CHRISTELIJK thergo/ven Mr. W. Brak 25 bij de C.B.C. jaar Puzzel mee Wereldraad helpt getroffen gebieden in Zuid-Europa O. Jozef Cohen winnaar van luisterspelwedstrijd INNSBRUCK De T.T. D Uw Kunstgebit 2 KANTTEKENING Uit de vakpers sociale redacteur). benoemd werd tot Rotterdams bestuurder van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale. Deze eerste juli had de heer Brak echter niet gereserveerd voor de viering van zijn jubileum, ook deze dag was hij op zijn post en wel in Straatsburg voor een vergadering ter bespreking van de sociale belangen der Rijnvarenden. De belangen van de leden van de Christelij ke Bedrijfsgroepen Centrale, werkzaam in de Rijn- en Bin nenvaart, zijn immers na de oorlog toevertrouwd aan mr. W. Brak, die ook de zorg heeft voor de leden werkzaam in het havenbedrijf, de zuivelindustrie en de lederverwerkende indus trie. Dat juist de belangen van de Rijnvarenden en van de werkers in de havens aan mr. Brak wer den opgedragen is niet zo vreemd, want de heer Brak is nog altijd een enthousiast Rotterdammer. Deze dynamische vooruitstre vende stad trekt hem bijzonder en het was hem dan ook een vreugde, dat hem in 1939. bij zijn verkie zing tot hoofdbestuurslid, werd toe gestaan in Rotterdam te blijven wonen. Bestuurder Brak \Verd na melijk hoofdbestuurslid, maar met handhaving met de Rotterdamse werkkring die hU al had. Toenadering, het orgaan van de Christelijke - Bedrijfsgroe pen Centrale, schrijft over de Rot terdamse werkkring, zoals de heer Brak die in de beginjaren heeft ge kend. ,,Op 1 juli 1932 werd hij benoemd de voorgestelde jeugdloonpercen tages en de voorstellen met be trekking tot betaling van ploegen- arbeid en vrouwenarbeid. Bij een bespreking met het col lege is duidelijk geworden, dat de motieven achter de bezwaren voor namelijk zijn, de vrees voor on rust tengevolge van de hogere per centages voor de jeugdlonen en het verder reiken van de voorstel len dan de huidige c.a.o. voor het grootmetaal. Hiertegen is aangevoerd, dat in andere bedrijfstakken vele jeugd loonpercentages hoger zijn en men daar praktisch geen tariefbasislo- nen kent. Voor de Christelijke Metaalbe- drijfsbond is het standpunt van het college onbegrijpelijk, tenzij men uitgaat van de veronderstelling, dat voor de kleine metaalnijver heid de richtlijn geldt van koppe ling van de c.a.o. aan die in de metaalindustrie. Inderdaad heeft het college er kend. dat het een aanpassing van de lonen en arbeidsvoorwaarden in de metaalindustrie aan die in de kleine metaalnijverheid zeer wen selijk acht. De bespreking is zon der enig resultaat verlopen. De C.M.B. heeft inmiddels op nieuw contact gezocht met zijn ver tegenwoordigers in de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid en verzocht de zaak opnieuw aan de orde te stellen, wat ook is ge schied. Het College van Rijksbemidde laars laat echter nog op zich wach ten en zo wordt de weg tussen in diening van een ontwerp-c.a.o. en goedkeuring hiervan wel heel lang. als bestuurder te Rotterdam de grootste afdeling in de bond. Van de 1800 leden waren er 1200 geheel of gedeeltelijk werkloos. Het wa ren de zwarte crisisjaren, waarin de werklozen in verschillende lan den met miljoenen werden geteld. De taak van de heer Brak bestond voor het grootste deel uit de ver zorging van deze werklozen. Men moet zelf dezorg voor een afdeling met een groot aantal werklozen hebben meegemaakt om enigerma te te kunnen beseffen wat voor ar beid hieraan verbonden was. Met de meest grauwe ellende kwam men dagelijks in aanraking." Wanneer men de heer Brak vraagt, wat nu voor hem de mooi ste tijd is