„Ik bedank voor de kerk" l '1 Jaarlijkse kerkdag op liet Chateau te Paron Boek Ned. Zondagsschoolvereniging voor de 91ste keer bijeen SNELPON lijmt koppensneller blijven neutraal ii»™i T Geweigerd Puzzel mee 2 Drieërlei motief ad. schrijft ds. vangt weieen» een brief waarin iemand zyn lidmaalsrhap van de kerk opzegt. Waarschynlijk zal men zich dan weieens afvragen of men dit zonder meer zal aanvaarden, of dat er nog eens een gesprek zal plaats moeten vinden. Beslissend daarvoor is de vraag: Wat was het mo tief? Zonder te willen beweren, daarmee aan allen recht te doen, vil ik toch drie categorieën onder- De principiëlen vankelijke liefde voor hun kerk merkten ze. dat er wat in ze ver anderde. Misschien werd hun hoog gestemde verwachting niet ver vuld. Ze voelden zich gekwetst door de wijze waardoor, in hun ogen, het richtingsvraagstuk al of niet werd opgelost, of door een, huns inziens, gebrek aan sociaal besef of onderlinge gemeenschaps- Of misschien gingen hun ogen open voor een nieuwe wereld, waarvan zij het heil gingen ver wachten, en die ze niet in de kerk gerealiseerd vonden. In ieder ge val ging hun 't bedanken niet ge makkelijk af; tobden zij met de vraag of het niet verraderlijk was, een eens gegeven belofte voor ,.God en Zijn gemeente" terug te nemen. Maar ze meenden het niet anders te kunnen doen. Natuurlijk ben ik het niet eens met ze, en toch heb ik ergens in mijn hart een zwak voor deze lieden. Ze le ven tenminste. Ze worstelen met de waarheidsvraag. In hun hart leeft een diep verlangen naar roe ping en heil. Ook nè hun bedan- i mag ik graag een gesprek De uit geblust en delaar vertelt dat hij zijn rekening niet betaald kreeg, omdat de fa milie eerst naar Zwitserland moest; als een ander me dan zegt, dat een kennis hem 200 vroeg, omdat hij zijn afbetaling op de televisie niet kon volhouden; als dan stééds weer dergelijke opr merkingen gehoord worden, dan wordt het je wel eens angstig te moede. Want door dit alles ontstaat er in talloze gezinnen groot geldge brek, juist door de welvaart: de nieuwe armoede, die dwars door alle lagen van onze bevolking aan te wijzen is! En waar blijkbaar de bede,,En leidt ons niet in ver zoeking" wel heel sterk op van toepassing is. Ze betekent een nieuw soort slavernij, die totaal beslag legt op zijn slachtoffers door de nooit ophoudende vraag: „Hoe kan ik me op de rand van de afgrond in evenwicht houden?" Voor andere gedachten is dan geen plaats meer. En het gevolg? „Natuurlijk" bedanken zij voor de kerk. Niét omdat het de kerk is; ze vinden die best sympathiek, en ze willen er ook wel wat voor geven... als. ze eens wat geld over hebben. Maar die is toch veel te duur? „U moest eens weten, meneer, hoe veel we wekelijks niet moeten (af) betalen!" Deze nieuwe armen zijn arm, Inderdaad. Maar niet alleen naar geld. Maar meer nog in hun ziel. Want ze kunnen geen weerstand bieden, ze missen alle zelftucht. Van de boeren heb ik geleerd, dat het altijd een gevaarlijk mo ment is wanneer de koeien vanuit de stal zomaar in al te mals gras worden gebracht. De goede bees ten eten er zó gulzig van, dat ze ziek dreigen te worden, en er vaak aan sterven Dit soort (geestelijke) dood m ik waarachtig mijn mede- Een beetje zelf tucht, broeders, ncH U wel hadden zich destijds wel laten aannemen, maar 't geloof zei ze eigenlijk niets. Niets zegt ze eigenlijk