onzejeuqó-p&qin&y TRUIDA, ket konijn Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefd rag ZONDAGSBLAD door E. Visser-Cordfunke In een klein plaatsje in ons land woont bij een jongetje dat Edwin heet, het konijn Truida. Zij is niet zomaar een konijn, o nee, het is een heel bijzonder dier, Want niet alleen dat zij er erg aardig uitziet met haar lichtbruine velletje en spierwit te befje; zij luistert zelfs naar haar naam en, wat nog méér is, zij is zin delijk. Daarom mag zij ook de hele dag in huis rondhuppen. Edwin an Trui zijn dikke kamera den. Waar de jongen is. is ook het konijn. Liefst ligt het op zijn schoot en rolt zich daar op als een poes al vorens te gaan slapen. Heel stil blijft de jongen dan zitten, al valt het hem ook erg moeilijk. Op een donkere regendag zat Trui- da zich uitvoerig te wassen. iDat is een hele bezigheid voor een konijn. Om haar lange oren weet je. Die moet zij één voor één helemaal naar voren halen om de achterkant te kunnen doen. Hè hè, wat een werk. Bijna zuchtte zij. Zij was nog niet helemaal klaar toen Edwin de trap op kwam rennen. „TruiTruitjewaar ben je?" riep hij. Zij spitste haar oren. Dat was het baasje. Haastig sprong zij de jongen tege moet, ging voor hem op haar achter poten zitten, strekte het halsje en het kopje omhoog en keek hem verwach tend aan. „Vandaag gaan we fijn samen spe len", zei de jongen. „Ga je mee, eerst •ven naar moeder. In de keuken, waar moeder juist met het schoonmaken van uien bezig was, vertelde Edwin van school, ter wijl Trui rustig op het krukje zat te wachten. Ineens was er een onver wacht geluid. Moeder en Edwin ke ken tegelijk naar het konijn en za gen Trui hevig met haar voorpootjes over haar kopje en oogjes wrijven, terwijl zij huilende geluidjes uitstoot- „Zij heeft last van de uien", zei moeder en voegde er verbaasd aan toe: „Ik wist werkelijk niet wat ik hoorde." „Ja, hè moeder, we dachten, dat konijnen niet konden huilen", zei Ed win en voegde er trots aan toe: „On ze Trui wèl! „Raar beest", zei moeder lachend „ga haar maar even helpen. Neem dat doekje daar en was haar oogjes uit. Niet teveel water nemen, hoor, want daar houdt zij niet van." Even later was Edwin bezig, Trui's ogen uit te wassen, terwijl het dier geduldig stil zat. Zij hadden net hun boterhammen op toen er werd gebeld. Het was Jantje, Edwins vriendje! Hij kwam spelen. En hoe ijveriger de jongens zich met Edwins speelgoed vermaak ten, hoe meer zij Truida vergaten. Het konijn vond het Helemaal niet leuk, aan haar lot te worden overge laten als Edwin er was. Zij hupte teleurgesteld van de kamer naar de gang en vond de voordeur open. Nieuwsgierig sprong zij de straat op. Onze brievenbus MM Beste neven en nichten, De oplossing van de puzzel was zo moeilijk, maar er hoort wel een lange omschrij- ving bij, daar- om begin ik de- ■■■1 ze keer maar EBM ineens met de oplossing. Het wiel met nest hoort bij de de vliegenvanger bij een vlieg; een eierdop bij een kip; een viskom bij een vis; wol bij een schaap; apenootjes bij een aap: de bijenkorf bij de bü; een hoefijzer bij een paard; een spinneweb bij een spin; een hondehok bij een hond; een melkfles bij een koe en een kooi bij een papegaai of andere vogel. stemmen: „Een konijn, nijn" en zij vluchtte voor dat