URK EN SCHOKLAND Het Nieuwe Land is tóch romantisch als relikwieën opgebaard ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE Hieuw? Cciterfjc UTourant ZATERDAG 6 JULI 1957, was En de nieuwe weg. van het nieuwe Ens naar het nieuwe Nagelc (dat de naam te danken heeft aan het heel vroegere Naghe- le of Nakala. dat tot 1300 op dro ge grond tussen Schokland en Urk gelegen heeft) verheft zich over enkele tientallen meters van het zeebodemniveau, om dwars over de goedige rug van Schokland te gaan, dat tevreden, moegestreden eindelijk in slaap is kunnen suk- Nieuw laml En onder aan de nu geluk kig! nutteloze, onbeholpen hou ten beschoeiing van Schokland, on der aan de rommelige heuvel, die Urk van landzijde gezien, nu is geworden, van sterke dijk tot ster ke dijk, van wijde horizont tot wij de horizont, schikt zich blijmoedig het landschap van het Nieuwe Land. Het is er ideaal; geen pro vinciestad kan op tegen Emmel- oord. geen dorp kan zich meten met Marknesse, Tollebeek, Nagele en Luttelgeest. Want waar onze steden en dorpen in het oude Ne derland zich vermoeid door de loop van eeuwen ihebben ge- en misvormd,, waar blijkbaar zich van geen toekomst bewuste voor vaderen dwaas hebben geschar reld met sombere stegen en nau we, bochtige straten, met excen trisch gelegen openbare gebouwen en uitbreidingsplannen en woning bouw, die men nu de varkens niet zou gunnen daar is Emmeloord in één potloodstreek ontstaan op een tekenbord. De centrale gebou wen (kerken, scholen, hotel, schouwburg, markt. beurszaal, raadhuis en postkantoor) centraal, de winkelstraten daarbij, en bui ten uitwaaierend in open opzet? met parkgroen en beplanting, de moderne, comfortabele huizen voor arbeiders, doktoren en domi nees, voor de veearts en de mu ziekleraar, de tandarts en de nota ris. Zo tekenden stedebouwkundi gen, dde nu eens wél wat van het sombere verleden in deze blijken te hebben geleerd, de dorpen, zo groeide het wegennet, het kanalen- stelsel. de verkaveling, de plaat sing en stoffering van boerenbe- huizingen en arbeiderswoningen - zo werd eer, provincie in luttele jaren tijds gemaakt, met verstan dige handen gemaakt. En wie mocht denken, dat het Nieuwe Land nu saai zou zijn ge worden. met de wegen als langs een lineaal getrokken, de dorpen vierkant en nuchter, moet eens bij de Rnmspol van Kampen over de brug rijden, over de dijk en dan de polder overzien. Hoge populie ren langs de weg, huizen verscho len In het groen, de boerderijen wel eender, maar verschillend ge schikt in geboomte om de erven. Aan de horizont de hoge torens van Emmeloord. dat zowaar al een volwassen silhouet heeft, een parkgordel en de eerste slijtage- verschijnselen, die het van teken- bord-ontwerp woon-plaats hebben gemaakt. Paarden pioniers hij kreeg volgnummer vijf voor zijn vestiging in de pol der hij plantte de bomen om zijn boerderij aan de Kampweg bij Marknesse al in 1942, toen er nog geen weg was en elke stap buiten de deur met lieslaarzen moest ge beuren. Daarom staan de populie ren rond zijn hofstee hoog te rui sen in de wind, daarom is zijn tuin vóór en naast het huis een ju weeltje van aanleg en gewas. En dat heeft boer Bruinsma ook de tijd gegeven, met zijn paarden een nieuw, eigen ras te fokken. Uit Groningen bracht hij de Gro- paard, dat hij voor het werk ge bruikte. Nu heeft hij die merrie gekruist met Holsteiner bloed, en dat betekent: hardere benen, meer gelijnd. Op de wei achter zijn boerde rij lopen ze rond onder de wijde he- het veulen, dat zo'n dat zo n mooi hoofd heeft, dat boer Bruinsma er soms 's avonds, als het werk gedaan is, een uur lang kan kijken, zoals hij genheid bekent. En die paarden zijn geen sier wel liefhebberij. Zelfs liefhebberij in zo'n mate, dat boer Bruinsma ly risch wordt, als hij vertelt van het prachtige werken met een paard voor de eg in plaats van Noordoostpolder: gebied van sterke tegenstellingen zo'n nuchtere, pruttelende tractor waarvan hij er twee in de schuur heeft