PANG is alleen RANG als er RANG op staat. Spaanse kinderlijkheid en het Duitse melodrama Ds. Sillevis Smitt voorzitter Ned. Bijbelgenootschap NA GEEN UITZONDERING VOOR SCHEEP- EN LUCHTVAART Prins Bernhard reikte de achtste maal zilveren anjers uit voor RENNIES Verzetsorganisaties besloten te gaan samenwerken DONDERDAG 20 JUNI 1957 Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken Internationale Film week 1957 AlfARCELINO de naam is een lied geworden en het lied is een begrip J.TJ. geworden. Het lied wordt gezongen, gefloten, geneuried. Omdat het een kostelijke melodie heeft, omdat het direct aanspreekt, omdat het in het gehoor ligt. Waar dat lied vandaan komt of wat precies de inhoud is, ach, daarover piekert men dan meestal niet. 'n Leuk melodietje, zegt men. Orkest- en vocale arrangementen heeft het ondergaan, het is er niet mooier op geworden, niet aantrekkelijker ook. Het heeft z'n oor sprong verloren, z'n zin, z'n woorden ook. Jammer van zo'n lied, want het kan nu licht een dreun worden. heeft het alles met een duidelijkheid ge zien. zoals niemand rond Rose. En het is juist hierop dat Hauptman de aandacht vestigt, dat hij het accent legt. Een cent dat in zijn tijd zeker niet onnodig was. Maar dan ook in zijn tijd, want dit geval thans, anno 1957, nog een pro bleem zou zijn, dan toch z'ou het geheel anders bezien worden, geheel anders op gelost worden ook. Zonder het melodra matische, zonder het al te romantische. En daarmee is gelijk aangegeven dat dit gehele stuk van Hauptmann volkomen uit de tijd is. Al blijft de bewondering voor Staudte die de film geheel Hauptmann heeft laten blijven. Het is echter de vraag of Hauptmann met zijn toenmalige pro blemen (zo ook in „Die Ratten" en in Natuurlijk, u weet het, het lied is uit die ontroerende Spaanse film „Marcelino, brood en wijn", uit dat zuivere verhaal van die kleine jongen, die werd opge voed in het monnikenklooster. En die daar in zijn kinderlijkheid een geloof toonde, dat allen beschamen kan. Brood en wijn bracht hij de gekruisigde Chris tus, en de eeuwige vrede ontving hij daarvoor. Het is dezelfde kleine jongen, die thans opnieuw de aandacht gevan gen houdt in een Spaanse film on der regie van de uitgeweken Hongaar Ladislao Vajda, dezelfde dus die Marce lino maakte. De kleine Pablito Calvo is nu niet in de beslotenheid van een kloos ter, maar in de grote wereld, hij is een kind dat op straat leeft, samen met een oude, arme oom. En hij heet in de nieuwe film Pepote. Met zijn oom woont hij in een oude hut, die bij elke regenbui onder water komt te staan. Die oom, Jacinto, heeft eens triomfen gevierd als torero. Nu is hij een pauper, maar een pauper met een hart, een hart dat warm klopt die kleine Pepote. En ook een pauper schone herinneringen en illusies. De Internationale Fllmweek 1957 heeft de film „Pepote, kind van de straat" gis termiddag uitgebracht in het Metropole theater te Den Haag en daarmee opnieuw een in Cannes bekroonde film in ons land gebracht. Men moet zich even losmaken van die Marcelino, van die jongen die slechts één doel In zijn jonge leven zag: de gekruisigde Christus te helpen. De Marcelino-film had die bepaalde strek king en ze is er ons lief om geworden. De Pepote-film heeft een andere strekking en ze is er ons ook lief om. Waarom? Omdat er bij alle verschil toch in beide films de hoofdgedachte zit van het iets-doen-em-het-dets-zijn- anderen. Al wat ge aan de minste mijner kinderen hebt gedaan, dat hebt ge Mij gedaan. Is het niet