Rechten minderheden worden genegeerd CHRISTFUJK - Bondsdag der Chr. Geref. jeugd erantwoordelijkheidsbesef was steeds het thema Puzzel mee Genegenheid niet voldoende als grondslag van gezin blijven neutraal 2000 bezoekers op Velser^ evangelisatielanddag L o: 2 Verkiezing leden ondernemingsraden Uit de vakpers TN vele bedrijven doen zich bij A de verkiezingen van leden voor de ondernemingsraden moeilijkheden voor. Over het algemeen wordt namelijk per afdeling in een bedrijf één lid aangewezen, wat tot gevolg heeft, dat steeds de meerderheid een lid aanwijst en dus in geen van de afdelingen in een bedrijf de minderheidsgroeperingen, hoe groot deze ook moge zijn, aan bod komén. In de ondernemings raad krijgen zo alleen aanhan gers van de meerderheidsgroe peringen zitting en de op basis van een andere levensovertui ging georganiseerde werknemers in een bedrijf komen niet aan bod. In De Gids, het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond, spreekt de heer B. Roolvink, se cretaris van het C.N.V., er zijn ver bazing over uit, dat men in de kringen van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (zie het jaar verslag van het C.S.W.V. over 1956) deze situatie weliswaar betreurt, maar dat men toch meent, er niets aan te kunnen doen Dit is een miskenning van de werkelijkheid van het leven, al dus de heer Roolvink. Ons volk is gedeeld naar levensbeschouwing. Dit komt ook tot uitdrukking in de vakorganisatorische verhoudin gen. Wie dat ontkent, ziet eenvou dig de werkelijkheid niet meer. In genoemd jaarverslag wordt het bestaan van levensbeschouwe lijke richtingen niet ontkend, maar men is toch van oordeel, dat deze richtingen geen consekwenties in houden voor de ondernemingsra- De heer Roolvink vervolgt dan: Hier is meer aan de orde dan men in eerste instantie denkt. In wezen gaat het om de vraag: hoe ziet men de ondernemingsraad. Is het een orgaan van de onderneming, waar van de leden werkelijk contact zullen onderhouden met de kiezers, of is er geen enkele band tussen kiezers en gekozenen? Wij hebben geen behoefte aan ondernemingsraden, waarbij de zedelijke band geheel verloren gaat. Dit is trouwens ook niet de bedoeling van de wetgever ge- Bovendien, wat heeft de onder nemer aan een ondernemingsraad, waarvan de leden door een aan zienlijke minderheid onder het personeel niet als vertegenwoor digers worden erkend? De christelijke werknemers vpr- men tn vele ondernemingen een minderheid. Het opkomen voor de rechten van minderheden is nog altijd een eervolle zaak! DE CHRISTELIJKE POLITIE AMBTENAAR, orgaan van de Bond van Christelijke Politieamb tenaren, spreekt zijn afkeuring uit over de wijze, waarop in Rotter dam gepoogd wordt nieuwe poli tieambtenaren te werven. Hier heeft de hoofdcommissaris van po litie de corpsleden namelijk een premie van 10 tot 50 toege zegd, wanneer zij meehelpen het personeelstekort te bestrijden. (Het Rotterdamse corps heeft op het ogenblik een tekort van meer dan 150 man). De Christelijke Politie ambtenaar acht deze methode in strijd met de waardigheid van het politieambt. Die waardigheid verbiedt om te doen, wat de vrije bedrijven zich op dit punt mogelijk nog wel kun nen veroorloven. Hoofdcommissa ris Staal moge zijn maatregel zien als een laatste poging om het te kort bij zijn corps althans nog eni germate in te lopen, wij voor ons geven de voorkeur aan het Am sterdamse systeem, namelijk het verspreiden van een fraaie brochu re, die de belangstellende jonge lui een indruk geeft van het werk en de mogelijkheden bij de poli tie, aldus het orgaan. HET METAALBEDRIJF (Chr. Metaalbedrijfsbond) trekt