V.S. en Rusland bespreken ontwapeningsprobleem Ruim 165.000 gezinnen wonen in, 6500 leven gescheiden Stop zetten van atoomproeven zon goede eerste schrede zijn Het is beter, Rusland vriend te houden te Onvoldoende slaapgelegenheid in 20 pet. van alle huishoudens Oder-Neisse-liiiie moet worden aanvaard Bourgès-Maunoury thans (radicaal) informateur Minister blijft zich verzetten tegen prijsverhogingen DONDERDAG 6 JUNI 1957 BUREAUS: Steer ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 059 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Jlicume £riJtsdje (Ciourant Achtendertigste jaargang No. 10974 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stdnttastlcb k «(cIIm m9n b«rt In Wgbcaspott ,Goed-zo,,: f2.870.439.65 GOED ZO ZIE PAGINA 5 Onderhandelingen achter de schermen DE VERENIGDE STATEN zullen akkoord gaan met een internatio nale overeenkomst, die de proefnemingen met kernwapens verbiedt onder voorwaarde echter, dat deze overeenkomst een onderdeel is van een óntwapeningsprogram, dat het gebruik van kernwapens in een nieuwe oorlog verhindert. Ongeveer op hetzelfde ogenblik, dat presi dent Eisenhower deze mededeling deed op zijn wekelijkse persconfe rentie, zond de Russische premier Boelganin een boodschap aan de Internationale arbeids organisatie, te Genève, dat Rusland eveneens bereid is een ontwapeningsakkoord t^ sluiten en wil ingaan op voor stellen, die- afzonderlijke aspecten van het ontwapeningsprobleem regelen, zoals een verbod van proefexplosies. I Te Londen wordt uit welingelichte 1 bron vernomen, dat Rusland en Ame- I rika achter de schermen vertrouwe- lijke besprekingen zijn begonnen met het doel de standp ^nten van de twee landen omtrent de vermindering van de bewapening nader tot elkander te I brengen. De besprekingen tussen Stassen en Zorin, die worden gehou- 1 den met volledig medeweten van de andere leden van de ontwapenings commissie, Engeland, Frankrijk en Canada, zullen vermoedelijk lange tijd duren. Geruststelling Elsenhower heeft op zijn persconferen tie de Amerikanen, die opgeschrikt zijn door de berichten over de ernstige geneti sche gevaren, die verbonden z|jn aan de proefexplosies van de kernwapens, gerust trachten te stellen door mee te delen, dal h(j eraan twijfelde of de Verenigde Staten ooit weer een van de grote waterstof bommen voor proefnemingen tot ontplof fing zullen brengen. Voorts zeide de president, dat iemand van de Amerikaanse regering gaarne een Russische uitnodiging zou aanvaarden om voor de radio en televisie te spreken, zo als Kroesjtsjef voor de Amerikaanse televisie' heeft gedaan. Maar Eisenhower legde er de nadruk op, dat de Russen moeten garanderen dat de desbetreffende uitzending niet ver knoeid zou worden door stoorzenders en er tegelijkertijd geen ander aantrekkelijk programma zou worden uitgezonden. Eisenhower zei, dat het vraagstuk van het gevaar van de radioactieve neerslag hem evenveel bezig hield als iedere andere Amerikaan. Hij deelde mee, met het oog op dit ge vaar, dat de Amerikaanse kern wapens, wat de geleerden noemen „schoner" zijn dan voorheen. De neerslag van de kernwapens heeft men met negen tiende weten te ver minderen. „Ik ben verheugd", merkte Eisenhower verder op, „over de verklaring Kroesjtsjef, dat Rusland bereid is te ir komen tot een beperkte ontwapenings- Groningen. overeenkomst. De Amerikaanse regering zal zeker een diepgaande studie maken van het nieuwe Russische standpunt. Gevraagd naar zijn mening over het Engelse initiatief de handel met China uit te breiden, zei de president, dat de Amerikaanse regering van plan is deze handel streng te blijven beperken. Voor de T.V. De Amerikaanse radio- en televisie omroep N.B.C. heeft inmiddels president Eisenhower zendtijd aangeboden om te antwoorden op het teelvisiegesprek van de C.B.C. met Kroesjtsjef. De N.B.C. is bereid een eventueel optreden van Eisen hower of iemand anders van de Ameri kaanse regering te filmen en voor her uitzending aan Rusland en andere landen Russische leiders naar Finland een