Zó is het werkelijk in de rust- •pleegh en ver] uizen ONRUST RONDOM BEJAARDEN-INRICHTINGEN Overheidscontrole roeit reeds veel kwaad uit Zwakke gulden een van onze grootste vijanden Van der Luit 95 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 22 JUNI 1957 EEN van de grootste aanleidingen tot verkeerd begrip omtrent tehuizen en inrich tingen waar zieken of bejaarden langdurig worden verpleegd of verzorgd, is de onwetendheid omtrent de aard van deze huizen. „Alsjeblieft niet naar een rusthuis" is de enige kreet, welke men weet te uiten en daarmee wordt dan alles afgedaan. Laten we dus beginnen met de klokjes en de klepels op hun plaats te hangen, eer wij het lied voortzetten. Er zijn verpleeginrichtingen voor langdurig of chronisch sicken, die thuis niet kunnen worden verpleegd en hierin vindt men dus zowel jongere als oudere patiënten. Voorts zijn er verzorgingshuizen, voornamelijk voor bejaarden en verder voor chronisch zieken, die niet bedlegerig zijn, maar toch speciale zorg nodig hebben. Dan kent men echte bejaardentehuizen en rusthuizen. Het is dus wel duidelijk, dat deze soorten inrichtingen niet alle onder één naam kunnen worden verzameld. Het praatje, dat „rusthuizen alleen maar dienen om de exploitanten vlug rijk te maken" moet langs andere verkla ringen de kop ingedrukt worden. Inder daad hebben, voornamelijk voor en mis- iohien nog kort na de oorlog, zulke toe standen bestaan, maar dan ging het heus niet ten koste van hen, cjle niet of nau welijks de verpleegprijs konden betalen. Dupe van deze instellingen werden ge goede bejaarden, die ruim konden beta len en daarvoor summiere (maar daarom nog niet altijd slechte) verzorging kregen. Bejaarde mensen eten niet veel en zijn met een rustige kamer al tevreden, dachten deze exploitanten, en zij huurden een heren- Ihuis in de stad of een villa bulten en boerden er goed bij. Dit kwaad heeft gedeelte lijk zichzelf overwonnen en is gedeeltelijk onmogelijk gemaakt door controle via de gemeente lijke verordeningen, waarover wij u straks nog meer vertellen. Her en der in het land, voornamelijk In landelijke om geving, mogen zulke particuliere tehuizen nog bestaan, maar wie tevoren behoorlijk Informeert waar hij terechtkomt, behoeft daarvan geen slachtoffer te worden. HET KWADE GERUCHT Het kwade gerucht rond de „rusthuizen" is in de laatste jaren zo sterk geworden, dat men haast van een „begrip" kan spreken. En wanneer de goegemeente dan weer eens wordt opgeschrikt door wat er onlangs in Den Haag gebeurde, het sluiten en opruimen van een particuliere bejaardeninrichting wegens verregaande verwaarlozing van de daar verblijvenden, krijgen de verhalen weer nieuw voedsel en ziet „men" ieder rusthuis, iedere verpleeginrichting en elk bejaarden tehuis als een geldmakerij ten koste van hen, die daar worden verzorgd. Dat is onrechtvaardig, al heeft deze koe helaas ook wel een vlekje. Daarom zijn wij er eens op uit gegaan om de waarheid over de rusthuizen, verzorgings- en verpleeginrichtingen te horen en te zien. En dan blijken er toch wel verschillende kanten aan deze kwestie te zitten. Daarvan vertellen wij u op deze pagina in het eerste van een reeks van vier artikelen. Lezers schrijven ons Riskant Van bevriende zijde werd ons toege stuurd de Nieuwe Leideche Courant van zaterdag 15 juni 1957. Op pag. 3 van deze krant staat een foto van de ingang van onze school met als ondertitel: Het ver boden rijk, voorzien van een journalistiek beedhouwinkje, getiteld: Risico. Op de foto bevindt zich een bordje: Verboden toegang enz. Uw redactie schrijft: Als wij onze leerplicht in de school moesten vullen, zou ons iedere morgen een gevoed van groot onbehagen bevangen. Stel u geVust, geachte redactie, dat ge