Cassimis in vakantietijd open is Huis te Lande - school die ook lil één minuut: Japen in N. Guinea getroffen Geen extreme kortingen maar eerlijke prijzen Radio activiteit 5 DONDERDAG 11 JULI i9o7 Unieke onderwijsinstelling gaat in goud jubileren (Van een onzer verslaggevers.) WANNEER STRAKS alle deuren van alle scholen wegens vakantie zijn gesloten, staat de deur van één school in ons land nog wagenwijd open. Van die school gaan de deuren trouwens nimmer voor vakantie op slot, hoewel het onjuist zou zijn te beweren, dat de leerlingen nooit met vakantie gaan. Dat gaat echter ploegsgewijze: de ene helft in juli, de andere in augustus. In de maanden die de Nederlander vakantiemaanden pleegt te noemen, gaan de lessen op deze school eenvoudig door, ja moéten zelfs doorgaan. Het is de middelbare tuinbouwschool voor meisjes, die aan de Van Vredenburchweg in Rijswijk is gevestigd. De school draagt de zinrijke naam „Huis te Lande" en bestaat in september vijftig jaar. Unicum In april 1950 is mej. Hingst overleden, doch de door haar opgerichte school bleef bestaan als een monument hetgeen particulier initiatief vermag, want „Huis te Lande" is niet alleen een unicum in ons land, maar zelfs in Europa, Weliswaar kent men in Engeland en Zwitserland (voor de tweede wereldoor log in Duitsland ook) middelbare meis jesscholen op agrarisch gebied, doch daar wordt zowel landbouw als tuinbouw onderwezen. Een specifieke middelbare meisjesschool op uitsluitend tuinbouw gebied in Europa verder vreemd. Sinds het begin van het studiejaar 1915, kort na het aanvaarden van de stich tingsvorm, werd rijkssubsidie verleend en sinds 1922 staat het onderwijs onder toezicht van het departement van land- Een buitenstaander vraagt zich af, wel ke mogelijkheden er openliggen voor de meisjes, wanneer deze de school gedi plomeerd hebben verlaten. Vooral de laatste jaren zijn die mogelijkheden zeer toegenomen, zozeer zelfs, dat de vraag naar meisjes met deze opleiding het aan bod thans verre overtreft. Mogelijkheden De opleiding duurt drie jaar en vier maanden. In het derde leerjaar valt een periode van vijf maanden, waarin de leerlingen in de praktijk werkzaam zijn. Het was aanvankelijk nog wel eens moei lijk de meisjes voor de praktijkperiode geplaatst te krijgen, doch thans komen er al te veel aanvragen. De praktijk- periode levert de meisjes dikwijls ook een baan op. Met het einddiploma op zak kunnen zij te werk worden gesteld in particu liere tuinen; op handelsbedrijven; op kwekerijen; bij gemeentelijke plantsoe nendiensten; in botanische tuinen; als assistenten bij tuinarchitecten; in tuin- arbeid gecombineerd met sociaal werk. zoals in tuinen van kindertehuizen en opvoedingsgestichten, alsmede als leid ster van school- en kindertuinen en van cursussen in bloemschikken en -binden. Voorts liggen er mogelijkheden als as sistente bij rijkstuintoouwconsulenten, op proeftuinen, als assistente aan weten schappelijke instituten en niet te ver geten als lerares tuinbouw aan landbouw- huishoudscholen, terwijl na verdere spe cialisatie een bepaalde richting kan wor- Ook de kleine stadstuinen, die door de leerlingen zelf worden ontworpen en aangelegd, ver eisen een regelmatige verzorging. Geïnteresseerd Het specifieke karakter van de school waarborgt belangstellende leerlingen, die reeds het Ulo- of HBS-diploma moeten hebben behaald, alvorens op „Huis te Lande" toegelaten te kunnen worden. De leerlingen van thans, bijna het maxi mum aantal van 60 in getal, komen uit alle delen van het land, zodat zij in hoofdzaak op kamers in de omgeving van de school moeten wonen, want slechts een tiental kan in het schoolinternaat terecht. Hun lesrooster geldt niet voor een geheel jaar, doch wijzigt zich steeds met de seizoenen. De school sluiten zelfs voor de vakanties is een onmogelijkheid, want