Oegstgeester raad zit met brandende kwestie Vele sprekers legden op het eigene de nadruk Klantenbinding: wapen 1 in concurrentiestrijd TOERISTISCHE TIPS VOOR VAKANTIETRIPS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 JULI 1957 Waar moeten brandweerwagens heen? Commissies openbare werken en financiën zijn het oneens DE WOENSDAG te houden Oegstgeester raadsvergadering zullen Ns o.a. de hier volgende onderwerpen worden besproken. Naar aanleiding van de door de N.V. Kamsteeg geuite wens om de brandweerauto's, die thans in haar garage zijn ondergebracht, elders te plaatsen, had de raad gesloten een brandweerkazerne te bouwen. Tengevolge van de econo mische en financiële moeilijkheden is niet te voorzien wanneer dit plan verwezenlijkt kan worden. De N.V. Kamsteeg heeft de gemeente nu haar garageruimte in het smalle deel van de Geversstraat aangeboden tegen een huurprijs van 50 per week. Aan dit aanbod zijn wel enkele bezwa ren verbonden, vooral uit verkeerstech nisch oogpunt. Deze bezwaren kunnen echter door het plaatsen van stoplichten worden ondervangen. De commissie van openbare werken kan zich met dit plan verenigen, de financiële commissie echter niet. Zij vindt het voorstel zowel ui vter- keersteohnisch oogpunt als in verband met de bestedingsbeperking onbevredi gend. B. en W. kunnen de financiële commisJ sie op deze punten niet volgen. Zij zien geen andere oplossing, daar de brand weergarage centraal gelegen moet zijn Ook ziet het college niet, dat men ooit goedkopere ruimte kan vinden, waarin de te treffen voorzieningen miinder gaan kosten dan 5.800. Bij het nemen van stedebouwkundige maatregelen als het vaststellen of wijzi gen van een rooilijn, een bouwverbod of een uitbreidingsplan kan hieruit, voor eigenaren en andere zakelijk rechtheb benden op onroerend goed. schade voort vloeien. Tot nog toe had de gemeente geen behoefte aan een verordening tot scha devergoeding aan deze mensen. Nu er echter steeds verder uit gebreid wordt en met name stede- bouwkundige maatregelen genomen moeten worden met betrekking tot het bouwblok GeversstraatDeutz- straatRhijngeesterstraatweg moet hierin verandering komen. B. en W. hebben in navolging van andere gemeenten nu ook een schad evergoedingsverordening opge steld, die zij ter goedkeuring aan de raad voorlegt. De heer P. J. Molenkamp aan de Hof- dijok heeft het land achter zijn woning, dat voorkomt in het uitbreidingsplan- noord aan de gemeente te koop aangebo den. De woning met bollenschuur blijft zijn eigendom. Hij is echter bereid de ge meente een recht van optie te verlenen. De woningbouwvereniging „Buitenluist" is bereid enige stroken grond langs de Wyttentouchweg aan de gemeente gratis in eigendom over te dragen. Het is name lijk uit een oogpunt van welstand ge wenst. dat de gemeente deze stroken on derhoudt. B. en W. stellen verder voor. dat „de Leidsche Mixed Hockeyclub het terrein aan de Abtspoelweg op dezelfde voorwaarden weer kan inhuren. In ver band met de te verwachten ontwikkeling van de gemeente zal deze verhuur niet langer dan twee jaar duren. Schoolzaken Het aantal leerlingen van de openbare kleuterschool zal per 1 september meer dan 51 bedragen. Een tweede lokaal is daarvoor noodzakelijk. B. en W. stellen voor als proef een lokaal van de nood schoot beschikbaar te stellen. Voor de in richting van deze klas is een begroting opgesteld, die maximaal 6.300 bedraagt. Ook zafl een tijdelijk leidster moeten wor den aangetrokken. Daar de Hofdijckschool de nieuwe cursus met 20 leerlingen meer zal beginnen dan zij thans heeft, vroeg zij medewerking voor aanschaffing van sets en leermiddelen. Voorts vroeg het bestuur van deze school VISSERIJGOLFJES Komt haring los Zal eindelijk de haring loskomen? Be gin deze week was de gemiddelde vangst nog 2 