Jlieume gtihsctfe (üimrant Veto van regering over de IJ-tunnellening Vooruitgelopen op technische en financiële besprekingen Is nu de beurt aan de stalinist Ulbricht? Indonesië begint weer over Nieuw-Guinea Ter dood veroordeelde Hongaren ontsnapt Toestand van duizenden kinderen zorgelijk K.S.G. beboet Ned. firma Ontwapeningsgesprek nog steeds zonder resultaten BULTHUIS JULI VRIJDAG 12 JULI 1957 luitlng .65 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtende* iigale jaai ganr Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J- ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is aljebleuen myo narl in ttgljenspoet" Fascinerend land ZIE PAGINA 5 AMSTERDAM TE VOORBARIG IJ-tunnelleflin-g 1957 af. Dit blijkt overduidelijk uit een gisteren door |de Rijksvoorlichtingsdienst afgegeven en door minister-president Drees 1 opgestelde verklaring, waarvan de officiële tekst luidt: „De regering heeft lrnet verwondering kennis genomen van de mededelingen betreffende de 'plannen voor de IJ-tunnel, die de indruk kunnen geven alsof het vast zou staan, dat thans met de uitvoering kan worden doorgegaan. In het jstandpunt der regering, zoals het in de Tweede Kamer is uiteengezet, jgeen verandering gekomen." „Het kan voor haar oordeel ook niet slissend zijn of voor een beperkt deel r kosten een lening kan worden geslo- n. De regering heeft zich bereid ver- klaard tot besprekingen met het Amster damse gemeentebestuur, zowel over de lische als over de financiële proble- Zii betreurt het, indien daarop wordt 'ooruitgelopen." Woensdag maakte de gemeente Amster dam bekend, dat ze 15 tot 20 miljoen bij Jelkaar wil lenen om de bouw van de IJ- tunnel voort te kunnen zetten. In de pros- Ipectus van de lening, die vergezeld ging ,van een krachtig beroep op de burgerzin 'van de Amsterdammers en van het gehele Nederlandse volk, schrijven B. en W. van de hoofdstad, dat zij op grond van de door hen ter bevoegde plaatse ingewonnen in lichtingen de overtuiging hebben gekre gen, dat de IJ-tunnelwerken voortgang kunnen vinden. Met haar communiqué heeft de regering thans de domper op de optimistische plan- i-nen van Amsterdam gezet om de tunnel bouw in ieder geval tot mei 1958 moge- l'lijk te maken. Zij gaat er kennelijk in de eerste plaats van uit, dat onder de hui- ;dige omstandigheden het hoofdstedelijk jberoep op de kapitaalmarkt niet gewettigd is. Haar verklaring zal de animo voor 'de lening bepaald niet hebben verhoogd, ;want niemand zal zijn geld steken in een |onderneming, die voorlopig geen kans ivan slagen heeft Eerst praten Het kabinet wil het antwoord op de ivraag. of het rijk na de periode vöri be zuiniging bereid zal zijn de IJ-tunnelbouw te bekostigen, blijkbaar geheel laten af hangen van de resultaten van het komend joverleg tussen het rijk en het gemeente bestuur over de technische en financiële aspecten van de tunnelbouw. Wat de technische kant betreft, schijnt het be- Jpaald niet in de bedoeling te liggen plan IV bij voorbaat te verwerpen, maar de I technische besprekingen moeten naar de Den Haag Groenmarkt 24 Amsterdam - Leidsestraat 7 Rotterdam Stadhuisplein 28 Geen kranten in de Libanon Drie dagen lang zullen in de Libanon geen kranten verschijnen, daar de jour- i nalisten in staking zijn gegaan uit pro test tegen een wetsvoorstel, dat de mo- j gelijkheid opent van preventieve hech- j tenis voor journalisten, zonder dat hun proces aanhangig is gemaakt De jour- i nalisten eisen intrekking van het ont- werp. Vandaag wijdt de regering een bij zondere kabinetsvergadering aan deze kwestie. Duitsland