over Uitvoerige discussies verschillende onderwerpen NIEUWS u/t ^SLEUTELSTAD J. MARTIJN nam afscheid van Amsterdamsche Bank V proeft hei fruit er bovenuit! ruittella 7ZhcVl BOUILLON Volgende week colleete voor het gebrekkige kind Visaanvoer in juni geringer dan vorig jaar Strenge straffen tegen vier jonge berovers geëist NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG II JULI 1957 l'CUt/ Scheidende procuratiehouder zal erg ioorden gemist /"GISTERMIDDAG heeft de heer J. Martijn afscheid genomen als procu- ratiehouder van de Amsterdamsche Bank N.V. te Leiden. In het begin van de middag was er voor de vele zakenrelaties van de heer Martijn ge legenheid hem op een receptie de hand te drukken. In tegenwoordigheid van het personeel, gepensioneerden en bekenden, sprak de heer E. H. Moens namens de directie de thans 61-jarige procuratiehouder toe. De heer Martijn is zesenveertig jaar bij de bank in dienst geweest. De heer Moens zei bi] dit afscheid niet blij gestemd te zijn. Men had getracht de heer Martijn „in te huren", maar respec teert ten slotte tooh zijn verlangen om met pensioen te gaan. Thans is de tijd aangebroken, dat u zioh ongestoord aan uw liefhebberijen kunt wijden. Loopbaan Op 1 juni 1911 trad de heer Martijn als bediende in dienst bij Lezwijn en Eige- roan. In 1918 volgde de overneming door de Amsterdamsche Bank, waarna op 30 april 1927 zijn benoeming tot bijzonder procuratiehouder afkwam. In meri 1946 werd de heer Martijn al gemeen procuratiehouder. VOORSCHOTEN Onderwijzers redden de school-eer Nadat de Voorschotcnse Jeugd In vele wedstrijden de eer van haar eigen school had verdedigd, besloten de onderwijzers als sluitstuk van de schoolsportdag de eer van alle scholen tezamen in de waag schaal te leggen, door de handschoen te werpen naar het gemeentelijk admini stratief personeel. Aangevoerd door gemeentesecretaris J. de Bres trokken de ambtenaren ten strijde en beide partijen ontmoetten elkaar gis teravond op het voetbalveld, waar een grote schare schooljongens klaar stond om te honen of te jubelen. De onderwijzers hadden geen keuze meer en dus wonnen zij! Nadat de bur gemeester de aftrap had verricht, wier pen de ambtenaren de onderwijzers na tien minuten het balletje toe, doordat een hunner de bal in eigen doel deponeerde. Hierdoor gesterkt speelden de onderwij zers in hoog tempo verder en zij bleven in stijl, want het tweede doelpunt was zuiver een kwestie van hoofd-werk in voetbal terminologie: kopbal. Omdat ambtenaren echter ook hun ere code hebben, redde de heer Kuypers deze vlak voor de rust, en zo konden beide partijen met een gerust hart thee gaan drinken. Om geen enkel risico te lopen, ver hoogden de onderwijzers luide beju beld door hun pupillen langs het lijntje onmiddellijk na de rust hun voor sprong met twee doelpunten en dit bleek de eindstand te zullen worden. Na afloop werd onmiddellijk de af spraak gemaakt voor een return-match, die in september zal worden gespeeld. De strijd is zo goed bevallen, dat een ontmoeting onderwijzers-ambtenaren in de komende jaren wel altijd het sluitstuk van de schoolsportdag zal vormen. Diploma-uitreiking Veilig Verkeer Gistermiddag heeft de voorzitter van Veilig Verkeer, mr. F. C. R. Drossaert Bentfort, aan 114 leerlingen van de ve schillende scholen op de binnenplaats vi het raadhuis het diploma uitgereikt. Een viertal kinderen kreeg een extra prijsje voor bijzondere prestaties bij het examen. De voorzitter bond de kinderen op het hart, het geleerde nu in praktijk te brengen. De groepscommandant van de rijkspolitie was bij deze uitreiking even eens aanwezig. Burgemeester Van der Hoeven was verhinderd. De Britse eieren. Volgens de Britse mi nister van landbouw worden er deze week Nederlands-Britse besprekingen ge voerd over maatregelen om te