kantjes, woensdag werd evenwel haring gesignaleerd omtrent de 56 gr. N.B. meldingen van 30 tot 60 kantjes per schip en het bleef daar goed. Er waren zelfs vangsten van tegen de 100 kantjes. Het deel van de vloot, dat op 58 gr., 30 min. had gevist, heeft van die weelde evenwel weinig geprofiteerd. Het kon niet op tijd genoeg zuidwaarts komen. Hoe meer de barometer steeg, hoe har der de prijzen van de groene daalden. Er werd 60 tot 95 gegeven. Trekgroene werd goed gevraagd. Prijzen hier 90 tot 119. Jonge haring deed 69 tot 97. Kleine maatjes gingen weg voor 56 tot 69 per kantje, grote voor 69 tot 72. Steurharing, weinig aangevoerd, deed 60 tot 75. Er werden aan de Katwijkse afslag in totaal 1380 kantjes aangevoerd. Dit was er Veertien schepen kwamen er vrijdag aan de markt met een totale arnvoer van 2500 kisten verse vis, 140 stijve kabel jauwen, 390 kleine kistjes haring, 300 kisten verse vis van de schuitjes en 7.000 kilo tongen. Er waren 570 kisten schelvis. 145 kisten gul en kabeljauw, 145 kisten koolvis, 150 kisten wijting, 330 kisten makreel, 245 kisten haring en 60 kisten diversen. Aan de markt waren de traw lers Deining KW 8 met 550 kissen verse vis, 200 kleine kistjes haring en 30 stijve kabeljauwen. De VL 27, Burgemeester Heusdens, met 550 kisten verse vis, 200 kleine kistjes haring en 70 stijve kabel jauwen. De KW 165 met 25 kisten, KW 64 met 208 kisten, KW 46 met 286 kisten, 40 stijve kabeljauwen, IJM met 45 kisten, IJM 11 met 65, UK 50 met 50, UK 69 met 30. UK 118 met 50. UK 119 met 40, UK 164 met 60, UK 18 met 30 en TX 49 met 30 kisten. Naar de pufschult Negentig procent van de aanvoer van braadschelvis is vrijdag in de pufschuit gestort. Er was geen belangstelling deze vissoort. Grote schelvis deed f 17 tot f 11, grootmiddel f 15 tot f 10. klein- middel f 15 tot f 8, pennen f 15 tot f 8 en braad f 10 per kist van 50 kilo. Grote tong blijft duur. Een teken van weelde is dat echter niet. Er wordt name lijk heel weinig tong aangevoerd. De vis sers klagen steen en been. Grote tong deed vrijdag f 4.10 tot f 4.40, grootmiddel gehele of gedeeltelijke vergoeding van de kosten van schoolpsycholo gisch onderzoek. B. en W. stellen voor dit verzoek voor 1957 af te wijzen en het bij de begroting voor 1958 opnieuw te behandelen. Voor de opzet van de administratie van g>emeentewerken achiten B. en W. de aan schaf van een nieuwe telmachine tot een bedrag van 1.125 noodzakelijk. De finan ciële commissie kan zich, in verband met de bestedingsbeperking, hiermee niet ver enigen. Zij vindt dat de aanwezige elek trische telmachine op het kantoor van de gemeenteontvanger ook voor gemeen tewerken gebruikt kan worden. Bovendien is er ook nog een handtelmaehine op de afdeling financiën aanwezig. Piekertocht voor jeugd De vereniging Oegstgeester Christelijke Jeugdkampen organiseert voor zaterdag middag 13 juli een grote puzzeltocht door de gemeente, 's Avonds vindt in „Irene" de prijsuitreiking plaats, terwijl daar ook een spannende film wordt vertoond. De deelneming staat open voor alle kinderen van 10—16 jaar. Recital Henri Welbooren Volgende week vrijdag zal over de zen der Hilversum I 's morgens van 11.05 tot 11.35 uur een uitzending plaats vinden van een zangopname van onze plaatsge noot de heer Henri Welbooren. Het pro gramma omvat liederen van Franz Schu bert Doktersdienst De dienst van de huisartsen wordt mor gen waargenomen door de doktoren H. Varekamp. Geversstraat 45, telef. 21916, en J. H. Meissner, Geversstraat 45, telef. 