voel van onbehagen vervult onze kinde ren niet, omdat zij wel weten, dat ddt, en het spijt mij heel erg, dat u dit niet wist, niet voor hen is bestemd. Grote mensen met en zonder fietsen hebben heggen en gedeelten van een rosarium grondig ver nield. om eerder via de Alb. Verweijstraat en de Kneppelhoutstraat in de Da Costa- straat te komen, via ons schoolplein. Om totale vernieling te voorkomen, heb ben we ten einde raad in overleg met overheidsinstanties besloten genoemde borden te laten plaatsen. En zie, helaas, het heeft geholpen. Wij gelloven, dat u als „mensen van eer" dit ingezonden schrijven zult plaatsen. Uw lezerskring kan dan van deze rectificatie kennis nemen. Deze kleine morele daad verwachten wij van u. Vrijheid, natuur lijk, wij staan geheel aan uw zijde, doch dan maar in gebondenheid. Namens het personeel der school, J. W. v. d. REIJDEN Hoofd van de school. P.S. Ik geloof niet, dat wij het risico zullen lopen, dat u dit niet opneemt. (Het leven is vol risico's. Maar dat wij met het cursiefje over dat bord je het risico van bovenstaande brief zouden lopen, hadden we moeilijk kunnen bevroeden. Na de publikatie van dit schrijven loopt de heer Van der Reijden weer een ongemakkelijk risico. Ja, het leven is inderdaad vol risico'sI Redactie N.L'.C.) Woekeren met de ruimte en dut over volle zaaltjes, maar er z(jn frisse bed den, er is licht, lucht, radio en zelfs televlslel Kerkelijk werk Feitelijk moet men al deze genoemde tehuizen zien als een stuk maatschappe lijk werk. En zoals alle maatschappelijk werk stoelt dit dus dikwijls op initiatief uit kerkelijke kringen. Men kent protes tantse en r.-k. verpleeg- en verzorgings tehuizen, en deze zijn vrijwel alle goed, zo niet zeer goed. Ook de gemeentelijke tehuizen worden op behoorlijke basis ge drevenwat niet wegneemt, dat nog vele verouderd zijn. Maar meer en meer leggen de gemeentebesturen er zich op toe, door verbouwing of vernieuwing be tere huisvesting te verlenen aan zieken of bejaarden. Naast deze op verenigingen of ge- Proces-verbaal tegen Haagse melkboeren Een deel van de zevenhonderd melk boeren uit Den Haag en omgeving heeft een proces-verbaal gekregen van de Alge mene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw, Vissert) en Voedselvoor ziening. Zonder de wettelijk voorgeschre ven toestemming te hebben gevraagd een „snipperdag" te mogen opnemen hebben de melkboeren woensdag bun zaken ge sloten en de bakfietsen in de schuur la ten staan. Zij meenden ter compensatie van de Tweede Pinksterdag, waarop zij hebben moeten werken, een vrije dag te moeten opnemen. Juist in de dagen van de „hit tegolf" lieten zij het publiek in de steek, dat dus genoodzaakt was voor twee dagen melk in te slaan. Het gevolg was dan ook onnodige schade, daar talloze huisvrou wen woensdag zuur geworden melk in de keukenkast aantroffen. Door of namens de voorzitter van het' Productschap voor Zuivel kan toestem ming worden verleend voor een vrije dag. De melkboeren zijn namelijk wette lijk verplicht dagelijks melk te bezorgen. Een redelijk verzoek wordt uiteraard in gewilligd, maar ln een periode van lang durige warmte zou dit verzoek uiteraard stellig niet verleend zijn. De melkboeren hebben echter het zeke re voor het onzekere genomen. In heel Den Haag heeft geen enkele melkhanie- laar bij het Productschap om toestem ming aangeklopt. De melkboeren wordt nu overtreding van de zuivelverordenlng 1946 ten laste gelegd. GEEN DUURDER WATER IN HAARLEM De minister van Economische Zaken heeft geen goedkeuring gehecht aan he besluit van het Haarlemse gemeentebe stuur tot verhoging der waterleiding- tarieven. meentelijk Initiatief steunende inrichtin gen zijn er dan nog de vele particuliere, op welke men niet