alsof de kleine Pe pote de wqorden yan Christus \yaar maken? Én zo is het dan toch weer teruggrijpen op de Marcelino-film. Al die kleine voorvallen In het leven van Pe pote. alles geconcentreerd om het ver dienen van wat geld voor zijn oom, zijl' evenzovele bewijzen van eerlijke kinder liefde. En zelfs luistert hij vol overgave naar een onwaar verhaal van z om de illusie niet te verstoren, de illusie van een oudere man. Het is opnieuw ontroerend en eerlijk gegeven, even lijk verfilmd, zonder show. zonder make up. En ook eerlijk gespeeld, niet alleen door de kleine Pablito Calvo, ma door Juan Calvo als oom Jacinto. „Fuhrmann Henschel") thans nog iets te zeggen heeft. Het is echter alleen Maria Schell di deze film opgeheven heeft boven het vei ouderde peil. Zij heeft een wonderlijk echte gestalte gegeven aan dat boeren meisje Rose Bernd, zij heeft een karakter gepeild en zich in haar vertolking geheel aan die Rose overgegeven. Zij is als het ware Rose zelf. De andere figuren (Raf Vallone als de Don Juan, Leopold Biberti als de dorpsheer Flam, Arthur Wiesner als vader Bernd en Hannes Messemer als het boekdrukkertje) heeft Staudte ook uitgediept, maar zij allen leven in de scha duw van Maria Schell, die ziele-angst en levensbenauwenis tekent. Alzo een verouderd gegeven, maar in een sterk spel, filmisch ook knap uitgewerkt. Het was dus gisteren de dag van de Spaanse kinderlijkheid en de Duitse melodrama- tiek. Het eerst heeft meer uitzicht dan het tweede. Maria Schell als het boerenmeisje Rose Bernd en Raf Vallone als de arbeider-Don Juan Streckmann in de Duitse film „Rose Bernd" naar het stuk van GerhartHauptmann. Maria Schell E'EN NAAM die ook een begrip is ge- worden bij de filmbezoeker is die Maria Schell. Zij heeft zich een kring van bewonderaars verworven zoals wei nigen. Niet zo maar bewonderaars ze een filmster is, maar omdat zt volkomen natuurlijke vrouw is gebleven en bovendien een groot karaktersipeelster is. Een film als „Die letzte Brücke" is in dit verband welsprekend. En het is ook die Maria Schell. wier naam tijdens deze Internationale Fllmweek weer met wondering wordt uitgesproken, een wondering die bij velen geheel bulten de vertoonde film zal staan. Rablito Calvo, bekend uit de fil „Marcelina, brood en wijn", is nu kleine jongen Pepote in de nieut Spaanse film „Pepote, kind van Regisseur Wolfgang Staudte heeft deze actrice de hoofdrol laten spelen In film „Rose Bernd", gemaakt naar het ge lijknamige toneelstuk van Gerhart Haupt mann, de Duitse naturalist. Na Wagner's „Evchen" (Die Kindermörderin), Goethe's „Gretchen", Hebbel's „Maria Magdalena" heeft Hauptmann nogmaals het motief der ongehuwde moeder en haar angst voor de ontdekking van haar verborgen moe- i derschap gekozen. Het is alweer de stren ge vader en zijn „eer" die haar noodlottig worden: zijn eer als christenmens. Een „verleid meisje" kan men die Rose niet noemen: zij gaf zich vol overgave aan haar rijke baas en uit angst aan de ja loerse, schurkachtige Don Juan. Het is ten slotte, na de dood van haar kind voor het geboren is, het kleinburgerlijke boek drukkertje dat tot de bekentenis komt „Das Mad el was muss die gelitten ha- hen". Die bekentenis is een doorvoeld mede lijden, is een begrijpen en niet een ver oordeling. Deze eenvoudige van harte Jaarvergadering te Amsterdam (Van onze correspondent) 'AAK ALOUDE traditie heeft het Nederlands Bijbelgenootschap gisteren zijn algemene vergadering gehoudoen in de Doopsgezinde Kerk aan het Singel te