CHRISTELIJK n her go l "1 Puzzel mee Hebben remonstranten recht op genaast kerkegoed? Y.M.C.A. wil nauwere contacten met andere wereldorganisaties INNSBRUCK De Tweede Kamer! KANTTEKENING Van scholier tot student II Het studentenleven is onmisbaar Oude relaties verdwijnen 0IE jongens houden elkaar maar van het werk, zo niet erger". In deze geest hoort men wel eens spreken over dat an dere facet van het „gaan stu deren": het studentenleven. In tussen is het zeker, dat zonder de zo noodzakelijke studenten- vriendschap en de organisa ties die haar mogelijk maken tallozen in buien van moedeloos heid en teleurstelling die ieder mens nu eenmaal krijgt (en een student is ook mens) met de studie zouden opgehouden zijn. Er is altijd wel een vreemd voorval te vinden, dat men maar al te graag kwasi bezorgd voor de portemonnaie kan aangrijpen als aanleiding voor de stimulerende zegwijze: Je hebt er tóch niets aan. Hetgeen maar al te vaak betekent: Ze hebben toch niets aan mij. Er was eens een jongeman, die midden in de groentijd mee deelde, dat hij er mee ophield. Natuurlijk werd hem gevraagd, of het te zwaar voor hem was en of hij principiële bedenkingen tegen het kennismaken op voet van ongelijkheid koesterde. In tegendeel, zei hij. Maar het geviel dat zijn grootouders in die stad plotseling een kamer kon den vrijmaken, waardoor klein zoon bij hen in kon trekken. En, zei hij, nu heb ik dus voor mijn gezelligheid de studentenver eniging niet meer nodig. Hij rekende dus alleen naar zich zelf toe. FR IS nog een verklaring voor de misvatting dat men het zonder het studentenleven wel rooien zal. Een middelbare scholier denkt dat de relaties die hij door het gezin op school, in de plaatselijk» ken nissenkring had. van blijvende aard zijn, niet van karakter zul len veranderen. Doch na enkele maanden al zal hem blijken dat ieder zijn eigen weg gegaan is dat men door totaal andere be langen en interesse uit elkaar groeit en dat hij als student door zun speciale werk en veelvuldige afwezigheid geïsoleerd wordt. Doch dan is het te laat om zich nog aan te sluiten. Juist om zijn speciale taak te kunnen volbrengen moet hij teven tueel bovendien) zijn vrienden vinden in de universitaire sfeer. Daar kan men elkander begrij pen en op Joviale wijze helpen bij moeilijkheden waar een buiten staander toch geen weet van heeft, daar wordt hij door soms heftige discussies en vriendschap pelijke „botsingen" gedwongen op zijn qui vive te zijn en fris te blijven. Bovendien zijn dit de mensen met wie hij in de maat schappij zal moeten samenwerken, wil hij later naar behoren zijn eigen functie kunnen vervullen. Ook hier geldt net als bijv. in het zakenleven (U we«t wel, „met al die diners"!) dat men door per soonlijk contact het meeste be reikt en het best oo de hoogte blijft. Het is merkwaardig, dat afgestudeerden dié lid waren nooit het nihilisme zullen aanra den. terwijl afgestudeerde nihilis ten lang niet allen hun afwijzend standpunt hebben bewaard. veranderingen met zich die welke op studiegebied en stu dentenmilieu liggen. Het leven in het ouderlijk huis wordt verwis seld voor dat van een kamerbe woner. platteland of provincie plaats voor een grote stad. Men moet zich bij al deze veranderin gen aanpassen en zal daarin des te beter slagen, naarmate men eerder begonnen is zich enigszins in deze situatie in te leven. Ongetwijfeld vraagt het iets van ;n jongeman of meisje om deze overgang van scholier tot stu dent door te maken, doclh dat is helemaal niet erg. Wie niet zelf standig leert denken, werken en leven, wordt geen academicus in de goede zin van het