van leer tegen het organiseren van in terland-voetbalwedstrijden op een dag in de week buiten de zater dag. Bij de wedstrijd Nederland —Duitsland, die onlangs op een woensdagmiddag werd. gespeeld, leidde dit namelijk tot het massaal aanvragen van een snipperdag in een groot aantal bedrijven. Voor de werkzaamheden in de bedrij ven gaf dit grote moeilijkheden. De werkgeversbonden hebben toen aan de K.N.V.B. gevraagd de in terland-wedstrijden voortaan op zaterdagmiddag te spelen. Het Metaalbedrijf acht het hou den van deze sportevenementen op zaterdagmiddag een goede op lossing. Stagnatie in de bedrijven wordt voorkomen, het kost de werknemers geen geld of een sniDperdag en de zondag wordt, althans door monsterbijeenkom sten als een interland-wedstrijd, niet gestoord. Pleidooi voor onderzoek naar hedendaagse ontspanning Roek VAN Dt DAG De traditionele „vooravond" van deze bondsdag vond zaterdag in de Twentse 1 Schouwburg plaats. Voor de geheel be zette schouwburgzaal werd een geslaagd programma uitgevoerd van voordracht, >pel en zang. Mevrouw Schilder haalde in haar referaat de woorden aan van prof. Groen- lan, hoogleraar in toegepaste sociologie Utrecht, dat waar het gezin vroeger ;n arbeidseenheid was. het nu zijn be- langrijkheid ontleent aan de onderlinge genegenheid. De zo geprezen genegen heid ontbreekt echter in vele gezinnen, getuige de excessen bij b.v. de rock 'n 1 roll-jeugd. In dit verband behandelde 1 mevrouw Schilder de veranderingen in de huwelijkswetgeving. „Uit alles blijkt", aldus mevrouw Schil- i~tel! der, „dat de door prof. Groenman ge- i heden- noemde genegenheid niet toeneemt en daagse jongen beseft, welke voorrechten dat deze ook onvoldoende is om het gezin hij heeft. een hecht fundament te geven. Het enige De Jacht op zeerovers, door Frank Crisp. Vertaling door M. H. A. van Muiken. Uitgave Het Spectrum. U trecht-Antwerpen Dit boek voor jongens van 12 tot 16 jaar behandelt de jeugd van een jongen, die eind 7de eeuw in Engeland bij een zigeunerin werd opgevoed, na tal van avonturen op een schip terecht komt en ten slotte tijdens een zwerftocht door de Stille Zuidzee een heel belangrijke ont dekking doet. Alle spannende avonturen, die een «jongen zich maar kan wensen, worden in meesterlijke verteltrant scherpe typering beschreven. Bovendien kunnen de jongens er uit leren, onder welke omstandigheden men vroeger leef de. Een mensenleven was in die dagen, op het land en zeker op zee, Het is wel eens nuttig, dat OPGAVE PUZZEL No 41 HORIZONTAAL: 1 Vissoort, 5 huid, 7 schamel, 8 godin, 10 kern, 12 behoef tig, 14 pers. voornaamwoord, 15 zedig, 17 landbouw gereedschap, 18 jong dier, 19 rivier in Wales. 21 moed, 22 deel van het lichaam, 24 kleefstof, 25 wor tel. VERTICAAL: 1 Vrucht, 2 voorzetsel 3 pluis, 5 dik, 6 bijwoord, 4 muziekin strument, 9 ernstig, 11 kippenloop, 13 maat. 14 laaghartig, 15 boom, 16 bit terheid, 19 stupide, 20 boom, 22 insekt, 23 voorzetsel. WESP WEEK I IEDER L E S L O G M I KOT F MEP B O M ZOT: WEL T T E L AR JAM R Y R LAKEN S MUIS TAST EEN WOORD VOOR VAN DAAG Vrees over alle ziel „En er kwam vrees over alle ziel en vele wonderen en tekenen geschiedden door de apostelen" lezen wij in Handelingen twee. Dat is dan het resultaat van Pink steren, van de indaling van de Heilige Geest in onze wereld. Even verder lezen wij, dat de Here dagelijks toevoegde aan de kring, die behouden werden. Vrees en behouden wordenDe mensen werden niet bang, maar zij werden met ontzag ver- vuld over al het- geen zij hadden gehoord en ge zien. En dat was niet weinig! Zij hadden de rede van Petrus ge hoord en zij za gen hoe