CHRISTFLIJK fhergolven I 1 Nederlands centrum in Rouen geopend Puzzel mee :o; Kerk in Colombia heropend 1 INNSBRUCK rs, Nieuw Europa 2 Van scholier tot student I Bezinning laat te wensen over Blindelings gaan studeren (Van een onzer redacteuren) BLINDELINGS is het woord wel. Ieder jaar opnieuw zijn er jongelieden die zich blindelings in het universitaire leven storten en de- ogen pas open doen als het a\ erg laat, soms wel té laat is. W\j hebben het eerst niet willen geloven, maar we moeten het aannemen op gezag van de studentenraads lieden en -decanen: een groot percentage van de mislukten in de eerste jaren aan de univer siteit heeft die universiteit niets, zichzelf en zijn ouders alles te verwijten. De voorbe reiding op de academische studie is nu eenmaal niet afge lopen met het ontvangen van het getuigschrift, dat iemand met goed gevolg eindexamen heeft gedaan en mitsdien be kwaam is" tot het volgen van hoger onderwijs. Daarna be gint pas de narigheid, want dan blijkt dat er niet tijdig uitstel is aangevraagd voor militaire dienst, dat er geen kans meer is op een studiebeurs of -toelage, dat de kosten verkeerd of in het geheel niet geraamd zijn en dat men wegens vakanties bijna nergens meer terecht kan om zich te oriënteren in alle be- lanarijke zaken, die men toch beslist moet weten. Kortom, er is een ontstellend ge brek aan „planning" en het aantal studenten, dat na of nog in het eer ste jaar af- of omzwaait, is jaarlijks maar al te groot. Anderen dan wy mogen het gaan uitrekenen en dan spreken over het vele geld. dat Ryk en ouders tevergeefs geïnvesteerd hebben. Maar wat kost dit ene jaar aan teleurstelling, waar het slacht offer daarna ook nog wel een tijd tegenaan zal kijken. TVTU IS hiermee niet gezegd, dat lN de aankomende student in de paasvakantie tussen het leren van Homeruswoordjes en het oefenen in de progressive form door een schema gereed had moeten maken, waarin hij het komende aca demische jaar van tentamen tot tentamen al geregeld heeft mclusief en enkel feestje. Maar het zou.wei nuttig geweest zijn, wanneer hy zich eens beraden had over de vraag, waarom en wat hij gaat stu deren. Want reeds hier vallen on beraden en foute beslissingen. „Je moet nooit van je hobby je studie maken", luidt een gezegde. Dit is een generalisering, die niet steeds opgaat, maar een kern van waarheid zit er toch wel in. Wie dweept met letterkunde, omdat hy bijv. Kloos zo prachtig vindt, moet wel weten of hij daarvoor de hele middelnederlandse literatuur op de YVTAAROM gaat i W Omdat het zo'n 'e vraag n toch ook wel gesteld: hoe is onderwijs ingericht en wie doceert Het is hier de plaats om nog maals te wijzen op het instituut van studentendecaan of -raads man, dat aan elke universiteit een plaats gevonden heeft. Hun bureaus zijn in het algemeen in het academiegebouw gevestigd. Zij geven advies en verstrekken inlichtingen, verwijzen eventueel naar de instelling, die dat nog beter kunnen. studeren? Omdat het zo'n prachtige gele genheid is nog een poosje zonder verantwoordelijkheid door te le ven? Of omdat vader altijd heeft gewild, dat zoon iets meer zou be reiken dan hij? Omdat het traditie in de familie is? Omdat je tegen woordig zonder iets (al was het maar drs.) voor je naam niets meer bereikt? Omdat de kerk dominees nodig heeft (geen ouderlingen blijkbaar en jeugdleiders)? Dit zijn enkele redenen die als ze de enige zijn een nogal wankele basis vor men. Wij stellen deze vragen, om dat het nu nog niet (helemaal) te laat is en omdat bezinning daarop kan voorkomen, dat ook in dit na jaar nog veel aankomende studen ten zich blindelings in het univer sitaire leven storten. koot het Gotisch en nog