Er is verband tussen prijzen. intelligentie inkomen en Prinses Beatrix' lemsteraak had er kennelijk plezier in Vooral in Randstad Holland vallen veel prijzen Chefarine .4 Oranje en groene kaarten, een zeer subtiel onderscheid Gezant van Israël: van geboorte Nederlander WOENSDAG 5 JUNI 1957 Hagenaar ontleedde Goed-zo-eijfers (Van een onzer verslaggevers) INLICHTINGENDIENSTEN van landen men kan ze ook spionage- 1 diensten noemen komen veel, verrassend veel over zaken waarvoor zij belangstelling hebben te weten door middel van de radio en de dag bladen. Zij gaan daarbij te werk als met een legpuzzel. Stukje voor stukje wordt nauwkeurig bekeken en krijgt dan een plaatsje, totdat het ene stukje aan sluit op het andere. We hebben wel eens horen vertellen, dat een gewoon verzoekplatenprogramma voor militairen de deskundigen een aardig inzicht kan geven over de opstelling van de troepen, enz. De heer M. Vermeulen, wonende Van land guysbroeckstraat 396 in Den Haag, beroep statistisch rekenaar bij de Rijks dienst voor het nationale plan, is beslist géén spion. Hij is een vredig rekenmees ter maar dat dan ook tot in iedere drup pel bloed. Overdag helpt hij mee om a mogelijke statistieken voor het rijk sam stellen, zodat men een Inzicht krijgt het verleden, heden en toekomst van o land. En 's avonds? Neen! Hij verzamelt geen postzegels of lucifersmerken, maarmaakt statistie ken. Gewóón uit liefhebberij". Of uit (ge zonde) verslaving, want hij kan het reke- en eenvoudig niet laten. De heer Vermeulen heeft al rekenende ook weer eens bewezen welke interes- tante gegevens een deskundige uit de ether weet te verzamelen. In plaats de ether zelf nam hü de N.C.R.V.-omroep- lids, maar dat komt op hetzelfde neer. Trouw keek hij iedere week de uitsla gen van de Goed-Zo actie na. De plaatsen, waar een prijs was gevallen, tekende hij tan op lijsten. Van deze gemeentelijsten ttelde hij weer gebiedenlijsten daarna bracht hij zijn gegevens op kaart. Deze kaart van Nederland geeft dus ln één oogopslag de grote prijzen en de kleinere zijn ge vallen. Het werd een kaart, waarop vooral de randstad Holland veel zwarte stippen vertoont; andere gebieden hebben er weer minder, terwijl er ook zijn, waar men slechts zeer weinig of geen stippen ziet met soms ineens als een eilandje een gebiedje, waar het krioelt van de stippen, die de prijzen aangeven. Verband zoeken AT KON de heer Vermeulen als sta tistisch expert nog meer met deze kaart doen? HÜ ging het verband zoeken tussen het antal prijzen en de inkomens, alsmede iet de intelligentie van de bewoners der diverse gemeenten. Zijn eerste indruk was dan ook: in het esten zijn veel prijzen gevallen. Dat ls logisch, want daar wonen de meer ge schoolde arbeiders en zijn de meeste kan- Op het platteland lag het aantal prijzen lager dan in de dicht bevolkte streken. Dit is een gevolg van de mindere ontwikkeling misschien is het beter te zeggen de anders gerichte ontwikkeling van de plattelandsbevolking. Maar hoe vreemd! De Drentse zandgron den en de kop van Overijssel, die toch typisch tot het platteland gerekend moe- worden, sprongen weer ver boven het andere platteland uit! In het Intelligentie peil kan het waarschijnlijk niet zitten. Daarom moet de heer Vermeulen wel dat de bevolking van deze twee gebieden zeer actief heeft meege- het bedenken van slagzinnen, die bovendien bekroond zouden worden. Geloofskwestie JJET ZUIDEN van ons land is overwe gend rooms-katholiek. Een blik op de kaart leerf, dat daar weinig prtyzen zjjn Vier