blinden gingen zien, hoe lammen gingen wandelen. Uit het ganse optreden van de aposte len en van de eerste christen gemeente bleek, dat er wat was veranderd, dat het leven glans en inhoud had gekregen. En het ge volg was, dat die mensen jaloers werden. Vandaag komt de vraag tot u en tot mij, of ook wij zó leven en handelen, dat er v: komt, dat er jaloersheid ontstaat bij degenen, met wie wij dagelijks in aanraking komen. Natuurlijk, de Here zelf moet de mens in het hart grijpen en hem bekeren tot behoudenis. Maar uit het leven en de arbeid van de christen wil de Here laten zien wat het be tekent de Heilige Geest in het hart te dragen. Uit onze werken zal1 moeten blijken, dat wij God kennen en dat Zijn Geest ons deel is. Zo zal onze naaste voor Christus gewonnen worden. Ook dat is de boodschap van Pinkste- Bondsdag vrijgemaakte meisjes IN de Noorderkerk te Enschede is gisteren (maandag) de jaar lijkse bondsdag van de Bond van Geref. Meisjesverenigingen gehouden. Mevrouw M. H. Schilder-van Houwelingen Kijkhoek sprak over „De behoudende kracht van het gezin" en ds. M. Blok uit Utrecht hield een referaat over „Fundament en perspectief". werkelijke fundament Is het woord Gods". Mevrouw Schilder zeide, dat het gèzin een geloofsgemeenschap moet zijn en dat de plaats van de moeder thuis is. Spreek ster spoorde de meisjes aan goed over deze dingen na te denken voor het hu welijk. Ds. Blok ontkende, dat de kerk aan de jeugd niets meer te zeggen heeft. Onze jeugd is zelf ook kerk en heeft de kerk als Moeder lief. De Pinkster geest verbindt ouderen en jongeren en doet hen de eenheid, die zij vor men bewust worden," aldus ds. Blok. Advertentie barnes.7 fr.e,huid 7 Badyderm-zeep (Van een onzer verslaggevers) UIT ALLE DELEN van het land waren op tweede Pinksterdag de leden van de bonden van Chr. Geref. meisjes- en jongelings verenigingen in Nederland naar Utrecht getrokken om aldaar (voor de tweede maal gezamenlijk) hun toogdag te houden. Tivoli kan een 1400 mensen bergen: de grote zaal was maandag vrijwel geheel be zet! De ochtendvergadering stond onder leiding van de presidente van meisjesbond, mej. T. Boersema. Mee gedeeld werd, dat mej. Tine Drenth uit Eindhoven herkozen was als bonds secretaresse. De secretaris van di bond van jongelingsverenigingen, de heer L.. van Valen Pzn. te Dordrecht, is eveneens herkozen. In de vacature H. J. van der Meiden, die met een oorkonde bevestigd zal worden als erelid, werd gekozen de heer E. G. an Dalen te Apeldoorn. „V erantwoordelijk" De pinkstermeditatie, onder de ..Pinksterappellanten", werd uitgespro ken door ds. J. H. Velema uit Apel doorn. Niet alleen in deze meditatie, r )k in de daaropvolgende referaten kwam tot uitdrukking, dat het thema van deze bondsdag „verantwoordelijk heidsbesef" was. De toespraak van ds. Chr. Verhage te Hilversum had dan ook tot titel: „Ji; bent verantwoordelijk!" Een van de oorzaken van het gebrek an verantwoordelijkheidsbesef noemde hij de relativering van alle waarden, als die ontstaan is door de werkzaam heid van filosofen als Feuerbaoh, Dil- they, Nietzsche en Freud. Onder andere zij zijn verantwoordelijk voer hei feit, dat wij leven in een na-christelijke we reld, die aan velen geen houvast biedt. Het gaat er om, zo zei ds. Verhage, dat wij in geloof staan in een antwoord- relatie tot God, die zijn schepselen per tinente eisen stelt. „De antwoord-verbouding is een zeer duidelijke eis in de Kerk, waar God met zijn Woord tot ons komt". Aldus ds. D. H. Biesma te Haarlem, de eerste spre ker in de middagvergadering, weike on der leiding stond van de voorzitter van de