CHRISTELIJK Mechanisatie in het hakker sbedrijf Bijna de helft der studenten komt uit hoger milieu Puzzel mee Boek geprikkeld Nederl. Bijbelgenootschap vraagt groter steun RADI° blijven neutraal Voortdurend? 2 KANTTEKENING Uit de vakpers (Van onze sociale redacteur.) F)e Christelijke Bak- kerspatroon heeft deze week een extra groot nummer speciaal gewijd aan de mechani satie In de bakkerij. Betoogd wordt, dat het grootbedrijf, het middenbedrijf en het grote kleinbedrijf na de oorlog de ge legenheid hebben aangegrepen om de brood- en banketproduk- tie zoveel mogelijk mechanisch te doen plaats vinden. Oorzaken daarvoor waren het grote te kort aan personeel en de stij gende lonen. In het nummer wordt de lezers een juicht eegevpn in de moge lijkheden, welke thans aanwezig zijn om de bakkersbedrijven te mechaniseren en hen te informe ren omtrent de machines, die thans aan de markt zijn. In dit mechanisatie-nummer, dat onder supervisie Is geschreven van de heer A. Schuilenburg van de Nederlandse Bakkerijstichting, krijgen tal van firma's gelegenheid de mogelijkheden uiteen te zetten van de machines, die zij voeren. Maar daarnaast wordt ook aan dacht geschonken aan de wijze waarop de bakkers de kostbare aanschaf van de machines kunnen financieren. Voorts wordt bespro ken het belang van het ovencon tract en de betekenis van koel techniek en winkelinrichting. Geconcludeerd wordt, dat het beslist noodzakelijk is, dat ook de ondernemers in het bakkersbedrijf niet achter blijven, maar de mo gelijkheden gebruiken, welke ge boden worden om hun bedrijven economisch en technisch te vervol maken. Opvoering van de produk- tiviteit is een gebiedende eis voor iedere ondernemer en al ls het waar. dat in de bakkerij de moge lijkheden daarvoor natuurlijk ge ringer zijn dan in andere bedrijfs takken, omdat bij het rijs- en bak- proces altijd rekening gehouden moet worden met de tijd welke daarvoor nodig is, tooh kan in ve lerlei opzicht, zowel in de pro- duktie als in de bezorging, door mechanisering arbeidsbesparing en daardoor produktieverhoging wor den bereikt. Tenslotte wordt de wens uitge sproken, dat het de bakkers mo gelijk zal blijven hun bedrijven economisch ln te richten, technisch te vervolmaken, opdat zij kunnen blijven voldoen aan hun opdracht: het voornaamste volksvoedsel ge reed te blijven maken op een wij ze, welke hygiënisch juist is, tech nisch aan de hoogste eisen vol doet en economisch verantwoord is. De Slager, het orgaan van de Christelijke Slagerspatroons, dat ter gelegenheid van het vijfja rig bestaan van het blad, met een speciaal nummer over koeltech niek is verschenen, vermeldt in zijn commentaar-kolom, dat Apel doorn de primeur heeft van de eerste Chr. Detailhandelsvakschool. De stichtingsakte is hier reeds ver leden en het gemeentebestuur heeft de noodzakelijkheidsverkla ring afgegeven. Als alles mee werkt kan op 1 september 1959 worden begonnen. Waarschijnlijk zal binnenkort Hoogeveen volgen als tweede plaats i Schoenwinkeliers, maakt nog eens duidelijk, dat de hoge belastingen in Nederland de middenstander danig dwars zitten. Het trekt daar toe ditmaal een vergelijking met het buitenland. Als voorbeeld wordt genomen Denemarken, waar volgens het blad het dure di rigisme ook zijn steeds zwaarder drukkende lasten afwentelt op de middengroepen. De belastingen zijn er minstens zo hoog als hier en zij drukken even onredelijk op een veel te kleine groep van de be volking. Bij de verkiezingen heeft een zogenaamde belastingpartij daar een opmerkelijk succes geboekt, wat in