altijd vat heeft en een deel van deze zijn het, welke vooral de smet op de naam van „het rusthuis" heb ben gebracht. Sinds enige jaren hebben verscheide ne gemeenten, juist omdat er misstanden waren, hier ingegrepen door het vaststel len van een gemeentelijke verordening, welke niet alleen eisen stelt aan alle dus ook de particuliere inrichtingen, maar bovendien controle mogelijk maakt. Alles bekend Op grond van zulk een verordening is Iedere exploitant van een verpleeg-, ver- zorgings- of bejaardentehuis verplicht, zich aan te melden bij de dienst, welke uit de verordening is voortgesproten. In Den Haag heet deze dienst Sociale Be langen, in Rotterdam is het de afd. Maat schappelijk Werk van de GGD, maar hoe aam ook is, de dienst komt altijd op hetzelfde neer: het toezicht op de nale ving van de gemeentelijke verordening. In deze dienst werken een aantal ver pleegsters, die. wanneer de gemeente groot ls, over verschillende wijken zijn verdeeld. Het zijn altijd gediplomeerde krachten, omdat zij anders niet voldoen de kunnen oordelen over de toestanden welke zij in de tehuizen aantreffen. Zij werken zeer hard, want zij hebben niét alleen controle over de vele Inrich tingen, waar zij op elk uur van de dag. ook tijdens het eten en zelfs laat in de avond toegang moeten krijgen, maar zijn ook belast met het plaatsen van patiënten vla sociale zaken (en dat zijn uiteraard verreweg de meesten). In gemeenten, waar zulk een verorde ning van kracht ls en er komen er steeds meer, ook in kleinere gemeenten zijn dus alle inrichtingen bekend en men weet wat er omgaat. Echt alles Tjaweet men echt alles? Hoe kan het dan zijn, dat het met dat tehuis In Den Haag waar men sinds 1954 een ge meenteverordening handhaaft zover heeft kunnen komen? Hier zit nu juist de wonde plek. Parti culiere Inrichtingen zijn verplicht zich te melden en volgent de voorschriften op te geven hoeveel patiënten zij hebben, hoe de mensen gehuisvest zijn, hoeveel perso neel er ls, wat er op tafel komt enz. Zij hebben ook de deur open te zetten voor controle. Maar.... wanneer zü bijv. opgeven zeven verpleeghulpen te hebben en de zuster ziet er b(j controle maar drie, dan kan haar worden gezegd dat één een vr(Je dag heeft, twee andere juist haar vrjje uren genieten, en één ziek thuis is. Bejaarde zieken bevuilen ilch dik wijls omdat zU geen controle over het lichaam meer hebben. Heeft men tien patiënten, dan kan men dikwijls weer aan de eerste beginnen, wanneer de tiende net schoon is. Dit kan Iedere verpleegster u bevestigen. Het is dus zeer moeilijk vast te stel len. of deze patiënten wel regelmatig worden verzorgd. In elk geval kan men, kwaad willende, soms een tijd lang tussen dc mazen van het net doorslippen.... totdat er lont geroken wordt. Dan komt er een waarschu wing. Na zo'n waarschuwing kan het een tijdje beter gaan: geen reden das om in te grijpen. Op zo'n manier houdt de dienst het huis een poosje in het oog, maar komt er geen verbetering, dan slaat hij toe. Niet zo gauw De dienst zal echter beslist niet bij het eerste vuiltje aan de lucht maar dadelijk order geven, het huis t« sluiten, dat kan eenvoudig niet. Niemand behoeft u te ver tellen hoe groot de woningnood is en met plaatsen in dergelijke tehuizen is het na venant. Rijen en rijen namen vertonen de waohtlijsten, en in noodgevallen is het dikwijls werken en zwoegen om ergens nog een plaatsje te vinden. Hoor er de zusters maar eens over vertellen.... dik wijls kost zulk een geval haar uren nacht rust. Alles ls overvol. Daarom is men wel gedwongen, bij slechte ervaringen eerst zoveel mogelijk te trachten, de zaak nog recht te krijgen. Een huis opruimen betekent niet alleen zoveel plaatsen minder, maar.... moet men met de