Onze moderne wereld door verveling bedreigd Muiltjes en laarzen waren niet altijd om te lopen Merkwaardige experimenten met Canadese studenten [OWiV, "2 ■Moeder van drie keert van dwaling terug NIEUWE „HITLERJUGEND" TELDE AL 750 LEDEN Eeuwenoud schoeisel in Amsterdams museum Het bevorderen van besparingen Canada's nationale dag gisteren met grote receptie gevierd Een regering in ballingschap SAN0VITE DINSDAG 2 JULI 1957 MechaniseringZegen en vloek tegelijk (Van een medewerker) DE FRANSE DICHTER Charles Baudelaire heeft reeds honderd jaar ge leden in een balorige bui opgemerkt, dat verveling het voortwoeke rende gevaar is, hetwelk heel de wereld in éèn enkele geeuw dreigt te ver anderen. Het ziet ernaar uit, dat deze gedachte tegenwoordig niet ernstig genoeg kan worden genomen. Want als er iets is, dat het moderne mens dom in hoge mate belaagt, dan is het behalve de atoombom de verveling. Ja eigenlijk is die verveling voortvloeisel van de robotisering onzer sa menleving een nóg groter gevaar dan een oorlog of een natuurramp temperatuur. Van het plafond hing een microfoon, zodat de onderzoekers voort durend met hun proefpersonen in tact konden staan. De cellen waren sterk verlicht. Maar de „proefkonijnen" droe gen een donkere bril, waardoor alleen eer mild licht tot hen doordrong. Hun armer waren ingesnoerd in stijve, kartonnen manchetten om de mogelijkheid te ver minderen. de vingers bezig te houden. Aan de handen had men dikke wanten gedaan. Als ze aten, moesten ze overeind gaan zitten en werden de manchetten wanten afgenomen. Studenten kregen visioenen Na 24 uur wilden enigen het onderzoek beëindigen. Zij beweerden driehoeken en vierkanten te zien, die in diverse rich tingen bewogen met verschillende snel heden. Om zek|rheid te krijgen In de literatuur kan men constateren, dat de afschuw van de wereld, met de verveling als exponent, als een rode draad loopt door het werk van vele he dendaagse serieuze schrijvers. Frangoise Sagan schrijft in haar laatste roman eens onrust over verveling te kennen. De ze is niets dan een onopgemerkt aa zig feit: mannen en vrouwen treffen el kaar, gaan min of meer intiem met elkaar om, maar het is mechanisch en zonder ge voel of overgave. En de nieuwe ster aan het firmament van de kunst, de Fransman Bernard Buf fet, is multimiljonair geworden door het schilderen van lelijke wanstaltige sen, gekarakteriseerd door uitzichtloze wanhoop. Vlucht uit de verveling Doch niet alleen de kunst, maar ook de psychologie geeft een soortgelijk ant woord. De psychologen zijn het er bijna allen over eens, dat vele handelingen ge dicteerd worden door een vlucht uit de verveling. Waarom worden zovel en aan getrokken door al het helle en lawaaima kende? Waarom die hang naar het zin nenprikkelende, naar moord en geweld daad, naar ongelukken en catastrofen, naar pikanterieën en het „echte onge sluierde"? De mensen verdragen hun eenvoudige, fantasieloze wereld niet, antwoorden de psychologen. Zij vluchten uit de grauwe, mechanische uniformiteit, die hun be staan stempelt. Is het bestaan dan zo erbarmelijk ver velend? Een verstandig mens weet Im mers, dat men het nooit vervelender heeft dan men het zich maakt. Echter, de ver voortgezette arbeidsverdeling heeft duidelijke voordelen, maar ook delen meegebracht. De mechanisering heeft tot een sterke specialisatie geleid, die weinig speelruimte laat aan fanl en gevoel. Veelbetekenend ls o.a., dat de taak onze handen in een voortdurend geme- chaniseerder bestaan zich meer en i beperkt tot het draaien van een wiel of het drukken op een knop. Het onmiddel lijke lustgevoel dat ontstaat