CHRISTELIJK Moeilijker toelatingsexamen niet aan te bevelen sir, Boeh Puzzel mee - Afkeuring over tweeërlei loontabel in metaalbedrijf Gekneveld blijven neutraal rips Aardrijkskunde en geschiedenis afschaffen? (V<m medewerker) MET wetmatige zekerheid spoelt ieder jaar in voor jaar en zomer de examengolf over ons land, die het groene hout bestendigt en het dorre hout heet af te voeren. Dat i» tenminste de bedoeling. Maar twijfel aan de doelmatigheid en ongerustheid over de uit komst van menig examen ver klaren het begeleidend pers- rumoer enige maanden ervóór en evenzeer erna. Meestal ebt de opwinding spoedig weg en dan is de cirkel weer voor een jaar rond. Ook nu is het niet anders. Daar is bijv. de uitspraak van enkele weken geleden, dat de toelatings examens tot het v.h.m.o. vermoe delijk te gemakkelijk zijn. Het pi kante zit in dit geval in het ambt van de zegsman en in de macht, die aan dit ambt is verbonden. Daarom kan deze uitlating niet aanstonds met het zand der ver getelheid worden bedekt. Het was ae minister van onderwijs zelf, die in de Eerste Kamer, geschrokken als hij was van de talrijke misluk kingen in de lagere klassen bij het v.h.m.o., zich aldus uitliet. Indien het juist is, dat het kwaad op eenvoudige wijze kan worden bezworen door de examen- schroef aan te draaien, dan kan dit middel zonder gewetensbe zwaar mede worden toegepast om de problemen van lerarentekort en ruimtegebrek uit de weg te rui men. Dat is een heel aantrekke lijke kant. AL ZAL HET WEL EENS voor komen. dat op deze of gene school het toelatingsexamen een weinig te gemakkelijk uitvalt, te gen een algemene opzettelijke vev- zwaring van dit examen moe ten wij toch om meer dan één re den ernstig bezwaar maken, want: a. een leerling, die in klasse één of twee doubleert, behoeft bij het v.h.m.o. nog geen mislukke ling te zijn. Het komt herhaalde lijk voor, dat een leerling eerst later goed ingeschoten raakt; b. wanneer menige leerling h.b.s. of lyceum verlaat om naar m.t.s., kweekschool of zeevaartschool te gaan, is er geen sprake van een aanklacht, hoogstens van een aanwijzing, dat de differentiatie het zaak om voorzichtig te zijn. Het gaat om de toekomst van het kind. TVTEL ZOU het toelatingsexamen W aan zuiverheid winnen door afschaffing van de beide in dit stadium der kinderlijke ontwikke ling niet selecterende examen vakken aardrijkskunde en geschie denis, die dan bovendien op de la gere school weer vertelvakken in plaats van dressuurvakken kunnen worden. Daar vrijwel ieder kind bij goede training een redelijk cij fer voor deze beide vakken kan halen, dreigt het gevaar van ge flatteerde en misleidende exar resultaten. Een slecht cijfer rekenen is nu slechts één van ue vier, bij afschaffing van genoem de examenvakken echter één van de twee cijfers. L.o. en v.h.m.o. moeten de ge schiktheid van een kind voorns lijk baseren op de resultaten taal en rekenen. Overigens laat zich het grote aantal afwijzingen in de lagere klassen van het v.h.m.o. op vele andere wijzen verklaren dan door de onvolkomenheden van het exa men alleen. Maar dat is een on derwerp op zichzelf. der .h.rr c. het betreffende koninklijk be sluit kent bij het examen terecht betekenis toe aan het oordeel van het hoofd der lagere school. De praktijk wijst uit, dat het examenresultaat vrij aardig overeenstemt met de beoordelin gen der hoofden, met dien ver stande, dat het eerste iets stren ger pleegt uit te vallen. Het gaat niet aan door willekeurige opvoering der eisen een