iets, behalve.... hun burgerlijke eer: „Dan zijn er onder de kerkgangers wel die veel slechter leven dan ik!" Ze wensen door alles en iedereen met rust te worden gelaten, en eisen slechts op tijd hun natje en droogje. Welnu: mogen zij rusten in vre de. De nieuwe armen TTIER wat langer over, daar het 11 een griezelig groeiende groep is. Ze bedanken wegens geldge brek. Niet dat ze objectief arm jn. Ze hebben het beter dan bij het begin van hun huwelijk ooit hadden durven hopen, of dan hun ouders het ooit gehad hebben. (Welke kerkvoogdij zal weigeren rekening te houden met speciale financiële moeilijkheden?) Maar de geest des tijds heeft ze te pak ken: er liggen, bij de huidige welvaart, nooit vermoede kansen (al of niet op afbetaling». Een buitenlandse reis? Nu „voor ieder een", soms nog met een tus- sentripje gedurende de Paasdagen naar Parijs. Een motorvoertuig? Nooit van gedroomd. Maar nu kunnen ze brommen of sleeën, ook al is het voor het werk geenszins nodig. Luxe etalages van zaken, vroeger voor select publiek? Ga d'r maar gerust naar binnen; je hebt toch óók geld op zak? Waar om zouden wij nou geen roombo ter mogen eten? Gulzig wordt, letterlijk en figuurlijk, gegeten en geslokt. Je zou wel gek zijn wan neer je achter bleef! Om misverstand te voorkomen: ivie zou er over durven treuren, dat welvaartskansen breed ver spreid liggen? Wie zou aan ande- i genot mogen ontzeggen, wan- tr hij daar zelf zo gevoelig voor is? Maar. als dan een brandstofhan- zenuwpijn spit of spierpijn "AKKERTJES" helpen direct De entingen tegen kinderverlamming Zuid-Holland is al doende mei de organisatie van de entingen tegen po liomyelitis (kinderverlamming). Op verzoek van de hoofdinspectie zal de stichting federatieve commissie voor de kinderhygiëne, waarin samenwer ken de provinciale kruisverenigingen en de specifieke organisaties voor de kinderhygiëne. welke in enkele steden bestaan, de nodige regelingen treffen, behalve in Rotterdam en Den Haag. Hier treedt het gemeentebestuur als organisator op. Tussen deze beide laatste gemeenten en de federatieve commissie zal echter over deze aan gelegenheid regelmatig onderling over leg plaats hebben. inlnk te Noordvvijk. (Van een onzer verslaggevers) Deze week hebben op het Chateau te Paron in Frankrijk de Neder landse Gereformeerden in dat land wederom hun jaarlijkse kerkdag gehouden en ook ditmaal waren van heinde en ver uit dit wijde land zeer velen opgekomen om in de ware Pinkstergeest deze dag met elkaar te beleven. De leiding berustte ook nu bij dr. N. J. Hommes, de grote ambassadeur van „de vrienden van Paron", bij ds. H. J. Winter en bij ds. F. J. Jonkhof. Vergelijkingen treffende met de pers- situatie zoals deze zich in Frankrijk heeft ontwikkeld, heeft op deze kerkdag dr. E. Diemer, de hoofdredacteur van onze krant, enige gedachten ontwikkeld met betrekking tot de christelijke dag bladpers. Uit ging hij van de veronderstelling, dat men in Frankrijk, waar men immers het bezit van een eigen christelijke dag bladpers niet kent, de waarde van zulk een pers vermoedelijk nog hoger zou willen stellen dan in Nederland, een land waarin men aan vele goede zaken lang zamerhand gewend begint te raken. Voor de christen-journalist zag dr. Diemer ook en juist in de nieuwere ontwikkelingen in de journalistiek tal van mogelijkheden en kansen om vanuit zijn levensovertuiging