voorkomen dat de Nederlandse eierafzet geschaad wordt door de uitvoer van gesubsidieerde Britse eieren. Er is in dit tijdperk enorm veel ge beurd, zo zei.de heer Moens en u heeft zich door alle evoluties bijzonder goed heengeslagen, dank zij uw levenslust en uw gevoel voor humor, waarmee u uw weg door het leven bent gegaan. Naast het werk roemde de heer Moens deze spe ciale karaktereigenschappen, waardoor de heer Martijn zich vele vrienden in zijn naaste omgeving en ook in de directieka mer heeft gemaakt. Behalve de toewijding en liefde waarmee het werk werd verricht, be wonderde spreker het gevoel voor traditie van de scheidende procura tiehouder. Blijde dagen hebben we met u doorleefd, maar ook droevige, zo zei de heer Moens. Wij zijn blij, dat u er nu weer zo goed uitziet. U heeft gezegd: „Nou, als jullie er he lemaal nriet meer kunnen uitkomen, bel dan maar even." Wij zullen dit zeker doen. Uit naam van de directie overhan digde de heer Moens de heer Martijn een boekenibon. Kameraadschap Vervolgens sprak de heer H. v. d. Werf namens het personeel en de oud-perso neelsleden. Hij gaf een terugblik op de afgelopen zesenveertig jaar en prees de goede kameraadsohap van de heer Mar tijn, Uw carrière was steeds crescendo, en daarbij bleven de verhoudingen on derling zoals het was aan het begin van uw loopbaan. Wij hebben dit zeer in u gewaardeerd. De heer Van der Werf overhandigde de heer Martijn een vul penhouder en een geschenk onder cou- Ten slotte dankte de heer Martijn di rectie en personeel voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Het vliegpersoneel van de K.L.M. dat reeds enkele maanden een actie voert tei verbetering van zijn salarissen, is begon' nen deze actie kracht bij te zetten door model te gaan vliegen. Er wordt strikt volgens het dienstrooster gevlogen er geen extra werk verricht. De onderhande lingen over de salarissen tussen de vlie ger-onganisaties en de directie van di maatschappij zijn nog steeds gaande ei hebben nog weinig resultaten te zien ge geven. De lijndiensten ondervinden vai de actie weinig hinder. Mmm Raad van Oegstgeest Brandweerbergplaats tijdelijk bij het politiebureau T^OORDAT DE RAAD gisteravond zijn besprekingen begon, herdacht men bij monde van de burgemeester het droevige ongeluk van zondag waarbij, tijdens het uitrukken van de brandweer, de 8%-jarige Martinus de Bruyn uit de Deutzstraat om het leven kwam. In sobere bewoordingen vertolkte burgemeester Du Boeuff de innige deelneming van de raad met de zo zwaar getroffen ouders. Staande hoorde de vergadering deze woorden aan. Hierna werd begonnen met de afwerking van de agenda. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de diaconie van de Hervormde Gemeente subsidie heeft verzocht voor het salaris van de maatschappelijk werkster. B. en W. zullen hierover een pre-advies uitbrengen. Van de Commissie van toezicht op het Bejaardencentrum en van het Stichtings bestuur waren brieven ontvangen, waar uit naar voren kwam, dat deze twee instanties in een gezamenlijke vergade ring tot volledige overeenstemming zijn gekomen over de toekomstige werkwijze. De heer Veen en mevrouw Kramers waren, zoals de hele raad, verheugd over deze mededeling, maar ze zouden graag een verslag hebben gezien over de be handelde zaken. De heer Van Weizen. tevens secretaris van het stichtingsbe stuur, gaf hierop een openhartige toe lichting. Voorzitter Het Vierde Prinsenkind overleden Op 63-jarige leeftijd is gisternacht in Den Haag plotseling overleden de heer J. van Ringen, commissaris van Ambo- nezenzorg bij het ministerie van maat schappelijk werk. De heer Van Ringen was tot 1932 adviseur van de hoofd directie der Rijkswerkinrichtingen en daarna tot 1939 administrateur bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In 1939 volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling financiën, huisvesting en perso neelszaken van de rijksdienst voor de werkverruiming, later rijksdienst voor de uitvoering van werken, waar hij sedert 1950 adjunct-directeur was. Op 5 novem ber 1952 werd de heer Van Ringen be noemd tot commissaris van, de Ambo- nezenzorg. Hij was voorzitter van de stichting „Het vierde prinsenkind". De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Recordopbrengst heitjes. De actie van de vereniging De Nederlandse Padvinders die getiteld was „een heitje voor een karweitje", heeft dit jaar 92.074,11 op gebracht, een recordbedrag sinds de eer ste actie in 1952. Zwitserse activiteit in In Winschoten, Venlo, Hilversum, Nieuw- Lekkerlandoveral zult u ze ontmoe ten: kleine, actieve kookhulpjes uit Zwit serland, die zo verrassend hun best doen in Nederlandse keukens. Kostelijk, wat ze allemaal op tafel toveren. Nu eens pa relende soep met pure vleeskracht erin. Dan weer sprankelende bouillon, die van top tot teen verkwikt. Ook verrukkelijke ragoOts, sausen, groenten en zoveel meer. Weet u al wie die sublieme keuken- assistentjes zijn? Inderdaad, de beroemde Knorr Bouillontabletten. Dubbelq tablet- in twee tellen een liter (Advertentie) Nederlandse keukens pure bouillon maakt - bouillon die getrok ken is van krachtrijk rundvlees en geu rig verse groenten. Licht gezouten en ge kruid, heerlijk zuiver, kant en klaar! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten: alle met die parelende bouillon als smaak-verfij- ner. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 et, met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amster dam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. van kostelijk vlees voor krachtiger soepl 35 cf per dubbel tablet Mytylschool doet belangrijk tverk voor kinderen uit Leiden en omstreken VOLGENDE WEEK wordt in Leiden de jaarlijkse collecte ten bate van de Mytylschool aan de Zuidsingel gehouden. Hoewel de school sinds het vorig jaar officieel erkend wordt en voor de wetsbepalingen als een bijzondere school geldt, blijft er nog veel geld nodig voor onverwachte en bij ander onderwijs niet bekende leermiddelen. Welke die uitgaven allemaal zijn, leert een rondgang door deze school, waar behalve het onderwijspersoneel ook een logopedist, assistenten, verpleegsters en heil- gymnasten werken. Elke morgen komen van alle kanten de taxi's, die de lichamelijk gebrekkige kin deren naar school brengen. Er rijdt zelfs speciaal een taxi uit Alphen aan den Rijn met één kind. Het hoofd van de school, de heer T. Tic- Ie man, moet met z'n staf direct de kin deren opvangen, want de meesten hebben zelf geen vermogen om naar hun klas te lopen. Wat het kind in de klas leert, hangt af van zijn vermogens. Ieder krijgt in begin sel lee in de gewone schoolvakken, maar aangepast aan z'n bijzondere handicap. Wie bijvoorbeeld niet met de rechterhand kan schrijven, heeft het volle recht dit met de linkerhand te doen. Wie daar nog niet toe in staat ls. wordt geleerd de pen met z'n mond te besturen. Zeven-en-twin tig kinderen, die in andere omstandighe den thuis bijna of niets zouden leren, krij gen in Leiden een opleiding, die hen in staat stelt zich later beter in de maat schappij aan te passen. Zoals in het sprookje van Maeterlinók een gewone duif als blijk van genegen heid de gezondheid van het zieke meisje bewerkstelligde, zo kan elke bijdrage in de collecte volgende week het levensge luk van een Leids kind vergroten. Het is noodzakelijk, dat alle krachten worden ingespannen om deze school, die als de tweede in Nederland werd opgericht, te behouden en uit te bouwen. Er zijn bij het gemeentebestuur plannen om de school over te brengen in een nieuw gebouw bij de Annaklmiek, op een stuk grond achter de