Iltcuroc gciltërfje (tfiouranl iMinister Zijlstra vroeg een nacht beraad Minister Witte verdedigt de voorstellen der regering J Fractievoorzitters mengden zich in het huurdebat Westen bestudeert nog Stassens voorstellen Afrikaanse vrouw brengt vijfling ter wereld Bagdadlanden gaan huil defensie coördineren .0: VRIJDAG 7 JUNI 1957 BUREAUS: Stee ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «Untwlict l< «beblraes myn bert to kgtjenspoct Achtendertigste jaargang No. 10975 Gunstige ontwikkeling ZIE PAGINA S 1.1 Na redevoering van dr. Bruins Slot (Van onze parlementaire redacteur) p WAS REEDS BIJNA EEN NIEUWE DAG AANGEBROKEN toen U gisteren in de Tweede Kamer eindelijk de fractievoorzitters zich in het huurdebat gingen mengen. De redevoering van de a.r. fractieleider, de heer Bruins Slot, waarin hij zijn positie t.o.v. dit Kabinet nogmaals bepaalde, verwekte ongetwijfeld enige beroering. De heer Bruins Slot achtte zich noch formeel, noch moreel aan dit extra-parlementaire kabinet gebonden. Op een vraag van de heer Burger (soc.) waarom de heer Schouten in 1952 zich wel gebonden voelde aan de richtlijnen van het toenmalige extra-parlementaire kabinet, antwoordde de a.r. fractievoorzitter: „Omdat de heer Schouten toen wel behoefte had zich aan het kabinet te binden wij thans niet." Het directe gevolg van deze uitlating fu, dat de vergadering werd geschorst. de bedoeling dat alle ministers dor zouden dupliceren, maar de a.r. mi- ilster van economische zaken, prof. Zijl- wilde kennelijk zich een nacht be nden over de vraag, welke betekenis h\j de uitlating van z(jn partijgenoot Bruins Slot moest hechten. Op het ogen blik dat dit blad ter perse ging werd het duidelijk, dat minister Zijlstra een kliring ging afleggen. Wat het resultaat deze verklaring zal zijn is nog niet te Kggen. Het antwoord van de a.r. frac tieleider op de vraag van de heer Burger overigens formeel In overeenstem ming met zijn betoog. Maar ook rees de mag of de heer Bruins Slot het nog lan ter verantwoord acht dat minister Zijl- in dit kabinet blijft zitten. En juist daarover ontstond de beroering. De heer Bruins Slot zeide dat- dit ka binet Drees in de volstrekte zin van het voord extra-parlementair is. De a.r. Tweede Kamerfractie is niet gekend in het optreden van dit kabinet. Ook was zij niet met het program op de hoogte. Het ii de vraag of dit kabinet wel een pro had. De a.r. fractievoorzitter ge- oofde dat dit pas later is gegroeid. Dit idpunt had hij ook reeds bij de alge- le beschouwingen ingenomen. De heer -(soc.) heeft- verleden jaar bij dit verklaard, dat de binding aan dit inet schemerachtig is. De a.r. Tweede Ilamerfractie heeft tijdens de formatie de irverhoging met 25#/« met blokkering ivaard. Maar daarmee heeft zij zich nog akkoord verklaard met de wetsont- rerpen. De fractie heeft nl. drie voorbe- louden gemaakt. Ten eerste: de uitvoe- ingsregeling van de blokkering moest be ledigend zijn. Ten tweede: het ging om en huurverhoging van 25"/« in 1957. Nu is r een wetsontwerp gekomen waar ook olgende huurverhogingen onder vallen let derde voorbehoud was dat er een nntinuïteit in de huurverhogingen moet De heer Bruins Slot zeide niet alleen iets te weten van het program van dit abinet. maar ook de nota van minister de mogelijkheid van huurblok- :ering (tijdens de formatie ontworpen) t te hebben gezien. En aangezien er ander kabinet voor de dag is geko- dan waarvan sprake was tijdens de berste formatiepoging van dr. Drees (dat parlementair kabinet geweest moeten zijn) achtte de heer Bruins Slot Ich nooit formeel noch moreel aan dit inet gebonden. De a.r. fractievoorzit- er ging op dit vraagstuk in, omdat o.a „Nederlandse Gedachten", het officië- weekblad van de antirevolutionaire •tij, was geschreven, dat er sprake was 1 een morele binding aan dit huurcom- romls. Het was de socialistische woning- «uwspecialist Bommer, die naar dót ar- ikel had verwezen. Prol. Romme (kath. v.) achtte zich per- loonlijk wel gebonden aan dit compromis. Maar hij beschouwde zich dan ook de lige gebondene van zijn fractie. Hij kwam tot deze uitspraak, omdat hij