Prins Bernhard knipte vlot Canadese ambassade open RJJN- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 2 JULI 1957 Fotografen kregen géén kans Tl/TET HET doorknippen van een rood- wlt-blauw lint heeft Z.K.H. prins Bernhard gistermiddag de nieuwe Cana dese ambassade aan de Sophialaan ge opend. Vele autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig, terwijl buiten de hekken nog eens enkele honderden be langstellenden de plechtigheid volgden. In een kort toespraakje sprak Z.K.H over de band, die er bestaat tussen Ca nada en Nederland. Dit is een bijzondere gebeurtenis, zo zei de Prins, temeer omdat er een speciale band is tussen onze fa milie en Canada. De Canadese ambassadeur bracht in verband hiermee in herinnering, dat het deze maand juist twee jaar geleden is dat prinses Margriet, die in Canada is gebo ren, de eerste hoeksteen legde. En er is geen hoeksteen, zo zei de ambassadeur, die met meer werkelijkheidszin is gelegd. Voor de plechtige opening hadden de prins en de heer Thomas A. Stone, die Z.K.H. bij zijn aankomst begroette, deze steen bekeken. De plechtigheid zélf werd opgeluisterd door Die Haghe Sangers. die terwijl boven de ingang de vlaggen van Canada en Nederland wapperden, de volksliederen zongen van Canada. Neder land en Groot-Brittannië. Na afloop was er een receptie in het nieuwe gebouw, dat. zoals men weet, werd ontworpen door de Franse architect Antoine Monette iut Parijs en geheel in de stijl van het begin der achttiende eeuw is opgetrokken. De kanselarij, waarvan de bouwkosten een miljoen gulden hebben bedragen heeft bedragen, heeft twee ver diepingen waarvan de bovenste ook twee woonvertrekken voor leden van het per soneel bevat. Het op de eerste verdieping gelegen bureau van de ambassadeur is geheel beschoten met Canadees mahonie hout terwijl de decoraties ervan werden uitgevoerd door Nederlandse kunstenaars. Receptie Op de receptie waren o.a. aanwezig: de minister-president dr. W. Drees, de mi nisters Staf, Suurhoff, Witten en Helders, da chef van de generale staf. de generaal B. R. P. F. Hasselman, de chef van de luchtmachtstaf, de generaal H. Schaper en de Canadese minister van defensie, de generaal-majoor G. R. Peacks. Knipwedstrijd won Prins Dat Z.K.H. prins Bernhard als het moet zeer bedreven is in het hanteren van de schaar liet hij gisteren zien. Direct nadat hij de schaar van Z.E. Thomas A. Stone had ontvangen draaide hij zich plotseling om en knipte met één forse „knip" het brede lint voor de deur door. Zó snel gebeurde het dat de foto grafen geen tijd hadden hun knip- capaciteiten te tonen, wat mede de oorzaak was van het feit dat de Prins met zijn rug naar hen toe stond. Ho, ho. riepen zij naar Z.K.H. maar de Prins kon niet veel meer doen dan geamuseerd glimlachen. Gedane zaken nemen in zo'n geval nu eenmaal geen keer..,. Tuinder gedood In Vuren (GId.) is gistermiddag tijdens een hevige onweersbui de 27-jarige tuin der B. van Lith, die met zijn vrouw druk bezig was om het wasgoed van de lijn binnen te halen, door de bliksem ge troffen en op slag gedood. Zijn vrouw is levensgevaarlijk gewond. Dit is dan de „mislukte" foto. In plaats van het plechtige moment kregen de fotografen alleen een grin nikende prins in de lens. Ook de Ca nadese ambassadeur, Z.E. Thomas A. Stone (rechts) had kennelijk plezier in het gebeurde. Octrooistrijd over balpuntpennen Haags bedrijf krijgt gelijk De president van dc Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, had dezer dagen uitspraak te doen in een octrooistrijd over balpuntpennen. Op grond van twee oc- »oien, die elkaar enigszins overlappen, :rd door een In Zwitserland wonende ense uitvinder Hcndriksen een kort ge- ïg aangegaan tegen de enige