w Spoorwegen legden in 55 milioen km af '56 op; Houten personen wagons zijn thans alle vervangen Juffrouw Holland met bril gekozen WÈG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN DOLCIN DOLCIN Chefarine „4' Vrijkomende woning kwam maar niet leeg Politieke plannenmakers Fokker bouwt mee aan een nieuwe jager Zwitser componeerde koorwerk over bevrijding van Holland 19," WOENSDAG 12 JUNI 1957 Winst enigszins teruggelopen DE PASSAGIERSTREINEN van de Nederlandse Spoorwegen hebben in 1956 meer dan vijfenvijftig miljoen kilometer afgelegd, waarbij rij 189 miljoen reizigers vervoerden over een afstand van meer dan zeven en een half miljard reizigerskilometer. Hierbij kwam één reiziger door een ongeluk om het leven en één door eigen sehuld. De houten wagens zijn verdwenen. Nederland is het eerste land in West-Europa dat alleen stalen personenwagons gebruikt, aldus het jaarverslag van de Spoorwegen. Het aantal stoomlocomotieven ver minderde van 256 tot 118, de stoom- tractie daalde in het passagiersver voer tot 0,7 procent in het reizigers- en 2 procent in het goederenvervoer. Het personeel verminderde van 34.667 tot 33.521. De winst was 10,3 miljoen tegen 10,6 min. in 1955. Hiervan wordt 9 min. bestemd voor 3 pet dividend en 1,35 min. gaat naar nieuwe rekening. De totale opbrengsten daarentegen ste gen 33.3 min tot 488,2 min, de kosten namen sterker toe met 33,6 min tot 477,9 min. De opbrengsten van het reizigersvervoer namen 14,4 min toe, van het goederenvervoer 13,5 min. De exploitatiekosten waren 398,1 (v.j. 371,1) min, de afschrijvingen 73,3 (67,3) min. Voor afschaffing van gelijkvloerse krui singen is ƒ4 (4) min uitgetrokken. Hoewel de tariefsverhoging van 1955 ln 1956 ten volle doorwerkte en het vervoer in bescheiden mate steeg, ter wijl het bedrijf krachtig werd gemoder niseerd en gerationaliseerd, waarvoör 60,8 min aan onderhandse leningen werd opgenomen, was het resultaat iets lager en niet in overeenstemming met de omvang van het geïnvesteerde kapitaal Diit is een gevolg van de stijging van lo- Uitbreidingen Het net werd van 3178 tot 3219 km uit gebreid, het geëlektrificeerde net van 1341 tot 1411 km met de lijnen Eind- Terstond verlichting door Ontelbare mannen en vrou- :n, jarenlang door de reu- matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen oude ai t herw dank zij de DOLCIN tablet Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek. spit en zenuwaandoeningen grt|p dan in' Begin nog vandaag met DOLCIN. het nieuwe uit Amerika komende prepa- erstond en beslist verlichting ;eft bi] Pi|n< Zonder voorschrift bi) Uw apotheker of drogist verkrijgbaar Flacons van 100 tabletten f4.15 - kuur- "X 'flacons van 500 tabletten hoven-Venlo en Gouda-Alphen a.d. Rijn. Stations zjjn gebouwd en verbeterd. Oud materieel Is vervangen door nieuw. Aan geschaft zijn 129 locomotieven. 39 rijtui gen, 7 tweerytuig- en 31 vlerrytuigstel- len. 1122 gesloten en 11 open goederen wagens. Het aantal beschikbare goederen wagens daalde 194. Het aantal zitplaatsen steeg 6712 tot 106.191. De exploitatie van de Trans-Europ- express is begonnen, waarvoor tezamen met Zwitserland vijf snelle uiterst com fortabele dieseltreinen worden gebouwd. Het Office de Recherches et d'Essays te Utrecht heeft zes prototypen ontworpen voor goederenmaterieel met kortere le vensduur en lagere onderhoudskosten. Het geat voort met de standaardisering van diesel-elektrische locomotieven Het aantal verzonden beladen koelwagens in internationaal verkeer steeg 6 pet. Inter trigo bestelde 380 koelwagens. Terwijl het aantal reizen met 2,4 pet toenam tot 189 miljoen, daalde het aan deel van