21916. A-bom ontploft in Nevada Gisteren is boven het Amerikaanse proefterrein in de woestijn van Nevada een atoombom tot ontploffing gebracht, die op 460 meter hoogte aan een ballon was bevestigd. De bom, de krachtigste in de huidige serie proefnemingen, was driemaal zo sterk als de bommen die in 1945 op Hirosjima en Nagasaki vielen. Op vijf kilometer van het ontploffings centrum bevonden zich, in diepe loop graven verschanst, 2000 mariniers en 400 militaire waarnemers.. Alles was in orde met hen na de proefneming. Tevoren was bekend gemaakt, dat de radio-actieve neerslag niet noemens waard zou zijn. De ontploffing veroor zaakte een golf van hitte, die tot op een afstand van 20 km gevoeld werd en die enige kilometers van het centrum der ontploffing bosbranden veroorzaakte. Na deze golf van hitte volgden zeer krach tige schokgolven en een oorverdovende geluidsgolf. Uit de zwarte ontploffingswolken rees een groen-rode vuurbal op. Rondom de steel van de paddestoelvormige wolk ver spreidde zich een oranjekleurige wolk Stop Ternaayen verdwijnt Begin september zal men van Belgi sche zijde kunnen overgaan tot aanbeste ding van de grote nieuwe sluis bij Ter naayen voor schepen van 2.000 ton. Nadat België en Nederland tot principiële over eenstemming waren gekomen tot wegne ming van de stop, hebben de Belgische minister van operibare werken en de Nederlandse minister van verkeer en wa terstaat namelijk gisteren de technische aspecten van het plan onderzocht. Pieter S. op weg naar Vlissingen De kustvaarder Pieter S., die giste ren vroeg in aanvaring kwam met het Noorse schip Fernvalley, is gistermiddag op sleeptouw genomen naar Vlissingen. Ter hoogte van Westkapelle ging het schip gevaarlijk meer slagzij maken, hoe wel men voor het vertrek de ruimen had leeggepompt. De Pieter S. was eergiste ren, geladen met kolen uit Swansea ver trokken naar Rotterdam onder com mando van kapitein M. J. Teunissen uit Den Haag. PAUL KRIJGT VOLGENDE WEEK ZIJN INVALIDENWAGEN ZO LANGZAMERHAND zullen onze lezers zich wel hébben afgevraagd, of die nieuwe invalidenwagen voor Paul van Oijen uit Asperen, die in de Johanna- stichting in Arnhem woont, in het vergeetboek is geraakt. Maar dat is niet het geval. Een „gewone" wagen van het gangbare model is namelijk voor Paul niet geschikt. De wagen moest naar maat gemaakt worden. Er moesten dus allerlei voor zieningen worden getroffen eh uiteraard heeft de bouw daardoor enige tijd gevergd. Maar nu is het dan toch bijna zover, dat Paul zijn wagen zal krijgen. De volgende week zal de overdracht plaats hebben en dan hopen wij U lezers, die zo spontaan gezorgd hebt voor het benodigde bedrag, te vertellen hoe het allemaal in zijn werk is gegaan. f 3.50 tot f 3.70, kleinmiddel f 3.20 tot f 3.30, tong I f 3.10 tot f 3.20 en tong II f 2.70 tot f 2.80 per kilo. Grote regels kabeljauw f 52 tot f 39, kleine regels f 32 tot f 25, kisten grote kabeljauw f 60 tot f 56, kleine kisten kabeljauw f 65 tot f 49 per 125 kilo. Grote gul deed f 19 tot f 15, middelsoort f 13 tot f 11, torren f 8.50 tot f 8. Een hopeloze prijs! Zwarte koolvis per kist van 50 kilo. Grote schol en groot middel noteerden f 38 tot f 44, kleinmid del f 32 tot f 35, schol II f 32 tot f 35 en schol III f 25 tot f 12 per kist van 50 kilo. Wijting deed slechts f 10 per kist van 50 kilo. Voor vandaag Wat er vandaag aan de markt zou komen, was gisteren absoluut nog niet te overzien. De schepen, die rijp voor de thuisstoom waren, lieten zich niet horen. Marktrijp waren de SCH 27, VL 131 KW 153. De SCH 27 werd trouwens vrij dag al aan de markt verwacht In plaats daarvan verschenen plotseling de Deining, KW 8 en de VL 27 aan de afslag. Uiteraard rekende de handel ook op enige aan van de loggers en kotters, die langs de kust de schrale visserij op tong en schol blijven voortzetten Meer haring Uitstekende berichten komen er bin nen van een visgrond op 56 graden noor derbreedte en 0 graden lengte. Loggers doen hier trekken van 40 tot 50 manden verse haring. Ook de loggers, die zoute haring maken, waren tevreden ove vangsten