veel meer barrières die een goede dosis doorzettings vermogen eisen maar niet te spre ken. Het lykt vreemd, maar er zijn genoeg eerstejaars, die niet bij be nadering weten hoe hun toekom stige studie is ingericht. Daar komt bij: weet de aan staande student zich geschikt voor de functies die hij na zijn studie zal gaan bekleden: hoe zal het gaan in de klas, in het zakenleven; zal hij als arts lichamelijk sterk genoeg zijn om dag en nacht klaar te Een apart hoofdstuk is de keuze van de universiteit. Is het verant woord deze te laten afhangen van de toevallige omstandigheid, dat er een inrichting voor hoger onder- Vrouwen van zeevarenden kwamen per bus Onder grote belangstelling, zowel uit de kringen van de zeevaart als van hen die hun werk op de wal hebben, is dinsdagmiddag te Rouen in Frankrijk het Nederlands centrum voor zeevarenden officieel geopend. Na een tijd van geweldige inspanningen en bijna dag en nacht werken zag ds. M. C. Baart, koopvaard(j- predikant der Ned. Herv. Kerk te Rouen de kroon op zijn werk geplaatst toen de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, baron van Boetzelaer van Oosterhout het centrum in de Rue Duguay Trouin officieel opende. Onderivijsbenoemingen Benoemd tot leraar aan de chr. tech nische school Prins Bernhard te Gronin gen. A.V.O.: E. ten Hoeve te Groningen, L. Huisman te Paterswolde, R. Oltmans te Groningen; natuurkunde: D. de Vries te Dokkum schilderen en handtekenen: H. J. van Dijk te Genemuiden; metaal vakken: J. Loonstra te Oldekerk. J. Velthuis te Amersfoort, A. Vos te Luttel- geest; houtbewerking: D. Iedema te Leeuwarden, T. Schat te Leeuwarden; aan de chr. landbouwhuishoudschool te Koudum: mejuffrouw J. Allema te Sua- woude. Benoemd tot onderwijzeres chr. nat. school te Ankem (Dalfsen): G. D. van Voorst te Zwolle; aan de tweede chr. nat. school te Veenendaal: mejuffrouw H van Ruller te Zeist juffrouw C. Boot te Zeist en mejuffi A. Mandersloot te Amsterdam; aai. eerste chr. school te Rijsoord: mejuffrouw W. Damen te Middelburg; aan de Dr. G. van Goorschool te Bunschoten: me juffrouw W Wijnbeek te Bussum; aan de chr. v.g.l.o.-school te Groningen: mejuffrouw G. H. Wilms aldaar; aan de Dr. G. van Goorschool te Bunschoten: mejuffrouw N. Schaling te Amersfoort. Geref. Bond en de vrouw in enkele ambten Naar aanleiding van de beslissing der generale synode, de vrouw tot enkele ambten toe te laten; heeffr- het hoofdbestuur van de Gerefdfmeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk een vergadering in Utrecht uit geschreven tegen donderdag 19 sep tember, tot bijwoning waarvan alle hervormd-gereformeerde kerkeraden uitnodiging hebben ontvangen. Sprekers zullen zijn o.a. prof. dr. J. Severijn, dr. H. Schroten, ds. H. Goed hart. de Noorse kerk, die naast het centrum is gelegen. Deze dienst stond onder leiding van ds. Baart, die dank bracht aan God voor de zegeningen die Hij gegeven had by de opbouw van het werk van de geestelijke verzorging van hen die ter Na deze wijdingsure begaven de aan wezigen zich naar het „centrum" waar Baron van Boetzelaer de openingsplech tigheid verrichtte door het hijsen van de Nederlandse vlag in de tuin van het te huis. Hij sprak zijn grote waardering uit voor de inspanningen welke ds. Baart en zijn vrouw zich getroost hadden bij het tot stand komen van dit tehuis. Hierna begaf het hoge gezelschap (ook de burge meester van. Rouaan, de prefect van de Seine Maritime én de vice-consul van Nederland waren aanwezig), zich naar het door de Stoomvaart-Maatschappij van Nievelt Goydriaar; naar Rouaan gediri geerd schip de „Phecda". aan boord, VAN HER EN DER In de gemeenteraad van Nazareth hebben de communisten nu de