grote discrepantie te scheppen tussen examenresultaten en school- hoofdadviezen; d. reeds thans zijn de hoofden der lagere scholen genoodzaakt ex tra maatregelen te nemen om hun leerlingen gereed te maken voor het examen. Men mag van het l.o. niet het onmogelijke eisen. Ten slotte moet het v.h. m.o. op een reële basis rusten en deze basis kan slechts het l.o. zijn; e. het toelatingsexamen is geble ken geen absolute selectienorm te zijn. Ondanks alle aangewen de pogingen is het evenwel nog niet mogelijk gebleken met behoud van de huidige onder wijsorganisatie er iets beters voor in de plaats te stellen. Een moeilijk examen waarborgt al lerminst produktie van uitslui tend timmerhout en evenmin, dat de afgewezenen allen werke lijk ongeschikt waren. Daarom is VAN DL DAG De das met de blauwe hoefijzers, door P. G. Wodehouse. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Wodehouse is een man, die steeds weer de kunst verstaat nieuwe verhalen te schrijven. En hoe! „De das met de blau we hoefijzers" is er weer zo een, dat men met veel plezier leest, omdat de humor in zo ruime mate is gedoseerd en de geschiedenis zo alleraardigst naar een einde wordt gestuwd. Ook in dit ver haal lezen we van Jeeves, de butler, eigenlijk de lachspiegel waarin Wode house heel Engeland laat kijken. Jeeves, de vis-etende butler, weet in de vreemd ste situaties met koelbloedigheid een oplossing te bedenken. Geref. Gemeente werd Chr. Gereformeerde kerk De classis Amsterdam der Christelijke Gereformeerde Kerken heeft het verzoek de Gereformeerde Gemeente te West- om toegelaten te worden tot het verband van de Christelijke Gereformeer de Kerken ingewilligd. De Gereformeerde Gemeente te West tan, die uit het kerkverband getreden is a.v. de kwestie-Veenendaal, telt 97 be lijdenden en 79 doopleden. Bijzondere leerstoelen te Utrecht Het ligt in Utrechts universiteitsfonds, behoudens koninklijke goedkeuring, bijzondere leer stoelen in te stellen in de leer der elek tronica, de technisch-organische chemie en de geschiedenis der biologie, J. Lanser volgt Van Hoven op in centraal bestuur van C.M.B. (Van onze sociale redacteur) I~| E algemene vergadering van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, die de -L' afgelopen dagen te Arnhem ls gehouden, heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over het bestaan van tweeërlei loontabel ln de c.a.o. voor de metaalindustrie. De tabel voor de in tarief werkende ondernemingen gaat namelijk uit van een 10 lager tarief dan de tabel ln de niat in tarief werkende ondernemingen. In de resolutie werd het bondsbestuur opgedragen met alle hem ten dienste staande middelen te streven naar een loonstructuur, waarbij ten aanzien van de basis-uurlonen ln de c.a.o. één loontabel van toepassing zal zijn voor alle ondernemingen en wel de tabel liggende op het niveau van de tijdlonen. Het gaat hier speciaal om de c.a.o voor het grootmetaal. Dubbele loon- tabellen in bovenbedoelde zin komen slechts in een gering deel van het klein- metaalbedrijf voor en bovendien zijn de werkgevers en werknemers in dit deel van het kleirimetaal het reeds eens worden over de afschaffing van het systeem van dubbele tabellen. In de nieuwe c.a.o.'s voor het kleinmetaal, die kort geleden bij het college van rijks bemiddelaars werden ingediend, is vooi zover nodig ook een daartoe strekkende bepaling opgenomen. De goedkeuring van het college op de ingediende ont- werp-c.a.o.'s is echter nog niet afge komen. Behalve dat de algemene