draagt bij aan onze luchtmacht Het Westdulkse mlni6te landse zaken heeft geze Duitsland 400.000 mark 2 de onderhoudskosten van se luchtmachteenheden republiek gd. dat West- il bijdragen in de Nederland- n de Bonds- mening van de regering vporafgaan aan iedere vorm van toestemming om de tun- nelaanleg te hervatten. De regering duldt dus niet, dat op bo venbedoeld overleg wordt vooruitgelopen. Een en ander wekt de indruk, dat Amster dam de bezwaren van de regering te licht heeft genomen en niet gerekend heeft op een „veto" over de door haar uitgeschre ven lening. Dit blijkt ook uit een gister avond afgelegde verklaring van de loco burgemeester van Amsterdam, mr. A. de Roos, dat „de mededelingen van B. en W. zijn gebaseerd op de indrukken, welke zij in het overleg met Den Haag tot dusver hebben gekregen". Vanmorgen zouden B. en W. zich nader over de kwestie beraden. Juwelenkraak in Soesterberg al opgehelderd De politie te Soest heeft gistermiddag in Utrecht de 29-jarige maohinehandelaar R. van N. gearresteerd, verdacht van in braak en diefstal in de woning van de oud-notaris H. C. Labberton te Soester berg. Bij huiszoeking in de woning Van N. werd een gedeelte van de ont vreemde juwelen in een theepot met thee gevonden. De rest was verborgen in de dubbele bodem van een bureau. De hele buit ter waarde van 35.000 is nu weer terecht. Verdachte, een bekende van de politie, had toevallig gezien hoe de huis houdster van de afwezige notaris maan dag het huis verliet en de sleutel van de keukendeur op een plankje legde Geen animo in Suriname 0111 officier te worden Enkele maanden geleden werden in Su riname gegadigden opgeroepen voor op leiding tot officier bij de Koninklijke Marine, de Kon. Landmacht en *de Kon. Luchtmacht. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat niemand zich voor deze opleiding heeft opgegeven. MEEST GEHATE MAN VAN OOSTZONE A CHTER GESLOTEN DEUREN vergadert op het ogenblik het centrale comité van de Oostduitse communistische partij. Naar verluidt zou Ulbricht, de partijsecretaris en een stalinist in hart en nieren, hier verant woording moeten afleggen. De „liberale communisten" zouden uitzien naar een teken van goedkeuring van Kroesjtsjef om Ulbricht de macht, welke steunt op de geheime politie, te ontnemen. In OOst-Berlijn vermoedt men, dat de| Eisenhower „overigens toekomst van Ulbricht afhangt van deen aardige man is", mogelijkheid van Kroesjtsjef een be- j Het Russische volk weet nog steeds niet. trouwbare plaatsvervanger te vinden. dat Malenkof directeur van een elektrl- Zijn positie was reeds onmiddellijk na het sche centrale is geworden. Een Russische twintigste partijcongres moeilijk gewor-1 woordvoerder antwoordde een correspon ded maar de Hongaarse opstand redde 1 dent: „Over dergelijke onbelangrijke be- hem, daar de ijzeren vuist van Ulbricht noemingen wordt nooit geschreven". Vol- noodzakelijk werd geacht om een tweede - Hongarije te voorkomen. Voor Rusland is Oost-Duitsland poli tiek, strategisch en industrieel de belang rijkste satellietstaat. Nu echter blijkt, dat de oppositie tegen Ulbricht niet zozeer het commur wel zijn persoon en methoden geldt, staan de zaken anders. De 63-jarige Ulbricht wordt wel de „meest gehate r Oost-Duitsland" genoemd. Bovendien heeft Ulbricht in de laatste maanden zijn sympathie voor Molobof meermalen getoond en dus heeft hij op het verkeerde paard gewed. Op het laatste ogenblik tracht Ulbricht nog wel om te zwaaien. Het zuiverings proces tegen drie anti-stalinisten Is bij voorbeeld voor onbepaalde tijd uitge steld. In