meerderheid. De raad werd in 1954 gekozen en telt 15 leden, van wie zes communisten zijn, vier moslem, drie r.k. en twee orthodox. Door een coalitie tussen islamieten en christenen stonden de derheid van negen. Nu zijn twee moslems uit de coalitie getreden en communist geworden, waardoor deze nu met acht stemmen de meerderheid hebben. Van de 25.000 inwoners Nazareth is tweederde christen, de rest mohammedaan. Boek VAN DL DAG Men zendt ons twee nummers van „Lees!" toe met het verzoek om recensie. Nu is deze uitgave zelf al een bunde ling recensies, waarmee de Jeugdraad hun die in het jeugdwerk staan wil dienen. Het keurig verzorgde blad bevat een oriëntatie in de overstelpende hoe veelheid boeken, brochures en rappor ten die de jeugd betreffen. Wij geloven dat het blad nuttig werk doet en beve len het gaarne aan. OPGAVE PUZZEL NO 65 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Koetsier, 6 bergplaats, 7 boosaardige vrouw, 9 titel, 10 huisdier, 12 glanspunt. 14 luitenant, 15 stoel. 17 zwemvogel, 19 dwingeland. Verticaal: 1 Telwoord, 2 verzoekschrift, 3 reeds, 4 spijker, 5 verkoping, 8 ik, 9 slakkenhuis, 10 zoutoplossing, 11 dier, 13 vreemde munt, 16 bestemming, 18 lid- OPLOSSING PUZZEL NO 64 Haivd els-correspondente. Directiewisseling op De Klokkenberg door ds. L. A. Bodaan, koopvaardijpredi- landse Zeemansraad het woord gevoerd kant te Amsterdam. Ds. Bodaan schetste in warme woorden de energie en volhar ding van ds. Baart en niet minder van mevrouw Baart en wenste hen geluk met „dit geschenk van boven". Na vele toespraken deelde baron Van Boetzelaer mede .dat ir. T. Dons Peter sen, de voorzitter van de zeemansraad voor de Seine benoemd was tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De recep tie werd ook bezocht door de predikan ten Zuurdeeg er. Ten Kate, beiden Uit Parijs. Een groep vrouwen van zeevaren den van de zeevarende gemeente te Rot terdam, was speciaal per autobus naar Rouaan gekomen om de opening bij te wonen. Na de receptie was er voor ieder gelegenheid het. pas geopende tehuis te bezichtigen. Heroepingstverk - - - te Meerkerk: kand. P. J. O. Bos te Veenen daal: te Middelharnis: J. Wieman te Oude water; te Reeuwijk: kand. H. Jongerden te Baarn; te Spijkenisse: C. Batenburg te Hendrik-Ido-Ambacht. Bedankt voor Oppenhuizen (toez.): vik. A. J. van der Linden te Creil, N.O.P. Beroepbaar: R. Ribbink, evangelist te Ruurlo. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Goes (vak.-R. A. Flinter man): P. de Bruijn te Woerden en Y. J. Tiemersma te Zierikzeé. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Blokzijl: kand. J. Kramer te Roodeschool. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Hendrik-Ido-Ami'oacht: H. Ryksen te Vlaardingen. NED. PROTESTANTENBOND Benoemd tot voorganger te Voorburg: van Santen, Hervormd emeritus pre dikant te Drachten. Christenen „En het geschiedde tlat zij een vol jaar in de gemeente gastvrij ontvangen werden en een brede schare leerden en dat dè discipe len het eerst te Antiochië Christe nen genoemd werden", zo staat het in Handelingen 11. Een jaar lang leven Paulus en Barnabas in de gemeente van Antiochië op de wijze waarop jwij kerkelijk le ven en de naam KANTTEKENING wijls moet getroosten). Endat ge straks in eeuwigheid met Hem zult regeren over alle schepselen! Na de strijd wacht u de overwin ning. Gelooft ge dat, Christen? Christenen is er het resultaat van. Christenen een door de loop der geschiedenis zwaar beladen woord, dat mensen naar de brand stapel heeft doen verwijzen, dat oorlogen heeft ontketend, dat scheiding heeft gebracht tussen ouders en kinderen, broers en zusters. Maar ook: een zwaar ge: laden woord. Als gij