vergadering gisteren nog een groot aantal afdelings- voorstellen behandelde, die van veel be lang waren voor de werknemers in he' metaalbedrijf, maar toch sterk een in tern karakter droegen, koos de vergade ring ook nog een nieuw lid van he' centraal bestuur. Het bestuurslid, G. var Hoven, die speciaal belast is met het behartigen van de belangen van de be ambten. zal namelijk binnenkort in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zijn functie neei- leggen. De landelijke beambtengroepsraad en Diepzeedi'ikers zoeken naar Caesarea OPGAVE PUZZEL No. 39 Horiaoniaal: 1 Familielid, 3 onge dwongen, 5 vaartuigje, 7 dier, 8 stuk hout, 10 hazardspel. 14 vulkanisch produkt, 15 spoedig, 16 beroep. 18 2 verouderd: getuigenis, 4 bloem. 5 bergplaats. 6 vrfj beroep, 9 voorzetsel 11 rondhout, 12 knaagdier, 13 jong dier, 17 Eg. godheid. OPLOSSING PUZZEL No. 38 K.S., 10 lis. 11 R. 17 teug, 19 meun, üu orgel, zz zwei. 23 na. 24 las. 26 na, 27 Uden, 29 dekenaat. Verticaal: 1 Dukaton, 2 Kr., 3 gil, 4 rein, 5 alsem, 6 fortuin, 9 sieraad, 12 fondant. 14 rug, 16 tek, 18 geluk, 21 lade. 25 sen, 28 na. haald, die waarschijnlijk zijn gebruikt in de verzonken havenstad van Caesarea in Israël, weet men nog steeds niet met zekerheid te. zeggen waar deze stad, die eens de belangrijkste havenplaats van haar tijd was in het Midden Oosten, heeft gelegen. Om dit te weten te ko men heeft het Amerikaans-Israëlisch Genootschap in samenwerking met het Instituut Smitsonian in Israël, een orga nisatie van Amerikaanse diepzeeduikers, opdracht gegeven naspeuringen te gaan verrichten. Binnenkort zal hiermee begin worden gemaakt. Caesarea is sticht door koning Herodes (37 v. Chr. 4), die zeer gebaat was wegens zijn onmens regiem om hiermee de lief de van het volk te kopen, hetgeen hem niet gelukte. Cae.area, dat eens zeelie den van verschillende nationaliteit in zijn straten zag, is ook de plaats w de kleinzoon van He. :des, Agrippa, 44 overleed, Agrippa was de laatste Joodse koning in de oudheid, die het volk op zijn hand had. Het programma der V.U.-dagen te Assen De jaarlijkse fV.U. dagen zullen, zoals gemeld, op 3 en 4 juli te Assen wor den gehouden in Bellevue. Op 3 juli zijn er twee wetenschappelijke samenkom sten. 's Morgens spreekt prof. dr. G. A. Lindeboom over „Geneeskundige proe mensen", 's middags verga dert men in twee secties. In sectie 1 refereert dr. R. L. Krans over: Vor ming door onderwijs in de natuurkunde" 1 in sectie 2 dr. J. J. Thierry over: „En kele opmerkingen over het aandeel van de filoloog in de studie der patristiek". '6 Middags wordt ook een vergadering gehouden van Vrouwen VU hulp, onder leiding van mevr. D. M. W. Koetsier-Fa- ber uit Meppel. Prof. dr. L. v. d. Horst spreekt over: „Waarom een ziekenhuis aan de V.U.?", ir. A. Rothuizen over: „Hoe het ziekenhuis werd gebouwd" en de heer B. Faber over: „Wat de actie Vrouwen V.U.-hulp voor de totstandko ming van het ziekenhuis betekent". Op 4 juli wordt de Jaarvergadering ge houden van de vereniging voor hoger onderwijs op geref. grondslag, ditmaal onder leiding van de heer J. Wilschut te Rotterdam. Sprekers zijn prof. dr. G. J. Sizoo met het onderwerp: „Natuur kunde en samenleving", dr. H. Mulder, Geref. predikant te Delft, over: ,,De V.U. student kerk" en Ad Kuiper, direc-| teur van het Geref. Jeugdcentrum, over „De V.U. student volk". I ie bondsraad hadden beide de heer J. Lanser te Eindhoven, die voorheen als bestuurder de belangen van de hand arbeiders behartigde, aangewezen