Juist NU: LM] Aquarianen uit verscheidene naar Leiden landen Engelen zongen en in Leiden voor speelden hun kerkje Provinciaal licht in Leidse raadzaal de HUNTER KING SIZE! NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 21 JUNI 1957 Commissaris bood geschenk aan voor afbouw van stadhuis ZEVEN-EN-DERTIG KLEINE LAMPEN, samengebracht in een kolos sale armatuur, zullen in het vervolg de leden van de Leidse raad beschijnen als het daglicht bij de beraadslagingen verdwijnt. De lamp is opgehangen precies in het midden van het plafond en de lampjes zijn zo aangebracht, dat elk van de zeven-en-dertig zetels voldoende wordt beschenen. Het licht was gisteravond wat hel, maar door een nog te plaat sen afscherming van plastic zal het zijn gewenste sterkte krijgen. elk der raadsleden zich bij zijn beraad slagingen en besluiten door dit provin ciale licht beschenen mag weten. Getuigenis Deze verlichting is aangeboden door het bestuur van de provincie, nog ter gele genheid van de afbouw van het stadhuis, dat in februari 1929 door het vuur zo deerlijk werd verminkt. De commissaris van de Koningin, mr J. Klaasesz, had zich bereid verklaard, met een druk op de knop de verlichting te ontsteken. Hei hoofd der provincie was vergezeld van vier leden van het college van Gedepu teerde Staten. Achter de hoofdtafel zaten de burgemeester en de wethouders met de gemeentesecretaris en verder waren raadsleden en enige ambtenaren van het stadhuis getuige van deze feestelijke plechtigheid. Burgemeester Van Kinschot herin nerde in zijn toespraak aan de grote brand en aan de neerslachtigheid, die zich in die dagen van de Leidse bevolking mees ter maakte. Die depressie was echter niet blijvend; het stadsbestuur, bekomen van de schrik, richtte zijn blik op de toekomst en in de burgerij werden plannen voor herbouw van het stadhuis met kritische zin maar ook met enthousiasme bezien. In de oorlog leed het stadhuis geen schade. Na de oorlog ging men zich op nieuw bezinnen op plannen voor afbouw, maar door urgentere werken kon het daarvoor gewenste tempo niet worden op gebracht. Een van de eerste daden was het totstandbrengen van contact met het Koninklijk Huis, dat ter gelegen heid van de voltooiing een beeldje voor de binnenplaats van het stad huis schonk. Toen vatte bij de toen malige commissaris der Koningin het plan post om door middel van een geschenk ook de naam van de provincie blijvend aan het huis der gemeente te verbinden. De burgemeester verklaarde, bij het teL len van de lampen tot de verrassende ont dekking te zijn gekomen, dat het er 37 zijn, overeenkomstig het aantal raadsle den. Hij hechtte daaraan deze betekenis, dat het de wens van de provincie is, dat Op een opmerking van de heer Van Kin schot over mogelijke uitbreiding van het lampenaantal, als het nodig blijkt, het getal raadsleden te vergroten, zei de com missaris in zijn toespraak, bij de bur gemeester zoveel artistiek gevoel te ver wachten, dat deze niet voor uitbreiding van het licht zal pleiten zonder daarbij te weten, dat dit de harmonie in de lamp zou ven-storen. Om de kunstzinnige waar dering van het provinciale geschenk op deze avond niet aan te tasten, voegde de heer Klaasesz er onmiddellijk aan toe. dat de grenswijziging met Oegstgeest er dan ook nog niet door is. De lamp moet getuigen van de grote belangstelling van de provincie voor het werk dat in Leiden voor de totale her bouw van het huis der gemeente is ge daan, en is verder een blijk van bewon dering voor de hier getoonde burgerzin