Protestants getuigenis Belgisch Limburg Leipziger predikant nog altijd in gevangenis Evangelisatie niet gemakkelijk HIELP Ierse rooms-katholieken de en oecumene ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 JUNI 1957 Christenen in de diaspora IN het Belgische stadje Genk woont heel Europa. Tussen de heu vels van kolenstof hokken in vaak armelijke barakken de vluchtelingen uit alle landen van achter het ijzeren gordijn. Honderden Italianen en Fransen komen van heinde en ver, gelokt door de hoge lonen, die de mijnen bieden. In de winkels hoort men Vlaams in alle mogelijke tongvallen. Nieuwe woonwijken vliegen uit de grond. De grote industrie heeft het stadje ontdekt en nu de mijnen bij Luik steeds minder steenkool leveren, trekt men naar het nieuwe gebied, dat nog maar sedert kort is ontdekt. Maar ook de noodwoningen en de barakkenbuurten groeien. En in deze smeltpot woekert het alcoholisme en tiert als een schimmel de onzedelijkheid. Op nog geen twintig kilometer ten westen van Maastricht vindt men erbarmelijke sociale toestanden, blijkbaar de onvermijdelijke vrucht van een te snelle ontwikkeling. Maar ook vindt men er een protes tants getuigenis, dat geweldig zegenrijk werk doet. Belgisch Limburg heeft op bijna een half miljoen inwoners nauwelijks vijf protestantse kerkjes. De grootste, die van Genk, telt 43 belijdende lidmaten. Verder is er in Hasselt een kleine me- thodistengroep en zijn er in Tongeren en Borgloon twee miniatuurgemeenten van de Belgische Evangelische zending Om de verdeeldheid van het protestan tisme te tonen aan de rooms-katholieke omgeving, is er bovendien nog een klei ne baptistengemeente in Genk, samen met het kerkje van de Belgische Evan gelische Zending, dat we bezochten. Toch moet u niet meesmuilend aan deze kerkjes voorbijgaan, want dit enè kerk je in Genk presteert, wat niet veel ker ken in Nederland vermogen, het onder houdt een kindertehuis, een kleuterhuis, een tehuis voor vreemdelingen, een naai school, een diaconaal bureau, en in het totaal geven tien mensen zich de gehele dag aan de arbeid in de gemeente, hetzij als pre dikant. kinderwerkstcr. of als onderwijzeres van de haaischool. De predikant, die over dit alles het oppertoezicht heeft en voor de goede gang van zaken moet zorg dragen is een jonge man van nauwelijks 32 jaar Wie tien jaar geleden voorspeld zou hebben dat hij nog eens een dergelijk belangrijk werk op zijn schouders zou torsen, zou onmiddellijk zijn uitge lachen. Jan Gravendeel had slechts de lagere school bezocht Wel had hij zijn best gedaan om via schriftelijke cursus sen nog verder te komen en het ene di ploma na het andere behaald, maar een officiële schoolopleiding had hij verder niet. Van het Evangelie wist hij weinig, tot de grote verandering in zijn leven kwam, en hij van zijn nieuw gevonden geloof ging getuigen. Langzaam maar zeker groeide het verlangen om zich ge heel aan evangelisatiewerk te geven. Hij werd toegelaten op een Bijbel- school in ons land. Zijn medestudenten en leraren keken altijd een beetje me delijdend naar hem, want hij slaagde er zelfs niet in om zesjes te halen voor zijn vakken. Door omstandigheden zette hij na een jaar zijn studie voort aan de Bijbelschool van de Belgische Evangeli sche Zending. Hij wist zeker, dat hij ge roepen was en hij beet zich vast in zijn studie. Gemakkelijk kwam het niet, maar hij zette door en behaalde zijn einddiploma. Op een gemeente wachten behoefde hij niet, want hij kon onmid dellijk het werk in Genk overnemen. Het diploma van de Bybelschool bete kende niet het einde van de moeilijkhe den. Onervaren als hij was, kwam hij in een gemeente, die juist een scheu ring achter de rug had. Door moeilijk heden met de Belgische Evangelische Zending, was de vroegere predikant er uit gegaan en had een "eigen baptisten gemeente gesticht. Genk werd voor ds. Gravendeel een stadje waar „veel ge- beds