Nederland- balpuntpennenfabriek Reynolds tc Den De Deense klager beschuldigde het Ne derlandse bedrijf gebruik te maken van door hem bedachte en geoctrooieerde •kmethode, die moet verhinderen, dat dikke inktschachten leeglopen. Door zijn methode heeft hij al miljoenen verdiend. Op grond van de pleidooien kwam de president tot de conclusie, dat er geen aanleiding is het Nederlandse bedrijf stil te leggen of de produktie van balpuntpen- met dikke schachten volgens de eigen geoctrooieerde methode te verbieden. De uitvinder^ die in tal van landen processen fabrikanten van balpuntpennen heeft lopen op vermeende aantasting van zijn octrooi, werd veroordeeld in de kosten van het geding. Metaalbewerkers in België staken Hef stakingsparool voor de metaalbe- werkens is in België gistermorgen vrijwel overal opgevolgd. In Luik lagen de me taalbedrijven stil. Door de reeds eerder gehouden wilde stakingen werd er reeds een week lang nief meer gewerkt. In andere sectoren werden korte pro teststakingen gehouden. Zo legde het per soneel der belastingkantoren gedurende een uur het werk neer. De werkhervatting in het bouwbedrijf is vrijwel algemeen. De toestand is weer normaal bij de tentoonstelling te Brussel in West-Vlaanderen. Nog een jongen bij liet zwemmen verdronken Te Onna (gem. Steenwijkerwold) is de 17-jarige W. Piest die met vrienden aan het zwemmen was, met zijn hoofd in de modder geraakt en gestikt. Toen in de buurt zijnde militairen hem eindelijk vonden, bleek de jongen reeds te zijn overleden. Bonaire stootte op Doverse pier Het Nederlandse passagiersschip Bo naire van de K.N.S.M. is zondag bij het verlaten van de haven van Dover op de oostelijke pier gestoten. Het schip moest mef een zwaar beschadigde boeg terug keren. Volgens havenautoriteiten zal de Bonaire, die 3185 ton meet en op weg was naar de West. waarschijnlijk naar Am sterdam teruggaan om hersteld te wor den. De ongeveer honderd passagiers zul len met een ander schip naar hun plaats van bestemming worden gebracht. Tijdelijke verhoging landbouwpensioenen De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heelt zijn goedkeuring gehecht aan een tijdelijke verhoging van. de invaliditeits-, weduwen- en wezen pensioenen van het Bedrijfspensioen fonds voor de landbouw en aan een daar mee gepaard gaande verhoging van de premie. De verhoging duurt tot de in werkingtreding van algemene wettelijke maatregelen op dit gebied. Mef ingamg van heden wordt op ge noemde pensioenen een toeslag verleend van 150 procent. De toeslag op het invali diteitspensioen vervalt wanneer de ge pensioneerde 65 jaar wordt. Weduwen van 60 jaar of ouder (tot dusverre genoten deze geen pensioen) hebben thans tot hun 65ste jaar aanspraak op een pensioen van f 7.50 per week. Evenals het gewone weduwenpensloen vervalt ook het wedu- wenpensioen van f 7.50 per week bij her trouwen en overlijden. Bij hertrouwen van een weduwe van 60 jaar of ouder wordt echter geen uitkering ineens ver strekt. De premieverhoging per 1 juli houdt in. dat de werkgevers mef ingang van het derde kwartaal voor arbeiders van 17 t.e.m. 20 jaar weekzegels van f 1.75, resp. dagzegels van 35 cent moeten plakken en voor arbeiders van 21 t.e.m. 64 jaar week zegels van f 3.50 resp. dagzegels van 70 cent. De waarde der vrijwillige premie als ook van spaar- en blokzegels is even eens met een zesde verhoogd. Na 1 augus tus kan men de nieuwe zegels bij de boerenleenbanken krijgen. Oude zegels kan men er tot 1 december inleveren. DODEN OP DE WEG Zondagavond werd de 57-jarige H. Pou- lisse bij de Vlothavenweg in A dam op zijn bromfiets gegrepen door een auta. Hij overleed ter plaatse. Ten gevolge van de opgelopen verwondingen autobotsing op het kruispunt de weg G r a