een land met een zo even wichtige bevolking als Denemar ken. van meer dan normale bete kenis geacht moet worden. Toen in Frankrijk de Poujadisten met een anti-belastlngactie hun grote verkiezingsslag sloegen, was men geneigd dit als een typische Fran se aangelegenheid te beschouwen. Het succes van het Deense Rijks- verbond, zo meent De Schoenhan- del, sdhijnt een aanwijzing, dat het niet alleen de warmbloedige Fransen, maar ook de nuchtere koele Denen te bar begint te wor den. Het artikel eindigt met de opwekking: Laat men het in Ne derland ook niet te bar maken. V In het studiejaar 19541955 was 27 procent der studenten rooms-katholiek, 26 procent.Nederlands Hervormd en 11 procent Gereformeerd, terwijl 29 procent der studenten geen kerkelijke gezindte vermeldde. Het C.B.S. heeft ook uitgerekend, dat 49 procent afkomstig was uit het hogere milieu, 44 pro cent uit het middelbaar en 7 procent uit het lager milieu. VAN DL DAG Het naakte risico, door Phyllis Gor don Demorest. Cultuurserleroman. Dltg. Ad. M. C. Stok, Zuidhollandse Ultg. Mij., Den Haag. In deze psychologische roman wordt een tragedie in herinnering geroepen, die het Amerika van de 19de eeuw Ir beroering heeft gebracht. De begaafde Abby Sage huwde op Jeugdige leeftijd de veel oudere D. Mac Farland, ln welke maatschappelijke mislukkeling wij de psychopaat menen te herkennen. Tien moeilijke jaren houdt zij, mede om haar twee kinderen, het vol. Maar Farland treedt vaak ruw op ln beschonken toe stand en dicht haar ontrouw toe. Hij verdenkt haar van relaties met de in tegere heldenfiguur Albert Richardson. Mac Farland schiet na veel dreigemen ten Richardson neer, doch wordt vrij gesproken, omdat Richardson de schijn tegen zich heeft. Alles wordt uitvoerig en psychologisch verantwoord beschre ven. Het verzet tegen kleinburgerlijke fatsoensopvattingen kunnen wij verstaan doch ondanks de. vrij vage. christelijke klanken hier en daar is de problema tiek van echtscheiding en tweede huwe lijk hier vrij oppervlakkig behandeld. Ondanks het feit, dat dit boek zeker niet pleit voor normloosheid. door voortdurende pijn "AKKERTJES" helpen direct Het bleek, dat meer dan de helft van de studenten uit de grote steden (die tezamen 40 pet. der bevolking omvatten) afkomstig was. Het platteland (met 44 pet. der totale bevolking) leverde 20 pet. der studenten en de forensengemeen ten (5 pet der bevolking) 12 pet. De gemiddelde leeftijd der studenten, die nog geen 35 jaar waren, was 24 jaar, in 1949-1950 23 jaar. Deze „veroudering" moet vooral worden toegeschreven aan een langere studieduur, welke echter waarschijnlijk niet in de laatste plaats een gevolg is van het werkstudentschap. Een derde deel van de mannelijke eer stejaarsstudenten was 22 jaar en ouder. De overeenkomstige vrouwelijke groep omvatte slechts 15 pet. Voor het eerst kwamen gegevens beschikbaar over de mogelijke invloed de militaire dienst op de studie, oas 28 procent der studenten ge heel van dienstplicht vrijgesteld (af gekeurd, buitengewoon dienstplichtig \d.)f 22 procent was al onder de wa penen geweest (waarvan de helft tij dens studie), 26 procent moest nog voor de eerste oefening opkomen. OPGAVE PUZZEL NO. 37 Horizontaal: 1. Voorspeller, 5 Lied, 6, Niet doen, 9. Pers. voornaamwoord, 11. Pakket. 13. Echtgenoot, 15. Tijdperk, 16. Vreemdeling, 19. Getuige, 20. Lijf wacht, 22. Vreemdeling, 23. Vreemde ling. Vertikaal: 1. Bolletje, 2. Rivier ir Europa, 3. Besluit, 4. Niet weigeren, 5. Officieel persoon, 7. Gezwel, 8. Voeg woord, 10. Ik, 12, Ernstig. 