gebeden is en heel veel stryds ge streden is." Ondanks zijn jeugd wist hij wat hij wilde. De gemeente moest worden inge schakeld. Ds. Gravendeel ging er van uit. dat het onmogelijk was het werk in een dergelijk moeilijke 'en bovendien nog rooms-katholieke omgeving te doen, als niet de gemeente zelf aan het werk ging. Hij begon met cathechesaties, niet voor de jonge mensen, ook niet voor toekomstige lidmaten, maar voor... de ouderlingen Catechesaties waren het eigenlijk niet. Stuk voor stuk moesten de leiders van de gemeente een uur per week alleen op de studeerkamer van hun predikant verschijnen om samen met hem Bijbelstudie te doen. Hij dril- Evangelische kerk" Haat op het bord boven de deur. Hier ligt het centrum tan de werkzaamheden van ds. Jan Gravendeel. Rokcostuum in lemen hut i geleden arriveerde t eling lag van het Engelse leger. Hü rd naar de lemen hut van de rom- ndant gebracht en trof de officier r tot zyn grote verbazing gekleed in costuum achter een kale houten >1, temidden van een aantal half- ikte inlanders. Op tafel stonden nog resten van wat kennelijk een diner i ettelijke gangen was geweest. De n schrok en twijfelde aan de geestes- teldheid van de commandant. Toen n hü d; tafel zo def ordde de officier, dat hy dat eens per week deed, opdat hü niet door de lage levens gewoonten van de inboorlingen omlaag --'--i-1-I worden. Hy behoorde imperium en liy wild. volgens de gewoonten vai zyn eigen ryk. Leven wü als christenen ook volgen de styl van Gods Koninkryk, of hebbei --- —Hagen tot de levensge tot het Brit blüven 1 zyn eigi de ze dogmatiek, hij liet ze hele Bijbel boeken lezen en teksten exegetiseren. Hij zette ze aan het werk, zodat ze zelf een gesprek konden voeren in de mijn of op de fabriek. Onderwijl keek hij uit naar veelbelovende jonge mensen. Zo gauw hij maar een kans kreeg, begon hij ze thuis uit te nodigen en het duur de niet lang .of de gemeente ging weer groeien. Zondag aan zondag legde hij de nadruk op een heilig leven voor Gods aangezicht en de vruchten bleven niet uit. Christenen gingen anders leven, ze gingen getuigen en al gauw kwamen er contacten, mensen kwamen tot bekering, niet bij tientallen tegelijk, zo nu en dan eentje, maar iedere bekering was een overwinning, verkregen na moeizaam werk. Als er nieuwe contacten gelegd worden van mensen, die belangstelling hebben voor het Evangelie gaat hij er heen. Dan geschiedt de cathechesatie aan huis in gezinsverband. Meer en meer ging de gemeente weer verantwoordelijkheid dragen voor het werk dat kort na de oorlog begonnen was. De naaischool kreeg weer een nieuwe stoot en mejuffrouw Van de Born, die de driejarige dagcursus geeft, die opleidt tot coupeuse kan het werk eigenlijk met aan. Kort na de oorlog is i ze naar België getrokken om daar op haar manier iets te kunnen doen in het Evangelie. De naaischool was een prach tige kans, omdat de kerk er voor zorgt, dat de meisjes kunnen leren voor nog geen kwart van wat ze op de gemeente lijke school moeten betalen. Vooral voor de kinderen uit de vluchtelingengezinnen is dit een prachtige oplossing en het blijkt, dat er grote belangstelling is. Voor vijf en negentig procent komen de meisjes uit rooms-katholieke gezinnen. Iedere morgen begint de predikant met een ochtendwijding van een half uur en bij het diploma ontvangt ieder meisje een Bijbel. De grote moeilijkheid op het ogenblik ligt in het feit. dat mejuffrouw Van de Bom het werk eigenlijk niet meer aan kan. Er zijn op het ogenblik dertig cursisten, verdeeld over drie cur sussen. Herhaalde malen heeft men al een advertentie gezet in Nederlandse bladen voor een meisje, dat wil komen helpen, maar steeds was de vraag: „Wat verdien ik er mee?" De kerk wil een salaris geven, maar alle vaste me dewerkers en medewerksters, weten dat als er geen geld in de gemeentelijke pot is. er ook geen salaris uit kan komen. Ons werd door