Jlieumc griitórfje (üourant Meerderheid in Kamer zal huurwetten aanvaarden S°LEX AR. SGP, VVD, negen CH en enkele KVP ers zijn tegen Pflimlins succes hangt aan zijden draad Rusland wil wel akkoord over einde H-proeven Zoli zet de fascisten hun nummer op Geen klaarheid in deblokkering van eigenaarslasten hl t WOENSDAG 5 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10973 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken St&nttottlcti h gbrilues "wjn hert In Ugjjepspctt Nieuw bestaan gekregen ZIE PAGINA 7 Als er niet ingrijpend geamendeerd wordt... (Van parlementaire redacteur) GEHEEL VOLGENS DE VERWACHTINGEN is gisteren in de Tweede Kamer gebleken, dat de huurvoorstellen van de regering althans in de huidige vorm aanvaard zullen worden door een grote meerderheid der K.V.P.-fractie. Negen van de dertien christelijk-historischen, de libe ralen, alle antirevolutionairen en de communisten hebben op de eerste dag van deze parlementaire behandeling duidelijk laten weten, dat zjj zich met deze voorstellen niet kunnen verenigen. Tot de tegenstemmers behoren ook de staatkundig-gereformeerden. Hoewel de heer Bommer (soc.) niet leeft gesproken mag men aannemen, dat Je socialisten zich vóór deze ontwerpen uitspreken. Dit verloop van zaken niet verrassend. Er kan nog van alles en. Op deze eerste dag namen de fracties hun stellingen in. maar de ende dagen zal nog moeten blijken of stellingen ook gehouden kunnen wor- s duidelijk dat de kaarten nog sheel anders kunnen komen te liggen als amendementen worden ingediend, die de regering of de voorstanders van complex van huurwetten niet aan aard kunnen worden. Maar in het alge- men zeggen dat er goede hoop I, dat het kabinet ten slotte zij het licht nog met enige averij de veilige kan bereiken. Van de zijde der drie prot. chr. fracties heeft men verschillende geluiden kunnen 'horen. De zakelijke bezwaren waren on geveer dezelfde. Maar de heer Van der Peyl (c.h.) bracht namens de „negen man- Ben" een zeer belangrijk principieel be waar naar voren toen hij de blokkering een ongeoorloofd Ingrijpen In het eigen domsrecht noemde. Daar was ds. Zandt (tg.) het mee eens. Deze fractieleider sprak vin „uitbreiding van de staatsalmacht". Anders was 't met de heer Van Eybergen HB.r.). Zijn bezwaren waren van strikt za kelijke aard. Dat was ongetwijfeld voor 'de positie van de a.r. ministers beter dan een principiële bestrijding. Maar overl- I tens moet gezegd worden dat de a.r. ordvoerder zoveel fundamentele be- heeft opgesomd, dat er van de itwerpen niet veel heel bleef. Huurverhoging alle verschil van mening was er ook •en punt van overeenstemming bij de instructieve fracties, nl. dat een huurver- loging noodzakelijk is. Het verschil in mrpeil tussen oude en nieuwe wonin- igen moet langzamerhand overbrugd wor- Iden. Maar daarbij bleef het dan. Daar kvas de heer Van Vliet {kath. v.), die van jmening was, dat deze huurverhoging niet te vroeg komt. Ook is zij niet te groot. De compensatieregeling is echter dermate moeilijk, dat hij niet begreep dat de rege ring niet met een gedifferentieerde huur verhoging is gekomen. Een volgende maal ral daaraan gedacht moeten worden. En de heer Toxopeus (lib.), die een huurverhoging van 25wel noodzakelijk vond. Maar naar zijn mening is juist met het oog op de compensatie niet uitvoer baar. Hij vreesde, dat door de grote loons verhoging een verstoring van het prijs beleid zal optreden. Een zaak, waarover de liberalen zich overigens de laatste jaren niet erg druk hebben gemaakt. Maar goed, de heer Toxopeus heugd, dat het amendement om 'verhoging te beperken van „e nngsfractie" (de c.h.) kwam en de oppositie. De heer Van Eibergen (a.r.) reide dat op zichzelf niets tegen l huurverhoging is in te brengen. Maar uit i beleidsoverwegingen was hij daar toch 'tegen. Naar zijn mening zou het beter i zijn dat de huren per jaar met 5 10 h zouden stijgen. Voor deze afgevaardigde