Euromarkt: politieke en economische noodzaak WATERPOLO IN DE ZIJL Wat kennis over luchtvaart is altijcl meegenomen! .NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 10 JULI 1957 (Vervolg van pagina 1) Loonsverhoging 7 pet. Gegeven de noodzakelijkheid aan het Franse streven naar sociale harmonisatie enigszins tegemoet te komen, meent de regering het geheel van sociale bepalin gen in het Euromarkt-vcrdrag niet on redelijk cn zelfs wel bevredigend te mo gen noemen. Wel betekenen deze bepa lingen, dat ons land zich tot op zekere hoogte verplicht een loonsverhoging te realiseren van ongeveer 7 procent ten op zichte van het gemiddelde van 1956. Maar deze verhoging sol eerst begin 1963 vol trokken moeten zijn. Gezien o.m. de ont wikkeling van de produktiviteit in de af gelopen jaren acht de regering dit geen onaanvaardbare verplichting. Volgens het C.P.B. zal de stijging van de arbeidsproductiviteit in Nederland 3 tot 2,8 pet per jaar bedragen. In een periode van 12 jaar een toeneming van de nationale middelen met 24 tot 34 pet. Oe sombere verwachtingen, die men in sommige kringen schijnt te hebben over onze toekomstige afzet van landbouwpro- duktcn binnen de gemeenschap, kan de regering moeilijk delen. De regering ver trouwt erop, dat uiteindelijk bet gemeen schappelijk landbouwbeleid in het voor deel van de Nederlandse landbouw zal »ijn. Vrij uitvoerig gaat de regering in op de aasociatieregehng ten opzichte van de overzeese gebiedsdelen. De consequenties van deze regeling voor Nederlands Nieuw-Guinea acht de regering gunstig. Zij zal de belangstelling van de Euro- marktpartners voor dit gebiedsdeel zowel politiek als economisch kunnen stimu leren en door de voorziene investerings hulp direct tot de economische ontwikke ling kunnen bijdragen. Nederland zal voor 70 miljoen dollar over vijf jaar bijdragen voor de inves- teringshulp op grond van de genoemde associatteregeling. Het leeuwenaandeel van de middelen uit het investeringsfonds is voor de Franse overzeese gebieden bestemd, namelijk 511,25 miljoen dollar. Voor Nederlands Nieuw-Guinea zal miljoen dollar beschikbaar worden ateld. De regering merkt aan het einde van de memorie van toelichting op. dat naar raming de financiële lasten, die voor de Nederlandse schatkist uit het verdrag kunnen voortvloeien, netto ongeveer 320 miljoen bedragen voor de eerste vijf jaar na de inwerkingtreding van het verdrag (de gederfde inkomsten uit hoofde van tariefverlaging inbegrepen). Het is zeer wel mogelijk, aldus de regering, dat dit bedrag uiteindelijk hetzij hoger, hetzU lager zal blijken te zUn. Euratom In de memorie van toelichting bij het Euratom-verdrag wijst de regering er nog eens met nadruk op, dat de doelstel lingen van Euratom uitsluitend gericht zijn op de vreedzame toepassing van de De regering zet uiteen, dat Nederland, wanneer het zich wil handhaven, in de voorste gelederen moet staan van de lan den, die in de komende jaren een zo ruim mogelijk gebruik zullen maken van de kernenergie De regering heeft steeds als een van de voornaamste toetsstenen van het Eura tom-verdrag beschouwd de regelingen op het gebied van het onderzoek. Het stemt haar tot grote voldoening, dat de verdrag- tekst op dit punt naar haar oordeel ge heel aan de Nederlandse wensen vol doet. Het systeem voor de uitwisseling van kenis, dat straks tussen de zes lan den zal kunnen worden toegepast, ver schilt in geen enkel opzicht van wat men binnen de grenzen van het eigen land in nationaal verband zou kunnen bereiken i Nedei landse zijde grote waarde wordt gehecht, zjjn de regelingen betreffende de ge zondheid. Ook op dit terrein Is aan dc Nederlandse wensen vergaand tegemoet gekomen. Voorzien is n.l. in een inter nationale controle op de radio-activiteit van land, lucht en water. De geografische ligging