L CHRISTELIJK „Mij spreekt de conferentie (ergens) een tale" "1 Luthers zendingswerk is nu officieel kerkelijk Puzzel mee Boek ZWITSAPLAST Soedanese regering brengt missiescholen in zorgen n blijven neutraal China 2 KANTTEKENING r Maar de zaak ligt toch nog even anders Ds. G. Aalbersberg in Be lijden en Beleven „haakt aan" bij een vorig artikel, dat wij ook op deze plaats, doorgaven. Hij blijft nog zijn conferentie moeheid afreageren, ditmaal met enkele eerste beginselen van het spreken, zoals dat op conferenties gestalte krijgt. „Wij zijn erg blij, dat h\i ons voor deze vragen stelt en dat juist hij dat doet en voor déze vragen. Ons antwoord kan zijn ja èn neeHet gaat over ds. Aalbersbergs vriend, de jeugdleider Fransen. FRANSEN is verleden jaar op vijf meerdaagse conferenties geweest, ongeacht het aantal ka- derdagen. studiedagen, voorlich tingsdagen en verfrissingsdagen. Jazeker, daar heeft hij dat frisse Jezicht van. Hij ziet er echt geka- erd uit. Hoort u die uitdrukking daar? Goed onthouden ze kan u te pas komen. „Uitermate belangrij ke aspecten van de onderhavige kwestie". Dit is ook een hele mooie: „de ze materie zal op hoog niveau moeten doorgesproken worden". Veronderstel, dat u zeggen zou: dit zaakje moet het bestuur nog maar es even bekijken dan ho ren we het wel! Nee, dat gaat niet. U voelt het verschil toch wel aan? Het is heel subtiel, maar wer kelijk u moet er toch een beetje uw best op doen. In onze kringen béspreken we niets meer dat deden we vroeger. Tegen woordig spreken we de dingen dóór! Of dat iets te maken heeft met doorzagen? Nu, dat kan er een begeleidend verschijnsel bij zijn maar dóórspreken is in elk geval iets hoogst ernstigs. Dan is er geen uur en geen tijd meer dan worden we allemaal es even heel eerlijk en dan komen al le aspecten er ook weer aan te Ik kan me best begrijpen, dat u het moeilijk vindt, deze nieuwe taal aan te leren. Ik heb er zelf ook steeds moeite mee. Je wilt dan op een conferentie of studiedag ook eens zo'n woord gebruiken, dat het doet en dan durf je eigen lijk niet. Want stel je voor, dat het op een verkeerde plaats staat of in een heel verkeerde zin. Voor zichtig aan maar. Veel naar con ferenties en kaderdagen gaan, goed luisteren en niet te gauw wat zeggen. deze taal, die je altijd en bij elk onderwerp kunt gebruiken. Je kunt er gewoon geen fouten mee maken. Als u goed geluisterd hebt, hoorde u die zin ook telkens uit de mond van Fransen. 't Gaat zo: je knijpt je ogen een beetje dicht, rimpeltje boven de neus, kringetje uit de (kromme) pijp en dan een beetje pein zend, een beetje langzaam zeg gen: „Ik heb ergens het gevoel, dat deze dingen ergens toch even anders liggen....!" Gewoon dat zin netje uit je hoofd leren en zo es een keer bij het dóórspreken er tussen door gooien. Het mooie is. dat je na dat zin netje het dóórspreken weer net met een uur verlengen kunt. net op het ogenblik, dat iemand wou zeggen: „Hè, hè, nou geloof ik, dat we er uit zijn...!" was. 