|lieuuie $ei hsctft (üburattl Bou rgès-Mau noury nieuwe premier van Frankrijk Vorming satelietsteden is niet duurder dan uitbreiding Grotere vrijheid voor de Algerijnen te verwachten Dit is Bourgès- Maunourv Westelijke mogendheden tegen So wj et voor stel Nieuwe Amerikaanse lijn New York-Amsterdam Twee doden in Maastricht DUi^UtKDAG 13 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10979 Directie: F. DICKER Hoofdredacteur: Dr. DBMB1 Chef-red.: H. W. EN8KRINK CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stdotsotticfi h ibdlctn n|o bert in Wjbenspott Geen lawaai s.v.p. in stilte-reservaat ZIE PAGIISA 5 Beslissing viel te middernacht MAURICE BOURGèS-MAUNOURY, de 42-jarige radicaal-socialist, is vannacht door de Franse Nationale Vergadering als premier aanvaard. In het door hem gevormde coalitiekabinet, waarvan hij het programma te voren had ontvouwd, blijft Christian Pineau minister van buitenlandse zaken en houdt Robert Lacoste de post Algerijnse zaken. Frankrijks jongste premier sedert 1883 kondigde een drastisch bezuinigingsplan aan en nieuwe belastingen om de schatkist weer gevuld te krijgen. In het va-et-vient der Franse re geringen heeft gistermiddag Mau rice Bourgès-Maunoury het 23ste naoorlogse kabinet gepresenteerd. De 42-jarige robuuste radicaal- socialist, ridder van het Legioen van Eer, drager van het oorlogs- kruls, van de Distinguished Service Order en van een groot aantal ge allieerde onderscheidingen, zal trachten zowel zyn land als Alge rije te redden. Men maakt zich in Frankrijk nog geen illusies over de levensduur, die dit kabinet zal zijn beschoren, maar wel schrijft men enthousiast over de jeugdige minister-presi dent, de jongste premier sinds Fal- lières in 1£83. Alleen Edgar Faurc, ook 42 jaar oud toen hy in 1952 zes weken lang premier was. evenaar de hem. In politieke kringen kan men Maurice Bourgcs-Maunoury in leder geval een jeugdig persoon noemen. Trouwens ook de rege ring die hy heeft gevormd heeft een „jeugdig" aanzien: de gemid delde leeftijd der ministers ligt be neden de vijftig. Gezien z(jn grote staat van dienst politieke opvattingen buiten beschouwing gelaten is Bourgès-Maunoury zeker een veel ledig regeringsleider. De geldelijke perikelen zijn hem niet vreemd: hij was minister van financiën. HU kent de mogelijkheden van het Franse leger: onder Guy Mollet beheerde hij de portefeuille van defensie. Hy was minister van openbare -verken, van handel en industrie en van binnenlandse za ken. De nieuwe premier is ingenieur en kandidaat in de rechten. Zijn carrière begon in de tweede we reldoorlog. Als luitenant der artil lerie streed Bourgès-Maunoury te gen de Duitse troepen. Hy werd in 1940 gearresteerd, doch kwam reeds een jaar later weer vrij en besteedde al zijn krachten aan de gevaarvolle ondergrondse strijd te gen de „Boche". Bourgès-Maunou ry werd onderbevelhebber van de generale staf. Door de ondergrondse was de technisch gevormde officier in aanraking gekomen met de Franse politiek. In 1945 benoemde men hem tot commissaris van de repu bliek in Bordeaux. Reeds een jaar later werd hij gekozen tot radicaal afgevaardigde van het district der Haute-Garonnc. Maurice Bourgès- Maunoury was opgeklommen tot nationaal niveau. In de radicaal-socialistische par ty groeide hy tot de belangrUkste man na Pierre Mendès-France. ZUn beleid ging dikw-yis echter Ujnrecht in tegen dat van de par tijleider. In september 1954 trad hy uit de regering-Mcndès-France. omdat hy niet kon instemmen met het optreden van M.