lawaai. Verder en verder sprong Truida in haar angst Toen Edwin zijn vriendinnetje mis te en begreep, dat zij door de open voordeur weggelopen moest zijn, werd hij van verdriet heel boos op zijn vriendje, die de deur open had laten staan. „Jij ook altijd! Altijd laat je de deur openstaan!" Hij had hem graag een klap gegeven, maar moe der kwam erbij om vrede te stich ten en ried de jongens aan, samen te gaan zoeken. Misschien vonden zij haar gauw. Op straat vroeg Edwin aan alle agenten, of zij een wit-en-bruin konijn hadden gezien. „Een konijn?" riepen zij lachend. „O ja, dat hebben we in de pot gestopt!" Maar toen zij in Edwins ogen tranen zagen verschij nen, zeiden zij, dat het een grapje was en zochten een poos mee. Dan gaven zij het op. ..Ga maar naar je moeder, het is vast al thuis", zeiden zij. Maar hij gaf het niet op. Jantje was allang naar huis om te eten, maar Edwin zocht nog steeds, liep straat-in, straat-uit en riep haar Ten slotte werd zijn moeite toch beloond: onder een struik in het plantsoen vond hij zijn lieveling, he lemaal in elkaar gedoken en hulpe loos van angst. Hij pakte Truida op, streelde haar en fluisterde lieve woordjes in haar oor. Daarna nam hij haar in zijn ar men mee naar huis. In de deurope ning stond zijn moeder al op hem te wachten en was erg blij voor haar jongen, dat alles zo goed was afge- EVEN PRET „Piet is zo verschrikkelijk lui," zei zijn vriendje, „dat hij 's mor gens al om vijf uur opstaat om des te langer te kunnen luieren." „Agent, nog geen vijf minuten ge leden heb ik hier mijn auto gepar keerd en nu is ze verdwenen." „Dan is ze gestolen!" „Dat is onmogelijk, ze was tegen diefstal verzekerd." Edeline van Halem, John Kley- wegt en Betty de Jong krijgen alle drie een troostprijs. En dan hier de brieven van HN. Ga je nu toch nog uit Djoekie Hielkc- ma of blijven jullie thuis nu vader en moeder al uit zijn geweest? Ga je wel veel zwemmen Rla van der Haven, dan komt de nieuwe badtas goed van pas. Jij staat zeker erg leuk op de foto niet? Hoe is de schoolreis geweest Arend Jan Maas? Wat een mooie tekening had jij voor mij gemaakt Martha de Haas. Je rapport was ook prima in orde zeg! Hoe is de schoolreis geweest Koos van Kleef, het was niet zo heel warm die dag hè? Wat jammer dat het zwembad zo ver van jullie vandaan is Anle van Kleef, heb je wel zwemmen geleerd? Hebben jullie veel kersen gevonden Pietje en Frits Kleppe? Jij moet je dan maar erg rustig houden tijdens de warme dagen Johnny van de Helden, dan gaat het misschien wel? Ge lukkig dat je het spel nog kwijt kon Wout Loef. je wist de spelregels na tuurlijk al? Ik heb hier een brief je van iemand die met hét school reisje naar Oisterwijk en de Dru- nense Duinen is geweest, een naam staat er niet op het briefje. Zijn de foto's van de schoolreis al klaar Adrie Maris? Nu ik ben benieuwd hoe je verjaardagsfeestje is geweest Rietje van Noordenne! Hoe heb ben jullie het poesje genoemd Aafke en Cobie van Nierop? Hoe is het reisje geweest Joke Koevoet, hadden jullie mooi weer en waar zijn jullie naar toe geweest? Nu Ada van Iperen ik wacht maar af wat je gaat doen. Adje Mostert schreef mij verleden week een brief, nu je had nu mooi in het water gekund Adje, was het erg koud toen? Cockie Huisman schi mij