14. De Noord se zeegod, 17. Bergplaats, 18. Hoofd werk der oud-Noorse letteren,-21. Kuis heid. OPLOS8ING PUZZEL NO. 36 HAAS, Daas, Dans, Dons, Bons, BONT. Wat de burgerlijke staat betreft bleek, dat 2620 studenten waren gehuwd (o.w. 338 vrouwelijke), dat was tien pet. van alle ingeschrevenen. Voor de studenten beneden de 30 jaar was dit percentage 5. Met betrekking tot de huisvesting kwam naar voren, dat 27 pet. der stu denten buiten, 73 pet. in de universiteits stad woonde, t.w. 53 pet. op kamers en 20 pet, bij ouders of zelfstandig. In 1056, aldus het C.B.S., vervulden 3832 academici een functie bij het hoger onderwijs, onder wie 889 hoogleraren. Van de wetenschappelijke ambtenaren is 10 pet. tevens docent Evangelistenconferentie te Baarn De Ned. Bond voor inwendige zending op Geref. grondslag in Nederland ls voornemens op woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 juni a.s. in het Zen dingscentrum der Geref. Kerken te Baarn een evangelistenconferentie te houden. Op de middag van de eerste dag zal, na de opening door ds. H. G. Abma, £l. H. Jonker te Amsterdam spréken over het onderwerp „Evange lie en moderne mens". Des avonds -staat een gesprek met het hoofdbestuur op het programma. Op de middag van de tweede dag spreekt ds. J. Vermaas te Veenendaal over „De catechese" en des avonds wordt de film van he't N.B.G., getiteld „Hoe de Bijbel tot ons kwam", vertoond. Vrijdagmorgen is er referaat van de heer J. Baart, en/of* Duurder telefoneren met Indonesië voor radiotelefoongesprekken met In donesië belangrijk verhoogd. Het tot nu toe geldende tarief is een nog op de in 1949 beëindigde bijzondere ver houding tussen Nederland en het voor- malige Nederlandsch Indië gebaseerd voorkeurstarief, dat belangrijk lager ls dan de internationaal voor derge lijke lange afstanden algemeen gelden de tarieven. De Indonesische PTT- administratie meent deze toestand op financiële gronden echter niet langer te kunnen bestendigen. Eerste herdenking dies natalis technische hogeschool Eindhoven Op zaterdag 22 juni zal in een der zalen van Van. Doorne's Automobiel fabrieken te Eindhoven de eerste her denking worden gehouden van de dies natalis van de Technische hogeschool te Eindhoven. Omdat de opening van de techni sche hogeschool eerst op 19 septem ber a.s. zal geschieden, heeft de Stichting Eindhovens Hogeschoolfonds, na overleg met curatoren en senaat, op zich genomen de eerste herdenking van de dies natalis te organiseren. Deze diesviering biedt de gelegenheid een nadere kennismaking met het voorgenomen studieprogramma, stand van de bouwwerkzaamheden de verdere plannen. Vit het jaarverslag over 1956 In het Jaar 1956 heeft het Nederland«ch Bijbelgenootschap 80.055 bijbels li de Nieuwe, en 9.965 bijbels In de Statenvertaling afgeleverd. Daarnaast kwamen nog ruim 11.000 nieuwe testamenten van de pers en nog verschillende andere bijbeluitgaven. Van de buitenlandse bijbeluitgaven bereikte het nieuwe testament In het Indonesisch (normaal formaat) het hoogste afleverlngscljfer: 17.600. Dat iljn zo enkele van de cijfers, die verspreid liggen ln het onlangs versohenen jaar verslag van het Bijbelgenootschap over 1956. daarmee het nadelig saldo vraagt het De colportage-arbeid met de twee rij dende bijbelhuizen nam een hogei vlucht dan in voorgaande jaren. De col porteurs en medewerkers deden verras sende ervaringen op. Maar wat betreft de nazorg valt er nog wel het een en ander te wensen, aldus het verslag. Naar het buitenland werden verzon den: 614 kisten met een totaal gewicht van 56.903 kg en 373 postpaketten; bij