verpleegden heen? Ach, wij schrijven het zo gemakkelijk neer: „Het Haagse rusthuis is gesloten de patiënten zijn over andere inrichtingen ln de stad verdeeld". Maar als u het verhaal hoort van eindeloze moeite die het heeft gekost voor al die mensen plaatsen te maken, gaat u een klein beetje begrijpen, dat ergerlijke toestand noodgedwongen wel eens langer moet duren dan gewenst is. VOOR DE FILATELISTEN Nieuwtjes van overalvoor elck wat ivils Er ZIJN SOMS WEKEN, dat er zoveel nieuwe postzegeluitgaven verschijnen, dat het moeilijk wordt een keus te maken, en enige woor den te wijden, aan de hand van de gekozen afbeelding, aan die uit gaven, waarvan men weet dat een kleinere of grotere groep er bij zondere interesse voor heeft. Onwillekeurig wordt uw kro niekschrijver dan gedwongen in de richting van veel afbeeldingen, om zoveel mogelijk motiefverzame laars ter wille te zijn. Zo'n elck wat wils-overzicht is het ook deze keer. Een bonte rij, uit elk wereld deel wat, met een korte toelichting. In Frankrijk bestond de rekenkamer 150 jaar. Juist dezer dagen zagen we in de krant hoe nuttig deze instelling in Nederland werkt. Ook Frankrijk schijnt dit toeziend lichaam wel zo belangrijk te achten, dat het er een speciale jubi leumzegel aan wijdt, onze afb. 1. Een zegel, niet fraai en nogal vermoeiend door de veelheid van symbolen, die men getracht heeft erop samen te brengen: de Franse adelaar (denk aan de tijd van de instelling!), de Franse vlag, een spie gel die de rekenkamer de geldsmijtende en geldkostende ambtenaren voorhoudt en de weegschaal, waarop de uitgege ven gelden enerzijds en de rekeningen als kasstukken anderzijds tegenover el kaar afgewogen worden! lijk zonder afbeelding 2, die dat echter nog eens hatelijk en nadrukkelijk komt onderstrepen. Een zegel gewijd aan de oren en de lange staart De tweede zegel uiit deze serie heeft als motief ooievaars, d« trekvogel* die daar ln Algiers de winiter doorbrengen. Rusland doet het pompeus: een serie van 7 dieren, in veelkleurendruk, meer koekplaatjee dan waardepapier: afb. 11 de auerhaan, verwant aan de hoendera (kalkoenen enz.) afb. 12 de wisent, en afb. 13 het wilde zwijn. Afb. 8 van Zweden eeret de 50-jarige „redddngmaateohappij". We zien de be manning van de reddingboot in actie (met zwemvesten aan) om een lijn te krijgen naar het in nood verkerende Engeland moest water in de koloniale wijn doen, ten opzichte van Brits Somaliland, als gevolg van de gro te zelfstandigheid, die het voormalige Italiaanse Somaliland verkreeg, ontving dit Britse protectoraat zijn wetgevende vergadering, (alb. 9). (Door onze economische medewerker.) ALS de huisvrouw de melk en de huur, de kleding en de elektriciteit, de tram en de postzegels, de een voor de ander na duurder ziet worden, dan zal zij zich niet al te veel verdiepen in de oorzaken van die prijsstijging. Zij constateert alleen dat zij voor elke gulden steeds minder kan kopen. Schaarste, politieke conflicten, afsnijding van de toevoerwegen, zij kunnen de prijzen opdrijven. Belastingverhoging, vermindering van subsidies op levensmiddelen, huur- en loonsverhogingen, zij maken de kosten van levensonderhoud hoger. Dit alles is duidelijk. Maar niet duidelijk is dat in vele gevallen de drijvende kracht het ongezonde geld is. Vroeger en nu. Prijsstijging ten gevolge van een zwak ker wordende gulden ondergraaft lang' zaam maar zeker onze gemeenschap: con sumptie- en kapitaalgoederen worden duurder, opgespaard geld wordt minder waard evenals trouwens verzekeringsuit keringen. schuldeisers zien hun vorderin gen in waarde dalen en om deze spannin gen dan nog te vergroten is er eer drang van Jewelste om loonsverhogingen binnen te halen. Ons volk is zich van deze gevaren