't Was een besloten geval, want we wilden als topmensen van de overkoepeling wel eens even onder elkaar de dingen doorpra ten. Ik lag heerlijk onderuit in mijn conferentie-stoel en had het plezierige gevoel, dat ik de lui er een beetje uitgeholpen had, door te wijzen op enkele aspecten van het vraagstuk, die juist op een steld hadden dienen te worden, 't Leek werkelijk, dat we er nu waren. Dat we érgens waren want het gaat er altijd om te ont dekken dat we „ergens" al dóór sprekende aangekomen zijn. Maar ik had me vergist. Naast me begon duidelijk een (uiteraard kromme) conferentie- pijp te knorren en een lijzige stem begon de fatale zin op te bouwen: „Ik heb ergens het gevoel, mijn heer de voorzitter.dat deze dingen ergens toch nog even anders lig- g<Dit neer, dan ik verdragen kwam ik overeind uit mijn stoel.' Terwijl achter mijn rug het dóór spreken opnieuw begon, sloop ik weg. Nog net op tijd want ik kreeg plotseling ergens het gevoel, dat ik even heel ergens anders moest gaan liggen. Op de hei, bijvoorbeeld. De grote de stille... de laatste conferentie, Synodaal besluit Nog geen kerkordelijke regeling van consensus over het Avondmaal Door de vaststelling van de ordening op de zendingsraad (die de arbeid van de binnenlandse en buitenlandse zending zal gaan behartigen) heeft de synode der Evangelisch Lutherse Kerk beslist, dat het zendingswerk meer dan een eeuw verricht door het Ned. Luthers Genootschap voor in- en uitwendige zending voortaan door de kerk zelf ter hand zal worden genomen. Dit besluit is een van de resultaten i Brits-Franse optreden in Egypte ook na- van de kerkorde, die op 1 januari 1956 mehs de Evangel. Lutherse Kerk was in werking trad, nadat reeds vanaf 1943 ondertekend, werd besloten, dat voort- ook door de synode steeds sterker de aan als regel geen ondertekening na- noodzaak was gevoeld, dat de kerk de mens deze kerk van met andere kerken verantwoordelijkheid voor de arbeid der uit te geven verklaringen en boodschap- zending zou moeten aanvaarden. |pen zal geschieden, voordat deze stuk- 1956 de_ synodes der _Ned. ken door de gehele synodale commissie zijn besproken. Alleen in zeer urgente OPGAVE PUZZEL No. 48 Horizontaal: 1 vogel, 6 stok, 8 honingbij. 10 maanstand, 12 bez. voornaamwoord, 13 oppervlaktemaat, 14 plezier, 16 beschaaf de vrouw, 17 kuisheid, 18 vroeger, 19 zanghoot, 21 vloeistof, 22 smalle opening, 25 deel van een plant. Verticaal: 1 vaartuig, 2 lawaai, 3 dier, 4 naaldtekening, 5 achter, 7 boerenbedrijf in Australië en Amerika, 9 boomloot, 11 vogel, 13 leuk, 15 landbouwgereedscha] 16 rivier in Wales, 20 dik, 23 bestaat, 2 zangnoot. OPLOSSING PUZZEL No. 47 Horizontaal: 1 Bruinvis, 7 keten, 9 e.a 11 ba. 12 KRO, 13 vijzel. 15 we, 17 nest, 18 enorm. 20 été, 21 id., 22 aar, 24 t paniek, 27 hinder. Verticaal: 1 Boekweit, 2 uk, 3 Ier, 4 NT, 5 venijn, 6 in. 8 halter, 10 arend, 11 be stek, 14 zee, 16 kraan, 19 mand, 23 Rie, 25 pi, 26 er. Advertentie VAN Db DAG de betere pleister Bproepin asicerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Woudenberg (toez.)J. Stelwagen te Hilligersberg te Op penhuizen (toez.) A. J. v. d. Linden, vik. te Creil (N.O.P.). Benoembaar tot hulppred.: A. van Pel, cat. past. medewerker te Wolvega, tot past. medewerker: H. Kooistra te Beilen; tot cat. past. medewerker: W. Oosterwal te Finkum. GEREFORMEERDE KERK Aangenomen naar Amersfoort pred.pl.): R. Ypma te Emmên, die be dankte voor Kampen. der Evang. Lutherse Kerk iver het Heilig Avondmaal hadden aanvaard, was het nodig, dat kerkordelijke uitwerking tot stand kwam in beide- kerken. Daar de voorstellen voor een