een Christen genoemd wordt draagt ge de naam van Christus. En in de Catechis mus kunt ge lezen wat dat bete kent: het wil zeggen dat ge zijn Naam belijdt (dus dat ge spreekt over Christus); dat ge u zelf tot een levend dankoffer Hem offert (dus dat ge leeft als een volgeling van Christus) dat ge met een vrij en goed geweten in dit leven strijdt tegen de zonde en de duivel (dus dat ge leeft als een soldaat in Christus' leger met alle opoffe ringen die een soldaat zich dik- De directeur van de Hervormde Kweek school „De "Klokkenberg" te Nijmegen, de heer E. J. van der Eist, gaat wegens het bereiken yan de - pensioengerechtig de leeftijd de schooj waaraan hij gedu rende 27 jaar verbonden is geweest, ver laten. Hij wordt opgevolgd door de heer J. Dekker uit Zette. De heer ven der Eist is zelf kweke ling geweest op de Klokkenbergschool Hij werkte daarna als onderwijzer in Nij megen, Den Haag en Utrecht. In 1930 werd hij benoemd als leraar aan De Klokkenberg. van welke onderwijsin-i stelling hij in 1945 directeur werd. Ds. J. Wiegers 40 jaar zendeling Vandaag viert ds. J. Wiegers, eme-' ritus predikant der Nederlandse Her-, vormde Kerk te Lettelbert, zijn veertig-' jarig jubileum als zendeling. Ds. Wiegers werd in 1891 te Groningen geboren en ontving zijn opleiding aan de Zendings-' school te Rotterdam. Op 11 juli 1917 werd, hij afgevaardigd als zendeling- leraar naar Indonesië. Aangezien echter i de oorlogsomstandigheden zijn uitzendiijg1 onmogelijk'maakten, arbeidde ds. Wie-, gers eerst in een tweetal gemeenten in) de provincie Groningen als hulpprediker. Begin 1920 kwam hij op Java aan, waari hij twintig jaar werkzaam is geweest op het terrein van de Oostjavaanse kerk, I in welker zelfstandigwording hij eenl aandeel heeft gehad. Toen in 1940 de Duitse zendingsarbei-1 ders op Sumatra werden geïnterneerd, werd ds. Wiegers aangewezen als be- j- heerder van de protestantse Batakse scholen; hij was ook tijdens de Japanse bezetting als geestelijk verzorger van de interneringskampen werkzaam. Na zijn' terugkeer in Nederland werd hij op I 24 augustus 1947 bevestigd als predikant! van de hervormde gemeente te Niehove! (Gron.), waar hij werkzaam is geweest) tot 1 oktober 1956, toen hem wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd eervol, emeritaat verleend werd. Hij vestigde zich toen te Lettelbert, waar hij als bij stand In het pastoraat werkzaam is. Ds. Wiegers is officier in de orde van Oranje-Nassau. Ds. G. Elzenga te Driebergen, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. viert zaterdag zijn 70ste ver-, jaardag. Hij diende de gemeenten van j Bourtange, Drogeham. Nyega-Ela-' huizen. Nieuwkoop, Rinsumageest. j 's-Grayenzande en van 1920 tot 1952.1 toen hij met emeritaat ging, de ge- j meente van Gouda. COMMENTAAR Beter Wij kenden de schrij ver van het televisie spel „De openbare aan-- klager" (Fritz Hoch- waelder) niet en de vermelding, dat dit spel zich afspeelt in de bloe dige tijd van de Franse revolu tie vermag de verwachtingen ook niet al te hoog 'te spannen\ dat is stof immers voor vele ge ijkte thema's. Maar wat de te levisieploeg onder leiding van Wim Bary er gisteren van maak te kan zonder meer gepromo veerd worden tot een van de betere toneelavonden. De hele uitzending trouwens was met opvallende zorg voor bereid. En de typen waren nuar onze smaak uitstekend gekozen. Zelfs en dat is een streep aan de balk vielen er op ongele gen momenten geen luide zaken. Richard Flink maakte van de openbare aanklager een bloed dorstig en tegelijkertijd aan doenlijk man. Frits Butzélaar was een kruiperige vrek en Jen ny van Maerlant deed ons ge loven in een samenzweer ster. Ook Paul Storm