Jlicume £riitsdje liTouraitt STAKING H-BOMPROEVEN? Eisenhower noemt als eerste stap: Londen milder gestemd over de voorstellen Cadeaukwaal wordt met koffie bestreden Nederlandse sleper zal Stony Point bergen Aparte regeling voor toeristen Rapport-Hongarije trekt overal de aandacht AARDBEIEN Zware straffen gevraagd jonge verdaehten tegen DONDERDAG 20 JUNI 1957 BUREAUS; Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENT 2.55 pe ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10985 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EN SER IKK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken H$tanhttstirb is ahcbleum myo in tecjljeitspoet" Kinderlijkheid en melodrama ZIE PAGINA 5 Ouden van dagen bij de Koningin PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren op zijn persconferentie ge zegd, dat de Verenigde Staten bereid zijn, de een of andere bevredi gende regeling voor een tijdelijk staken van de proefnemingen met kern wapens te treffen. Die periode zou men kunnen gebruiken voor het sluiten van een permanente overeenkomst. De opschorting van de kernproeven zou een eerste fase moeten zijn van een ontwapeningsprogramma en daarom niet los te zien zijn van andere vraagstukken. Deze verklaring was voor d kaanse bladen aanleiding om te „Ike is zachter gestemd ten aai het verbod van proeven met v bommen". Eisenhowers perschef haastte aanleiding hiervan te verklarei Minister Staf terug „Nederland vertrouwe op de marine" PR 18 EEN beslissend verschil tu de positie van Nederlands en Aus tralisch Guinea. Nederland moet reke ning houden met infiltraties. Australië niet. Overigens betekent de aanwezig heid van de marine en van vliegtuigen een voortreffelijk vlagvertoon. De eilan den zien nu op geregelde tijden schepen en vliegtuigen en over het algemeen mag «orden gezegd, dat de bevolking er loyaal tegenover staat. Dit vertelde ir. C. Staf, de minister ran marine, die gisteren van zijn reis naar Nederlands Nieuw-Guinea en Aus tralië op Schiphol terugkeerde. Voortgaande met het geven van zijn reisindrukken stelde minister Staf vast. dat de sterkte van de marine op Neder lands Nieuw-Guinea voldoende moet worden geacht. De effectiviteit is groot; wij kunnen gerust op de marine ver trouwen, zo meende de heer Staf, die Via de Noordpool arriveerde de minis ter voor defensie, ir. C. Staf, weer in on* land na zijn bezoek aan Nieuw- Guinea. Vergezeld van zijn echtgenote wandelde hü op Schiphol naar het stationsgebouw. de komst van een moderne jager aan kondigde. Gedurende het beleefdheidsbezoek aan Australië is ook over Nederlands Nieuw- Guinea gesproken, meer over de ont wikkeling dan over de defensie. „De ontwikkeling is een gemeen schappelijk probleem. De defensie van Australisch Guinea hangt echter nauw samen met de verdediging van Australië zelf. Wijzigingen op het ene deel inzake de ontwikkeling zijn zonder twijfel van invloed op het andere deel van Nieuw-Guinea en omgekeerd. Australië staat op dat punt voor samenwerking open. De kwestie van de taal is ter sprake fekomen, voorts de mogelijkheden van ttlfvoorziening Nederlands Nieuw-Gui- aea kan in de toekomst produkten leve- ■an Australisch Guinea en omge keerd. Op deze wijze zouden wij de eco nomische basis van het gehele land ster ker kunnen maken." meende ir. Staf. ,Ik heb b(j landbouwontginninecn dc frond onderzocht. Iets waar de Papoea's en beetje van opkeken. Maar de •otwlkkeling van de landbouw is inder- I een van de belangrijkste problemen Nieuw-Guinea," aldus dc minister. president niet de bedoeling heeft gehad te zeggen dat de Amerikaanse opvatting ten aanzien van het tijdelijk stopzetten van deze kernproeven gewijzigd is. Intussen was Eisenhowers opmerking op de ontwapeningsconferentie te Londen al met een zeker optimisme ontvangen. In conferentiekringen geloofde men, Amerika vandaag al zou beginnen het indienen van voorstellen om tot ge deeltelijke ontwapening te komen. Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde, zou beginnen met het gedeelte van het plan, waarover Amerika het met de Navo- partners eens is. Intussen zou het onderlinge overleg over de rest van het plan voortduren. Men verwachtte, dat Stassen zich eerst met het plan tot controle op en vermindering van de conventionele wapens zal bezighouden. Jordaanse beschuldiging Massamoord door Egypt di arm De Egyptische veiligheidsstrijdkrachten zouden in een gevangenis in Turah het vuur geopend hebben op leden van de Mohammedaanse broederschap, die in op stand waren gekomen na mishandelingen door de Egyptische politie. Hierbij zou den 43 gevangenen gedood en 35 gewond De leider van de Mohammedaanse broederschap in Jordanië, Mohammed Ka- lifeh, heeft dit gisteren te Amman ver klaard. MOSKOU WAARSCHUWT DENEMARKEN Nauweljjks een etmaal nadat de Deense regering besloten had. het Amerikaanse od tot de levering van geleide pro jectielen te aanvaarden, kreeg Denemar- n al een Russische waarschuwing via dio Moskou. „Door toe te stemmen in het aanvaar- n van raketba6e6, die wellicht zullen worden uitgerust met atoom/projectielen, hebben de Deense autoriteiten .verraad gepleegd aan hun plechtige gelofte, dat hun grondgebied niet zouden laten ge bruiken voor het organiseren van een al op een ander Land", aldus radio Moskou, die hieraan toevoegde, dat er groot gevaar bestaat dat Denemarken de slagen moet incasseren, die voor de agres- or zijn bedoeld. Derde Britse H-bom gisteren ontploft Engeland heeft zijn laatste H.-bom in en serie van drie gisteren in het gebied •an Christmas Island tot ontploffing ge bracht. Evenals bij de beide vorige H- bomproeven boven de Stille Oceaan had| de onptlofifing op grote hoogte plaats. TEGENACTIE VAN DE TEXTIELHANDEL (Van onze sociale redacteur) I ontduiking onmogelijk te maken. Eerst dienen echter de uitspraken van de Hoge De Nederlandse bond van ohriste- Raad afgewacht te volden en bovendien lijke detailhandelaren in textiel enl""™' de.„ïeflelUk' voorbereidins altijd x geruime tijd in beslag. mode-artikelen heeft gisteren op I Om te pogen op korte termijn reeds tot zijn jaarvergadering te Amersfoort i resultaten te komen, is thans de enige uitvoerig aandacht besteed aan hetweg door middel van een tegenactie de textielzaken. Op deze wijze hoopt men de levensmiddelenbedrijven het unfaire karakter duidelijk te maken an het ten geschenke geven van ;xt iel goederen ter vergroting van om^et in levensmiddelen. De Wet op het cadeaustelsel blijkt in de praktijk zulke grote mazen te hebben, dat behulp van bonnensystemen en ge ringe bijbetalingen aan verzendhuizen, die ?xtielgoederen leveren, het wettelijk verbod thans door kruideniers groot scheeps ontdoken wordt. Er zijn weliswaar vele processen gaande, aar aan de har.d van een uitspraak van de Hoge Raad is al gebleken dat de jurls- an het bedrijfsleven slimrper zijn ge weest dan de juristen ten departemente. een gesprek heeft de staatssecretaris, deelde de directeur van het bureau de bond, drs. A. W. Overwater. ter vergadering mede. toegezegd, dat wanneer de hand van uitspraken van de Hoge Raad blijkt waar de mazen in de wet zich bevinden, onmiddellijk wettelijke maat regelen zullen worden getroffen om deze Matrozen van Smit vochten op de fel brandende tanker die gis- botsing kwamen, was vanmorgen nog steeds geblust. Het blijkt dat de Stony Point slechts gedeeltelijk is gezonken en reeds heeft de Nederlandse maatschappij Smit en Co uit Rotterdam met de redei van de tanker een contract gesloten o te trachten het wrak toch nog te bergen. De sleepboot Thames van L. Smit en C lag in de buurt van Brest toen het ongi luk gebeurde en zette onmiddellijk koe naar de plaats van de ramp. Vijf Neder landers klommen aan boord van de bran dende Amerikaanse tanker Stony Point, om met acht stralen d? vuurzee te bestrlj- Franse benzine duurder De Franse regering heeft gisteren, zo- fis reeds Is aangekondigd, besloten de benzinerantsoenering met ingang van 1 juli af te schaffen en de prijs te verhogen tot negentig frank per liter Een woordvoerder van dc regering teelde mee. dat er een speciaal stelsel Hn verlaagde benzineprijzen voor bui tenlandse toeristen zal komen, dit zal echter nog nader moeten worden uitge werkt. Verder heeft de regering besloten het voorstel van de regering-Mollet. een be lasting