der gelijke regeling in een ontwerp voor ver de doop niet bij de binnengekomen, werd de gesprekscommissie en missie voor de kerkorde lijke regeling te vragen aan de synode van 1958 voorstellen te doen toekomen. Naar aanleiding van opmerkingen /er htt feit, dat een door de Oecumeni sche Raad uitgegeven persbericht over de gebeurtenissen in Hongarije en het Op bet scherp van de snede, door W. Somerset Maugham. Ned. vertaling van C. J. Kelk. Vierde druk. Corona- reeks nr. 26. Uitgave F. G. Kroon- der, Bussum. Het is niet alleen vanzelfsprekend, maar ook een verblijdend teken, dat er van Somerset Maughams roman „Op het scherp van de snede" in de Nederlandse vertaling van C J. Kelk (wel vlot, maar niet geheel smetteloos) een vier de druk verscheen. Dit zegt, dat er in ons land velen zijn, die een scherpzinnig bock weten te waardêren. Er is wel eens opgemerkt, dat Somer set Maugham aan onze Westerse be schaving wanhoopt, maar wie dit uit 1944 daterende boek leest, ontdekt, dat zijn wanhoop niet onze beschaving, en zeker niet het mens-zijn betreft, maar de society. Het is een plezier te ervaren, hoe deze schrijver zijn mensen in het boek tel kens weer tegen het lijf loopt, daar bij allerlei meningen spuiend op gods dienstig of filosofisch gebied, waarmee men het van harte oneens kan zijn zon der nochtans zün boek er minder om te achten. Lichte teruggang zielental Evangelisch Lutherse kerk Voorafgaande aan de jaarlijkse zitting der Evangelisch Lutherse synode is in de Amsterdamse Maarten Lutherkerk de Senerale kerkelijke vergadering gehou- en onder leiding van dr. J. P. van Heest. De tweede secretaris, dr. H. J. Jaanus, deelde mede, dat ook in 1956 weer een kleine achteruitgang in zie lental geconstateerd moest worden. Dr. C. H. Lindijer vroeg bijzondere aan dacht voor het Evangelisch Luthers Weekblad, dat als enige publikatie van de kerk de moeilijke taak heeft om theologische, stichtelijke en zakelijke artikelen op te nemen. Prof. dr. W, J. Kooiman nield een inleiding over het theoiofeisch rapport voor de derde as sembly van de Lutherse Wereldfedera tie, die in augustus as. in Minneapolis wordt gehouden Voorts werd o.m. ge sproken over de nog steeds onbevredi gende pensioenregeling voor de predi- Scheuring in de Geref. Kerk te Bcnnekom In de kring der Geref. Kerk van Bennekom is verschil van mening ont staan, omdat de kerkeraad onlangs be sloot af en toe eens een der gezangen te laten zingen, die reeds in 1933 door de generale synode der Geref. Kerken in Nederland werden aanvaard. Een aantal kerkleden wenst, dat er uitslui tend Psalmen tijdens de diensten ge zongen worden. Reeds tien gezinnen hébben zich aan te gemeenschap der kerk onttrokken en zich gevoegd bij de Chr. Geref. Kerk te Ede. Verwacht wordt, dat nog ver scheidene andere zullen volgen. De Edese Ohr. Geref. Kerk, die in Bennekom reeds ongeveer dertig leden telde, overweegt nu ook in Bennekom kerkdiensten te gaan houden. gevallen kan hiervan worden afgeweken. die stem niet smoort met veel drukdoen en lawaai. En dan luis teren naar Gods stem, Gods stem in de Bijbel, Gods stem in kerk. Geloof is het schoonste bezit en ge hoeft er alleen maar voor te luisteren. Gehoor aan het geloof Ook de mensen die buiten de kerk staan, zelfs als zij een ze kere vijandschap tonen