Jlieuwe £riftsd)e (Courant VIER STALINISTEN UITGESTOTEN Tito juicht val van de vier Russen luide toe MinisterieGeen uitbarsting van Aziatische griep Nieuw conflict in de Russische leiding Kroesjtsjef bevestigt zijn macht met nieuwe slag Coëxistentie overwint Zjoekof maakt promotie ZONNIG WEER BLIJFT NOG AANHOUDEN DONDERDAG 4 JULI 1957 BUREAUS; Steenstraat 3 ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No. 10997 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J- ENSERIXK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is abebUutn in tegtjenspoet" Waar het om gaat ZIE PAGINA 5 T7TER LEDEN van het centrale comité der Sowjetrussische commu- nistische partij zijn wegens hun afwijkende opvattingen van hun functies ontheven. Het zijn Molotof, Sjepilof, Kaganowitsj en Malenkof. In de resolutie, die het centrale partijcomité met algemene stemmen vorige week zaterdag aanvaardde, worden de vier partijleiders beschuldigd voortdurend geageerd te hebben tegen de besluiten van het 20ste partij congres, waarop partijsecretaris Kroesjtsjef zijn befaamde redevoering tegen het stalinisme hield. Toen de vier zagen, dat deze besluiten botsten met hun opvattingen, trachtten zij daaraan een verkeerde uitleg te geven, maar zij hadden in het centrale comité geen medestanders kunnen vinden, aldus het door radio Moskou omgeroepen communiqué, dat het eerst in het Arabisch werd uitgezonden. In de resolutie wordt ook gezegd, dat de uitstoting uit de partijleiding een gevolg is van de oppositie tegen de agrarische politiek van de partij en de maatregelen tot economische decentralisatie. Er wordt verder ge sproken van een „tegen de partij ge richt blok van Molotof, Malenkof en Kaganowitsj, waartoe later ook Sje pilof toetrad". Zij ontvingen steeds waarschuwingen van het partij comité, maar zetten desondanks de „politiek van fun fractie" voort. „De uitstoting van de vier leiders zal het centrale comité en de party verster ken en de partij zal de Leninistische Rjn blijven volgen om met succes haar taken te vervullen," zo besluit de resolutie. De bezwaren Tegen elik der uitgestotenen zijn nader omschreven beizwaren ingebracht. MO LOTOF wordt bijv. verweten, dat hij zich verzet -tegen de politiek van internatio nale ontspanning en in het bijzonder te gen de toenadering tot Zuid-Slavië. als mede tegen het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk en Japan. Ook was hij tegenstander van persoonlijki contacten tussen de Sowjetlelders er vooraanstaande westelijke personen. Hij dwarsboomde in het algemeen de poli tiek der regering, die gericht is op „vred« onder de volkeren". Molotof. voormalig minister van buitenlandse zaken, heeft de rang van eerste vice-premier. KAGA NOWITSJ. die vele jaren hoofd van d« zware industrie is geweest en thans mi nister van bouwmaterialen is. wordt er van beticht het merendeel der opvat tingen van Molotof te hebben gesteund MALENKOF, vice-premier en minister van de elektrisohe centrales, wordt be schuldigd zekere stellingen van Molotof hebben verdedigd. SJEPILOF, die kort mi nister van buitenlandse zaken is geweest, was daarna een der secretarissen van het centrale partijcomité en roulerend lid van het partijpresidium. Voortdurend verzet In de afgelopen drie of vier jaar gaat het communiqué verder, waarii party er vastberaden op uit was de fou ten tengevolge van de pcrsoonsverheeriy Ook zuivering in Roemenië Twee leden van het politbui het centrale comité der Roemeer dersparty zyn gisteren van hun functïr ontheven. Namciyk de secretaris van hei centrale comité, Josef