A Jan Zwart werd in Pieterskerk groots herdacht Evangelie ging niet altijd mee al lag de bijbel in de kajuit Agenda voor Leiden Vriendschap tussen jongeman en leeuw BLOEMSCHIK- EN BINDCURSUS WERD AFGESLOTEN Christ.-Hist. jongeren waren voor het laatst bijeen NIEUWE LEiD.SUHE COL RAM WOENSDAG 5 JUNI 1957 Orgelpropagandist stierf 20 jaar geleden Feike Asma speelde een programma van zijn werken IN HET KADER van de Jan Zwart-herdenking bespeelde gisteravond Feike Asma het orgel van de Pieterskerk. Het programma was, op één Bach-werk na, geheel gewijd aan het oeuvre van de grote orgelpropagan dist, die twintig jaar geleden overleed. Het kan bevreemden, dat juist het getal twintig aanleiding heeft gegeven tot de nogal grootscheepse her denking, als de onderhavige is. Wat zal men dan bij de vijfentwintigjarige herdenking moeten doen? En bij de dertig- en vijfendertig jarige, enzovoort? Want die mogen dan evenmin verwaarloosd worden. Zo zou er, logischer wijze, een lustrum-traditie ontstaan, niet geheel eerlijk ten opzichte van andere verdienstelijke organisten (en componisten), die men zelfs geen enkele herdenking waardig keurt. Jan Zwart heeft het overigens wel ver diend, dat latere generaties hem herden ken. Hij was het, die de muzikaal ont heemden, de orthodox-kerkelijke kleine luiden, weer naar het orgel leerde luiste ren. Deze weldaad, die hij hun bewees, mag beslist niet vergeten worden. Dat zovelen tegenwoordig voor het kerkorgel- spel een geïnteresseerde handacht hebben, dat er kapitalen aan nieuwbouw en res tauratie worden besteed, is. voor een be langrijk deel aan zijn pionierswerk te danken. Het kerkelijke publiek, waartoe Zwart zich speciaal richtte, bestond uit merendeels eenvoudige mensen, die bui ter het officiële muziekleven stonden en wier enige contact met de muzieklitera tuur. in het beste geval, door de arran gementen van Johannes de Heer wa6 to stand gebracht. Zwart sprak deze harmo- I niurn-vrienden aan in hun eigen taal, die ze konden begrijpen, dus via de psaL gezangen en christelijke liederen. In die radioloze tijd, waarin de afstand nog een onoverkomelijk bezwaar kon betek< was de taak, die hij zich als opgedragen gevoelde, bijna bovenmenselijk zwaar Begrip groeide Maar Zwart ging voort, zonder zichzelf te ontzien, al spelend, artikelen schry tn componerend, gedreven door een haast profetisch enthousiasme. In de „stal van Hoboken" in Rotterdam als begaafde jongeman, als meester op het orgel de Hersteld Evangelisch Lutherse kerk in Amiterdom en op nop talloze andere o in het gehele land. Langzaam nan k het begrip, groeide de geestdrift, later krachtig gestimuleerd door de radio. Zijn leerlingen en duizenden muziekliefhebbers milt hp te animeren voor het grote doel: het orgel, door de romantiek weinig ge acht, door de kerkbesturen verwaarloosd, weer tot koninklijke eer op te heffen. Muziekhistoricus De voorzitter van het herdenkings- i werkcomité, ds. A. J. Kret, Hervormd predikant te Krimpen aan de Lek. stelde in zijn inleidende toespraak de betekenis van Jan Zwart nog eens duidelijk in het licht- Hij had het orgel en de muziek lief met om henzelf, maar omdat ze een functie hebben in de komst van het Ko- j ninkrijk. Hij toonde zich, al spelende, een profeet, die reeds de eerste tonen van dat rijk deed horen. Een verschij ning als Jan Zwart is een genadedaad. Jubileum bij P.T.T. De heer C. H. Vos, besteller-voorman j bij P T T. te Leiden, deed 40 jaar geleden zijn intrede bij het staatsbedrijf. Hij be gon als telegrambesteller en ging de hui dige functie bekleden na besteller en chauffeur te zijn geweest. De directeur van het Leidse kantoor, de heer J. Ha- j