de predikant nog de vraag gesteld: „Weet u niet iemand, die in het geloof wil komen, en die er een taak in ziet om deze meisjes niet alleen les te geven, maar ze ook op Christus te wijzen?" Toen Gravendeel ongeveer vijf jaar geleden naar Genk kwam, was er van het kindertehuis weinig over. Met ver nieuwde moed ging men verder en dit werk is zo uitgegroeid, dat men er toe moest overgaan om een tweede tehuis te ope nen Men heeft de huizen nu verdeeld naar leeftijd in een kleuterhuis met 12 kinderen tot zes jaar en een kindertehuis met 13 kinderen. Toen de op stand in Hongarije los brak en honderden Hon garen naar het westen vluchtten, zei de gemeen te: „Wij moeten ook hel pen." Het was een gewel- •.oedige uitspraak, want eigenlijk de lasten al te zwaar. Men ging bidden en binnen enkele weken slaagde men erin een prachtig groot huis voor dit doel te huren. Drie jonge Hongaren von den als eersten een onderdak in dit huis, waarvan een echtpaar uit Enschede de va der en moeder zijn geworuen Men hoopt binnen niet al te lange tijd het huis open te zetten voor jonge vreemdelin-1 gen die uit het oosten gevlucht komen, zodat zij in een christelijke sfeer een te huis kunnen vinden. Als ze werken be talen ze een klein kostgeld, en als ze nog moeten leren, dan kunnen ze ook daartoe in de gelegenheid worden ge steld. Om deze tehuizen te helpen, begon men twee jaar geleden een kilo-actie ir Nederland. Mensen, die men kende, werd gevraagd een kilo bloem, rijst, kof- dige Het volk wil het Aanval Ds. Gravendeel uit Genk zegt: Telkens doken er in het gesprek dat we met Ds. - Gravendeel van Genk hadden, ervaringen op, die hij had opgedaan tijdens evangelisatie werk. Niet alleen geeft hij zich helemaal aan het gemeentelijk werk maar ook trekt hij er steeds weer op uit om van huis tot huis te gaan colporteren. Op een dag toen. hij in een nieuwe wijk huis aan huis tractaatjes verspreid de, ontdekte hij, dat hij werd gevolgd door twee jonge geestelijken. Zij belden bij ieder huis, waar hij was geweest en vroegen dat immers voegde hij er toen nog genomen, zodat ze ook i het protestants tractaat. ketters was. Heel laconiek in zijn verhaal toe; „Ik heb een paar wijken bij pen. De volgende dag heb ik de wijk nog eens over laten doen door een paar jonge mensen van de jeugdvereniging". Een keer heeft hij zich kwaad ge maakt, en dat was nog maar een goede maand geleden. Eén van de oudere le den van de gemeente, een 75-jarige da me werd in het gemeentelijk ziekenhuis verpleegd voor aderverkalking. Om de andere dag bezoch* hij haar. Dat kan, omdat hij door het gemeentebestuur of ficieel is erkend om de geestelijke ver zorging voor de protestanten te verrich ten. De dame lag heel ongelukkig aan het voeteneind van een paar andere bed den. Herhaaldelijk had hij al gevraagd of er geen betere plaats was, maar ze kon niet verplaatst worden. fie, thee of groenten en vlees in blik te geven. Het eerste jaar werd volkswagenbusje vol gegeven. Toen was er één huis. Verleden jaar schonk men twee volkswagenbusjes vol. ma toen waren er ook twee tehuizen, Nu juist de derde actie begonnen. De toekomst ligt .wijd open en □lannen zijn adembenemend. Twee jaar geleden kocht de gemeente ■j"2- terrein tegen een berg aan om daar een kerkje te bou wen. Het tegenwoordige kerkje is eigënlijk maar een gewoon huis. Op zon dag doet het dienst als kerk, 's maandagsmorgens gaan de stoelen en banken allemaal naar de zolder, want dan moet het kerkje weer naaischool worden. Het terrein dat werd ge kocht is echter allang te klein geworden en nu is de gemeente op het idee ge komen een veel gretcr stuk grbnd tfe kopen, prachtig gelegen, en daar de kerk WEG Op zekere dag kwam hij haar opzoeken en ze was weg. De verpleeg sters wisten van niets, maar van de hoofdverpleegster kreeg hij eindelijk los, dat ze op een „stille kamer" lag. „Is het zo erg mét haar?" vroeg hij. Neen, dat