t< weinig bewust. Het voelt wel de prijs stijgingen maar de werkelijke oorzaken ziet het niet. Terecht is er daaroip deze week op de jaarvergadering van de Ned. Maatschappij voor nijverheid en handel ln Haarlem voor een grotere voorlichting gepleit. Het is inderdaad gewenst dat wij allen weten wie de schuldigen kunnen zijn: het bedrijfsleven dat bovenmatig inves teert, de particulieren die te veel con sumeren en te weinig sparen, de lonen die meer worden opgevoerd dan de produktie toelaat, de overheid die te veel geld uit geeft en die daardoor (minister Hofstra heeft het openlijk gezegd) de Nederlandse Bank te hulp zal moeten roepen. Er kunnen dus verschillende wortels an het kwaad zijn en de moeilijkheid is u vast te stellen welke. De politiek en de economie komen juist op dit terrein nog wel eens met elkaar in strijd. Dit is dan waarschijnlijk ook wel de oorzaak 'an een uitroeien van het kwaad nog geen sprake ls. Hier niet en in het buiten land niet Want geldontwaarding is geen Neder lands euvel maar een wereldverschijnsel. Allerwege stijgen de kleinhandelsprijzen gaan de kosten van levensonderhoud omhoog. Er lijkt geen macht ter wereld te zijn, die deze vijand het opruldcen kan beletten. ons land zijn sedert 1951 de kosten levensonderhoud met 15 pot omhoog an. Het Centraal Planbureau heeft berekend dat er dit Jaar zeker nog eens bij zal komen. In België stijgen de kleinhandelsprijzen ook regelmatig. In mei lagen zij al weer een kleine 7 pet boven het peil van mei 1955. Van hetzelfde laken In de V.S. is het van hetzelfde laken ;n pak: de kosten van levensonderhoud zijn daar thans ongeveer 19 pot boven het gemiddelde peil van 1947/49. In Duits land ls de koopkracht vsn de Duitse mark sinds mei 1953 met 7 pet gedaald, terwijl in Italië weer de kosten van levensonder houd 11 pet sedert 1953 omhoog zijn ge- HAAGWEG 31 - LEIDEN gaan. In Scandinavië, Frankrijk, overal hetzelfde Med. Dit alles roept spanningen op. Vakbon den komen in het geweer, looneisen wor den gesteld, stakingen worden geprocla meerd. Engeland was nog niet zo lang geleden een tragisch voorbeeld. Het ergste is echter dat op deze wijze alleen de loontrekkenden aan hun trekken komen. De groep pensioen trekkers, obli gatiehouders en anderen die op een vast inkomentje zijn aangewezen, komen In de verdrukking, omdat zij te weinig machtige pleitbezorgers in ons parlement hebben, die wat voor hen weten te bereiken. Ta ernstiger wordt hun poritie als die hoge re lonen tot hogere prijzen leiden, omdat men het niet tot een overeenkomstige produktieverhoging weet te brengen. Het is daarom alsof er een doem op onze wereHd rust, of de kruipende Inflatie niet is te stuiten. Menigeen is zelfs zo ver dat hij zich bij het onvermijdbare neer legt. De vorige minister van financiën bijv. heeft zich dn deze geest uitgesproken. De loontrekkende kan daarom alleen maar hopen, dat de vakbonden regelmatig voor hem in de bres springen, ook al wordt dit een haasje over springen. De vergeten groepen behoeven die hoop niet te koesteren; zij zijn in onze maatschappij aan de heidenen overgeleverd. En zij die een zodanig inkomen hebben dat zij zouden kunnen sparen? Ook bij hen is de fut er uit, want zij zien met eigen ogen dat er van elke gespaarde gul den steeds meer centen wegvloeien. Zij klein vermogen bezitten, worden r problemen gesteld. Beleg ging in onroerend goed en beflegging in aandelen bieden de mogelijkheden, dat waarde en opbrengst stijgen, waardoor de waardedaling van het geld tenminste ten dele kan worden opgevangen. Ook obligaties Een belegging geheel ln aandelen vooral voor kleine vermogens wordt echter uit den boze geacht. Da obligatie behoort dan ook dn elke portefeuille thuis, hoewel die obfligatie