Jlieutue geitectfe ÜTouranl Frankrijk aan de rand van een bankroet M.R.P. wil de Europ ese verdragen nog redden KASHMIR KARPETTEN BULTHUIS Amerika zendt moderne wapens met spoed naar Zuid-Korea Brand op de Stony Point is bedwongen Hope-diamant heeft bewogen historie VRIJDAG 21 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10986 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELI J K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken H$tanllWStirb is qhcblcüfn myo tecjijenspoet" Zorg voor verwaarloosde kind ZIE PAGINA 5 Als de financiële ivetten verworpen worden Fanfani's poging ook mislukt Informateur Fanfani, secretaris-gene raal van de christen-democraten, heeft gisteravond aan president Gronchi van Italië meegedeeld, dat hij er niet in ge slaagd is met de liberalen tot overeen stemming te komen over een program voor een nieuw kabinet van centrum partijen. Vandaag zal hij opnieuw een bezoek aan de president brengen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat hij op dracht zal krijgen een alleen uit christen democraten bestaande regering te vor men, om de periode tot de nieuwe ver kiezingen, die vermoedelijk in oktober zullen worden gehouden, te overbruggen. Algemene verkiezingen voor volkscongres in China In communistisch China zullen volgend Jaar verkiezingen worden gehouden voor het Nationale Volkscongres. Het worden de tweede algemene verkiezingen voor China's hoogste wetgevende vergadering sinds de communisten in 1949 aan de macht kwamen. Ook lopen de vierjarige ambtstermij nen van president Mao Tse-Toeng en vice-president Tsjoe Teh af. Spoorverkeer in Oostenrijk omgelegd De spoorlijn bij het Oostenrijkse plaatsje Zeil am See is tengevolge van overstromingen vernield. Het internati onale treinverkeer is omgelegd via Salz burg—Rosenheim—Wufstein en Worgl. Men schat dat de herstelwerkzaamheden een week zullen duren. Zolang zal het lokale verkeer door bussen worden overgenomen. Een wervelstorm heeft gisteravond het grootste deel van de woonwijk van het plaatsje Fargo in Noord-Dakota ver woest Volgens de eerste berichten zijn er zeven doden en 75 gewonden. OOSTERSE DESSINS DIEPE KLEUREN ZUIVER WOL „een karpet voor jaren" Vraagt U even een ZICHTZENDING SALONMAAT i Q 140 x 200 117.- 254.- 310.- HUISKAMERMAAT BOTERMARKT 23 Kapperspersoneel wil van het fooienstelsel af (Van onze sociale medewerker) De voorzitter van de Christelijke bond van kapperspersoneel, de heer D. Bokje, heeft gisteren op de jaarvergadering van de bond te Utrecht, het huidige nog steeds voortdurende fooïcnsysteem voor het kapperspersoneel sterk afgekeurd. Hü sprak de hoop uit, dat op korte termijn een fooiloos inkomen verwezenlijkt zou Tevreden toonde *hij zich over de nieuwe per 1 januari van kracht geworden c.a.o., waartoe de zogenaamde confessionele c.a.o. als basis heeft gediend. Hij zou het eohter toejuichen wanneer per 1 januari 1958 een c.a.o. tot 6tand zou kunnen ko men waarbij ook in een fooiloos inkomen i6 voorzien. De secretaris van de 'bond, de he#r A. C. Bensen hield een causerie over de loonvorming in het kapperebedrijf, naar aanleiding van het interim-rapport van de vakraadscommissie, dat inmiddels aan de organisaties is toegezonden en dat als basis zal dienen bij de onderhandelingen voor een volgende c.a.o. Bij de behandeling van de jaarstukken werd mededeling gedaan, dat de Neder landse kappersbond aan de S.E.R. mede werking geweigerd heeft voor het tot standkomen voor een bedrijfschap kap perebedrijf. Naar de mening van de al gemene bond zou de organisatorische op bouw van het kappersbedrijf nog rijp zijn voor een bedrijfschap. De heer Bensen noemde deze gang zaken vreemd. De Ohr. bond van kap perspersoneel zal daarom de S.E.R. als nog verzoeken tot Instelling van bedoeld bedrijfschap over te gaan. TAE FRANSE MINISTER van financiën, Félix Gaillard. heeft kort en krachtig verklaard: „De Nationale Vergadering keurt de nieuwe belastingvoorstellen