Mr. Klaasesz deed In deze bijeen komst nog een mededeling, die welis waar geen verband hield met de ver lichting maar toch Interessant genoeg is om te worden doorgegeven. Met een groot aantal medewerkers is hij sinds enige t(jd bezig poëzie te verzamelen, die betrekking heeft op het gewest Zuid-Holland. Er zjjn op dit ogenblik al ongeveer 1450 gedichten binnenge komen. waaruit ook al een bundel over Lelden zou zijn samen te stellen. De gedichten staan literair niet alle op hoog peil, maar ze zijn toch stuk voor stuk typerend voor de desbetreffende gemeente. Het bleek, dat de leden van de raad grote belangstelling voor deze collectie hebben. Na afloop van de plechtigheid had in de Burgerzaal nog een ontvangst plaats. De meest begeerde King Size! Ifihr In Volkenkunde Tentoonstelling van Japanse prenten Tot 1 oktober a s. wordt in het Rijks museum voor Volkenkunde te Leiden, in de zaal voor wisseltentoonstellingen een nieuwe reeks Japanse kleuren-houtsn©- dèn geëxposeerd. Ditmaal worden aan het publiek een aantal prachtige prenten getoond, di© door het Museum in de jaren 19541957 zijn verworven. Het zijn alle prenten van bijzonder© kwaliteit, waardoor eerst goed duidelijk wordt, hoe en wat de Japans© kleurenhoutsnede werkelijk is. De ver zameling omvat o.a. werken van Isoda Koryüsai, Utagawa Toyokuni I, Saitó Kiyoshi, Munakata Shikó, Nishimura Shlgenaga, Torii Kiyonobu II, Utagawa Kunimasa en Suzuki Harunoku. Van deze laatste is een op 1765 gedateerde kalen- derprent aanwezig die zeker een der mooiste bladen uit zijn oeuvre is, dat zo'n geheel eigen plaats inneemt in de ge schiedenis van de Japanse grafiek. De expositie is voor het publiek te be zichtigen van 1017 uur. De lamp in de raadzaal van het Leidse „huis der gemeente", zoals de commissaris van de Koningin het noemde, een geschenk van de pro vincie Zuid-Holland ter gelegenheid van de afbouw van het stadhuis. Foto N. van der Horst Puzzel-Prominenten 1 Y. de Wilt, Varkevisserstraat 292, Katwijk aan Zee; 2 mevr. Over- duin, Breestraat 70, Leiden; 3 N. Zweers de Vries, Stevinstraat 20. Alphen aan den Rijn. Gedragstudie van tropische vissen Bondsdag en wereldcongres stimuleren activiteit QUARIUM- EN TERRARIUMLIEFHEBBERS uit West-Duitsland, Oost- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland, Denemarken, België, Frankrijk en misschien zelfs uit Amerika zullen van 11 tot en met 14 juli in de Sleutelstad verblijven voor bijwoning van het congres van de Wereld federatie van Aquarianen, dat dit jaar voor het eerst wordt gehouden. In dezelfde periode, op 13 juli, valt de bondsdag van de Nederlandse bond Aqua-Terra en voor beide evenementen is als trekpleister de grote tentoon stelling in de Orangerie van de Hortus Botanicus te bezichtigen, wij gisteren reeds hebben geschreven. i van de ongeveer honderd buitenland- gasten. Wie iemand wil herbergen, kan zich wenden tot de heer J. J. Bonnet, Celebesstraat 19 te Oegstgeest. Het internationale congres is bestemd voor de liefhebber, die interesse heeft voor de huidige stand van zaken in de aquaristiek. Er zullen tal van lezingen worden gehouden, die voornamelijk staan in het teken van de gedragstudie van tro pische vissen, maar de Nederlandse bond Aqua-terra, die met de organisatie is be last, heeft ook het ontspanningselement niet vergeten. Daardoor komen de aqua rianen, die zover van elkaar wonen, in de gelegenheid contacten te leggen, die voor de beoefening van hun liefhebberij van groot belang kunnen zijn. Verder staan