bermehl. roemde de jubilaris om zijn 1 plichtsbetrachting en bood hem namens het bedrijf de gebruikelijke gratificatie aan. Vele collega's kwamen daarna feli- Jubileuin bij gebr. Van Wijk Gisteren is de heer J. Keyzer in de I directiekamer van de N.V. Leidse textiel fabriek Gebrs. Van Wijk Co. gehul digd in verband met zijn 40-jarig Jubi leum als wolsorteerder. De jubilaris werd toegesproken door een der directeuren, de heer J. W. Heringa. Deze prees het goede vakmanschap van de heer Keyzer en hij overhandigde hom dc gebruike lijke enveloppe, het vererend getuigschrift van de Mij. voor Nijverheid en Handel en de bijbehorende zilveren legpenning. Verder werd het woord gevoerd door de bedrijfsleider N. Brouwer, de heer L. Gijsman namens de pers.ver. De Spil en I door de chef van de sorteerderij, de heer Van Eigen. Dividend Zaalberg 10 pet. Op de gisteren gehouden vergadering van het bestuur van de N.V. Koninklijke Nederlandse fabriek van wollen dekens, voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Lel den. Is besloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1956 te bepalen op 10 procent in contanten (vorig jaar 8 pro cent). Geslaagd Gisteren is te Utrecht geslaagd vooi *xamen vakbekwaamheid kantoorboek handel mejuffrouw I. M. L. Paddenburg te Leiden. een teken, dat God iets met ons gebroken leven doet. Ds. Kret gedacht daarna ook Zwart6 verdiensten ak muziek-historisch Kranslcgging Ds. Kret zei de aanwezigheid van wet houder J. C. van Schaik als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, ten zeerste op prij6 te 6tellen. Hij nodigde de heer Van Schaik uit een krans te plaatsen bij de gedenksteen van Cor nells Schuyt, van 1597—1616 organist op het kleine orgel in de Pieterskerk. Gedu rende deze korte plechtigheid, waarbij de wethouder geassisteerd werd door ds. Kret, wachtten de talrijke aanwezigen de terugkomst van de beide heren af. De grote lauwerkrans was versierd met witte en rode anjers en linten m dezelfde kleu ren. Op het witte lint 6taan de woorden: ,,Om zijn .Madrigalen' het eerste muziek- Hij gebruikte het orgel als een middel tot getuigen van persoonlijk geloofsbezit, in een idioom, dat de muziekliefhebber» uan allerlei slag rechtstreeks aansprak. Hijzelf wist daarbij voldoende maat houden en zich voor gevoclsexcessen en doorslaan te behoeden. Zijn volgelingen konden en kunnen dit lang niet altijd. Daarom deed het ons genoegen, op te merken, dat Asma deze keer zich een zeer ingetogen vertolker van zijns mees ters werken betoonde. Slechts een paar maal dreigde het spelverband de strak heid te verliezen. Maar tot een werkelijk ernstig uitbreken is het toch niet geko men- De orgelhymne „Wilt heden nu tre den'' miste elk spoor van uitbundige vreugde, ten gunste overigens van de duidelijkheid van de constructie. Een nog altijd zeer goed aan te horen en te waar deren werk is de „Sombere muziek over Pslam 103 8". De climax in het midden toont een 6terke. indrukwekkende bewo genheid. Koraal De fantasie over Psalm 24 4 kunnen we vanwege de ongebondenheid en het geschonden slotkoraal niet meer op prijs stellen, wel echter het rustige trio over Psalm 6 Van de drie gespeelde „orgel koralen". is het „Gebed des Heren" het mooist gebouwd. „Postludium en Fuga" over Psalm 72 11 vormde het sluitstuk. Het koraal, door de aanwezigen meege zongen, heeft Zwart, zoals meestal in noten van gelijke duur geschreven. Halverwege werd het Zwart-program- ma onderbroken door de Fantasie en Fuga in g-moll van Bach, waarvan Asma vooral de fuga in duidelijke opbouw voor- Joh. van Wolfswinkel. PASSAGE de jonge Schiedammer jenever van s irami WYNAND FOCKINK s™ voor de