tegenover God en godsdienst, zijn in hun hart toch jaloers op het geloof der christenen. Niet dat zij dat zullen toegeven maar een mens die onder alle omstandig heden een hou vast heeft, die een rustpunt heeft in dit, woelige leven, is in ieders ogen toch een mens-met-een-voorsprong. Hoe komt men toch tot zulk geloof? Als in Handelingen zes geschreven wordt over het groter worden der gemeente te Jeruza lem, staan er ook deze wat merk waardige woorden: „En de tal rijke schare der priesters gaf ge hoor aan het geloof." Gehoor heeft iets te maken met horen, met luisteren. Luisteren Luisteren naar wat? Naar veel verstandig geredeneer? Daarin waren die priesters wel door kneed. Neen, eerst luisteren naar het eigen hart daarin hoort ge de stem van de onrust, dikwijls van de angst.als ge tenminste Volgens het Katholiek Nederlands Persbureau hebben Soedanese regeringsvertegenwoordigers pogingen ondernomen priesters de toegang te ontzeggen tot scholen, waarvan de regering enige maanden geleden het bestuur heeft overgenomen. Deze pogingen zijn in strijd met de verklaring van de Soedanese minister van onderwijs, Liada Arab, die beloofde, dat de nationalisatie van de schoolbesturen geen repercussies zou hebben voor de missiescholen. De regering Zou alle faciliteiten verlenen voor het godsdienst onderwijs. Inmiddels ging op 252 van de 274 Zuidsoedanese missiescholen het bestuur over in handen van de staat. In deze streken wonen 191.500 rooms-katholleken tegen 5700 in het noorden van het land. Op 1 april jl. ging de onteigening van de missiescholen in. De regering verklaarde, dat omtrent het missieonderwijs een akkoord was bereikt, maar het Episcopaat sprak dit tegen. COMMENTAAR Voorbehoud voldoende De internationale tenniskampioen, schappen, welke te Wimbledon in de komende weken worden gehouden, zullen wordèn verslagen door Leo Pagano; de uitzendingen geschieden in de programma's van AVRO, KRO, NCRV en Wereldomroep, telkens om streeks 18 uur. Het leuke blijspel- Willem II e let je ,J)e roep van de tortel", die kort na de bevrijding in een uit voering van „Comedia" pV, in ons land triomfen heeft gevierd, bleek het gisteravond voor de televisie ook uitstekend te doen, Tom Lens ink had het kundig ge regisseerd en van de drie uit voerenden Ellen Vogel, Rini van Sllngelandt en Jan Retel domineerde de eerste. Zij had de dankbaarste van de vrouwelijke, rollen eh. kafl .daar door eens te meer bewijzen, welk een formidabel actrice zij is. Voor degenen die het stuk zelf konden waarderen, en daar rekenen wij ons graag toe, was het een t.v.-avond van uit zonderlijk hoog gehalte. Toch vragen wij ons af of de keuze van het stuk de juiste was. Het is een voorbehoud, dat wij bij een schouwburg voorstelling niet gemaakt zouden hebben, maar daarvoor moet men iets actiefs doen: ernaar toe gaan. Dat is bij de televisie niet het geval: men krijgt het zomaar in zijn kamer. Het is, dunkt ons, daarom een punt ter discussie, of het voorbehoud „voor jeugdige kijkers minder geschikt" genoeg is. Vooraf zagen wij o.m. een interview door Mies Bouman met een Italiaanse actrice en acteur. Dat gebeurde zo spon taan dat het tot de beste actuali teiten mag worden gerekend. ook de weduwe v. d. Kruys uit Eindhoven, die met haar acht kinderen achterbleef, toen haar