verscheidene excursies op het program ma om dit zo afwisselend mogelijk te maken. Leidse school Men heeft de stad Leiden voor congres en bondsdag uitgekozen vanwege de cen trale ligging en in verband met het feit, dat de beoefening van de onderhavige liefhebberij in deze stad wel op het hoog ste plan van de gehele wereld staat. In het buitenland wordt zelfs gesproken een „Leidse school". Verder verwachtte men van het gemeentebestuur de nodige medewerking burgemeester Van Kin schot is zelf ook aquariaan en hierin is men niet teleurgesteld. De rector magnificus van de universiteit, prof De Boer, toont zich eveneens zeer behulp- Contact De internationale vereniging heeft het initiatief tot het houden van jaarlijkse congressen elk jaar in een ander land genomen om insluimering te voorko men. In 1952 is de wereldfederatie opge richt en men heeft weliswaar een twee talig orgaan, maar dit alléén schijnt toch niet voldoende om de organisatie levendig te houden. Daarvoor zijn persoonlijke ont moetingen het meest geëigend en in Lei den doet men zijn best deze bijeenkomst, die toch min of meer als een experiment kan worden beschouwd, zo goed mogelijk ie laten verlopen. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor wel één en ander komt kijken. Bond noch wereldfederatie heeft betaalde krachten in dienst, zodat alles op de vrije tijd v; de leden aankomt Ook heeft men nog niet voldoende adressen voor het onderbren- Programma t programma is zeer uitgebreid. Be- de lezingen zijn er een toespraak de rector magnificus in de aula van de universiteit, een rondleiding door de Hortus, een bezoek aan de aquarium-ten toonstelling in de Orangerie van de Hortus, bestudering van het gedrag van aquariumvissen op het zoölogisch labora- rium van de universiteit onder leiding in dr. G. van Sevenster, een aqua-forum i een gezellige avond. De bondsdagbezoekers worden ont vangen in de grote filmzaal van de universiteit, waarna een bezoek wordt gebracht aan de tentoonstel ling. Verder volgen dan een ont vangst door het gemeentebestuur op het stadhuis, een koffietafel met de W.F.A.-congressisten, een lezing door de heer A. v. d. Nieuwenhuizen over Geschubde Exoten, een bezoek a de Hortus en een gezellige avond. Discussie Het beloven leerzame dagen te worden. Zo zijn er om maar wat te noemen twee stromingen onder de aquarianen. Sommigen menen, dat het alleen om de vissen gaat en dat de rest er niet zo nauw op aan komt. Anderen de Hollanders en de Duitsers bijvoorbeeld zijn echter van mening, dat het houden van eei in een potje zonder meer geen pas geeft en zij streven ernaar de omgeving van de vissen zo natuurlijk mogelijk te maken, waardoor het effect van de aquaria na tuurlijk aanmerkelijk toeneemt. Er is dus stof tot discussie genoeg. De aquarianen behoeven zich geen ogenblik te vervelen. Leidse huisvrouwen besloten het winter seizoen De vereniging van huisvrouwen, afde ling Leiden, heeft gistermiddag in Het Gulden Vlies voor de laatste maal in het verenigingsjaar vergaderd. Het program ma werd door de leden zelf verzorgd. Nadat de presidente, mevrouw C. Ha- geman-Verhagen, de aanwezigen had ver welkomd, droeg zij enkele verhalen voor van Martie Verdenius en Simon Carmig- gelt. Mevrouw Van der Sluys had film strips ter beschikking gesteld, die werden geprojecteerd en van commentaar voor zien door de presidente. De aanwezigen zagen Kinderen van Winnetou De In dianen van Nu en Amerika, land van on begrensde mogelijkheden. Na de pauze las mevrouw Hageman- Verhagen