geweest van deze 25 jaar zal hij ongetwijfeld niet deze eerste jaren noemen, maar de na oorlogse periode. De tijd van op bouw. de tijd van meerdere sociale zekerheid voor de arbeiders. De tijd van het praktisch niet kennen van dc schrik der werkloosheid, aldus Toenadering, het orgaan van de C.B.C. Het Metaalbedrijf, or gaan van de Christelijke Metaal- bedrijfsbond. geeft een toelich ting op het lange uitblijven van de beslissing van Rijks-bemiddelaars op de ingediende ontwerp-c.a.o.'s voor he; kleinmetaal. Gememo reerd wordt, dat de ontwerpen voor het smeden- en metaalbewer- kingsbcdrijf. het loodgieters-en fit- tersbedrijf en het carosseriebedrijf reeds geruime tijd geleden aan het College van Rijksbemiddelaars zijn voorgelegd. Door de loon- commissic van de Stichting van de Arbeid werd weliswaar een gunstig meerderheidsadvies uitge bracht. maar kortgeleden werd na mens het College van Rijksbemid delaars aan de organisaties meege deeld. dat er bezwaren bestonden tegen de bepalingen inzake de af schaffing van de tariefbasislonen. Zes hoogleraarsbenoemingen aan de Vrije Universiteit ropi 'T "V* *'iirh Allen schuwden hem Saulus, de moordenaar van de j christenen, is bezig Paulus te worden, de vurige verbreider van j het christendom. En dat blijkt een moeilijke weg te zijn. In Da mascus maakt hij zich in de kortst mogelijke tijd zo gehaat bij de Joden dat zij hem willen vermoorden wonder: NEDERLANDSE HERVORMDE KERK PPPn Bedankt voor Sliedrecht (vak.—A. N. f Langhout); J. J. Poot te Delft. hij IS als hun Beroepen te Amersfoort (wijk Berg-, vriend geko- kerk); dr. P. A. Elderenbosch te Voor- burg; te Musselkanaal (toez.): dr. J. men en nu W. Doeve te Holwierde. j blijkt hij een Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn zes nieuwe hoogleraren j GEREFORMEERDE KERKEN vijand te zijn. benoemd, vijf gewone, de heren dr. H. K. Oosterhuis. dr. J. Blok, dr. G. J.Beroepen te Klazienaveen (tweede pre- *1. hii u Hoijtink, dr. G. J. D. Aalders H. W. zn. en dr. H. R. Wijngaarden, die allen dikantsplaats> Joh. Dijkstra te Scher- J reeds lector aan de V.U. waren; en één buitengewoon hoogleraar, de heer mAai?eenomen naar Bandoeng- L Ring- j- 1 j- L. van Kampen jr. te 's-Gravenhage. Tot lectrix werd benoemd mejuffrouw najda gte Borne- naar Leeuwarden (ze- discipelen die de Rotterdamse hogeschool en tot lector de vende predikantsplaats): H. van Bent- stad ontvlucht EEN ft OORD VOOR VAN DAAG dr. H. Goris, hoofdassistente 1 heer J. Nathans te Amsterdam. Dr. Oosterhuis die gewoon hoog leraar in de medische faculteit voor de chemische physiologie wordt, is sinds 1951 lector in de faculteit der geneeskunde. Hij promoveerde in 1946 aan de stads- universiteit bij prof. dr. B. C. P. Jansen. Van 1942 tot 1951 was hij verbonden aan het Nederlands instituut voor volks voeding. In de faculteit der wis- en natuurkunde wordt dr. Blok hoogleraar tuurkunde. waarin hij in 1951 cum laude promoveerde. Hü was toen al na periode bij het middelbaar onderwijs conservator van het natuurkundig labo ratorium der V.U. In 1951 kreeg hij leeropdracht en in 1954 werd hij lector in de natuurkunde ten behoeve van de medische propaedeuse. D r. H o ij t i n k die onderwijs zal geven in de physische^a^jMMp-4""1"' promoveerde j^Van OPGAVE PUZZEL NO. 57 Horizontaal: 5 Te doorlopen weg. 7 klaar; 8 speelgoed, 9 geheel de uwe, 11 steenafval, 12 watering. 13 cent, 15 vo gel, 16 ernstig, 17 spie. 18 zangnoot, 19 een der zonen van Noach, 20 lidwoord. 21 knaagdiertje. Verticaal: 1 Afval, 2 handeling. 3 tel woord. 4 bloem. 