gezelligste tijdpassering l'gsaf per liter kelderfies f 7.80 Dr. van der Linde op zejidingsappèl (Van een onzer verslaggevers) „De volken van Afrika, Azië en Australië hebben ondervonden, dat het Evangelie niet altijd mee ging, ook al lag de bijbel in de kajuiten der (Europese) schepen". Aldus gisteravond in de overvolle St. Jacobskerk in Den Haag de hervormde dominee J. van der Linde in een kernach tige toespraak op het oecumenische zendingsappél, georganiseerd door de N.C.R.V. in samenwerking met de Nederlandse zendingsraad. Onder het motto „Het grote waagstuk" waren in de Haagse kerk, in de Wichling- hauserkirche in Barmen en de Martins- kirche in Basel duizenden evangelische christenen bijeen, onderling door geogra fische en kerkelijke grenzen gescheiden, maar. zoals ds. J. H. Sillevis Smitt het uitdrukte, niettemin een als leden van het Corpus Christt. Gezamenlijk bezon men zich op de mis sie die de Kerk in de oude en nieuwe we reld heeft te vervullen. Veeltalig Nadat de klanken van het koperorkest uit Barmen verstorven waren, liet d: Sillevis Smitt een waarschuwend geluid horen tegen overspannen nationalistische en communistische drijverijen. Dr. F Raaflaub van de Bazelse Afrika Missie, wiens stem door kerken klonk, herin nerde er aan, hoe in Afrika miljoenen Wethouder J. C. van Schaik (links) en ds. J. Kret uit Krimpen aan den IJssel leggen een krans ter nagedachtenis van Cornelis Schuyt. Foto N. van der Horst werk binnen Leiden 1603"; op het rode: „Voor Cornelis Floreszoon Schuyt. 1557 1616". Concert Na Zwarte verscheiden leek het gevaar, dat sommige organisten en vele andere tendensen in werk en spel van de mees ster kenbaar, zouden gaan uitbuiten tot overdrijven6 toe. niet gering. Zwarte stijl een romantische, geïnspireerd vooral op de hoog-romantische Duitse speel- en componeertrant. Haagse politierechter een twintigjarige N 1 c u w k o p e r te recht, die zijn neef zou hebben mishan deld. Er waren getuigen in deze zaak, die precies dezelfde naam hadden als de ver dachte, maar toch geen familie bleken te zijn. Maar dan waren ze weer familie van de mishandelde en ook wel eens familie van elkaar, dat wil zeggen én van de be klaagde èn van de mishandelde. De rech ter kon er niet helemaal wijs uit worden, maar het bleek dat de neef zijn oom achterna had gezeten na een ruzie in een café. Het slachtoffer was op de grond ge vallen en zijn pet ook. Dt laatste kon ver dachte wel verklaren: Edelachtbare, hij heeft een kaal hoofd en dan zit je pet er niet zo vast op. De familietwist eindigde met 8 gulden boete of vier dagen. Namaak-soldaat Een 20-jarige kwekersknecht had door Roelofarendsveen geparadeerd in de uniform van korporaal van de Neder landse landmacht. Bij de Haagse politierechter vertelde de „soldaat", dat zijn vader het pakje op normale wijze tweedhands had gekocht bij een van regeringswege goedgekéurde verkoop. De officier meende echter, dat er wel degelijk opzet in het spel was en eiste 50 gulden of 25 dagen. De politierechter bracht dut terug op 40 gulden of 8 dagen. Dronken bromfietser Een A 1 p h e n s e veehandelaar was om vijf minuten voor twaalf op zijn brom fiets gestapt om medicijnen bij de vee arts te halen. Hij had echter aan de ver keerde kant langs de vluchtheuvel ge reden, waaraan drie borrels niet helemaal vreemd waren. Van de vereiste bloed proef had hij maar afgezien. De Haagse politierechter veroordeelde de niet ver sohenen veehouder tot 100 gulden boete of 20 dagen gevangenisstraf. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie» VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Middelstegracht, voorzover gelegen tus sen de Groenesteeg en de Oude Rijn, met ingang van heden voor de duur der werk zaamheden aldaar is afgesloten voor hel verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in beide richtingen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes, zn van J. Miere- met en E. Braamzeel; Paul, zn van I. Mark en K. G. Ouëndag; Louise Johanna Helena, dr van J. H. Meilink en E. Maat man; Harm, zn van H. Steenbeek en M. van Akootj; Neeltje Johanna, dr van M. Schenkel en J. van Leeuwen; Paulu6 Ge- rardus Maria, zn van P. H. Valentijn en J. M. Keijzer. OVERLEDEN: H. Groenendijk. 63 jr. man; S. M. Koorde6, 73 Jr, wed. v. Marck Bidetond Vrijdagavond om acht uur wordt door de Baptisten-Gemeente Leiden een bid stond gehouden. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondge bed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: kring-bindlngs- avond van de B.B., revue 't Was Goed van Willy Vervoort. Trompstraat-Munnikenstraat. 8 uur openluchtsamenkomst uitgaande van de Baptisten Gemeente Leiden. Donderdag Stadhuisplein, 8 uur v.m.: vertrek ex cursie naar de „Stichtse Lustwarande" bezoek aan het „Nationaal museum var de automobiel" te Driebergen en hel kasteel „Huize Doorn" te Doorn en wan deling door het natuurreservaat „Df Leersumse Plassen" te Leersum, voor K en O. Foyer gehoorzaal. 2.30 uur: afdeling Leiden Algemene Ned. Bond van Gepen sioneerden, Jaarvergadering. Turk, 8 uur: Leidse kunstkring „Voor Vrijdag Voordrachtzaal rijksmuseum van Oud heden, Rapenburg 28, 8 uur: lezing met lichtbeelden door dr. A. Klasens over: De Nederlandse opgravingen in Egypte (Aboe-Roash 1957). Zaterdag De Lakenhal, 3 uur: opening van de tentoonstelling Shakespeare op het Engel se toneel door dr. J. M. Roosenschoon Academische examens >EN, 4 Juni. Geslaagd nej. P. J. Crar n R. Blackstor geslaagd voor G. M. Sanders d. Hoek te Leiden heer W. J. Begemaon te Den Haag; geslaagd voor het doel. e*. scheikunde: r R. Elberg te Leiden en de heren R. Bor| Den Haag, H. W. Loef te Lelden, J. C. v: mond tc Oegstgeest en T. Klapwijk te Rot kunde: de heren Th F. J. Dessa geslaagd voor De heer Ronald Crichton vandThe British Council London houdt een inleiding Hooglandse kerk. 3 uur: excursie Vola. Oegstgeest Pauluskerk. 8 uur Pinksterbijeenkomst. iiderdorp zwembad Ericalaan, 3.30 opening door Koningin Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici" Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur? De wereld van het poppenspel". Universiteitsbibliotheek Rapenburg, tot 7 juni: tentoonstelling over Linnaeus. De Lakenhal, van 9 juni tot 8 juli. Moderne kunst in Groningen. De Lakenhal, van 8 juni af: Shakespeare op het Engelse toneel. VOORHOUT St. Caecilia behaalde eer8te prijs Op het muziekconcours van de Zuid- hollandse bond heeft de olaatselijke mu ziekvereniging Sint Caecilia een eerste prijs behaald in de ere-afdeLing met 288 punten. was veel belangstelling van de be- :rs van Voorhout, toen het gezel schap uit Poeldijk terugkeerde. In mars tempo ging het naar het Parochiehuis waar burgemeester P. M. F Smolders en zijn echtgenote, de directeur van het korps, de heer Jansen, complimenteerden NOORDWIJKERHOUT Aquariumhouders vergaderen De vereniging van aquarium- en ter rariumhouders Nhaplavis houdt vrijdag de laatste avond in dit seizoen. De heer J. J. van Raam zal onder meer 108 kleuren dia's tonen van een zwerftocht door Am sterdam met een bezoek aan de aquarium tentoonstelling. Verder zijn er interes sante opnamen van het Amazone-stroom gebied met vissen, planten, dieren en in een strijd om de vrijheid leveren. Hij hekelde de Zuid-Afrikaanse apartheidspo litiek en stelde met grote klem vast. dat de Kerk in