goed öf de staat ziet zich genoodzaakt de volgende week zijn loketten te sluiten." Dat betekent, dat de schatkist niet meer voldoende gevuld is om aan de verplichtingen zowel in binnen- als buiten land te voldoen en een volledig bankroet voor de deur staat. De parlementscommissie van de Nationale Vergadering heeft met 17 stemmen voor, veertien tegen en dertien onthoudingen zich uitge sproken voor behandeling der finan ciële wetten in de Nationale Ver gadering. Echter staat het te bezien of de regering deze wetten erdoor zal krijgen, want de oppositie is zeer groot. Haalt Bourgès-Maunoury het, dan zal het slechts met een uiterst kleine meerderheid zijn. Hü heeft het voordeel, dat de M.R.P., ondanks de grote bezwaren tegen de fi nanciële maatregelen waarschünlük niet tegen zal stemmen om de behande ling van de Europese verdragen, die vol gens plan 2 jnll aan de beurt van goed keuring door het parlement zün, niet in gevaar te brengen. Oud-premier Pinay was de woordvoer der der oppositie, toen hij zeide: „Deze belastingvoorstellen dragen het stempel van de socialisten en zo lang zullen wij ze niet goedkeuren." Het is zelfs de vraag of de afgescheiden radicalen, die toch hebben zitting genomen in het kabinet, hun stem aan de drastische maatregelen van het huidige kabinet zullen geven. De financiële commissie heeft slechts enkele voorstellen kunnen goedkeuren. Maar doordoor vloeit slechts 36 miljard frank in de schatkist inplaats van de eiste 129.5 miljard. De aanbeveling deze goedkeuring kreeg bovendien slechts vijftien stemmen, bij veertien tegen en veertien onthoudingen. Het voorstel tot verhoging van de benzineprijs tot 90 frank is verworpen met 17 verworpen met 17 stemmen tegen acht en 18 onthoudin gen. Goedgekeurd werd de verhoging van het zegelrecht en de verhoging van de oncïernemingsbelasting. Tegelijkertijd aanbod aan Sowjets tot vermindering van troepen Spaarders vóór De regering heeft intussen belangrijke wijzigingen aangebracht op de oorspron kelijke voorstellen. Zo wil de regering thans de spaarzin en beperking van de geldcirculatie bevorderen door het in stellen van bijzondere aandelen in staats oliemaatschappijen. Deze aandelen zullen belastingvrij zijn .De exporteurs zullen prioriteitsrechten krijgen voor geïmpor teerde grondstoffen en zullen hun ka pitaalinvesteringen sneller mogen af schrijven dan de firma's, die alleen voor de binnenlandse markt werken. Voor de export van landbouwprodukten zal de re gering reclamecampagnes in het buiten- De bemanning van de brand gevlogen Griekse tanker loanis, die zich gro tendeels heeft kunnen redden in de beide reddingsloepen van het schip- Reeds vandaag beraadslaagde de Nationale Vergadering over de voor stellen, die het einde van het pre mierschap Bourgès-Maunoury kun nen betekenen en het aangekondigde failliet van de Franse staat. HET (AMERIKAANSE) OPPERBEVEL van de strijdkrachten der Ver enigde Naties ih Zuid-Korea zal onmiddellijk beginnen met het zen den van moderne wapens waaronder straalvliegtuigen naar dit gebied. Het acht zich niet langer gebonden door de bepaling in de Koreaanse wapenstilstandsovereenkomst, die het moderniseren van de strijdkrachten aan weerszijden van de bestandslijn verbiedt. Deze maat regel wordt nodig geacht op grond van de „flagrante wijze, waarop de communisten sedert lang hun verplichtingen negeren." eenkomst voor beperkte ontwapening, liei weten dat Amerika niet kan overgaan tot inkrimping van zijn strijdkrachten tot an derhalf miljoen man, zoals door de Sow- Jebunie indertijd is voorgesteld. Dit laatste met het oog op de verplich tingen van Amerika in diverse bondge nootschappen voor collectieve veiligheid, die zo zei Sta6sen alle van zuiver defensieve aard zijn. Staseen voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten bereid zijn een verdere inkrimping van hun troepen sterkte te overwegen, in hun verlangen, de Russen halverwege tegemoet te komen. Hü stelde echter