de ministers van de K.V.P had aangeraden zitting te nemen in dit kabinet, wetende hoe het huurprogramma er uit zag. Dit wetsvoorstel week naar zijn mening niet af van het compromis, dat tijdens de for matie is gesloten. De enige wijziging die is aangebracht (geen bestedingspllcht. maar bestedingsdrang) vond hij een ver betering waartegen geen bezwaar ge maakt kan worden. De heer Oud (lib.) vond het onjuist zich tijdens de formatie zo aan een kabinet te binden. De liberale fractievoorzitter klaarde tijdens de formatie steeds gezegd te hebben dit niet te willen doen. Hij het eens met de heer Van Rijckevorsel (kath. v.) dat een Kamerlid niet verplicht is om voor een wangedrocht te stemmen Minister Witte heeft het blokkeringsvoor- erdedigd, dat men de indruk krijgt dat het een voortreffelijk voorstel is. Waarom is hij dan niet vier jaar eer der met deze gedachte gekomen? Prof Romme herinnerde de liberale fractie- aan. dat deze in 1956 in de had verklaard geen principiële bezwaren tegen de blokkering te hebben Nu heeft prof. Oud deze wel. En hij be roept zich niet alleen op de praktische onuitvoerbaarheid. Prof. Romme zou i ens willen horen waarom prof Oud an mening is veranderd P. v.d.A.-dictatuur De socialisten, aldus prof. Oud. stellen ch op het standpunt dat er een huur verhoging komt met blokkering of geen huurverhoging. Hij was het eens met de heer Bruins Slot dat dit lijkt op socia listische dictatuur. Die dictatuur is alleen mogelijk als de meerderheid van de Kamer bereid is hem te aanvaarden. ..Als in de rechterzijde van de Kamer mensen zitten die schapen willen ziin, zullen aan de overzijde wel mensen (socialisten) zijn. die hen willen verslinden." zo riep prof. Oud uit. Deze uitlating was voor prof. Romme anl'eiding om te betogen, dat h\j het geweest die het initiatief tot het blokke- •ingsvoorstel had genomen om eindelijk uit de huurimpasse te geraken. Daarom Heen was de K.V.P. bereid deze oplos ing te aanvaarden. Voor een huurverbo ging van 25'/» die prof. Romme noodzake ichtte zonder dictatuur is echter geen sprake, omdat alle tegenstanders de blokkering voorstanders zijn van huurstijging met 12J4*/». „Na alles wa heb gehoord en gelezen, móet ik zeggen, dat het voor mij een gelukkig ogenblik zal zjjn als deze ontwerpen er door komen. Advertentie TWEKA LASTEX DAMES BADKOSTUUM 15.75 De mooiste sortering vindt u bij. HAARLEMMERSTR. 172-174-179 HERENSTRAAT 9 Mldza-bonnen voor onze cliënten RUSSISCHE DUIKBOTEN IN HET KANAAL Britse marlnevaartuigcn hebben giste- itn drie grote Russische duikboten ge- volgd die, begeleid door een mijnenveger, door het Kanaal zijn gevaren. Ze voe- «n met onbekende bestemming in wes telijke richting. Hoewel de doorvaart van Russische duikboten door het Kanaal vo'komer lïbruikelijk is, heeft de Russische ma rine alle recht van -le-.e wateren gebruik 1* maken, aldus een «v.-ordvocrder de Eritse admiral' =-'t. De Britse marine beeft de duikboten veleer -lit -'gemene belangstelling dan ui* wantrouwen gat ie- letiagen, zei de woordvoerder. Zij zjjn (het is nu in de praktijk bewezen) het enige middel om een huurverhoging van 25'/» te verkrijgen." zo besloot prof. Romme zjjn rede. De heer Tilanus herhaalde, dat ook hij zich moreel aan dit huurcompromis ge bonden acht. Hij erkende echter het recht van ieder Kamerlid om „neen" te zeggen tegen deze ontwerpen. Dat betekent nog niet. dat er woordbreuk wordt gepleegd Naar de mening van de heer Tilanus moet er altijd een zekere binding aan een ka binet zijn De huurovereenkomst, tijdens de formatie gesloten, is gevolgd door een daad, nl de totstandkoming van het ka- De rest van de replieken viel uiteraard bij deze groto redevoeringen in het niet. Ondanks het krachtige principiële en za kelijke verweer van de ministers Witte. Suurhoff, Hofstra en Zijlstra kwam er in de stand van zaken geen verandering meer. De heer Andriessen (kath. v.) is met een amendement gekomen om de blokkering te doen geschieden per eige naar en niet per woning. De heer Van Eibergen (a.r.) was pijlijk getroffen door de opmerking van minister Witte, dat de redeneringen voor