zijn werk te doen. Aan twee begrippen uit de nieuwere journalistiek de background information" en het „human interest" Het dr. Diemer dit zien. Er is bij de lezer van vandaag een groeiende belangstelling voor de „back ground information", voor de achter gronden van het nieuws, voor het hoe en het waarom en voor de samenhangen. Welnu, het is duidelijk, dat dit aan de journalist de mogelijkheid geeft, zijn lezers terug te leiden tot de ware achter grond der dingen, zoals wij die in de Bijbel leren kennen. Daarnaastis er het punt „human interest", de belangstelling in de journalistiek voor het echt mense lijke. Hier liggen kansen om terug te1 wijzen naar Christus. Die om ons te redden echt menselijke betrekkingen beeft aangeknoopt en daarbij de t binding heeft hersteld tussen God Wy behoeven by genezingen die ons wonderbaariyk aandoen nog niet te denken aan opheffing van de „natuur wetten". Het is almeer duideiyk ge worden, dat het niet aangaat deze wetten al te gemakkeiyk in te brengen in een bepaald systeem. Zo heeft men in onze tüd ook oog ge kregen voor >het nauwe verband tussen ziel en lichaam. Het kan voor iemands genezing van grote betekenis zijn, dat men hem eerst psychisch tracht te be naderen, omdat er van zijn zielstoestand invloed kan uitgaan op zyn lichameiyke toestand. Gevaarlijk is, dat, wanneer ook by gebedssamenkomsten genezing uitblüft, men spoedig geneigd is tot de veronder stelling van onbeleden zonden. Men ziet daarby ook te spoedig voorby aan de loutering in en door de ziekte. Het ge loof in God mag al evenmin leiden tot veronachtzaming van de middelen ter genezing, die Hü in de schepping heeft Keroepina.swerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Sliedrecht (vak.-A. N. Langhput): J. J. Poot te Delft. Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (geestelijke verzorging lucht macht): kand. A. Karreman. Aangenomen naar Zaamslag: Ph. M. Becht te Spijkenisse; naar Barendrecht: B. C. Bouwen te Erichem. Bedankt voor Eibergen (toez.): F. N. M. Nijssen te Mijdrecht; voor 's-Graven- moer: E. R. Damste te IJsselstein. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Houwerzeel, te Tynje en te Murmerwoude: kand. J. W. de Roo te Ruinerwold-Koekange; te Capelle aan den IJssel; kand. Joh. Pasveer te Coe- vorden. Aangenomen naar Ommen: H. Horten- sius te Engwierum. Bedankt voor Stadskanaal: C. W. de Vries te Lollum; voor Workum: Joh. Dijkstra te Schermerhorn; voor Leid- schendam: H. J. van Duinen te Willem stad. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Chattham Ont. (Free Chr. Ref. Church): W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Woerden: B. BUleveld te Noordeloos; voor Zaandam: C. Noor- dergraaf te 's-Gravendeel; voor Tholen- Oud Vossemeer: G. Blom te Meerkerk. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) EEN WOORD VOOR VAN DAAG Vernieuwing Wanneer wij goed in het' oog houden, dat in het boek Hande lingen op elke bladzijde sprake is van de handelingen van onze verhoogde Heiland, Die Zijn apostelen actief en enthousiast maakt, dan behoeven wij ons eigenlijk nergens over te ver wonderen. Dan spreekt het van zelf, dat Petrus tegen de verlam de aan de Scho- nepoort bij de tempel zegt: Wandel! Wij kun nen nooit groot denken van de Heilige Geest, Die mensen kracht en wijs heid geeft om ziekte en dood te overwinnen en zo