van Nederland aan de mond de grote rivieren heeft tot gevolg, dat een dergelijke controle voor on: grootst mogelijke betekenis heeft. Het aandeel van Nederland in hel derzoek- en onderwijsprogramma Euratom zal over vijf jaar ongeveer 56 miljoen bedragen. Half bevroren in deze wanne tijd Het Ijjkt vreemd in deze warme dagen, maar in Arccn (bij Venlo) is vannacht de heer W. Munsters, employé van een bierfabriek bijna het slachtoffer geworden van de bevriezingsdood. Slchts aan de be zorgdheid van zijn echtgenote heeft hij het tc danken, dat hij nog kan navertellen van het avontuur, dat hem In de gistkelder van de brou werij overkwam. Rond middernacht maakte dc heer Munsters een controle-ronde In de brouwery en struikelde hy over een verhoging in dc gistkel der. Hy viel op zyn hoofd en ver loor het bewustzyn. In een tempe ratuur van drie graden onder nul bleef hy lange tyd liggen, totdat zyn echtgenote ongerust werd over zyn ultbiyven en de buren waar schuwde. Die gingen zoeken en troffen ten slotte de employé nog bewusteloas in de koude kelder De ontboden geneesheer consta teerde bevriezingsverschijnselen aan het onderlichaam en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakeiyk. Vanmorgen bleken de gevolgen nogal mee te vallen en over een weekje zal de employé wel weer zyn ronde kunnen doen. Voor struikelen In de gistkelder zal hy in het vervolg wel waken. Veertigjarig jubileum bij Clos-Leembruggen Vanmorgen is bij de N.V. P. Clos eD Leembruggen de heer I. Hartevelt. baas op de haspelkamer gehuldigd in verband met zijn veertigjarig dienstjubileum. De directeur mr. C. J. Leembruggen sprak namens de directie de jubilaris toe en overhandigde hem een geschenk- onder couvert. De heer Hartevelt ontying ver der nog geschenken van collega's, het personeel en het jubileumfonds, waarvan hy zelf voorzatter is. HOOIMIJTEN VERDELGD De directeur van de Rotterdamse des infectie-centrale B. F. Muurlink is er met een medewerker in geslaagd een einde te maken aan de hooimytenplaag in de boer derij van de familie Van der Heyden te St Oedenrode. De insecten ter groottp van een speldeknop werden bestreden met een door de directeur zelf samengesteld verdelgingsmiddel, dat onder hoge druk in alle hoeken en gaten van het huis 1 gespoten en waarmee .de kleren werden bestoven. De firma zal ook de haard i schuur vernietigen- SPORT EN WEDSTRIJDEN Dinsdagavond stonden in de z inrichting „De Zül" weer niet rr dan vier ontmoetingen op het progra LZCGZC (adspiranten) 4— Door aardig samenspel warei dlge LZC'ers steeds in de aai Hans Nievaart, Max du Prie er Hans Nievaart werd de stand 3-0. In de tiweede helft raakte het spel de jeug- 'al. Door nogmaals Koningin Moeder van België krijgt set Matthaus Passion De Goede Vrijdag Jl. in Naarden ge maakte grammofoonplaten van de uitvoe ring van Bach's Matthöus Passion door de Ne"d. Bach-Verenlginig oJ.v. dr. than van der Horst zijn thans gereed ge komen en de eerste sets van 4 langspeel platen zullen zaterdagmorgen a.s. <x cieel worden aangeboden aan dirigent solisten in het Intern. Cult. Centrum Amsterdam. De byeenkomst zal worden bijgewoond door de Belgische ambassa deur. Z.Exc. F. X. J. M. G. baron Straten-Waillet, die namens de Konin gin-Moeder Elisabeth van België de door de Ned. Bach-Vereniging en Telefunken Nederland aan haar aangeboden set in ontvangst zal nemen. Zeer waarschijn- HJk zal ook een vertegenwoordiger van prinses Wllhelmina deze bijeenkomst bij wonen. teneinde voor H.K.H. eveneens de aangeboden opname te aanvaarden. Belde vorsteiyke personen hebben voor Bach's Matth. Passion in het verleden grote belangstelling getoond en het mag algemeen bekend word geacht, speciaal de Koningin-Moeder van gië ieder jaar een trouwe bezoekster is van de Naardense uitvoering. De bUeen- komst heeft plaats des