Ilkuwe £d&sri)e GTouraiti Zuivering in de Sowjetunie wordt krachtig voortgezet Niets bijzonders verzekert prof. met de griep, Muntendam Rode leger hecht achter Kroesjtsjefs politiek „Een golf van gramschap" Geen absoluut verbod tot gebruik van kernwapens Vrijhandelsgebied, zonder landbouw, aanvaardbaar SoleX Ui: «li! ZATERDAG 6 JULI 1957 BUREAUS: Steenstra ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter- Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10999 Chef-red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StuitfiMstuli U «hfMfwti myn lj*l in i<jljrnsp«l" Bouwer voor de overheid ZIE PAGINA 5 Van dertien vice-premiers drie over TAE ZUIVERINGEN, die twee dagen geleden op het Kremlin begonnen, zijn kennelijk nog niet voltooid. Gisteren zijn weer twee Russische leiders, de eerste vice-premiers, Mikhail Perwoechin en Maxim Saboerof, van hun functies ontheven. Met grote beslistheid schuift Kroesjtsjef de mannen opzij, die het niet met hem eens durven te zijn. Hoe drastisch hij te werk is gegaan, blijkt wel uit het feit dat van de dertien eerste premiers en vice-premiers er nog maar drie over zijn. Suikerprijs nog niet omhoog Berichten als zou per 1 september de suikerprijs met 7 cent per kilogram wor den verhoogd, zijn vanmorgen door het ministerie van landbouw niet bevestigd. Wel hangt reeds gedurende enige tijd een prijsverhoging in de lucht, maar hoe veel die verhoging zal bedragen, is niet bekend; evenmin wanneer die verhoging zal ingaan. De slechte suikerbietenoogst heeft namelijk een suikerimport van 120.000 ton noodzakelijk gemaakt, welke hoeveelheid reeds voor een deel de con sument heeft bereikt. De prijsverschillen worden voorlopig opgevangen door het Landbouw Egalisatie Fonds en niet ver haald op de consument. Onder tram. In. de Ursulakliniek te Wassenaar overleed de 30-jarige mevr. T. uit Leidschendam, die gistermiddag door de Leidse tram werd gegrepen bij het oversteken van de Veurschestraat in Leidschendam. De ontslagen Permoechin en Sa boerof waren nauwe medewerkers Malenkof. Hun ontslag werd in een één-regelig communiqué gekondigd. Aangenomen wordt, dat Perwoechin nog minister blijft van middelzware machine-industrie. Sa boerof verdwijnt geheel uit de rege ring. Tot vice-premier is benoemd Alexei Kosygin. een der kandidaat-leden van het Presidium. Kosygin is 52 jaar. Hij heeft verscheidene hoge functies in de partij bekleed, zowel kort vóór als na de dood van Stalin. In 1953 werd hij benoemd tot minister voor de industrie van consumptiegoederen Het Rode leger De positie van de eerste partijsecre taris wordt met het uur sterker. De mi nister van defensie, maarschalk Zjoekof, verklaarde dat de rode strijdkrachten als één man achter hem staan. De „Rode Ster", het orgaan van de Sowjet-strijdkrachtea schreef, dat de strijdkrachten er d" p van overtuigd zijn, dat de activiteit van de groep Molotóf gericht was op een vermindering van de ussische defensie- Ook zijn inmiddels de kinderen voor gelicht over de gebeurtenissen! De Picerskaja Prawda, het jeugdblad, schreef, (lat de afgezette leiders in het geheim hadden samengezworen. Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft op een bijeenkomst in Kiel gewaarschuwd, dat de betekenis van het afzetten van Molo- tof cs niet moet worden overschat. De wijzigingen in het Kremlin zijn niets anders dan een strijd om de macht.: Een fundamentele wijziging van de Russische politiek zou bv. kunnen blijken bij de ontwapeningsbesprekingen in Londen. In Washington luidde de officiële com mentaar, dat Amerika nu afwacht of de Sowjetunie praktische maatregelen zal voorstellen voor het vinden van een rechtvaardige oplossing van vraagstuk ken als de ontwapening en de hereniging Duitsland. De mededeling kwam op het voorstel, dat Rusland na de zuiveringen metterdaad zou meewerken aan de bevordering