ACTIE BRITSE REGERING TEGEN ROKEN Jliettmc £riitsrt)C (fourattl Sow jetrecept voor Chinezen Verband met longkanker is duidelijk Reactie Londense beurs: tabaksuoterinsfen omlaag Bestedingsbeperking bij wegenbouw eatastrofe Woonvergunning bij ruil niet meer te weigeren In Assen twee renners gewond Tienduizenden Algerijnen worden gedeporteerd hl ill! VRIJDAG 28 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No. 10992 Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-red.: H. W 3- ENSERINK CHRIST ELI J K-IS ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is abebleueit myn in tcgficnspoct" Kennismaking gezocht met Zie pag. 11 O (Van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen T^R BESTAAT zonder de minste twijfel direct verband tussen roken eii longkanker. Deze waarschuwing werd gisteren officieel wereld kundig gemaakt door de Britse staatssecretaris voor volksgezondheid. Morgan. Het Lagerhuis luisterde gespannen toe. want het wist dat dc waarschuwing gegrond «as op het bewijsmateriaal, overgelegd door het hoogste regeringscollege op medisch gebied, de Britse raad voor medisch onderzoek. De Britse regering acht dit bewijsmateriaal van zó overtuigende betekenis dat zij via de gemeenteraden een groot scheepse actie zal beginnen oni het publiek te overtuigen van de ge varen van hel roken. Ondanks het feit, dat de tabaksac cijns per jaar de lieve som van ruim zeven miljard gulden voor de schat kist oplevert (op een begroting van 45 miljard gulden) acht de regering terwille van de volksgezondheid het belang van een krachtige waarschu wing zo groot, dat zij bereid is het risico te lopen dat de opbrengst dei- tabaksaccijns belangrijk vermindert. itregelen Drie Britse autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid. Van links naar rechts sir John Charlesde heer John Vaughan-Morgan en sir Harold Himsworth. Zij hielden gisteren een persconferentie na de besprekingen over het verband tussen roken en longkanker. Op de voorgrond op tafeleen asbak. Maar: een lége asbak! A.N.W.B. laat niet af te klagen (Van een onzer verslaggevers) MET GROTE KLEM heeft nu ook de A.N.W.B. nog weer eens de gevol gen van de bestedingsbeperking voor de wegenbouw aan de kaak gesteld. De bond kon dit gevaar zeer concreet aanduiden met de resultaten van een enquête, die gehouden werd bij alle gemeenten van Nederland, maar waarvoor de helft „geen vrijheid vond" om te antwoorden. De wer kelijke catastrofe, want daarvan spreekt men hier onverbloemd, .zal waarschijnlijk dus nog ernstiger zijn, dat nu is aan te tonen. In totaal zijn op dit moment voor zo ver nu is na te gaan 404 werken of voor onbepaalde tijd uitgesteld of naar volgende begrotingsjaren verschoven. Daardoor blijven vele levensgevaarlijke punten vaak voor enkele duizenden guldens te verbeteren levensgevaarlijk: zij blijven mensenlevens kosten. En het verkeer neemt ieder jaar met tien pi Op het gebied van de wegaanleg werden 180 objecten uitgesteld, aanleg van rijwiel paden: 16: bouw van bruggen: 34; auto busstations en parkeerterreinen: 9; kruispuntverbeteringen: 33; verllch- tingsobjeeten: 23; bochten: 16; aan leg trottoirs: 15; spoorwegovergangen: 6: verbcteringsprojccten voor intcrlocale wegen; 9; wegdek verbeteringen: 46; w van zelfs 11 gevallen van het verharden van zand- of sintelwegen en In 13 geval len de aanleg van ontsluitingswegen. Noodlottige bestedingsbeperking" noemt de A.N.W.B. dit. Want het zal met grote stelligheid materiële schade, veel leed en verlies van mensenlevens kosten Grootkruis O.N. voor prof. Oud Prof. mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën, oud-burgemeester van Rotter dam. thans leider van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, is gisteren door H.M. de Koningin benoemd tot Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. De hoge onderscheiding en de daarbij be horende versierselen zijn hem gistermid dag door de vice-premier, minister Struycken, uitgereikt tijdens een receptie, die de voorzitter der Tweede Kamer. dr. Kortenhorst, prof. Oud had aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat hij 40 jaar geleden zijn intrede deed in het parlement. Voor het verslag zie pag. 9. Weer scherpe nota Moskou-Bonn Weinig kans voor de handelsbesprekingen In een scherpe nota heeft Rusland de Duitse bondsrepubliek verweten, voor waarden te verbinden aan een Internatio naal akkoord over de ontwapening. West- Duitsland plaatst zich. aldus Moskou, als Mn soort scheidsrechter boven de on derhandelende partijen. Verder wordt Bonn gewaarschuwd, dat het alle hoop op Mn hereniging van Duitsland wel kan op geven. wanneer West-Duitsland met de westelijke mogendheden samenwerkt op het gebied van de kernbewapening. De Russische nota is het antwoord op de Duitse nota van 23 mei. waarin de hondsregering weigerde onvoorwaardelijk af te zien van tactische atoomwapens. Door deze notawisseling en de kenne lijke zeer moeilijke en van beide zijden niet altijd even behoedzame gevoerde in leidende besprekingen, moeten dc West- duitseRussische handelsbesprekingen nog steeds beginnen. Het is zelfs de vraag of deze besprekingen binnen afzienban tijd nog met succes gehouden kunnei worden. Na 6 juli bevindt de West.duitse regering zich in een soort semi-demls- sionair stadium, omdat dan het huidigi parlement op reces gaat en pas na de al gemene verkiezingen dus ongeveer be gin oktober weer bijeen zal komen Dt regering zal in deze periode zonder eer parlementair klankbord geen al te ge j wichtige beslissingen kunnen nemen. Uiteraard zullen tal vai getroffen moeten worden te compenseren, waarbij men denkt aan verhoging van de accijns op sterke drank. De vereniging van tabaksfabrikanten heeft onmiddellijk gereageerd met te ver klaren dat de conclusies van de Raad voor medisch onderzoek allerminst overtuigend zijn. De daarin verkondigde inzichten vertegenwoordigen slechts een deel der wetenschappelijke onderzoekingen, aldus de verklaring, en het staat nog geenszins vast dat tabaksrook de wekker van longkanker Ook reageerde df Londense effecten beurs direct op het verslag De noteringen van vijf grole tabaksmaatschappiji :en aanzienlijk. Ook Nederland De conclusies van de Raad voor medisch onderzoek zijn vervat in een rapport dat tegelijk met de regeringsverklaring ge publiceerd werd. Dal rapport is gebaseerd op de bevindingen van een diepgaand medisch onderzoek in Amerika. Engeland, Nederland, Duitsland. Finland. Noorwe gen en Zwitserland Hieruit blijkt dat de sterfte ten gevolge van longkanker gro ter is onder rokers dan onder niet rokers iioger is onder zware rokers dan onder lichte rokers, hoger is onder sigaretten rokers dan onder pijprokers en hoger it onder hen die voortgaan met roken dan onder degenen die ermee ophouden, zelfs na hifn veertigste jaar. Het rapport stelt vast „onder de pi sonen van boven de vijfendertig is het sterftecijler van d.Pï per duizend niet rokers tot 0.47 pet1 duizend rokers gram per dag, tot 0.86 per duizend rokers van 15 tot 24 gram per dag, en Int 1.66 per duizend rokers van 25 gram en me dag. I)e sterfte onder zware rokei dus twintig maal zo hoog als ondi rokers.'' Dit verschijnsel acht de raad allerminst onwaarschijnlijk, daar „tabaks rook voornamelijk beslaat uit pisch kleine olieachtige druppeltjes, klein genoem om in de lonxen ingezo* vastgehouden te worden." Tot op heden zijn er reeds honderd samenstellende stoffen gevonden en vijf daarvan zijn naar gebleken is in staat bij dieren kanker te verwekken, evenwel onder bepaalde voorwaarden. Het is echter niet bewezen dat benzpyreen, een sterk kankerverwekkende stof, i antwoordelijk is voor de ziekte, daar i schat dat in honderd sigaretten slechts zestienmiljoenste van 28 gram aanwezig is. En er bestaat geen zekerheid, dat het in zo geringe concentraties gevaarlijk Kansen Volgens hel rapport Is de kans op long kanker onder rokers tien op achthonderd, onder nict-rokers een op driehonderd. In de tien jaren van 1945 tot 1955 is hel sterf tecijfer tengevolge van longkanker in En geland verdubbeld tot 388 per een mil joen zielen. De ziekte is verantwoordelijk voir dc dood van een op de achttien neu van alle leeftijd' negci bov< vtjfei •rrtig cijfers respectie velijk een op 103 en een op 42. De raad geeft toe dat de medische ken nis omtrent de oorzaken van longkanke: niet compleet is, maar is toch van oordeel „dat er onomstotelijk is vastgesteld dat de voornaamste oorzaak het roken tabak vooral in de vorm van sigaretten is." Weliswaar is gebleken dal er nog andere oorzaken zijn, in totaal een vijftal zoals de bevuiling van de atmosfeer door fabrieksrook en uitlaatgassen, maar dc voornaamste oorzaak acht de raad toch het roken. Een recente foto van Z. K. H. prins Bernhard, die morgen zijn zesenveertigste verjaardag viert tFo«o meyboom) Voor niet-ingezetenen beroep mogelijk T>urgemeester en wethouders zullen aan een niet-ingezetene in geval van woningruil een vergunning niet mogen Weigeren, indien het om een passende woonruimte gaat. Deze wijziging in de richtlijnen van de minister voor maat schappelijk werk voor de vergunning ver lening en de vordering van woonruimte gaat maandag 1 juli in. De bedoeling van deze nieuwe bepaling is ,dat door B. en W. in beginsel aan woningruil wordt meegewerkt. Deze mede werking behoeft alleen niet verleend te worden, wanneer een doelmatige verde ling van de woonruimte in gedrang komt. Verder is bepaald, dat wanneer geen enkele gemeente bereid is aanspraken op woonruimte te erkennen, Gedeputeerde Staten een gemeente kunnen aanwijzen, die volgens de geldende normen een ver gunning kan verlenen. Op grond van deze bepaling zijn ln de toekomst ook de be langen van de „zwervende" woningzoeken den, die in geen enkele gemeente worden erkend, beschermd, doordat Gedeputeerde c Staten en eventueel de minister van maatschappelijk werk als beroepsorganen zijn ingeschakeld. Bij opvolging in functie zal worden be- orderd, dat de in het belang van de dienstuitoefening noodzakelijke woonruim- de betrokken ambtenaar onmiddel- beschikking wordt gesteld. Volgens iwe richtlijnen geldt deze bepaling voor opvolging in functie. Ook kan de gemeente een andere woning dan de laten woonruimte beschikbaar stellen. Aioskou vindt Norslad een kannibaal Onder de titel „Een kannibaal aan het hoofd van de N.A.V.O.", heeft radio-Moskou commentaar gele verd op dc rede. die generaal Nor stad heeft gehouden voor de commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Norstadaldus de Russische commentator, „aan bidt de atoombom. Hij denkt aan niets anders dan aan de manier waarop hij er tientallen, honderd tallen op ons land zou kunnen los laten Maar de afstand van de Ver enigde Staten naar Rusland is gelijk aan de afstand in omgekeer de richting Norstad zou rich rus- tip moeten houden" De reactie van generaal Norstad op deze kritiek: „Larie" De zomer is terug! Dit tweejarige meisje heeft de taak op zich ge nomen, haar moeder verkoeling te brengen. Het plaatje werd ge maakt bij een vijver op het Wash ington Square in New York; het had evengoed genomen kunnen worden in een villatuin te Berg ambacht (Z.-H.) of aan het strand van Texel Geruchten in Monaco geheel verzonnen O Prins Rainier van Monaco heeft giste ren ,,met de grootste nadruk" laten ont kennen, dat prinses Gracia in het najaar een tweede baby verwacht. De berichten hieromtrent, die door het Franse persbu reau AFP uit „welingelichte bron"' waren zijn volgens de zegsman van ■olkomen uit de lucht gegrepen Ilona Toth ter tloofl gebracht Ilona Toth. de Hongaarse studente, die 'er dood veroordeeld was wegens moord op een lid van de «taatsveiligheidspolitlr üjdens dc Hongaarse opstand. Is te Boe .iapest terechtgesteld, tegelijk met twee andere jonge verzetsstrijders. „Ik schaam me diep over mezelf, schreef de minister van verbindingen va' Rood-China. Ts jarig Po-Tsjoen, in he Volksdagblad van Peking op 14 juni. Di was een onderdeel van zijn excuus ove de door hem geoefende kritiek op de commupnistiscne leiders. Tsjang schrijft verder: „Ik heb ideolo gisch gezien een ernstige fout gemaakt. Dit bewijst, dat mijn houding niet krach tig genoeg is geweest en mijn begrip ward en dat ik een zeer lichtzinnige libe ralistische gedragslijn heb gevolgd ten aanzien van de politiek van de