elkaar gingen naar het buitenland 15.891 bijbels en bijbelgedeelten in het Neder lands en 107.713 in andere talen, voor namelijk de Indonesische. Nu de algemene kosten oplopen en het aantal contribuanten wel terugliep, maar dat niettemin ruim achtduizend gulden meer ontvangen werd dai 1955. Ondanks alle moeilijkheden als de beperkte ruimte van het (uitgebreide) Bijbelhuis, en de onvoldoende per soneelsbezetting, gaat het Bijbelge nootschap rustig voort met zijn werk in Nederland en in de Wereldbijbel verspreiding. Moeilijkheden in IJzendoorn In de Hervormde gemeente van IJzen doorn (classis Tiel) heersen reeds ge ruime tijd ernstige moeilijkheden, die zjjn ontstaan toen in deze gemeente, die tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk behoort, in 1951 een predikant in trede deed, die niet tot deze modaliteit behoort: mr. H. Schokking. Allerlei in- ies zijn er aan te pas gekomen om Dgen de eenheid der gemeente te herstellen. Ook heeft het hoofdbestuur de Geref. Bond zich tot de generale synode gewend. Thans hebben zich aan deze gemeente, die vóór de controversen 600 lidmaten (van wie 200 kerkgangers) telde, 120 lid maten onttrokken; 48 lidmaten werden afgevoerd door de kerkelijke instanties, omdat zij afzonderlijke samenkomsten zijn gaan houden. Een machteloos volk Tamme konijnen zijn niet geschikt predikant, heeft de Engelse congrega- tionalistenkerk gezegd. De kerk moet, zo is onlangs op een synode in Lon den gezegd, uitkijken naar jongeren, die missdhien geschikt zijn voor hei predikambt. Maar men moet hierbij niet alleen letten op de brave, vrome en gehoorzame scholieren. „Als u in uw kennissenkring een wilde, koppige jon gen vindt, die bovendien de nodige ga ven heeft, dian moet u die aanraden dominee te worden", zei iemand. Want een predikant moet de kracht hebben, de wereld uit te dagen en standvastig te staan tegenover uitdagingen van wereld. En de konijnen zijn maar machteloos volk, zeker de tamme. Advertentie EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Enthousiasme Nergens misschien zien we de kring van Jezus' leerlingen in de Bijbel zo enthousiast bijeen als op het Pinksterfeest. Geen wonder, zult u zeggen: de Heilige Geest werd uitgestort, en dat was zoiets heerlijks, dat Lucas er in zijn Handelingen alleen maar de teke nen van beschrijven kan: tongen als van vuur, een geluid als van een geweldige wind, en dan nog kan hij alleen maar stamelen: het léék op vuur, het léék een stormWie zou dan niet diep ontroerd worden, zozeer dat het aanstekelijk werkt op de menigte, waarvan tot tweemaal toe gezegd wordt, dat zij buiten zichzelf raakte van verbazing? Ja, toénMaar moeten wij dan minder enthousiaste christe nen zijn? Als God het voor ons niet nodig (of niet wenselijk) vindt dezelfde tekenen te geven, moeten wij dan ook maar niet meer enthousiast zijn? Nog is, naar luidt van het Evangelie, de Kerk vervuld van de Geest, en dat betekent eigenlijk hetzelfde als „enthousiast". We moeten daarvan nu ook iets laten zien wie weet, werkt het ook aan stekelijk op de mensen om u heen. W.G.J. houdt vakantiecursus De Werkgemeenschap van Gerefor meerde Jongeren organiseert van 17 tot 24 augustus a.s. op Kasteel Oud-Poel geest te Oegstgeest een vakantiecursus voor jongeren van 17 tot 30 jaar onder het motto „Letters geschreven ver beelding verdreven?" De volgende the ma's komen aan de orde: „Onze cul tuur een woordcultuur?", „De we reld der beschaving en de wereld der ongeletterden ontmoeten elkaar", en „De Oecumene in deze wereld van tegenstellingen". Aan