staan. ..Maar de tijd gaat vooruit," zucht hij, „en om het tempo bij te houden, zal ik de tractors meer en meer moeten gaan gebruiken. Het liefst werk ik met mijn paarden samen Roorda Adema Even buiten Emmeloord, op de weg naar Espel, staat een complex van lage, moderne ge- alle veehouders in de polder. Roor da Adema is dan ook geen goed kope broeder: hij heeft op het ogenblik 80.000 guldens gekost. De voordelen van KI zijn zonder meer duidelijk; kleine boeren met een bescheiden veestapel kunnen nu fokken met zo'n beroemde stier, die ze vroeger gewoon niet kon den betalen. Per inseminatie beta len zij 23 gulden aan de coöpera tie en vroeger, toen Roorda Ade ma in Friesland voor natuurlijke bevruchting gebruikt werd, betaal de men toch minstens 150 per dek king. Er zit aan KI ook een groot risico: of een stier van het goe de bloed is, blijkt pas uit zijn na geslacht. Fouten in het bloed roodbonte kleinkinderen bijvoor beeld beperken zich bij natuur lijke inseminatie tot enkele kalve ren. Bij KI, waarbij van één stier bijv. duizend bevruchtingen per jaar plaats hebben, tl» zijn deze fouten WÊt ineens enorm ver- ■AUË spreid. Bij Roorda BS Adema hoeft men daarvoor niet bang te zijn, zijn goede GWrl hooft hii nu Duizenden jaren voor onze jaar telling woonden hier al mensen, van hun nazaten, bewoners uit de Bronstijd en de Steentijd zijn sporen gevonden in het drooggekomen land. Romeinen woonden ten noorden van Schokland. Tussen 800 en 1200 na Chr. werd het land voor een deel door het water verzwolgen, na de Middeleeuwen veroverde het water langzamerhand wat in 1340 de Zuiderzee was gaan helen. Dat de Zuiderzee voor de scheepvaart niet alleen werk en profijt, maar ook gevaar en schipbreuk heeft betekend, we ten we vq,n de 156 scheepswrak ken. die in de polder zijn ge vonden. Welk dialect? Eén vraag blijft voor ons nog open, na verrukt door dit wijde landschap te hebben gereden, na getoefd te hebben in de dorpen en de stad Emmeloord, na gesproken te hebben met Urk, met Schok land de relikwieën en met de polder, die er omheen ligt het heden. En die vraag is: zal er in het Nieuwe land, waar Frie zen en Zeeuwen, stedelingen en dorpelingen, Drenten en Braban- doorgroefd tan klotsend water, steekt deze golf breker van Schokland nu zinloos in de akkers. houwtjes gezellig bijeen, en als u er dichtbij komt, hoort u de karak teristieke geluiden van vee: het schu- zwaar lijf tegen het stafbeschot, het knisperend vermalen van hooi tussen grote, bre de kiezen, het raspen van een grote, ruwe tong. In de stallen staan vijf van de elf stieren, die hier hun home hebben: de Coöperatie voor Kunstmatige Inseminatie, kortweg KI. Duizend boeren zijn bij deze coöperatie aange sloten, allen inwoners van het Nieuwe Land. En de trots van deze KI-stal is de %tier Roorda Adema. zeven jaar oud en terecht beroemd bij W dorpen in het Nieu we Land gegeven heeft, bemerkt men al spoedig dat dit nieuwe polderland, door ons zo fier aan de zee ontrukt, vroeger, heel vroe ger ook land is ge weest, bewoond land, met dorpen en kleine steden. Nagele lag vroeger tussen Urk en Schokland, Ens was een middeleeuwse nederzetting op het zuiden van het toen nog grote Schokland. Mark dorpje, ook bij Schokland, Luttel geest lag vroeger bij Kuinre, Bant Lemslorland, waar van de landerijen zich uitstrekten tot in het huidige poldergebied, Rut ten lag de 14de eeuw ten noorden van Urk. Creil was de naam van een zandbank voor Sta veren, Espel en Tollebeek lagen in die tijd rondom Urk en dat men wellicht ook eens een grapje heeft uitgehaald, vermoedden wij, toen we den kend aan het kinderversje: „De dominee van Urk. die zou op Schokland preken, door 't schom- m'len van de boot. was hij zijn preek vergetenzagen, dat de weg tussen Schokland en Urk de Domineesweg heet! We hebben met de NOP 48.000 ha bodem van de zee aan ons land toegevoegd; Oostelijk Flevo land, de tweede nieuwe polder, meet 54.000 ha, de Markerwaard, waarvan men nu aan