de eerste klasse daarin van 9.3 tot 9 pet. Bij de aangesloten tram- en autobus- diensten steeg het reizigers vervoer met 8.5 pet tot 178 min. De ontvangsten namen toe tot 61,5 (v.j. 56,7) min. Het goederenvervoer steeg van 25,6 min tot 26,5 min ton en van 3440 min tot 3562 min ton/kilometer. Het binnenlands vervoer nam toe van 16,9 min tot 17,3 min ton, het buitenlandse van 8.7 min tot 9,2 min ton. waarvan 3,42 (v.j. 3,06) min ton over de zuidgrens en 2,04 (1,78) min ton over de oostgrens. Terwijl de reizigerstreinen 55,2 min. km aflegden, reden de goede rentreinen 17,5 min. km. Door de aanleg van vrije kruisin gen verdwenen 16 openbare en 13 particuliere overwegen. 4 beroemde geneesmiddelen in i tablet doen wonderen! (Van een onzer verslaggeefsters) iPEENS WAS ER rondom Dodo Parridon een heel druk gedoe van otografen en journalisten, van feliciterende en zoenende mensenvan bloemen en cadeaus. „Hoe oud bent u, wat doet u, waar woont u, draagt u allang een brilal die vragen buitelden over haar heen. Ze was enige ogenblikken tevoren uitgeroepen tot „Miss Holland in eye-glasses", oftewel „Juffrouw Holland met bril" en dan gebeuren zulke dingen: dat je van het ene moment in het andere, van telexiste op een Rotterdams handels kantoor tot een soort beroemdheid geproclameerd wordt Het was allemaal vanwege het Inter nationale opticienscongres, dat deze week in ons land gehouden wordt. Met die „schoonheidswedstryd". die door een Amerikaanse firma was georganiseerd, wilde men bewyzen dat een vrouw met bril even aardig en vaak nog aardiger uitziet dan? een vrouw zonderals die vrouw er maar voor zorgt dat ze een montuur kiest dat by haar type past. De jury die achter de groene tafel in Krasnapolsky in Amsterdam zat. lief zich dan ook echt niet verblinden door mooie jurkjes of fraaie figuren. Geen mannequins met haar bevallige loop, geen zwierige cocktaildresses en zelfs geen „echte" japon van De Given- chy konden het bolwerken tegen de da mes Parridon, Van Leuven en Vink, die in- een keurig mantelpakje waren ge komen en er best voor wilden uitkomen dat ze het allemaal wel griezelig, maar toch ook erg leuk vonden. Het Rotterdamse meisje kreeg behal ve 200 ook nog drie brilgarnituren en de tweede en derde prijswinnaressen bei den uit Amsterdam, mochten honderd gulden mee near huis nemen en een Amerikaans montuur. De zeven troost prijzen bestonden uit vijftig gulden en een zelfde brilgarnituur. Dodo Parridon werd door een Ameri kaanse mijnheer omhangen met een lint waarop de historische woorden „Miss PROFITEURS VAN DE WONINGNOOD Gemene zwendel brengt echtpaar voor Amsterdamse rechtbank „Een en al zwendel en een allerge meenst optreden tegenover woningzoe kenden", zo sprak de president van de Amsterdamse rechtbank gistermiddag tegen de 32-jarige oneervol uit de belas tingdienst ontslagen ambtenaar J. v. d. W„ nu zonder beroep en zyn 39-Jarlge gedetineerde echtgenote, werkster van beroep, uit de hoofdstad Het echtpaar bood per advertentie een ..vrijkomende woning'' aan. Deze woning bewoonde het echter zelf en het was ook niet van plan die te verlaten. Uit de 300 brieven die binnenkwamen schifte het tweetal de kandidaten, die dan verna men, dat ze een jaar huur ad 600 gulden vooruit moesten betalen. Een verloofd stelletje betaalde een half jaar 350 gulden vooruit en kreeg daar- HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! voor een contract. „Er kan niets van ko men. maar er is wel ergens een huis be schikbaar". dat kregen deze twee kort voor hun huwelijksdag te horen. Voor de toegezegde tweede woning moest ech ter eerst 200 gulden worden betaald voor de inrichting