middelen die betrouwbaarzijn! V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkear en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine .,4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. p Geichikl voor de gevoeligste r 'ordt beschermd door het bestanddeel Chel bij het al dan niet meedoen aan de Goed- Zo actie, die Weliswaar uitging van de Prot-chr. radiovereniging, maar toch de mensen van alle geloofsovertuigingen ten ïoede kwam. De heer Vermeulen wijst op de kale Plekken, die de Veluwe en de Betuwe ver tonen. Men is geneigd er maar overheen to kijken, doch de statisticus geeft de vol gende lezing: In deze gebieden is men Protestants van geloofsovertuiging. Men zou dus kunnen aannemen, dat velen had den deelgenomen aan de Goed-Zo actie. Maarmen is zeer orthodox en heeft waarschijnlijk de radio nog niet geheel aanvaard als een normaal alledaags ding. Dat moet dus volgens mij er de oorzaak van zijn, dat de Veluwe en Betuwe bij de prijzen zo achteraan komen. Een ander frappant geval is de Zaan- a'reek. Men kan dit gebied niet uitgespro ken pro-N.C.R.V. noemen. Tóch vielen er prijzen, waarmee de Zaanstreek een hoog gemiddelde maakte. Geen enkele prijs kon worden uitge deeld in de Lijmers (bij Nijmegen), het i Maas en Waal, land vgn K (bij de Peel) en in het gebied van b Kromme Rijn in Utrecht. Toen de heer Vermeulen zijn gegevens van deze 24 Goed-Zo avonden overzag hü had er 50 uur voor nodig om ze te vcrwerkeg kon hü als algemene con clusies trekken: hoe groter het inkomen en hoe groter intelligentie, des te meer Men kan er in komen, dat een meeT ontwikkeld mens minder moeite heeft met het bedenken van een slagzin dan iemand, die eenvoudiger van geest is Maar hoe zit het dan met dat inkomen? I Dergelijke cijfers kan de heer Vermeu len van iedere gemeente van ons lanc vertellen Wij hebben ons echter beperkt fiets. Die werd aangeboden op de jaardag van zijn 12-jarig zoontje Koos enwas bestemd voor zijn vrouw En nu we toch verband zoeken tussen tot ons eigen ..buurtje" ln de randstad Holland. Hagenaars blozen TJE HAGENAARS mogen nog even blo zen als de heer Vermeulen vertelt, dat in hun stad tien procent van de hoogste tien prijzen viel. die iedere Goed-Zo avond te behalen waren. Dat is een hoog percentage, als men bedenkt, dat de Haagse bevolking slechts 6 pro cent van de gehele Nederlandse bevol king vormt Voor de goede orde: de bevolkingscij fers zijn van 1 januari 1957. Maar. zij moeten zich een beetje schamen als de heer Vermeulen er aan toevoegt, dat van het ..Haagse" (niet kwaad worden, buur gemeentenaren!) gebied Rijswijk en Voorburg nog het allerbeste figuur sloe- Enkele andere losse gegevens: de enige prijs in Urk was een auto. die de Rot terdammers met z'n allen niet konden behalen Leeuwarden was een uitsprin ger, evenals Arnhem, maar Nijmegen was een stuk lager (r.k. stad?) de WAAR DE PRIJZEN VIELEN VAN DE GOED-ZO-ACT1E. De dikste stippen wijzen de plaatsen aan waar een eerste prijs viel, de middélste stippen duiden de 2e tot 10e prijzen aan, de kleinste stippen de 11e tot 60e prijzen. Een arme drommel kon een van de prach tige prijzen tooh beter gebruiken dan een hoger gesalarieerd man. De heer Vermeulen heeft ook hier een antwoord voor, dat zeker ten dele een oplossing van het probleem is, na melijk de goklust. Intelligentiepeil den eerst even nagaan, waar de 24 auto's (hoofdprijzen!) terecht zijn geko men. De D.K.W.'s werden gewonnen door inwoners van: Den Haag, Voorburg en Rijswijk (3 X); Amsterdam (2X), Arnhem (2 