Jlietttue geite rije GTtmrartl pinkster c,eesr Huurwetten ruime kregen een meerderheid DODELIJK ONGELUK VOORSHOW ILSY OP SOIEX Bedrijfspanden krijgen slechts huurverhoging van 15 pet. Voorshow ging gewoon door Grootscheepse jacht op verdachte Algerijnen I.O.C. veroordeelt ons land niet ZATERDAG 8 JUNI 1957 BUREAUS: Steenst Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Directie: V. Dl£MEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEHER Chef-red.: H W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5!tnt»astlcli b «bebltfes "mun b«rt in l<gl)cnspott Achtendertigste jaargang No. 10976 Oostenrijker weswefloten ZIE PACIISA s ere< T7R 1 kl WORDT in onze dagen wel ge klaagd over ingezonkenheid en over gebrek aan geest. Waar is de geestdrift gebleven die stuwen en bezielen kan? Is er werkelijk ingezonkenheid? of is het meer een onmacht om de problemen aan te vatten waarvoor wij staan en die met de dag hoger voor ons schijnen op te rijzen? Wij weten het: er is nog zo heel veel te doen door de mens en door de christen. Wat doen wij met de wereld waarin wij leven? Wat doen wij met het leven zelf? Leven wjj nog of worden wij geleefd? Trach ten wij nog zowat op eigen benen te staan, materieel maar ook geeste lijk? Of laten we ons liever opnerqen in de massa, in de collectiviteit? Dur ven wij de vrijheid nog aan en tege lijk met haar de verantwoordelijk- beid? Of beschouwen wij onze j antwoordelijkheid als een lastige zaak en zijn wij om van haar af te komen bereid van veel vrijheid af stand te doen? deze vragen waarin wij leven. Er is thans zelfs bijzondere aanleiding toe het te doen, want morgen is het Pinksteren en Pinksteren is het feest van de Geest. Morgen mogen wij met de kerk van alle tijden en alle plaatsen be lijden dat wij geen eenzamen op de aarde zijn, geen veriatenen, maar dat de Geest er is; de Geest die eens werd aangekondigd als de trooster, maar ook als die ons in alle waarheid lei den zou, met wie wij dus ook de problemen moeten aan kunnen. Morgen weten wij het weer, dat het ons eenvoudigweg niet kan wor den toegestaan ingezonken te zijn. Morgen weten wij het weer dat in gezonkenheid alleen een teken moet zijn van on- of kleingeloof. VERKLARING VAN MINISTER ZIJLSTRA TJET STELLEN -tl js niet overbodig T\/f~ÖRGEN ook horen wij opnieuw onder welke omstandigheden destijds de Geest is uitgestort op een klein groepje onopvallenden, maar van wie een paar heel belangrijke zaken zijn overgeleverd: dat zij een drachtig waren en bovenal dat zij volhardend waren in het gebed. Toen is gebleken onder welke om standigheden de Geest komt, Hij komt op het gebed, Hij laat zich ver bidden en toen Hij kwam, kwam Hij met een niet te stuiten kracht. Dat moeten wij ook vandaag en morgen bedenken, gelovig bedenken. Zou ingezonkenheid, zou moede loosheid om de problemen aan te vatten geen bewijs kunnen zijn dat het ons ontbreekt aan gebed, dat wij onze levens en onze harten onvol doende openstellen voor de Heer van ons leven en ook voor de Geest? Op het Kerstfeest hebben wij het gezongen: Hoe wilt Gij zijn ontvan gen, hoe wilt Gij zijn ontmoet? Dat mogen wij morgen ook zingen en dan met betrekking op de Geest. Hoe wil Hij zijn ontvangen, hoe ontmoet? Hoe anders dan op ons gebed? T AAT ONS steeds hopen, bidden, waken en ons versterken in ons hoofd. Ook heden wil Hij vreugde maken aan al wie deze Geest gelooft. Gjj werd opgenomen, Gij zult wederkomen, onze Hemelvorst. Gij stort uit den hoge, stromen op het droge, laving aan wie dorst. (Van onze parlementaire redacteur) pISTERMIDDAG HEEFT DE TWEEDE KAMER, nadat nog enkele amendementen waren aangenomen, met grote meerderheid de huur- voorstellen van de regering aanvaard. Het wetsontwerp om de huren met 25 °/o te verhogen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De S.G.P. en C.P.N. wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Het blokkeringsvoorstel is met 9444 stemmen goedgekeurd. Vöör stemden de K.V.P. (uitgezonderd negen leden), de P.v.d.A., C.P.N.Jkvr. Wttewaall Stoetwegen en de heren Tilanus en Kikkert (allen c.h.). De liberalen, anti-revolutionairen en staatkundig-gereformeerden stemden dui iem tegen de blokkering. De negen tegenstemmde K.V.P.