CHRISTELIJK Jeugd en organisatie Politiebond promoveerde secretaris tot praeses Puzzel mee Boek O' Onafhankelijkheid Chmese kerken wordt betwijfeld SPOEL OM die melkfles! :a blijven neutraal rips Het achterhoofd l!ü KANTTEKENING Nieuwe wegen of opheffing DE opheffing van de Arbei- beidersJeugdcentrale, de A.J.C., heeft niet alleen de so cialisten aan het denken gezet. Natuurlijk zijn ook andere jeugdbonden al lang met de vraag bezig, waarom de ver enigingen en organisaties het bij de jeugd niet meer doen. Maar de actualiteit van die vraag is outsiders duidelijk ge worden, nu een jeugdbeweging, die haar leden kennelijk heeft weten te boeien, zichzelf tot verleden tijd verklaart. Op verzoek van het hervorm de weekblad De Hervormde Kerk heeft de heer E. J. M. Faber, algemeen secretaris van het C.J.M.V. zich in dat blad met die vraag bezig gehouden. Hij noemt eerst een paar factoren, die de kwestie tot iets minder rampzalige propor ties terugbrengen: wie vroeger alleen op zijn jongelingsvereni- ging, zijn A.J.C.-groep enz. was aangewezen, kan nu terecht bij allerlei gespecialiseerde vereni gingen, ongerekend de voor lichting door radio, volkshoge scholen, vormingscentra en der gelijke. Verder onttrekt de lan ge diensttijd veel leden en lei ders aan de jeugdbeweging die niet meer terugkomen. En de vakstudie moet na de dienst noa forser aangepakt worden. Tot dusver dus zaken, die aan de jeugd opgelegd worden, zo vervolgt evenwel niet alles verklaard. Er leeft ook een be paalde afkeer van het geijkte, min of meer strak georganiseerde ver enigingswerk, waarin van ieder geregeld wat wordt verlangd. De jeugd wil niet meer zo sterk ge bonden zijn en voelt zich soms beter thuis in de ,,open" groep, zonder reglement en vast pro gramma, waar je kunt komen of wegblijven. Nu het gehele leven losser van trant is geworden, vinden de jon geren in de vereniging niet zo dui delijk meer die vrijheid van le ven en denken, die de jeugd van vroegere generaties, in de toen zo veel strakker en meer traditione le samenleving wist te waarderen. Waar men ook rondziet in jeugd land, overal manifesteert zich In de oudere bewegingen een worste ling, om met behoud van vast staande waarden, jongeren langs nieuwe wegen te bereiken. het FR BLIJVEN evenwel *-> leven van elke dag in land nog vragen te over, vragen van aanspraak van het Evangelie uit, vragen van methodiek, vra gen van afbakening tegenover an dere gestalten van jeugdwerk. En achter alle vragen ligt er een van zuiver geestelijke aard: hoe komen wij aan genoeg men sen, die zich voor jongeren willen inzetten? Mensen, die bereid zijn, ten koste van offers aan tijd en toewijding, zich ergens om een groepje jongeren te bekommeren? Het voorgeslacht in jeugdland leefde onder andere omstandighe den, maar kende ook grote belem meringen. Het werkte langer dan de mensen van nu, het kende de goede verbindingen nog niet als ergens, buiten de woonplaats, een stuk jeugdwerk gesticht of op de been moest worden gehouden. Daarvan zouden als het boek der kronieken wordt geopend, treffen de voorbeelden te geven zijn. Maar dat voorgeslacht, dat we niet wil len idealiseren, bezat in het al gemeen gesproken meer offer bereidheid dan de generatie van nu. Jeugdwerk „doet" het altijd en overal, daar waar iemand, met liefde voor jongeren, zich ten volle inzet. Het komt op verantwoordelijkheid aan: chris telijk vertolkt: op de roeping, als uiting van dankbaarheid voor de genade, in Jezus Chris tus te mogen geloven en het Evangelie aan jongeren uit te dragen. En waar waarachtige liefde is, is ook altijd begrip. Hulde aan scheidende voorzitter VAN DL DAG Operatie Lima door Charles Chil ton, Serie „Sprong in het heelal". Uitgave Elsevier, Amsterdam. Nooit zal iets sterker tot de verbeel ding der mensheid gesproken hebben dan het droombeeld van de ruimtevaart. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat er een enorme belangstelling is ontstaan voor „science-fiction", het typische gen re in de ontspanningslectuur, dat toe staat de meest fantastische avonturen verhalen door wetenschappelijke feiten te doen schragen. Er is zoals bij al les kaf en koren in. „Operatie Lu- na", het eerste deel van de serie „Sprong in het heelal" van Charles Chil ton zouden we echter stellig tot het laat ste willen rekenen. Het is een goed ge- Horizontaal: 1 Zeer spits, 5 stoel, 8 lijst, 9 planken vloer, 12 edelsteen waarin letters of figuren gesneden, IS spil. 15 kap van een huis, 16 zangnoot, 17 aard- Verticaal: 1 Weefsel, 2 gevangeniska ter, 3 Inhoudsmaat, 4 eer, 6 bijwoord, 7 reisdeken, 9 deel van een schip, 10 plaats in het Rijnland, 11 namaakglacé, 12 opening, 14 plaaggeest, 15 vallei, 18 bloem, 19 levensmotor, 21 streling, pers. voornaamwoord, 23 Chin. maat. OPLOSSING PUZZEL NO. 48 Horizontaal1 Korhoen, 6 staf, 8 .ieme, 10 A.M. 12 ons, 13 are, 14 pret, 16 dame, 17 eer, 19 re, 21 edik, 22 kier, 25 stengel. Verticaal: 1 Klipper, 2 rumoer, 3 os, 4 ets, 5 na, 7 farm, 9 ent, 11 meerkol. 13 aardig, 15 reeks, 16 Dee, 20 vet, 23 (Van onze sociale redacteur) de jaarvergadering van de Bond va» Christelijke Politie ambtenaren te Zeist, is gisteren (de tweede dag van het congres) in overeenstemming met het voorstel van het hoofdbestuur de heer D. Rook gekozen tot bezoldigd voorzitter van de bond. De heer Rook, die op 3 oktober a.s. reeds 25 jaar in dienst van de bond zal zjjn, waarvan de laatste elf jaar als algemeen secretaris, zag bfj het in stemming brengen van het bestuursvoorstel het overgrote deel van de stemmen op zich uitgebracht, namelijk 192 van de 218 uitgebrachte stemmen. d geconstateerd, dat deze bij de ge- meente-politie nog minder gunstig is dan bij de rijkspolitie, dit in tegenstel ling tot vroeger. Bij het rijk is thans vooral in de middelbare rangen gebrek aan kader. Bij de gemeentepolitie is daarentegen het percentage officieren veel groter. Het belangrijke voorstel van het be stuur inzake overlijdensuitkeringen werd iet 221 tegen 19 stemmen aanvaard. Tijdens de vergadering voerden nog als gast het woord, de heer P. Kapin- ga namens het C.C.O.O.P., de heer K. de Boer namens het C.N.V., mr. S. Kloosterman (Binnenlandse zaken), ir. A. M. van Liere (Justitie) en de oorzitter van de r.k. politiebond, de heer Körner. De volgende (38ste) alge mene vergadering zal in 1958 te Zwolle worden gehouden. Toch nam de bespreking van het be stuursvoorstel, tijdens welke de heer Rook zich buiten de vergadering had be geven. nog enkele uren in beslag. Het vertrek van de heer G. van Netten, die de bond 12 jaar als voorzitter heeft ge diend en wel op een wijze die algemeen gróót respect afdwong, was begrijpelij kerwijze voor zeer vele leden maar moeilijk te verwerken. De heer Van Netten bleef echter onverbiddelijk bij zijn besluit. En toen men zich eenmaal realiseer de, dat er in elk geval een nieuwe voor zitter moest komen, kwam het dilemma voren, dat een goede secreta- dat de heer Rook een uitstekende secretaris altijd is geweest van de bond) nog niet altijd ook een goede Dorzitter hoeft te zijn. Maar de slotsom was toch, dat de ver gadering gaarne haar vertrouwen uit sprak in de heer Rook ook als toekom stig voorzitter van de bond. Bij zijn terugkeer in de vergadering, toen hem het verblijdend resultaat kon worden medegedeeld, brachten de vele honder den leden hem dan ook een ware ova tie. de lm de middagvergadering heef' Van Netten afscheid van