bij het zien groeien van het werk zijner handen zal weldra nog slechts een ver verwijderd droombeeld zijn. Met het naderen van de „absolute efficiëntie" rijst tevens de vraag, of we zo ook de absolute verveling zullen bereiken. Stilliggen in bed ■werd kwelling Om t« onderzoeken, hoe de absolute eenvormigheid op de mens inwerkt, heeft men aan de Canadese Mc Gill Universi teit in Montreal een aantal studenten la ten stlliggen op bedden. Het experiment moest er antwoord op geven hoe lang zij dat konden uithouden. Resultaat was, dat slechts één van de „proefkonijnen" het langer uithield dan vijf dagen. De mees ten wilden reeds na 72 uur naar hun be zigheden terug, ofschoon die hen hele maal geen geld opbrachten. Toen men één van hen vroeg, of hij bij een volgende gelegenheid het experiment wilde herhalen was het antwoord: „Neen, nog voor geen honderd dollar per dag." De leider van het experiment, profes sor D. O. Hobb, had heel wat uit te plui zen gehad. In een volmaakt stille ruimte ldet hij cellen afschermen, groot genoeg om een bed te bevatten. Dank zij de air conditioning heerste er een gelijkmatige spuitbus i Yl van ORGANON bevat 7 insectendoders Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR aard van deze visioenen besloot de onder zoeksleider ook met zichzelf te experi menteren. Na korte tijd zag hij eveneeni zulke dingen, hoewel hij er zich voortdu rend helder van bewust was. dat het slechts inbeeldingen waren. Tijdens het experiment controleerde men het reactievermogen van de proef personen na 12, 24 en 48 uur en vergeleek de resultaten met de normale. Ze toonden een tendens van voortdurende daling. Door een klein venster konden de weten schapsmensen hun slachtoffers bekijken. Gedurende de eerste 8 uur gelukte het verscheidenen te slapen. Daarna begon nen ze de cel met een zekere belangstel ling te onderzoeken, zongen en floten, sloegen de manchetten tegen elkaar en draaiden zich in het bed om. Ze mochten niet met de wetenschapsmensen buiten de cel spreken en moesten dus het een of ander bedenken om de tijd te verdrijven. Een deel van de proefpersonen deelde naderhand mede, dat ze zich niet zo ver veeld hadden als ze hadden verwacht. In het begin hadden ze geprobeerd hun ken nis te recapituleren. Maar daar het wel dra te moeilijk bleek orde en samenhang in de gedachten te brengen, gaven ze zicb spoedig aan dagdromen over Experiment gevaarlijk geacht Na 12 uur begonnen de hallucinaties te komen. Ze zagen golvende vlakten, voor historische dieren, die voortstampten in tropische oerwouden, rollende bollen, die zich door een inktzwarte duisternis be wogen en nog veel meer. Maar velen van hen zégen niet aileen allerlei dingen, ze hóórden ook stemmen, brullende en fluis terende, geschreeuw en ijverig geklets. En één hoordé een pianoconcert van Cho pin. Verschillenden voelden ook trappen slagen. Dit experiment heeft veel kritiek uitge lokt, daar tal van doktoren en psychologen meenden, dat het de geestelijke gezond heid van de „proefkonijnen" zou kunnen schaden, ofschoon de proef afgebroken werd. zodra een student dat wenste. Maar al komen die eenvormigheid absolute verveling, waarin het onderzoek plaats had. in de praktijk nog lang voor. toch is het de grote vraag, hoe we er nog van verwijderd zijn. En zullen de zenuwen van de mens dan stand kun nen houden? Dit zal de belangrijkste kwestie moeten zijn, die we hebben op te lossen, alvorens we met een gerust ge moed de technische ontwikkeling op haar beloop kunnen laten. Reeds hebben we enige ervaring kunnen opdoen in het ar beidsproces: daar waar de eenvormigheid het grootst