Vinkenatraat. Dan kan er meer aandacht worden be steed aan de lichamelijke ontwikkeling, die nu ln een school plaats moet hebben. Veel is hier al bereikt met het spastische kind en de heer Tieleman is met het heil- gymnastische personeel erg tevreden over de resultaten van de vijf jaar dat de school bestaat. De opbrengst van de collecte kan de blijdschap van personeel en kinderen nog verhogen! „Atoomstroom" zal iets duurder zijn De z.g. Caldcr Hall reactoren, waarvan Nederland er waarschijnlijk een zal aan kopen voor de eerste kernenergetische elektriciteitscentrale, kosten per kWh 3,3 cent, althans volgens Engelse berekenin gen. In Nederland komt men echter op een hoger bedrag uit, zodat de stroom- pr(]s zal moeten worden verhoogd. Houdt men ze echter continu in bedrijf dan winnen de atoomcentrales het stroomprijs van de kolencentrales. Dit heeft gistermorgen prof. dr. J. M. W. Mi- latz, directeur van het Reactorcentrum Nederland in Aalsmeer medegedeeld op een voorlichtingsconferentie voor de drie werkgeversorganisaties. Prof. Milatz, wiens rede onder anderen werd aangehoord door de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra. zelde ook nog, dat Nederland om tijdia een eerste reaciorcentrale in bedrijf te kunnen hebben, deze in het buitenland moet aankopen. Deze investering bete kent echter een extra belasting van de betalingsbalans. Vandaar dat Nederland tijdig de nodige kennis moet vergaren om het tijdig mogelijk te maken zelf tot een kernenergetische industrialisatie te komen. Hier ligt een belangrijke taak voor het R.C.N. Reeds zijn in Nederland belangwekkende ideeën ontwikkeld. Spr. dacht hierbij aan de ontwikkeling van de suspensiereactor en het ultracentrifuge- project voor de scheiding van uranium 235 en uranium 238. Burgemeester J. van Hout van Hen- naarderdeel Is per 1 augustus in gelijke functie benoemd in Wymbrltseradeel. Hij is lid van de c.h.u. R. O. M. Waelput, commies ter provin ciale griffie te Middelburg, is per 1 augustus benoemd tot burgemeester s-Heerenbroek (Zld.). Hij is lid de k.v.p. Visserij golfjes Uit de cijfers van het Staatsvissersha- venbedrijf te IJmuiden blijkt duidelijk hoe het in juni met de visserij was ge steld. De aanvoer en de omzet liepen aan zienlijk terug vergeleken bij die van vo rig jaar juni. Vooral de aanvoer van makreel en haring was geringer dan in 1956. De omzet in juni 1957 bedroeg f 2.248.052,86, terwijl die in juni 1956 f 2.967.333,74 heeft bedragen. Een terug gang van ruim 0.7 miljoen gulden. De aanvoer reikte in juni 1956 tot 6.145.436 kg vis. Nu kwam deze aanvoer niet hoger dan 5.256.244 kg. Hier dus een teruggang van bijna 0.9 miljoen kg. De daling bij de makreel was het sterkst. Dit zijn de cijfers: in juni 1956 1.536.964 kg makreel en dit keer 763.166 kg. De ge middelde prijs vap de makreel bleef ge lijk I De opbrengst daalde van f 439.974 tot f 214.507. De aanvoer van verse ha ring was 0.1 miljoen kg minder dan in juni 1956: nu 507.802 kg. Schelvis werd er meer aangevoerd 'ruim 40.000 kg), maar de opbrengst liep terug van f 337.000 tot f 286.000.... Ook kabeljauw was goedkoper dan vorig jaar. De aanvoer steeg met 70.000 kg, de op brengst slechts met f 7000. De aanvoer van wijting was minder dan de helft van de aanvoer in juni 1956. De scholaanvoer was in juni 1957 448.228 kg. In juni 1956 was dit 933.953 kg. Een teruggang van meer dan de helft. De gemiddelde prijs steeg daarbij. De aan voer van tong daalde van 359.154 kg tot 229.532 kg. De opbrengst van f 837.000 tot f 666.000. Naar de sloper Opnieuw gaan vier schepen van de Nederlandse vissersvloot afgestoten ln het raam van het saneringsplan der log- gervloot naar de sloper. De rederij Vrolijk te Scheveningen heeft de SCH 103, 50, 46 en 89 namelijk met deze be stemming verkocht. De schepen voeren