van een keuken. bedrog die hoek spel >ofd paar t paar trouwde op de dag zouden worden betrokken, marechaussee, keerde op zijn „trieste trouwdag" naar de kazerne terug en zyn vrouw naar haar ouders. De verdachten hadden nog de brutali teit hef jonge paar later te ontvangen en een huwelijksgeschenk, een handdoeken- rekje. aan te bieden. De derde gegadigde had zelf een advertentie geplaatst, waar op mevrouw Van der W. had geschreven. Dit paar zou de woonhuimte per 15 april betrekken. Tevoren had de man nog gunstig luidende Informaties by de vori ge bewoners ingewonnen. De verdachten hadden totaal 6000 gulden sohuld en ge bruikten de op deze manier ontvangei gelden ter aflossing. Tegen de vrouw, naar zijn mening de dominerende figuur, eiste de officier terzake van oplichting in vereniging, 1 jaar met aftrek en tegen de man, die in tegenstelling tot zijn vrouw een' blanco strafblad heeft, een jaar. waarvan zes maanden voorwaar delijk. Holland in eye-glasses", w<ant het was per slot een Amerikaanse stunt en dan moet het in het Engels. Intussen kreeg Dodo bloemen in haar armen en een krans op haar hoofd en ze werd vanwege het plaatje omhelsd, omdat dal er ook zo bij hoort. Ze zei dat ze éénentwintig was. vanaf haar twaalfde jaar een bril droeg en dat ze deze bril, die haar dus de eerste prys had bezorgd, drie maanden had. Het was een bril met een blauw montuur, dat goed paste bij haar blauwe pakje. De drie hoofdpryswinnaressen mogen vanavond in hel Kurhaus ln Schevenin- gen een modc-annex brlllenshow feeste lijk luister bijzetten. TNE VELE problemen, die de hedendaag- se wereldpolitiek beheersen, geven de politieke plannenmakers stof te om hun denkbeelden te lanceren. H als bij een zieke, die iedereen zijn huis middeltje wil aanbevelen. Zou de patiënt ze alle gebruiken, dan kan het h alleen maar schaden. Zo is het ook r de plannen, die dikwijls onvoorbereid zonder de consequenties te overzien de openbaarheid worden gestuurd. De Amerikaanse senator Knowland heeft hiervan weer een staaltje gegeven Hij zou wel eventjes Kroesjtsjef van ant woord dienen na diens geslaagde optre den voor de Amerikaanse televisie er kwam aandragen met de gedachte Noor wegen te neutraliseren in ruil voor d« Hongaarse „vrijheid" en Griekenland ter- wille van Polen. Dat senator Knowland reeds nu begint met een poging stemmen tot zich te trek ken met het oog op de volgende presi- dents verkiezingen is I Verklaarde 2ijn goed recht> maar uitzicht dat hij daartoe publi- clteltspogingen doet, die een sensatiefilmster misschien kan toepassen, ls onverantwoordelijk. De Noorse regering heeft de enige houding aangenomen die haar paste, nl. een abso luut stilzwygen. De Noorse bladen daar entegen en ook dat ls hun goed recht, hebben de senator te verstaan gegeven, dat hij ver buiten zijn-boekje is gegaan. Knowland heeft echter één ding bereikt. Hij heeft duideiyk gedemonstreerd hoe hy volmaakt gespeend is van elk begrip van volkenrecht en bovendien, dat hij de kaart van Europa nauwelijks kent appel is. die men uit een volgeladen mand rustig kan wegnemen. Maar de ruil GriekenlandPolen toont aan, dat hy zelfs niet weet. dat hy in dat geval ook Turkije zou opofferen. Immers tussen Griekenland en de Russische grens ligt Turkye, dat tegelijk met Griekenland tot de N.A.V.O. werd toegelaten. Het is sindsdien een waardevolle partner ge worden. Zou Griekenland als N.A.V.O.