van de vrede en rust in de gebieden waar spanningen heersen. Als een van deze gebieden werd het Midden-Oosten genoemd. Pakistan verlangt Nederlandse adviseurs op velerlei gebied (Van een onzer redacteuren) DE AMBASSADEUR VAN PAKISTAN, begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, op het ogenblik het enige vrouwelijke hoofd van een diplo- matieke missie in Den Haag, heeft haar tweede reeks werkbezoeken in Nederland afgesloten. Maakte zij het vorige jaar een reis door Nederland met medewerking van het ministerie van sociale zaken, ditmaal gold het instellingen die ressorteren onder het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. In de maanden mei en juni bezocht zij scholen, musea, laboratoria en fabrieken. Het doel van deze werkbezoeken is Pakistan door rapporten en voorlichting deelgenoot te maken van de ervaringen in Nederland opgedaan. Reeds zijn onderhandelingen gaande om tot een uitwisseling van Nederlandse adviseurs met Pakistan te komen. Op deze wijze zou Nederland de hulp aan Pakistan ,die reeds via de internatio nale organen bestaat, op bilaterale wijze kunnen vervolmaken. Het gebied, waarop J Pakistan voorlichting behoeft is wijd ver takt. Om enkele onderdelen te noemen het onderwijs, de verpleging, het bodem onderzoek, irrigatie en ontzilting van d< bodem, ontginning, cultures en de inrich ting van fabrieken. In bilateraal verband kan het contact dikwijls gemakkelijker gelegd worden dan in multilateraal. De ambassadeur hoopte dan ook dat Nederland en Pakistan spoe dig tot een overeenkomst kunnen komen. De Begum, zoals mevrouw Ali Khan hier in Nederland meestal kortweg genoemd wordt, heeft zich in de bijna drie ji haar verblijf in Den Haag tot een bijzon dere figuur gemaakt. Geen ambassadeui werkte zo intens en stelde zich zo goed voorbereid en ernstig op de hoogte de vele facetten van de maatschappij. Op het ogenblik werkt zij plannen uit i medewerking van het ministerie va i schappelijk werk in september dit aspect te bestuderen. Dat zij bij haar bezoeken zowel autoriteiten als aan de „gewone burgers" de doorsnee Nederlander heeft leren ken nen als weinig buitenlanders, is zeker. Haar grote opmerkingsgave, haar gevoel voor humor en scherpe geest hebben dan ook gevonden, dat de Nederlanders niet taai, zonder humor, zonder verbeelding te conservatief en wat stug zijn (zoals haa wel verteld was), maar: rustig, met diepe belangstelling, vriendelijk, behulpzaam hoffelijk. „Het enige", zo zegt de Begi „wat ik zou kunnen aanmerken is, dat de 'Nederlanders niet half weten hoe goed zi I het wel hebbent" De aanpassing van de moderne vindin gen in het traditionele leven is een van d< dingen, die de ambassadeur in de Neder landse instellingen en woningen, bewon dert. Dit is juist wat ook Pakistan te doen staat, maar waar de Nederlander eeuwen de tijd voor heeft gehad, moet haar vader land in snel tempo verwerken. De C.P.N. Het partijbestuur van de C.P.N. heeft ook gereageerd op de wijzigingen in het Kremlin. In een vage verklaring wordt gezegd, dat het partijbestuur ten diepste overtuigd is van de onverbiddelijke noodzakelijkheid van de politiek voor 'vrede en ontspanning, zoals deze door het 20ste congres van de Russische com munistische partij is vastgesteld en door de leiding is uitgevoerd. De Prawda constateert, dat de bekend(j making van de tegen de partij gerichte activiteit van Malenkof, Kaganowitsj Molotof. in geheel de Sowjetunie een ,,i van gramschap" heeft opgewekt tegen deze lieden. Het volk zou in het bijzonder veront waardigd zijn over het verzet van deee groep tegen de snelle ontwikkeling van de landbouw Vandaag zijn president Worosjilof, par tijsecretaris Kroejtssjef en premier Boel- ganin in Leningrad tot bijwoning van de viering van het 250-jarig bestaan van deze stad. De receptie ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag kreeg te Moskou een bijzonder tintje, daar de Russische leiders nu eenmaal met een glas in de hand gewoonlijk toegankelijker zijn dan anders. Miko- jan (links) en met nieuwe lid van het partijpresidium, Sjwernik (midden) vertellen hier de Amerikaanse zaak gelastigde. Richard Davis (rechts), dat „er niets veranderen zal in de Sowjet- politiek". Russisch voorstel verworpen Nederlander tot één jaar veroordeeld De Nederlander T. N., die te Düs- iieldorf terecht heeft gestaan wegens po- :ging tot landverraad ten behoeve van de wjetunie, is gisteren tot een jaar tucht- sstraf veroordeeld. De eis was tien anden. CTASSEN HEEFT gisteravond I ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties het (reeds bekende) Ameri kaanse standpunt meegedeeld, dal V. S. niet bereid zijn in te stemmen een volledig verbod van het gebruik kernwapens. Wel is Amerika bereid te beloven, dat zij nooit kernwapens zulle gebruiken tegen een staat, tenzij dit land het handvest van de V.N. heeft geschon den. Met deze verklaring heeft Stassen officieel het Russische voorstel verwor pen om de landen, die kernwapens pro duceren. een verkl ring te laten teke nen. dat xjj onder geen enkele omstandig heid kernwapens sullen gebruiken. Stassen deed gisteren ook nog enige voorstellen betreffende het overbrengen van splijtbaar materiaal van Rusland de Verenigde Staten in internationale depots, zodat een afdoende controle mo gelijk zou zijn. Het materiaal blijft eigen dom van de landen. Gemenebest Een beperkte ontwapeningsovereen komst zou het wantrouwen en de span ning in de wereld verminderen. Na hun conferentie van een week in Londen heb ben de premiers van de landen van Britse gemenebest dit verikflaard. Zelfs een beperkte overeenkomst zou bijdra gen aan het scheppen van waarden, die Procureur-generaal de laan uit Naar het A.N.P. te Willemstad ver- ecmt, heeft dr. W. C. van Binsbergen gisteren tegen één augustus ontslag ge vraagd als advocaat-generaal in de Ne derlandse Antillen. Hfl wordt als admi nistrateur b(j het Nederlandse ministerie van justitie belast met het ontwerpei van een nieuw wetboek van militai; strafrecht en zal later wellicht verbon den worden aan een Europese interna tionale organisatie. De Antilliaanse regering had onlangs besloten, dr. W. C. van Binsbergen, die optrad als waarnemend procureur-gene raal, te ontslaan, toen hij weigerde gevolg te geven aan de opdracht van de minister van justitie de hoofdredacteur van Beurs en Nieuwsberichten, de heer A. de Wit, uit te wijzen. Deze kwestie kwam onlangs ter sprake op een speciale zitting van hei rijkekabinet waarbij premier E. Jonok- heer van de Nederlandse Antillen tegen woordig was. Van welingelichte zijde wordt vc men, dat mr. W. R. Boom, de huidige of ficier van justitie, door de Antillia regering wordt voorgedragen voor noeming tot procureur-generaal. een meer omvattende ontwapeningsover eenkomst mogelijk zullen maken. Ook de socialistische internationale in Wenen heeft een verklaring aanvaarc over de ontwapening. „Recente voorstel len voor het staken van kernproeven moeten aangenomen worden", aldus deze resolutie. „Overeenstemming over ont wapening mag niet afhankelijk worden gesteld van het oplossen van belangrijke kwesties". De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Spaak, ten slotte, heeft in Rome ver klaard, dat een verbod van kernwapens, zonder een verbod van conventionele wa pens, nutteloos i6. „Het is ons doel", zei hij, „een oorlog in zijn geheel te voorko men en niet de ene soort oorlog beter te achten dan een ander". Gemenebest-premiers menen Een sprookjesbruid was Maria Theresia van Württemberg giste ren toen zijomstuwd door haar bruidsmeisjes en -jonkers, aan de arm van prins Henri, de „dau phin" van Frankrijk, zoals hij be jubeld werd, voortschreed. De re publiek Frankrijk