staat, zodat ik onder verkeerde politieke Invloeden araakte en door de rechtse elementen werd geëxploiteerd. Het is zaak. dat ik zo mogelijk ontwaak en mijn fouten v< ter Ik betuig mijn oprechte dank mijn kameraden, die mij geholpen heb ben. Ik dien deze belangrijke les te vaarden, mijn studies te verdiepen, een ideologische hervorming te ondergaan en de wortels van mijn foutieve ideologie diepgaand te onderzoeken Maar de minister is ntet de enige, die zich schuldbewust op de borst slaat. Hot is duidelijk, dat de democratische liga. een niet communistische beweging, die nog toegestaan wordt, in allerijl tracht zich te zuiveren van de blaam geageerd te hebben tegen het communistisch bewind. om zo het leven te rekken. Minister Tsang Is voorzitter van de liga en tegelijk met hem hebben nog twee leden van het be stuur in openbare bijeenkomsten rouw moedig hun zonden tegen het regiem er- kend- Een van hen heeft he<t. volgens het Volksdagblad, keurig gedaan, maar een zekere Sjen schoot te kort. Weliswaar trok hij de op 11 jum uitgesproken be schuldiging in dat de stalinistische fou ten in het prolertanistisehe dictoriale sys teem twijfel opriep, maar kennelijk had hij niet genoeg superlatieven gebruikt. Zelfkritiek is ten sldtte ook nog een kunst, die beoefend moet worden De Roodchinezen wensen blijkbaar deze kunst in de perfectie te willen beoefenen in navolging van hun Russische voorbeeld De Griekse reder Onassis heeft, naar in Kaïro werd meegedeeld, in beginsel toestemming van de Egyptische autoritei ten gekregen tot aanleg van een olie pijpleiding langs het Suezkanaal. De kos ten worden geraamd op veertig miljoen dollar. De leiding kan binnen tien maan den gereed zijn. Egypte zou een bepaald bedrag heffen voor elke ton olie, die door de leiding vervoerd wordt. Indische pensioenen Geen uitbetaling van toeslagen vóór 1 jan. (Van onze parlementsredactie) De berekening van de toeslagen, die zullen worden uitgekeerd krachtens de onlangs ingediende ontwerp-toeslagwet Indonesische Pensioenen 1956, blijkt der mate ingewikkeld te zijn. dat naar het zich laat aanzien, de maandelijkse uitbe taling der toeslagen niet vóór 1 januari as. zal kunnen plaatsvinden- Dit delen de ministers Drees. Struycken en Hofstra mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de ontwerp- toeslagwet Door bliksem getroffen. Een boot met lachtig passagiers ts gisteren op de Kara- toya bij Bogra ln Oost-Pakistan door de bliksem getroffen, waardoor minstens twintig personen om het leven zijn ge komen. De andere passagiers zijn nog steeds vermist, zodat men vreest, dat allen zijn verdronken. Bill Lomas uit Engeland en Carlo Ubbiali uit Italië zijn gisteren tijdens de training voor de T.T. in Assen ernstig gewond. Zij zijn in het Asser Wilhelminaziekenhuis opgenomen. De Engelse coureur geraakte met zijn 500 cc-motor in een der bochten van het circuit aan het slingeren en vloog tegen een stroobaal. Lomas kwam ln een droge greppel terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. Toen medische hulp arri veerde. kwam de Engelsman weer bij, doch hij werd naar het ziekenhuis ver voerd. omdat hij een shock had opgelo pen en de dokter een schedelbasisfrac- tuur constateerde. De Engelsman was sinds zijn ongeluk in het begin van dit jaar niet meer actief geweest. In Assen deed hij weer voor het eerst aan de trai ning mee. Ubbiali was eveneens voor training op de baan. toen de remmen van zijn motor geblokkeerd raakten en zijn M.V. in brand vloog. De Italiaan schoot over de weg en kwam aan de kant van het circuit te recht, terwijl zijn motor aan de andere zijdebrandend bleef liggen. Hij liep eveneens een shock op. Zijn toestand baart geen zorgen. Over het algemeen Is gisteren tüdens de training hard gereden. Provini in de 125 cc klasse en Sandford in de 250 cc reden harder dan de recordhouders uit de wedstrijd van verleden jaar Do resul taten van de Nederlanders zijn slechts pover en mocht daarin geen verandering komen, dan zullen zaterdag slechts en kele landgenoten ln de wedstrijden uit- Vader naar ziek kind dank zij m.s. Westerdam