Chisinevski en hel lid van het politbureau, Miron Constan- tinescu. irbei- HET WEER IN EUROPA vindslil vindslil vindstil WEERBERICHT Warmte neemt af De Bilt verwacht tot i genavond: Plaatselijk enke le regen- of onweersbuien, maar morgen overdag ook nige perioden. Zwakke tot matige wind in hoofd- zaak uit westelijke richtin- gen. Minder warm dan van- ZON EN MAAN Vrijdag 5 juli: zon op 4.29 uur, onder 21.04 uur. Maan op 14.31 uur. onder 0.05 uur. Op 11 juli volle maan. king te herzien, waarin de party goed werk heeft gedaan om de verdraaiingen van de Leninistische politiek uit het ver leden te herstellen bleek duideiyk, dat de anti-groep voortdurend verzet pleegde. Op buitenlands gebied heeft de groep, en in het byzonder Molotof, bekrompen heid getoond en op alle manieren de drin gende maatregelen ter vermindering van de internationale spanning gehinderd. Niet uit de partij Ten slotte wordt in het zeer uitvoerige communiqué gezegd: Uit deze feiten is gebleken, dat de vier de weg van de „fractiestryd" zijn ingeslagen', en de par- tijstatuten hebben geschonden. Toen de vier leiders, die bedreigd werden met uit sluiting uit de partij, ten slotte het be staan van een complot tegen de partyiijn hadden erkend en beloofden, dat zij zich by elk besluit van het centraal comité zouden neerleggen, besloot het centraai comité de betrokenen niet uit de partij te stoten, maar alleen uit zijn midden te verwijderen. Vanmorgen vroeg, uren nadat het buitenland door radio-Moskou reeds op de hoogte was gesteld, heeft de zender eindelijk het besluit van het centraal co- omgeroepen in het Russisch voor de binnenlandse luisteraars. MOLOTOF (67) Een lange politieke carrière is ten ein de. Hi) was Stalins grote vertrouwde, onverzettelijk en hard in zijn buiten landse politiek. Hg werd achteruit ge schoven toen het Kremlin in het voor- jaar uan 1956 een verzoenende politiek met Tito wenste. MALENKOF (54) Moest als vice-premier plaats maken voor Boelganin. Met de verguizing van Stalin, waren zijn toekomstplannen tot ondergang gedoemd. Hij werd nog minister van elektrische energievoor ziening, maar zijn rol was reeds uit gespeeld. KAGANOWITSJ (64) Zwager en vriend van Stalin, de enig Jood in het Sowjetpresidium. Zijn in vloed in de partij was groot, maar zijn persoon kwam weinig naar buiten. Zijn zuster Rosa is met Stalin getrouwd geweest. ÜEN KLINKENDE overwinning voor Kroesjtsjef, is in de Zuidslavische hoofdstad, Belgrado, het besluit van het centraal comité de Stalinisten van de oude garde: Molotof, Sjepilof, Kaga- tsj en Malenkof uit het presidium Morgen is het de grote dag voor prins Henri van Orleans, dauphin van Frankryk en Maria Theresia, hertogin van Würtcmberg. In het büzün van vele honderden gasten zullen zy in het huweiyk treden, omringd door vorsteiykè pracht en praal. Gisteren beeft de vader van de bruidegom, de graaf van Parys, aan 225 gasten, vrywel allen bloedverwanten, een diner-dansant aangeboden op zyn kasteel in Louvcciennes. Daarby waren ook de Nederlandse prinsessen Beatrix (met tiara van diamanten) en Irene aanwezig. Op de foto het jonge paar, dat vanaf morgen de hertog en hertogin van Clermont zal heten. Eisenhower nodigt uit Alle landen mogen komen controleren President Eisenhower heeft gisteren ■erklaard, dat hy by toekomstige proe en met atoomwapens alle andere lan den zal uitnodigen om ter plaatse de eelheid radioactieve neerslag controleren. Dit zou het bewijs kunnen leveren dat de Amerikaanse bommen „zindelijker" worden Indonesië controleert buitenlanders De chef-staf van het