v eM ill is ook de heer Verberk. wiens echtgenote vrijdag avond levend verbrandde in de bestel auto waarin het echtpaar reed. om he gekomen. Het echtpaar laat zei kinderen achter. In het ziekenhuis te Oostburg (Zl.) overleed de 50-jarige opzichter der Hei- demij. J. Bouwens, nadat hij te Groede iet zijn motor op een uit een garage komende auto was gebotst. Op de prov. e m b r u gL i m m e n in de ge- Worm erveer is de 65-jarige D. Stapperde Jong uit Krommenie bij iet oversteken door een auto gegrepen, lij was on slag dood. ZIE OOK PAGINA 1) VOORSCHOTEN Meisje overvaren in de Vliet Gistermiddag werd in de Vliet ter hoogte van de uitspanning „De Knip" een 17-jarig meisje overvaren door een mo- -boot uit de richting Leiden. Het meis- W. E, uit Den Haag, was met een vriendinnetje aan het* spelevaren mei itobinnenband. Bij nadering van de motorboot raakten de meisjes in pa niek en zwommen elk een andere kant op. Vermoedelijk merkte de schipper één meisje niet op, zodat dit met de auto band werd overvaren en ernstig werd gewond door een schoep van de buiten boordmotor. Nadat dokter Tonino de >rste hulp had verleend, werd het slachtoffer vervoerd naar een ziekenhuis n Den Haag. Ambassadeur ovink naar Australië Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer A. H. J. Lo- vink. thans Nederlands ambassadeur te Ottawa tot ambassadeur te Canberra. De heer Lovink zal in Australië de heer A. M. L. Winkelman opvolgen, die de buiten landse dienst met pensioen zal verlaten. Verwacht kan worden, dat de heer Lo vink over twee weken in Nederland zal komen om zich op zijn nieuwe bestem ming voor te bereiden- De heer Winkel man zal Canberra omstreeks 1 september verlaten. Belgen staken bij Bata in Best Gistermorgen zijm bij de schoen- en lederfabriek Bata te Best ruim 200 Belgi sche arbeiders en arbeidsters in staking gegaan. Zij verlangen verhoging van de zogenaamde compensatietoeslag op het maximum van het C.A.O.-loon, welke toeslag op het ogenblik tien procent be draagt. Een deputatie van het district Turnhout van het Algemeen Christelijk vakverbond heeft een bespreking/gehad met de directie van Bata, welke geen re sultaat opleverde. Gistermorgen weigerden de ruim 200 Belgen de fabriekspoort binnen te gaan. Na een uur staken meldden zij zich weer aan de fabriek, doch nu werd hun de toegang geweigerd. Later op de morgen zijn de Belgen met autobussen naar huis teruggekeerd. De stakers zijn merendeels ongeschoolde arbeidskrachten in de rub berfabriek. Uitslaande brand. Gisteren is brand uitgebroken op de zolderverdieping van een huis aan de Oostzeedijk te Rotterdam. Met vijf stralen ging de brandweer het ïr te lijf. Weldra sloegen de vlammen het dak en de brandweer kon dan ook t verhinderen, dat de gehele zolder etage, het dak en de inventaris verloren gingen De schade loopt in de tienduizen den guldens. Geschil tussen regering en Springstoffen Het bestuur der Koninklijke Neder- landsche Springstoffenfabrieken heeft de beloofde uiteenzetting gegeven, waarom de regering haar veto dreigt uit te spre ken over de jaarstukken. De oorzaak is een geschil over de winstverdeling. De oude tussen de staat en de N.V. gesloten overeenkomst schrijft voor dat de totale winst verdeeld moet worden na een stor ting in het reservefonds, welke het be stuur te laag acht. Reeds voor de oorlog was dit het geval. Na de oorlog achtte het bestuur de overeenkomst volkomen verouderd. Men is trouwens reeds 30 jaar lanig van deze overeenkomst afgeweken, omdat veel groter reserveringen nodig waren. De reeds sinds 1949 gevoerde on derhandelingen over een wijziging heb ben geen succes opgeleverd en thans maakt de staat bezwaar tegen de voorge stelde winstverdelinig, waarbij de staat 27 