X) en éénmaal in De Bilt, Breda. De venter, Doetinchem, Enschede. Grijps- kerk. Den Helder, Hilversum, Ouderam- stel, Renkum, Schiedam, Urk, Voorscho ten, Vlaardingen, Zaandam. Zeist en Over enige gemeenten heeft de heer Vermeulen de volgende bijzonderheden becijferd, die leerzaam zijn voor het intelligentiepeil: Voorburg staat bovenaan ons lijstje met 20 prijzen op 40.000 inwoners. Dat is dus niet minder dan 50 prijzen per 100.000 inwoners. Leiden met een bevolking van 95.000 inwoners bracht het tot 22 prijzen, wat neerkomt op 23 prijzen per 100.000 in- Dordrecht slaat ook een goed figuur met 21 prijzen per 100.000 inwoners. De 77.000 inwoners behaalden namelijk 16 orijzen. Schiedam (77.000 inw.) kreeg 15 prijzen oftewel 20 per 100.000 inwoners. Den Haag (600.000 inw.) won 115 prij- :n, wat neerkomt op 19 prijzen per 100.000 Delft staat met zijn 70.000 13 prijzen wonnen gelijk met Den Haag. Een gemiddelde dus van 19 per 100.000 Inwoners. De Bollenstreek stak Den Haag naar de kroon. De 141.000 bewoners behaalden prijzen of 18 per 100.000 inwoners. Dan is zo langzamerhand de beurt aan Rotterdam met zijn 723.000 inwoners, die 123 prijzen wonnen. Hun gemiddelde was 17 per 100.000 inwoners. Het Westland (56.000 inwoners) won 9 prijzen of 16 per 100.000 inwoners. Vlaardingen volgt hierop met 9 prijzen >or 62 000 inwoners. Dat is een gemid- lelde van 15 per 100.000 inwoners Zuidbnllandse eilanden brengen hel ;en gemiddelde van 15.4 per 100 000 -ners. De 130 noo bewoners sleepten rijzen in de wacht. Rjjn- en Veenstreek met zijn 111.000 op 11 prijzen per 100.000 heeft gelukkig! zelf ook een prijs gewonnen. Met de slagzin: „Stel de we tenschap in staat - Hen te helpen met terdaad" won de heer Vermeulen een een en ander, er zijn zelfs nog méér relaties tussen de heer Vermeulen en de Goed-Zo actie. Toen de heer Vermeulen in ons Zondagsblad aan de lezers vroeg, of iemand hem aan het gedicht „Eliza's Vlucht" kon helpen, kreeg hij verschei dene aanbiedingen. Er was er ook een bij van mevrouw Clements uit Leerdam, die schreef: „Hierbij het gevraagde ge dicht in ruil voor een goede slagzin voor Goed-Zo." Zij kende kennelijk de heer Vermeulen al door zijn „fietssucces". Akkoord, dacht de Goed-Zo-rekenmeester en hij stuurde haar meteen maar tien slagzinnen. Of in zijn statistieken één klein „turf-streepje" van Leerdam verband houdt met deze tien slagzinnen, ls hem echter niet be kend EK IS WEEK GKASKOTEK Ot** ee&ta, Minister Algera over IJ- en Coentunnel (Van onze parlementsredactle) In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak (comm.) verzekert Algera nogmaals met nadruk, dat naar het oordeel van het kabinet de huidige financieel-economische situatie momenteel de bouw van de IJ-tunnel Coentunnel niet toelaat. Het verschil t sen de op 4 april jl. door de Eerste Kamer aangenomen motie-Matser en het stand punt van het kabinet hierin is gelegen, aldus de bewindsman, dat de Eerste Kamer in genoemde motie heeft aange drongen op onverwijlde voortgang van de bouw van de IJtunnei in verband met de omvangrijke voorbereidende werk zaamheden, die reeds uitgevoerd zijn, ter wijl het kabinet van oordeel is, dat de huidige toestand de bouw niet gedoogt. Op de vraag van de heer Gortzak of over deze aangelegenheid onverwijld een nota bij de Tweede Kamer kan worden Inge diend, zodat een gedachtenwisseling tus sen regering en volksvertegenwoordiging kan plaats vinden, antwoordt minister Algera, dat een dergelijke nota alleen dat gene zou bevatten, wat al herhaaldelijk