was het loonbeleid een onaanvaardbare zaak. De afstand tussen de gemeenteklas sen wordt nog vergroot en dat is voor de ar. fractie niet te slikken. De heer Van Eibergen vreesde ook dat de looncom- pensatie bedenkelijke gevolgen prijsbeleid zou hebben. Met deze opvatting was de heer Van der Peyl (c.h.) het eens. Uit conjuncture^ i overwegingen gaf hij de voorkeur aan eei I huurverhoging van 12%°/o. Door een eye" 1 tuele stijging van de prijzen zullen ook de bouwkosten omhoog gaan. En daar is d* woningbouw niet mee gediend. De Zeeuw se c.h. afgevaardigde wilde eens een pe riodieke huurverhoging van 5 10*/». Hu vond het een fout van het huurbeleid .n het verleden, dat de huren niet regelmatig zijn opgetrokken, bijv. gelijktijdig met loonsverhoging. De heer Van Eibergen (a.r.) vond het c.h. amendement wel aan trekkelijk, maar de looncompcnsatie moet dan toch nog geregeld worden. Hu voelde meer voor een huurverhoging van gemid deld 12^0/c, bijv. van 10% in de eerste ge meenteklasse tot 18"/o in de vijfde klasse Het voordeel van een huurverhoging van 12%°/o is. dat volstaan kan worden mei een looncompensatie van drie cent per uur. Ook worden de gemeenteklassen dan niet verder uit elkaar getrokken. Blokkering De liberale afgevaardigde Toxopeus be greep niet hoe de regering met dit wets ontwerp kon komen, terwijl iedereen er eigenlijk tegen is. Met deze opmerking kwam het debat uiteraard in de politieke sfeer. De heer Andriessen (kath. v.) had reeds uiteen gezet, dat geen der fractie leiders zich tijdens de formatie tegen het beginsel van de blokkering heeft verzet. Dit Kabinet heeft het resultaat van de formatiepoging van dr. Drees overgeno men. Het is een zaak van eigen overtui ging en geweten of men zich aan deze af spraak wil houden. Zij, die vrij willen staan de K.V.P. fractie telt enige leden mogen niet van woordbreuk worden beschuldigd, want er is geen sprake van parlementaire binding tussen dit ka binet en de Kamer. Het Is de C.H.U. geweest, aldus de heer Andriessen, die een poging ongedaan ge maakt heeft om van de blokkering af te komen. De C.H.U. liet nl. prof. De Gaay Fortman in de steek toen hy een rechts kabinet wilde vormen. Dat was een kans geweest. Nu is er niet gemakkelijk een al ternatief voor dit kabinet te vinden. En thousiast was de heer Andriessen aller minst over deze huurblokkering, maar hy zag deze kenneiyk als prys voor het „sa- menregeren" met de socialisten. Princi piële bezwaren tegen de blokkering had hy niet, want aan de eigenaar wordt niets definitief onthouden. Ook wordt volgens hem geen zakeiyk onrecht gepleegd. Er is geen sprake van bcstedingsdrang, maar dat is niet verwerpeiyk. De liberalen vinden deze blokkering onrechtvaardig en onaanvaardbaar, want zü grijpt diep in op de rechten van de eigenaar. Dat is alleen door harde nood zaak te rechtvaardigen. En deze nood zaak kon de heer Toxopeus (lib.) niet ont dekken. De politieke noodzaak kon hij als een grond voor de blokkering aan vaarden, omdat er geen zakelijke nood zaak is. „wy hebben het principe destyds aan aard en nu ligt de zaak uitgewerkt voor ns", zo zeide de heer Van Eibergen. Zyn onclusie was duideiyk: de blokkering is absoluut onaanvaardbaar. De Kamer kan zich niet binden, naar het oordeel van de i.r.-fractie, aan tien jaar blokkering, want wy weten niets van de ontwikke- van het kostenpeil. De blokkering brengt een grote administratieve romp- ilomp met zich mee. Er zullen huurders Üjn die te zwaar worden belast. Er zul len verhuurders zyn die niet krygen wa i toekomt. De geblokkeerde gelden •den vrygegeven voor verbetering vai woningen. Daardoor wordt bü de huurdei de indruk gewekt, dat zyn woning ver beterd zal worden. In vele gevallen zal dat praktisch niet mogciyk zyn, omdat de bedragen waarom het gaat te klein zullen zyn om zelfs maar een douche installatie aan te brengen. Waarom is hef vervangen van een molmde vloer een kwestie van