was het niet. Het duurde even voor hij er achter kwam. waar ze lag. On middellijk ging hij naar haar toi daar lag ze met een Mariamedaillon op haar borst. De volgende dag zou rooms katholiek gedoopt worden. On middellijk ging hij naar het kantoor de roomse aalmoezenier, die vast is gesteld in het gemeentelijk ziekenhuis Hij weigerde een stoel en zei. terwijl hij hem het Mariamedaillon onder de neus duwde: „Doe dat mij eens om!" De man was geheel buiten zijn boekje gegaan, want ook in Belgie heerst gods dienstvrijheid, en het is ten ene male verboden om iemand, die niet volkomen weet wat hij doet tot een andere gods dienst over te halen. Ds. Gravendeel ver telde ons. dat hij zo kwaad was, dat hij tegen de geestelijke zei: „Als U mij niet hier belooft om nooit meer tegen mijn patiënten te spreken, dan ga ik het gemeentehuis en klaag ik U s Opwaartse kracht Van tijd tot tijd strooit een grote klok uit een pagode te Rangoon zijn bron zen klanken uit over de wijde omtrek. De heidenen worden opgeroepen voor het tempelgebed. Eigenlijk had die klok de Engelse gelovigen tot de kerk- dienst moeten roepen, tenminste dat was het plan van de Britse soldaten, die de klok uit Mandalay hadden mee gesleept. Bij Rangoon bleef hij echter in de modder van de riviermond ste ken en de soldaten slaagden er niet in hem weer boven water te krijgen. Inwoners van die streek kwamen vra gen. of zij de klok mochten hebben. De Britten zeiden dat hun verzoek nut teloos was, omdat de klok volkomen vast zat en iedere dag dieper weg zonk. Zij vroegen slechts of ze het mochten proberen en lachend zeiden de mannen van de genie, dat ze hun gang maar moesten gaan. Van heinde en ver brachten de inwoners uit de bossen dikke bamboe stokken aan en als het laag water was. bon den ze die vast aan de oude klok. Da genlang zetten ze hun werk voort tot op een dag de vloed de bel langzaam uit zijn moddergraf begon te trekken en aan het bamboevlot naar de wal kon worden gesleept. Zijn we zelf niet vaak verstrikt in het drijfzand van '.wijfel of verdriet? Is het niet soms, alsof de wateren van de nood over ons heen spoelen? Als niets ons is overgebleven zijn echter nog dc beloften van God waar. Klem u daaraan vast, als het eb is in uw le ven en de dag zal komen, dat dezelf de beloften u er uit ziallen halen en het verstomde getuigenis van uw le ven weer in zijn kracht zal klinken. bouwen, de naaischool de huizen; die allemaal in betrekkelijk kleine ge bouwen zullen worden on dergebracht. zodat het ge zinsidee niet verloren zal gaan. Geld heeft men nif kan bidden en ds. Gravendeel is er lig van overtuigd dat het plan ook wezenlijkt zal worden. Iedere dinsdagavond komt de vrou wenkring bij elkaar. Samen overdenkt men een bepaald bijbelgedeelte, men drinkt een kopje thee en dan komt de verstelmand op tafel. Uit de tehuizen komen de kapottë sokken en de vr wenkring is verantwoordelijk voor het verstellen. De mannenvereniging komt niet op gezette tijden bij elkaar, van tijd tot tijd klinkt de roep: „De gootsteen is kapot bij de kleuters, of de vloer van de kerk moet gerepareerd worden „De mannenvereniging is verant woordelijk voor alle karweitjes die ten worden opgenapt aan de gebouwen. En de jeugdbeweging, men is daar heel modern en heeft reeds een gecom bineerde MV en JV, is verantwooi'de- lijk voor de evangelisatie. Zij trekken er op uit en gaan colporteren, zij helpen in de openluchtsamenkomsten, zij delen tractaten uit en van tijd tot tijd komen ze bij hun dominee en zeggen: „Wilt u eens daar en daar heen gaan om te praten." Een nieuw contact is gelegd. Zo leeft en werkt een gemeente in de diaspora, aangemoedigd door een predi kant, die niet weet wat vrije tijd is en groeit in Genk een protestants een-» zijn mag, omdat men geen Vergelding en vergeving Het oude Testament staat in het teken van de vergelding, het Nieuwe Testa ment in het teken