procent en de aandeelhouders 11 pet op hun kapitaalstorting zouden ontvangen. Het bestuur heeft de staat verzocht spoedig een tastbaar voorster te doen en zal trachten desnoods tot een voorlopige oplossing te komen. Het wijst er op, dat men door hard werken met zeer beschei den staf en uiterst zuinig beheer een eer volle positie op de wereldmarkt verwor ven heeft met hoge kwaliteit en lage prijs. Middelburgse burgemeester nu naar Deventer Bij Kon. besluit is mr. dr. N. Bolke- stedn, burgemeester van Middelburg be noemd tot burgemeester van Deventer als opvolger van mr. W. Bloemers, thans com- ïris der Koningin in Gelderland. Mr. dr. Bolikesbein behoort tot de partij van de arbeid. Geen concurrentie Olieleiding langs Suezkanaal De olieleiding langs het SuezkanaaL op initiatief van de Griekse reder Onas- sis. zal aangelegd en geëxploiteerd wor den door een maatschappij, waarvan zes tig procent der aandelen door Egyptisch kapitaal verkregen wordt. De maatschap pij krijgt een concessie voor twaalf jaar waarna de activa aan de Egyptische autoriteiten worden overgedragen. Er zal voor de doorvoertarieven geen concur rentie zijn met het Suezkanaal. Beide maatschappijen zullen elkaar aanvullen. De Egyptische regering ontvangt de helft van de ontvangsten der maatschappij. De eerste leiding zal een capaciteit van 500.000 barrels per dag hebben. De aan leg zal een jaar kosten. Britse atoomgeheimen in handen van spion Deskundigen van de Britse inlichtingen dienst stellen een onderzoek in naar de vraag of atoomgeheimen der Britse marine aan een buitenlandse spion verstrekt zijn. Het onderzoek concentreert zich op Bath West-Engeland. waar technische des kundigen van de admiraliteit zich bezig houden met geheime ontwerpen voor duik boten en andere oorlogsschepen, die met kernenergie voortgestuwd zullen worden. Belangrijke gegevens zouden uitgelekt zeer geheime documenten en blauw drukken zouden zonder machtiging foto- copieën gemaakt zijn. Te Corsham, op acht kilometer van Bath, bevindt zich een grote ondergrondse stad. in de tweede wereldoorlog dienst deed I als opslagplaats voor bommen. Naar verluidt, bevinden zich daar op het ogenblik atoombommen. ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren jubileum huiseigenaren Tijdens de feestvergadering bij viering van het zilveren jubileum de Alphense vereniging van Huis- Grondeigenaren heeft voorzitter E. van der Neut waarderende woorden ge sproken tot de pioniers. Twee van de heren J. van Wieringen en C van der Bijl, kregen speciaal een plimentje te horen. De heer Van der Neut constateerde verder, dat de eniging haar bestaansrecht bewezen heeft. De heer Mook, die voorzitter is va Nederlandse bond. feleoiteerde na: het bestuur. Ook de secretaris var hoofdbestuur de heer Hermsen, was wezig. De heer Mook bood een bloemstuk aan en besprak de aanstaande huurver hoging. Aanbesteding wijkcentrum Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor het Hervormd wijk- en jeugdcen trum aan de Lage Zijde was de firm: Kool te Warmond met f 368.400 de hoog ste insohrijfster. De gebr. Hulsbos tc Zoeterwoude waren laagste met f 264.875. De gunning is aangehouden. De begro ting was op f248.569 gesteld. Sportdag Chr. Lyceum Op de terreinen van Alphia, aar Nieuwe Sloot, is gisteren de jaarlijkse sportdag gehouden van het Chr. lyceum. De algehele ieid-ing berustte bij de sport leraar, de heer P. van Muijen. Mede doordat de temperatuur wat lager heeft men elkaar op de verschillende mers, in leeftijdsgroepen gesplitst met veel animo bckampt. Naast de ge- atletieknummers als hardlopen er vèrspringen speelde men ook in teamver band softbal. slingerbal e.a. Zoals steeds, was er een voetbalwedstrijd tus- ;en elftal van