Afrika het voor de ont- rechte gekleurde broeders moet opnemen Vijf machten strijden om de heerschappij in dit werelddeel: het oude heidendom nieuwe vorm, het nationalisme, de Islam, het moderne nationalisme, het commi me en het Christendom. De Kerk zal In deze strijd grote kracht moeten ontplooien aldus ds. Raaflaub. bij wiens woorden de Indonesische Pfarrer Hulu zich sloot. Hij schilderde de zware strijd die de kerk in zijn vaderland. Indonesië, heeft te leveren tegen de Islam. Dr. der Linde besloot de rij van sprekers. „De hele wereld is de parochie van de Heer' zo zei hij, „ook het oude Europa, dat de volken overzee in plaats van het Evange lie dikwijls veel leed heeft gebracht. Christus is in de wereld reëel present, in zijn Kerk. die heeft uit te gaan ovei heel de wereld verkondigend het Evange lie, bedienend de H. Sacramenten en ge nezend de zieken. Ds. Sillevis Smitt sprak het slotwoord van deze bijzondere dienst, waarvan de liturgische fragmenten afwisselend geza menlijk of uit een der drie Ingeschakelde kerken verzorgd werden. Gezamenlijk werd tot slot een Onze Va der gebeden, „Asaf" onder de bekwame leiding van Jan v. d. Waart (op knappe wijze wist hij de duizenden „in toom" te houden) en Adriaan Engels, orgel, ver leenden medewerking. Het programma zal binnenkort door de NCRV worden uitge- LEIDERDORP Geslaagd Aan de eerste Nederlandse slagersvak school te Utrecht slaagde gisteren de heer A. v. Klaveien jr. IJoofdstraat 20, voor het examen vak- en handelskennis. Ongeveer twee jaar geleden kwam deze leeuw als baby in het dieren park Wassenaar. Het dier werd met de fles grootgebracht en de thans 21-jarige J. W. W. Louwman, zoon van de directeur van het dierenpark, heeft bij de opvoeding een grote rol gespeeld. De leeuw beschouwt de opvoeder nog als vriend. Af en toe spelen zij samen in de leeuwenkooi en dan blijkt uit niets, dat de leeuw een gevaarlijk roofdier is. Voor zijn opvoeder is hij „zo mak als een lam", doch de oppassers moeten de uiterste waakzaamheid voor hem in acht nemen. Nieuws van en voor Voorschoten B. en W. vragen tóch subsidie voor het Cultureel Centrum Het college van burgemeester en houders van Voorschoten heeft aai statenleden van Zuid-Holland een brief gericht over het voorstel van Gedepu teerde Staten geen subsidie te verl man het Culturele Centrum in Voort ten. Reden van deze afwijzing is het niet binnen de gestelde tijdslimiet ontvangen van de subsidie-aanvrage. Wat dit laatete betreft, vestigen E W. van Voorschoten de aandacht op het telefonische contact, dat één van de se cretarie-ambtenaren heeft gehad met het bureau van de stichting voor maatschap pelijk werk. Dit gesprek kan ate onder- RIJNSBURG TN DE KANTINE van Flora zijn gisteravond diploma's uitgereikt aan de -®- deelneemsters en deelnemers aan de cursus bloemschikken en -binden. Het was een gezellige boel bij de uitreiking. De voorzitter van de Ver eniging van kleinhandelaren in bloemen en planten, onder wier auspiciën de cursus is gegeven, de heer J. Schild, heeft er nog eens weer op gewezen van hoeveel belang het is, dat zij, die „in de bloemen" willen gaan, kennis hebben van bloemen en planten. Onkunde leidt vaak tot teleurstellingen. De heer Schild vertelde, dat iemand, die jaren geleden de cursus had gevolgd en die naderhand was geëmigreerd, in zijn nieuwe land een bestaan heeft op gebouwd mede op grondslag van de ken nis. opgedaan op de schik- en bindcursus. Spreker dankte de heer G. van Delft van de commissie van toezicht voor wat deze voor het welslagen van de cursus had ge daan. De heer Van Delft retourneerde de hulde. Hij zei, dat van de heer Schild de grootste stimulans