uitgelatenheid, die men eer- er zou verwachten van jongens op een schoolreisje, zijn Boelganin en Kroesjtsjef gisteravond per trein uit Moskou naar Helsinki vertrokken voor een officieel bezoek aan de Finse repu bliek. Het is de eerste buitenlandse reis die de beide Russische leiders ondernemen sinds zij in april van het vorige jaar een bezoek aan Engeland brachten. Zij zullen een weck in Finland blijven voor het voeren van handelsbesprekin gen en gesprekken over de Fins-Russi sche betrekkingen. Wat dit laatste be treft, in Finse kringen hoopt men, dat de besprekingen zullen leiden tot het teruggeven van het deel der Karelische landengte, dat Finland na de oorlog aan de Sowjetunde moest afstaan. Vanmorgen om half elf zijn Boelganin en Kroesjtsjef de Fins-Russisohe grens gepasseerd. Zij werden op het grenssta tion verwelkomd door de persoonlijke vértegenwoordiger van president Kek konen, generaal-mapoor R. Gronvall. Dr. J. Elema te Hilversum is benoemd tot gewoon hoogleraar in de Duitse let terkunde van de Middeleeuwen en de Nieuwere Tijd aan de rijksuniversiteit te Gomülka is openhartig a rede ge* an de lo- comotieffabriek. waar verleden jaar tij dens de internationale jaarbeurs de op stand uitbrak. Hij heeft er zeer openhartig gesproken. Geen loonsverhoging is nu mo gelijk. Polen moet alles doen om de prij zen op 't huidige peil te handhaven en de produktic te verhogen. De economische toestand is zeer précair. Er Is dringend behoefte aan Investeringskredietcn. Po len zal, aldus Gomulka, deze kredieten aannemen van iedereen, die bereid ls ze onder normale commerciële voorwaarden te verstrekken. Het Amerikaanse krediet aan Polen van 95 miljoen dollar is zeer bescheiden, ge zien de behoefte van Polen. Echter ver trouwde Gomulka, dat wanneer tegen 1960 het huidige vijfjarenplan zou zijn uitge voerd, de reële lonen vergeleken bij het einde van het vorige vijfjarenplan met dertig procent gestegen zullen zijn. Te veel lonen zijn voortijdig verhoogd, waar door de financiële moeilijkheden groten deels ontstaan- zijn. Bovendien moet Po len graan invoeren inplaats van zoals vroeger te exporteren; zijn de havenin stallaties verouderd en wordt er teveel wodka gebruikt! Liever niet verbrand „Het bondgenootschap met Rusland is noodzakelijk", antwoordde Gomulka op een vraag uit zijn gehoor, „opdat Po len kan leven en zich kan ontwikkelen en opdat zijn burgers niet verbrand zullen worden in crematoria en concen tratiekampen" „Wie anders dan de Sowjetunie kan Po- lens grenzen garanderen?" vervolgde de partijleider, „toch zeker niet von Bren- tano, die bij elke gelegenheid de nadruk legt op het verlangen er wijziging laten brengen. En ook de westerse landen niet, die nog geen definitief standpunt over deze kwestie hebben ingenomen". Gomulka verdedigde Polens lidmaat schap van het Pact van Warschau me: een vergelijking met de NAVO. „Als Po len geen lid was, zouden von Brentano en zijn geestverwanten er zeer goed staan om vreedzame besprekingen Polen te voeren en wel precies zoals Hit- Ier er in 1938 goed voor stond toen hij met Tsjechoslowakije besprekingen begon om Sudeten-Duitsland in handen te krij gen". Gomulka zeide vervolgens: „Rus land is een goede handelspartner en strekt Polen kredieten op gunstiger waarden dan de kapitalistische landen Diensttijd wordt 22 maanden Soldaten echter slechts op papier langer in dienst (Van een onzer redacteuren) De noodzakelijkheid om in NAVO-ver- band twee parate Nederlandse divisies op de been te brengen leidt tot ingrijpende veranderingen in het huidige systeem. Men zal óver een groter aantal manschap pen moeten kunnen beschikken en dit heeft tot gevolg gehad, dat de diensttijd voor dienstplichtigen .die niet woren op geleid voor officier, onderofficier of spe cialist. wordt verlengd tot 22 maanden. Terwijl de eerste oefening tot nu toe twin tig maanden duurde zullen de niet-gespe- cialiseerde soldaten en korporaals met in gang van lichting 1957-4 twee maanden langer op eerste oefening gaan. Men krijgt dus één