het leven te herstellen in de Naam van de Here Jezus. Maar nu een vraag: geloven wij ook vast en zeker, dat die Heilige Geest ons eigen leven vernièuwt? Stellen wij ons, elke dag weer, open voor de Geest? Of is het misschien zo, dat wij ons hart toesluiten en niets van de kracht des Geestes, verwachten? Als dat zo is, dan zijn wij arme mensen. Dan heb ben wij geen uitzicht omhoog er dan blijven wij voorttobben ir een armzalig bestaan. Maar als wij met ons ganse hart bidden om de Geest, dan openen zich ver gezichten en dan beleven wij reeds hier en nu een voorsmaak van het eeuwig zalig leven! Op deze kerkdag is ook geluisterd naar een doorwrocht betoog van prof. dr. G A. Lindeboom, hoogleraar in de genees kunde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, over gebedsgenezing. Prof. Lindeboom nam in zyn uiteen zetting zy'n uitgangspunt in de gebeurte nissen rondom Lourde's en kwam ver volgens ook by bepaalde protestantse stromingen, die de gebedsgenezing kondigen. Tussen deze beide groepen ligt wel enig verschil. Bij Rome speelt een rol de onderscheiding van de werkelykheid een (lagere) natuur en een (hogere) bovennatuur. By bepaalde protestantse opvattingen ls nog wel de neiging aanwezig in alle ziekte een rechtstreeks en direct gevolg te zien van de zonde. In de Bijbel echtei draagt het wonder altyd het karaktei van een wonderteken. Dibelius mag zijn diocees niet in De evangelische bisschop van Beriyn en de Oostduitse provincie Branden burg, Otto Dibelius, zal dit jaar voor het eerst niet aan de Brandenburgse Kerkdag in Potsdam deel kunnen nemen. Men heeft de bisschop geen pas willen uitreiken. VAN Dfc DAG Lavinla, door Charles Dunscomb. Vertaling door E. Engler-Van Bergen. Ultg. Het Spectrum Utrecht-Antwerpen, serie prisma- Zwolle der Nederlandse Zondagsschoolvereniging gehouden werden. Per slot, zo zei de directeur van de N.Z.V.. de heer A. Kroese, bereiken wy "400.000 kinderen en wanneer ons zondagsschoolwerk slordig of haastig ls in het contact gelijke delen Tacibus, Fla- ime* ^et hind, nemen we daarmee een byna ondraaglijke verantwoordelykheid vius Josephus of derivaten. Menge ditl°P door elkaar. Voeg er een snufje Grote Visser en Mantel Voelt het kind achter l, iücu c.i uaii de heer Kroese. En voelen een indruk van dit boek Het is op- ter- Jhr. mr- G. A. Strick van Linschoten Des middags hebben de bijna duizend gesteld in briefvorm. Een Romeinse zondagsschoolwerkers in de buitensociëteit geluisterd naar een technische uiteen jongedame van hoge stand beschrijft de zetti"f Jebeurtenissen rondom de dood vanl hristus, de eerste tijd der Apostelen en het begin van de Evangelieverkondiging' in Jeruzalem en Rome. Helaas is de schrijver, die tijdens de oorlog ln het Nabije Oosten verbleef en oprecht Ghris- niet in geslaagd, dit werk uitgevonden, die vrij wel onverslijtbaar is mag dat een succes de uitvinder ge noemd worden. Minder rooskleurig evenwel zal de toekomst voor fabrieks arbeiders en directeuren wor den, omdat na een gegeven pro- duktietijd de omzet tot zo goed als nul zal teruglopen. Dat was het thema van de film die de N.C.R.V.