leerlingen en leraren, Ondanks goed werk van leraar Smit. die als keeper ook zijn vak bleek te ver staan, wonnen de jongeren met 6—2. t was voor allen een prettige dag. HAZERSWOUD E oommissie om half acht in de commissie kamer van het raadhuis. Oplegger verzakte Gistermiddag reed een truck met legger van de finma De H. uit Rijnsburg langs de Voorweg. Ter hoogte van het huis van de heer De Waay moest de truck een tegenligger uithalen, waardoor de wagen in de berm van de weg te recht kwam, zodat er twee kraanwagen6 te pas moesten komen. Vanzelfspre kend had dit alles veel bekijks. KOUDEKERK A. D. RIJN Slotoefening van B.B. en brandweer Onder grote belang stelling van de zijde 'an het publiek werd gisteravond een erie oefeningen van de blokbrandweer afgesloten. Hieraan werkte ook de vrij willige brandweer mee. zodat in aanjaag- verband kon worden gewerkt. De grote motorspuit zoog het water uit de Rijn en perste hot naar de babyspuit. uim 250 meter verderop In het uit breidingsplan gereed stond om een denk beeldige brand te blussen. Al spoedig werd met drie stralen water gegeven. Be- e de commandant van de brandweer ook het hoofd van de zelfbescherming de heer C. Stroo, op het terrein aanwe zig. De oefening verliep vlot. zodat gezegd kan worden, dat de afdeling brandweer oaraat is. Nutsspaarbank Over het eerste half jaar van 1957 werd NIEUW VEEN Bromfietser ernstig gewond bij botsing met motorfiets Gistermiddag omstreeks één uur hi op de W. P. Speelimanweg een aanrijding plaats tussen een autobus van de N.V. Maarse en Kroon en de bromfietser A. Rulbenibeng uit Hazerswoude. De autobus reed van Nieuwveen naar Nieuwkoop wilde ter hoogte van het voormalige sta tion een bakfiets inhalen. Terwijl de bus op het linkengedeelte van de weg reed, kwam de bromfietser van het stations plein; een aanrijding was niet meer te voorkomen. A. R. werd tegen de grond gesmakt en de bromfiets nog tien meber door de bus meegesleurd. Dokter A. M. van Dongen constateerde een linkerfeeenbreuk, linker armbreuk, een flinke hoofdwond en ont vellingen. R. werd naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. De bromfiets werd totaal vernield en de autobus werd flink beschadigd. Met een andere bus reisden de pasagiers door naar Nieuwkoop. Wandelmars Jong Geluid Zaterdag middag Meld de wandelsport vereniging Jong Geluid de jaarlijkse af standsmarsen over, 10, 15 en 20 kilometer. Nadat de marslelder, de heer J. Hoek, een welkomstwoord gesproken had, in het bijzonder tot burgemeester B. Kammenga en de drumband uit Halfweg, werd omstreeks half drie gestart. Voorafgegaan door de band gingen driehonderd wandelaars op pad. Er wc fraaie prijzen en ieder deed z'm brat, dat de jury het moeilijk had de winm aan te wijzen. Voor de afstand van 10 kilometer werd Jong Geluid eerste, maar dit deed als or ganiserende vereniging afstand daarvan werd Het Hoef se clubje uit De Hoef eerste. Tweede was Vicou uit Nieuw-Ven- nop. Op de 15 kilometer werd de teohni- ;ohe school uit Alphen aan den Rijn eer ste. Bij de 20-kilometermars was Steeds Voorwaarts uit Nieuwveen nummer één. De beker van het gemeentebestuur van Nieuwveen ging naar de Idenburgschool i Amsterdam. Geslaagd en benoemd Onze dorpsgenote mej. T. C. Verkerk aagde voor het examen onderwijzeres i werd als zodanig benoemd aan de Christelijke school in Noordwijkerhout. WOUBRUGGE Uitstapje catechisanten Onder leiding van ds. en mevrouw G. Hengeveld brachten zeventien catechisan- het weekeinde door in het vakantie huis De Instuif in Noordwijk. Overbodig te melden dat ze er enkele plezierige dagen hadden. Jeugd op stap Vijftien leden van de CJMV Obadja er de CMV Maria Martha brachten onder lei ding van Kees Westmaas een weekeinde door op