-ers waren de heren Janssen, Visch, Van Rijckevorsel, Duyn- stee, Groen, Lucas. De Vreeze, v. d. Wey- len en Weiter. De beroering die was ontstaan dcor de •edevoering van de a.r. fractievoorzitter de heer Bruins Slot. werd door minister Zijlstra opgevangen met de volgende ver klaring: „Ik hecht eraan om te constateren dat de heer Van Eibergen, sprekend na- zijn fractie, uitsluitend zakelijke be en tegen de voorliggende ontwerpen heeft aangevoerd, tylet één zakelijk be zwaar heb ik mij uitvoerig beziggehouden, t.w. het gevaar voor de prijsstabilisatie en ik hoop dat ik hem ten aanzien van dit punt voldoende heb overtuigd". Minister Zijlstra vervolgde: ..De heer Bruins Slot heeft gisteravond ook met zo veel woorden gezegd, dat de gedachte van de blokkering destijds door zijn fractie is aard, zij het met een uitdrukkelijk voorbehoud ten aanzien van de concrete uitwerking, met name op het punt van de praktische uitvoerbaarheid, terwijl ver der alleen werd gedacht aan de huurver hoging van 25 in 1957. Het is onder de veronderstelling van bovenbedoelde aan- aardbaarheid dat minister Algera en ik ii dit kabinet zitting hebben genomen en et is ook nu gebleken, dat wij ten aan- ien daarvan niet hebben gedwaald". Deze erklaring lokte geen debat uit, waardoor en einde kwam aan de beroering. De rest an de middag werd dan ook geheel ge vuld met de behandeling van de amende menten. C.H.-amen deinen t Het amendement van de negen C.H.- mannen om de huurverhoging te beperken tot 12M zonder blokkering, werd door minister Witte onaanvaardbaar verklaard. Hij wees er op, dat er een verband bestaat tussen het percentage van de huurverho ging en de invoering van de blokkering- Dit amendement was olgens de bewinds man gericht tegen de essentie van de rege ringsvoorstellen. Zou het aanvaard wor den. dan kan door de regering geen ge zonde huurpolitiek meer gevoerd worden Het amendement werd verworpen met 46- 97 stemmen. Tegen stemden de P.v.d.A. de K.V.P. (met uitzondering van de heren Duynstee en Weiter), Jkvr. Wttwaal Stoetwegen en de heren Tilanus en kert (allen c.h.). Bedrij fspan den Het socialistische amendement on huurverhoging van bedrijfspanden te be perken tot 15 werd met 105-39 stemmen aangenomen. Tegen stemden de K.V.P. (met uitzondering van vier leden) e heer Van Leeuwen (lib.). De heer Andriessen (kath. v.) had si met zijn amendement om de gelden niet te deblokkeren per woning, maar per eige naar. Dit amendement werd door minister Witte overgenomen. In de wet is nu ooi een termijn voor de deblokkering opgeno men, nl. 31 december 1970. De socialis tische fractie had er bezwaar tegen om of goed geluk op een datum te mikken. Minis ter Hofstra vond dit niet zo erg, omdat de toekomstige wetgever ongetwijfeld zal Vóór Pinksteren houdt men in Haarlem altijd een z.g. luilak- markt. Elke rechtgeaarde Haar lemmer koopt dan „pinkster bloemen". De foto laat een gezin zien, dat zojuist de traditionele inkopen heeft gedaan en zich de nod ige bossen bloemen heeft aangeschaft. President Kekkonen door Sowietunie uitgenodigd De Finse president Kekkonen is tijdens het staatsiebanket, dat te Helsinki Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef werd aangeboden, uitgenodigd naar Mos kou te komen. Boelganin overiiandigd< hiertoe een persoonlijke boodschap vai president Worosjilof. Er zijn drie werkcommissies van Rus sen en Finnen ingesteld die het handels verkeer, de culturele betrekkingen en de algemene betrekkingen tussen beide lan den zullen bestuderen. In een communiqué is gezegd, dat de Finnen hun neutraliteit en buitenlandse politiek van vrede willen handhaven in het bijzonder hun vriendschappelijke betrekkingen met de overige noordelijke landen van Europa. Franse socialisten willen meedoen Oplossing in zicht van kabinetscrisis De nu al meer dan twee weken durende Franse kabinetscrisis is gisterei stuk dichter b(j de oplossing gekomen doordat de socialisten zich bereid heb ben verklaard, toe te treden tot een coa litie onder de 42-jarige radicaal Maurice Bourgès Maunoury. Men verwacht nu dat deze zal trachten een kabinet samen te 6tellen van radica len. socialisten, volk6reputolikeinen andere middengroepen, maar zonder de conservatieven, die het kabinet Mollet hebben laten vallen door tegen de belas tingvoorstellen Drie doden bij Zweedse aardverschuiving De aardverschuiving in Zweden, die gisteren een papierfabriek in zijn geheel in de rivier de Gota terecht liet komen, heeft drie mensenlevens gekost. Vier arbeiders zijn gewond en één wordt nog vermist. Gebleken is. dat het water van de Gota de kleigrond onder de fabriek heeft weggevreten. Assouan-dam. Het werk aan de kracht- stations van de dam van Assouan zal worden uitgevoerd door het Westduitse srn Hochtief. Er wordt een nieuwe dam ontworpen, die gemakkelijker te /en zal zijn dan de oorspronkelijke Wat het IJsselmeer nam gaf de polder terug De visser Js. Schuurman uit Vol- lenhove heeft in de drooggevallen bodem van de polder Oostelijk Flevoland het polshorloge terug gevonden dat h(j daar twee maan den geleden, toen er nog water stond, had verloren. En het merk waardige was dat het uurwerk, nadat het was opgewonden, weer liep als altijd. S. was aan het vissen toen het horloge onverwachts van zjjn arm gleed. Pogingen om het terug te vinden liepen op niets uit en men besloot toen op de plaats waar het horloge In de golven was verdwe nen een stok in de zeebodem te steken. Thans, acht weken later, was het water in de polder zover gezakt dat de plaats waar de stok (nog steeds) stond te voet bereik baar was. Men zag aanvankelijk het horloge niet, maar toen men met een schop de grond even had omgewoeld, kwam het verloren klokje tevoorschijn. voorstellen deze datum te wijzigen, als dat nodig mocht blijken. Dit amendement was een succes voor de heer Peters (kath. v.). Bij de stemmotiveringen verklaarde de heer Van Eibergen (a.r.\>, voor de 25 huurverhoging te stemmen. Zijn fractie is altijd voorstander geweest van een perio dieke gedifferentieerde huurverhoging. Nu er geen kans is op een huurverhoging van 12'A moet met het „mindere" genoegen worden genomen. Juist in verband met het belang voor de volkshuisvesting. Senaatscommissie Veertien miljard voor buitenland De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft het pro gramma voor buitenlandse hulpverlening ter waarde van ruim veertien miljard gulden goedgekeurd. Op het door Eisen hower voorgestelde programma is hier door een vermindering aangebracht van ongeveer 850 miljoen gulden. Voorts machtigde de commissie de pre sident tot het besteden van de vijfhon derd miljoen dollar voor militaire hulp verlenen aan het buitenland, die nog resteren van de begroting van het lopende belastingjaar. Deze fotocombinatie geeft een beeld van het bezoek dat minister Staf aan Ned. Nieuw-Guinea brengt. Boven: de minister inspecteert de erewacht van de algemene