dat ze de prijs die ze heeft gewonnen erg mooi vindt wat heb je toch leuk postpapier Coc kie. Je doet al erg vroeg mee met de brievenbus Anjo van Houten, ik vind dat je al erg netjes schrijft. Schrijft Theo Klanke een volgen de keer eens meer op zijn brief kaart? Tjardy Langeveld heeft een mooie tekening voor mij ge maakt, bedankt. Jij hebt natuur lijk een mooi' cijfer op je rapport voor Vaderlandse Geschiedenis Dick Kooijman? Ga je al gauw met vacantie Henk Koning? Ga je vaak zwemmen Kees Langeveld? Jullie hebt heel wat vogels thuis Nettie Lok, hoeveel wel niet bij elkaar? Hannie Koppert schreef mij niet veel, in welke klas zit je op school Hannie? Leuk dat je ook mee gaat doen Ineke Louwerse! Van de volgende kinderen ontving ik wel een oplossing, maar geen briefje. Schrijven jullie een an- kort dere keer i briefje bij de oplossing? Arie Manintveld, Ine ke Hofland, Piet Mole naar. Johan v. d. Meer, Waling Hieminga, Huib- je Jelier, Joke Mussies en Bram de Kievit? Dit waren de antwoorden op jullie brieven. Volgen de week zijn de meis jes en jongens van O Z aan de beurt. Schrij ven jullie allemaal, dit schrijf ik de adr« sn leeftijd in je brieven? Tot de volgende week TANTE JOS. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den 'Haag. Ji^bileumopgaven van Scheyen Sinds wij" deze. rubriek verzorgen be hoort de Limburgse problemist Scheyen tot onze vaste medewerkers. Kortgele den kwamen wij tot de ontdekking, dat wij tot op dat moment reeds 98 opga ven van hem gepubliceerd hadden, -Met het onderstaande tweetal maken wij dus het eerste honderdtal vol. Uiteraard een gelegenheid om even bij stil te staan. Dat de Limburger als problemist uiterst actief is behoeven we na het boven staande nauwelijks meer te vertellen. Toch willen we even memoreren, dat onze probleemvriend in de ca. 20 jaren waarin hij zijn virtuositeit op het dam bord botviert, ruim 2000 problemen heeft samengesteld. Het construeren van pro blemen is echter niet de enige activi teit van de nu 38-jarige dampropagan- dist. Hij redigeert nl. eveneens een tweetal damrubrieken en wel op zeer deskundige wijze in „De Proble mist" (orgaan van de kring van Dam- problematiek) en „De Zuid-Limburger", Ook als partijspeler weet hij zijn man netje te staan, getuige het fedt, dat hij vele malen op de tweede plaats om het kampioenschap van Limburg beslag legde. Zijn grootste verdienste al hangt deze zeer nauw met de reeds ge noemde samen is vermoedelijk wel de grote propaganda, die van hem uit gaat voor het damspel.. In dit verband behoeven we slechts te wijzen óp zijn succes in het Duitse Als- dorf, waar hij met F. OkrogelnikNa- gornik.het damspel op de 100 ruiten in gang wist te doen vinden. Dat wij zijn medewerking aan deze ru briek bijzonder op prijs stellen, behoeft geen betoog. Ook de beide volgende con structies zijn weer van een uitstékend gehalte, al zijn ze vermoedelijk niet zo moeilijk te ontleden. Het „jubileumpro bleem" (No. 427) wordt door de auteur opgedragen aan alle probleemliefheb- bers van deze rubriek. Onder de goede oplossers hiervan verloten wij een prijs je. Inzendingen inzenden binnen een week na plaatsing. No. 427. J. H. Scheijen, Kerkrade. 