jongelfngsbond, ds. M. W. Nieuwen- huijze. „tüe Kerk is een daad van Gods ont ferming", zijn antwoord op onz< val in het paradijs. Als lichaam Christus moet zij gehoorzamen aai antwoord geven op de eisen van haar Hoofd. De Kerk is Gods nieuwe schepping; ran haar uit en door haar wil Hij zijn ohepping vernieuwen. Daarom heeft de Kerk een roeping in de wereld; zij is nstrument, waardoor God Zijn ver lossingswerk aan de wereld ten uitvoer De Kerk moet zo zijn, en steeds zo worden, dat de wereld door haar Hem gaat zien". Hier ligt de reden voor evangelisatie n zending, zo zei ds. Bidsma. Hij wees op het zorgelijk tekort aan predikanten, het gebrek aan kadervorming bij het on derwijs en op laksheid wat betreft het bezoek aan catechisaties en verenigin gen. De oorzaak van dit alles is een brek aan verantwoordelijkheidsbesef dat betekent: Christus afwijzen en geren! Het levensgevoel van de moderne mens is twijfel aan de betekenis eigen beslissing, een vlucht voor eigen verantwoordelijkheid in die van de mas sa, en de vraag of oproeien tegen de stroom, te midden van de aan God vij andige wereld, wel zin heeft. Dit zei ds. W. H. Velema uit Eindhoven het onderwerp: „Verantwoordelijk in heel het leven." Tegenover deze twee typerende trek en van de eindtijd stelde hij de pre diking van het Koninkrijk Gods, waar in ieder een eigen plaats heeft. Dit be doelt, dat wij door de genade van Chris tus, en de kracht van zijn geest, Gods heerschappij over ons volle leven aan vaarden. Van de terreinen waarover deze heer schappij zich uitstrekt, en waar zich dus verantwoordelijkheidsbesef moet mani festeren, noemde spreker huwelijkskeus, werkkring, het politieke en maatschap pelijke leven, en ten slotte ontspanning n vrijetijdsbesteding. In chr.-geref. kring heeft men vol staan met veel af te wijzen, zonder zich te bezinnen op de problemen van de ont- 35 Hij heeft een vriend, die betrokken is bij de zeepfabricage. Bij hem zal hij informeren. „Wat is er gaande in de zeepwereld?" „Het is een trust geworden. -Verschillende fa brieken worden gecombineerd. Op drie fabrieken wordt er één gesloten en de productie overge bracht naar de andere twee". „En verder?" „Het reizigerspersoneel wordt ingekrompen, fabrieks- en kantoorpersoneel ontslagen, de prij zen voor het publiek en de inkoopprijzen van de winkeliers worden door de trust vastgesteld, de winst van de kleinhandelaar wordt gerant soeneerd, het publiek wordt gedwongen dure zeep te kopen, de aandeelhouders varen er wel bij, directeuren en commissarissen worden rijk" „Is daar iets tegen te doen?" „Dat zullen we proberen. Een fabrikant er gens in de provincie weigert mee te doen. Hij zegt, daaraan als christelijk man niet te kun nen meewerken. Hij treedt op als trustbreker". „Wie steunen hem*" „De tussenhandelaars, grossiers en winkeliers, voor zo ver ze niet door contracten gebonden zijn. Het publiek vraagt bepaalde merken. Die merken zijn in handen vein de trust en deze wil alleen leveren aan tussenhandelaars, die zich schriftelijk verbinden, op verbeurte van hoge boeten, alleen was- en reinigingsmiddelen te ver kopen, afkomstig van de zeeptrust". „Dat wordt moeilijk" „We zullen doen wat we kunnen". Intussen werkt Brouwershof verder. Hij spreekt met verschillende fabrikanten en zet hun lyteen, dat alle bestaande fabrieken samengevoegd moe ten worden tot een groot concern, ook omvat- K. Jonkkeid tend de fabrieken die verwant zijn: garenspinne rijen, touwslagerijen, nettenfabrieken, scheeps want, kabels, trossen. Allen luisteren belangstellend, de meesten ge ven dadelijk beloften van medewerking. Ten slotte vormt zich