een huurverhoging van 12*/4,/« werden opgezet om aan een morele binding te ontkomen. Belangstellend kijkt minister-president dr. W. Drees toe, terwijl de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, het regeringsbeleid inzake de huurcompensatie verdedigt. Huurdebat van gistermiddag Principiële en zakelijke bezwaren passeren de revue (Van onze parlementaire redacteur) IN EEN UITSTEKENDE redevoering heeft minister Witte hedenmid dag in de Tweede Kamer de huurvoorstellen met een keur van argu menten verdedigd. Zowel de principiële als de zakelijke bezwaren tegen de blokkering werden door de bewindsman niet gedeeld. De blokkering is noodzakelijk, omdat de overheid de vernieuwing van het oude woninghezit moet stimuleren. Bij vrije huurprijzen is dat niet nodig, omdat dan de woningen uit concurrentieoverwegingen door de eigena ren worden verbeterd. Maar, zo zeide de bewindsman van volkshuis vesting en bouwnijverheid, sinds twaalf jaar kennen wij geen vrije huurmarkt meer. Is dc blokkering een aantasting van het eigendom? Minister Witte beant woordde deze vraag ontkennend. De aan tasting van het eigendom is in sommige gevallen in ons burgerlijk wetboek ge regeld. Men mag niet op eigen houtje op eigen grond bomen planten. Men mag ook niet de bewindsman noemde ver schillende voorbeelden op hetzelfde stuk grond drie jaar lang aardappels telen. Dat de overheid meer regelend op treedt bij de woningbouw komt, omdat er woningnood Is. Dat is een buitengewone omstandigheid. Het is niet in strijd met de rechtvaar digheid dat de overheid probeert de ver-1 betering van woningen te stimuleren. Dit blokkeringsvoorstel ontspruit niet uit geyoel van antipathie tegenover de huls eigenaren. Aan deze eigenaars wordt niets onthouden. Als men Iemand honderd gul den in de hand geeft, of honderd gulden met een spaarbankboekje, waar me eerste jaren niet aan mag komen, is het duidelijk dat in dit laatste geval wordt gegeven. Zo is het ook me blokkering. Ook de zakelijke bezwaren tegen de blokkering kon de bewindsman niet derschrijven. Het verschil tussen onder houd en verbetering zal in de praktijk makkelijk te maken zijn. De administra tieve rompslomp wordt geschilderd „als een groeiend monster dat niet te verdel- In 1954 tweeling, '55 drieling, '56 vierling... Een v\jfling heeft gisteren het gezin van de jonge Chopi negervrouw, Seline Covanc. uitgebreid tot zestien personen In Vila de Joao Bcla in Portugees Oost Afrika kreeg Seline de vjjfling, vier jongens en een meisje, die allen goed gezond zjjn Het gezin Covanc is nog joig. maar telt toch veertien kinderen in 1954 kreeg Seline een tweeling, in 1955 volgde een drieling en in 1956 werd z(j verblijd met een vierling. Al deze ne gen kind-ren bleven in leven en giste ren kwam er de v(jfling bjj. Heel Vila de Joao Belo is. beladen met geschenken, naar het ziekenhuis geto gen om dc ionge moeder geluk te wen sen Maar niemand komt verder dan de hal, waar de pakjes zich opstapelen. In het dorp Salem in Zuid-Duitsland i» in aanwezigheid van wel tweehon derd vorstelijke gasten het huwelijk voltrokken tussen prinses Margarita van Baden en de Joegoslavische prins Tomislav. Na het burgerlijk huwelijk volgde een grieks-katholieke en een lutherse huwelijksbevestiging. Het jonge paar. dat elkaar te Londen ontmoet heeftwaar de prinses ver pleegster was, zal gaan wonen op de fruitkwekerij van de prins in Zuid-Engeland. Op onze foto van links naar rechts: de vader van de bruid, de burggraaf van Baden, h-t bruidspaar, de burggravin van Baden prirj Philip van Enoeland en koningin Fredenka van Griekenland. gen is". Daar geloofde minister Witte niets van. Als men het principe blokkering heeft aanvaard, mag uitwerking daarvan niet verwerpen op grond van administratieve moeilijkheden Het systeem dat gekozen is. is echter het meest eenvoudige dat denkbaar is. Ook het kostenelement valt bijzonder heer v d. Wetering had gezegd dat deze blokkering f 10 miljoen kost. Een bureau voor efficiency heeft berekend dat de kosten bij uitvoering van het oorspronke lijke wetsontwerp f 300.000 hadden bedra gen. Na de