uit het werk van Ina v. d. Beugel en Annie M. G Schmidt. Tenslotte werden de mogelijkheden voor de samen stelling van het nieuwe programma be sproken, waarbij de leden het recht had den suggesties te doen. VTELEVISIE^ deskundig© voorlichting! O A. ZWART O HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN Zevende verjaardag Leidse Koksschool Op 1 juli zal de Koksschool Leiden haar zevenjarig bestaan herdenken en dat zal enkele festiviteiten gepaard gaan. Als voorbereiding tot de verjaardag zul- twee elftallen van de Koksschool op vrijdag 28 juni 's middags 2 uur een voet balwedstrijd spelen op het U.V.S.-terrein, met als inzet een wisselbeker. 1 Juli 's avonds acht uur zal in de Stadsgehoorzaal een feestavond worden gehouden, die begint met het optreden van het Koksschoolkoor. Het tweede ge deelte van de avond zal worden verzorgd door het cabaret van Cees de Lange. Twee matrozen zijn dezer dagen om het leven gekomen en vijf gewond, bij eer ontploffing aan boord van het Ameri kaanse vliegdekechip Franklin D. Roo- Zingend Oostenrijk Wondermooie avond van Tiroler muzikanten-familie ZE WONEN IN REUTTE, in het wondermooie dal van de Lech, die hier in Tirol nog aan zijn bovenloop bezig is. Het zijn muzikanten van nature, zoals alle Oostenrijkers, die de muziek even belangrijk, zo niet belangrijker vinden dan hun dagelijks brood. Maar zelfs in dit in muzikaal opzicht zo begenadigde volk zal het geval-Engél wél niet zo erg algemeen zijn, vermoeden we. Vader en Moeder Engel, hun drie dochters en vier zoons musiceren allemaal, en nog wel op velerlei manier. Men krijgt, al luisterend, langzaam-aan de indruk, dat ze in hun leven eigenlijk niets anders doen dan muziekmaken. Vader Engel, die ook als algemeen lei-1 ten aan de verbaasde blikken. Het hakke er en tevens, in het eenvoudige, als een'bord en de vedels, naar oude modellen soort van conferencier optrad, vertelde nageconstrueerd, de citer, de raffele. lang6 z'n neus weg, dat zijn kinderen w zo'n tien instrumenten bespelen. Op enkele ervan hebben ze zich dan weer. gespecialiseerd. Dat lijkt voor een ge middelde Nederlander wel iets ongeloof lijks, vooral als hij hoort, hoé ze spelen.) Niet maar zo, als wij van amateurs ge-j wend zijn, maar veel nauwkeuriger, ga-, ïr. en vooral, muzikaler. Bij dit musiceren behoeft men zich nu! :ns niet bang te maken, niets weg 1 slikken, geen pijnlijk gezicht te zetten. 1 daarvan opmerkelijke voorbeelden. Dat de mededeling van vader Engel »ver de veelzijdigheid van zOn kinde ren niet overdreven was, bleek telki Beurtelings zag men ze met allerlei Instrumenten bezig, in qua klank timbre, de meest afwisselende en s rasscndste combinatie. De jongst© spruit van het gezin (zeven jaar) werd, zonder het ©r op aan te leg- - gen. de komiek van de avond. Hij han- HM loop, alios vaoiHt «AM»" contr.b». van Mn na art. bij der moeite, maar altijd goed. Wat er aan de perfectie nog ontbreekt, wordt rijk vergoed door de klare zuiverheid, de be heerste bezieling, de directheid van de muzikale mededeling. We hebben meermalen de Oostenrijkse boeren in hun Landler-Kap ellen of zó maar in een groepje bezig gehoord. De familie Engel doet eigenlijk niet anders, maar bij hen ligt de muziekbeoefening op een hoger plan, doordat die, met be houd van de typisch eigenaardigheden, de ruigheid heeft verloren. De klank, de voordradht, hoewel dóór en dóór Oostenrijks, werden veredeld, zonder ook maar een ogenblik aan het gekunstelde te geraken. combinaties, met tweeën of drieën uitge