Amsterdam. De heer J. C. H. Heldring trad af algemeen voorzitter en ds. J. H. Sillevis Smlt.t hoofdvlooptredikant. werd zijn op- De algemene secretaris, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, gaf toelichting op het jaarverslag. Hij zet te uiteen, dat 1 juli een interne reorgani satie haar beslag zal krijgen. Dan zal di heer Jan ten Have met het secretariaat de uitgeverij worden belast zodra m Bavinck op Ceylon beschikbaar is, z; hem de assistentie van het buitenland: werk toevallen. De algemene secretaris constateerde, dat het contact met de kerken in Nederland veel slapper is geworden dan in logsjaren en daarna. Derhalve zal ook eraan meer aandacht worden besteed. Een onderzoek naar het Bijbelverbruik Is nodig. Het Bijbellezen raak top de ach tergrond. ook in het buitenland. Bij dc behandeling van het i verstag slaakte de algemene de heer W. F. Sillem. dc klacht dat de Protestanten van Nederland nie meer dan één cent perhoofd voor het Bij belgenootschap over hebben. Tegenover di sterk gestegen kosten op allerlei gebied achteruitgang van de omzet. De van kerken en particulieren houden geen gelijke tred met die stijging. Herkozen zijn als leden van het hoofd bestuur de heren prof. dr. G. C. Berkou- Amsterdam en J. C. H. Heldring, Oosterbeek. Gekozen werden ds. F. E. Huizinga, Hengelo (O.) en prof. dr. R. van Dik, Amsterdam. Als afgevaardigden uit de provincies zijn gekozen de heren ds. J. Prins. Groningen en ds. J. Hovius, Dor drecht, terwijl als zodanig werden herbe noemd ds. D. Scheele, Assen en mevrouw S. C. de Casembroot baronesse van der Feltz, Middelburg. Ter voorziening in de functie van al gemeen voorzitter, ontstaan door het be danken van dc heer J. H. C. Heldring, had het hoofdbestuur het volgende drie tal gevormd: ds. J. H. Sillevis Smitt, i-Gravenhage; ds. C. van der Woudc, Leeuwarden, en ds. A. Wicrslnga, Baarn. Eerstgenoemde werd met nagenoeg al- ■mene stemmen gekozen. In zijn afscheidswoord verheugde de heer Heldring zich over de verkiezing ds. Sillevis Smitt. U is. zeide hij, reeds zoveel jaren gewend over grote gebieden te zwerven. In het Bijbelge nootschap wacht u een internationale taak. De nieuwe voorzitter verzekerde de heer Heldring, dat het Bijbelgenootschap hem zeer node de yobrzttterszetel ziel Berhhard zal dinsdag 16 juli een bezoek brengen aan de Koninklijke lak-, rerais- en verffabrlek Molyn en Co N.V e Rotterdam, ten einde de derde bedrijfs. uitbreiding na de tweede wereldoorlog in rking te stellen. verlaten. Heldring is de r raties, die veel voor ons hebben gedaan. Sngelbr namens de Hervormde KerI relddeel zegen en groeten uitgesproken over het werk van het stamverwante Ned. Bijbelgenootschap. 's Middags hebben drie sprekers hel woord gevoerd over „Het Bijbelgenoot- schapswerk In het Caralbisch gebied". De eerste spreker, rev. J. Innes, bracht de groeten oveT van het Brits en Bui tenlands Bijbelgenootschap en gaf een uitvoerige schets van West-Indië. Ds. D. van der Meulen, Geref. predi kant te Eefde-Gorssel, oud-vlootpredikant in het Caraïbisch bekken, besprak hel eiland Curacao. Over Suriname sprekende, bracht ds J. A. van der Meiden. Herv. predikant if Dordretfht, hulde aan de Broederge- Auto's in brand, tram kon niet meer rijden Omstreeks half ze6 gisteravond zijn een vracthauto, een bestelauto en een motor rijwiel op de Haarlemmerweg te Amster dam met elkaar in botsing gekomen. Het gevolg was dat de twee auto's In brand geraakten en totaal werden vernield. De chauffeur van de bestelauto F. G. uit Amsterdam, werd met onbekend letsel in het ziekenhuis opgenomen. Het tramver keer van de N.Z.H.V.M. werd gedurende anderhalf stopgezet. Ook het verkeer over de Haarlemmerweg was gedurende lange tijd gestremd en moest worden om-I geleid. 