lichting meer onder de wapenen, dat wil zeggen op papier. Tot nu toe werd de laatste twee maanden klein verlof verleend, zodat de dienstplichtigen in werkelijkheid achttien maanden dienst deden. Nu de eerste oefening met twee maanden is verlengd, wordt het klein ver lof twee maanden langer. De militairen ondervinden dus geen nadelige gevolgen van deze bepaling. Slechts op papier zijn zij twee maanden langer onder de wape- Voor dpi. officieren, onderofficieren en specialisten blijft de duur van' de eerste oefening 23 maanden. Evenals vroeger kan het klein verlof worden ingetrokken, wan neer de minister daartoe machtiging heeft verleend. Daar gadt de baard die J. Spies uit Veenendaal alle weken dat de operatie Goed-zoduurde, heeft laten staan, en die hem voor deze actie f 1300 opleverde. Op de slotavond in het Amsterdamse Concert gebouw ontsloeg Johan Bodegraven hem van zijn gelofte en zette prompt de schaar in de baard van Spies. Het was een van de vrolijke hoogtepunten van deze grootse slotavond, waarover men op pagina 5 meer leest. Dertig op de honderd in eigen huis jaar in juni gehouden algemene woningtelling bewoont rond 80 pet zonder inwoning een huis. Meer dan 165.000 gezinnen bleken bij anderen in te wonen, hiervan rond 90.000 bij ouders. Maximaal 4500 echtparen leven tengevolge van de woningnood gescheiden, overwegend bij de respec tievelijke ouders. Daarnaast werden nog 2000 gevallen van gescheiden wonen geregistreerd bijv. doordat de man in zijn werkgemeente nog geen woning voor zijn gezin had kunnen vinden. zes jaar of het slapen van kinderen boven vier jaar bij de ouders. De overbezetting van eensgezinswoningen (zonder inwo ning) is het grootst gebleken. Van de 165.000 inwonende huishoudens is bijna de helft sinds 1954 of later op in woning aangewezen, bijna 30 pet. een, 2 of 3 jaar langer en bijna 25 pet. al langer dan vijf en een half jaar. Van de gezinshoofden met een jaarinkomen van 6000 of meer woont bijna 5 pet. in van die met minder dan 6000 inkomen 10 pet. In totaal zijn ruim 50.000 zgn. woning- noodforenzen aangetroffen, welk aantal 10 tot 15 pet. van het totaal buiten hun woongemeente werkende gezinshoofden uitmaakt. Van deze 50.000 woningnoodfo- renzen is rond 30 pet. in de woongemeente Deze gegevens zijn verkregen uit steekproef (1 op 30) van het grondmate- riaal, verkregen bij deze woningtelling Bij de woningtelling trof men 2.5 mil joen woningen en 49.000 andere bewoonde ruimten aan. Van de huizen wordt bijns 30 pet. bewoond door de eigenaar. Bijna 90 pet. van de voor 1946 gebouwdi woningen is zonder overheidssteun ge bouwd. Van de ruim een half miljoen (20 pet. van de gehele woningvoorraad) n oorlog gebouwde huizen is 90 pet. met steun tot stand gekomen. Ruim 30 pet, de huidige woningvoorraad is 50 jaar of onder. De groep woningen met vijf trekken, inclusief keuken, is met 30 pet. het sterkst vertegenwoordigd. Bün: helft van alle woningen doet 300 tot 500 huur per jaar. Ruim 70 pet. van alle woningen is gesloten op gas- en waterleiding en vendien op het elektriciteitsnet. Bijna 30 r «i j. pet. (w.o. vrijwel alle na-oorlogse wonin- tamilietrageaie gen) is voorzien van een afzonderlijke Prins Bernhard naar Frankrijk Prins Bernhard bezocht vandaag het opleidingscentrum voor de Franse lucht macht in Salon (Provence). Vervolgens vloog de Prins door naar Cannes om het congres van Europees-Amerikaanse ver enigingen, waarvan hij erevoorzitter Is, bij te wonen. Na dit congres zal de Prins een tweedaagse vergadering van de inter nationale ruitersportfederatie in Parijs presideren. Woensdag 12 juni keert hij In Nederland terug. Egypte zal zijn aandeel in de financiële 6teun. die Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië aan Jordanië hebben beloofd niet betalen, voordat koning Hoessein verklaart dat zijn land de Egyptische politiek van „po sitieve neutraliteit" zal volgen. Westduitse professor verklaart Om hereniging mogelijk te maken (Van correspondent te Bonn) tieke wetenschappen aan de uni versiteit in