woord, ook al slaagt hij tenslotte voor een of i SN van de belangrijkste funda menten waarop een constructief studentenbestaan gegrondvest moet zijn. is de instelling van de ouders tegenover dit alles. Indien zij zelf niet gestudeerd hebben, zullen zij er niet altijd alles van begrijpen, doch het is heel belangrijk dat zij zoveel mogelijk begrip tonen. Men gunne een student zijn vrij heid, doch onthoude hem de mo rele steun niet. Wie een zoon of dochter naar een universiteit stuurt om hem of haar na een zorgvuldig uitgerekend aantal ja ren, compleet met titel of graad, kant en klaar voor een bepaald beroep afgeleverd te krijgen, kan daarin wel eens ernstig teleurge steld worden. Het is niet een kwes tie van een vak leren of een di ploma halen. Studeren heeft meer iets van het klimmen naar een bergplateau, dat wil zeggen, dat er weieens moeizaam geklauterd moet worden. Wie zich bulten elke gemeen schap wil houden, mag wei beden ken, dat een eenzame bergbeklim mer meer gevaar loopt te ver dwalen of een bepaalde hindernis niet te kunnen overwinnen, dan wanneer hij met een groepje op pad gaat. Dat betekent trouwens ook in veel gevallen een stimu lans voor het doorzettingsvermo gen en voorkomt, dat men hal verwege de helling bij een rust pauze Indommelt. Over de principiële kant van het studentenleven, met name wat de openbare en b'jzondere instellingen van hoger onderwijs betreft, schrijft prof. dr. J. P. A. Mekkes morgen. Merkwaardige kwestie in Nijmegen Benoemd tot leraar A V.O. aan de Chr. technische school te Vroomshoop: M. de Zeeuw te Almelo; aan de Chr. landbouw- huishoudschool te Middelstum en te Olde- hove (comb.): J. J. Meijer te Dokkum. OPGAVE PUZZEL NO. 65. Horizontaal: 1 teleurstellend, 4 meer tje, 6 zuilengang. 8 maanstand, 10 ve derbos, 12 eenmaal, 15 wintervoertuig, 16 rekening, 19 kleur, 20 roofvis, 22 rondhout, 23 knol, 26 muziekinstrument, 27 druivensap. Verticaal: 1 twintigtal. 2 boom. 3 grondtoon, 4 vissoort, 5 bedrag, 7 voor zetsel. 9 om hals brengen, 11 tussen, 13 14 sinds, 17 tweeklank, 18 plant, 20 oude munt, 21 vogel, 24 maanstand, 25 rivier in Italië. OPLOSSING PUZZÉL NO. 65. Horizontaal: 1 voerman, 6 lade, feeks. 9 S E., 10 poes, 12 clou, 14 Lt. 15 zetel, 17 eend, 19 despoot. Verticaal: 1 vijf, 2 rekest. 3 al, 4 na gel, 5 vendu, 8 ego, 9 schelp. 10 pekel, 11 eland, 13 ore, 16 lot. 18 de. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres aan school met de Bijbel te Krimpen aan Lek: mej. H. de Mooij te Oosterbeek; de Chr. school te Vollenhove-stad: mej. Ensink te Wapenveld; aan de Chr. la- e Buitenpost: mej. M. E. Andijk-Oost. onderwijzer aan de Chr. te Dordrecht: A. Oelen te Spaken burg; aan de Herv. school te Beerzerveld: K. H. Drent te Zwolle en C. H. van den Hof te Oldebroek (tijd.); aan de prof. dr. G. van der Leeuw-u.l.o. te Amsterdam: P. Bakker, aldaar; aan de Prinses Margriet- school te Wageningen: J. Bouma te Vee- nendaal. Benoemd tot hoofd van de Prins Wil- lemschool te Rotterdam-Zuid: J. W, Moen. bepaling uit 1727 0e Nijmeegse gemeenteraad houdt zich dezer dagen bezig met een bijzonder moeilijke kwestie: een fi nancieel geschil tussen de Remonstrants gereformeerde gemeente te Nijmegen het stadsbestuur. De kerkelijke ge meente is de overtuiging toegedaan, aanspraak te kunnen doen gelden te gen het stadsbestuur op restitutie vai aantal goederen (een kerkge bouw met bijbehorende grond, de in ventaris van dit kerkje, een avond- maalstel en een bedrag in contanten) of althans de waarde hiervan. Deze goederen werden bij Magistraatsbesluit van 29 augustus 1727 door het toen malig stadsbestuur