-F., waardoor de E.D.G. mislukte. De nieuwe minister-president is een groot voorstander van de Eu ropese integratie. Bourgès-Maunoury kreeg het vertrou wen van de Nationale Vergadering met 240 tegen 194 stemmen. Bijster groot is het vertrouwen dus niet, maar hij vond het bij alle socialisten, een aantal radicalen en zestig onafhankelijken. De katholieke M.R.P. onthield zioh. De poujadisten en communisten stemden tegen. Een moeilijk punt voor de nieuwe pro- mier is de houding van de radicalen. Do voorstemmers onder deze groep gematigd conservatieven lieten namelijk duidelijk weten, dat zij zich niet onvoorwaardelijk achter Bourgès-Maunoury stelden. Deze krijgt het dus naar alle waar schijnlijkheid niet gemakkelijk bij zijn po gingen, nog deze maand toestemming te krijgen voor een aanzienlijke belasting verhoging, dde dit jaar nog 150 miljard frank in de staatskas moet brengen of over twaalf maanden berekend het dubbele van dit bedrag. Mollet is hierop gestruikeld, maar hei besef, dat de frank gered moet worden, is gedurende de drie weken, dat de kabi netscrisis heeft geduurd, onder de afge- tanker bij suez op mijn gelopen Ie grote Liberiaanse tanker World '"y Is gisteren dicht by de haven van 'oez op een mUn gevaren. Persooniyke 'Meiukken deden zich niet voor. maar kte ruimen werden zwaar beschadigd, '«iet de olie in zee stroomde. Dc World '>ry is het derde schip, dat. sinds de Krlts—Franse aanval In november, op een ®'Jn is gelopen. Chinees gebied geschonden Amerikaans toestel aangeschoten De communistisch-Chinese luchtafweer heeft gisteren een Amerikaans vliegtuig onder vuur genomen, dat enigszins uit de koers was geraakt. Volgens radio- Peking waren het Amerikaanse vliegdek- sohip Hornet en vier torpedobootjagers de territoriale wateren van communis- sch China binnengevaren. Van het vliog- deksöhip zouden toestellen zyn opgestegen die tezamen met vliegtuigen van nationa listisch China over de provincie Kwan- toeng zouden hebben gevlogen. Twee na tionalistische vliegtuigen werden volgens radio-Peking neergeschoten, terwijl een Amerikaans toestel een rookspoor nala tend in zuidelijke richting verdween. Volgens een Amerikaanse verklaring is slechts één toestel van de Hornet opge stegen en twaalf kilometer buiten de Chi nese kust door luchbdoelbatterijen bet schoten. Het werd slechts licht beschadigd. Nederlandse niet gewenst in Jordanië Als persona non grata beschouwt Jor danië de Nederlandse mejuffrouw I. Coenegracht, voedselexpert van het hulp verleningsbureau van de Verenigde Na ties. Per vliegtuig in Amman aankomen de moest de Nederlandse, die als V.N.- functionarls verantwoordelijk is voor de voeding van vluchtelingen, naar Beiroet terugkeren. Zij kreeg geen toestemming het land binnen te komen, omdat zy door Jordanië geplaatst is op de zwarte lUst. wegens haar „anti-Arabische en pro- tsraëlische gevoelens". I vaardigden wel boegenomen. Daarom zal de premier vermoedelijk ook wel de kans krijgen, zijn van Mollet eveneens overge nomen bezuinigingsprogram ten bedrage van 250 miljard frank, erdoor te krijgen. Zonder er doekjes om te winden ver klaarde Bourgès-Maunoury, dat de Fran se buitenlandse handel voor een bank roet staat en dat aan het einde van d« maand de goudreserve van de Banque de France zal moeten worden aangesproken om de internationale verplichtingen kunnen nakomen. Nieuw statuut Wat Algerije betreft stelde de premier voor, een nieuw statuut te proclameren het burgerlijke bestuur te reorganiseren op plaatstelijke, vervolgens departemen tale en ten slotte regionale basis. Frank rijk zal en kan zijn strijd tegen de rebel len zo lang als dit nodig ij voortzetten. Ook als de gevechten in Algerije zijn afgelopen, zal Frankrijk nog veel geld beschikbaar moeten stellen voor de e nomisöhe ontwikkeling