van de vergeving. Onder de oude bedeling eist men: Oog om oog en tand om tand; voor het nieuwe verbond geldt het woord van Christus: „Hebt uw vijanden lief, doet wel degenen, die U haten". Tussen beide verbonden in staat Christus, die de vergelding droeg en de vergeving mogelijk maakte. De laatste martelaar van het Oude Verbond was Zacharias, die tussen altaar en tempel werd gestenigd. Zijn laatste woorden zijn kenmerkend voor de tijd waarin hij leefde: „De Here zie het en neme wraak!" De zonde moest gestraft worden; vergelding moest er komen voor de misdaad. De eerste martelaar van het Nieuwe Verbond na de hemelvaart en pinkste ren is Stefanus, die eveneens onder een regen van stenen om het leven kwam. Zijn laatste woorden zijn door drenkt van de geest van het Nieuwe Verbond, en zij verschillen hemels breed van de woorden van zijn voor ganger. Hij riep ..Here, reken hun de ze zonde niet toe!" Als mensen zijn we geneigd de eerste te verguizen en de tweede te eren om zijn woorden. De één staat echter niet boven*<lc ander. Zacharias legt de na druk op het feit, dat de zonde altijd geoordeeld moet worden. Dat is de geest van de wet. Niemand kan de wet overtreden en onschuldig ster ven. Christus echter heeft de wet ver vuld. niet zozeer door haar na te le ven, als wel door haar gevolgen zelf op zich te nemen. Stefanus spreekt op grond van de verzoening die door Christus werd volbracht. Hij leeft in de geest van het Evangelie. Hij kan om genade roepen omdat Christus het oordeel heeft gedragen. We kunnen vergelding en vergeving, wet en evangelie niet van elkaar schei den. Zij zijn twee lijnen die elkaar in Christus ontmoeten en daarom in el- kaars verlengde liggen. aalmoezenier wist, dat het zijn werkkring zou kosten als dit openbaar werd. Hij kroop dan ook in zijn schulp en beloof de zich niet meer met de protestantse mensen te bemoeien. „Mag ik ze ook niet groeten?" vroeg hij bijna verle gen en Gravendeel antwoordde: „Zelfs dat niet. want ik vertrouw u niet n Bovendien zal ik u nog iets zeggen: tot nu toe heb ik me alleen bemoeid met de -patiënten van mijn eigen kerk, maar nu zal ik langs alle bedden gaan en contacten leggen met iedere niet-katho- liek, die in dit ziekenhuis ligt". Iedere week brengt hij nu het grootste deel van een dag in het ziekenhuis door. BEELDENDIENST Hoe groot de invloed van de beelden dienst is. blijkt wel uit het volgende voorval. Ds. Gravendeel kreeg contact met een weduwvrouw die zich erg vc het Evangelie interesseerde. Langzai maar zeker groeide ze. Toch hing haar kamer nog vol met heiligen en kruisbeeldjes. De predikant sprak niet over die dingen, omdat hij van mening is. dat de mensen die tot het protestan tisme overgaan die dingen niet weg moe ten doen op grond van wat hij zegt, maar omdat ze door de Bijbel overtuigd zijn. Op een dag kwam hij en de kamer was leeg. Zelfs het zo vereerde Maria- beeldje was weggedaan. De vrouw had ingezien dat deze beelden en heiligen haar niet konden helpen. Ze nam hem mee naar het vuilnisvat en daar lag hot beeldje van Maria, netjes in een deken tje gewikkeld te wachten op dc vuilnis ophaaldienst. Zelfs toen was toch nog iets van de verering over gebleven Hel- het beeld, dat niet kon helpen, werd toch netjes warm ingepakt. .In zendingshospitaal aan Tibetaanse grens Een maand later op 12 april viel de bedrijfskrant van de kolenmijn dr. Schmutzler scherp aan. omdat hij een verrader was. die in opdracht van het Amerikaanse imperialisme onrust moest prediken onder de bevolking om het ver trouwen van de christenen in de „ar beiders- en boerenstaat" te ondermijnen. Dr. Schmutzler werd vooral verweten, dat hij in een preek de zondagsheiliging had verdedigd en verkondigd, omdat hij daardoor „Het arbeidsmoreel van de bruinkoolarbeiders" had willen "on dergraven". Ook dit blad eiste dat de staat tegen dr. Schmutzler zou optreden. Een dergelijke „wil