en Gijsbert Ter steeg droegen een groot aan deel bij tot het welslagen van de?e uitzending. Jan Willem Hofstra mag als vertaler niet ongenoemd blijven als was het alleen omdat deze vertaling als zodanig opviel. Ook de beeldregie was uitste kend en hielp mee door fraaie close ups op de juiste momenten de spanning op te drijven. Kort om: een avond om het nog altijd wat bonkerige televisiemeubel met tolerantie te bekijken. Meer dan duizend mensen namen in Barrancabermeja ln Colombia deel aan de eerste dienst in de protestantse kerk, die een jaar en twee weken gesloten was geweest op last van de Colombiaanse regering. De gemeente, die 400 belij dende leden heeft, wordt een van de grootste in het land genoemd. Het is een „pinkstergemeente van het vierkante evangelie", die zich heeft aangesloten by de Evangelische bond van kerken in Colombia. De kerk staat in een door de R.K. Kerk als „eigen zendingsgebied" beschouwd deel van het land. Toen de leider der gemeente na de laatste omwenteling aan de plaatselijke commandant vroeg of de door de militaire regering geproclameerde vrijheid van geloof betekende, dat hij zich niet zou verzetten tegen een heropening van de kerk, 10 Fraulein Van der Bij uit Holland? Ja, natuur lijk, die was vanmorgen al heel vroeg met een heer vertrokken. Of hij dat zeker wist? Maar bestimmt, de heer had toch de sleutel afgege ven? Nee, ze was alleen maar weg voor de hele dag. Niet vertrokken. Haar bagage had Frau lein Van der Bij niet meegenomen. Daar was hij zeker van. Een heer, een magere, nee, een ty pisch, gans typisch gezicht. Een litteken op de ene wang." André Rost kookte. Hij bedankte de man ter nauwernood en stapte driftig door de draaideur naar buiten. Ze had hem dus een'blauwtje laten lopen. Een doodgewoon blauwtje. Hij nam zich voor die Nederlandse juffrouw, die gisteravond nog zo aardig en zo ideaal scheen, uit zijn hoofd te zetten. Een kerel met een litteken. Een heer. Alles noemden ze hier in Oostenrijk een heer. Hij stond stil, midden op het zonnige trottoir, als een jachthond, die na het spoor bijster ge weest te zijn, plotseling weer op dreef komt. Een heer met een litteken. Een mager schar minkel. De vriend van Fritz Müller, die in Gasthof Baver werd vermoord, had ook een lit teken op zijn wang. Het driftige in zijn stap maakte plaats voor een draf. André Rost rende terug naar zijn eigen hotel. Was dit een samenloop van omstandighe den? Of was het nee, dit was werkelijk tè d°Hijgend stormde hy de deur van Gasthof Bayer binnen. ^Qaadóeló JAS VAN HOFWEGEN J Later kon hij nooit meer vertellen, hij toen eigenlijk zo rende. „Herr Rost, ach Herr Rostriep Mizzy, maar met twee, drie treden tegelijk was André de trappen opgerend, zonder aandacht te hebben geschonken aan het geroep van het meisje. André Rost plofte neer in de enige stoel, die zijn kamer rijk was en nauwelijks zat hij, of er werd op de deur geklopt. Het was de oude Anton, compleet met zijn groene voorschoot aan. „Mizzy riep u," zei hij, een stap naderbij ko mend. „Er is een brief voor u gekomen. Ze vroeg, Mizzy vroeg, of ik hem bij u wilde brengen." André sprong op en griste de verbouwereerde oude man de brief uit de handen. Toch aarzelde hij, voordat hij de enveloppe stuk scheurde. Zijn verwondering werd beklemming bij het lezen van de enkele regels schrijfmachineschrift. „Blijf buiten deze zaak. Anders loopt het heel kwaad met het meisje af." „Is het slecht nieuws?", zeurde Anton, die nog duimendraaiend in de kamer stond. André liet een verblufte oude man in zijn ka mer achter. Hij was met het vodje papier in de hand naar beneden gerend. Hijgend stond hij voor de receptioniste Mizzy, die haar aardige