nadrukkclük, dat een vermindering van de troepensterkte ge- Deze bekendmaking te Washington be reikte ons gisteravond kort nadat de Amerikaanse gedelegeerde op de ontwa peningsconferentie te Londen had voor gesteld in het kader van een beperkt ont wapeningsverdrag, de troepensterkte van de Verenigde Staten tot twee en een half miljoen man terug te brengen, mits de Sowjetunle hetzelfde doet. Hierbij liet Stassen evenwel in het midden, of de po litiële strijdkrachten, zoal6 die in Korea, bij rdeze vermindering zouden moeten worden betrokken. Het opperbevel der V.N. in Korea ver klaarde, dat terwijl de V.N.-troepen de wapenstilstandsbepalinigen nauwgezet in acht hadden genomen, de Noordkoreanen en de Chinezen deze bepalingen voort durend hadden geschonden. Te Washing ton werd hieraan toegevoegd, dat door deze maatregel der V.N. de verstoring in het bewapeningsevemvicht ongedaan moet maken. Het verschil betreft voornamelijk de vliegtuigen. Hoe in China In het te Londen door Stassen op tafel gelegde voorstel wordt ook niet gespro ken van het maximum aan mankracht, dat aan communistisch China moet wor den opgelegd. Daar dit land geen lid is van de Verenigde Naties, zou voor een vermindering van zün strüdkrachten een speciale regeling moeten worden getrof fen. „De brand ls wel over," seinde kapi tein M. Engels, de gezagvoerder van de Thames, gistermiddag laat aan het hoofd kantoor van L. Smit Co's Internatio nale Sleepdienst te Rotterdam. En hij decelde verder mee, dat de Thames met de Stony Point met een 2'A müls vaart op weg is naar de haven van Falmouth, waar hü vanavond hoopt binnen te lo pen. Vanochtend, was het plan, zouden een stuurman, een machinist, twee ma trozen en een olieman aan boord van de Stony Point gaan om te trachten het roer In het gareel te krügen, wat het slepen makkelüker zal maken, want de Stony Point is op het ogenblik een on handelbaar gevaarte. Omdat de directie van Leen Smit gis termiddag niet precies wist met welke moeilükheden de Thames nog te kampen zou krijgen, liet zü in allerijl de Hudson vaarklaar maken, die de haven van Maassluis juist had verlaten, toen het telegram van kapitein Engels het hoofd kantoor bereikte. Aangenomen mag wor den, dat de Hudson bü deze sleep geen hulp hoeft te verlenen en dat de Thames het karwei alleen zal klaren. Elk NAVO-land eigen lijst voor Rood-China De NAVO-landen zouden volgens Pa- rijse zegslieden ten aanzien van de han del met Rood-China een gemeenschap pelijke oplossing hebben gevonden door speciale contingenten voor deze handel, voor de leden verschillend, op te stellen. Dit contingent valt buiten het globale reservecontingent voor de gezamenlijke communistische landen. Amerika zou met deze handelswijze hebben inge stemd, waardoor de Brits-Amerikaanse tegenstellingen weer tot het verleden behoort. Vijf MOORDZAAK ANJUM jaar geëist tegen moeder van dader In de moordzaak Anjum heeft de offi cier van Justitie bij de Leeuwardense rechtbank gisteravond een gevangenis straf van vijf jaar met aftrek geëist tegen de 37-jarige vrouw F. D.-D. wegens lokking van moord. Zü is de moeder de 20-jarige verdachte Johannes, tegen wie wegens moord op de 47-jarige i gehuwde slikwerker P- Sj. Steegstra Anjum zeven jaar met aftrek was eist. Tegen de 25-jarige vriend des hui: Alle S., medeplichtige, was vijf jaar ge vorderd. De officier heeft tegen de vader van Johannes, de 43-jarige Andries D., vrijspraak van de hem eveneens ten laste gelegde uitlokking tot moord geëist. De aanklager zag in de moeder de mo reel schuldige van het drama, waarbü de oudere erop uit waren een geleden nederlaag op Steegstra te wreken. Een wraaklust die door de beide jongens ten slotte werd botgevierd door de man op beestachtige wijze om het leven te bren gen. Uitspraak op 3 juli. Gouverneur Van Baal weer naar Nederland De gouverneu- van Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, zal in de tweede week van juli voor overleg naar