Praag In de glinsterende, luxueuze balzaal van het veertiende-eeuwse Hradc kasteel in Praag, waar eens de koningen van Bohemen zetelden, heeft Kroesjtsjef voorgesteld, dat Oost en West een „huwc ljjk zonder liefde" zouden aangaan, maai met begrip voor elkaar. Dat gebeurt z< vaak en waarom zouden wjj dat niet doen, vroeg hij, terwijl h(J zich speciaal richtte tot de vele westelijke afgevaardig den. „Wij hebben toch behoefte aan vrede. Oorlog brengt slechts tranen en vernietiging van menselijke levens". Enkele uren eerder had Kroesjtsjef vriendelijke woorden aan het adres van Zuid-Slavië gericht. „Onze voornaamste taak is het verenigd front van de socialis tische front uit te breiden, Zuid-Slavië moet niet van dit front uitgesloten wor den", zeide hij. Toen hij enkele Zuidslavl- sche journalisten aantekeningen zag ma ken riep Kroesjtsjef: „Schrijf dat niet op, beste vrienden. Ik zal het persoonlijk aan kameraad Tito zeggen als ik hem zie". In Belgrado heeft men geen officiële commentaar op dit aires geleverd. Sommi gen echter waren van mening, dat Kroesjt sjef zijn doel voorbij geschoten heeft. De eigen weg van Rood-China aan vaardde Kroesjtsjef- Eisenhower kletst9 De aankondiging van president Eisen hower, dat Amerikaanse geleerden de methode gevonden hadden om een schone" atoombom te construeren beti telde Kroesjtsjef met de woorden: „Eisen hower kletst". Hjj voegde eraan toe, dat Volgens welingelichte kringen te Djakarta treft de Indonesische regering voor bereidingen om Nederlands Nieuw-Guinea dit jaar opnieuw aan de algemene ver gadering der Verenigde Naties voor te leggen. Het kabinet zal spoedig hierove: beslissen en heeft een rapport van dr. Abu Hanifah aangehoord. Contact wordt hier over gezocht met de landen van de Aziatisch-Afrikaanse groep. Oud-premier Al Sastroamidjojo zal met het voorzitterschap van de Indonesische delegatie worder belast. Intelligente gens het Deense communistische blad Land og Folk zal Molotof een baan op het minis terie van buitenlandse zaken krijgen Kaganowitsj hoofd van een bedrijf voor bouwmaterialen en Sjepllof professor in de economie worden. Zo zou ieder zich „In zijn eigen vak" nuttig kunnen maken. Het feest in Hoorn ter gele genheid. van het 600-jarige be staan van de stad gaat met gro te uitbundigheid verder. Giste ren was er een biervatenrace voor dames en heren van 16 tot 60 jaar. Het vaatje in het goede spoor (e houdenbleek niet zo'n gemakkelijke opgaaf. DODEN OP DE WEG Gisteren is tussen Maarsbergen en Vee- nendaal-De Klomp op een onbewaakte overweg te Renswoude een brom fietser, de 61-jarige G. de Bruin uit Oudenberg, door een sneltrein naar Utrecht gegrepen en gedood. De 56-jarige J. Visser uit Amsterdam, die maandag bij een verkeersongeluk in België ernstig werd gewond, is in ziekenhuis Saint-Camille te Nar overleden. Toen zij op haar scooter de rijksweg EttenRoosendaal overstak, is gister middag de 32-jarige wijkverpleegster J. van Oosterwijk te Etten door een auto aangereden en later aan de opgelopen verwondingen overleden. Vannacht is in het Drentse plaatsje E e s de auto van het Engelse echtpaar J. A. S. H.