van het land. Bourgès-Maunoury zal nog vóór het zomerreces de verdragen voor Euratom en Euromarkt aan de Nationale Vergade ring ter goedkeuring voorleggen. Verder zal hy de onderhandelingen voor een vry- handelszone bevorderen. Fietssturen haakten - jongen omgekomen Op de weg Z w o 11 eO udleusden is gistermiddag de tienjarige Jan Lam- mertsen uit Berkum door een personen- gegrepen. De jongen fietste met een vriendje. Plotseling raakten hun fiets sturen in elkaar verward, waardoor Jan mertsen op de weg viel. juist op het ogenblik dat een hem tegemoetkomende auto zou passeren. De jongen was op slag Grote dag voor jongste prinses Prinses Marijke heeft zich gisteren kranig gehouden, toen zij als verte genwoordigster van de Nederlandse jeugd de geschenken in ontvangst mocht nemen, die dankbaar Pakistan heeft gezonden. Van „Paki", de jonge dromedaris, kreeg ze zo maar plot seling de leidsels in handen gedrukt en ze stond vooraan, toen de directeur van Ouwehands Dierenpark te Rhe- nen (waar de dieren zijn onderge bracht) het jonge pantertje uit zijn kooi haalde. En natuurlijk moest ze iets zeggen voor de microfoons des te gewichtiger omdat haar stem doordrong tot de president van Pa kistan. De wereldomroep zond de blijde plechtigheid n.l. uit en deze werd in Karachi bij de Nederlandse ambassade opgevangen en aange hoord door de president, die daar de gast was van de Nederlanders. Maar alles liep goed en de kleine prinses was heel blij met dp kleine gouden dromedaris, die ze kteeg aangeboden van Pakistans ambassadrice in Neder land, Begum Liaquat Ali Khan. Dr. ir. F. Bakker Schut op gemeentecongres TNOOR een simultaan vertaalsysteem werden de meer dan duizend deel- -L' nemers aan het dertiende internationale gemeentencongres, die in de grote zaal van het Kurhaus gistermiddag de eerste werkvergadering hiel den, in staat gesteld het gesprokene in de Franse, Engelse of Duitse taal te volgen. Prof. mr. P. J. Oud, de president van de internationale bond van steden en gemeenten, hanteerde de voorzittershamer, terwijl verschillende sprekers het woord voerden. Handen-afin Midden-Oosten JN OVEREENKOMSTIGE, zy het niet geheel gelijkluidende nota's hebben dc westeiyke Gote Drie aan Moskou duide lijk gemaakt, dat zy niets voelen voor he> Sowjetrussische voorstel tot een „han den af-polltiek In het Midden-Oosten De Verenigde Staten. Engeland en Frank rijk gaan daarentegen wel akkoord m< het Russische standpunt, dat de problemen in het Midden-Oosten niet met geweld t< ;n oplossing kunnen worden gebracht. >e nota's zyn dinsdac overhandigd isteren is de inhoud ervan bekend ge taakt. De Britse regerin-g stelt, dat de vrede dit gebied allerminst is gediend met e impele verklaring, zoals door de Russen de nota van 17 april werd voorgesteld VOOR 390 DOLLAR UIT EN THUIS Het kan Riusland niet ontgaan zijn, aldus de nota, dat het belangrijkste brandpunt van de gespannen verhoudingen is gf legen in het geschil bussen Israël en d Arabische landen. ..Indien de Sowjetuni werkelijk een doelmatige bydrage wil le veren tot vermindering van de spanning in het Midden-Oosten, laat zy deze dan richten op dit geschil." Tot nu toe is daar volgens de Britse regering niets van ge- Ook de Franse regering beschuldigt Moskou van een „negatieve houding" ten opzichte van de vraagstukken jn het Midden-Oosten. De Russische toespeling op het concentreren van Franse stryd- krachten op Cyprus is van alle grond ont bloot. Frankrijk neemt verder stelling tegen de „onvoorwaardelUke steun", die de Russen aan Nasser gegeven hebben, de anti-Israëlische houding van de Sowjets n de Veiligheidsraad en de Russische wa penleveranties