genaast, op grond van de overweging dat deze remon strantse gemeente in 1727 niet meer bestond en geen leden meer kende beschouwde deze goederen als „bona vacantia". Volgens ditzelfde besluit was de stad Nijmegen gehouden om de gemeente der remonstranten te Nijmegen, zodra zij weder zou her leven, haar vermogen te restitueren. Nu hierom gevraagd wordt, putten B. W. zich echter uit in bedenkingen, upecteijen en en en enenen Er is de afgelopen maanden achter gesloten deuren reeds uitvoerig over deze zaak gediscussieerd, zonder dat een beslissing werd bereikt. De Remon strants gereformeerde gemeente te Nijmegen heeft zich nu tot de gemeente raad gericht met het verzoek met haar een dading aan te gaan, om zodoende een rechtsgeding te voorkomen. Tegen de mening van de kerkelijke gemeente stellen b. en w., dat het Ro meinse recht waarop de Remonstranten zich beroepen, slechts in Holland van betekenende invloed is geweest. Voor Gelderland was de belangrijkheid van dit recht „niet overmatig groot". B. en w. betwijfelen voorts of het gemeente bestuur thans nog gebonden is aan „toezeggingen" van een vroeger stads bestuur onder geheel andere staats rechtelijke verhoudingen. Zij merken Dijksterhuis te Ai Benoemd tot oi Samenwerking met Poolse Fax-beweging verboden Het Vaticaan heeft aan tvlle priesters in Polen verboden hun medewerking te verlenen aan de Pax-organisatie, de beweging van zgn. progressieve rooms-katholieken, die met de vroe gere regering van Moscovieten heeft samengewerkt. De laatste Hid is deze beweging, die de beschikking heeft over uitgeverijen, weer zeer actief; zij probeert haar invloed op het open bare leven te henvinnen. Volgens niet-officiële bron is het niet letterlijk gepubliceerde decreet opgesteld tijdens het verblijf van de kardinaal-primaat van Polen Wys- zynski in Rome. w. delen aan de raadsleden mede, dat het seniorenconvent niet verder wenst te gaan dan toekenning van een bedrag van 3062, zijnde dc opbrengst in 1727 van de genaaste goe deren. De remonstantse gemeente vraagt echter een bedrag van 30.000, mede op suggestie van net college van b. en w. Een bedrag van ruim 3000, waar van bovendien de juridische grondslag wordt betwist, wordt voor beide par tijen een onaanvaardbaar uitgangspunt geacht om een dading aan te gaan. B. en w. adviseren de gemeenteraad ten slotte het verzoek van de remonstrantse gemeente af te wijzen. Van remonstrantse zijde Is over deze kwestie advies gevraagd aan prof. mr. H. F. W. D. Fischer, hoogleraar in het oud-vaderlands recht aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Prof. Fischer heeft als zijn mening te kennen gegeven dat een rechtspersoon na haar opleving (hetgeen in dit geval gebeurde in 1946) tegenover de fiscus recht heeft op wat men noemde „restitutie" van wat de fiscus ten koste van haar had verwor ven. Het stadsbestuur heeft dat inder tijd ook zeer uitdrukkelijk vastgesteld. De Leidse hoogleraar meent, dat de remonstrantse gemeente aanspraak kan maken op betaling door het stadsbe stuur van een som van ruim 150.000. Hij ontkent ten stelligste, dat in dit geval sprake zou zijn van verjaring. Zoals gezegd neemt de remonstrantse gemeente genoegen met een vergoeding van 30.000, waarover het laatste woord echter nog niet gesproken is. Heroe pingstverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te 's-Gravenmoer: J. der Schee te Willige-Langerak; te derdijk: G. H. van Kooten te Genemui- den; te Rotterdam-Delf shaven (wijk- gemeente Middelland): J. Langstraat te Vorden. Toegelaten tot de evangeliebedening: J. B. Beerthuis, Hilversum; H. W. Door