180 miljoen voor uitbreiding van Schiphol (Van onze parlementaire redacteur) DE MINISTER van verdeer en waterstaat, mir. Algera, heeft in de memorie vin antwoord aan d< Tweede Kamer betreffende de op richting van een N.V. Schiphol na dere mededelingen gedaan over de uitbreidingsplannen van Schiphol. Er is, zo sèhrijft hij, een plan op gesteld, dat als grondslag voor de verdere ontwikkeling van de lucht haven kan dienen. Het omvat: 1. Verplaatsing van het huidige verkeers- areaal naar de overzijde van de lucht haven, waardoor mede wordt bereikt, dat het rechtstreeks aansluiting geeft op de rijksweg nr. 4. 2. Afzonderlijk en onafhankelijk van el kaar te gebruiken banen voor het lan den en het starten in de op grond var het windreglme vereiste richtingen, 3. Banen van voldoende lengte met het oog op de eigenschappen van de t< verwachten nieuwe vliegtuigtypen. 4. Het vermijden van dichtbebouwde be volkingscentra door landende en star tende vliegtuigen. 5. Het verkrijgen van voldoende uitbrei- dingsmogelijkheid voor het teohnisch Het uitbreidingsplan waarborgt, Schiphol steeds aan de eisen van het zich ontwikkelende luchtverkeer blijft voldoen Met de totale uitvoering ervan zal naar globale raming nog een bedrag van 180.000.000 zijn geboeid, aldus de mi- Kantonrechter meent: Autorijles geen onderwijs De kantonrechter te Gouda meent, dat autorijles geen onderwijs is in de zin van de wet. Tot deze uitspraak Is hij gisteren gekomen in het proefproces te gen een directeur van een auto- en mo torrijschool uit Amsterdam, dat veertien dagen geleden voor dit kantongerecht diende De rechter was van mening, dat het hier geen onderwijs in de zin van de grondwet betreft. Hiermede werd dus de vraag of de vrijheid van onderwijs, ge- rborgd in artikel 208 van de grond- zich verzet tegen een bepaling van de Goudse politieverordening, die het verbiedt zonder vergunning van B. en W. het bedrijf tot het geven van onder richt in het besturen van motorrijtuigen oefenen, ontkennend beantwoord „Hietzing" komt niet De Weense schaakvereniging „Hietaing", die in Den Haag een wedstrijd zou spe len tegen spelers van de Haagse Schaak bond heeft bericht gezonden, dat zij ®lechts met zeven spelers naar Den Haag kan komen. Aangezien de Weenee top- spelere niet van de partij kunnen zijn, heeft de Haagse Schaakbord de wedstrijd geannuleerd, omdat naar zijn mening de aantrekkelijkheid daarvoor is verloren Frankrijk lost schulden zonder vertraging af Het Franse ministerie van financiën heeft medegedeeld de per eind juni vallende deviezenschulden zonder vertra ging op normale wijze te zullen afwikke len. afwikkelen. Het gaat hier om totaal bedrag van 72 miljoen dollar. Eerst in juli zal het nodig zijn een beroep te doen op de goudvoorraad van de Banque de France. Britten op Cyprus beschuldigd van wreedheden Aartsbisschop Makarios heeft de Brit se veiligheidsstrijdkrachten op Cyprus be schuldigd van middeleeuwse martelmetho den om hun gevangenen bekentenissen af te persen. Volgens de aartsbissohop heb ben de Britten van priesters de baarden In brand gestoken, anderen urenlang tot de nek toe in een kuil begraven en weer andere gevangenen met gloeiende ijzers bewerkt. Makarios eiste de benoeming van een