daar. Om de Noord bleef de haringvisserij tegenvallen. De schepen deden hier trekken van 10 tot 15 manden. Op het Zand was het ook mager voor de vloot. Hier werden 60 tot 70 manden hoops, waarbij geen makreel, per etmaal gevangen. De loggers en kotters, die langs de kust vissen, gaven etmaalvangsten van 60 tot 80 kilo tong en 15 tot 20 manden andere vis door. Schraalhans beheerst dus het terrein langs de kust en op het Zand. Gewonde man land De Vlaardingse trawllogger VL 27, „Burgemeester Heusdens", die voor de vrijdagmarkt te IJmuiden verscheen, had een gewonde opvarende aan boord. De man had met een vinger van de rechter hand tijdens de afgelopen reis bekneld gezeten tussen een kantje haring en de rand van het ruim. De top van de vinger wa6 weg. De schipper riep de hulp van een hospitaalkerkschip in. Daar het Nederlandse schip „De Hoop" te Am sterdam lag, kwam het Duitse visserij- wachtschip, dat dienst had op de Noord zee, opstomen. De patiënt werd aan boord geholpen en verbleef vier dagen in het hospitaal. Donderdag, toen de VL 27 huistoe ging, werd de man weer aan boord genomen. Slechte visserij De visserij op tong en schol blijft uiter mate slecht en het is dan ook niet ver wonderlijk dat steeds meer Noordzee- kotters de industrievisserij gaan uitoefe nen en zich daartoe uitrusten met de lichte netjes. Vrijdagmorgen waren in IJmuiden bijvoorbeeld de Drijverkotters IJM 7 en 11 binnen. De schepen maakten reizen van twee weken. De vangsten? De IJM 11 had 1375 kilo tong in het ruim en wat schol. En de IJM 7 loste 1200 kilo en een zeer ge ringe bijvangstDe schippers en eige naren vragen zich af waar dit heen moet. HILl.EGOM Doktersdienst De dienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter A. F. ten Hoo- pen, Stationsweg 2, telefoon 5117. KSG. Op U/7 te Luxemburg overleg over Amerika's klacht, dat schrootaankopen geschieden bij één gecentraliseerde on derneming in Amerika met uitsluiting van anderen; Brussels schrootbureau zal daarna gelijke, kansen moeten geven aan elke Amerikaanse leverancier zonder enige beperking. FRANSE ZEGELS EREN JONGE VERZETSHELDEN ENDIGDEN we de vorige maal met een hele reeks diervoorstellin gen op postzegels, deze keer begin nen we met een aantrekkelijk drie tal, van de Spaanse Sahara: afb. 1, de struisvogel, afb. 2, kamelen, afb. 3, de gazelle, drie voor dat gebied ty perende diersoorten, voortreffelijk uitgevoerd, envoor een kleinig heid te koop, als men bedenkt dat de peseta ca. 8 ct kost! Het Luxemburgse prinselijk paar, prins Jean en prinses Josephine Char lotte. populair en geliefd in het mooie groothertogdom, kregen een groot be drag in geld van de bevolking bij hun huwelijk. Het typeert de Jonggehuw den, dat ze dit huwelijksgeschenk be- dooi G. J. Peelen stemden voor het in het leven roepen van een stichting, die een kinderkliniek gaat bouwen en in stand houden. Een drietal propagandazegels kwam voor dit doel, waarvan weer twee met de porttretten van beide oud6te prinse kinderen (zoals u weet is er inmiddels alweer een tweeling bijgekomen!) Afb. 4 prins Henri ,afb. 12 prinses Marie Astrid. Luxemburg zet daarmee een Advertentie Onzuiver bloed veroorzaakt Uw Rheumatische Pijnen. Krnschen zuivert dat bloed en Jaagt zo die pijnen eruit. Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, ter wijl gij met die tergende Rheumati sche Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief. vitaal Jaren vallen van U af en ge ziet 't lever weer van de zonnige kant Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. Eigenlijke V.U.