-televisie gisteravond draaide en als u weet dat Alec Guinness erin meespeelde zult u begrijpen, dat het vraagstuk behandeld, werd, de traditie van de beste Engelse filmcome- dies waardig. Vooraf ging een bijzonder in structief filmpje over het werk van Nederlandse en Belgische automobilisten voor ernstige oorlogsinvaliden. Het verzuim dat men het adres van de Ne derlandse stichting Moveo niet ren Images van Debussy (295 en 263 m) 20.00 uur De Images pour Orchestre van Claude Debussy bestaan uit drie zeer verschillende delen, die alle maar onder de gemeenschappelijke titel samengevat zijn, nl. Gigues. Ibéria en Rondes de Printemps „Gigues'' is het vroegst begonnen (1906) en het laatst voltooid (1912). Oorspronkelijk heette het noemde, werd de van de uitzending blijkbaar onder pressie van talloze tele foontjes goedgemaakt. Ds. H. van Ewijck overleden Ds. H. Ewfjck, predikant by hervormde gemeente te IJhorst-De Wyk, is in de ouderdom van 59 jaar overleden. Hij werd op 8 juli 1897 te Leiden geboren en studeerde eerst rech ten. Op gevorderde leeftijd kwam hij tot het predikambt. In 1934 werd hy te Kedichem in het predikambt bevestigd, welke gemeente 1935 met Arkel werd gecombineerd. Hij diende de gemeente van Terwolde 1937). Poortugaal (1041), Stolwijk 1944), Gorkum (1950) en in 1955 ver bond hy zich aan de gemeenten van IJhorst-De Wijk. Ds. Van Ewyck is o.m. secretaris ge weest van de Vereniging van Vryzin- nige Hervormden ln Nederland. De cre matie is vandaag geschied. De snelste VELPON „Giguez triste' sfeer hangt ook over deze muziek, die al door de inzet van de oboe d'amore gekenschetst wordt. De „Ibéria" op zich zelf weer bestaan de uit drie delen, heeft de grootste bekendheid verworven. Debussy roept hierin het Spaanse landschap op (Par les rues et les chemins), de warme, geurende nachten (Les parfums de la nuit), de felle kleu- éen feest Le matin d'un jour de fête) en men hoort in de orkestratie een zo kenmerkend Spaans coloriet, de gehele muziek is zo door en door Spaans van hou ding, dat een Spanjaard het deze Fransman niet zou kunnen verbe- teren, zoals Manuel de Falla, de grote Spaanse componist, zelf opmerkte. Een Debussy heeft Spanje nooit uit eigen aanschou wing gekend! Het 3de deel van de „Images" heet „Rondes de Printemps". Het hoofdgegeven berust op een oud- Franse reidans „Nous n'irons plus au boisen in deze evocatie van de meimaand, van de lente, ge bruikt Debussy prachtig, verfijn de, vervloeiende kleuringen, die doen denken aan impressionistische schilderijen. De „Images pour orchestre" kan men beluisteren in de uitvoering van het N.B.C.-orkest onder Artu- ro Toscanini via de Duitse Süd- west funk op 295 en 363 meter. Over het radioverkeer in de rela tie met het internationaal geofysisch jaar spreekt donderdagavond over Hilversum 2 ir. A. H. de Voogt om 21.10 u. Hilversum 2 besluit morgenavond zyn uitzendingen met 35 minuten calypso-muziek, de laatste tyd een onontkenbaar modeverschynsel. Programma voor morgen Ka^ Scheerapparaten zijn al ontstoord Met de snelle toename van het aan tal televisietoestellen en de even eens toenemende mogelijkheden radioprogramma's te beluisteren van frequentie gemoduleerde zen ders (F.M.-zenders in het ultra kor- tegolfgebied 2—4 meter) is tevens het probleem der storingverwekkers in deze frequentiegebieden actueel geworden. Met name de storingen veroorzaakt door elektrische droogscheerappara- ten komen in dit verband herhaal delijk ter sprake. Het is evenwel aan gerechte twyfel onderhevig of het 'n h®t byzonder deze apparaten zijn die kykers en luisteraars stoorde ontvangst bezorgen. 