neutrale internationale commissie van onderzoek. Investeringsaftrek geschorst (Van onze parlementaire redacteur) sohorsen tot 1 januari 1958, is gistermiddag in de Tweede Kamer z.h.s. aangenomen. Daarmede is het eerste wetsontwerp van de reeks die destijds in de bestedingsnota is aangekondigd aan één zijde van het Binnenhof behandeld. Voorzitter Kortenhorst deelde mede, dat het niet mogelijk is nog deze week de andere belastingontwerpen te behandelen. De commissie van voorbereiding wenst nog mondeling overleg met de minister van finan ciën te plegen. Deze ontwerpen worden nu na de nieuwe pachtwet behandeld, waar schijnlijk op 2 juli a.s. De schorsing van de investeringsaftrek as dus reeds in principe aanvaard. De heren Lucas (kath. v.), A R. Vermeer (soe.), V. d. Wetering (c.h.), Van Leeuwen en Van Eysden (a.r.) hadden dan ook geen reden meer om uitvoerige beschou wingen te houden over de noodzaak var dit ontwerp, dat beoogt de investeringen het bedrijfsleven enigszins af te Twee belangrijke vragen kwamen echter in ddt debat aan de orde: wat i beurt er na 1 januari 1958 en kunnen geen uitzonderingen worden gemaakt v. ize scheepvaart en luchtvaart? Wat deze eerste vraag betreft deed i nister Hofstra de geruststellende mei deling, dat direct na het zomerreces by de Kamer een wetsontwerp over de defini- ieve regeling van dc investeringsaftrek :al worden ingediend. Aan dit wetsont- verp, dat maar een zeer beperkte opzet heeft, wilde de bewindsman niet voel anderen. De werkingsduur is daarvoi kort. Kunnen er uitzonderingen voor bepaalde bedrijfstakken worden gemaakt? Alle VOOR DE achtste maal heeft prins Bernhard vandaag de zilveren anjers van het Prins Bern- hardfonds uitgereikt. Voor 1957 zijn zij toegekend aan de heer Joh. M. Coffeng, conservator van het To neelmuseum in Amsterdam, mr. S. Baron van Heemstra, oud-commis saris der Koningin in Gelderland, prof. dr. J. van der Poel, hoogleraar- directeur van de Rij ksbelastingaca- demie in Rotterdam en aan mevrouw A. Singer-Bruigh, stichtster van het Singer memorial foundation in Laren. M dvertentie) Als Uw Brandend Maagzuur aanhoudend terugkomt Als eni] alechts voor enige ogenblikken bevrijdt van die snerpende pijn •n die oprispingen on doze na korte verliohting in heviger mate weer terugkomen, dan Is bet mogelijk dat ge Uw kwaal te krachtdadig hebt aangepakt. Menigeen tracht Brandend Maagiuur te bestrijden met een over-doserlng vuurdovend middel. Dan verdwijnt de pijn terug. En dat is eigenlijk logisch. Die te grote dosis medicijn neutra liseert él het aanwezige maag zuur. En dAt mag niet. Er moet een zekere hoeveelheid aan- weslg blijven om het spijsverte ringsproces gaande te houden. Maar nu moert U eens opletten hoe Reünies werken. Die brengen de pijnstillen de zuur-neu tral Iserende) be standdelen geleidelijk In de maag - druppel voor druppel. Door het overtollig maagzuur. rbrand veroorzaakt. ▼oor stuk, af «onderlijk ver pakt. Daarom so gemakkelijk Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. U kunt ze kopen in alle apotheken en drogisterijen. Tucli i.s het zo BESTOND HOMERUS WEL ECHT? 963) Homerus it de dichter aan wie de Grieken reeds vóór de klassieke tijd een aantal heldendichten hebben toege wil kunne by name hoge ias en de Odyaaea, aan torgvuldige opvoeding bekend zijn, althans i en dc Over dc persoon van t\jd waarin by leefde, is vrywel nieu mei zekerheid bekend. In de bloeitijd van dc Griekse beschaving werd de dichter op het toneel voorgesteld en