echtgenoot in 1955 bij het redden van een Austra lisch meisje verdronk, zullen mede werken aan de tweede uitzending m de klankbeeldenreeks „Australië, Emigratieland". In het tweede klankbeeld, dat samen gesteld werd door Leo Pagano, zullen verschillende Nederlandse emigranten in Australië vertellen over hun erva ringen in het gezin, op de school en in het werk. (vrijdag 28 juni, KRO). Programma voor morgen Land- en 12.53 Grt... 13.40 Gram; 14.05 13.1533 Amui Schoolradio: 14.45 Metropole-brk; 15.15 piano; 17.00 Voordr; 1 17.40 18.15 (.20 Vocaal ens; m; 18.00 Stem- Sram; 18.35 V d jeugd; 19.00 Gram; 19.15 Regeringsuitz.Middenstands voorlichting. I. Welke eisen stelt de con- A. W. Luyckx; 19.20 Regeringsuitz.Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van Luyk: 19-30 Sopr. en piano: H. A. 20.00 Radlokr; jeugd 20.21 VARA: 7.00 N\ 8.00 Nws; f v; 9.40 Schoolrac Naar het zendingsveld De Geref. Kerken onderh. art. 31 k. o. hebben enkele kerken, die als zendende kerken fungeren voor het uitzenden van missionaire predikanten. Een dezer kerken is die van Bunschoten-Spaken burg, die als zendende kerk voor Bor neo fungeert. Zij heeft thans ds. G. Mulders te Ulrum bereid gevonden als miss.-predikant te worden beroepen en uitgezonden. Ds. Mulders is ruim 32 jaar oud en sedest 8 aug. 1954 predikant in zijn eerste gemeente, Ulrum. Prof. C. Veenhof rector Als rector van de Theologische Hoge school van de Geref. Kerken onderh. art. 31 k.o. te Kampen voor de nieuwe cursus is benoemd prof: C. Veenhof. en dan staan de toestel- Binnen veertien dagen ontvang ik voor een bespreking" Ze praten nog eve len weer in rust. XTV. NOG GROTER VERRASSING Adélsberg neemt zich voor, voorlopig niet op rijn kantoor te verschijnen. Zijn vrouw is nog meer verslagen dan hij. ..Ga er niet heen", zegt ze, „het is geen ver houding. De boekhouder op jouw plaats!" Maar na drie dagen houdt hij het niet langer uit. Hij gaat. Cammeraat zit op zijn gewone plaats. Hij ont vangt en groet hem precies als vroeger, alsof er niets veranderd is. Dit geeft Adelsberg de moed tot een rondgang door de fabriek. Het personeel kijkt verwonderd, zij zijn eenvoudige mensen, ze verbergen hun gevoelens niet. Hij voelt hun sympathie. Maar het is de sympathie voor een gevallen grootheid, voor iemand die getuimeld is, voor de schaatsen rijder die een pijnlijke val doet, maar tevens een belachelijk figuur slaat, dat spot wekt. Neen, hij maakt het maar kort, het valt hem tegen. Weer blijft hij enige dagen thuis. „Je moet er eens uit lopen", zegt zijn vrouw, „het is mooi weer, een flinke wandeling kan je goed doen". „Ja. dat is zo. Het is een prachtige nazomer, we kunnen er nu nog van genieten. Ga je mee? Samen is gezelliger". Eigenlijk komt het haar niet gelegen, maar ze doet het ter wille van hem. K. Jonkkeid Ze wandelen de singels rond en nemen de te rugweg dwars door de sad. Plotseling stoot zijn vrouw hem aan en zegt: ,.Kijk, daar gaat hij". Het is Brouwershof. Samen observeren ze hem, terwijl hij aan de overkant van de straat enkele meters voor hen uit loopt .Achter hem loopt een heer, die geregeld dezelfde afstand bewaart. Als Brouwershof een sigarenwinkel binnen gaat, blijft de heer stilstaan en bekijkt de etalage van een meubelzaak. Brouwershof komt naar buiten en vervolgt zijn