gezonde ontspan ning zal alle aandacht worden besteed. Inlichtingen: Kasteel Oud-Poelgeest, Oegstgeest. COMMENTAAR Lachen We kenden de film „Fernandel weet 't te verkopen'', die ons gisteravond voor de televisie voorgezet televisie werd, niet, maar wat we vermoeden was waarheid: het werd lachwerk. Het werd lachwerk van het niet al te subtiele soort zoals de films met Fernandel tot voor een jaar of wat plachten te zijn. Het was het verhaal van een reiziger in stofzuigers, die mm tips VANAVOND MBA j^J| uit het buitenland Voorspel tot „Die Meistersinger von Nürn- berg" van Wagner (20,15 uur) In het feestelijke voorspel van zijn opera „Die Meistersinger von Nürnberg" vertelt Wagner precies wat hij daarna in veel uitgebreider vorm ral herhalen. Zo horen wl] op zijn tocht langs de huizen dan dadelijk in het pompeuze be- van de ene malle situatie in de 0W de plechtige optocht van de andere raakt. meesterzangers van Neurenberg De kinderen konden er hij voorttrekken. Midden tueeen hen Het ensemble Willy Sansky en het accordeon duo, de broers Domergue, treden vanavond van twintig over tien tot kwart over elf op voor Beromünster 567 meter. Na kwart over elf ia via Duitsland (309 meter) het laatste werk van Arnold Schönberg, Psalm 130 op. 50b, te horen. Voor liefhebbers, die er niet genoeg van kunnen krijgen, speelt de be kende Duitse organist Michael Schneider voor deze zender nog van tien over twaalf tot een uur in de nacht weaken van Buxtehude en Bach, opblijven, zei de omroepster. Wel, dat was dan een voordeel. Het andere voordeel, dat men voor zo iets niet thuis behoefde te blijven, konden we niet uit buiten, omdat de N.T.S. ons nimmer over de soort en de hoedanigheid van de films van tevoren wil inlichten. Effatha houdt 69e j aarvergadering Op donderdag 20 juni a.s. hoopt de Vereniging Effatha,. christelijk instituut voor doofstomme kinderen, haar 69e jaarvergadering te houden in de Geref. kerk aan de Laan van Oostenburg te Voorburg, aanvang half elf. Na het ope ningswoord van de voorzitter, prof. ds. L. H. v. d. Meiden, komen de jaarver slagen aan de orde. Aan de beurt van aftreden is ds. J. G. Feenstra. Hij stelt zich herkiesbaar. Ds. J. Meester te Am sterdam zal een opwekkende rede hou- 31 ,,Ik zit niet krap, maar ik wil geld zien. Wan neer kan ik er op rekenen? Vanmiddag? Mor- ge„Zodra meneer Brouwershofverspreekt zich Ebbing. „Meneer Brouwerahof? Wie is dat? Onwillig antwoordt Ebbing: „Dat is de man, voor wie ik de zakken kocht". „Dus jij kocht in commissie? Wie is die me neer Brouwershof?" „Een rijke meneer, die pas een grote villa gekocht heeft". Schuldeisers gezicht klaart op. „Dus die me neer is de eigenlijke koper?" „Nou, eigenlijk niet" „Maar je had van hem een opdracht, om zak ken te kopen?" „Dat wel". „Hij is dus mijn schuldenaar en niet jij? „Nee. dat niet" ..Man!" roept de ander, trappelend van onge duld, „zeg me nu toch eindelijk, hoe dat zaakje van jou in elkaar zit. Moet ik die acht duizend gulden van jou hebben of van hem?" „Van mij". „Wat klets je dan?" „Die meneer heeft beloofd, alle zakken, die ik kocht, van mij af te nemen". „En heeft hij dat gedaan?" „Tot nog toe wel". „Zal hij het nóg doen?" „Natuurlijk". „Ben Je daar zeker van?" „Nou, ja. Daar denkt de ander het zijne van. Als ik in zijn plaats was, deed ik het niet, overlegt hij. door K. Jonkheid Maar hij zegt: „Maak er dadelijk werk van en zorg. dat ik binnen drie dagen mijn geld heb. Ik kan geen dag langer wachten". Met die boodschap gaat Ebbing naar huis. Hij woont nog altijd op de bovenwoning boven