juichte ook zijn vader toe met „Vive le roi". Het u>as een bruiloft, uniek in de ge schiedenis. Ook de Nederlandse prinsessen Beatrix en Irene kregen haar deel in de hartelijke huldebetuigingen. Prinses Beatrix, gekleed in een japon van champagnekleurige zijde, werd begeleid door de erf- hertog, prins Jean van Luxemburg. Prins naar Parijs Prins Bernhard is gistermiddag van de luchthaven Rotterdam naar Parijs ver trokken, waar hij een vergadering zal leiden van het Stearing Committee dor Bilderberg-conferentie. Alvorens de Prine in gezelschap van zijn secretaris dr. F. A. de Graaff met een Dakota van de rijks luchtvaartdienst vertrok, besprak hij met havenmeester A. W. F. van der Hoek. die hem namens het gemeentebestuur van de Maasstad verwelkomde, enkele technische aspecten van het vliegveld. De Prins be stuurde de Dakota zelf. Hij wordt in de loop van de volgende week terugverwacht. ER IS IN NEDERLAND niets bij zonders aan de hand met de griep, heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, gisteravond in een radiotoespraak verzekerd. Er is geen enkele reden om aan deze ziekte meer aandacht te besteden, dan aan soortgelijke epidemietjes, ons meestal met een tussentijd ongeveer twee jaar komen be zoeken. Prof. Muntendam wees er met nadruk op, dat er over het optreden van Azia tische griep in Nederland een „onnodige alarmerende berichtgeving" is geweest Het gevolg is, meende hij, in de eerste plaats, dat men de mensen onnodig gerust maakt als ze zicth wat grieperig voelen. Als men dan immers vermoedt Aziatische griep te hebben (zal wel erg zijn, komt helemaal uit Azië, waar je ook nog ziekten als pokken en pest hebt), dan is Leiden in last. Dan is reeds de minst gunstige omstandigheid voor ziekte in het algemeen, de angst voor ziekte, ge schapen. Als men zegt, dat een op de drie Nederlanders ziek zal worden aan deze griep, dan heeft men een goede kans dit op deze wijze te bereiken. Overigens zegt men hier niets nieuws mee, want alle ziektestatistieken in de wereld hebben altijd uitgewezen, dat de meeste verzui men te wijten zijn aan influenza en ver- koudheidsziekten. Dus alweerniets bijzonders. Prfo. Muntendam eindigde met de goede raad: 'T'EGENOVER toetreding van Enge- land tot de geprojecteerde vrijheids- zóne in Europa staan de premiers van de landen van het Britse gemenebest welwil lend, mits de landbouwprodukten buiten dit plan blijven, is na sluiting van de conferentie van de premiers in Londen bekendgemaakt Over economische kwesties wordt in het slotcommuniqué gezegd, dat Enge land zijn leidende rol bij het bevorderen vah de economische ontwikkeling in de landen van het gemenebest zal voort zetten. Ook zullen belangrijke bijdragen worden geleverd door andere landen van het gemenebest. Met het oog op de v durende behoefte aan investeringskapi taal is het ook van belang, op gesohikta voorwaarden investeringen uit and' bronnen aan te moedigen. Over de conferentie wordt voorts ge zegd: „In deze vereniging van vrije onafhankelijke volkeren is het on mijdelijk, dat er enige meningsverschil len zijn. Deze bijeenkomsten brengen echter een grote gelijkheid van benade ring en doel aan de dag. Het is niet de bedoeling om besluiten en formele reso luties te registreren." De deelnemers aan de conferentie heb ben wel hun bezorgdheid geuit over tragische gebeurtenissen in Hongarije. reeds 1349,50 Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN „Laat iedereen in deze zijn vakantie gaan genieten zonder enig angstgevoelen. Want angst is een slecht gezelschap in het leven, ook voor de ge zondheid". T oeristen verkeer De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft inmid dels naar haar vertegenwoordigers in Keulen, Londen, Parijs, Brussel, Stock holm en Zilrich getelegrafeerd, dat be richten over een Aziatische griepepide mie in Nederland onwaar