de Ernst Sitlemhoeve te Lage Vuursche. Ze bleven zelfs iets langer dan weekeinde weg, want pas maandag middag kwamen de jongelui in Woubrug- Te zijnen huize hebben de kerkeraad van de Hervormde Gemeente, kerkvoog den en notabelen afsahead genomen van koster Treur. Ds. H. van Amstel 9prak op het eind van deze gezellige avond de scheidende koster toe. Spr. herinnerde aan z'n eerste ontmoeting met de koster, enkele jaren geleden. Hij dankte vele werk, dat de heer Treur verriohtbe, en wenste hem Gods zegen toe met zijn gezin in de avond van het leven. De president-kerkvoogdde heer J. Bo- gerd, had voor z'n toespraak eens uitge rekend hoeveel maal de heer Treur in 38 jaar de klok geluid had en hoeveel mudden kolen wel verstookt waren. Beide aantallen liepen in de vele duizenden. Ook hij wenste de heer Treur nog geze gende jaren toe. Geen spreekuur In verband met het bejaardenreisje heb ben de dokters in Ter Aar donderdag a.s. geen spreekuur Burgerlijke stand Geboren: 71izabeth A P, d v P H Pie- A P Disseldorp; Pieter. z v F Rodenburg en G Nugteren; Cornelia, d v C Hegeman en M W Jansen; Alida C M, d v J N M Dobbe en C M Keijzer; He lena A, d v P Sanders en A C van der Hoorn; Rozalina C, d v J H Sassen en N den Haan; Antonius J, z v L R Uijtte- waal en G A Th. Poelwijk. Ondertrouwd: J de Goede, 31 j en de Rijk, 26 J. Getrouwd: Th P G Hoogervorst, 25 en A M M Koeleman, 25 j; G Blijlev* 26 j en J Broer, 26 j. Overleden: K A Omtzigt, 79 j; A v Gemert, 80 j; J C Hoogeveen, 87 j; P Hoogervorst, 72 j. BLANKENBURG 2 AALTENS ZWEMBAD BLIJFT OP ZONDAG GESLOTEN HET ZWEMBAD in Aalten blijft zondags gesloten. Dezer da gen was een spoedeisende vergade ring uitgeschreven voor de ge meenteraad van Aalten op verzoek de raadsleden L. J. M. Telinde (soc.), J. F. G. Nijkamp (kath. v.) en J. W. Rutgers (gemeente-belangen) ter behandeling van een voorstel om het zwembad ,,'t Walfort" op zomerse zondagen van 16.00 tot 20.00 uur voor het publiek open te stellen. Het bad is namelijk sinds de stichting in 1947 zondags ge sloten. In dc toelichting zeiden de heren van mening te zijn dat het in het belang der gemeente is wanneer het zwembad op zondagen op bepaalde uren openge- laatste zondagen heeft hen van de nood zaak tot openstelling nog eens weer drin gend overtuigd. In grote getale verlieten de inwoners de gemeente Aalten om in de omliggende gemeenten in de zwembaden vermaak en verkoeling te zoeken. En dat. waar Aalten zelf over een prachtig zwem bad beschikt. Voorgesteld werd daarom het zwem band vanaf 16.00 uur open te stellen om de kerkdiensten niet beïnvloeden. De hoop werd in het voorstel geuit dat de tegenstanders het „starre standpunt" zou den laten varen, en dat ze niet langer zouden tegenhouden wat ln de toekomst niet tegen te houden is. Na een debat van anderhalf uur werd het voorstel van de drie raadsleden mei 7 tegen 8 stemmen verworpen, zodat het zwembad ,,'t Walfort" zondags gesloten blijft. Tegen dit voorstel stemde de pro- steld wordt. Vooral de tijdens de testants-christelijke partij. Nog drie verongelukte alpinisten gevonden Gidsen met lawinehonden hebben gister morgen nog drie van de Italiaanse berg beklimmers gevonden, die zaterdag van de top der Piz Palu zijn gestort. De drie lijken lagen verborgen onder tonnen sneeuw en ijs. Zij zijn nog niet ge ïdentificeerd. Een der Italianen wordt nog vermist. De enige overlevende, Sergio Basani, maakt het goed. Hij ligt ln het ziekenhuis an Samedan, De regering van India heeft bekend ge maakt. dat zij met Ingang van heden geen invoervergunningen zal verstrekken ln verband met het gebrek aan deviezen. Importeurs kunnen echter verlenging van vergunningen verzoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7