met betrekking tot deze situatie is uit eengezet in beide Kamers der Sta/ten- Generaal. Post op Pinksterdagen De postdienst zal op beide Pinksterda gen worden uitgevoerd als op zondagen. Op die dagen lopen de nachtposttreinen De verzending op zaterdag is als op andere zaterdagen; de bestelling ver schuift van maandag naar dinsdag 11 juni. Minister Hofstra antwoordt Versohenen i6 de memorie van atwoord van de ministère van financiën aa: Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot 6ohorsing van de investeringsaftrek. De minister deelt mede, dat een herleving van de investeringsaftrek na 1957 geens zins zeker i6. Dit zal afhangen van de eco nomische ontwikkeling in 1957. Men kan een herleving 6lechts verwachten, neer de conjuncturele omstandigheden zich daartegen niet verzetten. De neiging om investeringen wegens louter fiscale overwegingen naar 1958 te versohuiven wordt tegengegaan door de onzekerheid omtrent het toekomstige lot van vervroegde afschrijving. De minister bewilligt niet in het plei dooi om de scheepvaartbedrijven een an dere behandeling te geven. De investe ringen in de scheepvaart vertonen grote elasticiteit zodat temporisering van de bestellingenreek6 het min6t schadelijk wordt geacht. Ook voor de KLM ziet de minister geen noodzaak van een andere behandeling, temeer omdat bij dit bedrijf ook zonder extra stimulans de investe ringen niet verminderen zullen. Voor de binnenvaart ziet de minister geen nood zaak van afwijking van zijn gedragslijn. Bij de huidige conjunctuur zal het ef fect der schorsing belangrijk kleiner zijn dan dat van de invoering der investe ringsaftrek. Wel echter erkent de minis ter de mogelijkheid dat het enigszins groter zal zijn dan f 75 min. De minister ziet geen noodzaak om het tijdstip van Invoering der schorsing te verschuiven van 6 november 1956 tot 31 december 1956, of bij de uitvoering wat 6oepel te zijn. Integendeel vreest hü daarvan oobillük- Niet te volgen plechtigheden (Van onze speciale verslaggever) AT ER RONDOM de tewaterlating van de lemsteraak De Gr Draeck, die het comité Varend Nederland namens ons gehele land aan prinses Beatrix aanbiedt, enige plechtigheid zou zijn, lag in de lijn der verwachtingenEn dit gebeuren aan de boorden van het IJ, waar de mooie in volle glorie gepavoiseerd op de helling lag, slechts door één enkele kabel van het in zijn element glijden weerhouden, is voor niet minder dan gasten en genodigden (over het onderscheid tussen deze twee cate gorieën straks meer) een bron van oprechte verheugenis geweest, iets waar van de schippers van de Bergmann Rondvaartboten, die voor aan- en afvoer zorgden, ten volle kunnen meepraten. Want het is voor een groot aantal van die 900 genodigden en gasten een waarlijk grote dag geworden, zonder dat de plechtige doop en tewaterlating van de fraaie aak daar eigenlijk iets mee te maken hadden. De kwestie was namelijk zo: de kantine van de werf De Vries Lentsch in Amster dam-Noord is zoals u graag van wilt aannemen niet ingericht op het herbergen van 900 belangstellenden dus was voor de „buitenblijvers" het vol gende voorzien: in de loodsen en hallen van deze werf zouden de genodigden en gasten verblijven en een luidsprekerin stallatie zou voor relais van al het ge sprokene en gebeuren in de kantine zorg dragen. Maar spütig genoeg gaf die in stallatie er na enkele onverstaanbare klanken de brui van, en zaten toch zeker 800 van de 900 elkaar in de hallen en loodsen wat verwezen aan te kijken. De buffetbedienden lieten toen