Heidelberg, Carl Frie- drich (die ook regelmatig als gast docent optreedt aan de Amerikaan se Harvard-universiteit) heeft voor studenten iets gezegd, wat waar schijnlijk vele miljoenen Duitsers aan beide zijden van de zonegrens wel bereid zijn om als waarheid te erkennen, doch niet wagen, hardop uit te spreken uit vrees, voor een landverrader te worden uitge kreten. Prof. Frledrich zeide. dat een hereniging van Duitsland praktisch onmogelijk ls wanneer geen afstand wordt gedaan van de gebieden ten oosten van de Oder- Neisse-HJn. Dit Is de na-oorlogse offi cieuze grens tussen Duitsland en Polen, waardoor een groot deel van het vroe gere Oost-Duitsland onder Pools be heer ls gekomen. Prof. Frledrich zeide. dat hij grote achting heeft voor de Duitsers, die niet bereid V oorbereidin gen tegen de Azië-griep voorbereidingen getroffen om het ov slaan van de griepgolf naar Europa goed mogelijk op te vangen. In Engeland en de Verenigde Staten is men bezig met het bereiden van een vaccin, dat eei strijdingsmiddel kan zijn voor dit nieuwe type influenza. Ook een chemische fabriek in Weesp maakt zich gereed om neer dit noodzakelijk is op grote schaal bestrijdingsmiddelen te leveren. Naar men ons mededeelde is de stam van de virus, die „Azië-griep" verspreidt, thans bekend. Van de zijde van de wereldgezond heidsorganisatie is meegedeeld dat het onmogelijk is aan de uitbreiding vai ziekte een halt toe te roepen. Dit slechts kunnen als de volkeren van Azië in hun geheel tegen deze griep ingeënt zouden kunnen worden. In vele delen het Verre Oosten zijn de scholen gesloten. Men schat het aantal mensen in Japan, dat door deze ziekte is aangetast, op 60.000. In Thailand zou het aantal 100.000 bedragen, op de Philippijnen 150.000 (500 doden). Ook in ons land Of de epidemie ook ons land bereiken, is niet te zeggen. In sommige westerse lan den worden binnenkomende schepen en vliegtuigen geïnspecteerd. Het is in Nederland echter niet mogelijk ook al worden ziektegevallen gevonden - patiënten in quarantaine te houden. Dit is slechts toegestaan bij cholera, pest pokken. De Influenza, die nog als goedaardig geldt, kenmerkt zich door de volgende verschijnselen: drie dagen zware hoofd pijn en andere lichaamspijnen en koorts van 40 graden. De vier volgende dagen is er een sterk gevoel van onbe hagen. Na zeven dagen ls de ziekte ge weken. NE RADICAAL Maurice Bourgès-Mau- Dikwijls, vertelde Gomulka, wordt hem de vraag gesteld hoe de doden van Poznan van verleden jaar te herdenken Zijn ant woord is: „Zoals ge uw bloedverwanten herdenkt, in vrede en waardig. De vijan den van Polen mogen niet profiteren van de familietragedie, die zich in Poznan heeft afgespeeld". Op de vraag of hij voor herstel van ge zondheid naar Zwitserland zou gaan, zei Gomulka bits: „Ik heb niet eens tijd om in het park van Warschau te wandelen, laat staan om naar Zwitserland te gaan". Overbezetting Bijna 450.000 huishoudens of bijna 20°/o van het totale aantal hebben te kampen met onvoldoende slaapgelegen heid. Dit uit zich in het slapen in ver trekken, die daarvoor niet bestemd zijn, het slapen in bedsteden, het gezamenlijk in één kamer onderbrengen van kinderen van verschillende geslachten, ouder dan (Van een onzer redacteuren) Minister Zijlstra heeft gisteren op een bespreking met vertegenwoordi gers van werkgevers, middenstan ders en werknemers medegedeeld, dat verzoeken om prijsverhoging bij hem op steeds sterker verzet zullen stuiten, ook al zullen er factoren zijn die ten gunste van prijsverhoging pleiten In het algemeen, zo zeide hij, kan men er op rekenen, dat de prijs- stabilisatie krachtig gehandhaafd zal worden. Tevens heeft de bewindsman er de na druk op gelegd, dat thans zijns inziens het tijdstip ls gekomen waarop de prij zen worden teruggebracht tot het peil van voor de Suezcrisis. Het prijsverloop op de wereldmarkt geeft daartoe aanlei ding. Het bedrijfsleven heeft in het overleg de minister verzekerd, dat het zonder overleg tot prijsverhoging zal overgaan De minister heeft ten slotte