de bond werd de heer Rook geïnstalleerd. Ter gelegenheid van zijn vertrek werd de heer Van Netten namens de leden de bond een televisietoestel aange boden en namens het hoofdbestuur een radiotoestel. En als bijzonder huldeblijk viel de heer Van Netten nog het erevoor zitterschap van de bond ten deel. Afscheid werd ook genomen van het aftredende hoofdbestuurslid, de heer J. Kruize uit Groningen. In het bestuur werden gekozen de heer W. van der Laan. brigadier van gemeentepolitie te Groningen en de heer W. van Verse- vèld, hoofdagent van gemeentepolitie te Utrecht. De bevordering Tijdens de besprëking van de jaar stukken werd op de jaarvergadering kritiek geleverd op het bondsorgaan, op de beperkte bevorderingsmogelijkhe den, op de te lage salariëring van het lagere personeel en op het uitblijven van de instelling van dienstcommissies. Wat betreft dit laatste deelde de zitter mede, dat deze commissies schijnlijk dit jaar nog worden ingesteld. Ten aanzien van de bevordering Advertentie Krimpen van pijn door rheumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt- U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. By apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8. De leider van een delegatie van Japanse christenen, dominee Junicni 0v«= 4HL. - c- Asano, die een bezoek van een maand aan communistisch China heeft gebracht, schreven en uitermate spannend verhaal, js erK sceptisch gestemd wat betreft de betrekkingen tussen het communis- dat de lezer spelenderwiis enig begrip tische refrjem en de christelijke kerken. Hij betwijfelde, of de Chinese kerken bijbrengt van d,vooralsnog in financieel opzicht werkelijk onafhankelijk zijn. Be Japanse predikant zei ^kee^n tovmdien d "«dfeiïste het te betreuren, dat de Chinese christenen niet in het minst dankbaarheid h'rft niet door koelbloedige helden tooen voor de ondervonden hulp van buitenlandse zendingsgenootschappen maar door gewone mensen te worden jn vroegere jaren. Wat dominee Asano vooral was opgevallen was de netheid „beleefd". Verleden jaar heeft de KROvan het ian(j, de eerlijkheid van de mensen en de belangstelling der bevolking I.Operatie Luna" als seriehoorspel uitge- yoor de politiek. De positie van de vrouw vooral is ingrijpend verandérd. De zonden. Het boek herinnert op plezierige der Japanners j,ad ten doel de betrekkingen tussen de christenen Ai- raHinstnn waarnaar velen opn,euw aa„ te Advertentie Niet laten 'koeken'nee: Metéén onder de kraan ermee! i s4. vi» -- Beroe pingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Lunteren (tweetie predi kantsplaats): J. J. Poot te Delft; te Eibergen: L. de Vrijer te Makkum. Aangenomen naar Terheyde: J. G. van Ieperen te Wemeldinge. Bedankt voor Leiden (vak.-N. Kleer- Benoemd tot hulpprediker te Ooster- wolde iFr.): H. Hoebelink, hulppred. te Dendermonde (België); tot hulp pred. te Nijehaske (Fr.): N. Zwart, ca techeet-pastoraal medewerker te Ier- seke; tot hulppred, te Den Ham (Ov.): Rensink, catecheet-pastoraal te Vlaardingen. Kerken in Oost-Azië helpen elkaar „De kerken van Oost-Azië hebben ve le behoeften en zij vragen, om daarin te voorzien, de medewerking van ande re kerken, maar dan op de basis van gelijkheid en niet in de positie van be-, delares". Dit verklaarde onlangs Reve rend G. P. Charles, secretaris van de raad van christelijke kerken in Bur ma. Hij zei, dat de kerk van Pakistan Indische vluchtelingen helpt, terwijl de kerk van India vluchtelingen uit Pakis tan bijstaat. Korea zéndt zendelingen uit naar Thailand, de kerk van de Phi- lippijnen stuurt zendelingen naar Indo nesië en Birma is van plan hetzelfde te doen naar Thailand. Het helpt ook slachtoffers van de overstromingen in