gezichtje vertrok in een verbaasde grimas. „Wat een haast, Herr Rost". Ze lachte een hele rij witte tanden bloot. André zag het niet. „Wie heeft die brief hier bezorgd?" vroeg hij geja Mizzy behoefde niet lang na te denken. „Dat was de jongen uit de sigarenwinkel aan de c kant". „Haal hem hier en geef me het telefoonnummer van de politie". Mizzy keek nog verwonderder naar de anders zo flegmatieke jonge man, „Is het ernstig, Herr Rost?" Ze schoof het ap paraat in zijn richting. „Mizzy, bitte, haal de jongen en geef me nu het telefoonnummer van de politie." Anton was intussen ook naderbij geschuifeld, Hij kuchte. „Ehzou u nieuw licht op de moordzaak kunnen werpen?" André antwoordde niet, maar draaide het num mer, dat Mizzy genoemd had. „Inspektor Zuckwaller, geef me snel inspec teur Zuckwaller". De politieman luisterde naar het verhaal en Mizzy kwam terug met de jon gen, een lange uit zijn krachten gegroeide zes- tien-jarige met wazigblauwe ogen. Hij kon niet meer vertellen, dan dat een heer, die in de winkel was gekomen, hem had ge vraagd de brief bij Gasthof Bayer te bezorgen. Hij had er drie Schilling voor gekregen en dat was toch mooi. Hoe die heer er n't zag? Dat wist hij niet meer! Ze stonden ir t kring (Wordt vervolgd)1 Concerto voor orgel van Bach (22.10 uur) Bach heeft voor orgel drie con cert i van de Italiaan Antonio Vi valdi bewerkt. Het was vroeger de gewoonste zaak ter wereld een werk van een ander te nemen, en dat voor een gewijzigde instru mentatie om te werken. Bach was hierin een meester en heeft heel wat transcripties op zijn geweten. Dat deed hij niet uit ge brekaan eigen inventie, maar om zich -volledig te bekwameni in het beheersen van de vormOver auteursrechten zal-men zich toen nog niet druk hebben gemaakt. Bach heeft zich over het algemeen trouw aan de tekst van Vivaldi gehouden daar hij de oude Itali aanse stijl veel te charmant vond om er iets aan te wijzigen. Het vioolconcert werd zo een orgelcon cert en het merkwaardige is, dat wie b.v. het oorspronkelijke vioolcon cert van Vivaldi en het vanavond te spelen concerto in g gr. t. van Bach na elkaar zou horen, de voor keur geeft aan Bach. Hij heeft Vivaldi's werk verrijkt. Het is een sprankelend werk geworden. Wim van Beek opent er zijn orgelrecital vanavond mee vanuit de A-kerk te Groningen. Opnamen uit het concert ln de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, waar sonates van Beethoven, Mozart en Brahms wer den uitgevoerd door Clara Haskil (piano) en Arthur Grumiaux (viool) worden vanavond na vijf over acht door de A.V.R.O. uitgezonden In de pauze van dit Holland Festi val-concert van kwart voor negen tot tien over negen zendt de A.V. IR.O. het hoorspel van Michael Brett „De komst van dr. Julius I Manger" uit, I Om vijf voor half elf is het Mor- mon Tabernacle Choir uit Salt Lake City onder leiding van J. Spencer Cornwall- te horen. I De tweede vossenjacht van het seizoen wordt vanavond door de 1 N.C.R.V. om twintig over acht de ether ingezonden. tegeringsuitz.Emigratierubriek: Het emi- iratiepraatje van H. A. van Luyk; 19.3S rerz. progr. v.d. militairen; (19.55—20.10 tonde v. Frankrijk); 20.30 Act; 20.45 tonde v. Frankrijk; 20.55 Amateursprogr; 1.15 Australië, emigratieland, klankb; 1.45 Gram; 22.00 Holland Festival 1957: tesidentie-ork; 22.45 Avondgebed en lit. al.; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPORGRAM- Bilïer. ce II. Wolfgang Amadei il catalogo questo. srnando Corena, bas,- Philharmonia Orkest olv. John Pritchard. e. Deh vieni alia finestra: (Canzonetta, Don Giovanni). George London, bariton, olv. Rudolf Mor alt. Symphoniker i. vearal, carino beth Schwarzkopf, Orkest olv. John F Leporello), Fer cnestre de la Suisse Maag. h. Crudele! m mi dir, (Ree. en Elisabeth Schwarzkopf Philhari lard. 2. uit „II Re I Wiener Symphonikei olv. Ferdinand 12.00 Omr. ork; 12. ïram; 13.00 Nws; 13. 