dit seizoen al niet meer ter haringvisserij. Binnengebracht in IJmniden De IJmuidense trawler Curagao is woensdagmorgen in IJmuiden binnenge sleept door de Job Gouda, een trawler van dezelfde maatschappij,' de rederij MedanBatavia, directeur D. J. Gouda. De Curacao loste om vijf uur nog 275 kis ten vis, waarbij 200 kleine makreel. Voorts had het schip 95 kantjes haring. Hoe het op zee gaat Met de" visserij op haring wilde het dinsdag bij de trawlschepen wel weer lukken. De schepen vissen nu op 58.25 graden noorderbreedte in een grote vloot, die dagvangsten meldt van 100 tot 200 manden haring. Er wordt gevist in 70 vaam water. Ook de Irawlloggers hebben deze resultaten en meldden gemiddeld dagvangsten van 50 kantjes. Op 't Zand ging het dinsdag goed. De loggers vingen daar veel kleine vis, waar bij makreel. De etmaalvangsten liepen van 125 tot 150 manden hoops. Op de kust bleef het schraal met de platvisvisserij. Er waren vangsten gemiddeld van 50 tot 60 kg tong en 1215 mandjes schol en vis. De hoge prijzen voor de schol en tong doen steeds meer kustvissers, die anders garnaal varen, op de platvisstrij over schakelen. Woensdagmorgen waren een tiental van deze scheepjes aan de afslag, nadat zij IJmuiden dinsdagmiddag laat hadden verlaten. Wat woensdag werd gelost Woensdag werden te IJmuiden 2600 kisten vis gelost. Hierbij waren 90 kis ten tong en tarbot, 270 schol, 20 schar, 30 bot, 350 haring, 180 makreel, 1050 schelvis, 180 wijting, 265 kabeljauw en gul en 100 koolvis. Voorts werden gelost 80 stuks stijve kabeljauwen. De Curacao zorgde voor 275 kisten van een door motorpech afgebroken reis. Er waren 30 kisten gul, 5 koolvis, 20 wijting, 10 haring, 10 makreel en 200 kleine makreel bij. De Shamrock IJM. 129 zorgde voor 280 kisten vis, waar bij 70 schelvis, 150 gul en kabeljauw, 45 haring, 10 makreel en voor de Katwijkse afslag 95 kantjes haring. De Katwijkse trawllogger KW 99 loste 360 kisten vis en voor Katwijk 365 kantjes baring. Bij de visaanvoer waren 10 kisten schelvis, 20 wijting, 20 makreel, 200 haring, 90 gul en kabeljauw, 20 wijting en 30 stuks stijve kabeljauwen Prijzen voor het buitenland De export interesseerde zich woensdag vooral voor tong, schol, kabeljauw en grove schelvis. De schelvisprijzen liepen aanzienlijk op. Er werd nu twee tot drie maal zoveel betaald als eind vorige en begin van deze week. Hollen of stilstaan in de IJmuidense hallen in beeld De grote schelvis in een kist van 50 kg noteerde nu zomaar f 54 fot f 39 en een kist grootmiddel f 46 tot f 30. De grote tong ging per kg van de hand voor f 4,40f 4,20, grootmiddel voor f 3,90— f 3,50, kleinmiddel voor f 3,70f 3,40, tong I voor f 3,20—f 3,05 en slips voor f 2,90— f 2,70. De grote tarbot haalde f 2,70f 2,— en de heilbot f 2,75f 2,20. De grote schol haalde van Engeland f 46, de grootmiddel f 46 tot f 44 en de zetsohol f 49f 41. Schol I maakte f 38f 50. De rijen grote kabel jauw gingen van de hand voor f 96f 82 en de rijen kleine voor f 62. De kisten grote en kleine kabeljauw noteerden dit keer hetzelfde: f 67f 98. En het binnenland vroeg De haring voor de rokerijen, de in dustrie en het binnenland deed woensdag in verse toestand f 27—f 18, makreel f 27 f 16. De grote gul ging weg voor f 42 f 30, middel voor f 35f 25 en wleine gul voor f 18f 11. Middeltarbot noteerde f 88 en kleine f 44 per 50 kg. De kleinmiddel schelvis ging van de hand voor i 50f 23 en de pennen en de braadschelvis voor respectievelijk f 36 tot f 26 en f 22 tot f 10. Wijting ging de hal uit voor f 16f 10 en schol 2 en 3 voor respectievelijk f 45 f 37 en f 27—f 19. Koolvis ging va: hand voor f 23f 17 en poontjes voor f 17. de afslag Niet minder i trawlloggers waren woensdagavond ge meld voor de donderdag- en de vrijdag markt. Voor zover woensdagavond be kend, zouden al