onder leiding van Brouwers hof een klein comité, dat circulaires uitzendt en een vergadering samenroept. Ook Adelsberg ontvangt een uitnodiging. Wat zal hij doen? Eerst nog eens informeren. „Hoe gaat het met de zeeptrust? vraagt hij zijn vriend uit de zeepwereld. „Ik heb juist het laatste nieuws vernomen", antwoordt deze. Hij ziet er geagiteerd uit. „Welk nieuws?" „Dat geweldige olie- en vetconcern zit er ach ter! Heel die zeeptrust is bestemd om later door het olie- en vetconcern met huid en haar te worden opgeslokt. Dat is van het begin af zo geregeld. En de tussenhandel wordt voor de keus gesteld, alléén de artikelen van de trust en geen andere er naast, of niets. Nu gaan wij het publiek bewerken met de leus: „Koopt niets van de trust". „Zal dat baten? Het publiek is zo talrijk". „We zullen het proberen". De dag van de geconvoceerde vergadering breekt aan. Adelsberg blijft thuis. Nieuwsgierig slaat hij het avondblad op en leest Vandaag is in een goed bezochte vergadering met eenparigheid van stemmen het besluit ge nomen tot oprichting van een vereniging van touwfabrikanten, die de naam zal dragen: Ne derlands touw- en garenconcern. Een uitvoeriger bericht in het ochtendblad van de volgende morgen vermeldt, dat het geen gewone vereniging wordt, maar de bedoeling heeft, te komen tot concentratie van alle ver wante bedrijven. Het krantenlezend publiek begrijpt het bericht niet, en neemt er geen nota van, maar voor Adelsberg is nu volkomen duidelijk, waar het om gaat. Het gaat om de macht, om de alleen heerschappij in het gehele bedrijfsleven. De macht tot prijszetting en tot winstbepaling zon der enige invloed van buiten. Het comité is gekozen tot voorlopig bestuur en zeer actief. Alle nog niet aangesloten fabri kanten worden bezocht, hun getal is niet groot. De meesten bezwijken voor de aangeverde ar gumenten. Wat doet Adelsberg? Hij heeft zijn plan gereed. Hij spreekt met zijn bankier. Er zullen nieuwe dure machines nodig zijn, om het bedrijf te brengen op het peil waarop het staan moet om zich te handha- „Maak er een naamloze vennootschap van", adviseert de bankier. „Ik help u bij het plaat sen van de aandelen" spanning. Onder de mensen, die o.a. vanwege hun arbeid voor het koninkrijk van God aan ontspanning niet toeko men, vindt men de meeste gevallen van overspanning. Ds. Velema meende, dat het een taak voor de jeugdbond is om aan het pro-1 land. bleem van de ontspanning een diepgaand onderzoek te wijden, wanneer de kerke lijke organen hier in gebreke blijven. Tijdens deze middagvergadering werd gedeclameerd door mej. F. Rebel te Hil- Meer zegen dan regen jyE enkele regendruppels die op de tweede Pinksterdag vielen dreven de bezoekers van de e\ gelisatielanddag te Velsen weliswaar de grote tent met zijn tweeduizend zitplaatsen in, maar slaagden er niet in de sfeer te bederven. Onder grote stilte werd aandachtig geluisterd naar de boodschap van het Evangelie, ter wijl vijfhonderd kinderen een tweede tent tot het laatste hoekje vulden, waar onder even grote stilte ge luisterd werd naar een uitstekend verzorgd programma voor kinderen. Deze tweede landdag op Beeckestein was ongetwijfeld een succes en de organisatoren beramen reeds plannen om tot een jaarlijks samentreffen te komen. Het gemeentebestuur van Velsen had geheel gratis het prachtige landgoed Beeckestein afgestaan en de tientallen reigers van het landgoed ontvingen de tweeduizend bezoekers die het prachtige terrein met zijn oude bomen betraden, met rustige waardigheid. Vanuit Amster dam brachten twee salonboten bijna vijfhonderd bezoekers naar het landgoed, terwijl bussen uit