15.00 Gram; 16.00 Kot 17.00 Nws; 17.10 Lich e les: 18.00 Vlaamse li de A-kerk in Groningen. Proaromrr.p voor moraen 7.10 Gym: 7.20 Gra i I. 402 m. VARA: 7.00 Nwi Water :aal Dubbelkwart. e 9 ..Thuis", caus: VARA: 10.20 V d klei ge), VPRO: Morgenwijd 10.40 Orgelspel; 11.05 Bas-barltoi, 11.35 Rltm. muz. AVRO: 12.00 D; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12. prognose; 12.50 Gram; 13.00 Meded. 14.0i 13.30 Cabai Voordr; 14.55 Kar piano; 20.00 Ork. conc; 20.45 Gram; 21.00 Ork. conc; (verv.); 21.30 Schola Cantorum; 22.00 Nws; 22.11 Volksmuz; 22.45 Gram; 22.55—23.00 Nieuws. TIPS uil het buitenland Vandaag 11 juli viert Vlaanderen het Guldensporenfeest, het feest ter herdenking van de Guldensporen.- slag. Het Vlaamse programma van Brussel draagt vandaag ln verband met dit feest een uitgesproken Vlaams karakter. Om acht uur vanavond biedt het N.I.R. een speciaal Guldenspo renfeest aan in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. Het programma vermeldt de heel zeldzame gehele uitvoering van De Zee van Paul Gilson met het Orkest en het Mannenkoor van het N.I.R. met Hein Nackaerts als declamator. Na de pauze volgt de Symfonie in g van de Ant werpse componist Jef Maes. Het feest wordt besloten met de Vlaamse Leeuw van Karei Miry gezongen door alle aanwezigen met orkestbegeleiding. (Brussel 324 meter) 3.55 9 Een discussie over de vrijheid van 4.35 het individu en over de vraag of 'm; onze traditionele vrijheden in ge- 'u|: vaar zijn is om negen uur te be- g;2|j luisteren voor Engeland (330 meier). 30r'' Der Telefonist is de titel van het >T0. hoorspel van Walter Jens, dat om an- kwart over acht door Duitsland (309 pr; meter) wordt uitgezonden. een beginsel, caus. VA 21.55 Buitenl. weekovei landgenoten kennen. VPRO om de mens, caus; 21 VARA: 23.00 Nws. en Angelut 13.00 Nws. en kath nv 13.45 V d vrouw; 14.00 merork. en soliste; 1 kwart; 15.30 Dansmu: (Tussen 17.00 en 19.00 17.00 Vd kleuters; 17. Beursber: 17.45 Jazzr muz; 18.30 Vragenbea )ri De Were De N.C.R.V. besluit haar pro- V. j gramma vanavond met een eenacter d001" Jef van der Heijden naar een novelle van Annie Vivanti, „Béran- gère", over de moeilijkheden van een Frans meisje, dat op weg is naar Ge- nève, waar zij zich zal verloven. De dubbel- egie heeft Max Douwes; Marianne zieken; Rector speelt de hoofdrol. Vooraf ziet ikrijk); men een reportage vanuit het auto- r*i .,7-*° nobielmuseum te Driebergen, een Granv -anadees filmpje over de ontwikke ling van de transportmiddelen, een Engelse T.V.-film over Engelse teke naars (herhaling op veler verzoek). Ds. A- c- D. van den Bosch uit Ginne- dagsluiting. 13.20 Lichte ■zondheld; 19.25 ken verricht c QP dezelfde dag waarop gemtj kon worden, dat Frankrijk i, beide verdragen heeft aangenomr, heeft het was gisteren or onze regering beide verdragen onze volksvertegenwoordiging ti goedkeuring voorgelegd. I De volgorde is typerend. Het nog slechts enkele jaren geleden 1954 dat Frankrijk zich afkerj j betoonde van de Europese defensi^ gemeenschap. Toen en bij andt} gelegenheden had ons land no{j vooraangestaan. Na de ervaring v» 1954 lag het voor de hand, dat eens dezerzijds wat minder vooii varendheid zou worden betracht. Voor die mindere voortvarendhej is er nu nog een andere reden. M» name het verdrag betreffende j Europese economische gemeenscty I is tegelijk zo omvangrijk en zo oi overzichtelijk, dat zekere reserve hit stellig geboden is. Dit verdrag bey niet minder dan 248 artikelen