echter de ohampagnekurken lustig knallen, de 1 vergaten de bange beklemming over v er in de kantine nu wel zou gebeuren en zo werd het toch nog feest. Dat alles zou voor u, krantenlezer, ge wend om alles tot in de puntjes in courant te lezen, niet zo erg zün geweest, ware het niet. dat uw verslaggever ei collega's niet tot de genodigden (oranje kaart) behoorden, maar tot de gasten (groene kaart) en met de blocnote op de knieën en het potlood vaardig geheven in de rechterhand, wat ongerust nai luidsprekers zaten te küken, toen de eerste toespraak tekenen van verval be gon te vertonen. Droevig lot De plechtigheid werd hem (uw verslag gever, een uur van tevoren op de koude winderige werf afgeleverd en aan droevig lot overgelaten) echter niet holen: in de regen op een plankier staan- Torh is hel zo OORZAAK VAN IJSTIJDPERK 911) In van da aardi opgetreden, waarin gebieden die thans ren warm of gematigd klimaat beiitten, door een meer of minder dikke laag landjis waren bedekt. Zo worden niet alleen -in on* land, in geheel Noord- Europa en Ailë en in Noord-Amerika lot St. Loui* toe sporen ran een ijstijd aangetroffen, maar eveneens in Zuid Amerika, Australië, Afrika en India. Het (je uit het noordpoolgebied om ona na maar alleen lot onie streken tr bepalen heeft meh In de ü*tÜ<i«a tel kens uitgebreid, som» reikte des* (jsksp ver naar bet tuiden, dan weer hadden de gletsehers airh een eindweeg* in noordelijke richting teruggetrokken. In één van dexe ijsperioden bereikte het ijs ook ons land en de auidelijke rand van de gletsehers moet toen gelegen hebben op een lijn die van Vogelenzang over Weesp en Zeist naar Nijmegen kan worden getrokken. Nu heeft de Servische wiskundige Melankovita) eens een berekening op gesteld van het verloop van de sonne- straling gedurende de laatste 1 miljoen jaren, waprbij hij aarde bevindt riek ee ver mogelijk van tot de ion groter de ion al. Er nat nog eei Momenteel ia de toeetand juist omge- da berekeningen leeord, want in onie winter bevindt de rol speelde en wt larde airh juist io dicht mogelijk bij de t r (.1* herig is. Vallen de periodei V&rtarcp N.Halffoed (gfootetz. afstand to dc zon en aardas deaai afqeluanl) Zcmtrop N.Hslfowd (gcofete. afstand to de 2cvi en aardas ivarditaMpkttid) male digheden, w mogelijk var tijd op het noordelijke halfrond, dan is nhoping van ongunstige fac toren, *dat de ijstijden daaruit londer veel moeite verklaard kunnen worden. Melankovitsj' berekeningen klopten dan ook merkwaardig zuiver met de uit komsten die de ü*t\jden te zien hebben gegeven. De enige moeilijkheid die van deskundige zijde werd geopperd, bestond uitsluitend uit de rolkom betrouw inde de dm d' fstralini dat de gevolg van de grot* de aarde haar bat wintertijd zo dan duurt de bovendien ko« inelheid waarmee loorloopt), maar koud is. dan hij had bestaan aangi samenvallingen van amphelium neer de aarde ao ver mogelijk vai zon itaat) en wintertijd. Hoe vernuftig de berekeningen Melankovitsj ook waren, door al den doordat de afsti inbekender rezen worden. Dat is jammer imdat de meteorologen ook no -erklaring kwamen. Daarover een volgende be- Nadruk verboden! II. Cidor: Israëliër in zijn hart o (Van eenonzer redacteuren) DE NIEUWE GEZANT van Israël in Den Haag is van geboorte Neder lander, spreekt uitstekend Nederlands, maar woonde toch nimmer tevoren in ons land. Hij werd in 1906 in Berlijn geboren. Zijn vader was een rasechte Amsterdammer, nazaat van de bekende juwelier Citroen; zijn moeder een Duitse. De familie onderhield