India. Vanuit Indonesië worden gelden naar de Hongaarse vluchtelingen gezon den, aldus Rev. Charles. Als een engel Geloven is luisteren geloven is ook handelen uit het geloof, wandelen achter Jezus aan. En het meest sprekende voorbeeld is Stephanus, „een man vol van geloof en van Heilige Geest". Stephanus deed wonderen en grote tekenen onder het volk en zijn tegenstanders waren niet in staat de wijs- EEN WOORD VOOR VAN DAAG heid Geest waarmee hij sprak te weerstaain. Zo als ze Jezus niet konden weerstaan. Ge volg? Valse ge tuigen komen op en ze be schuldigen hem van precies het zelfde als waarvan ze Jezus be schuldigd hebben: het afbreken van de tempel en het veranderen van de zeden „die Mozes ons heeft overgeleverd". De dienst knecht wordt niet anders behan deld dan zijn meester! Wat wilt ge ook anders? Toch is er verschil. Als Jezus lijdt aan het kruis, wordt de he mel toegesloten en in eenzame verlatenheid strijdt Hij Zijn strijd. Maar op Stephanus straalt het volle hemellicht: „Toen zij hem aanstaarden, zagen zij zijn gelaat als het gelaat van een engel!" Begrijpt ge: achter Jezus aangaan is de volle heerlijkheid smaken die Hij voor ons verwor ven heeft! Commerciële televisie tan de meest on- verbloemde staaltjes van televisiereclame hebben we gisteravond in het K.R.O.-program- •elf ma gezien. Er werdeti een capsule-opener, een flessendrager en een elektrische koffiemolen gepropageerd, de laatste zelfs met de mededeling, dat het met de hand malen zo veel tijd neemt, dat de koffie er in kwaliteit op achteruit gaat. De merken werden er niet bij genoemd, maar de beelden waren van dichtbij genoeg om duidelijk te maken, wat er bedoeld werd. Nauwelijks een maand geleden heeft dezelfde omroepvereniging een geschrift doen verschijnen waarin op tal van ethische gron den reclame in de ether ver oordeeld werd. Is dat mis schien omdat men het dan zelf niet meer in de hand heeft? Eerst na de uitzending ver namen we. dat de rubriek ,,Te- levitrine" in de oorspronkelijke vorm een nog groter reclame element had bevat. Men zou ook enkele artikelen van plastic to nen, maar daar heeft de rege ringsambtenaar voor radio en televisie, mr. A. W. Schade van Westrum een stokje voor ge stoken. Deze uitzending over plastics was namelijk voorbereid en zou worden verzorgd in samenwer king met een Amsterdamse fir ma, die in dit goed handelt. Deze firma heeft enkele dagen geleden in een folder haar clien tele ingelicht over deze uitzen ding. Dit had tot gevolg, dat het op het ministerie van o. k. en w. protesten ging regenen uit de kring van handel en industrie. In verband met de persoonlijke reclame, die achter deze uitzen ding was geschoven, volgde van hogerhand het verbod, dat de K.R.O. gistermiddag na de re petitie in de studio bereikte. Jeanne d'Arc au Bücher, Honegger (21.05 uur) In 1911 kwam met de eerste ballets russes van - Serge Diaghüew naar Parijs een zeer merkwaardige vrouw, Ida Rubinstein, ballerina,, tragedienne, maar voor alles mimeerde zy. Ën zij met haar Salomé-profiel, haar rijzige gestalte, inspireerde de gehele Parijse kunstenaarswereld: musici, schilders, dichters, door opdrachten tot grote theaterscènes te verstrekken, waarin zij optrad Debussy schreef voor haar de martyre de St. Sébastien', Ravel zijn ro en aan Honegger verstrekte zij mindei dan zes opdrachten. Daar van was de laatste Jeanne d'Arc au Bücher, Honegger had het geluk, de grote Franse dichter en mysticus Paul Claudel tot tekstdichten te kunnen bewegen en uit deze samenwerking resulteerde een van de indrukwek kendste partituren van onze tijd. Claudel koos als punt van uitgang het moment, dat Jeanne op de brand stapel staande als in' flashbacks haar leven overziet. En