van vijf procent te heffen op mid delen, die door bedrijven worden gereser veerd voor vernieuwing van voorraden en materieel, te handhaven. Tot dusver zijn deze reserveringen belastingvrij. Men verwacht in Frankrijk, dat dit be sluit verzet zal ontmoeten van conserva tieve zijde. Dit was het voornaamste punt, dat tot de val van de regering-Mollet den. Ook een motorpomp van de Thames werd op de Stony Point overgebracht. Zo spoedig mogelijk zal de Thames vastma ken en het wrak op sleeptouw nemen zal van de weersomstandigheden afhangen naar welke haven de sleep koers zet. Inmiddels is bekend geworden, dat in totaal dertien zeelieden om het leven zijn gekomen en twintig gewond Last Post Met de vlag halfstok voer gisteravond het Britse fregat Ulster de haven Brest binnen. Het had 27 doodvermoeide zeelieden aan boord, van wie er twintig onmiddellijk in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, en vijf doden. Duizen den Bretons stonden op de kaden van het oude havenstadje te kijken, toen de Ulster met zijn droeve last binnenvoer. Een trom petter blies de Last Post. een martnekorps speelde rouwmuziek. De Griekse tanker Ioanis kon gister avond, hoewel nog steeds smeulend de Franse kust het anker laten vallen. Het schip is minder erg getroffen dan de Stony Point. Later werd gemeld, dat de Thames de nog altijd brandende Story Point op sleep touw heeft genomen naar de Engelse ha ven Falmouth. LAGERE KOPERPRIJS De Kennecott copper corp. en de Phelps r»odge corp. hebben dc koperprijs met 2% dollarcent verlaagd tot 29V« dollarcent nfair het cadeaustelsel is. Het is de bedoeling de koffie tegen zo laag mogelijke prijs aan te bicden en de verkoop hiervan niet te koppelen aan de verkoop van textiel. Deze tegenactie heeft des te meer kans van slagen, zo verklaarde het bestuurslid, de heer P. I. Hamming, omdat in de kring van de kruideniers reeds sterk de wens leeft van het cadeausysteem af te komen. Onder druk van bepaalde groeperingen wordt het systeem echter nog gehand haafd. Gebleken is dat langs de weg van overleg met de kruideniersorganlsisaties niets bereikt kan worden. Het bondsbestuur hoopte dat met een korte felle actie volstaan zal kunnen wor den en dat alle leden in het gehele land de actie zullen steunen. In zijn openingswoord verklaarde de voorzitter dc heer J. Heerema uit Dor- ■ht nog, dat mocht in eerste inst blijken, dat koffie alleen niet tot he doel zal leiden, overwogen zal den ook andere artikelen ter bestrijding ekken. Het ligt echter ook i bedoeling direct elke actie te staken, dra het doei is bereikt, omdat de bond cadeau geven van artikelen iches afwijst. Met gemengde gevoelens en stellig met enthousiasme r deze actie, die op praktische grond* noodzakelijk wordt geacht, gevoerd wo Op de jaarvergadering werd hartelijk af scheid genomen van de vertrekkende pen ningmeester. de heer J. H Loot uit Zwolle, die veel pionierswerk voor de bond ver richt heeft. Hem werd het erelidmaatschap aangeboden. Voorts refereerde drs. G. B. Wielenga, adjunct-directeur van het al gemeen waarborgfonds voor de midden stand, over bijzondere kredietverlening de middenstand. Ongerustheid over Sowjetduikboten voor Egypte De Russische levering van drie duikbo ten aan Egypte heeft bij de westelijke bondgenoten. Amerika. Frankrijk en En geland en vooral ook in Israël onrust ge- Het zijn de eerste duikboten, die Egypte bezat en men vraagt zich af of Egypte wel bemanningen bezit, die weten hoe met duikboten om te gaan. Wel zijn er be richten geweest, dat Egypteuaren in Po len een opleiding voor duikboten hebben meegemaakt. Ivgël is paraat om al het mogelijke te doen indien de Egyptische duikboten zouden trachten de Israëlische scheepvaart te belemmeren, dit heeft de directeur-generaal van de landsverdedi ging, Simon Peres, verklaard. De Russische levering, zo denkt men algemeen in het westen, heeft de span ning in het Midden-Oosten weer doen toenemen. Nederlandse gezatn keert terug. De Kei zer van Ethiopië heeft woensdag de Ne derlandse gezant in Addis Abeba, mr. R M. Neuerburg, in afscheidsaudiëntie ont vangen. Mr. Neuerburg. die drie jaar in Ethiopië is geweest, vertrekt 