36 Een notaris zorgt voor de statuten, de vennoot schap wordt opgericht. De naam Adelsberg is zeer solide, het geld is nog ruim, het plaatsen van de aandelen vlot goed. Cammeraat, de boekhouder, heeft al spoedig een aardig lijstje van aandeelhouders. Maar het Nederlandse touw- en garenconcern spant zijn netten overal en heeft verbindingsdra den naar alle zijden. Het hoort de geruchten en het bestuur stuurt er Brouwershof op af. „Meneer Adelsberg, u moet meedoen. Het is niet alleen ons belang, maar ook het uwe". „Dat kan ik niet. Ik heb me juist geheel nieuw geïnstalleerd met gereedschappen en ma chines". „Volstrekt geen bezwaar, dat kan zo blijven. Mag ik uw nieuwe installatie eens zien?" Die vraag vindt Adelsberg brutaal, maar hij wil niet weigeren. Brouwershof bekijkt alles heel nauwkeurig. In het kantoor teruggekeerd, zegt hij: „Het zou zonde zijn, als zulk een perfect ingerichte boel te niet ging". „Dat is ook de bedoeling niet". „Sluit u dan aan bij ons. U blijft in uw be drijf, het kost u maar een klein stukje van uw zelfstandigheid. Inplaats van eigenaar wordt u directeur. Nu u er een vennootschap van ge maakt hebt, is u feitelijk al geen eigenaar meer" „De meeste aandelen blijven in mijn bezit". Brouwershof praat nog een poos, maar vor dert niet. De ander blijft halsstarrig. Nu gaat hij dreigen. Niet openlijk, maar be dekt. door K. Jonkk eid „Hebt u gehoord van die zeepfabrikant, die optrad als trustbreker?" „Daar heb ik van gehoord". „Ook gehoord van zijn nederlaag?" „Dat nog niet". „Hij heeft het onderspit gedolven. De dwaas! Hij dacht, in zijn eentje te kunnen optornen te gen het machtige olie- en vetconcern. Het eind is een smadelijke capitulatie. De zeeptrust heeft zijn fabriek gekocht. Een ander zal zijn plaats innemen, zal commanderen in zijn fabriek, zaJ zitten in zijn zetel. Dat komt er van". Verder gaat hij niet. Hij wil geen woord ver spillen. Hij doorziet het geval. Adelsberg wil trustbreker worden. Goed. Het zij zo. Maar het wordt een strijd op leven en dood. Leven en triomf voor hem, dood en ondergang voor Adelsberg, die zelf in deze richting stuurt. Hij moet het dan maar weten. XII. ER GROEIT EEN BUI. Adelsberg stuurt zijn reizigers met volledige instructies naar de klanten. Zij tonen hun het grote gevaar van een machtig concern, dat hen zal dwingen prijzen te betalen die te hoog zijn en eenvormige artikelen te kopen, waar zij lie ver ruime keus uit groter sortering zouden wen sen. Hij heeft de nieuwste machines en toegewijde werklieden, die hij niet in de steek liet ii moeilijke oorlogsjaren en die nu hun patroon niet in de steek laten. Hun politieke leiders en de voormannen van hun vakbond schreeuwen moord en brand over de wandaden van het ka pitalisme. Mijnheer Adelsberg is ook wel kapi talist, maar zijn strijd tegen het nóg erger grootkapitaal willen ze steunen. Dat is hun be lang. Aanvankelijk is het resultaat zeer moedge- Maar het concern heeft ook zijn vertegenwoor digers, een korps geroutineerde welbespraakte handelsreizigers. Hun invloed is niet gering. De voordelen van een grote onderneming weten ze breed uit te meten. Eerste klas werkkrachten, wetenschappelijk onderlegde leiders, installatie van de nieuwste machines, ruimte van kapitaal, brede kijk, ruimhartig systeem van zaken doen, prompte bediening. En dit niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst. Kunnen kleine alleenstaande fabriekjes dit ook garande ren? En hoe zal het gaan, als die eenlingen het opgeven? Is het niet verstandiger, aanslui ting te zoeken bij de sterkste? Geruchten dringen door tot de buitenwereld. Het schoolbestuur vergadert, Adelsberg is aan wezig, maar Brouwershof blijft weg. Geruchten naderen ook „de villa van de ba rones". Zo wordt het huis, waar Brouwershof nu woont, nog altijd genoemd. (Wordt vervolgd) trieste Het moderne elektrische scheerappa- raat is in het algemeen voorzien jan een doeltreffende televisie- en FM-ontstonng. Destijds, toen er nog geen televisie- en FM-ontvangtoe- stellen in de handel waren gebracht, werden de droogscheerapparaten in de fabriek uitsluitend voor de nor male AM-ontvangst ontstoord. Het ligt voor de hand, dat deze vroe ger verschenen scheerapparaten voor televisie- en FM-ontvangst on der bepaalde omstandigheden hin der kunnen veroorzaken. In de meeste gevallen echter zal het mo- gelyk zijn deze apparaten hiervoor storen8"8 afdoende te laten ont" internatlor 21.30 Lichte 22.25 Orgel Sportact; 23.00 NwL, New York; 23.16 Onze buitenl c denten melden; 23.25—24.00 Gra zang; 22.40 Act; DRAADOMROEP Bobby Hackett met Ork of town. through my eyes I'll "get by." Rai'nTThè very led1 You're m°vUthnfiming0' Dearly bel0" II.' Koninklijke Militaire Kapel olv Ho cus van Yperen; Parade-mars, Grenadier- n-defileer-mars. e Raaf Doll, Llsbor ten" L^'ciari ry Mengo. B: 8.15 Gram; 8.5' erst; 9.40 Gram; 1 Morgendienst contrescarpe. A l'auberge villagi ave Margot, Chanson d'amour, A mon arbre, Tire l'algullle. n. Haunani met Al Kealoha 1 Meno Moeria Minstrels: Ama Tomi tomi. How d'ya do, Vana Kalmana hila. VII. Eartha Kitt, The Kolibris en rkesten Roberto del Gado, Xavier at. Juan Llossass: Ve se gostas, C ;na. Angelltos negros, Valentino t. ranada tango. Carnival in Urui 12.25 W1J tuinb mede ne wijzer; 1 Strijktrio Orgeicon Avóndov< rdenking; 23.00 Nw. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nw 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO. 7.50 Ds opening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Grar Gram; 10.50 V huisvr; 11.15 Ks piano; 12.25 In TIPS uit hel buitenland Van kwart voor acht tot acht uur morgenavond over Brussel Vlaams (324 m.): 15 minuten Franse chansons. Trooping The Colour is een jaar lijks Engels evenement in de mili taire geschiedenis. De Home Service van de B.B.C. (330 m) geeft daar morgenavond tussen 18.45 en 19.00 u een reportage van. U-II-MUI-—W genwijding 10 ers: 11.00 V 12.00 Zang 13.00 Nws 13.15 geringsuitz: Nederland en de wereld: Ne- ek. door mr H. J. van de Rtjksluchtv 18.15 Sportproblerr De K R O. wijdt vanavond twee uui »an een onverkorte uitvoering van de operette „Die Lustigen Weiber vor Windsor", die in het kader van de \msterdamse kunstmaand in Carré al daar wordt uitgevoerd. '"in-nnne *oor mn'cer rz: -21.15 Teledisc 18.25 Lichte J7EN toneelspeler in ons land he dezer dagen een prijs geweige: die hem was toegedacht door de t| eniging van schouwburgdirecteur! AT Het was op zichzelf een waardevoi'G prijs en zij was hem toegekend op a vies van een jury van deskundige Waarom heeft deze toneelspeler i waardevolle prijs geweigerd? Omt de jury, het optreden des toneelspele rf® beoordelend, hem ook een bepaald ai vies heeft gegeven met betrekking t, l""5501 