-H. uit Manchester uit de bocht gevlo- m tegen een boom gereden. Het echt paar, ouders van twee jonge kinderen, kwam om het leven. Het 'logeerde bij een Nederlandse correspondentievriend, een veearts in Borger. Kort na een aanrijding met een vee transportauto in Hoogeveen is gister avond daar de 65-iari0e landbouwer J. A. Everts uit Nleuweroofd in een ziekenhuis ovërleden. Hij fietste in het centrum en zwenkte plotseling de straat op. Op de onbewaakte overweg in de Den- nendijk te Winterswijk is van; gen een bestelauto gegrepen door trein. De bestuurder W. Timmer uit Win terswijk is kort na aankomst in een kenhuis overleden. Tot voorzitter van het permanente orgaan voor de veiligheid in de mijnen var de E.G.K.S. is door de Hoge Autoriteit be noemd de Fransman Leon Dau, lid van de Hoge Autoriteit. Plastic dorp in grensdorp Putte Als verlengstuk van de wereldtentoon stelling 1958 in Brussel heeft een Belgisch* onderneming plannen uitgewerkt om ln het Westbrabantse grensdorpje Putte aaD de grote weg Bergen op Zoom-Antwerpen een dorp te bouwen, waarin de onderne ming een overzicht wil geven van de moge lijkheden die plastic biedt voor de bouw nijverheid. Het plasticdorp zal bestaan uit bungalows, zomer- en woonhuizen en an dere gebouwen die zich lenen voor uit voering In dit materiaal. Strijd om broodje vriendelijkheid Vanaf 20 juli, als de grote „Vriendelijk heidsactie zomer 1057" van start gaat, zal in de Amsterdamse broodjeswinkels een speciaal Broodje Vriendelijkheid te krij gen zijn. In een edele wedkamp strijden thans de eigenaars van de broodjeszaken om het meest ideale broodje samen te stellen, dat op 16 juli door een Jury, be staande uit zeven journalisten, zal wor den aangewezen. De ontwerper van het Broodje Vriendelijkheid zal een oorkonde ontvangen. Alle deelnemers aan deze wed kamp hebben sportlef afgesproken om het Broodje Vriendelijkheid in hun assorti ment op te nemen, ook al is het door hun felste concurrent ontworpen. I Tijdens zijn bezoek aan de ten toonstelling Amsterdam - Dia mantstad toonde Z.K.H. prins Bemhard bijzondere belangstel ling voor de bewerking van de diamant. Met interesse keek hij een diamantklover op de vingers. Naast de Prins de heer Ph. W. Dumig, voorzitter van het werk comité van de tentoonstelling. Bevolking is opgeroepen de drie mannen te helpen opsporen... DRIE HONGAARSE „contrarevolutionairen", die tot de doodstraf waren veroordeeld, zijn gisteren volgens radio-Boedapest uit de Marko Utfa- gevangenas in de Hongaarse hoofdstad ontsnapt. Men deed een beroep op de bevolking om „de autoriteiten te helpen de ontsnapten te arresteren" De ontsnapten zijn: de 23-jarige Zwig- mund Sipos, de 25-jarige Pal Bakosi de dertigjarige Joezef Erdesz. Volgens re- -Boedapest werden zij wegens „moord beroving en andere tegenrevolutionaire daden" ter dood veroordeeld. De drie ontsnapten wérden 22 juni j.l. ter dood veroordeeld omdat zij in januari een majoor van de Hongaarse militie te Boedapest zouden hebben gedood. Zij werden er ook van beschuldigd voorbi reidingen te hebben getroffen voor e* opstand, die 15 maart j.l., de dag daarop Hongarije in 1848 tegen Oostenrijk in op stand kwam, had moeten uitbreken. t te Boedapest verschijnende dagblad Estihirlap meldde verleden maand, dat Sipos c.s. een „onwettige revolutionaire Gunstige stemming voor Europese verdragen De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse senaat heeft de Europese verdragen goedgekeurd. Donderdag be gint de openbare behandeling van de tif i c at i e voo rste Hen Ook de Italiaanse parlementscommi heeft haar goedkeuring aan deratifica tie verleend. Slechts de communisten stemden tegen terwijl de Nenno-socialds- .ten een voorbehoud maakten ten aanzler van het tempo der verwezenlijking var de gemeenschappelijke markt. Volgende week komen de verdragen ir de kamer van afgevaardigden. De Ita liaanse senaat zal pas na het zomerrece« d 2 behandeling beginnen. Na de dood van de Aga Khan Het stoffelijk overschot van de Aga