deze schepen voor d< donderdagmarkt lossen. De SCH. 153 voerde dan vanmorgen 255 kisten kleine kisten en 30 stuks stijve kabeljau wen aan; de IJM. 20 Amsterdam 500 kis ten vis en 200 kleine kisten haring; de KW. 122 Arie Ouwehand 410 kisten 180 stuks stijve kabeljauwen en 375 kleine kisten; de VI. 153 260 kisten vis waarbij 160 haring en 50 stuks stijve kabeljauwen. Gisteravond waren nog stomende de Her man met 710 kisten vis en 500 kleine ki: ten en de Elie IJM 32 met 500 kisten vi waarbij 40 schelvis, 50 kabeljauw en gu 340 haring, 40 makreel, 200 stuks kabel- 4Vï PCT. OBLIGATIES U-TUNNELLENING Burgemeester en wethouders van Am sterdam stellen op vrijdag 19 juli di schrijving open op de 4y« pet obligaties IJ-tumnellening 1957, in stukken 1000, 500 en 250 aan toonder, ten laste van de gemeente Amsterdam tot de koers van 99 pet. De inschrijvingen kun nen worden gedaan ten kantore van eer bankiersconsortium onder leiding van d< Twentsche bank N.V. te Amsterdam. De lening is aangegaan voor eën periode var 30 jaar, aflossing geschiedt pari in 3( jaarlijkse nagenoeg gelijke termijnen verschijnende op 1 juni van elk jaar, vooi het eerst op 1 juni 1958. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing zal niet ge schieden voor 1 juni 1972. lijke vergadering de commissie van toe zicht alle stukken getoond. Ook bleek, dat ten aanzien van enkele vraagstukken over de huisvesting van bejaarden de commissie nog niet voldoende ervaring had. Het stichtingsbestuur heeft al deze zaken volledig toegelicht, waarna de commissie haar volle tevredenheid en haar volste vertrouwen in het stichtings bestuur heeft uitgesproken. Begin sep tember zal er weer een gezamenlijke vergadering zijn. De heer Veen vond de toelichting van de heer Van Weizen uitermate nuttig, omdat de geruchten nu uit de wereld zijn geholpen. Verkeersbord Mevrouw Smits-Witvliet kwam naar aanleiding van het afwijzend advies van de politie over de plaatsing van een ver keersbord bij de speeltuin Marijkehof met een voorstel om daar tóoh een verkeers bord te zetten. Bovendien protesteerde zij ten sterkste tegen de zinsnede in het politierapport, dat de kinderen maar moet worden geleerd niet de weg op te rennen. Zij vond dit een uitermate ver keerde opvatting, vooral ten aanzien van kinderen, die jonger zijn dan 5 jaar. Haar voorstel om tegen het advies van de politie in een verkeersbord te plaatsen, werd aangenomen. Aan de Leidse Mixed-Hockeyclub wordt voor twee jaar het terrein aa Abtspoelweg verhuurd. De gemeente neemt de stroken grond aan de Wijttenbaohweg gratis var woningbouwvereniging Buitenlust zodat die grond door de gemeente kan worden onderhouden. Besloten werd het aanbod van de heer Molenkamp tot koop van 3025 m2 grond aan te ne Deze grond komt voor in het uitbrei dingsplan noord. Verordening Het voorstel van B. en W. een schade vergoedingsverordening ln te stellen, in verband met de te nemen stedebouwkun- dige maatregelen, bracht vele tongen Ir beweging. De heer Valentgoed vroeg zich af, of deze verordening wel nodig is.-Er is. toch altijd de weg van een minnelijke schik king, of van een onteigeningsprocedure. De heer Van Nieuwkoop had bezwaar tegen de verordening, omdat deze niet wettelijk verplicht is en bovendien veel papieren ballast met zich brengt. De heer Van Oosterom en mevrouw Kramers vonden dit voorstel juist geschikt oi ook een vergoeding aan pachters en huur- ders aan toe te voegen. De voorzitter antwoordde de spre kers en vertelde, dat de verordening is opgesteld op advies van de provin cie. De waarde ervan is, dat men een procedure-regeling krijgt. Hij erken de, dat B. en W. aarzelend tot de sa menstelling zijn gekomen. Wat de huurders betreft: hiervoor kan men een aparte regeling treffen, terwijl de pachters helemaal buiten deze regeling