zijn pakhuis. Zijn vrouw heeft wel enkele keren over verhuizing gesproken, maar Ebbing heeft dit afgewimpeld door te zeggen: „Neen, dan wordt de belasting nog hoger. De oorlogswinst belasting kost ons toch al enorme sommen. Als later de belasting lager wordt, gaat het beter". Hij zag toen, dat dit argument niet veel indruk op haar maakte, daarom vervolgde hij: „En als we Bertje willen laten leren, kost dat veel geld, dus daar moeten we voor sparen". Dat was waar. Het is juist haar eigen hobby. Bertje moet dominee of dokter worden, maar liefst dominee. En zij dominees mama. Dus ze berust in de bestaande toestand en vertelt haar vriendinnen: „We blijven maar wat laag bij de grond. Het kan heel goed lijden, maar we wach ten tot Bertje student is". Bertje student. Dit vooruitzicht verzoent haar met alles. Ebbing komt thuis en is volstrekt met ru6tig. Na de maaltijd gaat hij dadelijk op weg naar het kantoor van meneer Brouwershof. „Mijnheer is op het ogenblik niet hier". „Is hij thuis?" „Dat weet ik niet". „Bel zijn huis even voor mij op en vraag of hij daar is". Het antwoord luidt, dat meneer niet thuis is. Zodra het half zeven is, gaat Ebbing er weer op uit. Hij stapt op de fiets en rijdt naar de villa. Meneer Brouwershof is thuis. De maaltijd is juist geëindigd. Het bellemeisje laat Ebbing in de spreekkamer. Een ogenblik later komt Brouwershof. Hij is met de wereldsituatie volledig op de hoogte. „Zo, Ebbing, kom je m'n nieuwe huis bekij ken?" „Dat eigenlijk niet, mijnheer". ,,0, niet? Wat is er dan aan 't handje?" „U hebt zeker wel iets er van gehoord, me neer?" „Waarvan?" „Wel, dat het misloopt met de oorlog". „Dat ontslag bedoel je? Ja, daar heb ik van gehoord". „Hoe moet het nu met de zakken, die ik in voorraad heb? Wanneer kunt u die ontvangen?" „Wanneer? Het is volstrekt niet zeker, dat ik ze ooit ontvangen kan". „Maar meneer! Dat is toch afspraak!" „De afspraak is, dat ik zakken van jou zoui kopen voor mijn afnemers in het buitenland. Maar niet tot elke onbeperkte hoeveelheid. Stel je voor! Aan de afspraak, die wij gemaakt heb-' ben, heb ik mij gehouden". „Wat moet ik dan beginnen met de zakken, die ik heb zitten?" (Wordt vervolgd) I m loopt het mooie dochtertje van een van hen, Eva, om wie de prijskamp van het wedstrijdzingen zal gaan, en met haar komt de door haar uitverkoren dichter Walter von der Vogelweide, die met zijn liefdeslied zijn „Eva" winnen zal dank zij de door ieder vereerde meesterzanger-schoen maker Hans Sachs, de enige ware poëet onder zijn collega-meester zangers. En zo eindigt de muziek triomfantelijk met hel ook in de operafinale imposante koor „Heil Hans Sachs", de figuur, waarin Wagner de overwinning van de ware kunst boven alle betweters en criticasters schildert.. Maar niet alleen omdat dit Voorspel zulk een schitterende, meeslepende muziek bevat, vestigen wij de aandacht er op. Men kan het vanavond twee keer horen en het zal zeker de moeite waard zijn beide uitvoerin gen te beluisteren en met elkaar te vergelijken, te meer, daar ze gegeven worden door Otto Klem- perer met het Concertgebouw orkest (20.15 uur, V.A.R.A.) en door Wilhelm Furtw'dngler en het Weens Filharmonisch Orkest (19.50 uur N.C.R.V.) Vanavond zullen in het Concert gebouw in Amsterdam de laatste Goedzo-bijdragen door Johan Bode graven in ontvangst worden ge nomen en zal het eindbedrag worden overhandigd aan het Prinses Beatrix Poliofonds Barthimeus, Effatha en aan de Johannastichting. Dat zal het hoogtepunt zijn van deze avond vol muziek en zang (N.C.R.V. 8.20— 10.45) De staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. E. H. van der Beugel, zal om zeven uur voor de V.A.R.A. spreken over het ontstaan van de Marshallhulp. Een programma gewijd aan de improvisatie in de moderne jazz wordt in het V.P.R.O.