Khan zal waarschijnlijk begraven worden bij Assoean in Egypte, waar de Aga Khan enige jaren geleden een terrein gekocht heeft. Op het ogenblik neemt de oudste zoon, Aid, de plaats van het hoofd de familie in en ontvangt de condoleance- bezoeken. Of Ali ook de opvolger Vc Aga Khan als hoofd van de ismailische mohammedanen zal worden, staat niet vast. Veertig dagen zal de officiële rouw de Aga Khan duren. Waarschijnlijk wordt het huwelijk van de tweede zoon va Aga Khan, Sadroeddin en Nina Dyer, dat maandag zou plaats hebben, zolang uit gesteld. In Pakistan waren alle regerings bureaus gesloten als teken van row Zeeuws Vlaanderen. Het economisch technologisch instituut voor Zeeland i: gevorderd met een plan voor een Bel gisch-Amerikaans hoogovenbedrijf en staalfabriek met 300 arbeiders in Zeeuws Vlaanderen, doch de kamer van koophan del voor Zeeuws Vlaanderen vreest con currentie met andere industrieën en weg zuiging van arbeiders, omdat er nu reeds tekort is van 200 metaalbewerke In zwaar getroffen Perzië IViTEER DAN 5000 zuigelingen in het Perzische door aardbevingen getrof fen gebied, zijn op het punt te sterven, aldus zei gisteren een woordvoerder van het Iraanse ministerie van volksgezond heid. Dc kleintjes, in leeftijd variërend van een maand tot 2 jaar, hebben öf hun moeder verloren óf deze is niet in staat hen te voeden. Inmiddels heeft de regering maatrege len getroffen om de kinderen van melk poeder te voorzizn. De streek is echter zo afgelegen, dat men vreest te laat te komen. Gisteren voerde een Brits mili tair vliegtuig 90 tenten van Cyprus mee voor verdeling in het getroffen gebied. In deze onderkomens kunnen 1200 men sen worden ondergebracht. Het is moge lijk, dat later helikopters van Cyprus overgebracht kunnen worden voor red dingoperaties. Loodsen uitgebrand. In het Noordbra bantse dorp Putte zijn gisteravond twee houtloodsen van de houtzagerij Hendrickx uitgebrand De schade wordt op ongeveer honderdduizend gulden geschat. arbeidersraad" hadden gevormd, met doel leden der Hongaarse militie te do- aen en overvaHen op politiebureaus te organiseren. Weer onrust Een Hongaars provinciaal blad heeft melding gemaakt van een anti-Russische demonstratie in het West-Hongaarse dorp Hird, waarbij toeschouwers een Russi sche film uitjouwden. Een politieman die daartegen protesteerde werd afgeran seld. Later vervolgde de menigte hem met bedreigingen hem te zullen lynchen, maar hjj wist te ontkomen. Een volkshof opende te Boedapest eer proces tegen 13 personen uit Rakoszent- mihaly, die ervan beschuldigd worden unie van de christelijke jeugd" te hebben georganiseerd tijdens de revolutie. De groep, waarin zich twee meisjes be vinden, zond dreigbrieven aan communis ten en gaf leiding aan het plunderen. Nog vele andere processen worden voor bereid. o.e. tegen de groep die ervan wor den beschuldigd de studio's van radio- Boedapest te hebben bestormd en hoofdbureau van de partij en een politic bureau verwoest te hebben. Inmiddels heeft de Hongaarse minister van justitie, Ferenc NezvaJ, bevel gege ven tot een fellere campagne tegen anti- staatse] ementen en contra-revolutionairen de strengste straffen op te leggen. Het hoge gezagsorgaan van de Euro pese kolen- en staalgemeenschap heeft een Nederlandse staalfirma, die niet met name is genoemd, een boete van 20.000 opgelegd, daar zij haar prijzen niet op het peil van de offici ële K.S.G.