Indonesische le ger, generaal-majoör Nasulion, heeft een „coördinatielichaam" ingesteld voor hei toezicht op gedragingen van buitenlan ders in* Indonesië. Dit bestaat uit ver tegenwoordigers van de ministeries van justitie, binnenlandse en buitenlands» zaken, het parket van de procureur- generaal en officieren van leger en po litie. Het toezicht wordt verscherpt. Wel duizend doden in Perzië Naar schatting van het Perzische Rodi Kruis zyn minstens duizend mensen om gekomen bij de aardbeving, die maandag een gebied in Perzië ten noorden var Teheran heeft geteisterd Het aantal ge wonden bedraagt waarschynlyk 4000 tot 5000 en het aantal daklozen 50.000 Het hoge aantal slachtoffers is eer volg van het feit, dat de aardbeving zich in de nacht heeft voorgedaan, toen ieder een in bed lag. De lyken van 250 slacht offers zyn geborgen. Nieuwe aardschok ken brachten in Noord-Perzië de bevolking wederom in onrust, velen brachten de nacht in de openlucht door. De zuster van de sjah is naar het rampgebied vertrok ken. De sjah zelf verblijft in Zwitserland In de Amerikaanse staat Louisiana. geteisterd door de orkaan „Audrey", zyn nu 296 slachtoffers geborgen. Men heeft tot dusver 122 personen niet kunnen iden tificeren. Het aantal vermisten schat men op minstens 400. De schade wordt op ongeveer honderd miljoen dollar geschat. te stoten, genoemd. Ook in Washing- t o n was men van mening, dat Kroesj tsjef de teugels strakker heeft aange haald cn een nog overwegender positie ?aat innemen dan thans reeds het geval is. De Zuidslavieche communistische par ty, zo werd in Belgrado opgemerkt, zal de val van de vier Russische leiders geestdriftig toejuichen. De besohuldigii gen van het centrale comité zijn volle dig in overeenstemming met de mening van de leiders van de Zuidslavische munisti6che partij. Verwacht woTdt dan ook, dat de betrekkingen tussen Zuid- Slavië en Rusland verbeterd zullen wor den. Tenslotte wordt in Belgrado in de ver schillende commentaren gewaarschuwd, dat de westelijke mogendheden de ver anderingen in het Kremlin niet als zwak heid moeten beschouwen en men doet beroep op ..alle krachten dn de wereld die voorstander van de vrede zyn, 6teun verlenen aan deze veranderingen". Onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws uit Moskou heeft het Oostdultse communistische bewind zyn volledige instemming betuigd met de door het Kremlin genomen stap. Aange nomen wordt, dat de satellietstaten reeds op de hoogte waren van de verschuiving in Moskou, daar de commentaren snel kwamen. De Poolse ambassade in Parijs maakte bekend zeer voldaan te zyn o% het afzetten van de Russische leiders. Nederlandse mening „Ik verbaas my er telkens opnieuw over, dat men in een land al6 de Sowjet- unie, waar men naar buiten altijd de in druk wil wekken van een eensgezinde regering, waarbinnen geen tegenstellin gen bestaan, het steeds opnieuw op der gelijke uitbarstingen laat aankomen. Over het algemeen 16 het het veiligste, over Russische zaken niet direct commentaar te geven, daar niemand de jui6te toe- drachten kent. maar mijns inziens kan men wel aannemen, dat het hier een con flict in de Russische leiding betreft aan gaande de buitenlandse politiek". gaf de Nederlandse minister-presi dent, dr. W. Drees desgevraagd al6 com mentaar. Hy zag in deze „uitbarsting" een bewijs voor het bestaan van spannin gen in de Russische topleiding, die altijd ontkend zijn. Dit omdat hier niet één man ontslagen wordt, dooh een ganse groep van tot nu toe zeer vooraanstaande fl- Ook de staatssecretaris van buitenland se