CHRISTELIJK De kerk ten plattelande Puzzel mee Alleenstaande vrouwen vragen meer begrip Oecumenische raad Nederland schreef metropoliet van Moskou (Ml £*aMEn? INNSBRUCK De P.B.O. in de praktijk 2 KANTTEKENING Vragen van predikanten V Vit Voord en Dienst ontlenen wy aan Theologie en Praktyk een stuk uit eet artikel van de heer P. de Jong, directeur van het Sociologisch Instituut der Hervormde Kerk. Het gaat over de veranderingen ten plattelande. De heer De Jong vertelt daar ook het een en ander van vragen die hem by ayn besprekingen met predikanten gesteld werden. Wy geven enkele vragen en antwoorden: J£UNT U als „man van gociale zaken" mij niet behulpzaam zijn om alle pendelarbeiders in mijn tot voor kort ongerepte plattelandsgemeente kwijt te ra ken, door deze daarginds huizen aan te bieden?" was de vraag van een predikant. Het ant woord kan slechts luiden: „Uw vraag moet om de open hartigheid gewaardeerd worden, maar is in wezen on-christelijk. U moet dankbaar zijn dat uw ge meente zoveel vogels van diverse pluimage gaat tellen en dat uw Eemeente uit de sfeer van een dus onderonsje wordt „bevrijd". H°E moet ik het Woord ver kondigen in een gemeente, die in snel tempo van een echte plattelandskerk uitgroeit tot één waarin industriearbeiders, em ploye's, bedrijfsleiders en inge nieurs ook hun plaats wensen in te nemen. Antwoord: „Vorm kleine ge- sprekskringen, niet straatsgewij- ze, zoals bijv. bij het groothuisbe zoek, maar beroeps- of bedrijfs- taksgewijze. Laat deze mensen vertellen over hun werk, hun mo gelijkheden en moeilijkheden, hun tocht door het leven. Confronteer deze gespreksgroepen na een zekere inlooptijd met elkaar, de boeren met de bedrijfsleiders, de landarbeiders met de fabrieksar beiders, de huisvrouwen uit de ver schillende gezinnen en leg vooral ook verticale verbanden tussen deze kringen en laat de meningen maar eens botsen. Geef zo nu en dan een tekstwoord ter overden king aan enkele boeren, landar beiders. fabrieksarbeiders, be drijfsleiders en enkele huisvrou wen uit deze kringen mede en vraag na enige tijd hun reacties en bespreek deze in kleinere kring. Bouw uit deze visies uw preek op en treed, aldus doende, in uw prediking in dialoog met uw gemeente zodat zij ook zichzelf kan herkennen en de gemeente u herkent (en omgekeerd)." ..Hoe kunnen wij de nieuw- gekomen leden als gelijkwaar dige leden in onze gemeente begroeten als de vrije plaatsen slechts in de uithoeken van het kerkgebouw voorkomen en de import zich als een nieuwbak ken categorie van armen moet gevoelen?" Antwoord: „Als de revolutie in zake vrije plaatsen in de kerk vooralsnog te ingrijpend is, pleeg dan overleg met jongeren, met non-conformisten en niet-traditi- onelen en tracht tot een herschik king der plaatsen te komen". LIOE MOETEN WIJ ons be staande verenigingslokaal gebruiken nu de gemeente haar exclusieve plattelandskarakter verliest en andere gezichten of opvattingen in de kerk opdui ken?" Antwoord: „Begin met het groengetrijpte katheder en de sprakeloze rijen stoelen daarvoor te verwijderen. Het éénrichtings verkeer van het woord, komende van het katheder en gaande naar de stoelen, heeft reeds teveel de dood in de pot gebracht. De „mo derne" mens wenst het gesprek. Koop een ronde tafel en gezellige stoelen en schep de sfeer waarin het gesprek kan beginnen. Laat an deren het woord voeren, luister vooral naar datgene wat zij niet kunnen of willen zeggen. Dit laat ste is moeilijk maar uiteindelijk veel