, sonates, suites en symfonieën en zijn muziek is uan^ een ontwapenende bekoorlijk- Samen met het Radiokoor en het Promenade-orkest onder leiding van Benedict Silberman treedt van avond om vijf over acht in het V.A.R.A.-programma de bekende Amerikaanse tenor Eugene Conley op. Uitgevoer-' worden populaire operafragmenten uit werken van Mascagni (Cavalleria Rusticana), Puccini (Tosca). Massenet (Ma- non) en Bizet (Carmen). Het optreden van Cor Steyn en zijn ritmisch strijkorkest met zang van Corry Brokken en Bert Visser wordt door de V.A.R.A. om vijf over half tien uitgezonden. Zaterdag, op de sterfdag van Jan Zwart 20 jaar geleden, heeft Feike Asma op het orgel van de oude Kerk te Amsterdam in het kader van de officiële herden king van de grote organist een concert gegeven. Dit concert wordt om twintig over acht als laatste in de serie Jan Zwart- concerten daar de N.C.R.V. uit gezonden. Hierna zendt de N.C.R.V. een detective-luisterspel met een ac- 'lele Inslag uit. Dit luchtige hoor- storing en de kat 19.30 20.00 N 21.50 Land vtx 19 00 Orgelspel: 19.45 boeg!, klankb; 23.00 Vork 2.20 Sopr. en piano; 22.50 iws; 23.15 Beursber; 23.16 Ni :alling en gram; 23.25—24.00 G ""versum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws- .10 Gram: 7.45 Morgengebed en Ut. kal; .00 Nws. en weerber; 8.15 Gram;. 8.50 d huisvr: 9.40 Lichtbaken, caus; 10.00 n„kl?,Uiers: 1015 Gram: 10.55 Idem; l. 71 1110 Om»! 11.5» Al, Ie ziele luistert, caus; 12.00 Angelus 12 03 ■Tetropole ork: 12.30 Land en tumb m" ed; 12.33 Gram; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Jws. en kath. nws; 13.20 Dansmuz; 13.50 rom«iade-ork. en solist: 14.30 V d platte- 16.00 V d zieke jeugd; 17.40 1 Uitz.: Rijksdel ..Onderzoek va 18.00 Strijkor de v. Frankrijk); Gram; 17.00 V d 17.45 Regerings- Frankrijk; 19.00 Nwi «-„•■lui; ,3.i3 Uit het Boek der caus: 19.30 Gram; 20.20 Ronde v. rijk: 20.30 Act; 20.45 Inleiding t sehe week over de kerk: 20.50 D. door de dijk. klankb: 21.25 HoUar tival: Groot koor. omr. ork en sol; 22.45 Avondgebed en lit. kal; 23.00 Nws; 23.15 —24.00 Nieuwe gram. TIPS uit het buitenland Franse chanssons zijn vanavond van half elf tot kwart over elf te horen voor Beromünster (567 me- spel is getiteld zuiden" en is geschreven door Hi man B. Eiberts. Wie vaikantie heeft en van plan is een da>gje udt te gaan doet er goed aan morgenochtend om kwart cwer negen af te stemmen op de A.V.R.O. Dan wordt er verteld wat er zo allemaal te doen en be leven valt in Amsterdam. Progrommo voor morgen DINSDAG 16 JULI het De Ouverture Egmont en de Sym fonie nr 3 in es dur van Beethoven worden om acht uur uitgezonden door Frankfurt (89,7; 91,2 en 92,1 Duitsland 363 i om half elf eer Descartes. VPRO: 7.50 Dag- zuUen wij vandaag t De Avro besluit vanavond haar programma met de Shaffy-show. een programma, waaraan Ramses Shaf- ;af. omdat hij voor >rgde. Voor- tuinb. meded, 12.33 Twee piano's; 13.00 Nws, 13.15 Meded. en gram; 13.25 Amus. muz; 13.55 Beursber; 14.00 Pianorecital; 14.30 „Anabiose, de toestand tussen leven cn dood", caus; 14.50 Kinderkoor; 15.10 Gram; 15.45 Reportage; 16 00 Vlooi en piano; 16.30 Vd Jeugd; 17.15 „De dieren wereld en wij", caus: 17.25 Amus muz; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel: 18.30 RVU Dr. M J Adrian!Omgang met de na tuur: Tweede lezing „Natuurvcrnieüging fy zijn naam ga tekst en muziek af Televizier, filmpremières indrukken van een aantal Amerika, se studenten, die kortgeleden met t