weg. Nu loopt ook de heer ver der. Wat eigenaardig! Wie is dat? Ze kennen hem niet. Ze komen thuis en denken er niet meer aan, te meer wijl de post de oproep heeft gebracht voor de bespreking van commissarissen en tij delijk bedrijfsleider. Die middag vervoegt zich een héér ten kan tore van Brouwershof en vraagt de patroon te spreken. „Wie kan ik zeggen, dat er is?" ,,Dat is niet nodig. Dat vertel ik zelf wel". Brouwershof komt te voorschijn. Hij kijkt ont stemd en zegt vragend: „Meneer?" De bezoeker noemt zijn naam en toont een penning. Het is dezelfde heer, die de aandacht trok van het echtpaar Adelsberg. Brouwershof nodigt hem in zijn privé-kantoor en beiden nemen plaats. Het bezoek duurt lang. Ze spreken gedempt en hun gezichten staan ern stig. Brouwershof is bewegelijk, hij maakt opge wonden gebaren en schudt energiek zijn hoofd. De bezoeker blijft volkomen beheerst, spreekt langzaam en nadrukkelijk met onbewogen ge laat en kijkt met strakke ogen Brouwershof voortdurend recht in 't gezicht, acht gevend op iedere gelaatsuitdrukking, op elke trek van spier Brouwershof komt die avond later thuis dan gewoonlijk. „Ik moet morgenochtend bijtijds op reis", zegt hij. „Waarheen?" „Naar Brussel". „Is dat zo plotseling opgekomen?" „Ja, ik hebik ontving een schrijven, dat de reis noodzakelijk maakt. Misschien blijf ik enige dagen weg. Ik ga maar vast mijn koffer pakken". Dat vindt ze vreemd. Terwijl hij boven denkt ze daar over na. Ze meent gezien te heb ben dat hij enigszins onzeker deed. Dat is ze niet van hem gewend. Als hij beneden komt voor het middagmaal, merkt ze niets. Hij heeft zich weer hersteld. Of zij heeft zich vergist. Die avond blijft hij thuis, maar 's nachts merkt ze, dat hij onrustig is en niet zo vast onafgebroken slaapt als anders. 's Morgens is hij bijtijds gereed, toch laat hij zich rijden naar het station. (Wordt vervolgd? 5 Morgenwijding. VARA: 10.20 ers; 10.40 Gram; 11.10 Kamer- Lichte muz. AVRO12.00 Lich- I Sport en prof Nws; 13.15 M 13.55 Beursber; 14.00 liano; 14.35 Voordr; 14.55 Dub- 15.10 Gevar. progr. VARA; 16.00 Harp d jeugd; 17.05 Ins tietips; 18.00 Nws: 3oekbespr; 20.15 Viool e 52.40 Zorg om de vijding. VARA: 53.1524.00 Grar GRAMMOFOONPLATENPROGRAM- Uitzonderlijke T .V .-ontvangst Het „televisieweer" was gister avond weer uitzonderlijk goed. Wij konden plaats van waar neming was het noorden van Den Haag niet aVeen Lopik, Irnsum en Mierlo krijgen, maar ook Duitse (bijzonder sterk), Italiaanse en Franse zenders en zelfs het geluid van de B.B.C.- televisie. Mét Denemarken, dat wij dinsdagavond goed konden ontvangen, wilde het gisteravond niet al te best boteren. In Madrid hebben maandag ver scheidene televisiekijkers een uitzending van de Nederlandse televisie ontvangenEenzelfde verschijnsel had zich ook reeds zondag voorgedaan toen de Spaanse kijkers tijdens een kinderuurtje op hun scherm een dubbel beeld kregen door het doorkomen van een reportage over een bezoek van de West- duitse bondskanselier Adenauer aan een fabriek. Spaanse televisiedeskundigen weten het verschijnsel aan een „grapje van de zon": een abnormale staat van ionisering van de atmosfeer, overeenkomend met de hoogste zonneactiviteit, hetgeen zich eens in de elf jaar herhaalt. Weerber; 13.00 Nws; 13.10 Geval. 