-programma „Rijp en Groen" (7.30 tot 8 uur) door Ton van der Horst voor de microfoon gebracht. Programme «oor morgen land (330 meter) wordt uitgezonden. Gram; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Hebreeuw se en Jiddische liederen; 17.00 V de jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Me- tropole ork; 18.20 Accordeon muz; 18.45 Gram; 19.00 Nwa en weerber; 19.10 Gram; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 Mil Kapel; 20.50 De Indianen in hun reservaat levens lang gepensioneerd, caus; 21.05 Sopr. en piano; 21.35 Gram; 21.45 Viool, altviool en cello; 22.00 Tijdschriftenkron; 22.10 Orgelconcert; 22.35 Gram; 22.45 Avond- denking: 23.00 Nws; en SOS-ber; 23.15— 24.00 Gram. 7.10 Gym. ..zo uram. vrw: i.ov opening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gran 9.00 Gym; 9.10 V d vrouw; 9.15 Gran.. 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters: 11.00 Kookpraatje; 11.15 ..ïeded: 12.33 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 13.15 Meded of gram; 13.20 Metro- rk. 13.55 Beursber; 14.00 Gram; De gouden vlinder, hoorsp; Cello en plano; 15.15 Voor de :ken; 16.00 Gram; 16.10 Voordr; 16.30 jeugd; 17.45 Regerlngs- -.00 V - uitzNederland en di delijks overzicht van der Ver. Natii leden Naties, aoor mr. C. W. A. Schü— 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; nsmuz; 18.55 Gesproken brief uit 19.00 Theaterork, koor en solist; jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Strijk- en klarinet: 20.35 Gevleugeld sport, klenkb; 21.00 Radio PhiUiarm, sn soliste; 22.00 Cabaret; 22.40 Journ: Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Koer- v New York; 23.16 Onze buitenl. •spondenten melden; 23.25—23.55 Gram 18.15 D; Lond'—- 19.40 V d 1 484 1 TELEVISIE VANAVOND .3.00 Nw .00 Gram; 10.30 Morgendienst; NCRV: 1 KRO: 11, Middagklok- noodklok; Na vanavond geen Goed-Zo meer. De N.R.C.V., die vanavond aan bod is, heeft de camera's in het Amsterdamse Concertgebouw opgesteld voor de slot- avond van deze actie Bodegravens laatste vermoedelijk, want hij wordt regisseur De avond zal worden opge luisterd door diverse binnen- en buitenlandse gasten; van de laatsten noemen wij Los Faraguayos en de vocaliste Freddy Marshall. r voor morgen VARA: NCRV: 14.00 Gn TTEN FEDERATIEF CONGRES vu kunstenaars heeft dezer dagen te Amsterdam het opnemen in dt grondwet bepleit van een bepalinj waarbij aan de overheid de voort, durende zorg voor de kunsten word| aanbevolen. Enige dagen eerder hebben wij opj deze plaats als ons standpunt verde. digd, dat het niet tot de taken van dej overheid behoort, zich intens bezig te; houden met aanwezigheid en ontwik keling van kunst onder het volk. Kunst, zo betoogden wij, komt op uit een geestelijke wortel en kaï slechts gedijen in een vrije ontwikke ling van de geest. Wat de overheid hier heeft te doen, is het scheppen vai; ruimte, opdat het kunstleven zich kat ontplooien. De beperkte taak van de overheid ii deze zien wij in twee delen uiteen vallen. Het zal op haar weg kunnen liggen, de kunstenaar de uitoefeninj van zijn kunstenaarsroeping te ver gemakkelijken. Aan de andere kant zal zij onder omstandigheden de gang van het volk naar de kunst gemakkelijker moeten maken. UT DEZE FORMULERING blijkt al, dat wij de plichten van de over heid op dit gebied zien als van