belangrijker." Teveel liggen talloze gemeen ten, zo besluit de heer De Jong, nog verankerd in een vroegere tijdslaag, te weinig is de kerk nog de vreemdeling die vrij, kritisch, bemiddelende of revo lutionair haar woord brengt in een wereld, ook plattelands we reld, die zich voortdurend en ingrijpend wijzigt." Een oproep in West-Duitsland Geen medelijden, wel respect Na het wonder Ook alleenstaande vrouwen willen ernstig genomen worden en dat zal uit allerlei dingen moeten blijken. Frau Pfarrvikarin Lydia Prager, de ui leidster van de onlangs in West-Duitsland opgerichte „Arbeitsgemeinschaft Tijnjê en Zoutkamp; naar Wijhe: W. J. für Berufstatige", heeft als inzet voor een grootscheepse actie tot het om Bovendorp te Wapenveld. Examens. De classis Zutphen heeft praep. geëxam. en beroepbaar verklaard zetten van de nu nog vaak verkeerde geestesgesteldheid ten aanzien van het I recht op respect der alleenstaande vrouw, een de aandaoht trekkend artikel geschreven in het Evangelisch Gemeenteblad voor Württemberg. OPGAVE PUZZEL 61 Horizontaal: 1 Dans, 3 Pantoffel, 6 Sp. rivier, 7 Moeite, 10 Eerder, 11 Zang- noot, 12 Knol, 16 Rekening, 17 Verlaag de toon, 19 Watering, 20 Gebogen, 22 Drank, 24 Omslag, 25 Rustig. Verticaal: 1 Roofdier, 2 Ongebonden, 3 Zangnoot, 4 Vergrootglas, 5 Biersoort, 8 Wijnmaat, 9 Liriet 13 Rijstbran dewijn, 14 Jav. huisvogel, 15 Tijdwijzer, 16 Bladader, 18 Niet breed, 21 Knaag dier, 23 Grondtoon. OPLOSSING PUZZEL 60 Horizontaal: 1 Toestaan, 7 Noors, 8 M.C., 10 Mok. 12 Murw. 14 Ge. 15 Luis ter. 17 Ut, 18 Sein, 19 Aks, 21 Re. 22 Niets. 24 Geslaagd. Verticaal: 1 Tumult, 2 En, 3 Som, Toorts, 5 Ark, 6 /s, 9 Cru, 11 De. 1 Wikkel. 14 Griend. 16 Eer, 17 Ui, 19 Aii 20 Sta. 22 Ne, 23 S.A. dag uit, is een groot aantal n zeer vele beroepen werk zaam. Men vindt dit een vanzelfspre kendheid en bijna niemand denkt aan de bijzondere problemen in het leven van deze vrouwen, van wie ongeveer een derde getrouwd is. Het grootste ge deelte dus in West-Duitsland onge veer vier miljoen vrouwen ongehuwd, gescheiden of weduwe. Velen zijn vol komen op zichzelf aangewezen. Zij be zitten niemand, bij wie ze terecht kun- „In de laatste jaren", zo schrijft Frau Prager, „zijn allerlei historische en sociologische onderzoekingen inge steld om na te gaan hoe eigenlijk door de industrialisatie en de specialisatie van de arbeid het gekomen is tot hef werken van zo vele vrouwen buitens huis. Het is duidelijk, dat in de groep der alleenstaande werkende vrouwen zich een nieuwe „stand" heeft ge vormd, ten opzichte waarvan de be moeiingen om deze de juiste waarde ring en de juiste plaats te geven nog lang niet afgesloten zijn. Wij zullen deze „stand" ernstig moeten nemen. Dat zal o.m. tot uitdrukking dienen te komen in de woningbouw. Want ook de ongehuwde vrouw heeft een goede woning nodig, waarin zij gas ten kan ontvangen". Dit ernstig nemen, aldus vervolgt de schrijfster, moet zich niet minder uiten In het respect voor deze vrouwen, die geen medelijden vragen. Dit respect nu zal in het leven van de arbeid zeer concrete vormen mbeten aannemen, niet alleen wat betreft de promotiekansen en de salariëring, maar vooral wat de gesprekstoon aangaat. Dat ook de kerk op dit punt een be langrijke taak heeft, wordt eveneens door Frau Prager betoogd. „De kerke lijke gemeenten hebben nodig hart en verstand, ondernemingslust èn hulp aan de eenzamen. Zij zullen moeten beden ken, dat het hier vaak gaat om vrou wen, die in het bedrijfsleven verant