nik, Aalten; H. J. Eggink, Loenen aan den Vecht; H. Jongerden, Baarn; J. H. Meesters, Scheveningen; H. H. Mis- kotte, Leiden; H. H van der Neut, Eef- de; A. Sevenster, Amsterdam; A. Sjol- lema, Utrecht; D. J. Spijkerboer, Utrecht; J. Verburg, Amsterdam; *G. Wusten, Zwartsluis; M. Fokkema, Me- naldum (die een benoeming tot vikaris te Maassluis aannam). GEREFORMEERDE KERKEN GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Chr. geref. leidersvergadering De leiders van de christelijke ge reformeerde knapenverenigingen ko men fcaterdag 20 juli in het chr. geref. jeugdgebouw aan de Witte- vrouwensingel te Utrecht byeen voor hun leidersvergadering. In de morgen vergadering, die om 11 uur begint, komen huishoudelijke zaken aan de orde; 's middags bespreekt een forum, gevormd door de heren A. van den Akker. L. M. van den Moomgaard, ds. C. Langbroek, A. Otten en J. Zwart, het onderwerp; De Bijbel op de W.V. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Omdat hij God de eer niet gal De handelingen der apostelen hebben wij het boek genoemd waarin het wel en wee van de eerste christenen beschreven staat de handelingen van Gods Hei lige Geest ware wellicht een betere naam geweest. Zo duidelijk komt dat tot uiting in de hoofd stukken 11 en 12; in hoofdstuk 11 strijdt Gods Geest tegen het veile onbegrip der gelovigen in hoofdstuk 12 vindt men de strijd van Gods Geest tegen de onwil der onge lovigen. En in beide gevallen eindigt het in een glorieuze overwinning van God. Hoofdstuk 11 besluit met het tekenen van de grote eensgezindheid tussen Joden en heidenen zodat de gemeente van Antiochië zelfs geld en goederen gaat inzamelen voor de gemeente in Jeruzalem. En hoofdstuk 12 eindigt met de dood van koning Herodes, de kampioen der bestrij' ders van Gods gemeente, ds moordenaar van Jacobus en, als hij gekund had, van Petrus. „En terstond sloeg hem een engel des Heren, omdat hij God de eer niet gaf", zo staat er. Let er goed op: de strijd van Gods Geest op aarde is de strijd voor Gods eer. En daarbij worden èn onze vooroordelen èn onze onwil vermorzeld. COMMENTAAR —9.40 Waterst). VPRO: 10.00 „Tijdelijk Niet slecht Ad- DE Wereldraad conferei de ÏMCA christelijke jongemannenverenigingen heeft zich In zijn conferentie te Kassei in Duitsland beziggehouden met de verhouding tussen ':MCA en andere christelijke wereldorganisaties. Aangedrongen werd op nau- contact met de Wereldraad van Kerken en verder wil men samenwerking met organisaties als die der padvinders en het Rode Kruis en ook met de Unesco. Ais nieuw lid van de Wereldbond werd het verbond in Pakistan toegelaten; als buitengewone leden de C.J.M.V.'s in Bangkok en Frans-Kameroen. De Philip- pijnse YMCA heeft 50 buitenlandse studenten tot een bezoek van vijf weken aan Azië uitgenodigd. De Afrikaan dr. Charles D. Sherman uit Liberia werd herkozen tot voorzitter van het wereldverbond van christelijke jongemannenverenigingen. Dr. Sherman, die al twee Jaar het presidium bekleedt, is jurist en financieel adviseur van de Liberiaanse regering. De N.C.R.V. heeft de televisiekijkers gister avond een luchtig zo mers programma voor gezet, dat velen plezier T(„ zal hebban gedaan, maar waarop toch ook wel het een en ander aan te merken was. Het begon met een herhaling van een allerleukst tekenfilmpje over de ontwikke ling van het Canadese verkeer, waarbij de humor het kennelijk heeft gewonnen van historische waarheden, maar dat niettemin een schot In de roos was. De reportage over oude auto- tjes was nog net geen gemiste kans maar zeker ook geen ge slaagd evenement. Wij persoon lijk zijn gek