-dag te Assen (Van een onzer verslaggevers) \V/ AARIN ligt het eigene van de Vrije Universiteit? Stellig, dat zij naar haar reglement verzekert optredende in afhankelijkheid van de mogendheid des Heren, draagster wil zijn van een dubbel beginsel, het beginsel namelijk, dat de vreze des Heren het beginsel der wijsheid is en dat vrijmaking van uitwendige banden het meest bevorderlijk ie aan de bloei der wetenschappen. Dit eigene heeft de heer J. Wilschut beklemtoond, toen hij dezer dagen namens het college van directeuren de eigenlijke V.U.-dag te Assen opende, om daaraan ook verder leiding te geven. De vorige avond, tijdens de bidstond, had prof. dr. A. D. R. Polman gesproken over het verbod uit Deuteronomium 22 om in de wijngaard tweeërlei zaad te ge bruiken. Voor ons. aldus prof. Polman, komt het er op neer. dat wij eenheid en zuiverheid moeten bewaren. Dat de werkzaamheid van het Gerefor meerde volksdeel voor zijn universiteit ook buiten de eigen engere kring bewon dering oogst het bleek uit het sympa thieke woord. dat. wat later op deze jaar vergadering, gesproken werd door de commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer. Met hem liet ook de burgemeester van Assen, de heer H. J de Dreu, gedurende een deel der verga dering van zijn belangstelling blijken. Delen wij voorts mede, dat aan H.M. de Koningin een telegram van hulde werd gezonden, waarmee de vergadering door het zingen van het Wilhelmus instemde. In de plaats vain de heer H. M. Olden- hof, aftredend en niet herkiesbaar, werd de heer J. D. F. van Halsema als direc teur gekozen. Bij de bespreking van de Jaarstukken werd dankbaar geconstateerd dat, voor het eerst sinds de oprichting, een balans is gepubliceerd, hetgeen het Inzicht ln de financiële situatie stellig vergemak kelijkt. Natuurkunde en de samenleving pROF. DR. G. J. Sizoo, sprak over de verhouding tussen natuurkunde en samenleving. De beoefening van de na tuurwetenschap zag de hoogleraar als werk, dat de mens als rentmeester is toe vertrouwd. tot ontplooiing ook op dit ter rein van de in de schepping gelegen i gelijkheden. De verhouding van V.U.. student kerk was het onderwerp, dat tijdens deze jaarvergadering nader werd bezien door de studentenpredikant ds. J. H. Mulder. Ds. Mulder zette uiteen, hoe allengs het inzicht zich heeft baangebroken, dat de universitaire wereld voor de kerk een werkterrein is van ongemene betekenis, eerst missionair, later ook pastoraal. Het instituut van de studentenpredikant heeft erkenning gevonden. Aangesteld door de kerk. vindt hij zijn werk binnen de uni versitaire samenleving. Dat van de student ook het een en ander mag worden geëist voor ons volksleven, deed, als laatste spreker, de heer Ad. Kuiper, de directeur van het Gerefor meerd jeugdcentrum, uitkomen. Vermelden wij nog, dat de begroetings bijeenkomst van woensdagavond, die door gezelligheid omvloog, onder leiding stond van ds. G. P. Hartvel t. Verdronken in zwembad In het natuurbad Heelderpeel is donder dag de 37-jarige mevrouw G Ver vers uit Maasdriel verdronken. In het Julianakanaal te Maasbracht is eveneens gistermiddag de 25-jarige mijn werker J. Aben uit Maasbracht verdron ken. sypathieke traditie voort, want dertig jaar geleden begon men daar een Jaar lijkse reeks, waarop achtereenvolgens de toen jonge kinderen van het groot hertogelijk paar werden afgebeeld. FRANKRIJK eert op een vijftal zegels, waarvan we er drie afbeelden, jonge verzetsstrijders, die hun leven lieten voor het vuurpeloton van de vijand. Pittige, onverschrokken koppen van jonge mannen, wier namen ons Neder landers niets zeggen, maar waarva zegels met naam en data toch zo wel sprekend zijn, omdat we ons hun daden en lot zo goed kunnen voorstellen, ge bukt als ook wij gingen onder de laars van dezelfde wrede, niets ontziende be zetter, die ook bij ons zoveel dappere mannen en vrouwen terechtstelde. Afb.5: de jonge marine officier Honorê d'Estienne d'Orvers, op 40-jarige leeftijd reeds ln 1941 terechtgesteld. Naast hem, afb. 6, Jean Moulin, die in 1943 stierf. 