morgens om 10 1 Karei de Grote-prijs voor ds. Jan Wit De prijs der stad Nijmegen, de „Karei de Grote-prijs", is dit jaar voor literatuur toegekend aan ds. J. Wit. predikant van de Waalse gemeente te Nymegen. De offi ciële uitreiking zal vermoedeiyk in sep tember geschieden. Mens en Muziek in beeld In „Dordrechts Museum" te Dordrecht wordt van 13 juld tot en met 1 september een. zomertentoonstellin-g gehouden on der de titel „Mens en Muziek". De direc tie van het museum heeft voor ruim een miljoen gulden aan kunstschatten byeen kunnen brengen. De expositie bevat schil derijen, tekeningen en grafiek van de 16e tot en met de 20ste eeuw, alle direct of indirect het thema muziek als onderwerp werp hebbend. BOEKENHOEK Kanttekeningen by het hervormde dienstboek door dr. A. F. N. Lak kerkerker. Deel IV. Uitgave var Boekencentrum. Den Haag. 127 bis f 4.50. Wat zyn deze kanttekeningen van dr Lekkerkerker toch bijzonder interessan te boekjes. Dit vierde deel, dat handelt over belijdenis, opzicht en tucht, ambt en bediening, zal eerst over enige tyd gevolgd kunnen worden door een vyfde. De verwoede vragers om een „mooie" liturgie krijgen bij dr. Lekkerkerker geen kans. Hy wil slechts helpen zoeken naar een verantwoorde orde van dienst, verantwoord uit de Bybel en uit de tra ditie der kerk, voorzover die dan wei verantwoord is. Wy hebben hem met gt noegen gevolgd. Interessant zyn zyn b< schouwingen over de beiydenlsvragen enz. In verband met het zojuist gereed gekomen concept-formulier in de Geref. Kerken. Het boekje ls belangrijk ge noeg om ook buiten hervormde kring lezers te vinden. Aanbevolen. Prins Bernhard zal 10 juli des ochtends 11 uur te Zaandam een nieuwe munitie fabriek openen, eigendom van de N.V Nederlandse machinefabriek Artilleri Inrichtingen, bestemd voor vervaardiging van „50 "munitie voor zwwe mitrailleurs Boerderybrand. Een felle brand heeft gistermiddag in Hengelo (O.) een boerde- rytje aan de Balkteweg verwoest. Het uit tien personen beetaande gezin Kippers ls dakloos. Een deel van de Inboedel kon worden gered. Oorzaak onbekend- Een paar balken en die bijeen gebonden. Zo vaart 't nakroost der Batavieren, midden door de twintigste eeuw. Op een vlot, dat niet erg wil vlotten. De voorouders hadden het mak- lijker. Die zakten met stroom mee de Rijn af. Maar alia, zin gen kun je toch. Van het bootje, dat zachtkens glijdt, al over 't spieg'letid meer... Nieuw gestook inzake Nieuw-Guinea In de economische en sociale raad van de Verenigde Naties te Genève heeft de Indonesische vertegenwoordiger dr. Is mail Hi a J eb zich verzet tegen toetre ding van Nederlands Nieuw-Guinea tot de Europese Economische Gemeenschap en beweerd, dat dit grote bezorgdheid zou wekken by de grondstoffenproduce- rende landen. Hy meende dat de invoer uit landen bulten de gemeenschap geschaad zou worden, en dat de investeringen in over zeese gebiedsdelen de wettige wensen der bevolking zouden kunnen belemme ren. Daar de gelden voor ontwikkeling beperkt zyn, vreesde hy, dat hetgeen Nieuw-Guinea ten goede zou komen, het kapitaal voor andere minder ontwikkel de landen zou verminderen. Bijzondere postzegels Nieuw-Guinea Evenals vorig jaar zullen over enkele maanden In Nederlands Nieuw-Guinea by- zondere postzegels verschynen, die met een toeslag zullen worden verkocht bate van de bestryding der kinderste De Simavl is van plan in Hollandta kliniek te openen om te helpen by de be- Centraal station te Hollandia Hollandia. de hoofdstad van Neder lands Nieuw-Guinea, is een centraa aan de Oranjelaan ryk geworden busdiensten. Grote verbeteri op 1 juli in de busdiensten aó at. waardoor nodeloos omrüdei lang wachten by de bushaltes voorki wordt en tevens overstappen wordt moge- lyk gemaakt. Nieuwe routes zyn vast gesteld voor zes ïynen, waarvan de pry- in 30 cent tot 