politie na zijn aankomst op het vliegveld van Manokwari. Onder: Met het overhalen van een scheepstelegraaf stelde de minister de sleephelling van de werf Konijnenburg in bedrijf. Parachute ging niet open (Van een onzer redacteuren) Tijdens een voorsckijw van de ILSY gistermiddag op het vliegveld Ypenburg is de 38-jarige heer H. de Rooy uit Den Haag b(j het maken van een demonstratie. .chutesprong dodelijk verongelukt, een hoogte van tweeduizend meter viel hj) neer en was doordat zijn para- s zich niet tijdig opende, op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en laat geen kinderen achter. Omstreeks vier uur was hij met de chef- .nstructeur van de Nationale Luchtvaart School, de heer J. van Persie. in een Tiger Moth opgestegen om een zgn. vrije val te maken, wat wil zeggen, dat de para chutist lm tegenstelling met een auto matische valzélf zijn valscherm open trekt. Zijn plan was vijfendertig seconden '.ang te vallen. Tot ontzetting van de vele toeschouwers ging zijn parachute echter op enkele tientallen meters van de grond open, wat niet meer voldoende was de val te breken. Een ijlings toege schoten arts van de Rode Kruis-post kon slechts de dood constateren. De stopwatch van de heer De Rooy, die d was van de Eerste Nederlandse Para chutisten Club, was op 57 seconden blijven De commandant van de vliegbasis Ypen burg liot overeenkomstig zijn voorschrif- -n onmiddellijk de telefoons blokkeren 1 de hekken van het vliegveld sluiten. Over de oorzaak van het ongeluk tast en nog in het duister. Men heeft alleen gezien, dat de heer De Rooy zijn noodval- scherm gebruikte, waaruit men zou nen concluderen dat *iJn rugparachute weigerde. Iedere parachutespringer Is melijk uitgerust met twee valschermen: een rug- en een borstparachute, waa de laatste slechts In noodgevallen gebruikt Het ongeJuk van de heer De Rooy, die bouwkundig opzichter was bij de P.T.T.. betekent een grote slag voor de Eerste Nederlandse Parachutisten Club. Hij een van de beste springers en had jarenlange ervaring. Onder meer heeft hij als militair vede sprongen gemaakt in het toenmalige Nederlands-Indië. Op de ILSY zou hij in het openingsnummer springen. Schaduw Nog nooit heeft zich in de geschiedenis an de E.N.P.C., die nu negen jaar be staat, een dodelijk ongeluk voorgedaan Naar aanleiding van het ongeluk, dat •el een zeer donkere schaduw werpt op de komende ILSY. heeft de secretaris van de K.N.V.v.L., de heer P. J. Yperlaan gisteravond voor de radio meegedeeld, dat de heer De Rooy een uitstekend sprin- jvas, die goed geoefend was zowel in Dit is de Fokker Spin, een van de oudste vliegtuigen, die maandag op de ILSY zullen worden getoond. Op de achter grond hypermoderne straal jagers, klaar voor de start. de vrije val als in het automatisch sprin gen. Spreker betreurde het zeer, dat het ongeluk was gebeurd, temeer omdat Nederland nog nooit een dodelijk ongeluk bij het parachutespringen is voorgekomen „Wij betuigen ons diepste leedwezen," aldus de heer Yperlaan. Of er nog vrije valsprongen op de ILSY gemaakt worden, ie nog niet bekend. De K.N.V.v.L. laat de beslissing over aan de Eerste Nederlandse Parachutisten Club. In ieder geval zal de ILSY zélf niet worden afgelast. Het internationale en het historische karakter van de demon stratie laat dit niet toe. (Van een onzer redacteuren) Ondanks het droeve ongeval van de heer De Rooy. is de voorst-houw van de ILSY. die op Tweede Pinksterdag op Ypenburg wordt gehouden, gistermiddag gewoon doorgegaan. Met deze schouw werd alvast een voorproefje gegeven van wat de ruim honderdduizend kijkers maandag te wachten staat. Aan dit programma werd meegewerkt door vier F 86 K Thunderstreak et raai ja de Koninklijke