175. Ja, wat moet Jimmy nu met het struisvogeljong beginnen? Dat is een erg moeilijke vraag, waarover hij lang moet nadenken. Er moest hier iemand in de buurt zijn, die bereid is de zorg voor het jonge dier op zich te nemen. Maar in 't eenzame veld is zo iemand niet te vinden. Hij weet heus niet wat hij beginnen moet. Wat is 't leven toch moeilijk. Telkens sta je voor nieuwe problemen. De arme Jimmy zucht er van. Maar hij kan toch hier niet de hele dag blijven staan. Hij zal maar gewoon doorlo pen. Er zal best iemand voorbij ko men, die voor het struisvogeljong zal willen zorgen. Want Jimmy weet echt niet hoe je zo'n kleine uk groot moet brengen. Zo iets moet je ge leerd hebben. „Piep, piep," zegt de kleine vogel en hij kijkt Jimmy vriendelijk aan. Net of hij zeggen wil: je zal me toch zeker niet in de steek laten? Wat moet er dan van mij terecht komen? Jimmy neemt een kloek besluit engaat er van door. Hij kan hier niet langer blijven. 170. De kleine struis ziet z'n grote vriend vertrekken. Oh, wat valt hem dat tegen. Laat Jimmy hem nu hele maal alleen? „Piep, piep!" roept hij nog eens en nóg eens, hoe langer hoe harder. Jimmy hoort wel en 't gaat hem erg aan z'n hart. Hij stopt zijn oren toe om dat angstig piepen maar niet te horen. Maar als hij even z'n poten op de grond zet, hoort hij weer: „Piep, piep!" Hij blijft even staan en dan loopt hij weer terug naar de kleine vogel. „Je bent een dom kind", moppert hij, „je begrijpt toch zeker wel dat ik bij jou niet kan blijven? Ik heb meer te doen. Ik ben eigenlijk wereldreiziger van m'n be roep, maar telkens word ik door wat opgehouden. Nu weer door jou." Zie zo, nu heeft Jimmy eens flink van zich afgepraat. Maar dat kleine ding blijft maar roepen. Opeens moet Jimmy zich erg schamen. Hij moet niet op die jonge Struis maar op zich zelf mopperen. Wou hij dat arme dier tje nu heus in de steek laten? Foei Jimmy, hoe is dat mogelijk! 177. Zo staat Jimmy een poosje te denken en te praten. Het plan om maar door te lopen heeft hij voor goed opgegeven. Dat zou erg laf zijn, en wat ze ook van Jimmy mo gen zeggen, zeker niet dat hij een laf aard is. De jonge struis is erg blij nu Jimmy weer bij hem is. Weer piept hij, maar nu klinkt dat niet meer angstig. Jimmy loopt wat heen en weer, want hij wil eens goed na denken wat hij nu verder moet doen. Hij kan maar niet zonder meer bij de vogel gaan Zitten. Er moet meer gebeuren. Hij staat een eindje van 't struisvogeljong af en roept: ,,Ik zal wel bij je blijven hoor. Maak je maar niet ongerust. Alleen weet ik nog niet hoe ik je helpen moet." Het kleine ding hoort Jimmy wel roepen, en al verstaat hij niet alles, hij begrijpt toch wel dat z'n grote vriend van plan is bij hem te blijven. Wacht, hij zal naar Jimmy toelopen. Hij moet echter 't lopen nog leren, en als hij een paar stappen heeft gedaan, tui melt hij om. KRUISWOORD RAADSEL HORIZONTAAL: 1. Deel van het lichaam, 5. Kwaadsprekerij, 9. Do ven, 11. Waterbewoner, 12. Bolletje, 14. Bakin- richting, 16. Aanw. voornaamwoord, 18. ge- 1 wicht, 20- Vluchtige stof, 21. Zonder gevoel, 22. Poetslap, 23. Angst, 25. Gewicht, 16. Vaartuig, 27. Hoofdtelwoord, 28. Hoofddeksel, 29. Lid woord, 30. Titel, 32. Voetbalclub, 34. Gevest, 35. Ouderwetse kinder verzorgster, 37. Zang stem, 39. Rivier in Stier marken, 41. Voorzetsel, 43. Vaartuig, 45. Titelt 