e onze ondertekenaar er van, ministe Luns, moest ook na de ondertekt ning bekennen, dat hij alles jiog nie had gelezen. Het was hem te y«i_ geven. J.JET verdrag heeft deze inhoud, dt zes Europese landen: Belgii Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nedei land en West-Duitsland, beslotei hebben, samen en gemeenschappel|j| een periode tegemoet te gaan een tien tot twintig jaar, die v betekenis kan worden voor hechtere onderlinge eenwording. Daartoe zullen de wederzijdse hf™ voerrechten en handelsbeperl moeten verdwijnen. Er zal i uitwisseling moeten komen arbeidskrachten, kapitaal en goed»ge, ren. De zes zullen een gemeenschaap, uelijk tarief krijgen op goederen ul< het „buitenland'. Bij het Euratom-verdrag ten slotl is bepaald, dat nagestreefd zal den een gemeenschappelijke keling van de atoomenergie vredesdoeleinden. Het resultaat van het verdrag bt^ treffende de Europese gemeenschap zal zijn: e schappelijke markt voor eén gebie: van 160 miljoen inwoners. Dit zal dij^ stellig leiden tot een belangrijke veijDe sterking van West-Europa als zodani|ect en het betekent daarbij tevens eei7*6 nieuwe stap op de weg naar Europe»^6 integratie. J^IT resultaat zal Intussen alleen dai^ kunnen worden bereikt, indieide- de zes deelnemende landen elk voo: zich bereid zijn tot het brengen vai offers. Bij de totstandkoming van h- verdrag is al gebleken, dat vooral d( grotere landen met name Frank rijk hierop niet alleen bedach c zijn geweest, maar voor zichzelf 01^. belangrijke punten ook bedingen heh^ ben gemaakt in de vorm van dus-Fr; genaamde „ontsnappingsclausules". Tr" Vandaar dat het verdrag betreffen de de Europese economische gemeen- ne) schap behalve een versterking va^Dii West-Europa in economisch opzichlva' toch ook, en met name voor deel;^ nemende landen afzonderlijk, zekenjo] ongewisheden met zich brengt. Ze Het verdient dan ook de aandacht dat zelfs vurige voorstanders hebbenM erkend, dat hier in bepaalde opzich ten een sprong wordt gedaan, eer sprong zelfs in het duister, een waag-: he stuk wordt ondernomen, wat mei m echter niet zou mogen nalaten, wil za men, met het eigen land, tegenover de andere niet in een zwakke positie komen te verkeren. Ti J7R zullen stellig moeilijkheden komen bij de onderlinge aanpas sing van de zes deelnemende landen De niveaus van deze landen wijken soms sterk, van elkaar af,; hetzij economisch hetzij sociaal hetzij beide. Elk land heeft zijn eigen sociale voorzieningen en die socialt voorzieningen oefenen natuurlijk hun invloed op het peil van de economie. Een andere moeilijkheid, niet het inst voor ons land, zal opleveren I~ de verhouding van de gemeenschap tegenover de wereld daar- aa buiten. Wij als Nederland moeten' ke het maar niet hebben van Europa,: be doch van de wereld als geheel. Euro- ne mag niet een gebied worden, dat Vc zich door een gemeenschappelijk ver- j drag van de wereld afsluit. Er moet, hei op welke wijze ook, tegenover de; vei wereld een behoorlijke opening en sp' openheid blijven. W(j weten, dat in onze dagen de nationale grenzen niet meer in over- eenstemming zijn te achten met de h moderne economische verhoudingen. Deze gedachte moet buiten twijfel de totstandkoming van het nieuwe Europa belangrijk stimuleren, moet alleen worden gewaakt dat i buiten niet nieuwe grenzen, hoger misschien dan de bestaande, zullen) ontstaan, die voor Europa het effect, fifgrendeling zullen hebben.. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. nat. school te Veendam: B. Vrolijk te Ezinge: aan de Groen van Prinsterer- school te Ede. C. A. Meier te Amster- de chr. u.l.o. te Steen wijk:

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2