al deze taferelen worden daardoor emotioneel en psy chologisch aan elkaar verbonden. Het is een enorm stuk werk, als het ware met grote krachtige vegen, fresco- achtig geschilderd. In 1938 gaf Paul Sachér met zijn Baseier Kamerorkest en Kamerkoor de première en sindsdien heeft dit meesterwerk de wereld veroverd. Het wordt hedenavond in het kader van het Holland Festival uitgevoerd door het Groot Omroeporkest het Groot Omroepkoor en vele solisten onder leiding van Henk Spruit. Marthe Dugard zegt de rol van Jeanne. In het eerste deel van het VPRO- jeugdprogramma op woensdag 26 juni a.s. (19.3020(uur, Hilv. II) stelt Mieke v. Dillen de j'onge Nico Blommendaal in de gelegenheid fris van de lever te praten in het rubriekje „Strikt per soonlijk' ProgramiT'O voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.Off' Nws; 7.10 Gram; 7.15 Koorzang; 7.45 Morgen gebed en Ut. kal; 8.-00 Nws. en weerber; 8.15 Gram: 8.50 V d huisvrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zes- uit Berlijn De televisie-uitzending van de Nederlandse Gemeente in Berlijn zal in Nederland helaas voorlopig niet doorgaan, in. ieder geval niet op 23 juni. Zij wordt op die dag ook niet door een andere ver vangen. Het volgende is gebeurd: er heeft een zeer geslaagde uitzen- ding ov,er..de.„.zender F.mc.s.MRr.lin. i. plaats gehad, die van Duits commentaar voorzien over he$l BerlijrFbp^tè vafigen was éh waar over gunstige rapporten zijn ont vangen. Echter is onmiddellijk na de Uitzending bericht' binnen gekomen, dat de door de Deutsche Post verzorgde verbinding Berlijn Hamburg grotehaperingen had vertoond, voor meer dan de helft van de tijd heeft gefaald, zodat de opname in Hamburg mislukt is. Er is beraad gaande over een mogelijke nieuwe opname op korte termijn (met inleidend filmpje en gesprekken) uit deze oecumenische gemeente. ar. progr; 21.00 Nws; 21.15 Hoorsp 5 Avondgebeden; 23.00—23.08 Nieuws ïgeland, BBC Light Programme. 15( 247 m. 11.50 Instr. sept; 12.15 Pian tal; 12.30 Cricketuitsl; 13.35 Vogelg. 13.45 V d kind; 14.00 Lichte mu; Cricket; 15.00 Mil. ork; 15.30 Crii 16.15 Oi Muz. v. mïUioei Lccordeon- ork; 16.45 gklapper; am; 18.30 V d sold; am; 21.15 Amus. ork ;22.00 Nwi rz. progr; 23.00 Nws; 23.05—24. 23.00 Lichte i 44 Zijn vrouw maakt zich bezorgd. Ze weet, dat hij geheel opgaat in zijn zaken en dat zulks grote schade doet aan zijn geestelijk leven. Maar ze staat er machteloos tegenover. Ze kan niets. Hij luistert niet naar vermaningen. Ze kan alleen voor hem bidden. Dat is wat. Dat is veel. Dit maakt haar rustig. Er gebeurt niets bij geval. Maar de mensen kunnen door hun handelingen toch veel veranderen. Nu weer dat geval met mijnheer Adelsberg. Dat is heel akelig. Kan haar man dit alles wel -verantwoorden? Daarover gaat ze nadenken. Daardoor merkt ze niet, dat in de late namiddag iemand het hek van de villa binnen komt. Hij heeft een koffer in de hand, dezelfde koffer die Brouwershof van morgen meenam naar de trein. Maar die houdt hij achter zich, om te voorkomen dat iemand uit het raam kijkend de koffer ontijdig zal herken- Op zijn bellen doet het meisje open en laat hem binnen. Ze kent hem goed, want hij is de vriend die de tien aandelen voor Brouwershof ge kocht heeft. De koffer zet hij in een hoekje van de hal. Het meisje houdt de kamerdeur voor hem open. „Dag, mevrouw". ..Ach, is u daar? Ik heb u niet zien komen. Ik rat een beetje in gedachten". ..Dat betekent niets, mevrouw. Ik ben veilig binnen, dat is het voornaamste". Ze belt het meisje en gelast haar thee te brengen. Dat maakt hem innerlijk onrustig- Als dat meisje maar niets zegt of vraagt aangaande de koffer. door K. Jonkheid Het loopt goed af. Het meisje doet