3.60 op d< lange route van de haven naar Ifar, on geveer 50 km- Voor vliegtuigpassagiers bestaat een sneldienst. Er zyn nu 20 Op de wegsplitsing Ifar-Sentani ls zwembad aangelegd en een rêcr~~ ii wording, aldus lezen Hier is het nieuws. Australisch Nieuw-Guinea snel vooruit Volgens de Manchester Guardian be staan er plannen voor ontwikkeling van de waterkracht en aluminiumsmelterij in Australisch Nieuw-Guinea ln verband met de samensmelting van twee grote maatschappijen, die te Canberra werd bekendgemaakt. De Britse Aluminium- mij. en de Australische Consolidated Zinc. Voor de ontwikkeling van water kracht is reeds 2% miljoen gulden gegeven. In Noord-Australië zyn grote hoeveelheden aluminium aangetroffen op slechts 650 zeemijlen van Port Moresby, waar men van de waterkracht ln Nieuw Guinea kan gebruik maken voor de raffi- Australiseh Nieuw-Guinea voert thans 97 000 ton copra uit en 3800 ton rubbe: De houtzagery te Bulolo verdient „hard geld". De ZülSleutelstad (adspiranten) 50 In deze ontmoeting waren de De Zyl- jelers veel sterker: J. Poelgeest, Sj. van Meygaarden en J. Poelgeest zorgden reeds oor rust voor een veilige 30 voorsprong. Ook na rust domineerde de thuisclub en iet doelpunten van Sj. v. Meygaarden en P. Taffyn kon De Zyi een verdiende 5—0 overwinning boeken. De Zyi III—Sleutelstad II 0—6 Ondanks heftig verzet van de thuisclub, kon Sleutelstad met verscheidene spelers .it het oude eerste zevental toch een ste- 'ige overwinning behalen. Voor rust wisten J. Dool en J. Bekke ring de stand op 02 te brengen, waarna sede helft P. Erades. C. v. Hooi donk, J. Bekkering en H. Doove de eind- ind op 0—6 brachten. De Zyi II—De Gouwe II 6—3 Dit was wel de beste wedstryd van deza ond en speciaal door snel zwemmen van Joop de Haas en Wim Bergman kon een gunstig resultaat worden verkregen. Door ïenspel kunnen nog betere resul taten worden behaald. Vrij spoedig werd het door midvoor L- d. wyngaard 10 en even later ,kon W. Bergman eveneens een fraai doelpunt maken. 20. Wel wist De Gouwe de ach- d tot 21 in te lopen, maar L. v. d. Wyngaard en Joop de Haas zorgden voor 1. Jammer genoeg ging een De Zyl- peler door een misverstand naar de kant, ichter werd voor rust niet meer gescoord. In de tweede helft vocht De Gouwe geweldig en nadat de achterstand tot 42 ngelopen, kwam bij een schot van De Gouwe de bal via een De Zyi-speler opnieuw in de touwen, 43. Door ruw spel ging een De Gouwe-speler naar de Joop de Haas kon met enkele snelle aanvallen de eindstand op 63 brengen. Honkbaltoernooi met vele incidenten De ontmoeting België—Italië, die gis teren tydens het toernooi om het Euro pees honkbalkampioenschap in Mann heim werd gespeeld, was de eerste wed- Ijd die een normaal verloop zonder incidenten had. Daarvoor was de hulp rfgeroepen van Amerikaanse beroeps- cheicterechters voor legerwedstryden, die in samenwerking met de Europese biters de leiding hadden, terwyi de erke arm was vertegenwoordigd door Amerikaanse militaire politie. Overigens was deze nieuwe leiding het gevolg van een byeenkomst van vertegen woordigers van de by de Europese honk- ilfederatie aangesloten landen, die zich hadden beraden over de maatregelen, welke genomen moesten worden om ver dere incidenten te voorkomen. De wed stryd Nederland-Italië zal volgens hun besluit in het geheel worden overge- ipeeld. terwyi de ontmoeting Nederland- Duitsland voor Nederland met 9—0 ge werd verklaard. De Duitse spelers Heimig en Hoffmann zyn voor de duur van het toernooi geschorst, evenals de Duitser Schweitzer, die als officieel scorer was aangewezen en zich daad- werkelyk met het Incident tydens dt« wedstryd Nederland-Duitsland had In- Drie bestuursleden van de Ned. Honkbalbond zyn gisteravond naar Mannheim vertrokken, om zicb per- aooniyk een beeld te vormen over de toestanden