5 cirkeltrekker, 6 bo- Sinds'166" Ir. 1955 zijn in België. Denemarken, Frankrijk, Groot-Britannië. West-Duits- land Italië. Luxemburg, Noorwegen, /weden Zwitserland en Zuid-Slaviè 35.831 personen door verkeersongeluk ken om het leven gekomen, terwijl er 1.024.534 werden gewond. Rock VAN DK DAG endien, 10 beproeven, 11 jong dier, 12 «.waar, 14 toespraak, 15 gezanik, 17 O.- Ind. Chinees. 16 sneeuwschoen, 20 spoe dig. OPLOSSING PUZZEL NO. 56 Horizontaal: 1 Knik. 4 ore, 7 koppig, 9 sla, 11 Ria, 12 aak, 15 spionnage, 17 ore. 19 lijn, 21 ent, 22 boenen, 25 tra, 26 lama. Verticaal: 1 Kelapa, 2 ik, 3 kor. 4 opa, 5 R.I., 6 ega, 8 piano. 10 aai. 13 konijn. 14 agenda. 16 are, 18 abt, 19 Lea, 20 nel. 23 or. 24 na. AANVULLING Men vestigt onze aandacht erop, dat ds. T. Cabaret ir. 's-Gravenpoldcr niet een Geref. gemeente in hersteld verband stichtte maar een vrije gere formeerde gemeente. theoretische chemie, rcum laude. Hij geeft sinds 1953 als lector dezelfde vakken. Dr. G. J. D. A a 1 d e r s H.W.zn. is be noemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Griekse en Ro meinse staatsinstellingen en de oude ge schiedenis Hij promoveerde in 1943 cum laude. Na als leraar werkzaam te zijn ge weest werd dr. Aalders in 1953 tot lector benoemd, aanvankelijk voor de Griekse en Romeinse staatsinstellingen en de staatkundige theorieën der oudheid, na de dood van prof. dr. R. H. Woltjer ook voor de oude geschiedenis. Dr. H. R. Wijngaarden studeerde aanvankelijk Nederlands. Na het docto raal examen deed hij in 1942 cum laude doctoraal examen psychologie, waarna hij in 1950 eveneens cum laude promoveerde jp een proefschrift getiteld „Hoofdproble men der volwassenheid". Van 1940 tot 1946 was dr. Wijngaarden hoofdassistent lan het psychotechnisch laboratorium der V.U.. in 1946 directeur van dit laborato rium. thans laboratorium voor toegepaste Dsychologie geheten. In 1946 kreeg hij een .eeropdracht, in 1951 werd hij lector voor de vakken algemene psychologie en con- flictuologie, waarbij in 1956 een leerop dracht aan de Leidse universiteit kwam voor de bedrijfspsychologie en de psycho- techniek. Prof. Wijngaarden zal in de j faculteit der letteren en wijsbegeerte on derwijs geven in de psychodiagnostiek, de conflictuologie en de inleiding in de alge-1 mene psychologie. Hij is lid der Neder-1 landse Hervormde Kerk. in de laculteii oer economische we-1 tenschappen benoemden directeuren der Vrije Universiteit mejuffrouw dr. H. Goris tot lectrix voor het onderwijs in de econometrie, de wiskundige econo- mie en de elementaire statistiek. Mc-j juffrouw Goris ontving haar opleiding! :an de Nedcrlandsche Economische j i'loogeschool, waar zij in 1954 promo-1' veerde op het proefschrift: ,,An inves tigation into some price determing fac- American tobacco markets". mejuffrouw Goris hoofd-; bedrijfsstatistiek bij de Erven de - duwe J. van Nelle te Rotterdam. Bedankt Deze cursus gaf mejuffrouw Goris |Baarn. reeds onderwijs aan de V.U.: zij had een leeropdracht voor de elementaire statistiek. Accountantsopleiding De heer L. van Kampen, die werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de economische wetenschappen, is accountant te 's-Gravenhage. De heer J. Nathans, die tot lector in die fa culteit werd benoemd, is accountant te Amsterdam. Hun benoemingen staan in verband met de in september te openen accountantsopleiding aan de V.U. Het ligt in de bedoeling deze oplei ding te foncentreren op één dag (ver moedelijk vrijdag) in de week, zodat de studenten verder in de praktijk werk zaam kunnen zijn. Behalve door de twee nieuw benoemden wordt het onderwijs gegeven door enkele andere docenten uit de economische faculteit. hem te Wieringerwerf. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Biezelinge: W. Ruiter ti lier - .en der De zieken, behorende tot de gerefor meerde kerk Aalten zijn in de ge legenheid gesteld in het gebouw „Patrimonium" een speciale avond- maaldienst bij te wonen, waar ds. L. Goede voorging. Voor hen die per brancard moesten worden vervoerd verleende het Rode Kruis mede werking. En, eerlijk gezegd, van wie we het ook niet geloven! Dan twij felt ge aan de kracht van de Hei lige Geest, broeders is en in Jeruzalem aankomt, wil len de discipelen, zijn broeders in den Here, niets met hem te maken hebben. Geen wonder: hij is als een vijand weggegaan en nu wil hij hun vriend zijn. Zij schuwen hem men kan ook zeggen: zij zijn schuw voor hem. Wie zou niet schuw zijn voor iemand die kort geleden nog een levensgevaarlijke vijand was? Ten maar slotte ontfermt Barnabas zich over hem en zo wint hij het ver trouwen ook van de anderen. Plaats nu alles eens in deze tijd: men hoort bijv. dat door de prediking van Billy Graham men sen tot het Evangelie komen, die.nu ja, van wie wij het eigenlijk niet kunnen geloven. ?sistente aan de Rotterdamse hoge- chool. Zij is tevens belast met de lei- ling van de dienst economisch onder zoek en met de zg. presentatie van de. >e r.k. aartsbisschop van Barcelona heeft de kappers in zijn diocees op geroepen „apostelen van waarheid Ti goedheid" ie worden. Er is geen ander beroep, zo zei hij in een toe spraak, dat ondanks technisch" voor- uilgang zo noodzakelijk blijft. De invloed die de kapper kan uitoefenon door zijn gesprekken met de klanten en door ae lectuur die ter lezing ligt is onvoorstelbaar. In speciale bijeenkomsten zullen de kappers van Barcelona en omoeving onder werpen voor geestelijke gesprek ken krijgen. COMMENTAAR Volgende keer anders De V.P.R.O. heeft nog wel eens de naam de omroepvereniging te zijn die in verhouding tot de totale zendtijd gerekend buitenge woon veel sprekers aan het 1 voord laat. En bij d«" televisie heeft. deze. kleinste omroepvereniging zich de reputatie verworven experi menten niet'te schutbén. Of deze maandagavonduit zending als een experiment is opgevat weten wij niet. Zeker is wel dat het programma aan zienlijk afweek van de gebrui kelijke. Het waren achtereen volgens: een ballade, het be kende forum Rotondeeen ly rische Engelse film, ccn praatje onder leiding van de bekende heer P. Brynen van Houten over de K.S.G. en wat Zuidameri- kaanse liedjes door een ijverig ensemble gezongen, dat ds spo ren van het dilettantisme niet temin niet geheel kwijt was. Wel nu, als we het als een proefneming beschouwen dan geloven we toch wel te mogen constateren, dat hier voor te weinigen „wat wils" werd ge boden. Dank u voor het experi ment en een volgende keer volgaarne anders, zouden we tvillen zeggen. Belg Van Hoeck liveede De auteur Jozef Cohen te Groningen is winnaai geworden van de lulster- spelwedstryd, die was uitgeschreven door de Nedertandse Radio Unie en het Belgische Nationale Instituut voor Radio. Omroep. Met zijn hoorspel „Het staat op muren" heeft de heer Cohen de eerste prijs van 1500 gulden ge wonnen. De tweede prijs van 750 gulden is toegekend aan de Belgische auteur Albert van Hoeck te Umbure (Ruanda-Urundi) voor diens „Dc rechter en de gouverneur". De derde prijs van 375 gulden ten slotte werd De Wereldraad van Kerken heeft vertegenwoordigers van zijn afdeling nen bij J H. Kok te' Kampen"'twee voor hulP tussen de kerken en dienst aan vluchtelingen (Inter-Church Aid) deeltjes: Nahum tot Maleachi en Leviti- gezonden naar een door de watersnood geïsoleerd dorp in