- lid uitgeschakeld worden, dan kan men van Turkije nauwelijks verwachten, dat het als stootblok zijn toch al moeilijke positie kan handhaven, temeer daar het door het Pact van Bagdad het Russische misnoegen al evenzeer heeft opgewekt. Senator Knowland heeft waarschijnlijk dit alles niet overdacht. Zijn sensatielust is groter geweest dan zijn begrip voor de realiteit. Nu zou men het zwijgen kunnen doen over het „voorstel Knowland", ware het niet, dat dergelijke onbekookte uit latingen een gevaar zijn voor de goede verstandhouding tussen bondgenoten, wier belangen wel in de hoofdzaken, maar niet in de details congruent zqn. TEDERE volksvertegenwoordiger, rege ringsparty of oppositie, heeft de plicht naar zyn geweten het landsbelang en de belangen van dc internationale gemeen schap, waarvan z'yn land deel uitmaakt, te dienen. Slechts van de communisten, wier heren en meesters in Moskou zete len, kan dit moeiiyk verwacht worden. Het ls daarom bedenkelqk wanneer ter- wille van een „stunt" een Amerikaans senator dergelijke uitlatingen als senator Knowland heeft gedaan, lanceert. Het enige nut dat zyn optreden wellicht kan hebben Is, dat andere politieke plannen makers eruit leren in het vervolg iets beter na te denken alvorens hun wilde ideeën de wereld ln tc zenden. Dr. Mansholt opent landbouwexpositie Minister Mandholt zal dinsdag 25 juni de nationale landbouwexpositie te Utrecht officieel openen Deze tentoonstelling is bedoeld als het begin van een om de twee jaar terugkerende presentatie van de Nederlandse landbouw als primaire produktie-tak. Het karakter van de ex positie is drieledig: een commerciële beurs voor het landbouwzakenleven, de voor lichtende en demonstratieve objecten en de attractieve elementen. Zij verschilt hier in dus van de agrarische jaarbeurs, die alleen een commercieel karakter droeg. Er wordt gebruik gemaakt van de aanwe zige jaarbeureaceommodatie. Een belangrijk deel van de tentoonstel ling vormt de afdeling levende have, waaronder begrepen wordt een Neder landse collectie koeien, paarden, varkens, schapen en geiten. Deze dieren zullen in de runderhal op het veemarktterrein alle dagen van de show, die tot en met zater dag 29 juni duurt, te pronk staan Vaderdag was het voor mij al 2 maanden geleden Hoe dat kan? Wel. ik kreeg op m'n verjaardag de Vaderdagwens van alle mannen vervuld: „De nieuwe Braun Combi met tondeuse". Dat is n'u werkelijk een volmaakt droogscheerapparaat. Dank zij het befaamde scheerblad (gepatenteerd, flinterdun)| scheertl de Braun veel sneller en gladder. En de vernuftige precisie-tondeuse neemt bovendien de lange haren, die vrijwel met geen ander apparaat te vangen zijn, in een tel weg. Verwen Uw man als man - maak hem blij als vader. Geef hem het meest complete scheerapparaat ter wereld. tui f59.75 comb scheer» 3X sneller en metijUU schoon Ook Fokker Is betrokken by de ont wikkeling en de bouw van een nieuwe Navo-onderscheppingsjager. Dit nieuws Is afkomstig van de luitenant-kolonel J. C. Avenard, lid van de speciale commis sie ter bevordering van de ontwikkeling van de Franse luchtmacht, die hier de Ilay bezocht. Op het ogenblik worden, aldus de Fransman. besprekingen op regerings niveau gevoerd tussen enkele Westeuro- pese landen met de bedoeling na diep gaande technische studie een onderschep pingsjager voor het gebruik in Navo-ver- band. te kiezen. Van een definitieve keuze ls nog geen sprake, maar er be staat bU de betrokkenen grote belang stelling voor de Trident II en de Mi- rage III. De Sud-aviatlon in Frankrijk, de S.A. B.C.A. tn België, de Koninklijke Neder landse vliegtuigenfabriek Fokker, en een Westduitee fabriek hebben contact met elkaar gezocht teneinde. Indien de keuze op de Trident II mocht vallen, deze Ja ger uit economische en praktische over wegingen. gezamenlijk te bouwen. Elke fabriek zou dan een aantal onderdelen