staan. Voor hen zal men op de richtlijnen, die door de raads commissie worden opgesteld, moeten wachten. Anderhalf jaar wegens vergiftigingspoging Het Bossche gerechtshof heeft de 18- jarige R. A. H. V. uit Eindhoven ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf,, door te brengen in een speciale gevangenis voor jeugdige delin quenten. De verdachte poogde vorige jaar augus tus het meisje M. van de Meer uit Eind hoven van het leven te beroven, door haar een vergiftigde bonbon te geven. Tot leden van het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag zijn benoemd de Amerikanen Herman Phleger en David W. Peck. Zij volgen hun landgenoten Francis Biddle en Edwin Dewitt op, wier ambtstermijn is verstreken. Herman Phleger was juridisch adviseur van Am. ministerie van buitenlandse zaken. David Peck is voorzitter van het hof van appèl van het opperste gerechtshof in de staat New York. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft dinsdag de offioier van justitie bij de hoofdstedelijke rechtbank geëist tegen vier Amsterdamse jongens, die op 19 mei de 18-jarlge C. A. Spaargaren bij de Vlothaven neersloegen en hem van twee portefeuilles beroofden, waarin ongeveer tweehonderd gulden zat. De jongens hingen rond in een café bij de Nieuwendijk tot hun aandacht werd getrokken door de jongeman, die in gezelschap van een meisje enige tijd ln het café had gezeten en nu aan de bar kwam afrekenen. Zij zagen hoe de jon geman betaalde uit een portefeuille waar- In meer bankbiljetten zaten en alsof het afgesproken was volgden de jongens hun slachtoffer, die een stadsbus naar de Vlothaven nam. Ook zij stapten in de bus en de 20-jarige dokwerker A. J. v. d. H. stilzwijgend de aanvoerder van de groep ging tegenover het slachtoffer zitten en maakte een praatje. Bij de Vlot haven aangekomen stapte de hele ploeg uit achter de jongeman aan, die zich snel ln de richting van zijn woonschuit, waar in hij met zijn moeder woont, spoedde. Maar zover kwam hij niet: hij werd van achteren gegrepen, tegen de grond ge slagen en beroofd. De jongens verdwenen daarna vlug met een taxi naar de Nieu- wendijk en verdeelden de buit. „Een laffe gemene beroving" noemde de officier de overval voordat hij zijn eis deed tegen de dokwerker en diens maats, de 19-jarige kok D. V., de 18- jarige classificeerder J. B. en de 20-jarlge monteur C. P. H. Uitspraak op 15 juli. n, Valentgoed en Van Nieuwkoop Het voorstel van B. en W. tot het hure:' an de garage van de firma Kamsteeg an het smalle gedeelte in de Gevers straat, werd door de voorzitter uitvoerif toegelicht. Ook dit voorstel hadde? n W. niet met enthousiasme gedaac de firma Kamsteeg, die altijd z coulant is geweest, moest nu worden o last. Niet de financiële, maar de vei keerstechnlsche moeilijkheden zij zeer ernstig overwogen. En juist deze moeilijkheden, nog gevoegd bij de zeer recente droevige gebeurtenis, hebben B. en W. ertoe gebracht de raad te verzoeken toe te staan, dat het voorstel door het college wordt De vergadering juichte dit van De burgemeester deed vervolgens d mededeling, dat er een mogelijkheid be staat bij het politiebureau een zeer pro visorische tijdelijke „brandweerberg plaats" in te richten. Dit ontlokte de hee Van Oosterom de opmerking, dat ai plannen voor een brandweerkazerni voorlopig door het rijk zullen wordeij getorpedeerd als men merkt, dat Oegslj geest toch geslaagd is. De voorzitter zei, dat de bergplaat juist daarom een zéér provisorisch karak-; ter zal krijgen. Het voorstel tot verhoging van de Intsj rimregeldng ziektekosten ambtenard werd goedgekeurd. De verhoging van to loon van gemeentewerklieden in verbat met de huurverhoging gaat in op de da tum, waarop de eventuele huurverhogi in werking zal treden. Het voorstel een nieuw loonsystee voor