de dijken bezig is 56.000 ha, en de ontwor pen polder Zuidelijk Flevoland 45.000 ha, samen met de Wierin- germeer een gebied van 225 000 ha Wanneer alle polders klaar zijn. zullen er een IJssel- mcer en randmeren openblijven van 120.000 ha. Hel Nieuwe Land is al oud. Urker vissers, op een bankje in de zon, kuaad opstaand als je de lens tan het fototoestel op ze richt; gewend aan de verlossing uit hun „splendid isolation" zijn ze nog niet De Marknesser sluis in de Zuolse Vaart een schip tjokl vredig door het polderland, een brug gaat dicht, drie auto's en een bromfiets vervolgen hun weg: de nieuwe polder is al he lemaal thuis. ders in een nieuwe maatschappij zijn neergestreken, een eigen dia lect komen? Zal deze streek op dit gebied er ook in slagen het zelfde eigene, karakteristieke te krijgen, dat zij in haar bouw, haar luchten, haar klimaat (door de over de dijken rondom opstij gende winden minder regen dan waar ook in ons land!) en haar sfeer al heeft, vijftien jaren na de stichting? Wellicht komen we er als een oud man nog eens terug - op een autobustochtje voor ouden van da- Ecn en dan zullen we misschien, héél misschien het antwoord we ten De belangstelling voor deze hoek beweegt zich nog steeds in stijgende lijn! Zo groot is de onderlinge hulpvaardigheid van onze lezers, dat sommige aan vragers soms overstelpt worden door aanbiedingen. Namens hen danken wij de helpers hartelijk, want zoals u begrijpen zult is het niet mogelijk, dat zij allen apart een dankbetuiging krij- TEGEN liet verweerde muurtje van een oud huisje aan de stilJe. rustige vissershaven van Urk staat een bankje. En op dat bankje zitten wat vissers in de wijde, warme broeken, met de typische hoedjes op het hoofd. Ze zitten daar vredig, een toonbeeld van kalmte tot wij de camera op hen richten en in de zoeker beginnen te kijken. Dan staan ze plotseling woedend op, draaien hun ruggen naar me toe en schreeuwen verwensingen, die ik niet graag voor u zou herhalen. Ik maak de foto tóch en omdat ik het nogal vlug doe, tref ik er nog enkelen overrompeld zittend, en enkelen bezig kwaad overeind te krabbelen, met de rug naar me toe. Urk wil niet gefotografeerd worden en Urk scheldt je uit, als je het tóch doet. En daar 16 Urk bijzonder druk mee, omdat de autobussen met „Harderwijk Vooruit" en „Bussuins Bloei" dag in. dag uit buiten het dorp parkeren en zwermen dagjesmensen, toeristen en buiten landers in het oude vissersdorpje loslaten, met fototoestellen en filmcamera's, niet luidruchtig heid en ongegeneerd luchtige, kleding. En dat verwart Urk nog steeds, ook nog nu het reeds vijftien jaren geen eiland meer is, maar een soort Mont St. Michel in het prachtige, wijde „Nieuwe Land", de Noord-Oost Polder. Dat scheppen van een nieuwe provincie op de bodem van de zee heeft voor Urk enorme problemen meegebrachtverkeersproblemen, sociale problemen en problemen van princi piële en traditionele aard. Systeembouw in de N.O.P. v. Want: op UrJc ken- niet, en nu zou den ze uit het het dorp binnen kunnen komen rij den; Urk is dus verboden voor Want: op Urk leef- grenzen de akkers en de weiden van het nieuwe land direct aan de oude, drooggekomen be schoeiing; Urk is tegen zijn zin toe ristenoord gewor den. Want: op Urk ken de iedereen ieder een en leefde men in de veiligheid van de besloten, gelijkgestelde ge meenschap; nu ontgonnen vooruit strevende pioniers het nieuwe land. dat Urk als eiland tot een aanfluiting maakte, en nu is Urk omarmd door schappij van ver schillend denken den, van moder nen, van politiek en religieus ver deelden. Kortweg: Urk is na vele, jaren, met Nederland in contact gekomen, en Urk, verzet zich nu al vijftien jaar. De visser tjes' laten zich niet fotograferen. motorvoertuigen moeten in de nieu we nolder. onder aan het als een nutteloos relikwie opgebaarde eiland, blijven staan de toerist vindt geen icecream-soda. maar wel alle winkels op bepaalde tijden potdicht. En niet de natuurkun dige