In dit toernooi. Na de normale wedstryd België-Italië. die met 82 voor Italië eindigde, werd de wedstryd Duitsland-Spanje gespeeld, die door de Duitsers met 87 werd ge wonnen. Ook in deze wedstrijd deed zich een incident voor, toen de Spanjaard Barrio op bijna beestachtige wyze de grond werd gelopen. Men neemi dat hy tydens dit toernooi niet mei kunnen spelen. Op de ranglijst leidt Duitsland twee gewonnen en drie gespeelde stryden, gevolgd door Nederland. Italië. Spanje en België. Rijkskas in zorgelijke positie Hoewel uit de weekstaat der Nederland- sche Bank van 8 juli enige verlichting biykt. blijft de toestand van de schatkist zorgelijk. Men kan pas enige verbetering hopen, wanneer de vennootschapsbelasting weer begint te stromen. In twee maanden zal ongeveer een miljard aan rljksmidde- len binnen komen, maar in augustus ver valt 300 miljoen en in september 400 min. schatkistpapier. De voorschotten aan het Ryk zakten van 149 min. tot 62 min. Hierin is de stor ting van 61.7 min. op schatkistpromessen verwerkt. Bovendien kwam er inkomsten belasting binnen. Het Ryk was reeds op deze storting vooruitgelopen door daggeld op te nemen, welk bedrag ten dele weder is afgelost. Het debetsaldo van het Ryk is dus behooriyk verminderd, maar ln juli wachten nog zware verplichtingen, nl. op de 25ste 270 min. driemaandeiykse uit kering aan de gemeenten, op de 29ste 62 min. aflossing promessen en op de ultimo 400 min. salarissen. Men verwacht daar om een nieuwe inschryving op promessen. Daggeld bleef 3 pet. maar is niet gemak- keiyk te krijgen. De geldmarkt biyft stroef zonder vooruitzicht op veel verandering, De banken verminderden de dure voorschot ten van 167 min. tot 122 min. en ver oorloofden zich de weelde haar saldo van 375 min. tot 290 min. te verlagen. Het verplichte gemiddelde ls daarmede nog volkomen gewaarborgd. De banken heb ben kenneiyk grote betalingen moeten ver richten, waarby kwam. dat er betrekkeiyk weinig bankpapier is teruggekeerd. De biljettenomloop zakte 65 min. tot 4058 min., een hoog peil. daar veel vakantie gelden in omloop zyn. De byzondere reke ning bleef onveranderd. Andere saldi daalden 20 Ailn. tot 76 min., waar- schyniyk door storting op een onderhandse lening. Voor 37 min. deviezen ging ver loren, waarschyniyk voor reisdoeleinden. Goud en deviezen zyn 3780 min. (een laagtepunt), waarvan 3049 min. goud. De inwisselbare deviezen stegen van 189.5 min. bot 190.7 min. Vijf predikanten uit ring Lisse naar elders Met ds. M. S. J. de Jong te Noordwijker- hout, die het beroep naar de Herv Gem. van Lochem heeft aangenomen, vertrekt binnen korte tyd de vijfde Herv. predi kant uit de ring Lisse. Ds- C. Jongeboer sse nam een beroep aan naar Apel doorn, ds. S. L. Knottnerus te Hillegom Dordrecht, ds. J. J. MeuzeQaar te Noordwyk-Binnen naar Amsterdam en dr. J. Zandee te Warmond nam een be noeming aan bij de ryksuniversitelt te Utrecht. Van deze vyf vacatures zullen er enige tyd twee worden vervuld, ds. G. Pettinga te Huizum (Fr.) heeft het beroep naar Lisse en ds. J. Veenendaal te Zuidwolde (Dr.) dat naar Hillegom aangenomen. Voor de gemeenten geen fiscale meer opbrengst (Van onze parlementsredactiel De regering heeft by de Tweede Kamer en wetsontwerp ingediend, dat erin voorziet, dat de meeropbrengsten van de belastingen, die als dekking voor het agrarisch programma van de regering zyn bedoeld, integraal aan het ryk ten goede komen zonder dat gemeenten en provinciën daarin delen. Voorts wordt in intwerp voorgesteld het deel van de hogere belastingopbrengst, waarin ge meenten en provincies wel delen, pas uit dingsbeperking zich niet langer doet voe len. In verband met o.m. de secundaire ge volgen voor gemeenten van de loonsver hoging van 5,6 procent en de huurcom- pensatie is een wetsontwerp tot wijziging le begroting 