vooi het beambtenwerk in de plaats van de heer Van Hoven. Het centraal bestuur en de bondsraad stelden hem gisteren ook kandidaat voor de gelijktijdig ont stane vakature in het centraal bestuur. Met een overgrote meerderheid werd de heer Lanser verkozen. De algemene vergadering van de C. M. B. werd behalve door de aanwezig heid van vele honderden afgevaardigden uit de organisatie nog luister bijgezet door de aanwezigheid van buitenlandse deputaties van geestverwante metaal arbeidersbonden en wel uit België, Zwit serland, West-Duitsland 'en Saarland. Bernepinqsiverk GEREFORMEERDE KERK Benoemd tot hulpprediker te Londen (voor Lapcastershire)kand. L. Zwaan te Amsterdam. Bennebroek. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN EVANG. LUTHERSE GEMEENTE GEREFORMEERDE GEMEENTEN Onderwij sbenoemingen Spot Als u met andere mensen over de Here Jezus spreekt, zult u ervaren, dat een graag gehanteerd wapen tegen de Goede Boodschap de spot is. Dat is alle eeuwen al zo geweest en daarom moeten we ons er maar niet door laten ont moedigen. Op die Pinkstermorgen, die in Handelingen beschreven wordt, waren ze ook present, de spotters, ha, ze zijn nou al dron ken ze zijn vol zoete wijn, EEN WOORD VOOR VAN DAAG Dat betekent zo veel als: ze zijn dronken van li monade. En met deze domme con clusie zijn zij goedkoop van het wonder af. Petrus rekent daar straks in zijn preek grondig mee af: de Israëliet was niet gewoon voor het morgenoffer iets te gebruiken, en zeker geen alcohol. Direct daarop komt Petrus met zijn wa pen; dit is hetgeen, waarvan ge sproken is in de Schrift. Als de klemmende boodschap van de Bijbel op ons afkomt, heb ben we licht de neiging ons er met een smoesje van af te maken en ons geweten op een zijspoor te •damrangeren Bijvoorbeeld door de woZlZ aandacht van de Heer der kerk té'Noord-1 af te leiden naar de mensen van Aan de chr. uloschool te Amst ls de heer P. Qnossen te Middei noemd tot hoofd, de dames E. A. en C. de Boer, beiden Amsterdam, een benoeming als onderwijzere Herv. uloschool (Sparreweg) in A O. Mej. 'A. Anema te Katwijk aan de Colignyschool de heer B. J. H. itgebreid! de kerk. Maar in feite is dat irS u^oscho^i^Groote°nde™.ijzereven ongerijmd als de spot op die PikkerT te Groningen^de Teer SL Pinksterdag. Beter is het, ZOals te Murmerwoude (Fr werd in Lucas beschrijft, „verslagen te Harderwijk benoemd, on-l staan" en ons af te vragen: „wat !er crv'sneeuw1 te* AaSméer. kan dat betekenen?" lerwijzer COMMENTAAR )penbaar eindexamen „Dit i Of Oscar Wildes „Sa- alomé" nu wel het meest geschikte stuk was voor de juist afgestudeerde leerlingen van de To neelschool om voor de televisie te brengen? s van de stukken, die op het eindexamenrepertoire ston den nog het meest speelbare," zei Willy van Hemert die het gisteravond voor de VARA re gisseerde in zijn inleiding. In ieder geval is dit openbare eind examen een traditie aan het wor den, een waardevolle naar wij hopen. Interessant was, zeker voor de meer technisch aangelegde kij kers, de reportage over de dui- kersdienst van de Kon. Marine. Men zag met hoe weinig licht de televisiecamera's nog in staat zijn, duidelijke beelden in de huiskamer te brengen. En men zag ook het niet onverdienstelijke televisiedebuut van radiorepor ter Arie Kleywegt. Of de pasgevangen reuzenkar- per in dr. van Rijsinge's hoogge stemde rubriekje hoorde, weten wij niet. Als het een ongelukje was, sloeg hij et zich aardig door heen. En was het opzet, dan lijkt het ons een bar smakeloze