is heeft men een toenemend gebrek aan oordeelsvermogen kunnen constateren en algemene verwarring, die dikwijls op een instorting der zenuwen uitliep. Zo kunnen lange-afstandchauf- feurs op voor hen overbekende wegen dingen gaan zien, die niet bestaan, d.w.z. hallucinaties krijgen. En arbeiders horen soms plotseling het geluid niet meer dat hen omgeeft. Het zijn al deze dingen, die vele erkende psychologen als ziekten be schouwen. welke hun speciale belangstel ling eisen. „Draaf nou 'es niet to door. Truus. Ik heb zelf toch óók zo'n stel me'.k- drinkertjes thuis dus die prijs verhoging van de melk betekent voor mij óók een hele puzzelarij. Maar als je nou 'es eventjes eerlijk ,,Ben jij het er soms mee eens „Ja en jij ook - als ik uitgepraat ben Maar drink eerst je koffie nog 'es uit Zo Gebruik nou 'es even je verstand. Al die mensen, die onder de koe. in de fabriek, achter de toon bank of bij de kar hun werk hebben aan de melk dacht je soms dat die bij de stijging van de lonen zijn overgeslagen En alle andere onkos ten die zijn toch zeker, evengoed als in elk ander bedrijf, geregeld opgelopen". „Nou, die hogere kosten moeten èrgens vandaan komen. En wat dat betreft, hebben ze ons nóg lang ge noeg ontzien. Want al jaren legt de regering een heleboel geld toe op onze melk. Dan is het toch billijk, dat wij op een gegeven moment nou eindelijk zelf eens gaan betalen, wat de melk wérkelijk moet kosten. Dat doen we toch óók voor zeep en Hiker t dat it et buiten!" t anders! Melk - daar „Precies. En daarom blijft de rege ring bij elke liter melk toch nog vier cent voor z'n rekening nemen. Juist omdat melk belangrijker is dan al het andere. Vooral voor kinderen. Die hebben het hard en hard nodig en mogen er beslist geen druppel minder om drinken. Ach wat, meid, je moet maar zo denken, als we het volle pond moesten betalen, dan was de melk een dubbeltje omhoog gegaan „Tja, als je 't zó bekijkt bakje Terstond de kop ingedrukt (Van onze correspondent te Bonn) HET IS BETER te voorkomen dan te genezen, heeft waarschijnlijk de minister van binnenlandse zaken van Noordrijnland-Westfalen ge dacht, toen hij dezer dagen zijn collega van justitie verzocht, stappen te ondernemen tegen de 37-jarige .Reichsjugendführer" Alfons Holler, foto laborant uit Diisseldorf.De landsminister van justitie heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en zo zit sinds kort Holler in de gevangenis te Essen. Tegen Holler zal een rechtszaak aanhangig worden gemaakt wegens het oprichten en propageren van een verboden rechts-radicale organisatie, die hij de „Reichsjugend" noemde. Trekt de schoen u aan? (Van een onzer verslaggeefsters) "jl/TISSCHIEN heeft die Germaanse vrouw uit de oertijd haar man T»-"- smekend aangekeken en hem er op die manier toe gekregen, een fraaie berenhuid voor haar te verschalken voor een nieuwe jurk. Mis schien schoot er een lapje op over en maakte deze vrouw, vindingrijk als ze toen al was, er bijpassende schoentjes van. Het was dus maar haar voeten omwikkelde maar Uit Perzië is een houten sandaal afkom stig, waarvan het loopvlak uit twee ver ticale plankjes bestaat. Voor een Afri kaans opperhoofd werd in 1890 een san daal gemaakt, bestaande uit verschil lende lagen varkenshuid en kunstig be werkt en versierd. Maar niet alleen de -ontwikkeling va schoen krijgt men te zien, men ervaart tevens dat door de eeuwen heen kunste naars het schoeisel hebben nagebootst in glas, porselein, goud. zilver. Vazen, drinkbekers, snuifdozen, parfumflessen in de vorm van laarsjes of schoentjes tonen aan dat de schoen ziin invloed op vele gebieden heeft