1957 van het Gemeente fonds ingediend. In Zweden sneeuw Europese tropenweek eiste 339 doden jtrijding van de kindersterfte. Men heeft I *cn van meter hoogte as in gedachten een gedeelte van de op- ontfutseld. Zy landden op 6.07 meter vaD brengst der nieuwe zegels straks ook aan hun doel. Het wereldrecord stond op deze Instelling over te maken. naam van Rusland met 6.78 meter. Tengevolge van de hittegolf, die Euro pa een week lang geteisterd heeft, zyn 339 personen om het leven gekomen dooi zonnesteek of verdrinking. De meeste slachtoffers zyn in Italië gevallen, waar een schier verzengende hitte heerst. In tehuizen voor bejaarden te Milaan, Venetië en Padua zijn ter minste 95 verpleegden aan de hitte be- Parachutespringen. Drie Zuidslaven zweken. hebben het wereldrecord parachutesprin- In sommige delen van Noord-Europi Rusland hebben koele winden een einde gemaak aan een van de ergste hittegolven sinds jaren. In Zweden en Finland sneeuwt vriest het al weer. JE HEBT misschien wel eens iemand in de stad zien lopen in een uniform, dat niet veel verschilt van dat der Koninklijke Lucht macht. Je zult er nauwelijks op hebben gelet, doch als je zo'n jongeman liever gezegd dit uniform wat beter had bekeken, dan had je de woorden „Jeugd Luchtvaart Brigade" op het jasje kunnen lezen. Ik zal je nu trachten duidelijk te maken, wat deze brigade zich ten doel heeft gesteld en waarom ik zoals zovele jongelui er lid van ben. De Jeugd Luchtvaart Brigade ls een onderafdeling van de Kon. Ned Ver eniging voor Luchtvaart In het be stuur hebben zitting veregenwoordl- gers van de KLM, de rijksluchtvaart dienst, de Marineluchtvaartdienst en de Kon. Luchtmacht. Iedere jongen, die ouder is dan zes tien jaar, belangstelling heeft voor de algemene luchtvaart en er méér van wil weten, Kan lid van de Jeugd Lucht vaart Brigade worden. Hy moet een verklaring van goed gedrag hebben en zyn ouders of voogd moeten schrifteiyk toestemming geven. Verder moet hy eerste plaats sport; wy volgen een cursus of maken een excursie. Er bestaan drie cursussen,- die elk één jaar duren. Stel je niet voor, dat wy een gehele middag met de vingers ln de oren zitten te studeren. We gaan geregeld op excursie. Gedurende het eerste cursusjaar wor den de volgende onderwerpen behan deld: geschiedenis van de luchtvaart, meteorologie en verkeersleiding. In het tweede jaar: navigatie, ballonvaren en vliegveiligheid. Algemene onderwer pen komen in het derde jaar ter spra ke, zoals wetenschappeiyk onderzoek, een sportkeuring goed kunneq door- Wat is nou wel het doel van de ver eniging? Je zult toch zo maar niet een vliegtuig toegewezen krijgen om na een paar lessen het luchtruim te mo gen kiezen? Het doel van de J.L.B. is de jeygd van Nederland beter bekend te maken met de luchtvaart, zowel de civiele als de militaire vliegery. Daarby zal worden gestreefd, zoals dat zo plechtig in de offciële stukken staat, „naar een harmonische ontwikkeling van geest en lichaam en in het bijzonder naar het aankweken van burgerzin en verant- woordeiykheldsbesef". VERANTWOORDELIJKHEID VOORAL DAT LAATSTE is voor een vlieger heel belangrijk. Dezer da gen heeft men in de krant nog een sterk staaltje kunnen 'lezen van bij zonder verantwoordeiykheidsbesef, dat een piloot aan de dag legde. Het gebeurde in Amerika. Twee jachtvliegtuigen vïogen by elkaar, tot een van de twee in brand raakte. De piloot verliet het toestel met gebruik making van zyn schietstoel. Zyn col lega zag het brandende toestel recht op een dorpje afgaan. Daar moet wat aan gedaan worden, dacht de piloot. In enkele seconden had hy zijn plan opgemaakt. Hy vloog enige malen vlak langs het brandende toestel ln de hoop, dat de uitlaatgassen het vallende toe stel een andere richting zouden geven. Het is gelukt! De brandende resten kwamen juist buiten het dorp terechtl Wy, jongens van de J.L.B., zijn nog niet in staat zulke stoute staaltjes te leveren! Voorlopig komen wy iedere zaterdagmiddag byeen en krygen in de GRONINGEN, 9 juli Veemarkt. Kalf- en «elkkoeien 990—1085. 