altijd moeten er leerlingen zijn voor de noodzakelijke werkzaamheden op de terreinen, in de tuinen en in de kassen, die een of poten, of krijgen zij praktisch on derricht in de manieren van voort- kweken, de cultuur van potplanten en snijbloemen, in groenten- en fruitteelt en tuinarchitectuur. En dan volgen de lessen in de geschie denis der tuinkunst, het bloemschikken en -binden, in plantkunde, plantenziek ten en -beschadigingen, in'geologie, schei kunde, kennis van de grond, bemestings leer, natuurkunde en economie. De terreinen worden geheel door de leerlingen verzorgd en onderhouden. Het is dus logisch, dat zij niet allen gcljjk- ig met vakantie kunnen gaan. Er •dt derhalve altijd les gegeven op „Huis te Lande", evenals ersteeds vordt geoogst. Want de terreinen van de ichool leveren groenten en fruit op en leze produktcn worden naar de velling gebracht en verkocht. Dubbel jubileum Op 21 september zal het halve eeuw feest van „Huis te Lande" worden ge vierd, De leerlingen hebben de Midzo- mernachtsdroom ingestudeerd en voor de opvoering zijn reeds een pergola en een miniatuur-openluchttheater op de terrei nen aangelegd. Er wordt nog een tentoonstelling van produkten, leermiddelen en bloemsier- kunst ingericht en voorts staan een ra- reünie van oud-leerlingen op het programma. De huidige directrice, mevrouw H. E. Casparé, zal mede jubileren, zij het dan n het zilver. Van 1919 tot 1924 was zij an de school verbonden, vertrok toen taar Indonesië en nam in 1937, na het ftreden van mej. Hingst de leiding van de school over. Zij is derhalve 25 jaar lerares aan de school, waarvan 20 jaar De planten in de tropische plantenkas moeten dagelijks ver zorgd worden, hetgeen door de leerlingen geschiedt. meer blijkt uit de toevloed van nieuwe leerlingen: de cursus, die in sep tember van dit jaar begint is reeds vol geboekt en voor de cursus, die in 1958 zal beginnen, staat reeds een tiental leer lingen ingeschreven. „Huis te Lande" heeft zijn be staansrecht bewezen. De belangstel ling voor deze unieke en specifieke onderwijsinrichting is groeiende, zo wel bij de meisjes, die een behoor lijke vooropleiding achter de rug hebben, als bij het bedrijfsleven, dat steeds meer belangstelling toont voor afgestudeerde leerlingen van deze middelbare meisjesschool, die zich terecht opmaakt voor een feestelijke jubileumviering. De leerlingen van de middel bare tuinbouwschool voor meisjes „Huis te Lande" met tuingereedschap op weg naar de tuinen passeren hier een door hen zelf vervaardigde pergola. De theorielessen mogen dan belangrijk zijn, de praktijklessen zijn dat niet min der. In 1954 mocht naast de oorspronke lijke school een nieuw schoolgebouw in bruik worden genomen, een uitbreiding e zeer nodig was. Maar toch trekken de leerlingen vaak onder leiding van een der tien leerkrachten de terreinen op. Dan werken zij in de oude of in de jonge boomgaard, in de moestuin of de rozenhof, in de eigen ontworpen kleine stadstuintjes of in de diverse kassen, waaronder zelfs een tropi sche plantenkas is. Ook zijn zij vaak bezig met het verzorgen van bloe men en planten, met wieden, zaaien T^OLGENS eerst thans ontvangen richten heeft de aardbeving, die dag 23 juni om vijf minuten voor tien 's ochtends het eiland Japen in Ne derlands Nleuw-Gulnea heeft getroffen, ongeveer een minuut geduurd. Later op die dag werden nog vier minder hevige schokken gevoeld. In Seroei werd schade veroorzaakt aan het ziekenhuis en twee Eerst 's maandags werd in Seroei be kend, dat er grote schade; was ontstaan Randawaja, Menawl en Soemberbaba het zuiden en oosten van het eiland Japen. De plaatselijke arts verleende Dierenbescherming vraagt: Spuit wat minder giftige stoffen De vereniging tot bescherming van die- en heeft zich tot de minister van land bouw gewend met het verzoek het zoveel mogelijk daarheen te leiden, dat de ver giften die in de landbouw worden ge bruikt, voor het bespuiten van groenten en bossen, zodanig worden samengesteld, dat deze zo min mogelijk gevaar opleveren voor de mens, alsmede voor de dieren, op wier verdelging die vergiften niet gericht zijn. Het is bekend dat o.a. in Zeeland vogels in ernstige mate worden uitgeroeid door het eten van vergiftige gewassen. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Arentinië: ms Uruguay Star, 16 juli; Australië: via Engeland. 20 juli; Brazi lië: ms Uruguay Star, 16 juli; Canada: ss Maasdam, 17 juli en ms American Angler, 20 juli; Chili: vla New York, 17 juli; Ned. Antillen: ms Sarpedon, 15 juli; Nieuw Zeeland: via Engeland 13 en 20 juli; Suriname: ss Cottica. 17 juli; Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk, 20 juli. (ZIE OOK PAGINA 1) dan de natuurlijke stralingsdosis, als de besmetting blijft toenemen. I schildklier onbvangit af en toe ee kleine stralingsdosis door opname va Jodium 131. De gemiddelde dosis i de longen door inhalering van rarit< actieve stofdeeltjes is laag, doch ee klein aantal cellen kan onder ongun stige omstandigheden een dosus honderden rads (eenheden radiostra ling) ondergaan. Hoewel het niet waarschijnlijk is dat de huidige besmetting van de biosfeer een duidelijke vergroting van de tumor- en leukemiefrequen- tie ten gevolge zal hebben, is vooral vanwege de gebleken gevoeligheid van embryonen en jonge kinderen een verdere toename van de hoeveel heid Strontium 90 zeker niet onbe denkelijk. Stellingen Bij deze laatste opmerking van de heer Blok £luit aan zijn derde stelling (aan het proefschrift zijn er elf toegevoegd) hij zegt: Het betoog waarmee Libby tracht te bewijzen, dat de besmetting de blosfeer met Strontium 90 onschadelijk is zeer aanvechtbaar. Typisch is in dit verband, dat prof. d: W. F. Libby op het ogenblik in ons land onder meer gisteren in 'n lezing in het gebouw van de Amerikaanse lichtingsdienst heeft verklaard: „De ge volgen van proeven met atoom- en wa terstofbommen voor mens en natuur zyi ontrustend en de kwade gevol er zijn, zijn de tol die betaald trden voor het behoud van de vrijheid en de vrede." Prof. Libby's opvattingen over Stron- um 90, een element dat bij kernsplitsing ontstaat, zijn overigens kennelijk iets ge wijzigd. Hij noemde gisteren tenminste het ontstaan van Strontium 90 een groot vraagstuk. Drs. Blok valt in zijn stellingen meer geleerden aan. In zijn eerste zegt hij bij oorbeeld: De door M. Eisenbud en J. I. Harley opgegeven waarden voor de radioactiviteit, die als gevolg van de ra dioactieve besmetting van de atmosfeer op de bodem neerslaat, zijn te laag. tweede stelling zegt: De argi ten, die In het rapport „The Hazai an of Nuclaer and Allied Radia ngevoerd worden voor de stelling dat de radioactieve stofdeeltjes in de atmo- arschijnlük ongevaarlijk zijn voor de ademhalingsorganen, zijn onvoldoende. Zaak Maria Boll voor Intern, hof Minister Luns hééft namens de regering bij het internationale gerechtshof een klacht aanhangig gemaakt tegen de rege ring van Zweden over het twaalfjarige Nederlandse meisje Maria Elisabeth Boll. In de klacht wordt aangevoerd, dat het minderjarige meisje, dat in 1945 werd ge boren in Zweden als kind van een Neder landse vader en een moeder die voor haar huwelijk de Zweedse nationaliteit bezat, de Nederlandse nationaliteit bezit. Nadat de moeder in 1953 was overleden, namen de Zweedse autoriteiten maatregelen ten opzichte van het kind met betrekking tot haar voogdij, bekend als „skyddsupp- fostran", terwijl de Nederlandse autori teiten eveneens voorzieningen troffen aangaande haar voogdij'volgens de Neder landse wetgeving. KLM-machkie naar de Bermuda met kabels De K.L.M.