werden ajjn verzen door zangers voorgedragen. Daar na waren lijn boeken en Alexandrijnse geali waarna bijkans van de Romeinse europeer wereld bewondering vooi hebben blijk gegt Hoewel ook in de oudheid door som mige taalgeleerden werd getwijfeld aai de authenticiteit van bepaalde atnkkei nil het epos, aan het bestaan van d» ele Atheensr de nalatenachap hten de degelijker ■hap en enltuur. n zestigtal geslachten Byzantijnse en Wesl van hun onverholen deze klassieke atAeir dichter ia nooit getwijfeld. Die twijfel kwam pas op in de 18de eeuw onder invloed ven de zgn. moderne rritiek en na de ontdekking van de „primitieve volksziel". Toen werd de vraag opge worpen. of Homerus wel ooit geleefd had en of het aan hem toegeschreven werk eigenlijk niet alleen maar het mom droeg van een zekere Homerus. Op een gegeven moment heeft die critiek echter aan een zijden draadje gehangen. Dat was op 5 mei 1702. toen de neef-en-erfgenaam van de pas over leden Charpentier de avond opvrolijkt' door met een vriend alle schrifturen uil van «ijn oom naar de vetwyzen. In de open vuur wakker gehouden door er voortdurend handschriften en brieven in te werpen, zodat de met wijn langevangen avond een vrolijk besluii <rheen te zullen krijgen. Gelukkig werd deze vernielzurht tot -taan gebracht door een bezoeker, die er, ten koate van wat wjjn, in slaagde twee «verblijvende zakken met kostbare napieren te doen «paren. De volgende dag werden dc nagelaten documenten van de inmiddels ontnuchterde erfge naam gekocht en daardoor kwam ook de twijfel aan het bestaan van Homerus in de openbaarheid. Want onder de papie ren bevond zich het manuscript van dc abhé d'Atibignac getiteld „Conjectures acaflamiqiir", waarin voor de eerste maal in de geschiedenis bloemde Homerus w\js. elk he de oude sker waar, dat op het eind an de 18de eeuw A. Wolf de strijd rond Homerus pas in volle hevigheid deed mlbranden, maar de door hem gebruikte ïrgumenten waren toch voor het grootste deel dezelfde ala de abbé d'Aubignac had gebruikt, zodat we mogen aannemen, dat de naam van de Griekse dichter onverlet zou zijn gebleven, indien de vriend van Charpentier een beetje later .ian het haardvuur was opgedoken. U weet natuurlijk, dat Homerus als Je blinde zanger bekend aUet, maar wi»t U ook, dat h(j dat lot met verscheidene 'Hessieke sanger» deelt? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) De laatste kon vanmorgen wegens ziekte de uitreiking in Amsterdam vliet 'bijwonen. In zijn toespraak zelde de Prins graag ites te willen zeggen over de begrippen progressief en conservatief. Hij merkte op: In de ontwikkelingsgang van de Europese mens is het de 18e eeuw geweest, die be wust brak met de Idee van een wereld, die in wezen onveranderlijk was. Men thans de indruk kunnen krijgen, dat nog niet aan de vereisten voor een i gresslef belei dtoe zijn, maar als we tot de cultuur zelf en met name tot de kunst wenden, dan zien we dat in artistieke zin de progressiviteit waarlijk niet ont breekt. Dit tegelijkertijd aanwezig zijn vooruitgang en behoud is niet nieuw. De 18e eeuw bijvoorbeeld gaf ook het begin te zien van het typische verschijnsel, dat wij museum noemen, een aanwijzing mis schien, dat er tussen vooruitgang en be houd een sterke band bestaat, dat zij el- kaars tegengestelden: zijn, maar niettemin verbonden. Daarna richtte de Prins zich tot de heer Coffeng. die de zilveren anjer ontvnig gens de zeer bijzondere prestatie om geheel alleen en met grote persoonlijke offers de