het westen van het land een stroom van belangstellenden aan voerden. Opvallend was het grote percen tage jonge mensen die even aandachtig als de ouderen luisterden naar de pre diking. De landdag werd georganiseerd door vier evangelisatieverenigingen Haarlem, IJmuiden, Beverwijk en Velsen in samenwerking met de Bond van Christengemeenschappen, een nog zeer jonge bond van evangelisatieverenigingen vrije gemeenten uit alle delen van het Te weinig onrust over de kerkelijke verdeeldheid De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft aan de kerkeraden en kerkbesturen van de gemeenten der bij de raad aangesloten kerken een schrijven gericht, waarin hij zijn veront rusting uitspreekt over het feit. dat de meeste christenen de kerkelijke verdeeld heid nog altijd als iets vanzelfsprekends aanvaarden. Er blijkt weinig van een gezamenlijke verantwoordelijkheid tegen over de wereld. De Raad geeft ten slotte enkele sug gesties om tezamen met de andere kerken in zijn woonplaats, de roeping jegens alle mensen op betere wijze te vervullen. kort openingswoord van de evangelist J. Klein Haneveld sprak de oudste medewerker, de 74-jarige Jan Sevensma, die reeds bijna 55 jaar door ons land reist en overal samenkomsten belegt of in kerkdiensten voorgaat. Sterk legde hy er de nadruk op dat er geen waarachtig vruchtdragen kan zyn zonder bestuiving en dat er ook geen geestelijke vrucht uit ons leven kan voortkomen zonder de „bestuiving" met de Heilige Geest. Ook de andere sprekers, onder wie de gereformeerde predikant ds. Chr. J. Teeuwen uit Diemen en de Baptisten predikant ds. J Visser uit Amsterdam spraken over de noodzakelijkheid van de inwoning van de Heilige Geest om te komen tot een beleven en uitdragen van de boodschap van Gods Woord. Het muziekkorps Euphonie uit Den Haag, verschillende zangkoren uit de omgeving, de zingende zusjes en de tenor Richard Wouters zorgden voor de muzikale om lijsting van deze dag. Tussen de samenkomsten picknikten de belangstellenden, die een staalkaart van godsdienstig Nederland vormden in het gras. In menige kring werd nog heel men had gehoord en zelfs jonge men«t ontbraken by de discussies niet. Gezlei de opmerkelijke belangstelling heeft hef comité dan ook besloten om als het enlgt-l zins mogeiyk is jaarl'uks een landdag t(j organiseren. rrl Pe Alkmaar ontving de Lutherse jeugdbond UIT alle plaatsen in ons land, wan lutherse jeugdverenigingen bestaan, U s ernstig nagepraat over de boodschap die'zagen stijgen. afgevaardigden byeengeweest in Alk maar op de zeventigste bondsvergade. ring van de Nederlandse Luthers* Jeugdbond. De eigeniyke bondsverga- dering begon zondag met een pink- sterdienst in het driehonderd jaar oudt lutherse kerkje, waar ds. J. J. F, Herrman van Alkmaar voorging. Daarna heeft men de organisatori- sche zaken behandeld. Als leden den groepen te Rotterdam-Zuid VeendamWildervank toegelaten, het afgelopen jaar traden nog vijf af delingen toe. De afdeling Zaandam moest worden opgeheven. In vier jaar is een bedrag van 18.000 büeengebracht voor de her bouw van een verwoest jeugdhuis In India. nieuw lid van het bondsbestuur de heer H. Noordhuis uit Naarden de plaats in van de heer J. K. Schen- delaar, die enige jaren wnd. voorzit- hoofdredacteur van Sola Fide is geweest. Op 28 en 29 september zal op Hoe- kelum het zeventigjarig bestaan van de bond gevierd worden. De verga dering voelde niets voor combinatie van de bondsdag met de lutherse kerkdag. Op Tweede Pinksterdag werd de bondsdag verplaatst naar Bergen, t na een morgendienst in het kerkje wandeling is gemaakt door de Water leidingduinen. Des