hartelijke betrekkingen met de in Nederland wonende tak en zo kwam de heer H. Cidor als kind dikwijls in Nederland logeren en hield zijn vaders moedertaal bij. Toen Hitier zijn moordende vuist om Duitsland klemde, vluchtte het gezin naar Nederland, maar in de bezetting kon slechts één aan deportatie ontsnappen, nlde bekende kunstschilder Paul Citroen, een volle broer dus van de huidige Israëlische gezant en negen jaar ouder. De jongere broer wai inmiddels naar Frank rijk gegaan. Daar werd hü in 1942 door de Duitsers gearresteerd. Wist echter met zün gezin te ontkomen naar Zwitserland en werd daar in een Ne derlands kamp geïn terneerd. Die kamptüd is wel besteed. Mevr. Cidor leerde er Neder lands en de heer Cidor schreef een boek over emigratie van Euro peanen naar overzee. Dit bracht hem na de oorlog naar Genève, waar hü bü de Ver. Natiea voor de vluch telingen werkte. KINDEREN Drie kinderen heb ben de beer en mevr. Cidor. Een zoon, die bg de Franse radio- uitzendingen in Israël werkt, een dochter die kinderpsychologe is In een inrichting voor moeiiyk opvoedbare kinderen van de Joodse vrouwenorgani satie Hadassa en een dochter van acht tien jaar, dat mee naar Den Haag js ge komen en kennelijk als de benjamin van de familie word* beschouwd. Nog in decemlber bü de zestigste ver jaardag van Paul Citroen was de heer Cidor in Wassenaar, ©ven overgevlogen uit Genève. „Ik vermoedde toen abso luut niet, dat deze po6t voor me gereed lag. Gelukkig maar, want dan had ik moeiiyk zo even kunnen komen over wippen. En de verjaardag van m'n broer wilde ik niet graag missen. We zün be halve wat verre neven, de enig overgeble venen van de familie. Hü is voor mü zo'n beetje „de grote broer". Opgewekt zit de heer Cidor- te vertellen. Hü maakt de in druk bereid te zün alles en nog wat te beantwoorden en inderdaad is er op geen vraag een afwerend gebaar. Het is duide lijk dat het welzün van Israël de heer Cidor voor en boven alles gaat. jlfET schitterende ogen vertelt bü van de vooruitgang, van het groen dat bü Eilatb zo zichtbaar steeds meer zuidelü- ker kruipt, van de geslaagde eltrusoogst, de mogelükheden van de grapefrnitver- werking tot sap en in blik, waardoor de export zo enorm hoog gestegen is, van de glasfabrieken en de gieterü voor ü*eren buizen, die zelfs aan Amerika levert. „We kunnen nog miljoenen mensen gebruiken. Nog vijftig procent van de Ncgab-woestün moet vruchtbaar gemaakt worden door be vloeiing of ontzouting. Hier liggen nog ongekende mogelükheden. In de laatste maanden zün 50.000 immigranten ge komen uHt Noord-Afrika, Hongarüe, Polen Egypte. De meesten komen berooid van allee in. Een groot probleem zün de Noord- afrikaanse immigranten, die technisch en sociaal nog geheel onontwikkeld zün. Waren de immigranten uit Europa in het begin hoofdzakelük intellectuelen, wat uit Noord-Afrika kwam was vrijwel an alfabeet. De Oosteuropese immigranten (o.a. ook veel uit Rusland en Polen) hef fen het verschil wederom op. Evenals de Hongaren. De ontwikkeling van de in dustrie voor fruibverwerking met alles wat daaraan annex i6, bijv. voor de ver pakking en verzending, levert Israël een goede natuurlüke industrialisatie, waar door het land niet louter van agrarischs produktie afhankelük is. VREDE TSRAëL HEEFT vrede nodig. We kunnen ons geld beier aan de ontwikkeling van het land dan aan ons militair appa raat besteden, zegt de gezant, „Maar de Arabieren, zullen ze ooit Is raël het leven gunnen?" vragen we. „Daar ben ik van overtuigd," is on- middelhjk hot