verbeteringen, die in dit ont werp zijn aangebracht, zijn deze kosten verdubbeld, maar dat is dan nog altijd 6*/o van het bedrag dat de heer v. d. Wetering heeft genoemd. De controle op de verbetering zal evenmin tijdrovend zijn. Per gemeente zullen hiermee 325 manuren per jaar gemoeid zijn even aangenomen dat elke gemeente even groot zou zijn. Minister Witte had de indruk dat dc zakelijke bezwaren tegen de blokkering door vele sprekers naar voren zijn ge bracht om hun terugtocht te dekken. Door het aanvoeren van deze zakelijke bezwa ren willen z(j hun aanvankelijk inzicht verloochenen. Minister Witte twijfelde eraan of het ooit nog mogelijk zal zijn een huurver hoging door te voeren als de huren nu slecht6 met 12%*/» zullen 6tijgen. Een huurverhoging van 25is noodzakelijk. Daardoor komen de huren weer meer op het peil te liggen, dat gehaald zou kunnen worden bij een vrije markt. Dat is noodzakelijk, want lage huren leiden tot onderwaardering van het woongenot Het verschil tussen oude en nieuwe wo ningen moet ook uit sociaal-economische motieven zo klein mogelijk worden. De grootste voorstanders van een huurver hoging zijn nu voor een verhoging met 12Vfc'/(, zonder blokkering. „Ik vraag mij af of de wens om van de blokkering af te komen een reden is geweest voor deze redenering." De heer Bommer interup- peerde: „Dat hoeft u zich niet af te vra gen Minister Witte: „De heer Bommer beeft natuurlijk gelijk, maar ik wilde dat niet zo duidelijk zeggen." Minister Witte vond niet verstandig wat de socialist Bommer b\j amendement had voorgesteld, n.l. een verhoging voor be drijfspanden tot 15 l.p.v. tot 25 pet. Het ls niet juist, aldus de minister, om de huurverhoging voor bedrijfspanden te II- Bonn huiverig toestemming te geven TAE REGERINGEN van de N.A.V.O -lan den hebben nog steeds niet ingestemd met de ontwapeningsvoorstellen Stassen. Het nieuwe Amerikaanse plan Is nog In studie en het zal pas in de ont wapeningscommissie worden Ingediend, wanneer dc standpunten van de N.A.V.O.- landen bekend zijn. Het Is dc wens van de N.A.V.O.-landei om alle verwikkelingen, verbonden aai een eventuele fotografische inspectie uit de lucht, tot in bijzonderheden te bestude Vooral Wcst-Duitsland is huiverig zijl toestemming te geven aan een dergelijke methode van inspectie. De verdeling Duitsland zou hierdoor wel eens een per- manenter karakter kunnen krijgen, zt vreest men in Bonn. Engeland wil de voorstellen van Stas- »n ook nader bekijken, omdat deze vol gens onofficiële berichten een verzoek CORN. BASOSKI OVER: Opera „Moses und Aron" in Ziirich DOOR het treffen van spe ciale maatregelen is het mogelijk, reeds vandaag een uitvoerig artikel te publiceren van onze kunstredacteur. Corn. Basoski, over de wereldpre mière van Schönbergs opera Moses und Aron. De uitvoering geschiedde gisteren op het fes tival voor moderne muziek in Ziirich. Verslag en foto's van deze belangrijke culturele ge beurtenis vindt men op pag. 5. Baby geroofd door hond of jakhals Onder de ogen van de moeder en een verpleegster is in het ziekenhuis van Kurnoon (India) een pasgeboren baby ge roofd door een hond of een jakhals. Het dier greep het kind en verdween er mee in het bos. Een andere vrouw zag het gebeuren, maar het dier kon niet meer gegrepen worden. Het is bekend, dat apen en jakhalzen soms een kind roven en dit als hun eigen jong grootbrengen. Men vermoedt, dat het dier dan ook geen hond, maar een jakhals is geweest. Rouwdienst voor de verdronken soldaten Gisteren is in Kempten een rouwdienst gehouden voor de vijftien Westduitse recruten, die bij het doorwaden ondiepe maar gevaarlijke rivier de Iller zijn verdronken. Slechts van slachtoffers is het lijk geborgen kist was de enige, die op een open plein voor de kazerne te Kempten wa gezet. De andere slachtoffers wa symboliseerd door stalen helmen. Dc ramp zou niet gebeurd zijn, indien aan de orders was gehoorzaamd: een strenge order uitgegeven, dat de Iller niet mocht worden doorwaad, zeide de bevelhebber van het tweede militaire district, generaal-majoor Max Pensel, ii zijn toespraak tot de meer dan honderd