onderhoud en het leggen van een parketvloer zaak van verbetering? De heer Van Eiber gen (a.r.) die een rede van twee hield kon dit niet inzien. Met de han tering van de begrippen „verbetering" er „onderhoud" komen wij in een wespen nest. Ook vond de a.r. woordvoerder het vreemd, dat eerst de huren omhoog gaan en dat dan later eventueel de woning wordt verbeterd. Dat is geen gewoonte. Nu blijven de huurders in het onzekere verkeren of hun woningen worden verbe- (Zie vervolg pag. 7) Sir Anthony en lady Eden zijn weer thuis op Rose Bower, hun villa in Broadchalke en genieten er van hun mooie tuin. Eden wenst niet meer terug te komen in de politiek en heeft gezegd liever te tuinieren. Vol bewondering beziet prinses Beatrix, samen met mevrouw De Vries Lentsch, het geschenk, dat zij als herinnering aan de tewaterlating van haar scheepje ontving: geen groene maar een gouden draak Weer groot aantal doden in Algerije De golf van terrorisme in Algerye duurt voort. Opstandelingen hebben gis teren even buiten Algiers de pro-Franse Khoussa Adda, voormalig lid van de op geheven Algerünse Vergadering, in zyn auto doodgeschoten. Zün neef, die naast hem zat, werd eveneens gedood. De auto werd in brand gestoken. Verder zün drie mensen gedood by een bomaanslag op een trein tussen Balna en Biskra. Vyf mensen werden gewond. Van hun kant hebben de Fransen een nieuw offensief ingezet tegen de opstan delingen in Oost-Algerije Daarbij zou den in 24 uur tyds meer dan 100 Alge rijnen zijn gedood. Verhoging melkprijs is niet te vermijden Pflimlin hangt aan een tijden draadje. De socialis ten hebben hem hun medewerking wel iswaar niet geweigerd, doch hun eisen zo hoog gesteld, dat Pflimlin er nauweiyks op in kan gaan. Immers loopt hij daarmede de kans een socialistisch programma te moeten uitvoe ren, waarvoor hij nauwelijks verantwoor delijkheid op zich zou kunnen nemen. Pflimlin heeft daarom de socialisten nog maals verzocht een ja of neen te laten horen. Vermoed wordt, dat de socialis ten op dit ogenblik meer voor de oppo- ritiestellingen voelen, gezien de politieke ontwikkelingen in Algerije en Tunesië ge durende de laatste dagen. De socialistische parlementaire fractie moet zich echter ndaag uitspreken. Onmiddellijk daarna zal Pflimlin rapport uitbrengen aan pre sident Coty. De algemene verwachting is, dat hij zijn opdracht zal teruggeven. Reeds wordt Mollet als zijn opvolger genoemd, maar er bestaat in socialistische kring weinig enthousiasme voor deze ge dachte. daar zelfs een nieuw kabinet Mol let moeilük een lang leven kan worden toegedacht, waardoor de socialistische in vloed op de regering voorlopig geheel de baan zou zijn. ;rhoging van de melkprys per 1 niet te vermyden, heeft de ml- an landbouw gisteren in de Eer ier meegedeeld. Het is een moel- aatrcgel, zeker voor de consu- prys juli is ste Ka hike n ment. Maar, aldus de minister, zal na de verhoging nog gunstig afste ken bü die in het buitenland. Voorstel van Zorin in Londen COWJETRUSLAND is bereid onmiddel- voorwaarden zuil. De plannen van de lgk een akkoord te sluiten om een Britse atoomfysici voor verdere proef- Kikkerplaag in zwembad „Honderden kikkers zwemmen in het zwembad," aldus de heer M. L. Deerenberg (kath. v.) maandag avond In de raadsvergadering van Schoonhoven. Volgens mededeling van deze spreker waren er, nadat Se badmeester een premie uitge loofd had voor het grootste aantal gevangen kikkers, vyftig van deze indringers In een minimum van tUd ingeleverd. Wethouder Slager taf toe, dat er zich kikkers in het swembad bevonden, maar meende dat enigszins commercieel aange legde jeugd, aangelokt door de pre mie. elders een aantal kikkers had gevangen en ln het zwembad had geïmporteerd De voorzitter zeg de toe te zullen trachten deze kik- kerplaag te doen ophouden. eind te maken aan de proeven met atoom- en waterstofbommen, indien andere lan den hiermee instemmen. Dit heeft de Rus sische