woordelijke posten bekleden en die on getwijfeld in staat zijn ook in de kerk grote verantwoordelijkheid op zich te Lydda voor God! Een hele ge meente keert de oude goden welke zij ook mogen zijn de rug toe en geeft zich over aan de Here. Nu kunnen geestelijke keurmeesters, als zij de geschie denis in Handelingen negen heb ben gelezen, wel zeggen, dat het een „wondergeloof" is, maar daar Nederlandse hervormde kerkjweet de Bijbel niets van. Het staat er, zonder enige restrictie: toen alle be woners van Lydda en Sa- ron de man Aenéas, die acht jaar ver lamd op zijn bed had gele gen, zagen, na dat Jezus Christds hem door de dienst van Petrus gezond had gemaakt, bekeerden zij zich tot de Here. Niemand heeft dan het recht daar wat af te doen. Want is er iemand, die de Hei lige Geest durft voor te schrijven hoe Hij aan de bekering van men sen moet werken? Laten wij ons alleen maar heel erg verblijden, dat het gebeurt. En geloven, dat het nóg kan, dat om een voor beeld te noemen zelfs nu nog een stad als New York zich kan overgeven aan God! Beroepinusiverk Beroepen te Langerak en Bruchem Kerkwijk: A. van Brummelen te Barne- veld; te Zijderveld: A. van Brummelen te Barneveld; te Mastenbroek: P. J. Bos, kand. te Veenendaal. Bedankt voor St. Martensdijk: G. H. van Kooten te Genemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Enkhuizen (als legerpred.) C. M. Boerma, kand. aldaar die dit be roep ook aai;n< Aangenomen 0Sellingen: kand. J. W. de Roo te Ruinerwold, die bedankte Houwerzijl, Lemond, Murmerwoude, heer G. J. Heersink te Aalten, kand. aan de V.U., die een eventueel beroep gaarne in overweging zal nemen. Bedankt voor Nieuwdorp (Zld.) H. J. van Duinen te Willemstad. Geref. Kerken (ond. art. 31) Beroepen te Bussum: G. Hagens te Hille- gersberg. Examens. De classis Groningen en Warffum hebben praep. geex. en beroep baar verklaard de heren T.J. Keegstra te Groningen en J. Klamer te Roode- school, beiden kand. aan de Theol. Hoge school te Kampen. Christelijk Geref. Kerken Hongaarse Lutheranen naar conferentie De secretaris van de Lutherse wereld federatie, dr. Lundquist, heeft te New York meegedeeld, dat Hongarije en Oost- Duitsland afgevaardigden van de Lutherse kerk toestemming hebben verleend deel te nemen aan een conferentie van Luthe ranen uit alle delen van de wereld te Minneapolis in de Verenigde Staten. Roek VAN DT DAG Stenfert is ter be- - i het pe riodiek Gazette, „international journal of the science of the press". Het periodiek hadden wij uit anderen hoofde reeds le ren kennen en bijzonder ook waarderen. In de nog korte^tjjd van zijn bestaan heeft het zijn lezers-al aan zich gebon den door een serie belangrijke artikelen, op het perswezen en in ruimere zin op het voorlichtingswezen betrekking heb bende. Met wetenschappelijke publica ties op ons terrein zijn wij. die aan de krant werkzaam zijn. niet verwend. Daarom al voorziet dit orgaan in een behoefte; het doet het nog eens te meer door de knappe wijze van verzorging. Ieder die op pers- of voorlichtingsgebied werkzaam is kunnen wij het aanbevelen. In de redactie zit onder meer de Am sterdamse hoogleraar Baschwitz. Moeder. Ja, die wist 't wel.' Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA! dót tvas het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAIZENA steevast DU RYE A en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DU RYE A te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DU RYE A Halve eeuw geleden gepromoveerd Vandaag is het 50 jaar geleden, dat mr. B. de Gaay Fortman, op 21-jarige leef tijd, promoveerde op een proefschrift over Gijsbert Karei van Hogendorp en de grondwet van 1814. Mr. De Gaay Fort man, die in 1912 korte tijd op Curagao verbleef, ontwikkelde zich tot een erkend deskundige voor de Nederlandse Antil len, zowel als rechtsgeleerde als door zijn geschriften over de politieke geschiedenis en zijn biografische nasporingen. In 1954 werd hij gepensioneerd, nadat hij vele jaren de functie had vervuld van rechter in de arrondissementsrechtbank te Am sterdam. Mr. De Gaay Fortman is o.m. commandeur in de Orde van Oranje- j Nassau. Hij is sinds 1953 drager van de i zilveren anjer van het Prins Bernhard I Fonds, o.m. wegens zijn belangrijk aan deel in de stichting van het voor het Nederlandse geestesleven der 19de eeuw zo belangrijke Reveil-archief en zijn j werk ten behoeve van de band met de I overzeese rijksdelen in de West Mutaties moderamen Theol. Hogeschool te Kampen Nadat zij beiden met emeritaat zijn ge- gaan. zijn ds. S. W. Bos te Leeuwarden en ds. F. C. Meyster te Rotterdam nu j ook afgetreden als president en scriba' van het curatorium van de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kam- j pen. In hun plaats zijn gekozen als i president-curator ds. P. D. Kuyper te1 Sassenheim en als scriba ds. D. Scheele te Assen. Als assessor treedt op ds. P. N. Kruyswijk te Amsterdam en als sub scriba ds. L. ten Kate te Stedum, welke vier predikanten nu het moderamen van het curatorium vormen. Ds. Meyster is niet minder dan 26 jaar curator en 22 jaar scriba geweest. De oecumenische raad van kerken in Nederland heeft in een schrijven aan de metropoliet van Krontitsky en Koltfnna te Moskou, Nikolai, na dank tè hebben gebracht voor de ontvangen groet ter gelegenheid van het Paasfeest, de aandacht gevraagd voor hetgeen zich in Hongarije heeft voorgedaan.. „Deze gebeurtenissen hebben ons diep getroffen. Het Hongaarse volk zocht zijn vrijheid. Het werd neergeslagen door militaire macht. Een gevoel van beklemming bevangt ons. als wU eraan denken, dat de kloof tussen de landen van oost- en west-Europa mede hierdoor breder en dieper is geworden. Wy betreuren het, dat w\j op dit ogen blik geen mogelijkheid zien met u, als kerken, een weg te zoeken om leed tegen te gaan. Het lijden van onze broeders en zusters in het geloof in vele landen vervult ons met groeiende verontrusting. Ondanks dit alles blijft onze verbon denheid met u in de liefde Gods, die ts in Jezus Christus onze Heer. Wij willen, dat deze groet een zichtbaar teken hiervan is", aldus het schrijven. Eind goed - al goed RADIO vanavond I Voor het laatst is gisteravond voor de N.C.R.V. „de jeugd uit- En het eind goe~d->al goed, niet alleen omdat de laatste aflevering van het bekende seriehoorspel van Jan de Vries zo-genoemd was, maar ook omdat deze laatste uit zending in kwaliteit niet voor de voorgaande uitzendingen on derdeed. Daar waren-weer de goede dirflqgen, de ontroerende menselijke voorvallen, waardoor Fervaal-ouverture van D'Indy (19.15 uur) Paul Marie Theodore Vincent d' Indy werd 27 maart 1851 te Parijs geboren, studeerde orgel bij César Franck, stichtte in 1896 een hoger muziekinstituut, de zgn. „Schola Cantorum" waar hij compositie- en directielessen gafen stierf op 2 december 1931. Het- hoofdaccent Indy's werken ligt wel op ieder in dezê hoorspelen iets 4'e. irw^rumentale ^muziek^ die een van zijn eigen leven icon terug- h vinden, daar