-prijslijsten had gehouden. Drie doden op Ned. tanker te Willemstad Aan boord van het Nederlandse tank schip Kosicia van de SheU, dat gemeerd lag aan de steiger van de Curacaosch* Petroleum Industrie Mij op Curacao zijn drie personen door verstikking om het leven gekomen, de heren W. F V. den Houte, tweede werktuigkundige, B. J. van de Pas, pompman en P. de Ruiter, matroos. Zij zijn gistermiddag begraven. Olieprijzen lager Naar wij vernemen zullen de prijzen voor een aantal oldeprodukten worden verlaagd. Met ingang van 15 juli zullen de prijzen van stookolie worden verdaagd met 7,50 per 100Ó liter, of 1000 kg, af hankelijk van de soort, zullen de prijzen voor dieselolie, Mcbfcpetroileum, tractor- petroleum en huisbrandolie worden ver laagd met 1 per 100 liter. De prijzen van benzine blijven ongewijzigd. Stewardess zijn is niet zo eenvou dig als men denktHet is niet al leen maar glimlachen tegen vrien delijke dames en heren. Aspirant stewardess Ria Kostermans kreeg gisteren opdracht een jonge chim pansee de fles te geven en dat is heus niet ieders werk. Zorin houdt vast aan twee jaar "TkE ENGELSE, Franse en Canadese afgevaardigden in de ontwapenings- commissie van de Verenigde Naties te Londen, twijfelden er gister avond aan, of de besprekingen met Rusland ooit tot een goed einde ge bracht zouden worden. De Amerikanen daarentegen zagen de toestand minder somber in en wezen erop, dat de Russische afgevaardigde Zorin duidelijk had laten weten, dat hü de besprekingen wenste voort te zetten. 1 radio-Moskou op het laatste gesprek in Londen Het gister avond aan duidedijkheid echter niets te wensen. De westelijke afgevaardigden proberen alleen elke oplossing van hel ontwapeningsprobleem te vermijden er maken elke basis voor gemeenschappe lijke beslissingen onmogelijk, aldus Mos- Intussen hebben de westelijke afgevaar digden tegenover Rusland wel één lijn ge trokken. De Engelse. Franse en Canadese vertegenwoordigers plaatsten zioh als één man achter het Amerikaanse voorstel de kernproeven voor de tijd van tien m den op te schorten. Tien maanden of niets Harold Stassen ging gisteren op de uit daging van Zorin in argumenten aan ti voeren voor het afwijzen van het Russi sche voorstel de kernproeven gedurendi twee of drie jaar te staken. De Amerikaan noemde elf argumenten. In de e plaats, zeide hij, bestaat er geen keuze tussen een staking van de proeven gedu rende tien maanden of twee jaar. Immers Amerika wenst de proeven tien maanden te staken en anders niets. Hij betoogd' verder, dat een korte periode gemakke lijker door andere regeringen aanvaart zou kunnert worden. Vorder zou deze pe riode een redelijke test zijn voor de be doelingen van Oost en West. Een klein lichtpuntje in de wel lombere vergadering was, dat Zorii argumenten van Stassen niet aanvaardde ook niet verwierp. Alleen zei hy, dat tien van de elf argumenten evengoed het Russische voorstel aangevoerd hadden kunnen worden. Golda Meir, de Israëlische buitenlandse zaken, die tot zondag ln Frankrijk zou verblijven, besloot reeds gisteravond per vliegtuig naar Israël te rug te keren. Mevrouw Meir heeft haar terugkeer verhaast met het oog op de ge spannen toestand aan de Israëllsch-Syrl- sche grens. mtm A.s. maandag 9 uur OPRUIMING bij BULTHUIS ien couponnetje bij! BOTERMARKT 23 HET WEER IN EUROPA Onbestendig De Bilt verwacht tot mor genavond: Nu en dan buiten, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk narde, zuid westelijke wind. Weinig ver- Vfc andering in temperatuur. (Op gemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 13 Juli: zon op 4.3? uur. zon onder 20.58 uur; Maan op 21.15 uur, maan onder 6.27 uur. Op 20 juli eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1