25 juni naai Nederland. Negentien auto's en negen autobussen* brachten gisteren 400 ouden van dagen uit Voorburg, vergezeld door burge meester dr. J. W. Nooteboom. naai paleis Soestdjjk. De oudste inwoonster van Voorburg, de 101-jarige mevrouw Van Delft, bood H.M. de Koningin bloe men aan en de oudste inwoner, de heer Th. Don, die 100 jaar Is, maakte eer gezellig praatje met de vorstin. De Ko ningin vroeg belangstellend naar de kin deren en kleinkinderen van de oudjes en lachte om de heer Don, die beweerd* ook nog wel betovergrootvader te zullen worden. De oudjes werden bfj tei komst in Voorburg door de jeugdklas de harmonie St. Cecilia, ingehaald. Foto: de koningin in gesprek met vrouw Van Delft; achter deze de heer Don. Freeman Matthews benoemd in Wenen De voormalige Amerikaanse ambassa deur in Nederland, H. Freeman Mattlhew6. is gisteren door president Eisenhower be noemd tot ambassadeur in Oostenrijk. Zal Algemene Vergadering het in september al bespreken? HET RAPPORT van de vijflandencommissie der Verenigde Naties over de Hongaarse opstand wordt door regeringskringen te Washington zeer belangrijk geacht. De Verenigde Staten zouden het onmiddellijk na de opening van de algemene vergadering van de V.N., welke op 17 sep tember te New York begint, in behandeling willen nemen, omdat dan de meeste rnömdsters van buitenlandse zaken nog aanwezig zijn. Cabot Lodge, de permanente vertegen woordiger der V.S. bij de V.N. wil de 24 landen, die de resolutie van 10 januari hebben ondertekend bijeenroepen zodra de regeringen het rapport voldoende be studeerd hebben. Op die bijeenkomst hoopt hij, dat overeenstemming kan wor den bereikt over de doeltreffendste stap pen voor de toekomst Hij achtte het rapport zo belangrijk, niet alleen omdat de Sowjetrussische wreedheden zo duidelijk aan de kaak worden gesteld, doch ook om de recht vaardigheid tegenover Hongarije en om de bescherming van andere landen tegen toekomstige Russische pogingen tot over weldiging. „Wat de Russen op één plaats deden, zuilen zij misschien elders probe ren te herhalen," aldus Cabot Lodge. Een vervroegde bijeenroeping van de algemene vergadering der V.N. schijnt Amerika niet nuttig te achten, gezien de verbeterde stemming op de ontwapenings conferentie, die men niet wenst te ver- Nagy vrijuit Het rapport houdt een volledige reha bilitatie In van Imre Nagy, wie wel ver weten is, dat hij In den beginne met de Russen zou hebben samengewerkt. De commissie deelt mede overtuigd te zijn, dat Nagy de Russen niet om troepen ge vraagd heeft om de Hongaarse opstand te onderdrukken. Nagy had tegen vrien den gezegd, dat hij onder protest premier was geworden en zijn eerste radioredevoe ringen gehouden had met „een revolver in de rug". Opgemerkt werd, dat Nagy in een radio rede op 25 oktober verklaarde, dat de interventie van de Russische troepen „noodzakelijk was omwille van de vitale belangen van onze socialistische orde" doch dat hij in verklaringen van 3É oktober en daarna ontkende delijk te zijn voor of zelfs ook de hoogte te zijn geweest van het besluit om de Russische troepen uit te nodigen". De commissie aanvaardde deze ontken ning als waar. Zij betoogde, dat Nagy teen premier was toen de eerste Russische tanks op 24 oktober in Boedapest arriveer den om de revolte, die de dag te vorer begonnen was te onderdrukken en da hij gedurende bijna drie dagen na zijr benoeming „slechts premier in naam was Nagy heeft zich uitgesproken tegen het iet van Warschau en vóór een neutraal Hongarije Serof treedt op Een delegatie van vier werd door het Russische militaire opperbevel op eet banket genodigd om de laatste bijzonder heden te regelen van de terugtrekking der Russische troepen. Het liep al tegen middernacht, toen dit samenzijn werd derbroken door de komst van generaal Serof, het hoofd van de Russische veilig heidspolitie. H(j was in gezelschap van officieren van de NKVD en gelastte da arrestatie van de Hongaarse delegatie. De Russische strijdkrachten trokken toen op naar Boedapest, aldus het rap port. Er waren naar schatting op 3 novem ber 2500 tanks in Hongarije. Alle strate gische punten werden