de mid denstanders toegezegd met hen nader te overleggen over hun speficieke proble men, zoals de gevolgen van de huur- compensatle. Generaal Speidel, bevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Midden-Europa, bracht vandaag o.m. een bezoek aan het Haagse ministerie van oorlog. Hier is hij in gesprek met staatssecretaris Kranenburg. teur op te treden, aanvaard. HU ls de grootst mogelijke spoed aan het getogen, steunend op de ervaringen zjjn voorganger, de volksrepublikcln Pflimlin die zijn pogingen gisteren had moeten opgeven. Nadat PflimLin zijn opdracht aai president had teruggegeven, trachtte deze eerst de socialistische premier Mollet te bewegen, een formatie-opdracht te aan vaarden. Mollet weigerde, evenal6 de ra dicaal-socialistische minister van onder wijs in zijn kabinet. René Billeres. die vervolgens door Coty benaderd werd. Het besluit van Pflimlin viel na de be slissing van de socialisten, hem wel te steunen, maar niet deel te nemen aar door Pflimlin te vormen regering. Bourgès-Maunoury wil zo spoedig gelijk verslag uitbrengen aan de presi dent over de mogelijkheid tot vorming van een nieuw kabinet. Hij is 42 jaar. Tijdens de oorlog was Bourgè6-Maunoury een bekende figuur in het verzet. Als mi nister van defensie heeft hij grote invloed gehad op de campagne in Algerije en op de Brits-Franse besprekingen, die tot de interventie in Egypte hebben geleid. Generaal Speidel bezocht ons land Luitenant-generaal dr. Hans Speidel. de nieuwbenoemde commandant van de Navo-landstrijdkrachten ln Centraalr Europa heeft gisteren en vandaag een beleefdheidsbezoek aan Nederland ge bracht. Nadat generaal Speidel vanmorgen in Den Haag door de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, was ont vangen, heeft hij besprekingen gevoerd met de chef van de generale staf. luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman. zijn van deze gebieden afstand te doen, doch voegde eraan toe. dat daardoor de vrijheid van de zeventien miljoen bewoners van de tegenwoordige Oost- duitse „democratische volksrepubliek" onnodig wordt opgeofferd. Hij noemde het een onrealistische politiek die vasthoudt aan een gebied, dat voor vele miljoenen Duitsers weliswaar de „Heimat" is, doch waar door vlucht, verdrijving en transmigratie toch prak tisch geen Duitse staatsburgers meer Een andere factor, die de hereniging eveneens bemoeilijkt, noemde de pro fessor de onzekerheid, die wel onder de politici in de Oostduitse volksrepu bliek moet heersen omtrent hun lot in het toekomstige herenigde Duitsland, Hij meende, dat hun een soort van garantie voor volledige bewegingsvrij heid dient te worden gegeven. DODEN IN VERKEER Op de Maashaven te Rotterdam is gistermiddag de twaalfjarige W. Piket do delijk verongelukt. Juist op het ogenblik, dat een vrachtwagen hem passeerde raak te hij de macht over het stuur van zijn fiets kwijt, viel en kwam met zijn hoofd onder een van de achterwielen terecht. Bij Heerenveen botste de 25-jarige S. de Jong uit Rotterdam met zijn auto op een grote tankwagen. Hij werd ernstig gewond en overleed in een ziekenhuis. De 55-jarige J. de G. uit Soester- fa e r g werd vanmorgen, bij een poging de weg over t© 6teken door een militaire vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Gazabcwoner neergeschoten noor V.N.-soldaat Een lid van de troepen der Verenigde Naties heeft b(J ongeluk een bewoner van Gaza doodgeschoten aan de noordelijke grens van dc demarcatielijn. Er sijn geen bijzonderheden verstrekt. Prins Albert van België werd vandaag 23 jaar. De recente foto werd gemaakt toen de Prins b\j het paleis te Laéken in zijn auto zou stappen. HET WEER IN EUROPA WZW ZZW it! fl WEERBERICHT Minder wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking cn plaatselijk enkele buien. Tot matig of zwak afnemende wind uit westelijke richtin- gen. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.19 uur.) Zon op: 4.24 uur, onder 20.58 uur; maan op 15.26 uur. Onder 1.33 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1