gehad. Een zeer groot deel van het tentoonge stelde is afkomstig uit het Zwitserse Bally-museum. Ook van Nederlandse musea en enkele particulieren heeft de heer O. Meyer, conservator van de ge meente-musea, materiaal gekregen. Ook zUn er schilderijen, boeken en allerlei andere attributen te zien van de gilden der schoenmakers. >ie eerste schoenen waren erg simpel, pas in de latere eeuwen begonnen j lijken op wat wij tegenwoordig onder schoenen verstaan. In het museum let Holthuysen in Amsterdam (Heeren gracht 605) kunt u het allemaal zien 30 september, wordt daar nl. de tentoon stelling „Trekt. de schoen u aan?" ge houden en (Me tentoonstelling is niet alleen voor vaklieden belangwekkend, maar integendeel voor Ieder die zich interesseert voor de ontwikkeling één gebruiksvoorwerp door de eei Sandalen uit tropische gebieden, laarzen van de Eskimo's, hyper-elegante muil tjes en laarsjes uit de Rococo-tijd, zelfs een perkamenten schoen uit 1199 kunt u daar zien. Er zijn poppeschoentjes uit 1775, zo pietepeuterig en zo allerliefst geborduurd, dat men zich haast kan voorstellen dat kinderen vroeger met zulk kostbaar speelgoed mochten i een van de vitrines denkt men wéér een paar van die poppemuiltjes te ont waren maar mis. dat zijn muiltjes van Chinese vrouwen. Hun voeten wer den van hun geboorte af afgebonden en zo hebben ze op middelbare leeftijd nog baby-voetjes. Lopen konden ze dan na tuurlijk niet. maar dat was ook niet nodig voor vrouwen van standing. Ze werden altijd in een stoel gedragen. (Van onze parlementsredactie) Over de wetsontwerpen tot belasting verhoging, dié deze week door de Twee de Kamer zullen worden behandeld, is vorige week dinsdag nog mondeling overleg gepleegd tussen de Kamercom missie van financiën en minister Hofstra. Bij die gelegenheid heeft blijkens het verslag de bewindsman van financiën erop gewezen, dat de middelen, die de regering ten dienste staan bij het vrijwillig bevorderen van de par ticuliere besparingen, slechts van zeer beperkte aard zijn, gezien de bestaande vrijheid in de wijze, waarop men zijn in komen wenst te besteden. De minister herinnerde aan de instelling van de Nationale Spaarraad, die destijds niet aülerwege die instemming heeft gevon den, die de toenmalige regering voor haar poging om het particuliere sparen te sti muleren, misschien had verwacht. De regering, aldus minister Hofstra, kan weinig anders doen dan: 1. de bestaande situatie op finanoieel-economisch gebied helder mogelijk aan de bevolking uit eenzetten en daarbij de wenselijkheid van het sparen onder het oog brengen; 2. atregelen nemen c.q. bevorderen, die t vrijwillig sparen aantrekkelijk maken, o.m. in het kader van de bezits- ing. De minister zeide te verwach ten, dat hierover binnenkort wetsvoor stellen de Kamer zullen bereiken: 3. een Jonge koemelker door kopstoot gedood De 21-Jarige Brouwer die in de omge ving van Schoonhoven bezig was met het melken van een koe, kreeg daar zulk een kopstoot van het dier tegen zijn hoofd, dat hij onmiddellijk bewusteloos wa6. Pas later werd hij gevonden. In het zieken huis te Utrecht overleed de jongeman zonder bij kennis te zijn geweest Injo Ben Goat, de bejaarde hoofdredac- ur van het onafhankelijke Chinese dag blad in Indonesië Keng Po, is gisteren uit de gevangenis ontslagen. Een maand ge leden werd hij door de militaire politie gearresteerd omdat hij „feiten met menin- zou hebben gemengd". Hij heeft nog huisarrest beleid voeren, dat in de eerste plaats gericht is op gezond geld, waardoor In direct een sterke stimulans voor de be sparing wordt geschapen De minister wees er tijdens het