grap. Sonate in e-moll voor cello en piano van Brahms (12 üUr) Johannes Brahms heeft maar twee sonaten voor cello en piano geschreven, de ene, op.' 38 in g-mpll, in 1865i_, de andere op., 99 in Fijdur een. twintig jaar later, in 1886. De populairste van deze twee is die in e-moll, omdat zij door haar melodierijkdom gemak- L- OI i 11,- nnn m-ronVt nm An* -i* An Bij amateurs in de huiskamer Op maandag, 17 juni a.s. zendt de N.C.R.V. de eerste reportage uit in een serie zomeruitzendingen, die ge noemd werd: „Muziek in huiselijke kring". In deze serie spelen en zingen amateurs vanuit de huiskamer mu ziek, die dikwijls de krachten van de gemiddelde amateur te boven gaat e kelfjk aanspreekt en omdat zij de microf0on hebbS die eigenlijk meer voor de Intieme concertzaal bedoeld is. „De bedoeling is niet een aantal concerten te,laten horen", vertelde ons Nico Dekker van de N.C.R.V.-muziek- afdeling. „Het is ïrieer zo, dat wij, met toestemming van de bewoners in aantal huiskamers een bescheiden 4 Inki JN de wereld van de pers heerst onbehagen om het feit, dat in Indonesië de persvrijheid op zo ernstige wijze wordt bedreigd en zelfs belaagd. Drie hoofdredacteuren zijn daar thans nog van hun vrij- heid beroofd; een vierde werd on- M langs vrijgelaten. j B| Zoals men zich zal herinneren, Nn heeft onlangs het machtige Inter- nationale Persinstituut, een organi- 4 satie waarbij, uit tientallen landen, U bijkans negenhonderd hoofdredac- j?9i teuren zijn aangesloten, aan de ont- R| stemming over deze situatie uitdruk- i king gegeven. Dit deed het Instituut door met algemene stemmen een motie aan te nemen, ingediend door landen waarvan men toch mag aan-, nemen dat zij met Indonesië betrek kingen van vriendschap onderhou den: India, Pakistan, Ceylon en de Philippijnen. Het heeft helaas niet mogen baten. Wanneer een bewind het de pers moeilijk maakt, wijst dit in de regel op zwakheid binnen het bewind. Voor een gezond democratisch bestel is een vrije pers een levensvoor waarde. Een gezonde democratie kan dit ook „hebben". Indonesië meent het niet te kunnen hebben. de troppo) zet de cello alleen het muziek af willen blijven onder het karakteristieke eerste thema in, motto: „Ik zou zulke prachtige vermoorden c De grens tussen en muziek voor beroepsmensen is echter aldus de heer Dekker zeer vaag. Men leert immers nooit een muziekstuk beter kennen en waarderen dan wanneer men het zelf speelt]" De N.C.R.V. beoogt dus met deze uitzendingen verdieping van het peil Tijdgebrek als ziekte en als zonde De Horst te Driebergen wordt op ,i 21 juli a.s. een conferentie gehou den voor allrn, die zich eens willen be zinnen op de vraag hoe wij met tijd omgaan. Op zaterdagavond komt het thema „Tijdgebrek als ziekte" aar de orde (het leven met horloge en agen da in de hand), zondagmiddag wordt gesproken over het thema „Tijdgebrek als zonde" (geen tijd voor onszelf, geen tijd voor de ander, geen tijd voor God). je leiding berust bij de heer R. van tier Mast, adviseur studentenaangelegenhe- den T. H. te Delft, en bij dr J. M. var Veen, directeur voor het cursus- en con- ferentiewerk van Kerk en Wereld. Opga ven aan Hoofdstraat 211, Driebergen. 