met haar vaste rente allesbehalve waarborgen tegen ongezond geld biedt. Daarom dat de index-obligatie, waarbij rente en/of hoofdsom met bijv. de koeten van levensonderhoud stijgen, in het buitenland haar intrede heeft ge daan en er ook bij one reeds voor ls ge pleit. Belangstelling is ook voor de in aan delen converteerbare obligatie, die door steeds meer ondernemingen wordt gelan ceerd en weflke de voordelen van de obli gatie aan die van de aandelen paart Nieuw ln ons land ls ten slotte de levens- ■rzelperingsmaatechappij, die alle levens verzekeringen afsluit, gebaseerd op aan delenbelegging. Als de belegde aandelen door geldontwaarding in koers stijgen, wordt de waarde van het beleggingsfonds ie van haar uitkeringen eveneens groter; dit is althans het uitgangspunt Zo worstelt de mens om aan de greep an de koopkrachtadallng van het geld te itkomen. Of hQ die strijd ooit xal wln- rn ls echter een vraag die alleen de toe komst kan beantwoorden. AAT u niet van de wijs brengen, dames, die met vakantie naar de Franse, Italiaanse of Spaanse Rivièra of andere zonnige streken gaat. Laat u niet den hebbei wijsmaken, dat u werkelijk niet meer in dat tweedelige badpak van een of twee jaar terug kunt lopen. Het is dat eendelige badpakken op het ogenblik weer de Verenl- 'ortvrlen- van scholen verzocht de leer- biJ Gedeputeer- in verkeer fafsoens- dc Sleten van Utreeh, np nan- ba te brew„. Te- pedrontcn. de verontreiniging ven, beM1 d. „urgemooater er hrt grbled der Loo,- 4. ,choolh<x>M«rt np «tnrennn. 1 door het in drechtse plassen aoor net in- helancriik het is dat de de mode zijn, maar de zonbegerxghexd van zeer velen zal utcn van vervuild Vecht- hSpvaanligen wel de tweedelige niet snel doen verouderen. Men ziet ze water zoveel mogelijk tegen te ryn tegenover vreetn- dan ook nog zeer veel, zo hebben onze spionnen ter '"n- Dat ls een bedenkelijk jongen De a.n.W.b, plaatse ons verzekerd. kampeertocht I heid, so zeggen de adi ten, terwijl de recreatieve het gebied 'n welker orgaan wij dit bericht overnamen, acht dit initiatief eer gelukkig. Wij ook. Egyptische overwinning op Engeland in de slag bij Rosette in 1807! Het drukke zegelbccld vertoont het primitieve strijd gewoel van 150 Jaar geleden, en ook toen weer waren het alleen Engelse ge sneuvelden op de grond, precies als op het zegel van de strijd om Port Said van 1956. dat we eerder afbeelden. De U. N. O., een zeer gezocht en in de mode gekomen verzamelgebied, gaf eer nieuwe luchtpostzegel uit, in een prijs- vraagd bekroond, van de hand van een Israëlisch ontwerper. Een mooi sober, doch sprekend motief: een vleugel rond de aardbol. Op de vleugel het U.N.O.- embleem. Zoals in de Christelijke wereld overal Rode-Kruis-zegels verschenen (bij ons nog dit jaar te verwachten!) kwam in Israël een zegel ten bate van de Rode Jacobsster, in Turkije: de rode halve maan, evenals in Egypte (afb. 4). In plaats van het kruis op de ambulance auto de rode halve maan. In Indonesië vierde de telegraaf zijn eeuwfeest. Afb. 5 ls er een uit de her- denkingseerie: morsesleutel en tele- graafband, met morsetekens en het op schrift: 100 tahun (jaar) telegrap. In Zwitserland verschenen ook dit jaar de Pro Patria zegels. Andere jaren steeds verschillend van voorstelling (vaak mooie landschappen) nu voor het eerst allen van dezelfde tekening: een symbolische voorstelling van de barm hartigheid. (afb. 6). r\IEREN VERZAMELAARS kunnen de laatste maanden hun hart ophalen. De ene serie na de andere verschijnt, en we kunnen er niet aan denken u daarvan compleet verslag te geven. Het moet bij aanslippen blijven, en de geïnteresseer den vinden hun weg dan zelf wel ver der. Men ken als men diervoorstellin gen op zijn poetzegels wil geven