zwijgend haar plicht. Ze praten voorlopig over koetjes en kalfjes en drinken thee. „Mijn man is naar Brussel". ,,Dat heb ik gehoord". Ze kijkt verwonderd. „Wanneer hebt u dat ge hoord?" „Vandaag". „Dat is gauw". ,.Hoe lang zal hij weg blijven?" „Enige dagen". „Hij zal wel eerder thuis zijn". „Hoe zo?" ,.Er is iets anders tussen gekomen". „Wat is dat?" „Hij is niet naar Brussel. Hij heeft mij zijn koffer gegeven. Die staat hier in de hal". „Wat is er dan?" .,Uw man heeft een paar jaar geleden, tij dens de oorlog, een party rubber naar het buiten land verkocht". „Daar heb ik nooit van gehoord". „Hij heeft daar veel geld mee verdiend Maar de uitvoer van rubber was toen verboden. Toch is het doorgegaan, maar met gebruikmaking van een uitvoerconsent, dat niet geheel in orde was". „En wat gebeurt er nu?" ,.Dat geval moet worden onderzocht en uw man moet de nodige inlichtingen verschaffen". „Duurt dat zo lang?" „Dat schijnt wel". „Zijn er ook andere bekenden bij betrokken?" „Ja, de boekhouder van meneer Adelsberg is ook in arrest gesteld". „Ook in arrest gesteld? Dus mijn man is ge arresteerd?!" Daar heeft hij zich lelijk versproken. Enfin het hoge woord is er nu eenmaal uit. „Och," vergoelijkt hij, „Het is maar heel tij delijk. Morgen of overmorgen komt hij weer thuis, dan is het vooronderzoek geëindigd. De rechtszaak, die er op volgt, komt veel later". Hij vindt het verwonderlijk, dat zij zo kalm blijft. Ze schijnt een flinke vrouw te zijn, denkt hij. Of begrijpt ze 't niet helemaal? Hij blijft nog een poos zitten, om haar gedach ten af te leiden en te zien, of misschien de ge volgen van de schok toch nog te voorschijn ko- zegt; en bij „Wilt u, dat er vannacht iemand bij u blijft? Een van uw kennissen? Of familie?" ,.0, neen, als mijn man op reis is, komt er nooit iemand". Het gerucht begint zich door de stad te ver spreiden en het plaatselijk dagblad wordt gretig ter hand genomen en met grote belangstelling open geslagen. Daar staat het! Voorzien van een sensationele kop. (Wordt vervolgd) ded; 12.33 Metropole-ork; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nws. en kath. nws; 13.20 Lich te muz; 13.50 Lichte muz; 14.00 Voorde jeugd; 14.20 Gram; 14.40 Boekbespr; 14.50 uil het buitenland Brussel Vlaams (324 meter) zendt vanavond elf minuten over tien Avond- en Kerstliederen uit Bul garije uit. De stations van Rias (Rundfunk im Amerikanischen Sektor Berlins) worden door de Russen of de Oost duitsers nogal gestoord. Als u er geen last van hebt, dan kunt u vanavond om vij'f over elf luisteren naar een reportage van de opening van het zevende internationale filmfestival in Duitse hoofdstad. Op 439 meter. Denemarken was gisteravond duidelijk te volgen. Het maakte ons tevreden met de eigen programma's. Wy zagen een uitzending van slechts één uur waarin een atletiekreportage werd gegeven. Om 9 uur was de koek pellatie-Posthumus over de IJtunnelj uitgelopen op een aangenomen motie-Romme. Men schrijft het niet onduidelijk; en spreekt zelfs van „een onelegante manoeuvre om een interpellatie van de P.v.d.A. te laten uitlopen op een motie van de K.V.P." Men wekt zi sterk de indruk, dat aan de interpel- latie-Posthumus niet vreemd is weest een bijgedachte aan politiek icces voor de eigen partij. De teleurstelling over deze gang van zaken is wel tekenend, doch intussen evenzeer misplaatst. Een interpellatie niet een privé aangelegenheid Kamerlid en nog minder van diens partij. Het recht van interpella tie, het recht om de regering vragen te stellen en de regering om inlich tingen te verzoeken, komt toe aan de Kamers. De praktijk is dan ook zo, dat een Kamerlid van de Kamer vraagt, recht te mogen uitoefenen. De prak tijk is niet minder, dat het aaii Kamerleden vrijstaat, tijdens de inter pellatie aan het debat met de regering deel te nemen. 