over leg nogmaals met nadruk op. dat het be grotingsbeeld voor 1958 niet gunstiger zal zijn dan dat van het lopende jaar Wel zal alles in het werk gesteld worden om de uitgaven zo laag mogelijk te hou den, maar daartegenover staat de onaf wendbare noodzaak om tal van posten te verhogen. Het denkbeeld om de helft van de voorgestelde verhoging van de vennoot schapsbelasting te heffen in de vorm van belastingcertificaten, wees de minister als niet verantwoord van de hand. Ook achtte hij geen reden aanwezig om een rekest van de fotohandel in'overweging te nemen, waarin wordt bepleit de ver hoging van het weeldetarief van 15 tot 18 procent niet te doen gelden voor foto toestellen Ze liepen er niet op, maar ze dron ken er uit! Dit is een 17e eeuwse gildebeker van leer, met zilveren versiersels. Onderzoek door K.S.G. bedrijfsongelukken zijn vergadering van gisteren te Luxemburg, onder voorzitterschap van Fritz Dahlman (Duitsland), heeft het raadgevend comité van de E.G.K.S. de besteding goedgekeurd van 3.000.000 dol lar door de Hoge Autoriteit voor een on derzoek gedurende een periode van vier naar de arbeldsongelukkcn in de kolen- en ijzerindustrie. Dr. H. Dingemans nieuwe ambassadeur Karachi Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. H. H. Dingemans tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Karachi. Dr. Dingemans, laatste lijk buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister, fungerend consul-generaal te Tanger, zal zijn nieuwe bestemming omstreeks 15 agustus volgen. Hij volgt dr. J. G. de Beus op, die voor een nieuwe bestemming in aanmerking komt. Duitse jeugd en de bioscopen De Duitse Bondsdag te Ronp heeft een wetsontwerp aangenomep dat if.i.v, 1 okto ber de Duitse jeugd strenge beperkingen oplegt wat betreft het bezoeken van bio scopen en vermakelijkheidsinstellingen. Alle films zullen voortaan in vier groepen worden geklasseerd: voor 6-12-jarigen, voor 12-16-jarigen, voor 16-18-jarigen en voor ouderen. Tot nu toe waren er slechts drie categorieën, nl. onder de 10. van 10- 16 jaar en voor personen boven de 16 jaar. Cabarets, revues en variété's zullen slechts bezocht mogen worden door personen bo ven de IS jaar. Aan personen onder de 16 jaar mag geen sterke drank worden ver kocht. Ook zullen zij geen openbaar restau rant mogen bezoeken, tenzij begeleid door De club, die voor zover tot dusverre is gebleken over de gehele Bondsrepu bliek 750 leden telde, voor het m deel vroeger behorend tot de „Hitler-Ju- gend", was geheel op nationaal-socialis- tische leest geschoeid. Zij stond in tact met lieden in het Saargebied i Oostenrijk, die daar „nationale jeugd- korpsen" zouden moeten oprichten, meldde het sociaal-democratische dagblad Neue Rhein Zeitung. De inmiddels ontbonden „Reichsjugend" had ook een filiaal te Berlijn, dat wel nog weinig om het lijf had. Vermoe delijk heeft Alfons Holler, gelijk zijn „grote" voorganger Baldur von Schirach, Berlijn willen misbruiken voor het kweken van de rijksgedachte. En moge lijk heeft ook de wetenschap, dat vo Schirach nog tot op de huidige dag i Berlijn vertoeft, nl. in de geallieerde gi vangenis voor nazi-oorlogsmisdadigers in Spandau. daarbij een rol speeld. l\aar oud patroon „Vreugde, discipline en geloof" was d leuze van Höllers nieuwe „Reichsjugend' die overigens in net zulke afdelingen zo worden verdeeld als de vroegere H. J. Bovendien zou er als de organisatie ,1 de beschikking over wapens krijgen een „Reichszeugmeisterei" den opgericht. Het Duitse volk moest worden verdeeld In „plus-zlelen" en „minus-zielen", zijnde rarlant van de vroegere scheiding tussen