was ten slotte ook de blijde climax van verloving en huwelijk. Alles is goed ge komen in de familie De Wit. Want het was toch ten 'diepste typisch Frans idioom heeft. Opval lend is hierbij de fraaie instrumen tatie. Vincent d' Indy schreef 5 opera's, waaronder een mysterium of lyrisch drama „La Légende de ---- Saint Christophe". In zijn opera's het geloofsvertrouwen, waardoor „Fervaal" en ,,l' Etrager" is zowel vader en moeder De Wit, dié invloed van César Franck als van de stijgerende jeugd moesten Richard Wagner te bespeuren. De leiden,'zichzelf weer geleid wis- ouverture tot de opera „Fervaal" wordt vanavond gespeeld door het Radio Filh. Orkest o.lv. dr. C. L. Walther Boer. Vakantieverticr aan de plas. ten. Dat viel ook in deze hoor spelen te beluisteren. En daar om misschien vooral is dat uurtje van de N.C.R.V.-vrijdagavond zo'n belangrijke plaats gaan in nemen in vele gezinnen. De fa milie De Wit is een begrip ge worden, een goed begrip. Met het koraal van Bach „Jezus, weugde van mijn leven" ein digde ,.De jeugd vliegt uit" en in dit teken moeten uiteindelijk alle gebeurtenissen in dit se- riehoorspel van de christelijke omroepvereniging gestaan heb ben. Bereidt U zich voor op het d. NEUROTONIC 2st helder houdt. Hij had in het voorbijgaan nieuwsgierig naar deur nummer 15 gekeken, maar hij was niet nieuwsgierig genoeg geweest om te kloppen en met zijn onbekende „vriend" kennis te gaan ma ken. Het was stil op de hotelgang. Het liep te gen achten. De meeste gasten waren, naar Oos tenrijkse gewoonte, nog aan de avondmaaltijd. Het was iets té stil. Er hing iets van beklem ming op deze kale gang. De verlichting was zui nig en de enkele lampjes gaven een onbestemd geel schijnsel. André Rost stond gereed om de sleutel in het slot van zyn kamerdeur te steken. Hij keek nog even de gang in, voordat hij binnenstapte. Nauwelijks was hij zijn kamer ingegaan, of een gil, die weinig menselijks meer had, ver scheurde de stilte. Op de gang klonken snelle voetstappen en hun geluid was al verdwenen, toen André de deur van zijn kamer had open gegooid om te zien wat er gaande was. De naargeestige gil gierde nog na in zijn oren. André aarzelde ditmaal niet om kamer 15 bin nen te gaan. Er hing een geur, die hem even aan een te zoet parfum deed denken. Vol afgrijzen keek hij naar het lichaarp van een dikke man. Er was geen beweging in. Het was dikke Fritz. In zijn val had hij een stoel omvergesleept en het heft van een lang dolkmes stond vreemd rechtop, ter hoogte van zijn hart. André Rost deed een aarzelende stap nader en deinsde dan terug. Hij gooide de deur van ka mer 15 dicht en rende de trap af. Hij stormde op Mizzv af en zijn Duits was gebroken door de snelheid en de spanning. Mizzy begreep het eerst niet, maar ze belde snel de politie en alar- 'Qaadóeló in VAN meerde de directeur van het hotel, een lange man, die ondanks de ernst van het ogenblik toch nog met gracieuze danspassen liep. Toen André in zijn gezelschap voor de tweede keer kamer 15 binnenging, hing er nog die vreemde geur van dat zware, zoete parfum. Al leen vager, maar nog voldoende om het te kun nen waarnemen. Het lichaam van Fritz lag onaangeroerd. De directeur ^zweefde er om heen. „Niet aan raken", zei hij, „de goede naam van mijn hotel staat op het spel. Slechte reclame." André Rost was te verbijsterd om in debat te gaan. Dit was meer dan hij kon verwerken. Deze man stond bij een vermoorde en hij dacht het eerst aan de schade, die zijn zaak