Den Haag komen. De minister voor zaken overzee, mr. G Fh. Heldere, zal zün reeds lang voorge nomen bezoek aan Nieuw-Guinea pas lo september of oktober brengen. paard moet gaan met een akkoord het opschorten van de proeven kernwapens. De voorgestelde maatregel zou uitgevoerd moeten worden bl een jaar na de ondertekening van Stassen repte in zün "voorstel, het ete van een reeks, die hü volgende week denkt te vervolgen, niet over eventuele maxima voor de strijdkrachten van Enge land en Frankrkijk, maar hiervoor vroe ger al het cijfer 750.000 genoemd. De Sowjetrussische gedelegeerde Zorin vroeg Stassen opheldering over enkele detailpunten, maar liet zich verder niet over het voorstel uit De subcommissie van de Ver. Naties voor de ontwapening komt dinsdag weer büeen. Dan zal de Amerikaanse gedelegeerde opnieuw aan het woord komen. Israël vraagt om meer wapens Israël heeft zich naar aanleiding van de levering van Russische duikboten aan Egypte tot het westen gewend om meer wapens voor zijn verdediging. Via haar ambassadeurs in Washington, Londen en Parijs heeft de Israëlische regering een beroep gedaan op de westelijke solidari teit. Ze is van mening, dat geen enkel land onverschillig kan blijven tegenover :ommunistische machtsontplooiing in het Midden-Oosten. In Israëlische marinekringen wordt ver- Klaard. dat Israël over schepen beschikt, die zijn uitgerust voor de strijd tegen onderzeeboten. e straten van de Indonesische hoofdstad Djakarta staan vol ledig in het teken van de ver kiezingen voor de gemeente raad, die morgen worden ge houden. De communisten laten zich met hun propaganda be slist niet onbetuigd. Op een van de pleinen heeft de P.K.l. een stellage opgericht met schreeu wende affiche. Jemen heeft gisteren bij Engeland ge protesteerd tegen een aanval van zes Britse straaljagers, die met brandbom men een aanval gedaan zouden hebben op het dorp Sjoegir. Na rapport der V.N. Klemmend beroep van juristen Na het rapport van de Verenigde Na ties over de toedracht \an de Hongaarse opstand, heeft de internationale com missie van juristen een beroep gedaan op de bü de N.V. aangesloten landen en op de openbare mening in alle landen ter wereld, om stappen te ondernemen opdat het recht in Hongarije wordt her steld. De commissie dringt erop aan, dat Hon- garije onverwijld een uit rechtskundigen bestaande onafhankelijke commissie van onderzoek zal toelaten. Volgens de juristen heeft de regering- Kadar twee- tot vijfduizend mensen om het leven laten brengen. Naar schatting zijn tenminste 60.000 mensen gearresteerd. Radio-Moskou heeft gistermiddag in op het rapport van de V.N. verklaard, dat het een „grof, vals en walgedyk" stuk is, dat duidelijk de propaganda van de Verenigde Staten verraadt! „Hoelang zal Amerika de V.N. nog gebruiken als instrument voor een koude oorlog", vroeg de commentator Hongarije wijst weer diplomaat uit De Hongaarse regering heeft de Ame rikaanse luchbvaartattiaché in Boedapest, kol. Welwyn F. Dallam, gelast binnen zes dagen het lafid te verlaten. Hij zou mili taire objecten hebben gefotografeerd. Het Hongaaree opperste gerechtshof heeft gisteren drie nieuwe doodvonnissen, geveld en bovendien het doodvonnis tegen de medische studente Uona Toth bekrach tigd. Morgen wordt in Boedapest een ten toonstelling geopend over de Hongaarse opstand. Documenten en foto'6 zullen de bezoekers een beeld geven van de wüze waarop de contra-revolutie is neergesla gen en van de manier waarop de rege- ring-Kadar haar „vredesarbeid" is be- Kispatan. Prinses Marijke heeft het pantertje uit Pakistan, dat zü vorige week aan Ouwehands dierenpark heeft overgedragen, de naam Klspatan gegeven. Gisteren iverd op Bronbeek bij Arnhem het standbeeld van kapitein- vlieger Engelbert van Bevervoorde, die in 1918 tijdens een vlieg ongeluk bij Bandoeng om het leven kwam, overgedragen. Het stand beeld stond jarenlang in Soerabaja en is toen naar Nederland over gebracht. Enige