13.50 Cricketuitsl; 14.00 V d scholen; 15.00 Sportrep; 15.55 Ork. conc; 16.30 Hoorsp; 17.00 V d kind; 17.55 Weerber; 18.00 Nws; 18.15 Stad en land; 18.40 Sportber; 19.00 Gevar. progr; 19.30 Caus; 19.45 Gevar. progr; 20.15 Ork. muz; 21.00 Nws; 21.15 Buitenl. overz; 21.45 Causerieën; 22.15 Pianorecital; 22.45 Caus; 23.00 Nws; 23.08 —23.13 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 15.45 Weense muz; 16.15 Mrs. Dale's dag boek; 16.30 Ork. conc; 17.15 Cricket; 18.35 Gram; 18.45 Hoorsp; 19.00 Nws; 19.25 Sport; 19.30 Gevar. muz; 20.15 Licht progr; 20.30 Gevar. progr; 21.00 Gevar. Brussel. 324 i 17.45 Duitse les: 18.00 Vlaamse licderei 18.10 Voordr: 18.30 Vlaamse liederen; 19.1 Nws: 19.40 Volkszang; 20.00 Symf.-ork. t toph Willlbald und Eurydike": Vrijdag I. Chri „Orpheus ihren Tod (Scène en Aria van Margarethe Klose, alt, Orkest v erse Omroep olv. Artur Rother Auen slnd sellgem Frieden, (Ar rydike), Anny Schlemm, sopra Wilhelm Loibr.er. 2. hier, (Aria van Flor tenor, Symphonie O: Wilhelm Loibner. III. Carl Maria v Oberon, Philharmoni lijn olv Eugen Joch TIPS Ellinor Junker-Gie- uttgart olv. Wolfgang e Numero Eins. (Bil Junker-Glesen, so- bas, Württembergs rt olv. Wolfgang Sa- zr. alt, Wolfgang Wind jelbert Czubok. bariton. Symphonie Orkest van and Leltni send Taler, (Aria van Ba< Hann, bas, Symphonie Orki berg. olv. Wolfgang 'alllsch. 4. Wie Ich strahlt Helterkelt und Fröh- Engelbert Humperdinek uit c en Aria van Ariadne). Hilde raan, Symphonie Orkest van Rudolf Moralt. uit het buitenland Om 22.20 uur vanavond over het Light Programme van de BBC (1500 en 247 meter); dansmuziek uit vroeger tijden door Sydney Thompson en zijn Olde Tyme Dance Orchestra. De Homè Service van de BBC heeft vanavond half negen (330 meter) weer de wekelijkse radio-quiz, of liever het behendigheidsspel „Twenty Questions' De KRO heeft haar programma van avond verdeeld over Testplaat, waarin leerlingen van de toneelacademie uil Maastricht aan het woord komen, aan damkampioenschappen in Amsterdam en aan de kook- rooromrr-o voor morgen TNE REDE, die, naar nu gebleken is, de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng in februari van dit jaar heeft uitgesproken en die eerst thans is gepubliceerd, heeft wel de aandacht van de Westerse wereld ge trokken. Hij heeft daarin voor het Chinese communisme een eigen plaats opgeëist naast dat van het Kremlin en dat van Tito. Raadselachtig is al dadelijk, dat de rede in februari is uitgesproken en dat zij thans voor publicatie wordt vrij gegeven. Waarom is zij in februari uitgespro ken? Men zou het uit een enkele pas sage kunnen afleiden. De spreker heeft zijn rede toegegeven, dat de op stand in Hongarije ook in China on rust had veroorzaakt. Die onrust was kennelijk nog verdiept door de mee dogenloze manier, waarop de Rus sische leiders daartegen waren op getreden. De rede van Mao Tse Toeng had de strekking om voor binnen lands gebruik enige waarschuwende woorden te spreken. ^/"AAROM echter wordt de rede eerst thans, en thans alsnog, ge publiceerd? Dat is vermoedelijk toch wel mede gedaan voor buitenlands gebruik. Er was Mao Tse Toeng op dit moment blijkbaar iets aan gelegen, te doen uitkomen, dat zijn communisme niet geheel gelijk is aan dat van het Kremlin en aan dat van Tito. Met andere woorden: het Chinese