middags heeft de heer Schendelaar gerefereerd over het onderwerp „Christus bevrijdt en vere nigt", het thema van de komende gro te lutherse assemblee in Minneapolis. Een bondsdiner besloot de zeer g> slaagde bondsdagen. Remonstrantse Broederschap boekt kleine teruggang Aan het jaarverslag van de Remon strantse Broederschap ontlenen wij, dat deze broederschap op 1 januari in totaal 21096 leden telde. Dat is 49 minder dan een jaar tevoren. Onder het aantal strooiden en leden van kringen is ging van het ledental te bespeuren t de achteruitgang valt voornamelijk bij de gemeenten te constateren, hoewel van de 34 gemeenten toch 16 hun zielental rijksu Zwiet COMMENTAAR Ilsy was nummer een De Ilsy, hoe men daarover dan ook mag denken, vormde zon der twijfel de meest spectaculaire televisie- elk i uitzending van de afge lopen dagen. De N.T.S. wijdde gistermiddag een ge makkelijk verplaatsbare straal zender en -antenne in (eigen dom P.T.T.) het vertoonde geen kinderziekten, zodat de kijkers de Ilsy vrij goed hebben kunnen volgen; een prestatie, die in de eerste plaats aan de vaak vergeten cameramannen te danken is. De Avro besloot de zaterdag avond-uitzending met recording Vierde symfonie van Vauglian Williams (23.20 uur) Ralph Vaughan Williams, gebo ren in 1872, kan men als de mees ter tegelijk als de initiator van de moderne Engelse muziek beschou- wen. Hij 'werd zich zijn eigen taal nieuws 1°-^ bewust, maar daarvoor was hij dan ook een wegbereider die de moderne uitdrukkingswij zen exploreerde. Hij keerde zich af van de Duits-romantische smaak in Engeland en ontdekte het Engelse volkslied, de folklore, die hij onderzocht en noteerde. r ppr, [PLe En uit daze folklore, uit het run.y vun e,n jazzconcert willllfm V""S'"ln enkele weken geleden. Men leerde er tege- die zijn stijl persoonlijk lijk zeer Engels maakten. Maar deze landschapsmuziek slechts één deel van zijn wezen. Dit ieder geval vondje voor de uit voerenden geen sinécure is. Wat men ook leerde (uit een inter- met de impresario Lon van Rees): dat Louis Armstrong voor één avond spelen hier zestig mille krijgt. Gisteravond gaf de K.R.O. een uitzending van het geijkte maandagse genre. Dat wil onder meer zeggen de met de moed der wanhoop volgehouden poli tieke voppenkast en een docu mentaire in de rechter Van Lier-reeks, waarvan de aardige intrige door de slordige regie veel afbraak werd gedaan. Reroepinsswerl NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Bredevoort (toez.): Ph. J. Stoutjesdijk te Lobith c.a. Aangenomen naar Joure: vik. A. Vene- a te Bergen (N.H.). Bedankt voor Woudenberg (toez.): G. van Kooten te Genemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bandung (Indonesië): L. Ringnalda te Borne. Aangenomen naar Rotterdam-Zuidwyk: A. J. Janssens te Appingedam. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Ede: M. Vlietstra te Eemdijk. GEREF KERKEN (ond. art. 31) Aangenomen naar Arum: kand. J. W. Beekman te Zwolle. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: E. du Marchie an,Voorthuysen te Leersum. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Tweetal te Ryssen: D. L. Aangeenbrug e Terneuzen en F. Mallan te Bruinisse. Florence Booth overleden Mevrouw Florence Booth, de weduwe an Bramwell Booth, generaal van het Leger des Heils, is gisteren op 95-jarige leeftijd overleden. Bramwell Booth, die in 1929 is overleden, was de zoon van William Booth, de stichter van het heils- leger. Mevrouw Booth is ook zeer actief j delijk. Eraan vooraf gaat de „Pastoral-Symphony", een rustig, meditatief werk, er op volgt de 5e Symfonie, een muziek van even