eigenaardigheid, dat dit eiland ingesloten wordt door land waar vroeger klotsend water was. maakt Urk tot een „opgebaard relikwie", maar veel meer dit wanhopig verzet tegen wat ons voorkomt als de blijde geest vooruitstrevendheid en ondi mingsgeest, die „Het Nieuwe Urk is door het Nieuwe Land overrompeld en door de dijken ingesloten. Toch ligt het nog aan open water, in de haven dobberen de vissersbootjes nog op het glinsterende IJssclmeer en in de straatjes hangt de was nog aan lange lijnen, die op palen omhoog gehouden worden. Boerderijen als blokkendozen ONDER URK. in het westen van het Nieu we Land, worden de laat ste boerderijen gebouwd en dan is de Noord Oost Polder klaar, helemaal klaar. En die boerderijen- bouw is een kwestie van het spelen met blokken dozen. Het woonhuis bij de veehouder aan de schuur verbonden, bij de landbouwer los ervan doet niet onder voor de leukste villaatjes bij onze grote steden en de schuur wordt in systeembouw in een betonnen geraamte op gestapeld. Element na ele ment, korrelige betonnen broden, gaan met de trans portband van de kruiwa gens omhoog naar de groei ende muren, de zoldering en het dak. En als de aan voer van spanten, halken en „broden" snel genoeg gaat, staat zo'n schuur bin nen de 48 uur.En dat is iets, waar je zelfs in dit nieuwe land, waar alles kan, verbaasd over staat. Schokland museum De weg van Ens naar Nagele verneft zich uit het vlakke polder land ineens enkele meters, komt op dat niveau een meter of wat horizontaal en duikt dan weer naar de „oodem van de zee", waar het koren golft in een bolle bries. U bent dan over Schokland heenge reden. Schokland, dat als een dode pierlala languit in de Noord-Oosl- Polder ligt te slapen, dolblij dat het eindelijk, na eeuwen en eeu wen hopeloos teweerstellen, van dat bijtende, slurpende, knagende water bevrijd is. De houten be schoeiing is voor het eerst -sinds eeuwen door en door opgedroogd, en sporen, opgravingen ei, vond sten in de omgeving op de bodem van de zee vertellen ons het tries te verhaal van het grote, droge veengebied, dat eeuw na eeuw werd afgevreten. dat zelfs zo in kromp uit angst tegen het water, dat het in 1859 op last van de re gering werd ontruimd. De buurtschap Emmeloord kwam leeg te staan, de funda menten van het uit 1400 dateren de kerkje van Ens (begrijpt u nu, hoe men 1u dc NOP aan de na men komt?) hadden niemand meer om er naar te kijken, en het Hervormde kerkje van Middel- buurt wat huisjes op een terp bleef vanuit het dichte, altijd bewegende geboomte uitkijken over een zee. die meer werd, en later, veel later, over het nijvere gedoe van klernc dappere kerel tjes, die klei en leem in het wa ter plonsden, die een dijk maak ten, die land wonnen uit zee. Schokland verweert zich niet te gen het nieuwe land; Schokland is er blijmoedig, met de blijmoedig heid van de zeer ouder, van da gen. een trots deel van geworden; het kerkje van Middelbuurt een museum voor hot opgegraven goed. de huisjes als woningen en schuurtjes voor dc beheerder, de oude nu dwaas in de sappige pol der stekende steigertjes en golf brekers, het hoogwaterkanon van Blankenham de Peilschaal die niet meer in water staat, de aan gespoelde ankers en een bot van een mammouth, eer. Romeinse vaas en een stenen sarcophaag als enige historie van een nieuw land. dat geer. andere geschiedenis heeft dan die van visvangst en schip breuk, toen dat land er nog niet Een potloodstreep op het tekenbord Schokland ligt, no eeuwenlange wanhopige strijd tegen het water, eindelijk rustig in het land te slapen, en de enige herinneringen aan de tijd, dat het uater stuk voor stuk van dit eens zo grote teen-eiland afvrat. zijn het hoogualerkanon van Blankenham, dat afgeschoten werd alt de zee zijn uapenen schikte voor een ver rassende aanval, en de uaterpeilschaal, die nu droog in de polder staal, zelf even nutteloos als de cijfertjes, die geen waterhoogte meer aangeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9