zaken, drs. E. H. van den Beugeil, wilde zeer voorzichtig zijn inzake Russische aangelegenheden. „Er zijn blijkbaar gro te interne spanningen in de Sowjet-unie", zo zei hij. „Doch niemand kan zeggen of dit een keer in de politiek zal bete kenen, en zo Ja, of dit een keer ten goede of ten kwade zal zijn. In Russische aan gelegenheden i6 eigenlijk iedereen in het buitenland een volkomen outsider, en het geven van commentaren heeft daarom weinig zin". SJEPILOF (51) Eens hoofdredacteur van de Prawda. volgde Molotof op als minister van bui tenlandse zaken en was de onderhan delaar met president Nasser en de verzoener met Tito. In februari echter verdween hij van zijn ministerszetel. De vrouw in het presidium INE EERSTE EN ENIGE VROUW, die lid Is geworden van het presidium de communistische party in de Sowjet- unie, Ekaterina Foertseva, is achter in de veertig, een grote blonde vrouw, felle blauwe ogen. zy is de echtgenote Nikolai Flryoebin, thans ambassadeur Rusland in Belgrado! Haar politieke tivltelt dateert reeds uit de stalinistische periode, maar haar ster is gerezen met die van Kroesjtsjef, met wie zy zeet Zy heeft een formidabele werkkracht, want vervult enige functies, die elk op zich al een normale dagtaak vormen. Ze i6 namelijk secretaresse van het hoofd bestuur van de partij en hoofd van de partijorganisatie te Moskou. Op de diplomatieke recepties in Mos kou is ze sinds 1955 een bekende figuur geworden. Hoewel zy 6ind6dien haar kle. ding kennelijk heeft aangepast bij wat de dame6 van de „westelijke bourgeoisie" dragen, verfoeit zy elke opmaak. Haar zwaar lichtblond haar draagt zy in wrong. In 1956 was zij leidster van Russische parlementaire missie, dde bedoek aan Enigeland bracht. Nieuw presidium Het centrale comité van de Sowjetrus sische communistische party heeft een nieuw presidium. Het bestaat (in alfabe tische volgorde) uit: A. B. Aristof. N. I. Beljajef, L. I. Brexj- nef, N. Boelganin, mevrouw J. Foertsewa, N. G. Ignatief, A. I. Kiritsjenko, N. Kroesjtsjef, F. R. Kozlof, O. Kuusinen, A. Mikojan, N. M. Sjwernik, M. A. Soes- lof, K. Worosjilof en G. Zjoekof. Dit betekent, dat het aantal perso nen met volledig lidmaatschap van elf tot vijftien is uitgebreid. De Sowjet- minister van defensie, maarschalk Zjoekof, mevrouw Jekaterina Foertse wa, Brezjnef en Sjwernik zyn van toe gevoegd lid, volledig lid van het pre sidium geworden. Als toegevoegd lid konden zy de vergaderingen van het presidium wel bywonen, maar zy had den geen stemrecht. Kuusinen werd gekozen tot lid van het secretariaat van het centrale comité. Als toegevoegde leden zyn gekozen: N. A. Moechitdinof, P. N. Pospelof, J. E. Kelnbierzin, D. S. Korotsjenko, A. P. Ki- rilenko, A. N. Kosygin, K. Mazoerof, N. P. Mzavanadxe en M. Perwoechin. Laatst genoemde, een vice-premier, was tot dus ver volledig lid van het presidium. Zjoekof: excelsior. T'OALS WIJ GISTEREN AL MELDDEN, hebben zich in enkele plaatsen van ons land gevallen van griep voorgedaan. Een griep, afkomstig uit communistisch China en in wetenschappelijke kringen daarom Oost- aziatische griep genaamd. De ziekte openbaart zich voornamelijk in kleine gemeenschappen, zoals scholen en pensionaten (Rotterdam resp. Bussum). Van een uitbarsting, waarover de Wereldgezondheidsorganisatie te Genève in haar rapporten spreekt en waarover publikaties in de pers verschenen, is geen sprake, zoals het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ons meedeelde. Evenmin is het juist dat op sommige scholen een percen tage ziektegevallen van honderd zijn geconstateerd en een 15-jarig