In serie bouwen, waarna de Trident II In Frankrijk wordt geassembleerd. Indien de keuse op de Mirage III valt, welke Jager door de fabriek Marcel Das sault wordt gebouwd, zal men waarschyn- UJk dezelfde weg volgen. Welke fabrie ken in dat geval zullen worden inge schakeld. is nog niet bekend. Een opgeluchte kapitein Alan Villiers kon gistermiddag telegraferen, dat de wind weer was opgestoken en de May flower II na een bladstille nacht haar weg Amerika kon vervolgen. Vanmiddag ongeveer half vier verwachtte hij Princetown binnen te varen, een haven twintig mijl van Plymouth, de eindbe stemming van de Mayflower. Wereldmuziekfeest in Zürich TTET IS WAARSCHIJNLIJK nog niet tot alle koorbesturen en koor- dirigenten in ons land doorgedrongen, dat de zo tragisch om het leven gekomen Zwitserse componist Robert Oboussier (in 1900 in Antwerpen geboren) een koorwerk van ongeveer 25 minuten heeft ge schreven ter herdenking van de bevrijding van Nederland in 1945. Obous sier heeft vele vrienden in ons land en de nationaal-socialistische terreur hier van 19401945 heeft hem in het vrije Zwitserland veel leed gedaan. Ter herdenking van het feest der bevrijding schreef hij in 1946/1947 zijn Psalmen voor sopraan, tenor, gemengd koor en orkest, van welk werk in 1949 door de Nordwestdeutschen Rundfunk in Keulen de première werd gegeven. Niet in Nederland dus, maar in Duitsland had de eerste uit voering plaats van een werk, dat juist daar niet thuis hoort. Althans niet naar de reden van ontstaan. Voorzover ik weet is dit koorwerk tot heden aan de aandacht van onze koor dirigenten ontgaan, alhoewel ze toch allen op de hoogte dienen te zijn van wat er op hun gebied wordt geschreven. Dat kan dus geen excuus zijn. En overigens, het nog goed te maken, want de muziek n Oboussier is beslist geen modever schijnsel. Ze is zo hecht en gedegen, dat ze zowel aan gisteren en vandaag als aan morgen gebonden is. Het werk bevat de Psalmen 130 („Aus der Tiefe rufe ich, Herr, zu dir"), 121 („Ich hebe meine Augen auf zu den Bergen") en 126 („Wenn der Herr die Gefangenen Zions erlösen Juist in deze volgorde is het werk zo zinvol géworden. Van het gebed om uit redding via het vertrouwen in de Herder Israëls naar de verlossing met het „De Heer heeft grote dingen aan ons ge daan". En zo heeft 0>>ussier ook elk van deze (onberijmde) Psalmen een eigen karakter gegeven, zonder echter het koor werk als geheel te verbrokkelen. Integen deel, het is een gesloten eenheid ge worden en de drie afzonderlijke delen kan men zich noch thematisch noch har monisch afzonderlijk denken. Het is hier niet de plaats in dit verband het werk volledig te analyseren. Voldoende is op te merken, dat Oboussier zich van een mo derne, maar voor ieder begrijpbare muziektaal heeft bediend, die èn de door zichtigheid van de polyfonie kent (Ps. 130: „Und er wird Israel erlösen") èn de Tot lt is het zo l ENERGIE IN HET LICHAAM 1. Robert Oboussier Psalmen homofone suggestieve zeggingskracht va een Honegger (Ps. 126. begin). En hoe zeldzaam melodisch schoon is niet het pastorale begin van Ps 121 met de hobo- cantilene. Werkelijk, hier Kgt een taak voor onze koren, een taak die niet heel erg eenvtfüdig is, maar toch wel te voeren onder bekwame leiding en i goede solisten: een sterke hoge sopr; en een dito tenor Het werk is uitgege- bij BSrcnrelter-Verlag in Basel. Tijden® het Wereldmuziekfeest in rich werden deze Psalmen bekwaam uit gevoerd o.l.v. Niklaus Asschbacher door het Zürcher Kammerchor (versterkt), het Tonhalle-Orkest. de sopraan Margherita Perras en de tenor Herbert Handt. Meer Zwitserse muziek CiP DIT jaarlijkse feest der