7 O ALS 'de interpellatie niet maar een particuliere aangelegenheid is van enkel Kamerlid, zo heeft ieder lid het recht, om mits voldoende gesteqnd, tijdens het debat met een motie ter tafel te komen. Dat recht staat vrij aan ieder Kamerlid en het komt neer' óp beperking van de rechten der Kamerleden, wanneer men in het ge beurde rondom het tunneldebat aan leiding ziet tot ontevredenheid, een ontevredenheid die te duidelijk riekt lar afgunst en jaloezie. Wie hier ontevreden is, laat zich in de kaart kijken. Nu, dat doet de socia listische partijpers dan ook. Niet dat conflict tussen Burger en Romme ons in eerste instantie regardeert. Deze conflicten kennen we nog wel uit het erleden en we- weten, dat ze tot dus ver aan een voortgezette samenwer king -niet in de weg hebben kunnen staan. Ieder herinnert zich uit de ver kiezingstijd nog wel de slagzin „Drees of Romme". Het liep uit op èn Drees t Romme. Waarom wij dan toch van de socia listische ontevredenheid na de inter- pellatie-Posthumus melding maken, is, dat de socialistische pers kennelijk vérgaande consequenties ziet. NA' de motie-ROMME in het tunnel debat is er Voor de socialistische pers geen onzekerheid meer mogelijk: het is Romme te doen om „het isole ment van de P.v.d.A/' „Hij werkt aan •n nieuwe basis voor een kabinet". Bij het tunneldebat, zo lezen we, heeft de heer Romme voor het eerst zelf het initiatief genomen tot de vor ming van een politieke samenwerking „zoals hem die wellicht voor ogen staat". Even later: „Het vreemde ini- tiatief-Romme bij het tunneldebat, waar geen spat crisisgevaar in zat, kon aanwijzing zijn van de richting, waarin de heer Romme zoekt hergroepering van de poli tieke krachten in de toekomst". te blijven in de stijl van de oeververbindingen: „De motie-Romme voorlopige verbinding tussen de confessionele en de liberale poli tieke" oevers. De definitieve tunnel komt later als de omsta'ndigheden nog eens gunstiger worden". Aldus na het tunneldebat de socia listische partijpers. ^CHTER dit alles ziet deze pers op rijzen de spookachtige figuur van de heer Welter, die thans immers van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer deel uitmaakt: „De invloed van de heer Welter, die in zijn voormalige partij aan het hoofd van twee man stond en bij het huurdebat een oppo sitie van negen K.V.P.-ers tegen de leiding van de heer Romme in het veld bracht, is zichtbaar gestegen". Nogmaals, een conflict tussen de heren Burger en Romme, het zoveelste, raakt ons niet rechtstreeks. Maar de verbolgen ontboezemingen van de so cialistische partijpers achten wij wel de aandacht waard. Die ontboezemingen geven duidelijk uitdrukking aan afgunst, nu men daar het gevoel heeft, dat de motie-Romme, aangenomen door de confessionele par tijen en de V.V.D., aan de eigen opzet de wind uit de zeilen heeft genomen. Men heeft blijkbaar niet in de gaten, dat men, door de anderen van poli tieke bijbedoelingen te verdenken, de politieke bijbedoelingen, die men in het eigen achterhoofd had, des te dui delijker laat uitkomen. In zoverre zijn deze ontboezemin gen, in verbolgenheid gedaan, ook voor de buitenstaander toch wel in teressant.. her- .en der Met behulp van de Lutherse Wereld federatie en enkele andere hulporga nisaties is in Oostenryk een galvani- seerbedrijf geopend, waarin voorlopig dertig vluchtelingen die niet uit Oos tenrijk weg kunnen hun broodwin ning vinden. Tot stafchef van het internationale Leger des Heils is William Dray benoemd. H(j is 66 jaar cn is Canadees van ge- 1 boorte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2