de Franse Alpen, cus. Het laatste is van ds. S. Hoekstra, dicht bij de Italiaanse grens. Het bleek dat twee gezinnen land en bezittingen Het eerste is een verzamelwerk: Na- hadden verloren en dat het land van veel andere families geheel of gedeeltelijk hum. Zefanja. Hascai en Maleacni zijn voorlopig niet bewerkt kan worden. De weg naar de dichtstbijzijnde markt- bewerkt door ds. J A. Schep. Habakuk plaats is over een afstand van kilometers weggeslagen. cfoor ds. P. N. Kruiswijk en van Za- Herstel van het economische verkeer is onmogelijk voor de komende winter, charia was de toelichhng gedeeltelijk die naar men vreest ook totale isolering zal veroorzaken. De Wereldraad zorgt persklaar, overigens in concept gereed, voor een bulldozer (10.000 dollar) die door de predikant kan worden bestuurd en gebruikt zal worden voor het weer in orde brengen van de landerijen. Een kleine een concentratiekamp werd getranspor- groep landbouwkundige vrijwilligers uit Frankrijk en het buitenland zal worden teerd. Ds. R. de Vries maakte het werk gerecruteerd om in augustus en september te gaan werken aan het herstel, af. Deze eenvoudige toelichtin-<*n beant- Ook bij de Waldenzen in Piemont heerst een noodtoestand. De Wereldraad woorden zeker aan hun doel. De uitvoe- heeft naar het gebied van de Po een spoedzending van 900 dekens gestuurd en ring is sober maar beslist smaakvol. wagonladingen kleding. Ds. W. Doorenbos overleden Te Apeldoorn is tengevolge van een hem in zijn woning overkomen onge val in de ouderdom van ruim 66 jaar overleden ds. W. Doorenbos, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk van Urk. Ds. Doorenbos was aanvankelijk bij het onderwijs werkzaam, o.a. te Lei den. Hij studeerde aan de Theologi sche Hogeschool te Kampen en werd in 1923 predikant bij de Gerefor meerde kerk van Midwolda. Deze ge meente diende hij tot 1926, toen hij naar Gerkesklooster-Strobos vertrok. In 1931 werd hij predikant op Urk, waar hij is wekzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 1 maart 1952. Daar na vestigde hij zich te Apeldoorn. r Dit was mooi. Hij hield van zijn gemak, voor al als hij met vakantie was. De zon werd gaan deweg brutaler en het landschap kleuriger. Hij gooide de deur naar het gangpad open, om wat te ventileren in de kleine ruimte en nauwelijks had hij zijn niet al te gemakkelijke plaats weer ingenomen, of hij hoorde stille voetstappen achter zich. Hij draaide zich plot seling om en keek in het magere gezicht van een schriel mannetje, dat Eils om zijn magerheid nog wat te beklemtonen een litteken op zijn lin kerwang had. Dat litteken liep in de lengte over die wang en het zag rood en de rest van het gezicht was grauw. ..Verzeihung", zei de man met een hese stem, ..1st der dicke Fritz André keek hem aan. misschien niet alles, of helemaal niets begrijpend. „Neem me niet kwalijk", begon André Rost, „maar wie mag ..der dicke Fritz" dan wel zijn?" De magere man draaide zijn vogelkopje wat wee cn zei: ..Ach, dan moet ik me zeker in het nummer vergist hebben. Ik dacht toch werke lijk. maar nee ehVerzeihungAuf Wiederseh'n". Hij liet een verblufte André Rost achter, spoed de zich de deur uit en was verdwenen. André kwam overeind en keek in het gang pad. dat verlaten lag. Het mannetje was de gang al uit. Rost haalde enkele malen diep adem, toer hij in München op het perron na een té lange reis de nachttrein uit Nederland kon verlaten Hij bleef even staan, hing zijn fototas wat ge makkelijker om de schouders en liep met hon derden andere reizigers de .Bahnsteig" af in de richting van het grote stationsgebouw, het 'Qaadteló in