was uitgegaan bij het voorbereiden en geven van de cu Er was de heer Schild niets teveel. Hem komt de meeste dank toe. aldus de heer Van Delft. Hoewel, ging hij verder, natuurlijk ook verder wel het een en der is gedaan. En zo kreeg ook de sec taris van de Vereniging van kleinhande laren. de heer W. v. d. Mey, woorden van dank te horen. De heer v. d. Mey maakte de avond mee voor het laatst als secretaris. Hij trekt zich uit het verenigings- en zakenleven terug. Hij wees in een korte toespraak op de ontwikkeling van het bloemenvak in de laatste 50 jaar en op het belang ervan om zich in dit vak te bekwamen. Hij richtte Teleurstellende weekstaat Uit de verkorte balans der Nederland- sche Bank van 3 juni blijken enige min der gunstig factoren. In plaats van terug vloeiing zag men toeneming van de bank- biljettenomloop met f 53 miljoen tot f 4094 miljoen. Blijkbaar heeft de ultimo bijzonder zware eisen gesteld. Thans rekent men op snelle inkrimping. De geldmarkt werd bijzonder krap en dag geld werd verhoogd van 2V» tot 2*4 pet Voorts moesten de banken f 70 miljoen dure voorschotten opnemen, tegen 4Mi pet, zodat de post steeg tot f 103 miljoen en het saldo der banken daalde f 355 miljoen tot f 308 miljoen, wat vol doende is ate verplicht kassaldo. Hoewel het rijk f 1161 miljoen binnen kreeg uit inschrijving op schatkistpromessen, bleef de schatkist leeg. Het rijk moest 1 Juni f 90 miljoen betalen aan vervallende schatkistbiljetten en f 23 miljoen aan staatsschuld, maar kennelijk hebben be lastingplichtigen geen haast gemaakt met betaling, zodat de voorschotten slechts met f 45 miljoen verminderden tot f 53 miljoen. De netto-deviezenreserve daal de f 10 miljoen, zodat goud en deviezen kwamen op f 3881 miljoen, waarvan f 3049 miljoen goud. De inwisselbare deviezen verbeterden van f 221.4 miljoen tot f 223.4 miljoen. woorden van dank tot de heer A. Riel uit Leiden, die de cursus had ge geven. De heer P. Ravensbergen richtte een dankwoord namens de cursisten tot de heer Riel en de heer Schild. Hij bood de heer Riel een enveloppe met inhoud aan en de heer Schild een actentas. De uitreiking der diploma's had hierna plaats. Het diploma met zeer veel vrucht werd gegeven aan G. v. d. Vijver en de Visser te Rijnsburg, W v. d Kwaak Hazerswoude en P Christiaanse Noordwljk aan Zee. Met veel vrucht a mevr. M den Heijer-van Egmond, Paauw, Joh. Driebergen, W. v. d. Eykel, P. Zwaan, J. Ravensbergen en C. van Starkenburg, allen te Rijnsburg. J. Hoger- vorst te Oegstgest, mevr. Oudshoorn en de heer Oudshoorn te Katwijk aan Zee. Het diploma met vrucht ging naar P. Ra vensbergen, H. Jungerius. mej. P. de Ko ning en mej. Janny van Delft, allen te Rijnsburg. mevr. H. D. J. Star-v. d Struis, mej. Julia Jungerius en de heer C. de Mooy, allen te Oegstgeest en aan mej. M. Bos te Wassenaar. Christen-vrouwen bijeen Morgenavond om kwart voor acht be gint in de Voorhouterwegkerk een leden vergadering van de Ned. Christen-vrou wenbond. deel van het subsidie-verzoek worden be schouwd, waardoor de aanvrage binnen de gestelde tijd is gedaan. B. en W. schrijven, dat genoemde stich ting nog om een andere reden het pro vinciaal bestuur heeft geadviseerd afwij zend op de subsidie-aanvrage te beschik ken. De activiteiten in het gebouw zou den niet kunnen worden beschouwd als een reële inbreng voor de ontwikkeling van het maatschappelijke leven. Het gemeentebestuur van Voorschoten meent echter, dat de ervaring met het Centrum reeds nu aantoont, welke be langrijke betekenis het in de ontwikke ling van het verenigingsleven heeft. Het gemeentebestuur verzoekt de sta tenleden dan ook de beslissing tot een volgende zitting aan te houden. Intussen zullen nadere inlichtingen worden ver strekt. Slippend tegen de blauwe tram Een olietankauto uit Delft, die een spoor van zijn inhoud door de gehele gemeente trok, èn de venijnige motregen van gisteravond waren oorzaak, dat het wegdek gevaarlijk glibberig wa6 gewor den. Een personenauto op de Veurseweg, die ter hoogte van de Horstlaan plotse ling moest remmen, draaide om zijn eigen as en kwam op de trambaan terecht. De blauwe tram, die juist naderde kon niet meer tijdig remmen en greep de auto aan de achterzijde. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Drs. Korthals benoemd Dre. H. A. Korthals te Voorechoten te benoemd tot lid van het bestuur van de Stiohting Radio Nederland Wereld Om- Niet uitgekeken Toen een automobilist gteteren op de Leidseweg zijn wagen tol stitetand had gebracht, opende hij zonder eer6t uit te kijken het portier, waardoor een dame, die jutet passeerde, onzacht met de deur in aanraking kwam. Zij viel. Dokter Olt- huls moest eerste hulp verlenen. Vaktechnische lezing Vandaag is in Het Wapen van Voorsho- ten een bijeenkomst gehouden van de Ne- derlandsche Heidemaatschappij, waarop de heer F. A. van der Sluis, hoofd afde ling Weg- en Waterbouw, heeft gesproken over: Wegfunderingen van met cement gestabiliseerd zand. Burgerlijke stand Geboren: Yvonne, d v H de Visser en J Bolle; Christina C, d v H Goedhart en A Driesprong. Ondertrouwd: J Brussee en H Bakker- Getrouwd: B van Bronckorst en M Noordhoorn. Jeugdbijeenkomst Morgenavond om half acht houdt de Geref. Evangelisatiecommissie ln het Cultureel Centrum een Pinksterbijeen komst voor de jeugd. Het kinderkoor De leuke klokjee zal medewerking verlenen. TNE C.H.J.G. hield gisteravond de laatste bijeenkomst van het seizoen, U voor het eerst weer onder voorzitterschap van de heer W. Leeu wenburg na diens ziekte. De voorzitter verwelkomde speciaal dr. G. W. Overdijkink uit Katwijk, die zou spreken over „Indonesië", een onder werp, zo zei de voorzitter, dat voor ons van groot belang is, omdat de verstandhouding tussen Nederland en Indonesië niet als te best is. Over het afgelopen seizoen wai voorzitter niet ontevreden. De groep had veel steun gekregen van de ouderen Het aantal donateurs bedroeg ongeveer 200 en het aantal leden 90 Dr. Overdijkink was er niet ver derd over, dat er voor zijn lezing veel belangstelling bleek te bestaan, omdat, zei hij, de Rijnsburgers hebben geleerd over de landsgrenzen te kijken Hij gaf eerst een overzicht van de geschiedenis van het eilandenrijk, een overzicht, dat we bij een vroegere gelegenheid al een: in deze kolommen weergaven. Ook var wat dr. Overdijkink zei over de tegen woordige toestand in het zo verdeelde Indonesië, gaven wij eerder al een verslag Spr. stelde tenslotte, dat het In econo mische wantoestanden vervallen Indone sië een vruchtbare voedingsbodem is ge worden voor het communisme en dat de strijd ginds daarom niet van belang ls voor Nederland alleen, maar voor de hele niet-communistische wereld. Van de ge legenheid vragen aan de spreker te stel len. werd dankbaar gebruik gemaakt. Kobi Passchier declameerde „Een nieuw lied van vertrouwen" van Yge Foppe- ma. Lid van de kascommlssie werd D. Leeuwenburg In de plaats van de aftre dende Jan de Best Werkcommis6lelid werden Jannie Wischmeyer, Jan Glas bergen. mej R. de Mooy, Gerrtt v. d. Burg. Plet de Mooy en D Leeuwenburg. De voorzitter vroeg de leden een naam te bedenken voor het C.H.J.G.-blad. HIJ iel, dat de buitenavonden op 26 juni, 7 en 27 augustus worden gehouden en dat op 22 juni zal worden deelgenomen aan het weekend te Wassenaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3