zou kunnen oplopen uit de publiciteit, die dit geval zeker zou hebben. Deze dikke man was zeker niet zijn vriend geweest, maar in de loop van de dag was het toch een soert verre kennis geworden. En nu lag hij daar op die kale houten vloer: dood. "Was hij uw vriend?" vroeg de directeur on verwacht. André schudde het hoofd. „Ik kende hem niet eens". "Hij vroeg naar u, toen hij hier aankwam, ver telde Fraulein Mizzy", zei de directeur en er klonk een spoor van argwaan in zijn stem door. De politie verscheen met drie jnan. Twee mannen in uniform en de derde in burger. Die stelde zich voor en daarna de vragen. De andere rpannen begonnen naar mogelijke sporen te zoeken. André Rost vertelde wat hij wist. Hij legde er de nadruk op, dat hij de vermoorde niet ken de, maar verzweeg niet hoe hij op nogal vreem de manieren bij deze zaak betrokken scheen te zijn. Herr Inspektor Zuckwaller, de man van recherche noteerde zijn verklaringen ernstig langzaam. André vertelde over de trein, waar eerst de ober naar de dikke man hajl gevraagd, van de man met het litteken, van de ruzie in München tussen die twee mannen. „Waarom denkt u, dat Müller naar u vroeg, toen hij hier kwam?" vroeg de politieman, na dat André hem ook dit had verteld. "Dat is me een raadsel", antwoordde Rost, "hij kende me niet en toch, nu ik et over denk, was die man de hele reis in mijn buurt". Terwijl de man ook dit noteerde, bedacht André, dat hij vakantie had en er eigenlijk weinig voor voelde in dit geval betrokken te worden. De beide andere politiemannen hadden hun onderzoek verricht. „Geen afdrukken. Niets", verklaarden zij, alsof ze tegelijkertijd tot deze slotsom waren gekornen. "Laten we naar beneden gaan", zei inspecteur Zuckwaller, "ik geloof niet, dat we hier nog iets kunnen doen. Is dokter Zahngreber nog niet hier? Hebben jullie de bezittingen doorzocht?" (Wordt vervolgd: het tprogramma dat de V.A.R.A. vanavond om vijf over acht brengt, verzorgd door Ton- ny's Schifferstein's Znmercaba- ret in Loosdrecht. Ook de K.R.O. verwaarloost de vakantie niet en zendt van tien voor negen tot half tien een mu zikaal programma uit gelardeerd met tips over vakantie en va kantieplannen. Morgen brengt de radio twee programma's van het Holland Festival. Om tien over drie is voor de A.V.R.O. het Resi dentie Orkest onder leiding van Pierre Monteux te horen. Gespeeld worden de klassieke symfonie van Prokofieff en Concert voor Viool en Orkest van Strawinsky. Na het nieuws van elf uur morgenavond speelt het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otter- lo het Concert nr. 4 in G voor piano en orkest van Beetho ven. (K.R.O.) Programrr.a voor morgen VARA: 8.00 Nws Weer of geen weer VPRO: 10.01 Herv. kerk AVRO: 12.0i Wij hebben op deze plaats giste ren een opmerking gemaakt over de actualiteit van de televisie en1 wel naar aanleiding van een tele foongesprek, dat Paul van 't Veer met de C.B.S.-correspondent Da niel Schorr in Moskou had over de recente gebeurtenissen in de Sow- jet-Unie. Het zou onbillijk zijn, als wij de radio niet noemden. Gister avond greep de Vara in haar ru briek „Dingen van de* dag" zo'n Dr. P. J. Muntendam, de direc teur-generaal van de Volksgezond heid sprak er -over de Aziatische griep. Niet alleen het onderwerp was actueel, maar ook de aanpak van deze deskundige, die, een beet je geïrriteerd bïjna, de publiciteit hekelde, die aan de overigens volmaakt onschuldige epidemie is gegeven. Het was, nemen wij aan, iets anders, dan men