v« How™» J „Hauptbahnhof" van München. Zijn koffer in de ene hand en zijn reisbiljet gereed in de andere. Hij passeerde stalletjes, waar koffie geserveerd werd. hij keek naar de vele Amerikaanse solda ten. die hier tussen het drukke gedoe flaneer den en hij rook de braadworstjes, die een dikke man aan de haastige treinreizigers trachtte te verkopen. Toen hij onder de overkapping was, zette hij zijn koffer neer en keek eens rond. „Depót-ba gage?" ,.Ja, daar". Enkele minuten later was de vakantieganger André Rost tijdelijk van een zware last bevrijd. Hij liep met een massa reizigers naar het in wendige van het grote station. Hij ging niet ver loren in de massa. Daarvoor was hij juist even te lang, want deze jonge, naar schatting 27-jarige Nederlander mat van top tot teen 1.85 meter. Rost kwam na de geur van de braadworstjes tot de ontdekking, dat die één meter vijf en tachtig behoefte aan iets versterkends had en daarom wandelde hij naar een van de vele „Speisesaale", die Bahnhof München rijk bleek te zijn. Het was er vol en de stemmen van honder den en het gerinkel van vorken en lepels maak te de sfeer van deze voeding in massa roezig. i op zijn ge- Dank zij de Nederlandse radio ligt bijna het gehele Holland Fes tival binnen het bereik van een ieder Regelmatig worden er be langrijke evenementen in de huiskamer gebracht. Zo kunnen we vanavond na kwart voor tien genieten van het bijzondere, stra lende, rijk-melodische en voor de tweede wereldoorlog revolu tionaire Carrhina Burana van Carl Or ff. Het is een werk van wereldlijke gezangen voor soli koor en orkest, waarin Orff een heldhaftige poging doet in de koorzang nieuw leven te brengen. Carmina Burana wordt gespeeld door het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink. (K.R.O.) 0 Ook is het een verdienste van de Nederlandse radio dat een grote plaats wordt ingeruimd aan luchtige zomerprogramma's. Om tien voor negen brengt de A.V.R O. een pro gramma waarin het modern Jazz Quartet Bob Crosby's Bob Cats en beroemde Franse vocalisten op- 0 Om kwart over zeven zijn Zuld- slavische volksliederen, gezongen door Dusan Pertot, te horen (A.V.R.O.). gewonnen door Jan Statens te Ant werpen met zfjn luisterspel „Feiten hebben geen belang". Bovendien heeft de jury twee eervolle vermeldingen toegekend: aan Wil Barnard te Over- asselt voor de „Zilveren Albatras" en aan A. van Achteren te Berchem by Antwerpen voor „Ros vrouwenhaar gevraagd Jozef Cohen is op het gebied van het schrijven van luisterspelen geen onbekende. De Regionale Omroep Noord heeft drie luisterspelen van zijn hand uitgezonden en heeft er bovendien nog drie van hem in porte feuille. Vooits heeft de K.R.O. in 1955 een luisterspel van de heer Cohen uit gezonden. waarbij de muziek werd gecomponeerd door Oscar van Hemel. Op de vraag naar het karakter van het nu bekroonde stuk ant woordde de heer Cohen, dat het is gebaseerd op opschriften die zijn gevonden op de muren van Pompei de Italiaanse plaats die in het jaar 79 bij de uitbarsting van de Vesuvius werd verwoest. Het be schrijft de gedragingen en de ge schiedenis van vijf personen, die zich geplaatst weten voor een na derend gevaar. De problematiek van het spel? „Ik doe niet aan problematiek of aan tendens. Ik beschrijf alleen maar mensen .Als mijn lezers of listeraars problematiek willen vin den dan is dat hun zaak. Ik ben alleen maar de schrijver en als zo danig hun nederige dienaar," aldus de heer Cohen. Aan hel bekroonde luisterspel heeft de auteur ongeveer twee maanden ge werkt. Hei is overigens niet zijn eerste bekroning Hij heeft verscheidene novelles gepubliceerd, waarvan