zeer verheven en contemplatief karakter. Maar deze 4de Symfo nie, waarvan de vier delen door een b-a-c-h-motief samengebon den zijn, is hard, vol van ritmiek en polyfonie. Er spreekt een dra matisch geweld uit, dat diep schokt en. intens fascineert. Vaug han Williams zelf zei ervan: Ik weet niet, of ik er van houd, maar dit is wat ik bedoel. Waren het soms de gebeurtenissen van 1935, het geboortejaar van deze Symfonie, het jaar van Mussolini's overval op Abessynië, zoals .ook de verschrikkingen en de kata- strofe van de 2de Wereldoorlog hem inspireerden tot zijn tragische 6de Symfonie van 1947? Deze 4de Symfonie wordt uitgevoerd door het Londens Filharmonisch Orkest onder Sir Adrian Boult. 0 Woensdagavond kwart voor negen NCRV: een muzikale wedstryd onder leiding van A. Herckenrath en N. Dekker onder de titel Cryptoludium. Deze keer is de symphonische mu ziek aan de orde. 0 S. de Vries jr. regisseerde het hoor spel „Het hoogste offer" (de geschie denis van een scenario), dat woens dagavond tien voor negen een plaats heeft gevonden in het Vara-pro- gramma. WOENSDAG 12 JUNI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.0C Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Duitse ülmindustrie buigt voor televisie De .Westduitse filmindustrie is ge capituleerd voor de televisie. Een van de grootste filmmaatschappyen, de UFA, heeft namelijk besloten films voor de televisie te gaan vervaardigen tegen redelyke bedragen door deze rolprenten door jonge, in opleiding zijnde acteurs en technici te laten vervaardigen. Tot dusver vroegen de Duitse film maatschappijen alle zulke hoge prij zen voor TV-films, dat het niet mo gelijk was tot zaken doen te komen. De eerste van deze UFA-films zul len begin volgend jaar voor vertoning gereed zyn. TIPS uit het buitenland 0 Woensdagavond om precies achtuur zendt het Light Programme van de BBC (1500 en 247 m) weer de be kende serie „Twintig vragen" uit, die indertyd het model is geweest van „Het hangt aan de muur en het tikt". U moet eens luisteren, al was het alleen maar om uw Engels te oefenen en als dat niet meer nodig is om te genieten van wcrkelyk flitsende slagvaardigheid. 0 Voor liefhebbers van Mexicaanse muziek: donderdagmiddag kwart over twee afstemmen op Brussel Vlaams (324 m). solist. 20.45 Mus 22.15 Samenzang. 22.45 Avond- enklng. 23.00 Nws en SOS-ber. Metropole-ork. 23.35-24.00 Gram. ersum II. 298 m. VARA: 7.00 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Idem. fws 8.18 Gram. 8.50 V d vrouw. 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgen zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V h platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 V d jeugd. 16.00 V d zieken. 16.30 Politlekapel. 17.45 Va- kantietips. 17J0 Regeringsuitz.Rijksde len Overzee: P. H. de Buisonjé: De Nederlandse Antillen geologisch beke ken. III 18.00 Nws. en comm. 18,20 Orgelspel. 18.35 Act. 18.45 Pari. overz. srspl. 22.05 Instr. 9.15 V dv en techniek, caus. 9.3 Iram. 10.30 Morgendienst en plano. 11.25 Gram 12.05 Pianotrio. 12.3' nb.mededed. 12.33 Clave 2.53 Gram. en act. 13.0i [et PTT op pad. 13.2i Orgelspel. 19.30 Buiter 1 in het witte pak" heet de mm (met Alec Guinness) die van avond door de NCRV gedraaid wordt. Het is een parodistische klucht met een sociaal probleem als achtergrond en men mag er dus wel wat van ver wachten. Vooraf een filmimpressie over het werk, dat voor de oorlogs invaliden verricht wordt door de Nederlandse en Belgische automobi listenorganisaties Moveo en Oraig. (Wordt vervolgd) geweest in het Leger de$ Heils.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2