33 ,,Ja meneer, duizenden". ,,Zo zo, en waarom hebt u hem deze zestig duizend niet verkocht?" ,,Hij wou ze niet hebben en gaf me de raad, ze aan een ander te verkopen". „En?" ,.Dat ging niet. Niemand wilde ze' ,,Was van te voren afgesproken, dat u een kwartje winst zou ontvangen?" ,,Ja, meneer' ,,Maar u moest de zakken kopen voor eigen rekening. Dat had u niet moeten doen. U had moeten kopen yoor rekening van meneer Brou wershof. tegen een kwartje provisie per zak. Pro visie in plaats van winst." ,,Dat heb ik zo niet ingezien." ,,U niet, maar meneer Brouwershof wel. Dat verzeker ik u." De boel wordt publiek verkocht en de vrouw van Ebbing ziet al haar mooie meubeltjes de deur uitdragen. Ze voelt zich ellendig en kapot. Straks moet ze verhuizen naar een werkmans- buurt. Haar man zal een armoedig baantje zoe ken en Bertje wordt een gewone werkjongen met vuile handen en een bakfiets. Ze slaat haar han den voor haar gezicht en snikt. Het wereldproces holt voort. In Nederland dreigt revolutie. Concessie na con cessie moet het onheil afwenden. Achturendag, arbeidscontract, evenredige vertegenwoordiging, algemeen kiesrecht, vrouwenkiesrecht. Bertje Ebbing zal nooit student worden Maar zijn moeder krijgt een stembiljet Ieder is vol moed. De oorlog is voorbij. Er veel werk aan de winkel, werk voor jaren. Want er is een groot tekort aan huizen, woning- K. JonkUJ nood. Een groot tekort aan scheepsruimte, ton nage-gebrek. Er is tekort aan alles. Al die te korten moeten ingehaald, dus een tijdperk van arbeid, van grote bloei zal aanbreken. Voorspoed, bloei, gouden tijd, welvaart! Ieder spreekt er van, ieder verwacht grote dingen. MaarDe eerste dag van de militaire wapen stilstand wordt de laatste van de economische dito. Een schijndode verrijst uit zijn graf. De con- currentiegeest ontwaakt, rekt zich de taaie leden en staat op tot vernieuwde actie, toegerust met nieuwe krachten. De oude strijd van vroeger ontbrandt opnieuw. Die strijd zal nieuwe wapenen eisen, dat be grijpt ieder. En ieder overweegt, welke wapen rusting hij kiezen zal. De oude wereld dringt op, om haar rechten te hernemen. Er blijft geen keus. Het gaat weer als vroeger. Wie zich niet schrap zet, wordt omver gelopen. Nu ontwaakt er een nieuwe geest, die zich uit in een oud woord: Samenwerking. Het grootkapitaal spreekt van trust en con cern, de middenstand v®n combinatie en coöpe ratieve inkom Samenwerking, samenwerking, Het moet uil zijn met die dwaze concurrentie, dat onzinnige elkaar bevechten en vermoorden. De mensen hebben elkander lang genoeg bevoch- ten. Maar de practijk openbaart moeilijkheden. Sa menwerking eist een offer, het prijsgeven van eigen zelfstandigheid, geheel of ten dele. Dat wekt weerstand. Men wil wel samenwerken, maar ook vrij blijven. Dat kweekt weifelaars. Wat zal ik kiezen? Vrijheid of samenwerking, in dividueel belang of groepsbelang? Bij de meesten valt de keus op eigenbelang. Wordt dit gediend door vrijheid? Dan vrijheid. Door samenwer king? Dan samenwerking. Zelfzucht blijft de grondslag. De vorm mag veranderen, het wezen blijft. God liefhebben boven alles is heel moei lijk. Maar de naaste als zich zelveWie is daartoe bekwaam? Zal dit niet uitlopen op een nieuwe wereldcri sis? Dit woord bestaat nog niet. Van een crisis, die verrassend spoedig komen, de wereld over rompelen en langdurig teisteren zal, heeft nie mand enig vermoeden. Mijnheer Adelsberg niet en mijnheer Brouwershof niet, ondanks zijn scherpe blik en zijn dikwijls, juiste kijk op r sen en dingen. Maar beiden voelen, dat er iets gebeuren moet. Elk van hen bekijkt dat op zijn eigen manier en naar eigen geestesgesteldheid. F den weten, dat onder de drang van de oorlog de techniek een ge weldige sprong heeft gemaakt. Al die oorlogstech niek wordt nu dienstbaar aan het werk in vredes tijd. Alle