Luchtmacht, door een super-Sabre van de Amerikaanse luchtmacht, door een Skeeter-helkopter Engeland, door enige lichte vliegtui- van Tsjechisch fabrikaat, door een 1 straaljager van de Koninklijke Lucht- :ht, de Fokker F VlI-a van het natio naal luchtvaart museum en door een an der historisch vliegtuig, de Deense Elkile- alsmede een Neptune, een on- Hongaar in Graz beschoten door geheime politie In de Oostenrijkse stad Graz is de Hon gaar Fonacy tijdens de opstand lid van de Hongaarse revolutionaire raad te Boe dapest door agenten van de Hongaarse geheime politie neergeschoten ep levens gevaarlijk gewond. Fonacy werd aangevallen door twee mannen, die op een motorfiets reden. Een revolverschot trof hem en daarna werd hij naar een weiland gesleept, waar de aanvallers hem fouilleerden op papieren en vervolgens nog een schot op hem af vuurden. Fonacy was echter niet dood en kon in het ziekenhuis verklaren, dat zijn aanvallers leden van de geheime politie Hij had na zijn vlucht uit Hongarije een rondreis door de Verenigde Staten ge maakt. Hij was in Europa teruggekeerd lezingen te houden over de Hongaarse opstand. Stormachtige vergadering Vertrouwensvotum voor Adone Zoli De regering van premier Adone Zoli heeft gisteren ook het vertrouwen gekre- van de Italiaanse Kamer van Age- rdigden. In een stormachtige verga dering weigerde Zoli de stemmen van de fascisten, op wie hij dinsdag in de Senaat, reeds een hevige aanval deed, te aan vaarden. Met 132 tegen 93 stemmen kreeg hij toen het vertrouwen van de Senaat. een toespraak, die gisteren aan de stemming voorafging, verklaarde Zoli: „Ik il weigeren de fascistische stemmen te aanvaarden. Ik zal ze aftrekken van de i totaal op mij uitgebrachte stemmen." De fascistische afgevaardigde Augusto de Mansarnich antwoordde hierop: „Als u oraze stemmen niet wenst, treedt dan af! Ondanks de scherpe aanval, die u op ons hebt gedaan geven wij u toch onze stem." Na het tellen van de stemmen bleek, dat zij 23 stemmen op de premier hadden uit gebracht. Na aftrek van de 305 op ZoLi tgebrachte stemmen resteerden er 282, preoies één meer dan de benodigde meer derheid. Er waren 305 stemmen tegen en elf onthoudingen. VIJFLING OVERLEDEN De Afrikaanse vijfling, die don derdag in een ziekenhuis van Mo zambique in Portugees Oost-Afrika werd geboren, is gisteren overleden. 1349,50 Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN der-zecbootbestrijdüngsVliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst. De schouw op Tweede Pinksterdag zat behalve door H.M. de Koningüi en de prinsessen Beatrix en Margriet ook wor den bijgewoond door prinses Irene. Zoals weet is het nog niet zeker of prins Bernhard ook aanwezig zal zijn aangezien hij op dat tijdstip een conferentie heeft in Panjs. Het spel Ramp en Redding van de Ma rine Luchtvaart Dienst zal ln tegenstelling met het oorspronkelijke plan niet 's mid dags maar 's morgens in het voorpro gramma worden opgevoerd. Dit omdat het programma inmiddels zo uitgebreid is geworden, dat men vreesde, dat het een beetje in de verdrukking zou komen. Bo vendien hoopt men met deze maatregel de stroom toeschouwers te spreiden in verhand met de grote verkeersdrukte dda verwacht. In Frankrijk Dr. J. Linthorst Homan, de Nederlandse gedelegeerde bij de conferentie van het -nationale Olympisch Comité heeft op de derde zitting van het bestuur gepro testeerd tegen de verklaring in het te Lausanne uitgegeven Olympisch bulletin, waarin een veroordeling wordt uitgespro ken tegen de landen die na de gebeurte nissen in Hongarjje besloten hadden niet in de spelen In Melbourne deel te nemen. De voorzitter van het IOC de Ameri kaan Avery Brundage, verklaarde in ant woord