de rollen, die hij bij voorkeur j?tn e hebben te spelen. noern' De toneelspeler heeft toen geac"""^ woord, dat hij de prijs wel heel m# ^UT^e en eervol achtte, maar dat het volg« eze hem niet aanging, deze vergezeld tl,erSC' doen gaan van „openbare, pedagogiaj?e bedoelde En lijk heeft de toneelspeler de hem gedachte prijs teruggezonden. k de Over deze houding heeft de man I« ■n en ander moeten horen. Het jjji sfbeei! ook wel onbeleefd. Maar we vragttheate af, of hij toch ook niet een beetle Hc gelijk heeft. Hij had, hebben wij hi wel, om deze prijs niet gevraagd. werd hem ongevraagd gezonden, ve nu gezeld van de bovendien nogi allem; hartige - kritiek. Wij voor ons zl« oudste het leveren van openbare kritiek ojnderl kunstuitingen liever voorbehouden ai de organen die daarvoor naar aard de aangewezene zijn: de peati De achtergrond van onze kritiek o U de uitreiking van deze prijzen schuif echter in de prijzen zelf. Kunst woriL'J met dit soort prijzen niet beloond Kunst is iets, wat deze prijzen wezen lijk te buiten gaat. De prijzen zij: i vermoedelijk bedoeld om de kunstjJwi te waarderen en te stuwen. &de! feite bergen zij in zich het gevaar, dal zij de kunstenaar en zijn kunst aai w banden leggen. Zo heeft deze toneelspeler het vet- dat f moedelijk ook begrepen, al was dtH kritiek, waarvan de prijs vergezel! ging, voor hem misschien nog zo nuttlj tarom wij dit neerschrijven? Nid to omdat de wereld van onze toneel- ri spelers ons zo na staat. Maar omdal!o het bovenstaande in het bijzondei geldt, wanneer het de overheid, wan neer het de staat is, die aan kunste naars prijzen en opdrachten gaat uit reiken. Dan zijn we op een weg, die dubbel gevaarlijk is. Onderwijsbenoemingen sohool te IJmufden Oost: de hei Gemert te Arnhem; tot onderwi chr. uloschool te Rhenen: de tv Smit te Eibergen en tot hoofd The C tchoei gordij Fe Zwijgerschool Slikker t leraa r de hee C. 2 Has n: de heer M. Giliam onderwijzeres aan de ct iterberg: mej. W. Konijnenbe: hoofd van de School met i en 't Waal: de heer H. Ve ïrdam; tot onderwijzer aan i iet ae Bijbel te Vollenhove: de he an Sevenster te Bennekom; tot c aan de chr. uloschool te Wassena, W. Krikke te Schiedam; tot lera chr. Koningin Wilhelminaschool 3e heer J. J. P. den Bruigom Zwijndrecht: G. CL dschooi te Zwijndrecht de dar Gouda. M v. Doornen te Utr Oude Tonge, J. Kleijn te Lienden, aan de cl Knottnerus: 1 te Llnschoti ej M Ultee t Hoeflaken te Zullen (Utr) tfobel te Zeist: aan de chr eljouw: mej C H :hool te Randwijk: mej Horizontaal: 1 Royaal, 6 sport van een ladder, 7 spil, 8 uitroep, 9 handje, 12 drietal, 14 pers. voornaamwoord, 15 voorzetsel. 16 verheugd, 17 maat, 18 voegwoord, 19 rij, 20 spoedig, 22 grond- 2°on't rïvier in Italië, 24 oningewijde, Verticaal: 1 Vreemde munt, 2 pers. voornaamwoord. 3 boom, 4 hoeveelheid, 5 bestaat, 6 bouwwerk, 8 dier. 10 zuid vrucht, 11 verhindering, 13 eerste kell- ner, 14 voorspoed, 20 bezeten, 21 zang stem, 23 Chin, maat, 25 water in Fries land, 26 bijwoord. OPLOSSING PUZZEL No. 41 Horizontaal: 1 Poon, 5 vel, 7 pover, 8 Ase, 10 pit, 12 arm, 14 ge, 15 inge togen. 17 eg. 18 lam. 19 Dee, 21 lef, 22 borst, 24 lijm. 25 peen. Verticaal: 1 Pisang, 2 op, 3 nop, 5 ;t, 6 er. 7 viool, 9 erg, 11 ren, 13 meter, 14 gemeen, 15 iep, 16 gal, 19 dom, 20 esp, 22 by, 23 te.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2