aan Egypte en andere Arabische landen. De Verenigde Staten zijn van mening, dat de „bedreigingen en het ondergronds gewroet van de Sowjetunie" de staten van het Midden-Oosten er terecht toe hebben bewogen, overeenkomsten te sluiten ter •aarborging van hun gemeenschappelijke In april van het volgend jaar zal de „American Banner Lines Inc." met het nieuwe luxueuze s.s. Atlantic een directe passagiers- en vrachtverbinding openen tussen New York en Amsterdam. Tot nu toe was er geen enkele directe verbinding tussen deze twee steden, noch van een Nederlandse, noch van een Amerikaanse maaatschappy. De heer Arnold Bernstein, directeur van deze Amerikaanse scheepvaartmaat schappij deelde mee, dat naar zijn ver wachting vooral Amerikaanse toeristen van de nieuwe lijn gebruik zullen maken. De Atlantic, die by na gereed is. heeft een inhoud van 18.000 ton en zal de over- tooht in zeven dagen afleggen. Van de 900 passagiers zullen er 860 in de toeristen klasse voor een prijs van 390 dollar de reis heen en terug kunnen maken. Deze soheepvaartdirecteur, die zich in de jaren voor de oorlog zyn Duitse maat schappij, Red Star. door Hitier ontnomen zag. wil nog twee andere schepen voor zyn nieuwe maatschappy laten bouwen. Hij verwacht namelijk, dat veel meer Amerikanen de naar verhouding goedkope toch naar Amsterdam zullen willen ma ken. dan de Atlantic zal kunnen over brengen. Mr. W. O. Hart, de secretaris van de London County Council, belichtte het Engelse standpunt ten aanzien van de stadsuitbreiding. Hij achtte het wenselijk dat de uitbreiding niet te ver wordt door gevoerd. Voor iedere stad afzonderiyk moet daarom een uitbreidingslimiet wor den gesteld. De euvelen, aldus mr. Hart. worden de stad ingebracht met de bouw van voorsteden. Een gordel van groen rond de steden, die als een grens voor de uitbreiding zou moeten gelden zag hy als een positieve oplossing. Een pionier op het gebied der stads uitbreiding, de Amerikaan prof. Lewis Mumford, betoogde op deze eerste werk vergadering dat men tot een fundamentele verandering in de stedenbouw zal moeten komen, waarbij naar een meer open lan delijk patroon zal moeten worden ge streefd. Dr. ir. F. Bakker Schot, hoofddirecteur van de gemecnteiyke dienst van de weder, opbouw en stadsontwikkeling van 's-Gra- venhage. gaf in deze vergadering zyn rap port over de problemen van de groei der steden, algemeen beschouwd en in hun ge volgen voor de ontwikkeling op het platte land. zyn conclusies ten aanzien van dit pro- I De motivering en detaillering de stedebouwkundige maatregelen voor grote steden in ontwikkelde minder ontwikkelde landen loopt sterk uiteen. De conclusies inzake de hoofdzaken in de te voeren politiek blijven voor beide dezelfde. O De stedebouwkundige fouten die men in de 19e eeuw maakte by do industrialisatie en urbanisatie dient men bij de industrialisatie thans nog onderontwikkelde landen niet te herhalen, o In veruit de meeste landen dient men meer aandacht te schenken aan de ruimtelijke ordening op nationaal en regionaal niveau. Dit ook met het oog op de zgn. tweede industriële revolutie. A Het verdient aanbeveling groei van een stad, als een bepaald Inwonertal (b.v. 500.000) bereikt af te remmen. Men zou dit kunnen bereiken door de stichting satellietsteden naast de moederstad. Aan indirecte maatregelen, die geen dwang met betrekking tot de be stemming inhouden, dient de keur te worden gegeven bij de be perking van de groei van de moe derstad en de bevordering van de ontwikkeling van de satellietstad. (L In alle landen kan de decentralisa- tie der bevolking worden bevorderd door industrialisering in regionale centra op het