nieuwe vindingen worden nu toegepast bij het vervaardigen van vernuftige werktuigen voor kantoor, fabriek en landbuw. Prijscouran ten en prospecti met prachtige illustratiën van de nieuwste instrumenten en machines overstro men de kantoren. (Wordt vervolgd; waarbij even later de piano zich ziek 1120<?it wil,len„ vermoorden door heel rustig voegt. Dan ontwikkelt „uztek vnnrP1ekU srens tussen zich daaruit een grotere en ster- V00r leken kere beweging, die tot het on rustige tweede thema leidt. Beide instrumenten komen tot een inten sieve uitwisseling van gedachten, waarbij het melodisch element sterk overweegt. Het tweede deel is een Allegretto quasi minuetto, dat door zijn puntige ritmiek op valt. Het thema hoort men, iets veranderd, in het fis-moll Trio terug. De Finale, Allegro, bevat een prachtige fuga over een thema, dat verwant is nan een thema uit Bach's Kunst der Fuge. Eigenlijk blijft dit kantige, krachtige thema met zijn octaafsprong en zijn triolen steeds aan het woord, al duikt even schuchter een zang thema op. Max Rodriguez en Boukje Land dragen deze e-moll Cellosonate eens enkele hulskamers in het middel punt der belangstelling staan van hen, die ook zelf „muziek in huiselijke kring" beoefenen. Herman Felderhof zal in de verschillende gezinnen, te beginnen in Arnhem, als verslag gever optreden. 9.15 Radio Filh ork caus; 20.30 Act; 20.4: 20.50 Cabaret: 21.20 Mi In het kader de kerkedagen, 2—24.00 Gram. Uveraum II 298 j Gym; 7.20 Grar zendt de N.C.R.V. vanavond concert uit, dat gegeven wordt in dc Groningse Martinikerk. Naast een aantal bekende solisten verle nen medewerking de Groninger Bachvereniging en de Groninger Ör- VARA: 7.00 Nws; 8.00 Nws; 8.18 1W VPRO: 10.00 9.00 V.U Tijdelijk uitgeschakeld, genwljdlng. VARA: 10.20 Planopalet; iï.ÓO Bultenl overs; 11.16 Amus muz, 11.30 Ra- Filharm sextet; 12.00 Orgelspel; 12.30 1 tulnb meded; 12 13.15 VARA-Varla; 13.20 Licht <^sPortPraatje; 14'2S Streekult; s wieg Na het nieuws van elf uur behan delt mevrouw dra. N. H. Giesen te 17,00 Vakantletlps Rome in de N.C.R.V.-rubriek „Langs 2?' wegen van kunst en schoonheid" de hedendaagse Italiaansche literatuur. 15.30 Radio Phllhai Boekbespr; 16,40 Lichte muz; Weekjourn; 18.00 9.00 IrtlsUeke 18.45 lalkaart. door de V.P.R.Ó, uitgezonden. ®.Hot V.A.R.A.-programma biedt om twintig voor tien romantiek en rit me door Sem Nijveen en zijn kwin tet en om tien over tien liederen van de Amerikaanse cowboy's. Dit laatste programma wordt ingeleid door prof. Hans Merx met Rutger Schoute als spreker. Met de sopraan Teresa Stich-Ran- dali als soliste zal het Radiofilhar- monisch Orkest morgenmiddag voor de V.A.R.A. onder leiding van Wil lem van Otterlo optreden met wer ken van Mozart. Uitgevoerd worder enige concertaria's voorafgegaar door Adagio en fuga in c, KV 54f en gevolgd door de Symfonie nr. 3' in bes KV 319, Progromrr.o *oor morge 7.45 Mor i V.d'. klêu- rsfirogr'; 15.V en; 15.45 Ama s; 17.20 Lichtt VPRO: 19.30 Passepartout en tnans, caus: i. VARA: 20.00 Nws; Gram; 20.40 Ween- progr; rpsporing 23.00 Nw Godsdleni 19.55 Deze 20.05 Orke: 20.25 C rzocht; 22.45 Lichte Gram. uit het buitenlanrl 1 De Hessische Rundfunk (506 me ter) zendt vanavond van acht tot de bekende opera van Euridice" uit. lluck „Orfeo Impressies uit de stad New York worden om half elf door Duits land (363 meter) uitgezonden. Om tien voor negen geeft België (483 meter) een relais van het Festi val van Lugano, waar het N.I.R.