de stad Amsterdam en de gemeente Gro ningen er elk een hebben bekroond. Prog^amrr.Q bye your baby with 1 lady of Shady Lar Ib mir den Wodka. love. Nicolo. nlcolo. icolino. Een klein :ded; 12.33 V.h. plattelar 13.00 Nws; 13.15 Lichi lsche kron; 14.00 Radio F I jeugd: 16.00 V d 2 ork: (Tus Rijksdeler ietlps; 17.51 mondorg rankrijk); le. Addlo am. Abschied Iels. V. Germain. Rodeuse de B vergeten. Klei ré. Doctor Montéro, rassens. Les Com- >n. The 3 Jacksons. ard. Orkest Léo Cla- femmes d'agents. Johnny Marie. Onder de llnd Mon pof le gitan. ichtegaal. Ik 1 .40 Ror 18.20 Lichte rijk; 18.50 A< markt, reportage. VPRO VARA: 20.00 Nws; 20.05 Mister 19.40 Vd Frankrijk; 21.00 Ho eland ork; 22.10 „We aus; 22.25 Strljkkwaï ral: Cle- and Fest: en solist; 23.00 Gram; 23.50— Esperar >nd, Zilver round the in, Domli paplllons. 1 Gewijde 1 II. 298 m. NCRV: 7.00 Nw; publics, Wipnei in goud, A guy i orner. Shrimp t in Singapore, erber; 8.1 mlight in Vermont, The Plccolino. 9.30 Ver 10.30 Mor jeugd: 11.00 Gra TIPS André Rost bestelde en ging er een mak voor zitten om rond te kijken. Eén tafel achter hem gingen twee mannen zitten. De ene was datzelfde miezerige, grauwe mannetje van 's-morgens in de trein. ,,Die heeft wel een maaltijd nodig", dacht André keek weer voor zich. Nauwelijks had de dienster evenwel de soep opgediend, of hij liet de lepel rusten en vergat enkele ogenblikken te eten. Die andere Dat was een gezette, zware figuur. Dat v tuurlijk „dicke Fritz". Vogelkopje had dus toch zijn vriendje gevonden. Na deze intelligente ge volgtrekking zette André het soeplepelen voort en at met smaak. Schuin voor hem, twee tafels verder, zat een man in een lichte regenjas. Hij zat allerlei po gingen te doen om zijn belangstelling voor „dicke Fritz" en zijn spichtige makker onder stoelen en banken te steken. Maar dat lukte niet zo heel best. Hij zat kwasi-weggedoken achter een „Münchener Illustrierte", maar het was wel heel opvallend, dat hij voor de beide mannen grote aandacht had. Hij gebruikte zijn tijdschrift als een slecht dekblad, want zijn ogen waren niet van Fritz en de man met het litteken af. Hij scheen op iets te wachten. En hij wachtte niet vergeefs, want enkele minuten later klonk boven het geroezemoes van vele stemmen die van de magere man met de vogelkop uit. Fritz! antwoordde, als een beer, die gromt. Ze hadden kennelijk ruzie, maar het ging te snel en de an dere geluiden overheersten te veel. Daarom kon; André weinig van dit interessante en hoogge-j stemde tweegesprek volgen. Maar de man in de regenjas hing aan hun lippen. Het '™k t op,I dat zij alleen voor hem deze scè- ->p - 4 n 13.20 Instr. 13.15 ork. en sol; 18.45 Spectrum van het Chr. Org. en Verenigingsleven, causerieën; 19.00 Nws. en weerber: 19.10 Orgelspel; 19.30 Buitenl. overz: 19.50 Gram; 20.00 Radio- krant; 20.20 Omr. ork en solist: 21.00 Luisterwedstr; 21.20 Christelijke troost en wetenschappelijk leven, caus: 21.40 Gram; 21.55 Promenade-ork, 22.30 Koorzang: 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber; 23.15 Gra u'u h9t h>ii*^nlonrf Veel aandacht besteedt de radio ln bet buitenland aan de beroemde Duitse dichter Hermann Hess, die 80 Jaar is geworden. Voor de Nord- deutscher Rundfunk (93.6, 93.0 en 88.5 MHz) kunnen we hem vanavond om acht uur horen spreken over het Gelnk. 