44 jaar oud en Robert Keller 46 jaar, gestorven vlak voor de bevrijding. Pakistan, nog niet zolang van het En gelse koloniale juk bevrijd, wil op een zegelreeks (afb. 8) laten zien, dat het verlangen naar vrijheid niet van daag of gisteren stamt, maar 100 jaar geleden reeds de eerste worsteling voor de onafhankelijkheid (struggle for In dependence) begon; 1857 Is nog door ketenen omgeven, 1957 staat vrij! JOEGOSLAVIË gaf een lange serie, d schitterend door Courvoisier In Zwit serland gedrukt, met voorstellingen van bloemen en planten, die in de genees kunde gebruikt worden Wie met de homeopathische geneesmiddelen ver trouwd ls, zal met een blik van her kenning de opschriften boven de bloe men lezen: afb. 9 digitalis of vinger hoedskruid, afb. 10 Atropa belladonna, bloem en vrucht, zoals we die ook van de aardappelplant kennen. België vierde zijn dag van de post zegel met een historische voorstelling, Maximiliaan I die 'n brief in ontvangst neemt van een bode. Dit wil er meteen aan herinneren, dat het dezelfde Maximiliaan was, die in 1491 Franz von Afnemer wordt gezocJite bron van kapitaal (Door onze economische medewerker.) DE PRAKTIJK van alledag heeft bewezen dat de huisvrouw uitzonde ringen daargelaten zeer gevoelig is voor alle soorten van kortingen, premies en cadeaus. Zij geeft hier zelfs de voorkeur aan boven zo scherp mogelijk gestelde prijzen. Deze belangstelling verklaart de zuigkracht die de grootwinkelbedrijven en vrijwillig filiaalbedrijven in levensmiddelen weten uit te oefenen, doordat zij op bonnen of zegels een korting van een bepaald aantal procenten geven. Toen deze magneetachtige invloed maal als - en paal boven water stond, zijn andere bedrijven gaan zoeken naar betere methoden om de concurrenten de loef te kunnen afsteken en de klant nog sterker aan zich te binden doch dan handhaving van een zo laag mogelijke prijs. Aangezien een korting stelsel en zo laag mogelijke prijzen onverenigbaar zijn met elkaar, moesten de scherpzinnige zaken lieden uit het andere kamp het over een andere boeg gooien. Het spaarsysteem werd daarom het antwoord. Een groot winkelbedrijf uit de Zaan streek was de eerste. Voor iedere gulden gekochte waren kon de klant een zegel een dubbeltje kopen; 490 van die ze gels gaven recht op een winstgevende obli gatie van ƒ50,—. Dit ging er in als koek (nog steeds overi gens). Op die obligatie wordt namelijk behoorlijke rente uitgekeerd, die minstens is en die verder wordt verhoogd in bepaalde verhouding tot het dividend op de aandelen. Op die manie - ontvangen de obligatiehouders dit jaar 7Vo. Hiermee de klant rechtstreeks betrokken bij de resultaten van de zaak; hij werd hier- dus gebonden terwijl het bedrijf, be halve de stijgende omzetten ook op voudige wijze contant geld ter beschikking kreeg en krijgt. Een ander Zaans levensmiddelenbedrijf kon niet achter blijven en kwam met gels voor de dag, die de huisvrouw, als een zeker aantal gespaard was, in staat stolde verschillende produkten voordeli ger te kopen. Ook deze vondst blijkt ef fectiever te werken dan een prijsverla ging. Daarna kwam een vrijwillig filiaalbedrijf aan bod, dat uiteraard de huisvrouw op een andere wijze moest prikkelen. Het Is weer een spaarsysteem geworden met zegels van 10 cent doch men behoeft niet Taxis machtigde de briefverzorging in de Habsburgse landen monopolstisch te verzorgen. Tot midden 1800 bleven deze posbrechten ln handen van leden uit het geslacht von Taxis, later Turn und Taxis genaamd. Motiefverzamelaare kunnen dus deze week hun hart weer ophalen. C ELEIDELIJK verschijnen er steeds meer overzichtelijke handlei dingen voor hen, die een bepaald mo tief kozen. Vooral door de Baden Po well herdenkingszegels, die ln vele landen verschenen en waarvan we