-machine Generaal Snijders vertrok gisteravond van London Airport met een vracht van 7500 kg bergingsmate- rieel aan boord naar de Bermuda's. Bi, dit materiaal is een 540 meter- lange sleep kabel van 4000 kg, die gebruikt zal worden bij de pogingen om het bij de Bermuda' gestrande Engelse passagiersschip Reina del Paclfieo vlot te trekken. Aan boord van het schip zijn ook 60 pad vinders, die onderweg zijn naar de Jam boree in Engeland. Waarschijnlijk zal de K.L.M.-machine hen naar Londen bren- Na lange afwezigheid... zijn de beroemde Christo Cassimis sigarelfen weer in Nederland verkrijgbaar. VERSE IMPORT Als vanouds van de zuiverste Oriënt tabakken Prijs vanaf f. 1.10 per 20 stuks Let op het wettig beschermde importzegel DUITS VOORBEELD NIET NAVOLGEN hulp aan een aantal gewonden, die door instortende huisjes waren getroffen. In Menawi bleken van de 199 kamponghui zen er 20 te zijn ingestort en 63 verzakt.. In Randawaja, dat uit twee afzonderlijke dorpjes bestaat, stortten alle huisjes in. De inwoners hebben een onderkomen gezocht in hutjes en prauwen. In Soem berbaba is driekwart van de kampong- woningen verwoest of althans onbewoon baar. t Alle voorraden gingen verloren in de getroffen dorpen en het bestuur stelde rijst en petroleum beschikbaar. „T1 de-I boom gereden en kort daarna overleden. Moskou in luchtnetten van KLM en BEA Verwacht wordt dat volgend- jaar april een luchtdienst zal beginnen tussen Mos kou en Londen, zo maakte de British European Airways bekend. Van Engelse zijde hoopt men de voornaamste steden Oost-Europa op te nemen in het net de Bea. Ook de K.L.M. heeft plannen Moskou in haar luchtnet op te nemen. (Van onze sociale redacteur) ,EZER DAGEN heeft een persbureau het bericht gelanceerd dat in West-Duitsland de consumenten zeer hoge kortingspercentages ontvangen bij aankoop tegen contante betaling van duurzame ver- bruiksgoederen zoals wasmachines, stofzuigers, radiotoestellen, haar den etc. De kortingen zouden in vele gevallen 20 tot 30 pet. bedragen. Het bericht dat in enkele dagbladen werd opgenomen, wekte bij vele Nederlandse consumenten de gedachte dat ook de Nederlandse léveran- dergelijke korting zou kunnen verstrekken bij contante be taling. Het Duitse kortingsysteem is echter niet zonder meer op de Nederlandse situatie over te brengen. Over bet algemeen kan immers voor ons land gezegd worden dat de handel er naar streeft een prijs vast te stellen waarbij geen rekening wordt gehouden met bepaalde kortingen. De winstmarges die in de prijzen zijn verdisconteerd en voor verschillende branch ee soms sterk uiteenlopen, zijn hlstoriedh gevormd. Aan deze marges Kedclljklicid valt niet veel te tornen omdat zowel de reële kostenfactor als de onderlinge con currentie hierop ingewerkt hebben. Dat deze marges niettemin voor de verschil lende brandies eteiik uiteen lopen, ligt voor de hand. Zo gelden bijvoorbeeld voor de Juwe lier naar verhouding tamelijk hoge ges, maar daat staat tegenover dat deze detaillist veei kapitaal moet investeren, zijn geld bovendien een lage omloopsnel heid heeft, hij difcvjjjls allerlei garanties voor eigen rekening moet neme voortdurend zijn eigen voorraad zoals horloges etc. schoon moet maten. De groenten- en fruithandel we rikt soms voor bepaalde artikelen met lage percentages, vooral voor dure tlkelen, maar daan staan weer hogere percentages voor goedkopere artikelen tegenover. Hier moet men dus het totaal beeld van een heel jaar in ogenschouw nemen. De textielhandel heeft v het euvel te kampen dat zijn produkten sterk aan mode onderhevig zijn. Ver koopt men soms met een marge van 3C pot., dan moet bij de uitverkoop met 20 pet. verlies gewerkt worden. Oe 6lagere werken met een open cal culatie-schema, d.w.z. het bedrijfschap voor de slagerij houdt er toezicht op dat iedere slager al zijn kosten in zijn prij zen calculeert. Geen slager mag dm