antwoord. Het is een fout in het Europese denken, dat de Arabier onveraoenlük tegenover Israël 6taal. De Arabier uit zich heftig, maar met dat uiten is ais het ware reeds een daad ver richt. Er i6 al iets van de spanning afge- Men moet dus de woorden voor woorden nemen en niet zwaarder. De Arabische landen zullen leren, dat Israël hun voordeel kan opleveren en een goede partner is en dan zal de vijandschap van zelf verdwünen. Er is natuurlük 6amen te leven. Dat blijkt ook uit de verhouding tureen de Arabieren en Joden in Israël. De Arabie- hebben het 't moeilijkste doordat ze opgehitst worden door familie en vrien- an over de grens. Maar toch leven Israël zonder moeilükheden. Op de 3Ó00 studenten zijn er zestig tot zeventig Arabieren, in Haifa aan de technische hogeschool ligt het percentage hoger, nl. 120 a 140 op 2000 studenten! Dan vertelt de gezant verder van de toekomst voor jonge mensen in Israël. „Als ik de Europese Jongeren zie, denk ik: Hoe kunnen jullie zo tevreden zün met het volgen van gebaande en afgebakende gen. In Israël beseft een ieder, dat hij meebouwt, men ziet en beleeft de ont wikkeling. Elk initiatief kan uitgebuit worden. De toekomst ligt er open." GEDULD jtïEN KAN HET de heer Cidor aanzien, dat hü meent wat hü zegt. Israël is r hem het land, dat aan het vcrstrool- volk een nieuw en vast tehuis geeft. Het land. waarvan dc bodem schatten bergt voor hen. die deze ontginnen en ontdekken willen. De vüandschap van Egypte en Jordanië is iets wat voorbij zal gaan. wanneer de tüd het recht van Israël bewezen heeft. En in die t(jd zal Israël geduld oefenen en werken. de, kon hü een bedremmelde blik werpen op het gezelschap, dat in de beschutting van een loodsingang rond prinses Beatrix en oog in oog met de Lemsteraak stond en kon bü de woorden van de prinses: „Ik doop u De Groene Draeck en u behouden vaart" meer raden dan horen. Daarna begaf het gezelschap (oranje kaart) zich naar de kantine en zat hü (uw verslaggever) bü de gasten (groene kaart) onder de luidsprekers vergeefs zich te verbeiden. Het leed was nog niet geleden: toen de prinses vertrok en bü (uw berichtgever) zich naar de „Pers"-boot wilde begeven, bleek deze op de rede in het midden-IJ voor anker te zu'n gegaan en stond hü (uw verslaggever) weer in de regen. En toen dc boot meerde, bleken er meer i sen in de regen te staan en zü drongen dc wild schommelende boot binnen, die even later stampvol afvoer, uw verslag gever als een schippersweduwe op de kade achterlatend. In de regen uiteraard. Uitgebreid excuus Wü zün aan wal gekomen aan de kant en we zün zelfs heelhuids aan haardstede teruggekeerd. En dit verhaal zou u niet verteld zün (onze avonturen bü het vooraanstaan en overal-bü-zün inte- Statig gleed „De groene draeck", de prinses Beatrix aangeboden lemsteraak te water. wellicht niet), ware het niet, dat het dienen moest als uitgebreid ex cuus voor het feit, dat we u van de vele niet te volgen plechtige ogenblikken bar weinig kunnen vertellen. Wat we wel hebben gezien, dan nog als kort resumé hieronder. Toen de prinses het schip zün naam gegeven had en een touwtje wegtrok, spatte een fles cham pagne schuimend uiteen op dc witgelakte het fraaie schip. Met kcnnclük plezier gleed dit vlot en onder de aan moediging van sirenes en scheepsfluilen, in het IJ. Straks zal de Lemsteraak nog officieel worden overgedragen: zaterdag vüftien juni in Muidrn lijdens een groots- opgezette vlootst-honw. Wellicht mogen we er dan bü-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5