3.45—24.00 Ider Televisie ramofoonpli oensdag 3*Juli 3e lijn) voor r*orner Gespre ÜE gebeurtenissen tijdens en vooral voorafgaande aan de TT-races zijn wel van een strek king, dat zij opwekken tot bezin ning. Een dode en gewonden vormen het trieste resultaat. Verslaggevers, die de races van zaterdag hebben bijgewoond, hebben er van gewaagd als van „de TT der vrees". Daarmee is dan al bewezen, dat de grens in feite is overschreden, waar de sport ophoudt sport te zijn. Wanneer over een wedstrijd de drei ging komt te hangen van belaagde mensenlevens, dan heeft het met sport niet zo bijster veel meer te maken. Insiders trouwens zijn van oordeel, dat de TT-races te Assen zich almeer gaan ontwikkelen in de richting van laboratoriumproeven der deelnemen de motorenfabrikanten. De racebanen worden dan in wezen tot proefbanen van motorenfabrieken. Nu is voor een motorenfabriek een proefbaan stellig een onmisbare zaak, wedstrijdbaan is nog altijd iets anders dan een proefbaan. Op een proefbaan zal men geneigd zijn, grotere risico's te nemen. De baan zelf zal daarop ook meer zijn be rekend en ingesteld. II. The Rock-a AAR komt bij, dat op een proef baan geen publiek aanwezig is, op een wedstrijdbaan daaren tegen wel en zelfs in bijzonder groten getale. Smartelijke ervaringen in het bui tenland hebben doen zien, dat on gevallen op een baan van ongemeen ernstige omvang kunnen zijn. Nu weten wij, dat te Assen de toeschou wers als regel behoorlijk zijn be schermd. Maar dat een gelijke be scherming er niet is en ook niet kan zijn voor de rijders zelf na vorige week moet ook Assen gel den als een bewijs er van. Tot dusver hebben wij gemeend, de races te Assen een betrekkelijk goed hart te mogen toedragen. Zij droegen het karakter van wedstrijden, waarin, het element van de sport en vooral ook van de sportiviteit er kenning vond. Bovendien en dit woog zwaar bij ons hadden de organisatoren steeds getoond bereid te zijn, de wedstrijden niet te doen houden op de zondag, maar op een doordeweek se dag. Helaas is dit in de sport blijkbaar nog altijd niet een vanzelf sprekend iets. A AN deze betrekkelijke waarde- J- V ring voor de TT-races mogen we nu een te sprekender recht ontlenen, tegenover de jongste ont wikkelingen met des te groter re serve te gaan staan. Het is gebleken: zoals het daar vorige week in en rondom Assen is gegaan, zo mag het niet opnieuw gaan. Dat eist bezinning bij de or ganisatoren. Wil men nog eens TT- races houden, het is ons wel, maar dan weer races, waarin de sport als sport aan haar trekken komt. Misschien is dit laatste bij de motorsport niet meer mogelijk. Ook bij de motoren toch is het zó gesteld met de ontwikkeling, dat de snel heden door de mens nog nauwelijks in de hand zijn te houden. De snelheden stijgen, maar het menselijke beheersingsvermogen, zijn reactievermogen ook, blijft be perkt. Ieder die op de weg iets met snelheden te maken heeft, kan dit bevestigen. Hoeveel te meer geldt dit niet een sportevenement, waarin het reactievermogen het uiterste n mécr dan dat wordt ge vergd? R zijn mensen, die aan de mo toren hun hart hebben ver loren. Men kan, mèt ons, van gevoelen zijn, dat er waarden zijn, daarvoor meer in aanmerking komen. Maar ook de eerstbedoelden zullen ons willen toestemmen, dat de waarde van de motor te boven gaat de mens zelf is en het mensenleven. Wij zullen dat mensenleven zelf moeten blijven zien, zoals het is: be perkt in zijn vermogens, niet in ge lijke mate te ontwikkelen zoals men de techniek ontwikkelt, maar tegelijk duur en dierbaar en in elk geval te goed om aan te grote en te ingrijpen de risico's te worden prijsgegeven. Dit zijn eigenlijk eenvoudige waar heden, die bij niemand bestrijding zullen vinden. Welnu, dan zullen we er zeker op mogen rekenen, voor dit alles te vinden een open oog en een E" Advertentie DENIOFIX, het

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2