zich had voorgesteld, toen men hem voor deze rubriek aanzocht. Dr. Muntendam ging in het geheel niet op de ziekteverschijnselen in (die trouwens nu iedere Nederlan der wel zal kennen), maar bepaal de zich tot een geruststellend woord in de baaierd van agitatie, die dezè Aziatische griep tot on derwerp heeft. Misschien was het jammer, dat dit gèzegd moest worden; de radio scoorde echter een uitnemend doelpunt in de strijd om de actualiteit. i Land- 12.43 13.15 Meded. of ork; 13.55 Beurs 14.40 Pianorecital; 15.10 Nederli levensstijl, caus; 15-25 Gram. ITi 15.45 en 17.15 Ronde v. Frankrijk); meded; 12.33 V. >spel; 13.00 Nw 13.20 Metropo .00 Logboek 193 se char 18.15 Ronde 17.30 i ichte r 19.00 Kinderkof toekomst Nws: 20.0 21.00 „Ee Ronde v. 22.30 „Lil idreigt ook :rlj. 2. Woning en bedrijf. 3. De van onze griendcuituur; 20.00 5 Promenade ork.. koor en sol: n vriendendienst", hoorsp; 21.50 Frankrijk: 22.00 Viool en piano; de hoek"; 23.00 Nwi Act; 23.21 4.00 Vd jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Hei .45 ,,G< d jeu dienst; afrekenen. Heren!"; 13.00 Nws; 13.05 Me ded. of gram; 13.10 Gram; 14-00 Boekbe- spr; 14.20 Pianokwart; 14.55 ..Het masker af", caus; 15.10 Holland Festival 1957: Re sidentie ork. en solist; 16.00 Sport; (Tus- de dag; 8.00 Nw: Radio-Philharm. ork. en solist; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.05 Schoolradio; 17.40 ■■(■■■■■PIMjHHMH delen overzee: Ds. H. L. Beek: Soróng, een nederzetting in Nw.-Gulnea ".we'- kop; 18.00 Orgelconc; 18.35 Sportuitzend; 18.45 Gram; 18.50 Boekbespr; 19.00. Nws. en weerber; 19.10 Viool en clavecimbel; 19.55 Parlementair coram; 19.50 Gram; 21.55 Zigeunerkwint; 22.10 Het Midden-Oos- xeldpolitiek, •XS" iportrevue. VPRO: 17.00 •ereld", caus; 17.15 Het VARA: 17.30 Voor de 17.50 Nws. en sportuitsl; 18.05 Journ: 18.30 Zigeunerork; 19.00 VARA- ïe; 19.30 Promenade ork. AVRO: Nws; 20.05 Gevar. muz; 20.50 Ronde ■ankrijk; 21.00 Cabaret; 21.25 Gram; 22.45 I Maandag 8 Juli 1957 t. op. 24. (Frühlinj •rdenking; to. Wilhelm Kempff, III. Missa Solemnis i i ii. 298 m. NCRV: 8.00 Nws. 8.15 Orgelconc. IKOR: 8.30 KRO: 9.30 Nws; 9.45 Gram; is; 11.30 Gram; 11.35 Planore- Inslr. octet; 12.20 Apologie; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. s; 13.10 Instr. trio; 13.25 Llch- 15 Boekbespr; 14.00 Radio Phil- en stilst; 15.00 Strijkkwart; 18.30 Vocaal dubbelkwart; de kerken; 19.05 Gram RO: 19.45 Nws: 20.00 Gra iO Cabaretprogr; 21.20 U b de partij? caus .'130 jrsp; 22.15 Pre 22.' 3.1! Residentie-orkest. MAANDAG 1 I. 402 m. AVRO: 7.00 Nwi viool. Wil» ïr. 22 in f ■lijn. Diri Behalve het programma van samenzang van geestelijke liede ren om half negen morgenavond verzorgt het Britse Light Pro- gramme (1500 en 247 m) ook nog om kwart over tien een uitzending over de christelijke hymnes, hun muziek en hun be tekenis. Televisie Programma voor maandag KRO: 20.30 Blik in de monitor; 20.55 'i NTS: 21.Ï5—22.00 Holland Festival: Bal- j_JET jongste nummer van „De Werkgever", het orgaan van het j Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers, is geheel gewijd aan het speciale onderwerp van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Het is een belangrijk nummer ge worden, waarin zeven deskundigen j op het gebied van de p.b.o. onder scheiden aspecten van het onder werp hebben belicht. Overbodig kon dit nummer niet j heten. Er bestaan over de p.b.o. nogal wat misverstanden. Er is bij velen ook vóóringenomenheid. In theorie is het alles wel