op deze oude autootjes en waren dus dik te vreden. omdat wij ons laafden aan de beelden alleen, maar we beseften ook, dat een slordige regie er veel afbreuk aan deed voor degenen die niet bij voor baat verliefd op het onderwerp waren. Was er niet meer te maken geweest van de inzitten den in historische costuums of van close-ups van de motoren? Na een rijkelijk lang filmpje over Engelse cartoons vroeger en nu kwam er een éénakter „Bérangère" de avond besluiten. Men had Marianne Rector de hoofdrol gegeven, die zij ken nelijk „nog" niet aankon. Het zwakke gegeven een meisje dat op weg naar haar verloofde samen met de stationschef de nacht opgesloten raakt in een kleine ruimte en op hem ver liefd raakt kreeg1 door de vrij slordige regie weinig geloof waardigs. Of het stuk dat bij meer voorbereiding wel had kunnen krijgen, betwijfelen we. Het was aeen slechte avond, maar één die veel beter had ge kund en voor hetzelfde geld zouden wé goed Hollands wil len zeggen. Tweede Symfonie vari Brahms (22 uur) De tweede symfonie van Brahms .is wel de meest begrijpelijke van alle Brahmssymfonieën. Brahms heeft hier namelijk zichzelf willen afreageren na de spanningen van de eerste symfonie. Het le deel is liefelijk. Luistert u maar eens naar de inzet der hoorns en in het tweede thema van de cellisten. Het adagio heeft elegische accenten maar is beslist niet somber te noemen. Daarna komt een charmant allegretto, een soort scherzo vol gratie en licht heid. De variatiekunst van Brahms komt hier wel goed tot haar recht. Ook de finale is opgewekt en voert, na enige lyrische intermezzi, naar een briljant slot. Bij de eer ste uitvoering scfireef Brahms' vriend, de chirurg-pianist Theodor Billroth: „Dat is zuiver blauwe hemel, ruisen van beekjes, zonne schijn en groene koele schaduw. Aan het meer van Wörth moet het wel mooi zijn". Inderdaad, een milde zuivere toon beheerst het stuk, dat vanavond gespeeld wordt door het Residentie Orkest onder leiding van Berngrd Haitink. Wat de radio vanavond biedt komt nauwelijks boven het gemiddelde uit. Het is van alles wat, maar In teressant is er weinig Voor de V.P.R.O. draagt Robert Sobels gedichten voor van de Vla ming Maurice Roelamts (20.20). Hierna volgt een causerie van Emile Hemeldonk, de Belgische schrijver, over „De Kempen". De V.A.R.A. begint haar pro gramma om negen uur met een uurtje muziek uit de Duitse ro mantische opera's. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram: 7.15 Gewijde muz; 7.45 Mor gengebed en lit. kal; 8.00 Nws. en weerber; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 10.00 V d kleu ters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig? 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Angelus: 12.03 Metropole-ork. en solist; 12.30 Land en tuinb. meded; 12.33 Pianospel; 12.50 Gram; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws; 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram; 14.00 V d Jeugd; 14.20 Dansmuz; 14.40 Boek- bespr; 14.50 Fan£are-ork; 15.15 Kron. van letteren en kunsten; 15.40 Zangver; 16.00 V d jeugd; 16.50 Gregoriaanse zang; 17.20 Musette-ork. en solist; 17.40 Napolitaanse volksliedjes18.00 Instr. trio; 18.15." 8.25 Gram: 18.30 Pai 18.40 10 Coram; 19.15 Om 1.10 Lichtbaken, caui 21.40 Licht< luiden de en lit. kal; >ndag in. Daarr 13.00 Nws; 23.15 23.22—24.00 Nieuwe BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. 13.40 Gr 14.45 Iden 16.30 Caui 13.00 Nws; 1 im; 14-10 Spoi 5.30 Orfc i-15 Cat .00 V d kind; 17.55 1 iws; 18.15 Stad en land; 18.4: 19.15 Pari. overz; 19.30 Inter progr; 21.00 Nws; 21.15 Lvondgebeden; 23.00—23.08 1 (richten. 