verzameling van het Toneelmuseum te ordenen en aan te vullen. Als tweede kwam naar voren baron Van Heemstra, die de onderscheiding kreeg zeer belangrijke arbeid tiatief, bekwame leiding en voortdurende actieve belangstelling vooral op het ter- de natuurbescherming in de pro vincie Gelderland. De derde zilveren anjer ging naar prof. an der Poel voor zijn prestatie ten be hoeve van het unieke belastingmuseum, dat thans een aanzienlijke collectie voor- -erpen, documenten, schilderijen, prenten Mevrouw Singer, vertegenwoordigd door burgemeester N. van der Ven van Laren de kunstschilder J. Dooyewaard, kreeg de onderscheiding voor de schenking van het Singer memorial foundation te Laren, omvattende het museum van die naam met een concertzaal en voor de gedurende vele jaren verleende steun aan Nederland se kunstenaars. sprekers hebben daarop aangedrongen. En zij wezen daarbij op het feit, dat juist Engeland, onze grote concurrent op het gebied van de scheepsbouw, de investe ringsaftrek heeft verruimd van 20 tot 40 ""c. De heer Van Leeuwen (lib.) kwam met een amendement om in ieder geval de internationale scheepvaart en de lucht vaart nog te laten profiteren van de in vesteringsaftrek. Minister Hofstra voelde daar niets voor. De regering erkent de grote waarde van de scheepsbouw voor onze economie. Maar mag er gediscrimi neerd worden t.o.v. andere bedrijfstak ken? Die mogelijkheid wilde de bewinds van financiën beslist niet uitsluiten, in dit geval vond hij een bijzondere behandeling (nog) niet nodig. In de eerste plaats omdat het ontwerp nog maar tot 1 januari 1958 geldingskracht zal hebben. In de tweede plaats, omdat niet alleen de icheepsbouw, maar bijna de gehele in dustrie voor het probleem der diepte- investeringen staat. Deze maatregel is in ieder geval niet nodig uit concurrentie- erwegingen tegen het goedkope vlaggen. aard van deze concurrentie ligt meer op sociaal terrein. Naar de mening van de minister is de zeescheepvaart veel meer geholpen door een soepel winstbegrip. Een ruime afschrijvingsmogelijkheid is voor deze bedrijfstak van het grootste belang. En aan de mogelijkheid van de vervroegde afschrijving wordt niet getornd. Inderdaad heeft men in Engeland de mogelijkheid tot investeringsaftrek vergroot, maar tegen- de 40 investeringsaftrek ln Enge land staat de mogelijkheid van 331/3 vervroegde afschrijving in ons land. Minister Hofstra was dan ook van oor deel dat het verschil met Engeland niet al te groot is en flat de Nederlandse scheepsbouw zich dan ook niet op dat land mag beroepen, mede, omdat de wijze waarop Engeland Investeringsfaciliteiten verleent een grote uitzondering genoemd iag worden. Met cijfers toonde minister Hofstra aan hoe belangrijk de vervroegde afschrijving onze scheepsbouw is. In 1955 hebben i grote maatschappijen 10,3 min be lasting betaald, terwijl zij 27,5 min divi- dit bedrag verkregen door gebruik te ma ken van de tnvesteringsaftrekmogelijk- heden, terwijl 70 uit de vervroegde af- ichrijving ls gekomen. Handhaving van de investeringsaftrek ls voor de scheepsbouw op dit ogenblik nog niet nodig, zo conclu deerde minister Hofstra. We moeten ook niet vergeten dat de Investeringsaftrek geen cadeau is, maar een prikkel tot In vestering. Verworpen amendement Van Leeuwen (lib.) werd na deze krachtige verdediging ver worpen met de stemmen van de V.V.D., de 8.G.P. en de heren Weiter en Duyn- itec (kath. v.) tegen.. De heer V. d. Wete ring (c.h.) noemde het amendement een zijdig. De heer Vermeer (soc.) wenste meer volledige gegevens, voordat h(J over deze kwestie kan beslissen. De heer Lucas (kath. v.) vreesde een ongelijke behande ling met andere bedrijfstakken als het amendement-Van Leeuwen was aance- n. En de heer Van Eysden meende, dat deze kwestie na 1 januari a.s. aan de rde kan komen. Daarmede was het lot ■an dit amendement beslist. Het wets- ntwerp werd daarna a.h.s. aangenomen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag ook nog een wetsvoorstel goedgekeurd, waarbij de staat leningen garandeert, dip nstitutionele beleggers, zoals levensver- :ckeringsmaatschappijen en pensioenfond- in de komende vier jaar aan de bank Nederlandse Gemeenten ten behoeve de woningbouw tot een bedrag van i0 min zullen verstrekken. De duur van deze leningen is dertig jaar en de rente is gesteld op 4% Het belang rijkste van het korte debat over dit ont werp is wel, dat over de gehele vraag van de kapitaalvorming op het ogenblik in het kabinet Intensief overleg wordt gepleegd. Op korte termijn zijn hierover mededelin gen te verwachten. Tegen ..dodelijk gevaar van de totalitaire systemen" Op het congres van de Ncdcrl; eniging van ex-polilickc gevangenen uit de bezettingstijd, dat Eistercn te Utrc door de commissaris der Koningin, i C. Th. E. graaf Van Lynden van Sand, burg, la geopend cn tot vrijdag aal duren, krijgt de oprichting van een comml: uit de samenwerkende verzetsorganisaties (afgekort C.S.V.) haar beslag. De voorzitter van Expogé, Aalders, heeft in zijn jaarrede de doel stellingen van de commissie nader toege licht. De bewogen novemberdagen 1956 en in het bijzonder de gebeurtenissen ln Hongarije onderstreepten de noodzaak hechtere samenwerking tussen de verzetsorganisaties. De led. Nederlandse verzetsorganisaties voelen zich geroepen de geestesgesteldheid in de jaren 1940—1945 in stand te houden en te versterken. Zij achten de aarop het verzet steunde: liefde tot het vaderland en het huis van Oranje, verdediging van de democratische begin selen, naastenliefde cn gerechtigheid nog steeds van het grootste belang voor het gehele Nederlandse volk. wensen zich duidelijk uit te spreken het dodelijk gevaar van totalitaire systemen en over hun vaste wil het ver- daartegen te organiseren. Zij achten het gewenst aan de doelstellingen van hun organisaties een bredere basis te geven i organisaties, die hun beginsele: principieel onderschrijven, de gelegenheid te geven tot samenwerking. Deze dienen statutair of anderszins aan te kunnen to nen, dat geen der leden de geest der samenwerking in gevaar kan brengen. De te stichten commissie zal. volgens mr. Aalders. voorlopig bestaan uit drie leden van de Nationale federatieve raad en drie ieden van de Vereniging van ex-polltieke gevangenen. De C.S.V. zal moeten kunnen optreden namens het voormalige Nederlands verzet en krijgt mede tot taak te onderzoeken of uitbreiding der samenwerking tot andere organisaties gewenst en met d« doelstel lingen verenigbaar is. RECHTBANK BEHANDELT HOTELBRAND HAREN De officier van Justitie bij de Gronin ger rechtbank heeft gisteravond tegen P. J. G. uit Amen drie Jaar gevangenis straf geëist wegens brandstichting ln een hotel in Haren. Zijn verdediger vroeg echter vrijspraak. Tegen de tweede ver dachte N. A. van H. uit Haren luidde de jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van drie Jaar. De bedoeling was ge- door de brand in het hotel grond vrij te krijgen voor flat- en winkelbouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5