meisje aan de gevolgen van deze ziekte zou zijn overleden. De Oostaziatische griep heeft in deze zomermaanden, zoals wij schreven, goedaardig karakter en er is geen reden lot ongerustheid. Niettemin houdt rekening, zoals gezegd, met uitbreiding van deze gevallen tot een waarlyke epide- Bliksem bracht veel schade TTET WARME WEER, dat van- -LA daag opnieuw velen naar hei strand en de terrassen heeft gelokt, blijft ook morgen zij het iets i der aanhouden. Alleen is er kans op meer zeewind, zodat de bewonen de kustprovincies en de bad gasten langs de Noordzeekust het niet zo warm zullen hebben als t dalag. Ook de onweerskansen blijven nog bestaan. Toen de kleine storing, die gistermid- ag voor het gebied ten noorden van d< grote rivieren nogal flinke gevolgen had door de veroorzaakte onweersschade, wegtrok, kwa mheel Nederland in een uit Frankrijk afkomstige warme golf stroom. In Frankrijk zelf kwamen tempe en van omstreeks 35 graden voor. Maar vanmorgen bevond zich een nieuwe onweershaard aan de Franse kanaalkust. ssen begon de depressie ten westen Portugal in betekenis af te nemen, terwijl ook in Frankrijk de luchtdruk begon te stygen. De luchtdrukverschlllen nze omgeving worden hierdoor klei- wat die grotere, kans op zeewind ten gevolge heeft VEEL SCHADE De onweersbui, gepaard gaande aan zware windstoten, bracht gisteren een „nacht in de middag" boven een groot deel van het land. Het zwaar geladen on weer trok met een vrijwel constante snel heid van 60 km per uur van west naai oost over Nederland en hield zeker niet zachtzinnig huis. Boerderijen brandden af. treinen kwamen tot stilstand, straten, gen en tunnels liepen onder. Voor vele tienduizenden guldens aan schade werd aangericht Het enige pcrsooniyke ongeluk van ernstige aard deed zich voor in Wtynje- terp (Z.O. Friesland), waar de 33-jarige veehouder Thys W. de Jong door de blik sem werd getroffen, toen hy beschutting zocht in een schuurtje. HU was op slag dood. Dit gebeurde elders: boerderijen brand den af in Barneveld, Heerhugowaard, Al- teveer en Zwartebroek. In Rotterdam lie pen kelders onder en werden, evenals in Den Haag en Amsterdam, schoorstenen vernield en markiezen afgerukt. STAGNATIE Schiphol lag erbij als vleugellam ge slagen en moest binnenkomende toe stellen naar Eelde doorsturen. NUmegen liep gedeeltelijk onder water. In Haaks bergen stortte het plafond van een fa- briekskantoor in. onder de last van het water. De spoorwegen hebben er ook van geweten: schade en overlast op vele i. Stagnatie ontstond op de lijnen Amsterdam—Den HaagRotterdam. Den Haag—Utrecht, Vleuten—Utrecht, Maars- bergenDe Klomp en Maassluis—Hoek Holland. Bij Meppel sloeg de bliksem ?n locomotief. De machinist werd door glasscherven geraakt, maar reed na een kwartier toch door naar Zwolle, waar hij verd vervangen. Ontelbaar waren ver bolgens de blikseminslagen in centrales, orens en huizen, die door kleine brand- es werden gevolgd. De brandweren uit mie, binnenkort of in de aanstaande win ter. Naar ons gisteravond prof. dr. J. Mulder, directeur van het influenzalabora- torium te Leiden, meedeelde, zijn nu ook gevallen van deze griep in Den Helder er Dordrecht geconstateerd. Handicap Prof. Mulder vertelde ons voorts, dat de Ned. gezondheidsdienst gehandicapt werd door het feit, dat de griep te laat werd ge signaleerd. De schuld hiervan moet wor den gegeven aan het ijzeren gordyn, waar achter ook China ligt en waardoor d< meeste berichten niet, gedeeltelijk of ver traagd naar de vrije wereld komen. Ten aanzien van de taak van de overheid In zake