925—950. 700—850. kalf- aarzen 825—900 650—750, voorj. kalvende koeien 70—975, 775—875, varekoeien 800—890, 675—750, 2.90—3, 2.402.70 per -en 35—50. weide» i 50—60. vette schi 0 .biggen 4052, 21 paarden, 19 1 16—34, C 10—112. i 70—90, weidelam- (per kg) 1.50- 8.40—11.30. 4.50—6. .50—4.60. kiriel 1.40—3.4- WOERDEN. 10 juli. Kaa 61- partijen, eerste kwaliteit 2. WOERDEN. 10 juli. Kaasmarkt. Aam 161 partijen. Eerste kwaliteit 2.29—2.35, twe cwaliteit 2.20—2.28. extra kwaliteit tot 2.56. L iel kalm KATWIJK AAN ZEE. 10 juli. Vangsfbcr en uit volle zee; KW 2—10 thuis-st 5 gfen var '—5. 23 g.v.. 25—6, 1138—80 uit halve v| —20, IJM 75—30, 283—50, KW 16—100, *4 70—19. 140—80. 168—140 (n< 16. 54—! i—12. 163^—19. 8 48—5 67—15 86—2, 95—20, 130 g.v.. 1—1. 29—5 39—4. 41—3, 16—6, 43—38. 110- I. 50—4; trekkers: KW 81—35. 195—50. Gemid- i heden juli. - Vangstl SC H643 lc„ SCH 73—10 k., SOH 97—3 k., SCH 1232 k.. SCH 125—3 k., SCH 66—28 SCH M68 SCH 242- SCH 33—85 k. uit 30 nette ■og 50 netten, SCH 1195—85 k. SCH 341—65 k. 325—10 I SCH 254—20 k Russisch schip verloor drijvende kraan Gistermorgen vroeg heeft het Russische koopvaardyschip Frajzino ter hoogte van Den Helder op zee een dryvende kraan, die het op sleeptouw had, verloren toen de verbinding met het gevaarte brak. Ten westen van Texel kapseisde ever later de kraan. Sleepboten uit IJmuider (Wysmuller) en Terschelling (Doeksen) voeren uit om de kraan op sleeptouw nemen voor deze op een zandbank z raken. De sleepboot Holland van Doeksen v er het eerste by. Terwyi nog over 1 contract onderhandeld werd, had men reeds vastgemaakt. De kop van de kraan zat vast m de grond en de schroeven sta ken boven water uit. Men is dadelijk met het bergen begonnen. De andere sleep boot keerde naar huis terug. De beman ning van de kraan is in veiligheid ge bracht door de reddingboot Prins Hen drik. netton, SCH 412—20 k., SCH 2 nog 105 mijl. SOH 5—20 k.. SCH 9 gisteren 30 k., SCH I9 60 k„ SOH 2525 k„ SCH 45—14 k„ SCH 84— 55 k. thuisst SCH 87—75 k. nog 40 netten, SCH 1(30—34 k„ SCH 236—20 k., SCH 250—19 k„ SCH 297— M k„ SCH 3.10—15 k SOH 399—70 k. 104—50 k.. SCH 332 nog 120 mijl, SCH 78—2 SCH 56—34 k., SCH 159—3 k.. SCH 339—9 k. :n: SCH 63, SCH 160, SCH 40, SCH 132. SCH 133, SC H262, SCH 79, SCH SCH 53, SCH 181 thuhsst., SCH 305, SCH 229, gisteren vingen: SCH 34 k.. SCH 55—40 k.. 4900. 99—7950. KW 91—4140. KW 89—5070, KW 69— 4380, kotters: WR 49—5170. KW 106—3140, KW 92—960, KW 35—890, KW 21—580, KW 88—740, KW 60—600. KW 65—1020. KW 56—710, KW 61 —1120, IJM 59—1660, RO 29—580, 1 tfawler- 5900. logger: KW 73—3580. IJMUIDEN, 10 juli. Prijzen per kg: h< i 440420, 390—350. ZOMERKAMP TN HET ZOMERKAMP, dat meestal op een vliegbasis wordt gehouden, krijgen we veel praktyk. Vorig Jaar waren we de gast op de basis Leeu warden, die een van de grootste van ons land ls. We kregen daar verkla ring en toelichting in de verkeersto ren. Ook bezochten wy de motoren- en de parachute-afdelingen. We bekeken veel vliegtuigen en bezochten de schietschool. Wy zagen veel films en ik voor mij vond bijzonder interessant, dat wij veel contact hadden met bui tenlandse uitwisselingscadetten uit de Ver. Staten, Canada, Engeland, Tur- kye, België en nog andere landen. Op die manier leerde Je nog „een aardig mondje over de grens spreken" en wy hoorden ook eens hoe ze in andere landen de jeugd belangstelling voor de luchtvaart bijbrengen. Omgekeerd zendt de J.L.B. ieder jaar enige luchtvaartcadetten aan andere landen. VOORAL CIVIEL COMMIGE VAN JULLIE zullen waarschyniyk denken, dat de J.L.B. een verkapte militaire instelling is. Immers: de J.L.B.