moderne muziek werd dit jaar zelfs een gehele Zwitserse avond aangeboden. En wat daar werd uitgevoerd kan misschien niet wereldschokkend genoemd worden, in ieder geval wel de moeite van het uit voeren waard. Zelfs het werk „Amores" voor tenor, trompet, slagwerk en strijk- orkest van de 36-Jarlge Franz Tischhau- ser. Hij heeft weliswaar èn in de tekst (gedichten van Catullis aan Lesbla) èn ln de muziek (afgebeten ritmen) nogal aan Carl Orff gedacht en ls in dit opzicht niet helemaal uit een goede amusements muziek gekomen, maar het ls muziek ge bleven, fantastisch goed gezongen door de tenor Herbert Handt. hoger plan staat de in 1955 over leden Willy Burkhard met zUn Vioolconcert Op. 69 uit 1944. een werk dat treft door melodieuze gezangrijkheid ritmische levendigheid. Zulke muziek i slechts ontstaan bij een aristocra tische geest als Burkhard. Jacq. Wildberger (geb. 1922) heeft mek zijn „Tre Mutazioni per Orchestra da Camera een heel geestig ritmisch klank beeld gegeven, waarin ik vooralsnog geen geordende muzikale gedachte kon ont dekken en waarvan de klankeffecten me deden denken aan de aan- en uitflitsende lichtreclames in een grote stad Maar dan wel in een zeer gecompliceerd ritme. tantin Regamey (geb. ln Kief) schreef „Etudes" voor so praan en orkest, waarbij de stem vol komen instrumentaal gedacht is. De Oos terse tekst (die op zichzelf volkomen on belangrijk is) wordt zuiver fonetisch ge bruikt. waar de stem dus bepaalde kleu ren krijgt. Regamey. die in Lausanne en Freiburg professor in de filologie is. heeft hier dus zijn beide talenten kunnen tonen 2. Constat! tin Regamey Etudes en tevens bewezen de tiwaalftoontechniek zodanig te beheersen, dat deze volstrekt muzikaal en dus niet wiskundig ge bruikt wordt. Van de sopraan wordt veel geëist en de jonge zangeres Annemarie Jung heeft de opdracht technisch volmaakt en muzikaal stralend volbracht. Een talent waarop men zal moeten letten. Natuurlijk was ook de in Holland zo bekende Frank Martin (geb. 1890) met een werk vertegenwoordigd en wel met zijn in 1956 gecomponeerde „Etudes pour orchestre cordes". Het is eigenlijk niet nodig nog veel te zeggen over deze werkeiyk grote figuur, die al door zijn scenische cantate „Le Vin herbé", zijn cantate „In Terra Pax", zijn oratorium „Golgatha" en zijn Rilke-cyclus „Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke" een wereldfaam heeft gekregen. Ook de hier gespeelde Orkest-etudes zijn zulke brokken gave. geïnspireerde, tonaal- gedachte en teehnisch-beheerste muziek, dat men bij een eventuele wanhoop in de moderne muziek altijd even te luisteren kan gaan by Martin. Eén naam wil ik alhoewel het werk op een ander concert ging hier toch nog noemen en wel die van de Zwitser Wladimlr Vogel (geb 1896 ln Moskou), wdiens „Gotthard-Kantate" (op tekst van Hölderlln) uit 1956 voor het eerst werd uitgevoerd door de bariton Heinz Rehfuss de strijkers van het Radio-orkest van Beromünster o.l.v. Ernest Bour. De com ponist heeft hier met vrij eenvoudige tddelen een suggestieve verklanking eten te bereiken, nergens schokkend of uitschietend, doch steeds in een zuivere muzikale sfeer. En deze cantate dan nog wel gezongen door een prachtige bariton als Heinz Rehfuss. ln ons land bekend door zijn grammofoonplaten en zyn Christus-vertolking In de Matth. Passion van Bach. Zo door elkaar genomen kan men zeggen dat er in Zwitserland niet alleen voldoende maar ook zeer goed scheppend talent aanwezig is. Het goed zijn als er in Nederland in het algemeen eens wat meer aan dacht aan dat talent werd geschon ken. CORN. BASOSKI.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5