bevolkingsbescherming door vacci natie is de bacteriologisch-klinische sub commissie voor de influenzabestrijding unaniem tot de volgende slotsom gekoi Wanneer de omstandigheden gun stig zijn, dat wil zeggen vaccinatie op de juiste tijd en met een vaccin van het juiste virustype, mag naar men hoopt een redelijke kans op individuele bescherming, eventueel bij gevaccineerde groepen van per sonen, en enige daling van het ziektecijfer worden verwacht. Maar als bestrijdingsmiddel voor een epi demie heeft deze vaccinatie voorals nog geen betekenis. Inenting kan dus alleen geschieden met ;n specifiek uit het nieuwe virustype ANGST Ten slotte was er dan nog de angst, die loral kinderen en dieren hebben gekend. Maar dapperen waren er ook, zoals dat jongetje van zes in een openluchtbad. Kampen, dat midden in het noodweer het rondwervelcnde zand op zijn jong ste broertje en zusje was gaan liggen om ?n te beschermen Wat van angst zagen letterlijk de vier beider*, die in de toren van Schipluiden tn een restauratie werkten Zij schrok- :n zo van de blikseminslag in de toren, dat zij achterover in een kalkput tui melden bereid vaccin. Dit virus is een variant van het influenzavirus. Verder moet de duur van de immuniteit bereikt door vaccina tie, op iets meer dan een maand of twee worden geschat. In deze tijd neemt de graad van immuniteit af en de gevoelig heid voor besmetting toe. Ook is de be paling van het juiste tijdstip voor de vac cinatie een praktische onmogelijkheid, om dat dient dit te gebeuren vlak voor het uitbreken van een epidemie. In pirncipe is het ten slotte wel mogelijk, een vaccin te bereiden tegen het Aziatische griepverwekkende virustype, maar het ls de vraag, of er voldoende vaccin voor massa-inenting op tyd ver krijgbaar zou zijn. Een vraag, die voor elk land ontkennend beantwoord moet wor den. Om deze redenen ls de commissie van mening, dat Influenza zich niet leent voor een door de overheid georganiseerde en onder haar verantwoordelijkheid staande vaccinatie van de gehele bevolking. Vaccinatie Wij schreven het gisteren al: Er zal naar worden gestreefd bepaalde groepen van de bevolking, die tijdens een epidemie onder byzondere omstandigheden moeten werken (artsen, ziekenhuispersoneel), 'oorkeur te verlenen by het verkrijgen •an het vaccin. Bovendien zullen bepaalde patiënten eerder voor vaccinatie in aan merking komen dan gezonde mensen. Hier voor ligt de verantwoordelijkheid by de individuele arts, die van mening kan zyn, dat bepaalde patiënten voor wie de in fluenza gevaar zou kunnen opleveren, vaccinatie ln aanmerking moeten komen. Het gevaar van influenza is voorname lijk gelegen ln de kans dat secondaire bac teriën longontsteking kunnen veroorzaken maar dank zij de moderne anti-microbiele behandeling zUn de artsen op dit punt veel beter bewapend dan in 1918. Dus nogmaals: van een epidemie ls thans nog geen sprake, hoewel men met de mo gelijkheid rekening houdt, en de ziekte vertoont op dit ogenblik, zoals al gezegd, een goedaardig karakter. Nogmaals is er het dringende verzoek van prof. Mulder elk geval van deze griep onverwijld zijn laboratorium te melden: Leiden, tel. 24441, toestel 664. In Egypte zestien kiezers gedood Bij ongeregeldheden tijdens de eerste algemene verkiezingen sedert 1952 in Egypte zijn ten minste zestien personen gedood en zes gewond. Meer dan honderd mensen werden gearresteerd. Aldus het verkiezingsbericht van het ministerie van binnenlandse zaken Zoals bekend steu nen alle kandidaten president Nasser.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1