oud-gedienden bekijken het monument. (Van een onze redacteuren) irOT de ste op de diamanttentoon stelling die vandaag in de Apollohal te Amsterdam geopend, de belangstel- g van de bezoekers voor al zal uitgaan, behoort zonder twijfel de zg. Hope- '\amant, een wereldbe roemd juweel, waarvan de larde moeilijk valt vast stellen. Met een speciale koerier werd dit kostbare kleinood, dat op het ogen blik het eigendom is van de diamantairs Winston te New York, per vliegtuig Schiphol gebracht en vandaar onder zwaar ge leide naar de expositiehal vervoerd. Hope-diamant heeft iet zozeer bekendheid gekregen door haar fabel achtige waarde als wel door de legende, die ver telt. dat zij de bezitter of ster ongeluk aan brengt. Er zijn ook stenen, die als geluksstenen wor den beschouwd. De ge schiedenis kent daar vele oorbeelden van. Maria Stuart o-a. zou enige ge luksstenen in haar bezit hebben gehad. Maar het feit. dat zij haar leven ein digde op het schavot be wijst wel. dat aan stenen, hoe zuiver en kostbaar zij zijn, geen enkele kracht mag worden toege dacht. De Hope-diamant zou een onoeluk bren gende steen, zijn. Deze saffierblauwe steen, een briljant van 44& ka raat. komt uit Voor-Indië. Me vrouw BMidderigh-Bok- horst vertelt er over in „Glans en gloed uit don kere diepten", een uitgave van de Levensverzekering maatschappijen Nillmij en Arnhem. De Franse geo loog Jean Baptiste Taver- nler zou hem hebben ge kocht wan tempeldieven, maar hij deed hem van de hand toen hij na een zeer avontuurlijke reis, tijdens welke hij o.m. schipbreuk leed op E name manier kennis maak te met zeerovers, veilig in Frankrijk was terugge keerd. begon de Hope- it zijn reis door de geschiedenis. Tavernier verkocht zijn, wat hij noemde, „ongelukssteen" aan Lodewijk XIV, koning van Frankrijk., en tot de onthoofding van Lodewijk XVI en zijn echtgenote, Marie Antoinette, heeft de Hope-diamant deel uitge maakt van de Franse kroonjuwelen. Wat er daarna met de steen ge beurde, is nooit tot klaar heid gebracht. Vermoede- k zullen plunderaars, ngetrokken door de glans en de schittering het ju weel hebben gestolen en verkocht. Het zal wel in handen zijn over gegaan, voordat het in Engeland, omstreeks de d gekocht door de bankier Hope, die zijn de namen, die na zijn dood, behalve een onnoemelijk grote som gelds ook de diamant in hun bezit kre gen, verloren al die rijk dommen weer. een sultan van Turkije. Hij betaalde voor de steen 80.000 pond sterling. Maar veel plezier heeft de sultan niet gehad voor zijn geld. Nauwelijks was de diamant in zijn bezit of de harem- dames maakten ruzies en kabaal over de vraag wie van haar de steen mocht n alle r heid af te zijn, verkocht de sultan in 1911 het kleinood aan een Amerikaanse mil- dolgelukkig mee was en al haar vriendinnen vreselijk jaloers maakte. In 1947 kwam de Hope-diamant in het bezit van de huidige eigenaar Harry Winston, de beroemdste juwelier van New York, die haar heeft afgestaan voor de expositie, waarop voor een kleine dertig miljoen gulden aan edelstenen is bijeenge bracht. J?EN ding leert de ge- schicdenls van de steen wel: zijn bezitters hebben op de duur altijd met na pheden te kampen gekre gen. Zelfs de eerste bezit ter. Tavernier, eens een •n beroemd man. stierf Helikopterdienst in België gestaakt Doordat vanmorgen twintig Belgische helokopterpiloten in staking zün gegaan moesten alle diensten stopgezet worden. De pasagiers worden per trein of gewo ne vliegtuigen vervoerd. De piloten wensen een betere pensioenregeling. Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met vrij veel bewolking en geen regen van betekenis. Aanvankelijk r* zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen i we6t (Opgemaakt om 11.15 uur). ZATERDAG 22 JUNI land, ver van zijn vader land. Maar of de schuld daarvan b(j de Hope-dia mant liet. is te betwijfelen. 28 fan! opening xfnfoinafiona/e 6 AMSTERDAM SCHIPHOL

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1