Nederlandse boot in ons land a. kwamen, waar zij 'een Europese r begonnen. Foqromrr.o voor moroen •erber; 20.45 vallen afwijkingen van loonregelingen vermoedde. Dikwijls hebben wij het gevoel gehad, dat de overheid, terwil- Ie van de moeilijkheden bij het be drijfsleven, maar een oogje dicht Wij achten een dergelijke houding' beslist onjnist, ook al rijn er, met na-1 me in de bouwvakken, nog zoveel ar-1 gumenten aan te voeren, die vragen' om begrip voor dc moeilijke situatie.' Om nog even bij het voorbeeld vanj de bouwvakken te blijven: we sprekenj onze waardering uit voor het initia-i tief, dat werknemers- en werkgevers-' organisaties onlangs bij het opstellen' van het jongste ontwerp-c.a.o. hebben, genomen. In dit ontwerp is namelijk een op-t trekking van de lonen vastgelegd,' maar tevens is bepaald, dat de Be-J drijfsraad voor het Bouwbedrijf de bevoegdheid krijgt, straffen op te leg-f gen. wanneer nu toch nog boven del c.a.o.-lonen wordt betaald. Wel juichen dit initiatief ter bestrijding^ van de zwarte Ionen toe en betreuren); het, dat het College van Rijksbemid-/ delaars thans reeds vele maanden" wacht met het nemen van een beslis-J sing over het Ingediende ontwerp. "^JIT dit initiatief van de bouwvak-J organisaties blijkt, dat men hier» beseft, bij de zwarte lonen niet alleene te maken te hebben met economische' problemen van de eigen bedrijfstak enk ook niet alleen met de dreiging van» een lonen- en prijzenspiraal voor onze! nationale economie. Maar men heeft' hier getoond ook begrip te heb ben voor de bijzondere, ethische ver-t antwoordelijkheid, die de werkgevers-* i werknemersorganisaties dragen. Want, en hier komen we tot de kern' in het vraagstuk, het probleem van, de zwarte lonen heeft ook een belang- r rijk ethisch aspect. Juist in verband' met de ethische achtergrond betreu- we het, dat de overheid zulk een(, slappe houding heeft aangenomen. Het is naar ons gevoelen de grote' verdiensïe van het dezer dagen gepu-ti bliceerde rapport van het Convent* van Christelijk Sociale Organisaties,^ dat het aan de ethische kant van deH zaak de meeste aandacht besteedt. Ge-' sproken wordt van een verzwakking" van het normbesef bij brede lagen volk en van een gevaar voor de handhaving van wet en recht inl het algemeen. Gezien de ernst van het verschijnsel van de zwarte lonen wil* men zowel de werknemer als werk- c gever, die zich hieraan schuldig ma-^ ken, aansprakelijk stellen. r JJET uitbetalen van zwarte lonen, wat voor de overheid uitdrukke- lijk verboden is, is op het ogenblik1 voor velen, de gewoonste zaak van de wereld. Dit is ontstellend en kan n een funeste invloed hebben op de ver- houding van onderdaan en overheid f in het algemeen. Waar zo gemakkelijk i met overheidsvoorschrifte~n omge- I sprongen wordt, zonder dat de over heid zich laat gelden, daar wordt het gezag sterk ondermijnd, tot schade van alle gezagsverhoudingen in het leven. De vier Christelijk Sociale Organi saties, die in het Convent samenwer- l ken en die vrijwel alle christelijke li werkgevers- en werknemersorganisa ties in Nederland vertegenwoordigen, n hebben met dit rapport een gepast ge- luid laten horen. We hopen, dat dit i, christelijk geluid, agerend tegen een li zedelijk gevaar, dat ons volk bedreigt, ook in andere kringen weerklank zal vinden en zal bijdragen tot het stui- t en van een voor onze geestelijke olksgezondheid schadelijke ontwikke- Ming-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2