er verscheidene afbeeldden, is de groep, dto de padvinderij en jamborees als on derwerp koos, de laatste tijd sterk toe genomen. Daarom vermeld ik hier met bijzonder veel genoegen een prachtig uitgevoerde, rijk geïllustreerde en vol ledig gedocumenteerde Engelse hand leiding voor die groep: „Boy Scout and Girl Guide Stamps of the world", door Gordon Entwistle, uitgegeven bij Cassell, Londen. Men kan het ook in Nederland bij hun agent bestellen, de firma Heinemann, Kauwlaan 17, Den Haag en bij de postzegel- of boek handel. te wachten tot er 490 zegels zijn gespaard. Reeds voor een kaart van 100 zegels wordt een bedrag van f 12.50 betaald. Maar er werd meer aan vastgekoppeld. Op die kaarten is ook textiel verkrijgbaar ter wijl men eveneens kan doorsparen tot f 40, waarna men een spaarbrief van 50 krijgt. Behalve 4 rente biedt deze kaart de mogelijkheid van een gratis ongevallen verzekering. Ook dit systeem blijkt een fameuze uit werking op de huisvrouwen te hebben, hoewel de directie thans met het oog op de geprikkeldheid in textielkringen liever niet met feiten voor de dag komt. Sparen Al met al hebben deze bedrijven wat op hun klanten weten te krijgen, waarbij zi) hen en passant tot sparen hebben weten te stimuleren. Voor zover wij van een maatschappelijk nadeel zouden kunnen spreken, zou dit ztfn dat deze stelsels er op hun beurt toe hebben bijgedragen dat een lage prijs alleen voor de klant geen voldoende aantrekkingskracht heeft. Hier door worden de marktverhoudingen enigs zins versluierd. De ontwikkeling heeft Inmiddels niet stilgestaan. Het spaarstelsel is thans ook overgeslagen naar een andere bedrijfstak. En zo hebben wij deze week kunnen lezen van een aandelenspaarsysteem, dat een in dustrie heeft ontworpen voor zijn afne mers-detaillisten. De overeenkomst met de andere stelsels is, dat die afnemers eveneens aan de zaak worden gebonden; het verschil ls dat zij geen huisvrouwen maar winkeliers (kap pers) zijn en dat er niet voor een obligatie, een spaarbrief of een uitkering In contan ten wordt gespaard maar voor een aan deel. Hierdoor wordt de spaarder automa tisch deelhebber in de zaak van de leve rancier, zij het tot een gering bedrag. Het systeem komt namelijk hierop neer, dat de winkelier bij contante aankoop van aan bepaalde produkten een waarde- zegel van 1 kan kopen (bij een bestelling 100 zelfs 4 van 1). Honderd van die zegels geven recht op een aandeel van f 100. Bij verkoop op de effectenbeurs levert dit aandeeltje momenteel aanzienlijk meer op (circa 60). Bovendien krijgt de spaar der-aandeelhouder een behoorlijk dividend (over 1956 was dit 12*/.). Mocht echter ooit een depressie het be drijf te pakken krijgen, dan zou de koers allicht beneden de 100 terecht komen, terwijl het dividend dan vermoedelijk ook wel heel laag zou worden of zelfs gepas seerd zou worden. Aantrekkelijke kant Laten wij deze pessimistische mogelijk heid echter buiten beschouwing, dan zit- r ook aan dit spaarstelsel aantrekke lijke kanten: voor de detaillist maar uiter aard ook voor de fabrikant, die belang hebbende afnemers krijgt en tegelijk een extra steun voor zijn omzet binnenhaalt. Het wachten is thans op nieuwe vond en. In deze tijd van kapitaalschaarste zijn die toch wel te verwachten. De klant blijkt ingedachte bron voor kapitaal te zijn, al blijft die stroom toch altijd bescheiden. TNE INTERNATIONALE credietbrief is bestemd voor U het bestrijden van kosten, waarop een toerist in het buitenland, met zijn vervoermiddel bij een on geluk betrokken geraakt, niet heeft gerekend. Deze „lettres de credit" worden uitgegeven door alle bij de A.I.T. (alliance internationale de tourisme) aan gesloten organisaties en ze zijn geldig in alle Europese landen. De A.N.W.B., die deze documenten dit jaar als een primeur