eigen kostenfactoren verwaarlozen orr tegen scherpere prijzen te kunnen le- Deze via de historisch gegroeide wlnst- arge op verantwoorde wijze opgebouw de verkoopprijs geldt vrijwel voor elke branche in Nederland. Om begrijpelijk) redenen wordt hiervan alleen in bijzon dere omstandigheden, zoals uitverkoop of rli in hel zo LEEGHWATER HIELD VAN SHOW eeft gr houder recht kunnen droogmakerijen door de i tijd, v u-in het alle kar aan durf en dadendrang Heeft Leeghwater met drooglegging van de Has dus niet* uitstaande gehad (hoe zou 1 ook kunnen, twee eeuwen na zfl'n tijd in de droogmaking van de Purmer, Wormer, de Heer Hugo waard, de Sein mer, de Starnmeer (U kent ze wel v de schoolbankenc.a. kan zyn aandt niet worden ontkend, zodat we hem zi borstbeeld, dat in 1937 in Midden-Beei Of het kortingssyeteem in Nederland dan niet voorkomt of geheel is af te keu ren? Levering van kostbare goederen tegen contante betaling betekent voor de leverancier Inderdaad een voordeel. Dit bevordert immers de liquiditeit dde in het naoorlogse Nederland lang niet bij iedere zakenman in orde is. Oorzaken hiervan zijn om. de noodzaak tot groter# kapitaalsinvestering en de fabrikant en de groothandelaar dde dikwijls In tegen stelling bot vroeger thans gaarne ook contant betaald worden. De winkelier die aan deze wens van fabrikant of groothandelaar gaame vol doet, om zo in het bezit te komen van dikwijls nog mondjesmaat toegemeten goederen, ziet zich soms onder deze om standigheden aangewezen op het lenen van geld bij zijn bankrelatie. De rente die hiervoor gevraagd wordt, bedraagt ongeveer 7 pet. Biedt de le verancier dus in een bepaald geval de consument een enkel procent korting, dan kan dit redclfjk zjjn en behoeft dit duiden op unfaire concurrentie of het ontduiken van eigen winstmarge. nogmaals, dit zou alleen kunnen gelden in gevallen van moeilijke liquldi- it van de betrokken zaak. Bij grotere vormen van korting kunnen versdhMende motieven in het spel zijn. De meest normale hiervan ie de korting bij levering in grote hoeveelhe den. Hier Is een korting redelijk omdat bij levering van grote kwantume zowel de post arbeid als de post kapitaal extra in het voordeel ie. Bepaalde kortingen dde levensmiddelenzaken geven, gaan ook in die richting. Het sparen van zegels of bonnen betekent immers ook het be trekken van vrij grote hoeveelheid goe deren binnen een bepaald tijdsbestek Onaanvaardbaar Minder acceptabel is reeds het geval waarin een zaak tot aanzienlijke kortin gen overgaat alleen omdat zijn liquidi teit er hopeloos voorstaat en hij met alle gewöld wil proberen op korte termijn contanten te krijgen om zo zijn zaak te redden. Voor dit handelen uit zelfbehoud is nog begrip op te brengen, al gaat van deze wijze van zaten doen een funeste en (zij het onbedoelde) unfaire concur rentie uit Beslist onjuist achten we evenwel de korbingsystemen waarbij prijsversluiering of bewuste unfaire concurrentie in het geding zijn. Met prijsversluiering bedoe len we dan het verkopen van artikelen met bijzonder hoge kortingen, waarbij men echter eerst de venkoopprijs in ge lijke mate heeft verhoogd. Deze prijzen zijn niet eerlijk en een dergelijke han delwijze ls daarom ethisch te veroorde len. Een tweede kortmgeysteem dat 6terk te veroordelen ls, betreft het geven van hoge kortingen waarbij bewust de eigen winstmarge sterk wordt 'gedrukt, in de hoop dat men door uitbreiding van de omzet toch aan een dekking van de bedrijfskosten en een behoorlijke be- drijfsuitkomst zal kunnen komen. Maar dit alles gaat ten koste van de collega detaillist, druist in tegen gezonde com merciële opvattingen en getuigt van een individualisme dat niet past in een ge- I zonde maatschappelijke ontwikkeling. Zestig meisjes van heinde en verre

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5