ariërs en nict-ariërs. In Essen had Höller een informatiedienst, die de denk beelden van zijn „nationale, socialistische beweging" (let op het fijne verschil met „nationaal-socialistische") verbreidde. Deze denkbeelden omvatten alleen r warhoofdige herinneringen aan het natio- Euromarktverdrag naar Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) Een drietal wetsontwerpen tot goed keuring van resp. het Euromarktverdrag, het Euratomverdrag en de overeenkomst betrekking tot bepaalde instellingen, die de Europese Gemeenschappen ge meen hebben, zal naar verwacht wordt op korte termijn de Tweede Kamer be reiken. Dit schrijft de minister van bui tenlandse zaken ad interim, dr. Drees, in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Geen reden voor onrust öp Walcheren (Van onze parlementsredactie) Wanneer de bestedingsbeperking inder daad tot een .aanzienlijke vertraging van de cultuurtechnische werken op Walche ren zou leiden, zullen waarschijnlijk hogere bedragen aan schadevergoeding moeten worden uitbetaald, zo schrijft minister Mansholt in antwoord op schrif telijke vragen van het staatkundig-ge reformeerde Kamerlid Kodde. In het grote geheel van de landbouwproduktie zal de daling van de opbrengst naar het oordeel van de minister niet van noe menswaardige invloed zijn. Ter gelegenheid van het feit, dat Canada gisteren negentig jaar als vrije en onaf hankelijke natie bestond, hebben de Cana dese ambassadeur en mevrouw Thomas Stone op het bulten Groot Haesebroek Wassenaar een ontvangst gehouden, waar vele honderden gasten (men schat hun aantal op 1400) acte de présence hebben gegeven. Zoals gebruikelijk onderhielden in de ruime vertrekken van de villa' de grote gazons daarachter en in de buurt van de tennisbaan, waar het Jaarlijkse tournooi werd gehouden, velen zich elkaar. Het feest want dat was het kreeg zijn sanctie van prachtig zo Uit alle kringen waren'dé genodigden op deze Jaarlijkse receptie aanwezig. Zo wel van de zijde van het hof, de opper- ceremoniemeester vlce-admiraal N. A Rost van Tonningen, als van de regering de ministers Struycken, Mansholt, Lampe, Staf en Pos als van de Staten- Generaal, het corps diplomatique, de Raad van State, van vele ministeries, het be drijfsleven, culturele organisaties en deren, waren vertegenwoordigers a; Na afloop bleven een aantal gasten de residentie bijeen, ter bijwoning van Toch is liet zo HAMELN EN DE RATTENVANGER Anno 1284 Am Dage Johannis et Paul-' War der 26 Junii |en ,jaa Dorch einen Piper, mit allerley Farve bekled) Gewesen CXXX Kinder verledel «n, Binnen Hameln gebom Onder To Calvari bi den Koppen vanger verloren. Hien De sage komt in het kort op het vol- „M, wa, gende neer: vorm In het jaar 1284 xou een man in bonte |ege„d« klederdracht te Hameln het aanbod heb- 26ste ben gedaan de stad van ratten te suive- daaroni ren tegen ontvangst van e gclds. Toen op dit aanbod werd inge- i. Volgen chap pro dus op zgn beloning t bedroefde bcknibbe- door ierf de de bedreiging koppelend. den gedeponeerd, indien h(j gee druk aanvaardde de rattel j dergelijke doodgrv speelde de man op zijn fluit, en op Hat de tonen van die muziek kwam het van gedierte te voorschijn en volgde naar de Weserpoort. Nadat de man ii rivier gesprongen was, volgden de ra zijn voorbeeld en vonden in bet w de dood. Hierop was het stedelijke bestuur erscheen de rattenvanger daarom opnieuw in de stad, ditmaal in jagerstenue, teneinde thans, al fluitende, de kinderen nit de huizen te lokken. De oordeel, dat het door de man bedongen hebben •se kindertjes volgden de ten getale van 130 stuks en liepen hem na naar de