voor ons land introduceerde, heeft er nu al 50.000 van afgegeven, door middel waarvan de bond zijn leden 40.000 gulden voorschoot. Vanzelfsprekend moeten deze kosten na terugkeer in het eigen land door de houder van het document met de bond worden ver rekend. /"JOK HEEFT de A.N.W.B. reeds vele buitenlandse toeristen, die in ons land door pech of door een ongeval waren gestrand, weer op weg kunnen helpen. In totaal was hiermee een bedrag van tien duizend gulden gemoeid. Tot en met eind mei van dit jaar werden door de ANWB ruim 50.000 internationale crediet- brieven aan gemotoriseerde toeristen afgegeven. Met het voortschrijden van het toeris tenseizoen zal dit aantal vanzelfsprekend aanzienlijk stijgen. JJEZER DAGEN is de ANWB-autokaart voor midden-Nederland van de pers gekomen, nadat eerder al die van noord-Nederland was verschenen. De kaart van zuid-Nederland zal ïr. augustus het licht zien. Deze kaarten zijn als het ware de verkeers situatie vooruit: het Velser- tunnelplan is als gereedzijnde aangegeven, mét ie aanslui tende wegen. Ook het complex bij de oeververbinding Schel- lingwoude is erbij vermeld, met de restrictie, dat het pas ln september zijn beslag zal krijgen. Het voorlopige ont werp voor Flevoland is aan gegeven, benevens de dorpen, die hier in de toekomst zullen ontstaan. Ook de E-wegen worden genoemd en de na- tuurschnonrijke gedeelten van wegen worden extra gemar keerd. De nieuwe autokaart ia door de eigen carthografische dienst van de bond ontworpen en voorzien van een uitvoerig plaatsnamenregister. J-JET toeristenbezoek aan ons 11 land is over april en mei gerekend teruggelopen en ook juni was minder gunstig dan een jaar geleden. Redenen daarvoor zijn, dat het Neder landse prijspeil niet meer rechtvaardigt, dat ons land een goedkoopte-eiland tn Europa wordt genoemd: niet alleen horeca-prijzen. maar ook die van levensmiddelen het i zijn hooggegaan. Bovendien is Een van de minst kostbare en zeker een van de rustigste manieren om op vakantie te gaan: met de fiets. Ondanks brommers, autas en scooters blijft de fiets nog steeds een geliefkoosd middel van transport. /~\P ENKELE DAGEN in juli en augustus zullen de (Belgische) Sabena-helikopters rondvluchten maken boven de (Franse) kastelen aan de Loire. De diensten zullen wor den onderhouden met Sikors- kis' S-58. Van geringe hoogte zal men enkele van Europa's meest vermaarde kastelen kun nen bezichtigen. Punt van ver trek en terugkomst is de heli port van Parijs. J>IJ HAVELTE in de bosaen van Overclnge Is een kam peer- en caravanterrein ge opend. Het terrein la tot atand gekomen door de gezamenlijke Inapannlng van de bevolking van Havelte, op wie een be roep was gedaan volgens de oude traditie van de Drentse ..naoberschap''. Na een Inlel- dingswoord van Haveltea bur gemeester. de heer J. KuU. Is de eigenlijke openingsplech tigheid verricht door de heer J. C. Wilman, lid van Gedepu teerde 8taten van Drente. JJE EUROPESE Motelfede- ratie (E.M.F.) heeft een eerste HJst van motels ln Euro pa laten verschijnen met da namen van 49 motel» ln negen landen. Merkwaardig genoeg komt Nederland er alleen in voor met het motel ln Amster dam: dat te Rijswijk, dat er veel eerder was, wordt niet vermeld. Italië is het sterkst vertegenwoordigd met 25 mo tels. waarvan 18 gesticht door en in het bezit van de Italiaan se automobielclub. fjE HEER De Groot, voorzit- ter van de Horecaf-afde- ling Nijmegen, heeft in een vergadering tian de Kamer van Koophandel van die stad de vrees uitgesproken, dat Nij megen dit jaar een saaie stad zou worden, daar het vrijwel rerstoken blijft van toeristi sche attracties. Dat is te ge- oaarlpker. daar men tn Duita- land. vlakbij voor de Nijms- genaren, uiterst actief ls.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5