Het nu. Westerdam van de H.A.L. heeft op 20 juni op de Atlantische oceaan een lid van de bemanning van de U.S. coast- quard cutter Escanala overgenomen. De cutter deed dienst als weerschip en lag op station, toen de man bericht ontving, dat zijn kind ernstig ziek was. Door middel van de radiopeiliniichting en de radar werd de cutter op verzoek opgezocht en de man aan boord genomen. De door het omvaren verloren tijd kon worden inge haald, zodat het schip op normale tijd, maandag, te New York gemeerd lag. laatste weken tienduizenden moham medaanse gezinnen met geweld uit de onrustige gebieden in Algerije naar an dere stroken overgebracht. Volgens eer woordvoerder van de Franse strijdkrach ten die dit bericht bekend maakte, be horen tot de gebieden waar de bevol king is weggehaald, onder meer een streek langs de Tunesische grens, waar de be volking verdacht wordt wapensmokke- laars te helpen en een bosrijk kustgebied ten noorden van Constatimc. waar Franse troepen moeilijk toezicht konden houden. De militairen kunnen nu. aldus de zegsman, onmiddellijk schieten, wan neer ze in deze theoretisch ontvolkte ee- bieden iemand zien. De landen van het Midden-Oosten ma ken de laatste tijd openlijk hun steun aan de Algerijnse rebellen bekend. In Bag dad is gisteren aan een opstandelingen leider een bedrag van ongeveer 560 000 gulden overhandigd, om de strijd tegen de Fransen te financieren. Het geld was met medewerking van de Iraakse regering in het land verzameld. In Egypte begint 15 juli een ..^gerije- week", onder beschermheerschap van Nasser. Ook hiervan is het doel gelden Borgstelling voor nachtvorstschade (Van Groente als gevolg nachtvorst s parlementsredactie) fruittelers, wier bedrijven de in mei Jl. opgetreden liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt, kunnen voor het verkrijgen borgstelling voor een geldlening ter voortzetting van hun bedrijf een be roep doen op het Borgstellingsfonds voor de landbouw. Zij moeten echter voldoen de normale eisen van vakbekwaam heid. betrouwbaarheid enz-, die door ge noemd fonds voor het verstrekken van borgstellingen worden gesteld. De minis- landbouw, visserij en voedsel voorziening heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid Van Koeverden (kath.v.l. Samenzweringen in Rood-China Volgens radio-Peking is onlangs in Nanking een geheime anti-communisti sche samenzwering tegen het communis tische bewind ontdekt. De groep zou op de universiteit van Nanking pamfletten hebben verspreid. Een andere groep zou aan het Foekien- front pogingen hebben gedaan vooraan staande functionarissen te doden. De samenzweerders zouden zich tot doel heb ben gesteld, het Rode leger van zijn leider te beroven. Zij werden gevangen geno men. vijf dagen voordat de politie in Nan king optrad tegen de eerstgenoemde groep. bijeen te brengen voor de Algerijnse re bellen. Amerika heeft de Arabische landen la ten weten, dat het niet bereid is deel te nemen aan een internationaal onderzoek naar beweerde wreedheden door de Fran sen in Algerije bedreven (Advertentie) EXTRA BERICHT Minister Zijlstra vraagt om prijsverlaging. Het is bekend, dat het streven van de regering en met name van de Minister van Economische Zaken erop gericht blijft op een zo breed mogelijk vlak tot prijsverlaging te geraken. Daaraan gehoor gevend heeft RUTON, besloten de prijzen van zijn wasmachi nes als volgt te verlagen: RUTON type PRS (ronde pulsatorwas- machine) f 258.- wordt f238. RUTON type ARS (ronde aRitatorwas- machine) f328.- wordt f298- RUTON type ASV (vierkante agitator- wasmachine) f 420- wordt f 398-- RUTON geeft een goed voorbee'.d. dat de Nederlandse huisvrouwen zeker met enthousiasme zullen begroeten! HET WEER IN EUROPA t*9i ui S SS r* WEERBERICHT Aanhoudend zonnig fDe Bilt verwacht tot mor genavond: Zonnig, droog en warm tot tot mat.^ wind uit zuide lijke richtingen, maar aan dc kust tijdelijk zeewind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 29 juni: zon op 4.25 uur, zon onder 21.06 uur. Maan op 6.35 uur, maan onder 21.51 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1