Koppelberg, die zich opende om de stoet binnen te laten en zich daarna hermetisch sloot. Volgens een latere aanvulling zou Gottfried, bijgestaan door Eckart, zich •chaffer overgelukkige ouders worden terugge bracht. Die Eckart, de trouwe, ia een persoon lijkheid uit de oud-Duitse sage, die we in verband met enige bemerkingen over de rattenvangerlegende wel even in herin nering moeten houden. In verhand me' oude mythische voorstellingen wordt hi' afgebeeld als een oud man met eer lange baard, die voor de Venusberg zi' om de mensen voor het binnentreden ti waarschuwen. Vaak ook, en dal is nor veel belangrijker, loopt Eckart voor df „wjlde jacht" nit om wandelaars en kinderen aan te sporen uit de weg tc Laten we, ter ontwarring van het geval te Hameln dan maar eens beginnen met te vertellen, dat die geschiedenis zich al eerder heeft afgespeeld te Drancy-les- Nouis, een dorpje bü Parijs! Daarover éen volgende keer. uitreiking der tenmisprijzen. De Canadese ambassadeur de heer Thomas A. Stone, heeft met een geestig woord de winnaars bekend gemaakt, waarna de oud-minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beijen aan de winnaressen en winnaars van de enkel- en dubbelspelen en de gemengd dubbelspelen de bekers heeft overhan digd. naal-soclalisme. Zo moest de moed van blonde Duitse knapen bezongen worden, waartoe ln het gezangenboek der „Reichs jugend" diverse liederen uit de nazi-tijd waren opgenomen. Het „Deutschlandlled" werd door de leden met opgeheven techterarm gezongen. De door de gealli eerden terechtgestelde nazi-oorlogsmisda digers werden vereerd als nationale hel den, die voor Duitsland hun leven lie ten. Schouderriemen en koppeJs behoor den tot de uniformen, die de „Reichsju gend" had aangeschaft. Deze werden be- d in de „Rüstkammer" te Assmanns- hausen aan de Rijn. Het club-distinctief vertoonde een ietwat gewijzigd model van het hakenkruis! Voor zover de rechterlijke autoriteiten hebben kunnen vaststellen, financierde Alfons Höller zijn Reichsjugend nog uit eigen middelen. Er zijn nl. geen aanwij zingen. dat de „Reichsjugend" uit myste rieuze bronnen putte. De gemiddelde leeftijd van de leden was dertig jaar. De volledige ledenlijst is door de politie ln beslag genomen. n een politiek gevaar was, volgens het ministerie van binnenlandse zaken Noordrijnland-Westfalen nog aller minst sprake. Doch „wij moeten deze din- 'n de klem smoren", zo werd in Düs- seldorf verklaard, „ook wanneer Höller kennelijk een fantast en een warhoofd is. Want reeds eerder begon op deze ma- een Führer met een beweging"! „Reichsjugendtag", die volgende maand in Rtjnland-Pals zou worden ge houden zal natuurlijk geen doorgang vin- TS DE GEHEIMZINNIGE GROEP, die de opstand in Algerije leidt, werkelijk nationalistische organisatie of een communistisch front, dat wacht op zijn kans om van Algerije een nieuwe Sowjet- satelliet te maken? Het antwoord schijnt te zijn, dat de echte, toegewijde nationa listen, die al meer dan twee Jaar geleden in opstand zijn gekomen, nog op de brug staan, maar dat meer en meer commundi- •n aan boord klimmen. In Franse officiële documenten die ge baseerd zijn op rapporten van de geheime dienst, wordt zonder meer verklaard, dat er naet aan valt te twijfelen of de Alge rijnse comm. partij betrokken ia bij de heimelijke strijd tqgen de Fransen en de Fransgezinde mohammedanen. Het eind doel van de communisten ie vanzelfspre kend: het stichten van een volksdemocra tie in Algerije. De eerste stap die daarop volgen zou zijn: infiltratie in Tunesië Marokko en het in het leven roepen drie nieuwe Sowjetsatellieten. zo rijk aan tarwekiemen Oók zoutloos overal verkrijgbaar! Burns blijft Op het hoofdkwartier van de V.N. wordt officieel het bericht tegengespro ken, dat generaal Burns, opperbevelheb ber van het V.N.