'eland, 17 m. 12.15 Pari. 13.00 Sport; 14.00 Lichte 11 Anton, Mizzy, de jongen en André. „Bent u al met het verhoor begonnen?" vroeg enkele minu ten later een sarcastische stem. Herr Zuckwal- ler had er snel werk van gemaakt. Spoedig had hij de draad opgevat van het gesprek, maar hij kon niet meer uit de jongen krijgen dan wat ge stamel en onduidelijkheid. De jongen had alleen maar op zijn fooi en niet op het signalement van de man met de brief gelet. Ze stuurden hem weer naar de sigarenwinel en Zuckwal- ler wenkte André terzijde. „Zo komen we niet veel verder, Herr Rost", zei de inspecteur droog. „Laten we naar mijn kamer gaan", stelde André voor. De inspecteur zat in de enige stoel en André ijsbeerde door de kamer. Zuckwaller bekeek het briefje nog eens, luisterde naar het verhaal over het meisje .n glimlachte. André keek hem koud, bijna vijandig aan. „En wat doet u? U zit maar hier. Er kan van alles met haar gebeuren. Voor een moord deinzen ze niet terug, dat hebt u hier gezien". De jonge man ging iets kalmer door „Inspecteur Zuckwaller, waar ben ik hier in ver zeild geraakt. Wat is dit voor een troep? Kunt u me niet vertellen, wat u weet?" Zuckwaller glimlachte opnieuw en zijn lach had onder de hangsnor meer weg van een grijns „Dat is wat de politie ook graag zou willen weten en als we dat wisten dan waren we tege lijk ook een heel stuk verder" „U lijkt vel een dokter bij een ernstige zieke", onderbrak André de kalme detective. „Ben ik soms ook een verdachte? Heb ik geen recht om JAS VAN HOFWEGEN <~Qaadóeló j te weten wat hier gaande is?" André werd weer opgewonden. De inspecteur rees half overeind uit zijn stoel en keek de Nederlander strak aan. „Ik zal eerlijk met u zijn, Herr Rost. In de kamer hiernaast werd een man vermoord. En we weten ryig niets. We weten nog niet waar om die mari werd vermoord. We weten nog niet door wie. We weten alleen, dat u in de kamer er naast woonde. Nu is dat meisje verdwenen. Zo maar weg. U kreeg een zonderling briefje. En wat zegt het ons? Niets. Alleen dit, Herr Rost, u bent zeer nauw betrokken bij iets waar van wij de draagwijdte niet Weten en misschien voorlopig niet zullen weten Inspecteur Zuckwaller ging weer gemakkelijker zitten en André vroeg botweg: „En daarom blijft u maar zitten. Gewoon domweg zitten. U doet niets, helemaal niets." „En wat wilt u dat ik zal doen, Herr Rost? Moet ik als een speurhond achter het meisje aangaan? Moet ik naar sporen in de hotelkamer gaan zoeken? Naar vingerafdrukken? Dat meisje wordt ergens verborgen gehouden, natuurlijk, maar waar? Dat is heel moeilijk, Herr Rost, en dat kan niet met heetgebakerdheid worden opge lost." André Rost had een afkeer van deze kalme, te rustige Oostenrijkse politieman. „Maar terwijl u hier zit, kan met Marianne het ergste gebeuren, Herr Zuckwaller. Beseft dat?" „U bent nog jong, u bent voortvarend en wilt daden zien. U wilt dingen zien gebeuren. Men kan zulke zaken niet als een haastkarwei- tje aanpakken en dan nog iets, om u gerust te stellen, Herr Rost, toen u enkele minuten geli den belde, zijn mijn mensen direct naar Hotel Neu Tirol gegaan. Het onderzoek is in volle gang, zoals dat heet. Men kan niet alles zelf doen, nietwaar?" Er sprongen spottende glimlichtjes heen weer in de ogen van de politieman. André Rost voelde zich als een kleine jongen, die van zijn onderwijzeres een hard en gevoe lig lesje heeft gehad. „Neem me niet kwalijk, Herr Inspektor", zei hij, „maar voor mij zijn de veiligheid en de te rugkeer van Marianne Van der Bij belangrij ker dan die hele moordzaak en wat daar ver der