platteland. r~ Op Huis ten Bosch ontving H.M. de Koningin gistermiddag een deputatie van de deelnemers aan het internationale gemeen tencongres. De deputatie stond onder leiding van prof. m J. Oud. H In veel landen zijn de wettelijke regelingen om de ontwikkeling van de grote stad buiten haar edgen grondgebied in goede banen te lel den nog onvoldoende, deels doordat deze regelingen niet voldoende waarborgen geven voor een geco ördineerde planning van de gehele agglomeratie, deels omdat de be- stuursverhoudingen dit niet mogeiyic maken en deels omdat de controle op de naleving van de plannen niet voldoende verzekerd is g Uit kostenoogpunt bestaan geen gro te verschillen tussen de steeds voort gaande uitbreiding van een grote stad enerzyds en het opvangen van een kleiner of groter deel van de groei van een grote stadsagglomera tie In satellietsteden anderzyda. 9 Voor een geordende stadsuitbreiding is een doelgerichte grondpolitiek: onteigeningsmogelijkheden; tijdige grondaankoop door overheid; terug- vloeidng van de meerwaarde, die (ZIE VERVOLG PAGINA 11) Twee doden en een zwaargewonde zyn er te betreuren by een ernstig verkeers ongeluk te Maastricht. Daar reed gister middag een auto van een transportbedrijf uit Sittard tegen een met houten balken geladen stilstaande vrachtauto van een transportbedrijf te Hulsbergen. De be stuurder van de stilstaande wagen werd op slag gedood. Het was de 39-jarige A. v. d. Broeok uit Hulsbergen. In de vracht wagen die de botsing veroorzaakte, zaten drie personen beklemd, van wie de vrachtwagenondernemer Th. Ruers uit Sittard ongedeerd bleef, maar zijn mede passagiers. de 50-jarige J. Kuix en het 4-jarige kindje M. Ruers, dat op schoot Jat, zwaar gewond werden. Tijdens het overbrengen naar het ziekenhuis over leed de kleine. In de geparkeerde wagen, zaten nog vier kinderen dn de kabine. De zware balken die by de botsing naar voren gle den en pal over de kinderkopjes schoten, verwondden slechts twee kinderen licht. De Groene Draeck blijkt een bijzonder mooi jacht te zijn geworden. Gisteren maakte het schip, geschenk van het Nederlandse volk aan prinses Beatrix, een proefvaart, die geheel naar wens verliep. Gevolg Europese nuirkt Kosten levensonderhoud twee procent hoger Dr. Paul Rijkens, adviserend lid v de raad van bestuur van de Unilever mening, dat het neerhalen van tariefmuren in het kader van de Euro pese markt en de vrijhandelszone Nederland tot gevolg zal hebben dat de kosten van levensonderhoud iets omhoog zullen gaan, nl. 2 pet. Deze stijging kan echter gemakkeiyk gecompenseerd wor den door de verhoging der produktie. waartoe de gemeenschappelijke markt zal leiden. De heer Rijkens sprak gistermiddag /er deze dingen voor leden van de American Business men's club in Den Haag. Verkeersexamen als bijkomende straf De kantonrechter te Eindhoven legde gisteren conform de eis van de officier Justitie, een 19-jarige automobilist Waalre en een 32-jarige bromfietser uit Eindhoven o.m. de verplichting op vóór 1 augustus bij de gemeentepolitie te Eindhoven een examen af te leggen in kennis der verkeersregels. De verplichting verkeersexamen af te leggen, was voor beiden een der voor waarden verbonden aan de voorwaarde- lijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met de proef- het weer in europa li! Frankfor MUnchen lürlch ifll fsl: WEERBERICHT Zonnig weer De Bilt verwacht tot mor genavond Zonnig weer met iets hogere temperaturen dan vandaag en een matige tot krachtige noordoostelijke wind. (Opge maakt om 11.15 uur). VRIJDAG 14 JUNI HOOGWATER SCHEVENINGEN Vrijdag 14 juni: 4.15 v.m. en 16.42 n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1