-leger in Egypte, van plan zou zijn ontslag aan te vragen. John D. Rockefeller III, voorzitter van de Rockefeller Foundation. Is met vrouw dochter hedenmorgen te Djakarta aan gekomen. Hij wil twee weken in Indonesië blijven en ls op een observatierels door Azië. Mr. H. Hobus, kantonrechter te Sittard. benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Hij is gisteren met pensioen gegaan. voornaamste rebellenorganisatie. nog meester ic in eigen huls, maar dat de coro- t op de deur bonzen. De FLN luia- hen waarschijnlijk nog. Het typi sche wapen van de Algerijnse communis ten is dat van de Rus- *1 Verklaard'a sische revolutionair uitlicht van verscheidene tien tallen Jaren geleden: de bom, maar een meer Ingewikkelde en an krachtiger soort. Voorzover op het ogenblik kan worden sstgesteld hebben de communisten op het ogenblik niet de leiding ln de FLN. Zij zijn echter zeer actief in de stedelijke centra van Algerije, maar ook op het plat teland beginnen zij zich reeds te weren. Zij trachten heimelijk de leiding van het FLN te ondermijnen en die zelf over te nemen, maar totdusverre heeft de orga nisatie zrioh de leiding nog niet laten ont futselen. FR ZIJN TEKENEN, dat de leiding van het FLN zich metterdaad verzet tegen communistische infiltratie, maar dat de organisatie misschien zonder het te weten klaarblijkelijk tot marxisme ver valt. Een document, gevonden ln de za deltas van een ezel in de bergen van Ka- byllë ten oosten van Algiers, bevatte en kele opvallende punten van overeenkomst met de marxistische leer. Maar rijike mo hammedanen. die de FLN steunen, lachen om het idee. dat de organisatie bezig is. communistisch te worden. Officieel heeft het FLN te verstaan ge geven, dat het communisten in zijn ge lederen wil opnemen, maar alleen als zij het marxisme afzweren en schriftelijk verklaren, niet officieel lid van de com munistische partij te zijn. Desondanks of wellicht dank zij deze houding, is er een verontrustende toeneming van de commu nistische invloed in Algerije waar te ne men. In snel tempo zijn de communisten 'oezig. sleutelposities in te nemen. jQEZE BESCHOUWING hebben wij ge geven naar aanleiding van het nieuws, dat de voornaamste leiders van het Alge rijnse bevrijdingsfront in Kairo zijn aan gekomen voor een conferentie, waarop j zoals het heet belangrijke poJitie- en militaire besluiten zullen nemen. Het ligt waarschijnlijk in de bedoeling in de opstandelingenleiders, een regering i ballingschap te vormen in Kairo, die de zaak van de Algerijnse nationalisten moet ■erdedlgen, als straks de algemene ver gadering van de Ver. Naties weer bijeen komt. Zulk een regering in ballingschap de Fransen nog grote moeilijk heden opleveren, omdat het Aziatisch- Afrikaanse blok, dat in vele gevallen op tweederde meerderheid in de Ver enigde naties kan rekenen, er in de toe komst wellicht ln zal slagen, vertegen woordigers van die regering in balling schap naar New York te doen uitnodigen i hen te horen over de gebeurtenissen Algerije. Formeel zouden de Aziatdech- Afrlkaansc landen kunnen aanvoeren, dat de Algerijnse kwesties dan geen Franse binnenlandse aangelegenheid is. maar dat strijd gaande ls tussen twee landen, waarbij het ene (Frankrijk) het andere (Algerije) tracht te onderdrukken. De Westelijke mogendheden zouden op deze wijze in een bijzonder moeilijke positie te genover Frankrijk worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5