secon daire aard, als plichten die zich gaan- voordoen wanneer de materiële situa tie van kunstenaars en volk daartoe aanleiding geven. Vandaar dat wij nog niet zo gepor teerd kunnen zijn voor een bepaling, in de grondwet nog wel, die aan dl overheid de kunsten voorhoudt als era voorwerp van voortdurende Voortdurend is tenslotte iets wal voortduurt. Liever is ons een maat schappelijke situatie, waarin ook voor de kunst werkelijk de geestelijke zowel als materiële ruimte gescha pen ls, nodig voor haar ontplooiing en ontwikkeling. Wanneer de overheid zich met de kunst inlaat en in onze tijd gebeurt dit in nogal sterke mate dan plaatst dit haar telkens voor grote moeilijk heden. In ons artikel van onlangi, waarop wij hierboven hebben gedoeld, had zich daarvan juist een nieuw ge val voorgedaan. ]~)E BELANGSTELLING van de over heid voor de kunst manifesteert zich in onze tijd onder meer in het verstrekken aan kunstenaars van „op- j drachten" en in het beschikbaar stel len van staatswege van prijzen. Dat j de overheid zich hierbij laat voor lichten door colleges van deskundigen, kan onze bezwaren tegen deze uitbrei ding van de overheidstaak nauwelijks wegnemen. Bij beide, zowel bij de verstrekking van opdrachten als bij de toekenning van staatsprijzen, is gebleken, hoe ge makkelijk hier de adviezen van de deskundigen ten spijt minder juiste en minder aanvaardbare beslissingen door de overheid kunnen worden ge nomen. Dit is normaal ook geen terrein voor de overheid. Een vergelijking met het onderwijs gaat hier niet op. Het onder wijs ls bovendien een tamelijk nauw keurig te omschrijven begrip. Wan neer de grondwet over het onderwijs spreekt, dan is dat in het bijzonder, om de vrijheid tot het geven er van te garanderen. In het afgetrokkene zou men zich een soortgelijke bepa ling ook kunnen denken voor de kunst; wij achten haar alleen over bodig. Bij de kunsten echter is een begrips bepaling al dadelijk veel moeilijker, Aan wie uit te maken, wie kunstenaar is en wie niet? Moet de overheid dat uitmaken? Moeten wij kunstenaars j krijgen bij de gratie van de overheid? AL DIT TOEKENNEN van „opdrach ten" en van „staatsprijzen" moet de kunstenaar, die deze naam lief is, dunkt ons tegen de borst gaan stuiten. Zo goed als het ons tegen de borst stuit, wanneer kunstgezelschappen, hetzij op muziekgebied hetzij op het gebied van het toneel, gaan twisten over de vergelijkbare hoogte van de 'Min verstrekte subsidies. Nogmaals, wij begrijpen, dat in deze uu ue overheid zich niet geheel kan inthouden. Zij heeft te zijn het schild 'oor de zwakken. In het gereglemen- -tIp leven, zoals wij dit thans veels zins gedwongen zijn te leven, zit do kunst in een apart vakje, naast de andere gesubsidieerde objecten. Maar deaal is dit zeker niet. Daarom geven wij er verre de voor- keur aan, dat de overheid haar taak j hier nog meer dan elders beperkt opvat en dat zij haar stimulerende I arbeid er op richt, dat zij zichzelf zo- veel als doenlijk kan terugtrekken. laar bemoeiingen zijn in feite wezens- j •reemd aan de kunst. -«*, n-nnr*wetsbepaling, die de overheidszorg voor de kunsten boven- iSn nog „voortdurend" zou maken, >nnen wij dan ook geen redelijk mo- ,ief opbrengen. De hoofdinspecteur van 's Rijks Be lastingen. de heer A. C. M. van der Kroft, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der registratie en successie j te Rotterdam, is verplaatst naar 's-Gro- verhage en toegevoegd aan het hoofd de Inspectie der registratie en l successie aldaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2