gemeentewerklieden in te voert werd goedgekeurd, nadat de voorzitti de heer Blansjaar had verzekerd, B. en W. erop zullen toezien, dat er bij bevorderingen geen onrechtvaardighet zullen geschieden. Kleuterkla Op de vraag van dhr. Van Oosterom, vrij er iri het voorstel tot het inrichten een kleuterklas in de openbare nooó school wordt bedoeld met een experimes van een jaar, en, of de kosten daarvoj wel verantwoord zijn, antwoordde i- burgemeester, dat met het experimei wordt bedoeld, de splitsing van de klei terschool in een klas op de Warmondt:', weg en één in de. noodschool. De kostej betreffen alleen maar materiaal. Dat ka dus geen bezwaar zijn. Het had mevrouw Kramers bevreero! dat er zoveel speelgoed is aangeschaj voor deze kleuterschool. B. en W. zulle, zioh op dit punt uitvoerig laten inlichti door een deskundige i.e. de Inspectrii van het kleuteronderwijs. De Hofdijcksohool krijgt mede werking van B. en W. voor de aar schaf van sets en leermiddelen. Hf verzoek van deze school het schoo! psychologisch onderzoek geheel gedeeltelijk te willen vergoede werd afgewezen, met de mededeling dat deze materie op de begroting vai 1958 zal worden behandeld. De ae dere scholen moeten de gelegenhei; krijgen eveneens te profiteren vai dit nuttige werk. De heer Wassink werd eervol ontslil verleend uit zijn betrekking als gymnai tiekonderwijzer aan de openbare lage? school. De gemeenterekening 1956 geeft vM de gewone dienst een batig slot aan v* f 117.506,45, terwijl er voor de kapitas dienst een nadelig slot is van f 996.130,6 De heren P. v. d. Hulst, mr. M. A. j Slingenberg, mr. J. H. Valentgoed t P. H. M. S. v. d. Voort werden benoerf in de commissie van onderzoek. Tehnachm Het voorstel tot aanschaffing van ei telmachine voor de administratie g« meentewerken gaf aanleiding tot zeer u| voerige discussies. Uit het debat bleet dat de commissie voor financiën tegi deze aanschaf was. De heer Slingenbej toonde zich zeer verrast, dat B. en tóch met dit voorstel zijn gekomen. H noemde het een schoolvoorbeeld voor W stedingsbeperking. De heer Valentgoed voelde zich. aangetast in zijn eer al3 lid van di financiële commissie. De commissi! heeft zich zeer degelijk ingewerkt in deze materie en daarom kan ztf ook met een juist oordeel komen. Anderi raadsleden zagen in de aanschaf van! de telmachine juist wel bestedlngs-j beperking, aangezien er personeel: mee kan worden uitgespaard. De burgemeester antwoordde, dat 1 telmachine de consequentie is van a besluit een administratie gemeentewa ken in te stellen. Volgens de verificatei van de Vereniging van Ned. Gemeen^ is de aanschaf dringend noodzakelijk Ook kan men niet volstaan met uitwis» ling van de telmachine op de afdelis financiën, daar zo'n apparaat voortds rend nodig is op de administratie gij meentewerken. Bovendien heeft de aa: wezige machine geen groot-totaal, zodj deze niet bruikbaar is voor gemeentj werken. Nadat men nogmaals uitvoerig was lf gegaan op het wel en niet noodzakeli zijn van de aanschaf, werd tot stemm overgegaan. Het voorstel van B werd met 10 tegen 4 stemmen i Rondvra Mevrouw Kramers maakte i vraag een opmerking over de uitrit t de Nassaulaan. Door de bomen i van mr. Sprey is het onmogelijk te i of er een tram aankomt. B. en trachten hieraan iets te doen. In de gevaarlijke bocht aan de Slaai had de heer V. d. Hulst drie woonwagef opgemerkt, waaruit een rijke kinde schaar zich tot vlak bij de weg Volgens de voorzitter horen die daar niet en aan het verblijf zal s een eind worden gemaakt. De verbetering van enkele straten f de Indische buurt, waamaai Blansjaar vroeg, heeft de volle aandacj van B. en W. De goedkeuring begroting hiervoor is nog niet binn4 maar zodra dit het geval is, zullen f straten opnieuw worden bewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4