- kamerorkest werken speelt van Bach, Mozart, Ravel en Strawinsky. De N.T.S. relayeert vanavond van .et N.I.R. (België) een televisiespel. Jonkvrouw Edelwater". ogrommo voor morge: 1.10 Gram; 18.15 Journalistiek we« lcht; 18.25 Gram: 18.30 Pari 1.40 Gram: 18.45 Regerlngsuitz il.OO Eurovisie: Lont ment. AVRO: 22.00- Phllharmonic. pjET verdient de aandacht, dat de journalisten, tegen wie de gram schap van hun regering zich nu zo krachtdadig richt, de zaak zelf van de revolutie van heler hart zijn toe gedaan. Men kan zelfs stellen, dat de revolutie aan deze mannen veel te danken heeft. Zij hebben in hun publicaties de gedachte van de revo lutie gestuwd en onder de volken Indonesië verbreid. Thans wor den zij door deze zelfde revolutio naire regering vervolgd. Er is in Indonesië nog geen demo cratie en er is nog geen rechtsstaat Van dit laatste is het gevolg, dat het optreden van de Indonesische rege ring tegen de journalisten een indruk maakt van grote en bedenke lijke willekeur. Zelfs wanneer men aanmerking neemt, dat in Indo nesië de staat van beleg ls afgekon digd iets wat ook al geen bewijs krachf genoemd kan worden dan nog valt de actie tegen de Indo nesische pers niet te rechtvaardigen. ^/AT bijvoorbeeld te denken van de beschuldiging, tegen een jour nalist ingebracht, dat hij „feiten en opinies" zou hebben verward? Wat te denken van het feit, dat een journalist is verhoord, omdat hij boven een betoog van een rebellen leider een grotere „kop" had ge plaatst dan boven een betoog van Soekarno? Alsof, naar de nieuws waarde gemeten, dit betoog van de rebellenleider niet belangrijker zou kunnen zijn dan het betoog van Soekarno, waarvan de inhoud overi gens reeds uit vorige betogen bekend kon zijn. Zeker, er wordt in Indonesië geen censuur toegepast in deze zin, dat de kranten vooraf de artikelen en be richten, die zij willen publiceren, ter beoordeling moeten voorleggen. Maar wij kunnen ons indenken, dat onze Indonesische collega's aan cen suur in deze Vorm de voorkeur zou den geven boven de toestand van willekeur en feitelijke intimidatie, waaronder zij nu moeten leven. Thans toch leven de journalisten ln Indonesië in een toestand van onzekerheid en verwarring. De onbe vangenheid van de vrijheid is ver dwenen. Een vrij en onvervaard oor deel wordt kennelijk niet meer op prijs gesteld. De toestand van on zekerheid gaat langzamerhand zelfs het karakter vertonen van een zekere opzettelijkheid. DAT Indonesië op deze wijze in de vrije wereld geen beste beurt maakt, schijnt de regering onver schillig te laten. Al mogen onze banden met Indo nesië zijn geslaakt, wij betreuren dit. Wij betreuren dit voor onze col lega's, van wie wij weten dat zij van hun vrijheid beroofd werden toen zij hun plicht deden in het openbaren van corruptie en bederf. Wij betreuren het voor de volken van Indonesië, die nog leven ln een Jonge democratie en voor wier vrije politieke meningsvorming een vrije pers van zo onschatbare waarde zou kunnen zijn. Wij betreuren het voor het bewind zelf over Indonesië omdat wij over tuigd zijn, dat voor een gezond bewind een openhartige, zich haar vrijheid verantwoordelijkheid bewuste pers een niet te verwaarlozen conditie is. Want het behoeft nauwelijks be toog: bij de huidige situatie gaat behalve de vrijheid ook de verant woordelijkheid over boord. Wat dan overblijft, zijn de marionetten. Adven Op spannende dagen in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden Mljnhardt's Zenuwtabletten

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2