46. Peulvrucht, 48. Val lei, 49. Gewicht, 51. Dier, 52. Vruchtgebruik, 53. Kuddedieren, 54. Hulde bewijzen, 56. Lusje, 57. Reuk, 58. Zeehond, 60. Uitgestrekt, 61. Beproe ven, 64. Deel van het jaar, 65. Deel van het schip. VERTIKAAL: 1. Fi guur van letters, 2. Zandheuvel, 3. Vorde ring, 4. Luitenant, 5. Bergplaats, 6. Dier, 7. Binnenvaartuig, 8. Stoe ien, 10. Huilen, 11. Kle dingstuk, 13. Badplaats, 15. Verschoten, 16. Hoestmiddel, 17. Droog plaats, 19. Metaal, 24. Aaien 26. Deel van de badkamer, 30 Spoedig, 31. Sportterm, 32. Wijnmaat, 33. Ijzerhoudende grond, 36. Drijven, 38. Steensoort, 40. Verknoeien, 42. Vreemdeling, 43. Stand der edelen, 44. Spoel, 45. Teleurstellend, 47. Kleur, 50. Voorzetsel, 55. Rekening, 57. Niet deze, 59. Reptiel, 60. dik, 62. Bijwoord, 63. Stoomschip. Oplossing kruiswoordraadsel 29 juni HORIZONTAAL: 1. Gratis, 5. Smerig, 10. Aal, 12. Eer, 13. N.T., 14. Pistool, 18. Ra, 19. bast, 20. Mier, 21 En, 23. Rag, 25. Dz., 26. Vod. 28, Koran, 29. Duo, 30. Egel, 32. Een, 33. Hond, 34. Roof, 36. Gram, 38. Amor, 39. Emir, 41. Adat, 43. Amen, 45. Put, 47. Ran, 49. Lewa, 51. Ore, 52. Bende, 53. Eer, 54. N.N., 56. Mee, 58. La. 59. Vore, 61. Rail, 63. Aa, 65. Melasse, 67. Aa, 68. Alp, 70. Era, 71. Nestor, 72. Smeken. VERTIKAAL: 1. Ganneven, 2. Rat, 3. Al, 4. Iris, 6. Mooi 7. Re, 8. Ier, 9. Graszode, 11. Ut, 14. Pap, 15. Stroef, 16. Omgang, 17. Les, 22. Nog, 24. Are, 25. Dun, 27. Dermate, 29. Dominee, 31. Loods, 33. Hamel, 35. Ora, 37. Rem, 40. Spontaan. 42. Tremel, 43. Anders, 44. Karavaan, 46. Urn, 48. Ane, 50. Wel, 55. Som, 57. Die, 60. Reno, 62. Asem, 64. Ale, 66 As, 67. Are, 69. P.S., 70. E.K. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen, een van 5 en twee van 2.50 Oplossingen No. 422 (L. de Rooy). Zwart: 3,6, 12, 13, 15, 16, 18, 29, 34, 36, 39. Wit: 20, 21, 23, 27, 31, 32, 35,42, 43, 47, 49. Opl.: 21—17 (12x21 gedw.), 23X12, 47— 41. 49—44, 35 X 33, 32 x 43 43—38, 48X8 <611), 31—26 (11—17), 12x21. Op 3x12 volgt nu 21—17 en 26x17 en op 16x27 volgt 26210 enz. met winst. Een aardige bewerking van een geestige slotstand. No. 423 (M. v. Dijk). Zwart: 1, 3, 6, 8, 12, 13, 18, 19, 23, 26, 30, 40. Wit: 16, 17, 21, 22, 24, 27, 28, 29, 32, 35, 37, 42, 44. Opl.: 42—38 38—33. 33—29, 37—31,32x41, 27x38, 24—20, 21x32, 16 x9, 35x2 wint. Een verdienstelijke constructie van een aankomend problemist. No. 424 (L. de Rooy). Zwart: 9, 10, 12, 18, 20, 24, 26, 30, 36. Wit: 16, 23, 29, 32, 33, 39, 41, 42. Opl.: 33—28, 39—34, 34x3, 3x4 (over 22!!) en wint weer in een aardige slot stand. No. 425 (B. J. Pranger). Zwart: 4, 611, 13, 18, 19, 22, 23, 25. Wit: 15, 29—34, 39— 43. 49. Opl.: 32—28. 41—37, 42—37, 29—23, 39— 33. 34x1, 1—40, 43—39, 49 x 9, 15 X 4 en lllllllllllllllllllllllllllllll' Ridderbos uit, Ridderbos in Prof. dr. J. Ridderbos heeft zich in verband met zijn leeftijd genood zaakt gezien zich uit de reductie van het „Gereformeerd Weekblad" terug te trekken. Zijn plaats zal ingenomen worden door zijn zoon prof. Herman Ridderbos, die reeds geruime tijd de rubriek „Van w+zk tot week" ver zegde. De nieuwe eindredacteur be vindt zich op hot ogenblik in Indo- .sië en zal zijn werkzaamheden pa» met ingang van 1 september kunnen opnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 12