afgvaard'igde Zorin volgens het persbureau Tass gezegd op de ontwape ningsconferentie in Londen. Sowjet-gedelegeerde protesteerde tegen het plan. de stopzetting van deze proeven te koppeler ^»an andere ontwa peningskwesties. Dat zou zo zei hij alleen maar kunnen worden uitgelegd als gebrek aan bereidheid, de ontwape ningskwestie op een zakelijke manier De Russische afgevaardigde ver? India uit te nodigen voor de ontwape ningscommissie te verschijnen. Over het 6taken van de proeven kernwapens heeft ook de Britse premier Macmillan zich uitgelaten. In het Lager huis zei hy gisteren, dat een dergeiyke stopzetting 6lechts zou kunnen worden overwogen als Engeland weet, wat de nemingen zun nog niet geheel vastge steld; ze hangen af van het resultaat de huidige 6erle kernproeven. Ruslan Abdulgani, Indonesisch oud minister van buitenlandse zaken, heeft met Sukarno de vorming van de natio nale raad besproken; hy wordt waar- schünlijk vice-voorzitter en secretaris generaal van de raad. waarvan Sukarno voorzitter zal zyn; in april werd hy vt oordeeld wegens devlezenovertreding. „Moeder van Berlijn" (70) overleden Op zeventigjarige leeftyd is te Beriyn mevrouw Louise Schroder overleden. Zy kreeg in 1947 bekendheid door haar felle verzet tegen de communisten tydens de Russische blokkade van West-Beriyn en werd toen de „moeder van Beriyn" ge noemd. Mevrouw Schroder nam het burge meesterschap op zioh, nadat Ernst Reu ter door de Russen als burgemeester ge weigerd was. In 1948, toen Reuter zUn ambt kan aanvaarden, werd mevrouw Schroder zun plaatsvervangster. Griekse onderwijzers in staking Alle lagere scholen in Griekenland zün gisteren tot vreugde van de leerlingen ge sloten, omdat 20.000 onderwyzers en derwijzeressen in staking zün gegaan salarisverhoging. De heer H. van Galen Last, voorzitter van de bond van Nederlandse handelaren in brandstoffen, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. 1349.50 Zeer aantrekkelijke kredie Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN 1WA EEN BEWOGEN vergadering heeft de Italiaanse senaat het vertrouwens votum aan premier Zoli gegeven met de stemmen der christendemocraten en fas- fisten voor. Dit voorstemmen van de fascisten was oorzaak van een hevig tu mult, waarby Zoli zich fel verweerde. In een rede, die aan de stemming voor afging, zeide Zoli tot de communisten: „Als u aan de macht was en de arbei ders zouden voor een loonsverhoging sta ken. zouden de Russische vliegtuigen tussen beide komen. Ik zeg vliegtuigen omdat Gode zy dank tanks niet ln de buurt zün." Tof de fascisten zeide hij: „U hebt ver klaard ons te zullen steunen. Ik wil u doen weten, dat uw stemmen niet van grote waarde zijn. Ik wens u eraan herinneren, dat ik een anti-fascist ben dat ik deel nam aan de partizanenoorlog tegen de fascisten". De fascistische senator Ferretti zeide: „Het interesseert ons niet of u anti-fascist bent. wy zyn althans politieke vrienden We zijn voorstanders van dezelfde zaken God, het gezin en het vaderland". Rood van woede schreeuwde Zoli hem toe: Maar niet de vrijheid". „Ja", zei senator Ferretti, „Ook de vrij heid, dat vergat ik". „Jullie vergeten altijd de vrijheid?', wat Zoli's antwoord. De stemming had tot resultaat 132 voor (er waren 115 stemmen nodig), 93 tegen er vier onthoudingen. Motie in Eerste Kamer Sanering boerderijen zal soepel zijn ANDANK8 dat de minister van land- bouw haar had ontraden, heeft de Eerste Kamer een motie van ir. M. A. Geuze, waarin de Zeeuwse afgevaardigde verzocht de eigenaarslasten zo spoedig mogeiyk te blokkeren volgens thans vast te stellen betalingstermyncil. aangenomen. De motie kwam er met 37 tegen 11 stem men. Alleen de P.v.d.A.