-leden dragen uni form, worden luchtvaartcadetten ge noemd; de J.L.B. wordt gesteund door de Kon. Luchtmacht en de Marine Luchtvaartdienst, enzovoort. Tóch is de J.L.B. een volkomen ci viele organisatie. Het is natuuriyk het goed recht van de militaire instanties de jongens enthousiast te maken vo< de militaire vliegery, maar de J.L.L heeft geen enkele verplichting op dit gebied. De J.L.B. beoogt alleen de jeugd e&thousiast te maken voor de alge mene luchtvaart, die steeds in be langrijkheid toeneemt. Minstens vyf- tig procent van de J.L.B.-ers kiezen dan ook een beroep bij de luchtvaart. INSTALLATIE ALS JE TOETREEDT tot de J.L.B. word je plechtig geïnstalleerd, waarby ook de ouders getuigen mogen zyn. Ik ben indertijd op Ypenburg ge ïnstalleerd. Ik kan je verzekeren, dat je dan trots bent lid van de J.L.: zyn. Er bestaat onder de luchtvaartca detten een sterke band, wat wel blijkt uit het feit, dat leden van de „oude garde" nog dikwijls de „jonge genera tie" komen opzoeken. Wie méér vah de J.L.B. te weten wil komen, moet maar eens gaan praten op het secreta riaat van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, Anna Paulownaplein 3 in Den Haag. Ik kan mezelf nog lang niet tot de ..oude garde" rekenen,' maar niettemin ben lk al heel wat over de luchtvaart te weten gekomen. En enige kennis over zo'n gebied met vele tockomstmo- geiykheden, is altyd meegenomei is II 22—10, «tjtiflï dd. eul 36—25, kl buI 18—M. \n. pieterman 51. kl.kooivis 25 kg: gr. kabeljauw 192—67. Bomaanslagen in Buenos Aires Maandagavond zyn 2 kleine bommen ontploft voor een regeringsgebouw te Buenos Aires, kort nadat president Aram- buru van Argentinië en zyn gast, de pre sident van Uruguay, Arturo Lezama, van een balkon van dit gebouw af een huldi ging ter hunner ere hadden gadegeslagen By de eerste ontploffing werd een per soon gewond. De felle anti-Peronisten, dóe de huldi ging organiseerden, ontketenden een felle jacht op twee verdachte personen, die na de ontploffing de vlucht namen De politie kon de beide mannen met veel moeite tegen het publiek in bescherming nemen en arresteren. Er zyn in het laatste etmaal in Buenos Aires reeds vyf bommen ontploft, terwyi zes bytyds onschadeiyk gemaakt werden. Koningin Elizabeth vijf dagen in Canada Op 14 oktober zal koningin Elizabeth het Canadese parlement in Ottawa openen. Zy zal slechts vyf dagen in Canada bly- ven en geen andere steden bezoeken. Daarna gaat de Koningin naar Jamestown in de Amerikaanse staat Virginia ter her denking van de stichting van deze plaats als Britse kolonie in 1607. DIck Wentlnk Mei recordmaand voor woningbouw In de afgelopen maand mei zijn volge# gegevens van het centraal bureau voij- de statistiek 8.122 woningen gereed komen. Nimmer tevoren werden ln ee maand zoveel woningen opgeleverd, clj hoogste maandcijfer na de oorlog In december 1954. toen 7.891 woninge gereed kwamen. Het totale aantal gereed gekomen w» ningen in de eerste vijf maanden van A1 jaar, 33.884, is eveneens belangryk hogf dan in de overeenkomstige periode va! 1956, toen 22.147 woningen gereed kw»| Goed h oningjaar Tot de mensen die zich verheugen ove de zomer 1957 behoren ook de imkeij Want na de slechte resultaten van vonj jaar, is thans een goed honingjaar in hi vooruitzicht. Dank zij het gunstige wee in de voorzomer konden van fruitbloesenl en koolzaadvelden reeds goede dracht® worden binnengehaald. Normaal wordt honing twee maal geslingerd, maar d 'aar zullen de bijenkasten op vele plaatse' drie maal en misschien zelfs vier maal vï. hun zoete last ontdaan kunnen wordeS Het gunstige weer maakt tevens, dat honing van goede kwaliteit is, zodat i prijs voor nieuwe honing zich op een b1 vredigend niveau van 2,50 tot 3,00 kl handhaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4