nabestaanden. Onder de vele kransen de Westduitse president, Theodor Heuss, die was vertegenwoordigd door de minis ter van financiën, Fritz Schëffer. Bommenwerper vloog door geluidsbarrière De Britse Handley Page vliegtuigfabrie ken hebben medegedeeld, dat de met vier traalmotoren uitgeruste Crescent Wing Victorbommenwerper door de geluids- grens is gevlogen en daarmede waarschijn lijk het grootste militaire vliegtuig ter 'ereld is dat dit heeft gepresteerd. He vliegtuig kwam tot deze prestatie (Zie vervolg pag 7) tijdens een normale testvlucht. De ministerraad van het Pact van Bag dad heeft besloten een organisatie In het leven te roepen tot het coördineren de verdediging der aangesloten lan den. Deze organisatie wordt in Bagdad gevestigd. De ministerraad ging akkoord met het voorstel van een commissie, met spoed maatregelen te beramen ter bescherming de soevereiniteit der leden tegen on dermijnende activiteit. Ook stelde hij zich achter het voorstel van de economische commissie om 12,5 miljoen dollar te be steden voor de ontwikkeling van telecom- municatiemiddelen en het aanleggen van spoorwegen tussen de aangeslpten landen Het Britse blad News Chronicle meldt dat de Engelse minister van buitenlandse :aken, Selwyn Lloyd. heeft verklaard, eventuele toetreding van Saoedi-Arablë het Pact van Bagdad te zullen verwel komen, „mr>ar Engeland wil hiervoor niet betalen in de vorm van gebiedsaf- itand". Volgens het blad is dit krachtige stand- ount ten zeerste betreurd door de Iraakst premier Noeri-es-Said, die zich als pleit bezorger voor koning Saoed had opge worpen. Noeri-es-Said zou hebben aange voerd dat Groot-Brittanië door inwilliging van Saoeds wens zijn verloren reputatie in^ de Arabische wereld zou kunnen her- (Adve MODERNE KARPETTEN I x 230 138— x 300 192— Vraagt een vrijblijvende zichtzending. BU LTH U IS Botermarkt 23 inhouden de kernproeven voor een be paalde periode te staken. Engeland heeft hier veel belang bij, omdat dit land bezig is met een reeks van proeven. Engeland heeft, zo is officieel verklaard, wel de voorwaarden geaccepteerd, die president Eisenhower heeft gesteld voor een verbod van de kernproeven als onder deel van gecontroleerde en geïnspecteerde ontwapening. Bevan, de linkse Labourleider, heeft gisteren felle kritiek geleverd op d® Britse kernproeven en opgeroepen tot een grootscheepse campagne tegen deze proeven. „Wij zijn een zoge naamd christelijke natie." zei Bevan nog, „maar wij geven ons geld uit om in de loop van de komende twintig of dertig jaar vele ons totaal onbekende mensen te laten overlijden aan een vreselijke ziekte." Bourgès-Maunoury zet poging voort De eerste stappen van Bourgès-Maunou- r, de nieuwe Franse kabinetsformateur, zijn bemoedigend voor hem geweest, waar op hU president Coty heeft medegedeeld l)n pogingen te zullen voortzetten. De radicaal-socialistische partij heeft net 44 tegen 9 stemmen en twee onthou dingen zich achter Bourgès-Maunoury ge schaard, die nieuwe belastingen noodza kelijk acht en een krachtiger strijd tegen de Algerijnse opstandelingen wenst. De partij van PfKmlin heeft gewaar schuwd geen mdnderheddaregering te zul len aanvaarden. De conservatieve partij zal Bourgès steunen, maar de communis tic over 143 zetels in het parlement beschikken en de steun hebben van nog i linkse afgevaardigden hebben rond uit verklaard Bourgès niet te zullen ac cepteren. Zij eisen onmiddellijke vrede in Algerije en belastingen alleen voor de Bourgès gaat echter voort met het over- g met die partijen, welke tezamen een meerderheid in het parlement hebben. (Advertentie) AMERIKAANSE JONGENS OVERHEMDJES met korte mouw, leeftijd 2 jaar 2.95 Kleine stijging per maat NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTR. 172-174-179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten HET WEER IN EUROPA Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot mor- j. genavond: Over het algemeen veel be- wolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Zaterdag 8 juni Zon op 4.23, onder 20.59 uur, maan op 16.42, onder 1.59 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1