-fractie was tegen. Mede-ondertekenaars van de motie waren de heren Rip (a.r.). Thurlings (kafh.v.), Mortens (kath.v.) en Louwes (lib.). BESTEDINGSBEPERKING GEEFT EEN VACUUM IN BOUWBEDRIJF De voorzitter van de Nederlandse aan nemers- en patroonsboond voor de bouw- bedruven in Nederland, de heer J. Dura Dzn., vreest, dat de bestedingsbeperking over enige jaren een vacuum in het bouw bedrijf zal veroorzaken. De heer Dura heeft, zo deelt de bond ons mee, deze me ning uitgesproken in de rede, waarmee hij vandaag te Valkenburg een niet voor de pers toegankelüke jaarvergadering van zyn bond heeft geopend. Spreker wilde er met nadruk op wyzen, dat een ernstige terugslag in zün volle omvang eerst over langere tüd zal worden ondervonden. Hongaarse medici bang voor polio-epidemie De Hongaarse medici vrezen een ernsti ge kinderverlammingsepidemie, verklaar de gisteren de voorzitter van het West- duitse Rode Kruis, dr. Heinrich Weitz. By zün laatste bezoek aan Boedapest heeft het Hongaarse Rode Kruis hem om twin tig üzeren longen gevraagd. „We bestu deren thans hoe aan deze aanvrage kan worden voldaan," aldus Weitz. In het Hongaarse parlement is gisteren meegedeeld, dat de legering van de Rus sische strudkraohten in het land het mo gelijk heeft gemaakt de defensieuitgaven vergeleken met het vorige jaar met ruim vijftig procent te beperken. Volgens berichten uit Wenenis gene- raad Pal Maleter ernstig ziek. De stoffeiyke resten van de drie Ita liaanse mijnwerkers, die in de mijn te Ans bü Luik door een ondergrondse brand ingesloten waren, zyn vanmorgen geborgen. De 69-jarige boerenarbeider Mihaly Franczia-Kiss staat in Boedapest terecht omdat hij tijdens de „witte terreur" die op de omverwerping van het communistische bewind in 1919 volgde. 66 mensen zou hebben ver moord. Er kunnen volgens de verde diger slechts drie getuigen worden verhoord, omdat de meeste getuigen, die zich hebben aangemeld, pas één jaar oud waren toen de moorden wer den gepleegd. KONINGIN ELIZABETH PER STRAALJAGER NAAR HUIS Koningin Elizabeth van Engeland is gisteren, gezeten in de stoel van de twee de piloot, met een nieuw Comet-straal- vllegtuig van Schotland naar Londen ge vlogen. Zy en prins Philip maakten zo eis van 72 minuten, terwyi ze per ongeveer elf uur onderweg zouden zijn. De Koningin had verzocht de reis per Cornet te mogen maken. Het was een blük vertrouwen in het vliegtuig, waarop de Britse luchtvaart al zyn hoop heeft ge vestigd. Het oorspronkeiyke model werd 1954 uit de dienst genomen, na vier rampen. Ook Denemarken gaat nu met China in zee De Deense regering heeft de regering van China doen weten, dat zy bereid is onderhandelingen te openen over het sluiten van een handelsovereenkomst tussen de beide landen. Te Kopenhagen verwacht men, dat Denemarken voorna- meiyk meer machinerieën aan China zal gaan leveren. In elk geval heeft een woordvoerder van de Deense regering verklaard, dat Denemarken evenals En geland de beperkingen op zyn uitvoer stisch China zal verzach- Volgens de minister was de motie meer j zyn plaats geweest by de bespreking an de bestedingsnota. Overigens kan de regering niet voldoen aan de eis om meer klaarheid te geven over de data van be taling. Dit hangt geheel af van de ont- kkeling van de financiële toestand. De kwestie is echter van hoge urgentie in het regeringsbeleid. De Kamer moet vertrouwen, dat de bedragen zo spoedig mogeiyk worden uitgekeerd. or het indienen van de motie had de minister gezegd, dat het onmogeiyk la :ekcrheïd te geven over de vraag, wan- iccr tot deblokkering van de eigenaars lasten zal worden overgegaan. Wel la :eker, dat dit niet voor 1 januari 1958 zal gebeuren. Ook niet vrijwillig Over de opheffing van de kleine, niet rendabele landbouwbedrüven merkte de minister op, dat alleen met vrijwilligheid geen oplossing zal worden gevonden. Ook langs de niet-vrywillige weg zal naar sanering worden gestreefd. Het ligt echter niet in de bedoeling de werkzaamheden op bepaalde bedrijven te laten stilleggen. Maar wel zal voorkomen worden, dat nieuwe onrendabele bedry- worden gecrëerd of dat bestaande bedrijven worden gesplitst- De sanering zal 6oepel