in orde. Maar de ver wezenlijking in de praktijk laat nog tezeer te wensen over. Kenmerkend was in dit opzicht wel het liberale rapport, dat onlangs is verschenen. Hoewel men moeilijk kan staande houden, dat er met be trekking tot de verwerkelijking van de p.b.o. een snel tempo wordt ont- wikkeld, bleek uit dit rapport, dat het vele liberalen toch nog te vlug gaat. TVE liberale wijsheid resulteerde in dit rapport in een advies om het voorlopig maar te houden bij een soort langzaam-aan-actie. Hoe is het, globaal genomen, ge steld bij de christelijke werkgevers? Cijfers zullen hier wel ontbreken. Voor zover er ook bij hen reserve bestaat tegen de p.b.o., kan de uit- gave van dit nummer gelden als een moedige daad. Mits natuurlijk de inhoud, opgebouwd uit voortreffelijke betogen, niet voor kennisgeving wordt aangénomen. Want de bijdragen laten ons niet in het onzekere: de bedrijfsorganisatie is een gedachte van onverdacht christelijken huize. Het zijn mannen uit de christelijke maatschappelijke beweging geweest, die hier pioniers werk hebben verricht. Geheel in deze lijn ligt het het is blijkbaar niet helemaal overbodig wanneer in meer dan één artikel in dit bijzondere nummer de opwek king weerklinkt: laten we ons niet afzijdig houden, maar laten we onze actieve medewerking blijven ver- lenen. JJJET reeds tientallen jaren in onze kring bestaande ideaal moet tot werkelijkheid worden gebracht: in: deze duidelijke taal, niet voor tweeër lei uitleg vatbaar, formuleert een van de schrijvers in dit nummer zijn' opvatting. Niet ten overvloede wordt het zo gesteld. Want er aan vooraf gaat, tot tweemaal toe, de mededeling van reserve onder werkgevers. Over het jongste verleden: „Toe-j gegeven zij, dat er destijds in de kring van de werkgevers ook wel velen waren, die ten aanzien van het verlenen van een zekere medezeg genschap aan de werknemers een zeer gereserveerde houding aan- En over het heden: „Bij sommige' werkgevers bestaat ook nog wel eenl zekere terughoudendheid om de werk-| nemersvertegenwoordigers zo nauwi 1 te betrekken bij de economische vraagstukken van een bedrijfstak". Mede daarom voltrekt de ontwik-1 keling van de bedrijfsorganisatie zich traag. s jyjAAR dezelfde schrijver is nie| onduidelijk: „De inhoud van de wet behoeft onze christelijke werk gevers en werknemers geenszins te verhinderen om con amore te wer- ken aan de uitvoering daarvan sterker gezegd, het verdient zelfs aanbeveling om bij de uitvoering diei 1 wet hartelijk medewerking te ver] lenen, ten einde daardoor te bereiken j dat de bedrijfsorganisatie zich alsno; kan ontwikkelen naar de bedoelinf die wij er mede voorstaan". Zó zien wij het ook. De keuze var de bedrijfsorganisatie betekent aar U de ene kant een afwijzing van hel kille individualisme, aan de anderi u kant een afwijzing van de dodelijk^ verstatelijking van het leven. Dat kan alleen, indien het maat schappelijk bestel ook werkelijk to leven wordt gebracht naar zijn eige wezen en zijn eigen aard. Tcgelij wordt dan, om met een ander schri; ver in dit nummer te spreken, me© gewerkt aan de oplossing van twe der voornaamste problemen van d moderne tijd: het vraagstuk van dl machtsconcentratie en het vraagstuk van de arbeidersemancipatie. Met dit openhartige en overtuigen! de bijzondere nummer over de p.b.o valt liet Verbond van Protestant», p Christelijke Werkgevers stellig gelul te wensen. Advertentie BRUIKBAAR IJZER ARDINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2