allemaal dan nog achter mag zitten." „Maar voor de politie is die ontvoering niet meer dan één klein stukje van de hele puzzel." Glimlachend stond Zuckwaller op. „Love, wait and see", zeggen de Britten, of de Amerikanen. De liefde gaat niet altijd over rozen. Herr Rost". Hij legde een hand op André's schouder enl even later was hij verdwenen, een man met een| hangsnor, een burgerman (Wordt vervolgd'I Na het nieuws van elf i deze omroepvereniging eert, gegeven door het New Yorks Filharmonisch Orkest onder lei ding van Bruno Walter. Gespeeld worden dc Akademische Feestou- verture van Brahms en de Sym fonie nr. 3 van Schumann. I Een aaneenschakeling van uit eenlopende uitingen van jazz wordt om kwart voor zes uitgezonden door de K.R.O. Prof R. de Vroe, hoogleraar aan de S.U. in Amsterdam, zal morgen middag om twintig over drie voor de V.A.R.A. een misverstand op helderen. H« zal spreken over de eevaren van dc atoomhomproeven. Tony Scott is een virtuoos Ame rikaans swingklarinettist, die als solist is opgetreden bij tal van grote orkesten. Kort geleden was hij even in ons land. De V.A.R.A heeft hem bij die gelegenheid geëngageerd voor een optreden met de Millers onder leiding van Ab de Molenaar. De opnamen worden morgenmiddag om 4.20 uitgezonden. Orkest en solist zullen werken spelen van Kern. Wells, Vernon Duke (Ira Gersh win en Skylar) en in Blues zal men zowel Tony Scott als Her man Schoonderwalt de eigen klarinettist van de Millers, kun nen horen. '•ogrofmiwe voor morgen ZATERDAG 13 JULI Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws; Gym; 7.20 Gram; Light Programme. 15C "arl. overz; T2.30 Dam 13.35 Gram; 13.45 V muz; 14.30 Sport; 15.3 laem: n.ia imern Eisteddfod In Llango len; 17.30 Sport; 18.35 Reportage; 18.45 Hot bies; 18.58 Sport; 19.00 Nws. en journ; 19.3 Gevar. muz; 20.00 Hoorsp: 21.00 Interr "'-•-J-*fod in Llangollen21.30 Lichte muz ssel. 324 m. 12.00 Gram; 12 2.35 Gesproken aperitief; 12. Nws; 13.11 Radio-Almanak; 1 15.30 Wee 16.30 Gram; 16.45 Engelse 17.10 Gram; 17.30 Gevar. muz; 18.30 V d sold; 19.00 HI'S uit het buitenland De operette van Mlllöcker „Der Bettelstudent" wordt, van acht uur tot twintig over acht door Frank furt (506 meter) uitgezonden. Om zes uur brengt Brussel (324 meter) een Nederlands pro gramma. Jack Dixon draagt dan werken voor van Van Schagen, Slauerhoff, Marsman, Engel man, Den Brabander, Anton van Duinkerken, Achterberg. Car- miggelt, Lucebert en Warmond. Brussel (484 meter) zendt in het kader van het Festival van Lu gano een pianorecital van Rudolf Serkin uit. Televisie ''rooromir.o voor momen AVRO: 16.00—16.50 Voor de kleuters. j^AAR DE VOORZITTER van de J Tweede Kamer deze week bij het begin van het zomerverlof heeft mee gedeeld, zal de Kamer in het vervolg bij voorkeur niet meer op vrijdag ver-1 gaderen. Dan zullen namelijk de ministers hun ministerraad gaan hou den, in plaats van zoals tot heden op maandag. De maandag willen de ministers reserveren voor hun eigen besprekingen op het internationale vlak. Met name in de sobere vorm waarin de voorzitter van de Kamer deze mededelingen heeft gedaan, roepen ze toch wel enkele vragen op. Het besluit, dat de voorzitters van j de fracties op deze wijze genomen j hebben, komt in feite neer op een nadere concentratie van de openbare- werkzaamheden van vier dagen op drie'. De vrijdag immers komt te ver-1 vallen. Op maandag werd reeds niet vergaderd, evenmin op zaterdag. Het verdient de aandacht, dat dit besluit is genomen In een periode, waarin de parlemenfbire werkzaam heden zich nog uitbreiden en boven- j dien kort nadat de Kamer zelf een