bezet Nagy gaf opdracht niet op de Russische troepen te schieten omdat hij nog hoopte op een succesvolle afloop van de onder handelingen over terugtrekking. Toen be kend werd dat Kadar ook een regering had gevormd, besloot het kabinet-Nagy, dat men de Russen met geweld zou weer- Volgens getuigen, aldus het rapport, was Kadar begin november in Moskou. Hij en zijn ministers versohenen pas 7 novem ber in het openbaar in Boedapest. Het enige gezag in Hongarije was het Russi sche opperbevel, dat bevelen aan het volk gaf. Veel van de Russische soldaten die voor de tweede interventie naar Honga rije werden gebracht, kwamen uit veraf gelegen streken van Centraal-Azië. Velen hunner geloofden dat zij in Egypte waren om tegen de Brits-Franse „imperialisten" te vechten. kroontjes eraf! En toch gave aardbeien, scho- nagel»! Ja, dat kan! Dankzij een TO MAD O: de handige, verchroomde aardbei- onckroner. Daar ruit a juist ni plezier van hebben. Overal verkrijgbaar, prijs tleebli Gelukkig en trots poseerde de Luxemburgse erf prinses Josephine-Char lotte op het kasteel Betzdorf met haar vier kinderen: prinses Marie- Astrid, de tweeling prins Jean en prinses Margaretha en prins Henri. Toch vrij! Viermaal ter dood veroordeeld Na viermaal ter dood veroordeeld ie zijn wegens moord is gisteren in Phila delphia de 37-jarige Aaron Turner in vrijheid gesteld. Turner had weer een herziening van zijn proces aangevraagd, waarop het Opperste gerechtshof van Pennsylvania besliste, dat hij recht op een nieuw proces had, doch dat indien er geen nieuw bewijsmateriaal was de aan- kladht van moord moest vervallen. Hef gevolg was, dat er helemaal geen nieuw proces komt en Turner vrij is. Twee dorpen in Po-delta zijn overstroomd De twee dorpen In de Po-delta op het eiland Ariano worden overstroomd, door dat de dijken van de Po na twee weken tn zware regenval zijn bezweken. De 32.000 inwoners worden met spoeë geëvacueerd. HET WEER IN EUROPA MOORDZAAK ANJUM TAE OFFICIER van Justitie bij de Leeu- wardense rechtbank heeft gisteren tegen de verdachten in de zg. moordzaak Anjum tegen de verdachten, Johannes D. zeven Jaar met aftrek en tegen Alle S vijf jaar met aftrek, met voor beiden ter beschikkingstelling van de regering ge vorderd De officier constateerde, dat de ver dachten debiele jongens goed ston den aangeschreven. Dat zij desondanks tot hun gruwelijke daad het op 22 sep tember van het vorig jaar doden van de 47-Jarige P. Steeg6tra zijn gekomen, achtte hij het gevolg van een meer dan onprettige verhouding lussen de familie D. en Steegstra Moeder D., die vandaag met haar man wegens uitlokking terecht stond, schijnt de kwade genius van de Jongens (resp. 20 en 23 jaar) te zijn ge weest, al ontkenden zij dit ter terecht zitting. De psychiatrische rapporten, die over de verdachten waren uitgebracht, con cludeerden tot verminderde toerekenings vatbaarheid ln het algemeen en volko men ontoerekeningsvatbaarheid ten tijde van de moord. De officier van justitie weigerde met de conclusie van de psychiater mee te gaan, al erkende hij dat moeder D. haar haat op de verdachten had weten over te brengen en daardoor als de eigenlijke aan- stlchtster van het drama moet worden gezien. Hij achtte het echter niet verant woord met een tijdelijke verpleging in eer inrichting te volstaan De verdedigers stonden uiteraard wel achter de psychia trische rapporten. ZIJ vroegen dan ook jntslag van rechtsvervolging en verple ging. 1,1 i! e"!ï lllï «lil licht bew. NNW 5 VNO 5 19 O.S Aberdeen rw. bew. N 2 14 0 Vdam zw. bew licht bew. NNW 6 NO 3 21 0 Parijs Bordeaux neh. bew rw. bew. NNO 1 29 0 25 0.6 tod!» rw. bew. N 4 23 0 Frankfort mi« windstil 28 2 ZOrich licht bew. windstil 28 0 Locarno haif bew windstil 27 3 Rome'"01' onbew. W7.W 2 ONO 2 NO 2 25 2 31 0 28 0 WEERBERICHT Droog iveer De Bllt verwacht tot mor- genavond: .Aj'- Droog weer met zonnige //S P"ioden. Zwakke tot matige sA' K wind tussen noord en noord- y HiTi O0,t- Iets hogere temperatu ren overdeg. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Zon op 4.22, onder 21.00, maan op 0.33 onder 14.04 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1