communisme en China zelf hebben in deze rede hun zelfstandigheid beklem toond. De Chinese communisten willen bovendien niet volop mede gecompro mitteerd worden door het Russische optreden in Hongarije. Het verschil met het Russische communisme, zoals Mao Tse Toeng het heeft gesteld, is natuurlijk het meest interessant. Het komt naar het schijnt hierop neer, dat hij zich tegen dwang verklaart als middel om het communisme op te leggen. Maar even spoedig blijkt, dat dit toch alleen neerkomt op een verschil in gradatie. Want, zo betoogde hij even goed, dictatuur moet er blijven. Op' merkelijk was intussen weer, dat de spreker ook de mogelijkheid van meningsverschillen aanvaardde, al haastte hij zich daarnaast te keren tegen de aanvaardbaarheid van een oppositie in Westerse zin. ouds heeft China een zeer hoge be schaving gekend, een beschaving die heel wat ouder is dan de Europese. Zulk een volk Iaat, geestelijk gespro ken, het communisme voor een be langrijk deel langs zich heengaan. Kenmerkend in dit opzicht ook was, wat Mao Tse Toeng in zijn rede zei over Tibet. Daar, gaf hij toe, bestaat voor het communisme geen belang stelling. Het slaat bij de Tibetaanse lama's kennelijk niet aan. Welnu, voor de Chinese leider was dit aanleiding geworden, om zijn communistische propagandisten voorlopig uit Tibet, terug te trekken. Alleen de Chinese bezettingstroepen zijn er gebleven. Voor China zelf wil Mao Tse Toeng het nu gaan zoeken in de richting van overreden en overtuigen en van op voeden. De Chinese intellectuelen kregen enige wat geruststellende klanken te horen. Zij mogen niet al te hard worden aangepakt. U™ DEZE REDE van Mao Tse Toeng weten we nu zo ongeveer, hoe de Chinese leider over de situatie denkt. Hij heeft de aanwezigheid van een derde vorm van communistisch regiem aangegeven, naast dat van het Kremlin en naast dat van Tito. Dat van Mao Tse Toeng staat zo ongeveer tussen beide in. Het is aangepast aan de Chinese volksaard en zal vermoede- 'ijk tevens de strekking hebben, dat het andere Aziatische volkeren wat directer toespreekt. Ook voor de niet-communistische wereld is er aanleiding, de verdere ont wikkeling met aandacht te volgen. Die vereld zal intussen niet voorbijzien het feit. dat het toch het commu nisme is, dat in China heerst, een t-'U unisme dat naar gelegenheid het voord democratie in de mond neemt, maar dat niettemin volslagen dicta toriaal van inslag is. Dat het alsnog vier maanden heeft moeten duren, voordat de vrije wereld van deze rede kon kennis nemen, zegt in dit verband wel iets. Er is in wezen geen vrijheid van meningsuiting. Moeten wij van de vormen van com munisme zeggen: van hetzelfde laken een pak? Of moeten we liever zeggen: van een ander soort laken een pak in nagenoeg gelijke snit? Vooralsnog zien U'e slechts een betrekkelijk ver schil. De snit blijft het beslissende. Onderivijsbenoemingei Valster te Rotterdam. Van Noppen te 's-Gravenhage, (aardr.), A. Schutter te Utrecht (spreekonderw.), mej. J. J. v.d. Kieft te Kootwijkerbroek (nutt. handwerken). Tot onderwijzeres aan de Vreden- oordschool te Rotterdam-O. is benoemd mej. M. W. Eggink te Zeist. Mej. A. v. d. Veen te Leeuwarden is benoemd tot onderwijzeres aan de chr.nat.school te Makkum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2