geschieden en er il niet hard worden ingegrepen, beloof de de minister nog. Ten slotte werd vanmorgen de begro ting van landbouw zonder hoofdciyke stemming aangenomen. Kwekers door vorst in moeilijkheden De heer J. H. W. van Koeverden (kath. heeft aan de ministers van landbouw n sociale zaken sohrifteiyk vragen ge steld. Hy wil weten of het juist is, dat door de vorst een groot deel van het ge- (voornameiyk appels en peren) ver loren is gegaan, zodat de gemiddelde op brengst slechts een derde zal bedragen die der laatsrte vüf Jaar. Indien de vraag bevestigend moet worden beant woord, zou de heer Van Koeverden gaar de nodige fiscale faciliteiten zien toe gekend aan de desbetreffende kwekers. Aan de minister van landbouw heeft hy bovendien gevraagd of deze wil bevorde ren, dat de gedupeerden kredieten ont- angen om te voorkomen dat zy hun be drijf moeten verlaten of niet goed kunnen uitoefenen. Apartheidsschandaal in Zuid-Afrika Winkelbezoek verboden voor kleurlingen Weer zyn Zuidafrikaanse kleurlingen getroffen door he( apartheidsbeleld van de regering. In het stadje Flcksburg heeft de minister voor inheemse zaken, dr. H. F. Verwoerd, doorvoering van de apart heid by het winkelbezoek gelast. Ficksburg ligt by de grens van Basuto- land en de winkels in het centrum van de stad zyn grotendeels afhankeiyk van de inkopen der Basuto's, die er maandelijks ongeveer 300.000 gulden uitgeven. Door 1600 inwoners was by de minister een petitie ingediend om het bezoeken van de winkels door Basuto's te verbieden. Dr. Verwoerd heeft aan dit verzoek ge hoor gegeven en de gemeenteraad meege deeld, dat voor de Basuto's aparte winkels moeten worden ingericht, ongeacht of de gemeenteraad daar Iets voor voelt of niet. Wanneer de raad niet wenst mee te wer ken zal iedere regeringssteun by het ope nen van nieuwe winkels worden onthou den en zal de bepaling worden ingevoerd, dat dageiyks slechts twee Basuto's de stad mogen binnenkomen. Gevaren zijn ernstig onderschat Ook genetici in V.S. waarschuwen tegen atoomstraling T"\RIE VOORAANSTAANDE Amerikaan- se genetici hebben ernstig gewaar- schuwd voor de gevolgen van de atoom- straling. Voor een gemengde commissie uit de Senaat en het Huis van Afgevaar digden hebben de geleerden verklaard, dat de gevaren, waaraan de toekomstige eratics bloot staan als gevolg vai proefexplosies van kernwapens, er: onderschat zUn. Voor de erfeiykheidsleer, zo zeiden de genetici, bestaat geen veilige „dosis" stra ling. De kernproeven hebben er volgens hen reeds voor gezorgd, dat miljoenen en ziekeiük of mismaakt ter wereid zullen komen. Dr. Bentley Glass, profes- n de biologie, baseerde zyn mening op experimenten, die hy in zün eigen laboratorium had genomen. Volgens hem een herwaardering van de risico'6 de proefontploffingen noodzakeiyk. „Iedere proefneming doet de biologische gevaren toenemen." zei hy. Dr. J. Crow betoogde, dat de mensen die thans aan radio-actieve neerslag zyn blootgesteld, laar schatting twee miljoen kinderen :ullen krygen. Hu beweerde, dat onge veer 80.000 van deze kinderen met ern stige geesteiyke of lichameiyke afwUkin- van erfeiyke oorsprong geboren zul len worden. In de eerste generatie zullen al 8000 van deze kinderen ter wereld ko- Ook dr. H. J. Muller bracht naar n, dat reeds onherstelbare schade aan het menseiyk erfeiyk systeem is berok kend. Bovendien en hierover 16 een merkwaardig stllzwygen van officiële zijde bewaard verzwakt een matige straling de weerstand van het lichaam verraderiyk Het gevolg hiervan Is een minder lang leven. HET WEER IN EUROPA iiii dj fa 67 tg (S3 z* WEERBERICHT Koel en onbestendig De Bilt verwacht tot mor genavond: Koel weer met veranderUjka bewolking en enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen west en noordwest (Opge maakt om 11.15 uur). Donderdag 6 juni: zon op 4.25, onder 20.57; maan op 14.09, onder 1.08 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1