heel sober zijn, of heel pompeus, of daar net tussen ln. Van alle drie de mogelijk heden een voorbeeld. Sober, ln één kleur (zwart) maar bijzonder geslaagd Bovendien Is het paspoort is het enkele zegeltje van Canada Hier oemakkeWk te krijgen (afb. 7). en. vergeleken met andere Afb. 10 van Algiers, voor het Rode 'inden, niet duur. Kruis la groter en luxueuzer uitgevoerd maar blijft beschaafd: de woestijnvos. j JET PRADESFESTIVAL zal laken, de cellist Pablo Casals. Het stjg wordt geschaad. Oplos comité van het Pradesfestival slngen zUn: hel de deelt mede. het evenement in voltooien van de rloolzuive- TAF ipoed /J" dingsraad): alle melk moet te zullen houden. Het men koken, behalve gepasteu- programma zal ongewijzigd riseerde of gestereliseerde blijven en dezelfde kunste- melk uit goed gecapsnleerde zullen dan hun mede- flessen. Ongekookte andere werking verlenen. melk kan zeer gevaarlijk «Un. Groenten of vruchten dient men niet ongewassen te eten, want verschillende Insecten- bestrUdlngsmiddelen zijn ver giftig. Eventuele restjes goed afgedekt wegzetten, zo kort cn koel mogelijk. Is er geen koele plaats, gooi het dan lie ver weg. men minstens tien minuten opkoken, voordat ze gegeten worden. Voor het bereiden of bewaren van voedsel moet zin ken gereedschap en vaatwerk ten zeerste afgeraden worden. vraag dan het foldertje „De voeding van kampeerders", bij het voorlichtingsbureau voor de voeding. Koninginne gracht 42, Den Haag. en sluit vijftien cent aan postzegels bij QlNDS enige t\jd kan het paspoort voor Nederlandse onderdanen die naar Frank rijk gaan, heel goed verlopen zijn. als het tenminste weer niet langer dan vijf jaar is. Dat is dus dezelfde maatregel als bi) ons ten aanzien van het bezoeken van België en Lu xemburg bestaat. Geheel af schaffen van paspoortpticht voor Nederlandse onderdanen kan niet, omdat wi) geen iden titeitsbewijs hebben, zoals in andere landen veelal bestaat het magere schrale beestje met de gre doorgaa De reden Goed, het is waar, dat Parijs tegenwoordig zo onge veer het eerste is, waarmee men begint, als men naar het buitenland gaat. Maar het valt dan ook niet te ontkennen, dat de charmes van deze stad nog steeds een enorme aantrekkingskracht hebben op toeristen uit alle delen van de wereld. En is de Eiffeitoren geen prachtig object om te fotograferen, van welke kant dan ook? FRANSE luchtvaart maatschappij, Air France, de ge- van Parü* ook Maarssen van Vonden) uit een aantal »eer Ryn- lijnen op bekende Franse bad plaatsen. Zo kan men door de lucht in een minimum van tijd naar Nice. Biarritz. Deau- ville. La Baule en Dinard. De meeste van deze diensten worden alleen gedurende de zomermaanden gevlogen. vragen of zijn papieren In orde en niet verlopen zijn. Dat lijkt misschien een overbodige raadgeving, maar het is het toch niet, getuige de erva ringen aan de grenzen. Zo moeten berijders van motor voertuigen bijvoorbeeld in België, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Duits land. Groot Brltannië, Ier land en Zwitserland een groene kaart hebben, als In ternationaal bewijsituk, dat zij verzekerd zijn tegen wette lijke aansprakelijkheid. Wie een van deze landen met een caravan bezoekt, moet daar van kennis geven aan zijn ver zekeringsmaatschappij. In de regel wordt dan, door het gro tere risico, een premietoeslag ln rekening gebracht. De maatschappij moet van het de Duitse postertien wordt tot 8 oktober dagelijks een busdienst ge reden tussen MUnrhen en St. Morltz. De tocht duurt elf uur en wordt te Imst of Landeek onderbroken voor het middag maal. De route voert langs de Kochel- en de Walchensee, over Garmisch-Partenklrchen en over de bergpas naar het Engadln.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7