heel belangrijke uitbreiding in leden tal heeft ondergaan. Blijkens hetgeen de voorzitter heeft gezegd, zal nu een oplossing worden gezocht in de rich ting van meer avondvergaderingen. PJET SPREEKT VANZELF, dat de Kamer zich zoveel als mogelijk is hebben te schikken naar de wensen de ministers. Ook de ministeriële werkzaamheden zijn zeer toegenomen. De reservering van de maandag voor ministeriële besprekingen op inter nationaal niveau mag op zichzelf al gelden als een aanwijzing, hoezeer die werkzaamheden toegenomen zijn. Wij vragen ons overigens wel af, of, indien het op zichzelf al wenselijk is ministerraad naar de vrijdag te ver schuiven, de maandag nu geheel voor de internationale besprekingen moet worden bewaard. In de eerste plaats vermoeden wij, toch ook wel internationale be sprekingen op andere dagen dan de maandag zullen worden gehouden. Bovendien is het nog altijd zo, dat ver scheidene ministers als zodanig met contacten op internationaal gebied be paald niet overbelast zijn. We mogen er hen wel gelukkig om prijzen. Wij vermoeden, dat, mogelijke voor- het tegendeel ten spijt, straks voor de Kamer de maandag nog wel eens zal moeten goedmaken wat de prijsgegeven vrijdag tekort komt. :tUI JgLIJFT de nadere concentratie van de werkzaamheden zoveel mogelijk op de drie nog resterende dagen, met dan als correctief een ruimer benutten avonden. Wij geven toe, dat er in deze voor genomen regeling ook een gunstig element schuilt. De Kamer zal zich meer dan anders gedrongen voelen tot een efficiënte uitoefening van haar taak. Wij zijn als volk zowel degelijk als tegelijk tamelijk breedsprakig. In Kn volksvertegenwoordiging, als een r~ juiste afschaduwing van ons volk, vindt men deze eigenschappen gemak- kelijk terug. Alles geschiedt er in den brede. Een wetsontwerp gaat van een toe lichting vergezeld. Op beide antwoordt de Kamer met een voorlopig verslag. >oo Daarop volgt van beide zijden nog linf eens een memorie. Behoudens nieuwe ln complicaties die niet ongebruike- lijk zyn begint eerst dan de monde- kee linge beraadslaging. Is deze achter de ga a rug, dan krijgt de Eerste Kamer op cen haar beurt alle gelegenheid tot een reprise, die, naar verwachting, al wei- voo nig meer heeft van een surprise. stel V J7R IS natuurlijk voor deze gang van dee zaken wel het een en ander zeggen, al zouden we ons een Wa korter procedure kunnen denken, die de toch niet ondegelijk behoeft te zijn. rj*4 Misschien zal nu de dringende tijd tot ged wat groter efficiency gaan nopen. Moge der het wezenlijk aan de degelijkheid geen in afbreuk doen. Een opmerking zouden we intussen nog willen maken, en met name van- it de pers. Concentratie van de Kamerbijeen- D komsten op minder dagen zal uiter- aard leiden tot concentratie van de parlementaire verslaggeving gelijkelijk over minder dagen. Uit een oogpunt c, van publiciteit en publiciteitsmogelijk- Fle "'oden is het echter wenselijk, dat de parlementaire werkzaamheden over den een zo groot mogelijk aantal dagen d v "■er week worden gespreid. Jul Fra De kranten blijven, ook bij de con- z v centratie der Kamerbijeenkomsten, G :taan voor de noodzaak, alle nieuws, Gr! 'ok het parlementaire nieuws, nu een- A v naai per dag te brengen in zekere pje begrensde proporties. Een verslag mag kar immers ook niet tè lang worden. Zelfs bij alle goede wil van de zijde c yan de pers kan van de nieuwe rege- A 'ing wel eens het gevolg zijn, dat de Kamer aan publiciteit gaat inboeten. Met name uit een oogpunt van ge zonde democratie zouden wij dit stellig betreuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2