op het Nederlandse protest, dat het IOC in Melbourne een resolutie had 'aard, waarin uiting werd gegeven spijt en leedwezen over het feit dal sommige landen (onder wie ook Neder land) zich hadden teruggetrokken. Een veroordeling, aldus Brundage. was in de resolutie niet vervat, noch bedoeld 'oegde hieraan toe, dat het artikel in het Lausanne-bulletin geschreven w» door een medewerker, die niet in Mel bourne aanwezig was en de gevoelens die aan de resolutie ten grondslag lagen niet juist had begrepen. Na deze uiteenzetting trok de heer Homan a(jn protest in. De vraag of de spelen moeten worden uitgebreid of ingekrompen is gisteren druk besproken. De landen van het Russische blok bleken voorstanders van uitbreiding. De Polen wilden zelfs culturele manifes taties in het programma opnemen. Van Nederlandse, Britse, Australische a Amerikaanse zijde was men echter :gen uitbreiding van het programma. Zij meenden dat het thans reeds moeilijk ge noeg was de vele honderden deelnemers huisvesten en hun activiteiten te orga- eren. Voorzitter Brundage verklaarde dat de verschillende opvattingen zullen worden samengevat en bestudeerd voor- Voorts bleek vrijwel volledige ovei stemming te bestaan over het programma der spelen van 1960, ingediend door de Italiaanse organisatoren. Volgens dit plan wordt begonnen met wielrennen en zwemmen. Ongeveer vijf dagen na de opening komen dan de atletieknummers die tot drie dagen voor het einde zullen duren. De finales paardensport, roeden en voetbal besluiten de spelen. De marathon wordt als een afzonderlijke gebeurtenis gezien en zal des avonds worden verlopen als sluitstuk der spelen. Het enige dispuut ontstond met de inter nationale kanobond. De kanoërs willen tien verschillende wedstrijden houden (in Melbourne waren het er negen) en de Ita- snen willen het programma Juist terug engen tot vijf kano-nummers. In Noord-Afrika 60 rebellen gedood De Franse politie levert een harde strijd tegen Noordafrlkaanse verzetslie den in FrankrUk zelf. die daar In de af gelopen zeventien maanden 208 mi hebben vermoord en 1951 gewond. In de afgelopen 24 uur zijn 218 Noordafriki aangehouden, o.m In Marseille en deaux. waar de identiteitspapieren 2000 Noordafrikanen werden gecon leerd. Toch vielen er gisternacht weer schoten in Parijs. In een buitenwijk werd eet Franse smid neergeschoten en ernstig ge wond. Een tweede Fransman werd in eer Algerijns café doodgeschoten. Een Alge rijnse caféhouder en een jonge Noordafri kaan in een ander deel van Parijs werden zwaar miahandeld. De Franse minister-resident in Aloerije. Robert Lacoste, is gisteren per helikopter naar de afgelegen Franse post van Oula Tahir gevlogen om persoonlijk geweren uit te reiken aan loyale Mohammedanen voor de strijd tegen de opstandelingen. Bij gavechten in alle delen van Algerije zijn het laatste etmaal zestig Algerijnse opstandelingen gedood. Onder hen waren negen rabelien in de buurt van de Tune- ische grens. Zij hadden nieuwe wapens bij zich. die volgens de Fransen uit Tunesië gesmokkeld. Eén slachtoffer van de Iller gevonden Zes kilometer van de plaats waar de Westduitse soldaten trachtten de Iller te doorwaden Is gisteren het lichaam van een der veertien vermisten gevonden. Enkele buien De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veranderlijke be wolking met enkele buien, olaataelijk vergezeld van on- r. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van- ZON EN MAAN Zondag 9 Juni: zon op 4.23; onder 21.00 maan op 17.55; onder 2 29. Maandag 10 juni: zon op 4.23; onder 21.00 maan op 19.04; onder 3 04. Dinadag 11 juni zon op 4.22; onder 21.01 maan op 20.05; onder 3.46 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1