van het volk". wordt door de staat maar al te spoedig i randkerkelijken kent, omdat iedereen in ingewilligd. de gemeente zijn taak weet Enkele weken geleden brachten we op deze pagina een bericht, dat in Leipzig de studentenpredikant dr. Schmutzler onverwacht was gevan gen genomen en men sedertdien niets meer van hem had vernomen. Dr. Schmutzler, die pas was hersteld an een zeer ernstige ziekte, zit nog Itijd gevangen en noch zijn vrouw, noch een vertegenwoordiger van de kerk mochten hem bezoeken Aljre- n neemt men aan in kerkelijke kringen, dat het niet zozeer gaat om de persoon van deze geliefde predi kant, als wel om een hernieuwde aan val op de kerk in het algemeen. Men is bang dat het proces tegen dc pre dikant achter gesloten deuren zal worden gevoerd, tenzij men door een slechte behandeling van dr. Schmutz wiens gezondheid toch al niet sterk is, een proces wil voorkomen. De kerk tast echter nog altijd in het duister. Langzamerhand kan men echter een beter inzicht in het gebeuren krijgen. Dr. Sdhmutzler hield van 23 februari tot 1 maart een evangelisatiecampagne het voorstadje van Leipzig, Böhlen. men met een aantal van zijn studenten bezocht hij een groot aantal randkerke lijken. die nog niet met de kerk hadden gebroken, en nodigde hen avondsamenkomsten te be: eèn M™p5"opÊ°TOéerfen°dr Schauta!;lid van het Republikeinse Ierse leger door een commies van de ler sprak over „tijdsvragen der kerk douane achtervolgd In zijn haast om weg te komen liet deze man diens?"wtan8 tfbrUv"ii)nne?'"G°De een document uit zijn handen vallen, dat wel een heel eigenaardige plaatselijke leiding van dc communis-! indruk geeft van het Ierse rooms-katholicisme. We drukken het tische partij riep haar leden op de sa-I maar jn zjjn geheel af, zoals we het vonden in de Church of menkomst te bezoeken en in de war tei T sturen Reeds voor de bijeenkomst had-; England Newspaper den studenten van Leipzig strooibiljetten verspreid, waarin de predikant heftig Men heeft mp werd aangevallen. De samenkomst werd volkomen verstoord en moest worden at- Dat de rooms-katholieke Ieren nog niet erg oecumenisch denken is nagenoeg alom bekend. Nog altijd strijden zij tegen hun aarts vijand Engeland en ze doen hun uiterste best ook het protestantse noorden van Ierland bii hun staat in te lijven. Als het niet goedschiks bezoeken. In de gaat moet het 1 i irn«r or werd - - - kwaadschiks Enkele weken geleden werd een gebroken. Onmiddellijk verbood de bur gemeester toen de samenkomst var maart „in verband met de openbare de." Gebrandmerkt Op 15 maart riep de plaatselijke raad van het „Nationaal Front" de bevol king van Bóhlen op om een openbare uitspraak in de zaak Schmutzler te doen in het clubhuis Dr. Schmutzler en de plaatselijke predikant moesten daar ook verschijnen, maar de studentenpredi- belangrijkste functie' kant hield zich verre. Tegen het einde die vervangen moeten van deze samenkomst, die bijna een worden zijn de volgen- maand voor de gevangenneming van de de: Arbeidsbureaus studentenpredikant werd gehouden werd postkantoren< spoorwe. een resolutie aangenomen, waarm dr.ju Schmutzler als een „contrarevolutio-95"> aOKKen en ven werd gebrandmerkt, die op de be-i Deze banen moeten katholieken is zo groot dat we niet zocht U het volgende komen. We hebben reeds slechts Liverpool kun- mede te delen. U wordt vooruitgang geboekt bij nen stil leggen maar aangeraden al Uw leden de spoorwegen en andere Engeland ook en we zo te adviseren onder geen vervoersorganisaties. In de Tory en de protestan- arde meer protes- plaatsen waar rooms ka- ten in hun grondvesten in dienst te ne- tholieken niet gezien kunnen doen schudden. Iedere protestant zijn, is het aanbevelings- We hebben ons eigen u bij een rooms waardig om als protes- land herwonnen, voor tant werk te zoeken, de Moederkerk, nu moet ver- Dit heeft in heel veel ook Engeland volgen, en vangen