zijn. Prof. Muntendam heeft de Wereldge zondheidsorganisatie in Genève, die een dergelijk bericht heeft gepubliceerd, ge hij in hel kader vraagd dit bericht officieel tegen te bad nam temidden i spreken. dere bezoekers. Pieter S gelost in Vlissingen Om kwart voor vijf gistermiddag meer den de havensleepboten Van Woelderen Frederik Hendrik de door de aanva- zwaar beschadigde kustvaarder Pie ter S in de buitenhaven van Vlissingen af. Onmiddellijk werd begonnen met het lossen van de lading, ruim 2000 ton kolen Onderwijl bleef de bergingsboot Bruinvis langszij liggen om onafgebroken te pom pen. Om kwart voor drie arriveerde de Pieter S, die werd gesleept door dc sleepboten Hudson en Scaldis, op de rede van Vlissingen, waar door havendeskun digen en ambtenaren van rijkswaterstaat i voorlopig onderzoek werd ingesteld, fa een kort onderzoek verleende m Pieter S, die tot aan het gangboord het water ligt en iets slagzij naar bj boordzijde maakt, toestemming de hav binnen te lopen. De Pieter S, die In 1! gebouwd werd op een werf in Temeuzen. is midscheeps ter hoogte van ruim 3. juist achter de commandobrug, openge reten. De dekluiken zijn of weggespron gen, of vormen met de weggerukte wand één verwrongen plaat. De commandobrug werd eveneens zwaar beschadigd. Zodra de kustvaarder gelost is, kan een nader onderzoek naar de schade worden ingesteld, waarna beslist zal worden of de kustvaarder in Vlissingen dan wel in Rotterdam definitief hersteld zal wor- Vcrdronken. In het natuurbad te Bilt- Het blijft nog zonnig en warm HTENGEVOLGE van de ontwikkeling van een rug van hoge druk boven het Noordzeegebied is gisterochtend bij delijke tuind een dunne laag koelere lucht Nederland binnengestroomd. Dit ging ge paard met laaghangende bewolking e de kust plaatselijk met mist, die evenwel door de zon snel werd opgelost. In he zuiden en zuidoosten liep daarna de tem peratuur op tot 30 graden, langs de Wad- denkust werd het omstreeks 23 graden. In Frankrijk, Duitsland en Italië en het Alpengebied duurde de hitte onverminderd voort. Verscheidene stations meldden maximum temperaturen van 35 graden. In Italië werd hier en daar een temperatuur van 37 graden gemeten. Ten zuiden van IJsland bevindt zich een kleine depressie, die in de richting van Schotland beweegt Een andere storing trekt via de Golf van Biscaye en West-Frankrijk naar Engeland. Daar tegelijkertijd de boven de Noordzee aanwezige rug van hoge druk langzaamj naar het oosten beweegt, zal morgen in onze streken de wind overwegend uit zui delijke richtingen waaien, zodat de aan voer van warme lucht blijft doorgaan. Flinke zonnige perioden kunnen worden verwacht. Er is wel een kleine kans op HET WEER IN EUROPA Heter clan ooit in Parijs Parijs schroeit. Zelfs de nacht heeft geen erkoeldng gebracht. De laagste tempera tuur, welke door het metereolognsch in stituut werd geregistreerd was. 23 graden. Het is nogn ooit zo heet geweest Gisteren liep de temperatuur op tot 35 graden Celsius. Voor vandaag kon weinlf minder voorspeld worden. Miniatuurbaby is medisch iconder Op 31 maart werd In Crookweil. een plaatsje 300 kilometer zuidelijk van Syd ney een baby geboren, die nu „een me disch wonder" heet. Het kindje, dat drie maanden te vroeg ter wereld kwam, woog b(j dc geboorte slechts 509 gram en was slechts 20,3 centimeter lang. München ZO rich Gcaève WEERBERICHT Warm weekeinde De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zon nig, behoudens een kans op onweer. Warm tot zeer warm weer met weinig wind. In de kustprovincies tijdelijk zeewind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 7 juli: zon op 4.31 uur en onder 1.02 uur; maan op 16.54 uur en onder 06 uur. Maandag 8 juli: zon op 4.32 uur en onder 21.02 uur; maan op 17.57 uur en onder 1.44 uur. Op 11 juli volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1