voerd, leken in hun sierlijke ongekun steldheid wel tastbare muziek. De. „Spitz- bubentanz" 6tond dan al6 hoogst ama in te gestyleerde knokpartij met refret- enbuiten het echt-Oostenrljkse genre. En de „Mahdertanz", waarbij de zeisen figuren trokken en zelfë als muziekin strumenten fungeerden, wi-llen we toch ook nog even apart vermelden. Het was een héél mooi© avond, waarop de familde Engel ons heeft vergast. Aan het eind kwam ook moeder Engel erbij met haar gitaar, en toen speelde „di© ganze Familie" „Andreas Hafer's Ab- schied". Het verlies van Zuid-Tirol zit elke Noord-Tiroler namelijk nog altijd erg hoog.... Doel Over het grote en edele doel van d© toemee door Nederland (van 14 tot 27 juni) vertelde Pfarrer Fries uit Reutte. Het protestantse kerkje, waarvoor met zoveel enthousiasme is gewerkt, komt deze zomer onder de kap. Maar de afbouw rest nog. En daarvoor hoopt deze musicerende familie te zor gen. Ze rekent daarbij op de Nederlands© goedgeefsheid. W© geloven wel, dat de schalen, die door de volle Stadsgehoor zaal circuleerden, met een flinke buit beladen, zijn teruggekeerd. Joh. van Wolfswinkel. Instrumenten De aanblik op het toneel, reeds vóór de uitvoering begon, mocht uniek heten. Tafels en 6toelen waren volgeladen met instrumenten en daartussen, op de grond, stonden nog pauken, trommen, een xylo foon, „Stabspiele". Voor de toeschouwer6-op-een-afstand was daarmee nog niet de helft bekend. In de loop van de avond vertoonden zich allerlei voor velen onbekende instrumen tweemaal zijn lengte, sloeg els op de pauken, betoond© zich watervlug op de xylofoon. De meisjes zongen, driestemmig, volksliedjes, zo bekoorlijk en dat ze veler harten van verlangen naar de Oostenrijkse bergen sneller deden kloppen. Een mooi begin was, na de inleidende fanfare door pau ken, trompetten en trombones, het koraal „Der heilige Geist vom Him- mei kam" (Helmbold), vierstemmig gezongen met een op een haar slui tend blokfluitenkoor. De uitvoeringen van twee Badh-werken (lult de „Kunst der Fuga", nota bene! een sarabande voor cello-solo) wekten onze grote bewondering. Verder waren het allemaal 'volksliede ren, die men hoorde, vocaal en instru mentaal vertolkt. Het is goed, zo af en toe eens terug te gaan naar de bronnen van onze Westerse muziek. Ze verfrissen het denken, klaren hot inzicht. De dansen, begeleid door verschillende GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie UITBREIDINGSPLAN De burgermeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad ln zijn vergadering van 17 juni 1957 heeft bepaald, dat voor het gebied, begrensd door de Hoge Rijndijk, d« Zijlsingel, do Lage Rijndijk en het Rijn-Schiekanaal, nader aangeduid op een bijbehorende kaart, gemerkt K II L-1539, de vaststel ling van een uitbreidingsplan en een her ziening van het uitbreidingsplan, vastge steld bij raadsbesluit van 6 november 1933, zoals dit sedert is gewijzigd, worden voorbereid. Ledden, 21 juni 1957. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Weer Avondmuziek in de Pieterskerk Maandagavond om half 9 hervat d© organist van de Pieterskerk. Adriaan Blanker»tein, zijn Avondmuziek ln dez© kerk. De Avondmuziek is een concert van ongeveer een uut. Men kan er zofw der eentreekaartj© binnenlopen. Alleen aan de uitgang is een inzameling van vrijwillige bijdragen. Wij vernamen, dat de Avondmuziek in de loop van dez© zomer ook enkele malen door een ander zal worden verzorgd. Voor vervolg stads nieuws zie pag. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3