worden door plaatsen goede vruchten eveneens Ulster (Noord katholieken. De afgeworpen. Vooral bij Ierland) de zwarte plek I iik*t* funrtie's de spoorwegen hebbèp op de kaart van Ierland. groot aantal Hoorns katholieken doet ome goede „li-" „1maakt Engeland in de opengevallen plaat sen rooms katholieken even katholiek als het worden benoemd. De onze. Hoogachtend. P. F. Een half jaar geleden stapte, ge zond en wel, een presbyteriaanse zendeling in zijn geboorteland uit het vliegtuig, na jaren gewerkt te hebben aan de grens van Tibzt. Ook daar heerste de zo gevreesde kinderverlamming en de zendeling werd zelf ziek, Dat hij een half jaar later met verlof naar zijn vaderland kon terugkeren, had hij te danken aan een houten long" gemaakt van een stalen drum. een paar binnenbanden, wat triplex e,i nog een paar alledaagse voor werpjes. Toen de Zendeling in augustus in het ziekenhuis werd opgenomen, leen de men een „ijzeren long" van de Amerikaanse ambassade in Karachi (Pakistan), meer dan duizend kilo meter van het Landourziekenhuis ver- vijderd. De patiënt lag rustig in zijn nieuw ademhalingsorgaan, tot er plotseling iets ging haperen. Een opgewonden verpleegster haalde de jeneesheer-directeur dr. Zerne Chap- man, en gilde: „De patiënt adem' niet meer". De dokter holde naar de zieke, begon kunstmatige ademhaling toe te passen, terwijl een paar me dewerkers de houten surrogaat „long" klaar maakten. Onmiddellijk begon men aan de herstelwerkzaam heden van de „ijzeren long", terwijl de „houten long", twaalf uur lang met de hand moest worden gepompt. Meer dan één man of vrouw bleef in leven door de houten uitvinding. In 1954 werd hij voor het eerst :n gebruik genomen. Op één dag wer den drie patiënten met kinderverlam ming binnengedragen. De dokter zag onmiddellijk, dat de ene jongen n>t meer te redden zou zijn zonder een ..ijzeren long". Plotseling herinner de hij zich, dat er in een oud num mer van Popular Mechanics een be schrijving had gestaan van een appa raat, dat men zelf kon maken. Geluk kig bezat hij het blad nog en samen met twee assistenten werkte hij een dag en nacht aan één stuk door orn de machine te maken. Men had een grote biónenband van een tractor no dig. maar die was nergens te krij gen. Twee binnenbanden van een auto deden het echter ook toen ze aan el kaar gelijmd waren. Sponsrubber was nergens te krijgen en daarom offer de de staf schoenen met crêpezolen op. Het vereiste triplex was ook niet te vinden cn daarom moest men de planken zelf zagen en later de reten met pek dichtmaken. De laatste vóór de jongen in de long -als razen- klaagdenbank thuishoorde. veel mogelijk in handen vooruitgang op dit punt Walsh, secretaris." De machine werd 36 uur lang aan een stuk gebruikt. Omdat er geen motor was moeat hij met de hand ge pompt worden en de broeders losten elkaar dag en nacht af. Toen kwam de „ijzeren long die men uit Delhi had aangevraagd. Een week later stierf dc jongen toch, omdat de ziek te oversloeg op de hersenen, maar men had in ieder geval alles gedaan wat men kon doen. Een jaar geleden stond men voor een ■vcede probic- er moest een keel operatie verricht worden aan een pa tiënt die in de long lag. De houten wanden waren toen al door triplex ver vangen. Het hoofd lag echter zo dicht bij dc houten wand dat de dokter onmogelijk de operatie kon verrich ten. Men vond echter een oplossing door de wand helemaal te verwijde ren en door een rubber wand te vervangen. Tientallen malen werd de „houten long" reeds gebruikt. Het ziekenhuis heeft nog altijd geen „ijze ren long", maar dr. Chapman, die met verlof naar zijn vaderland terug is, doet zijn uiterste best om een „ijzeren long" te kopen. De houten long zal echter ook dan nog zuinig bewaard worden, want schreef dr. Chapman „Je kunt nooit weten of we niet eens twee patiënten tegelijk krijgen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17