Nieuwe Chr. kleuterschool de tijd enige jaren vooruit Mevrouw Schoorl nam afscheid van coöp. boerenleenbank Secretaris VAN HARTEVELD plotseling overleden Instituut Warmonderhof tien jaar Lening van f 42.200 gesloten bij Bank Ned. gemeenten Voorstellen van Pfliinlin nieuwe leidsche courant 7 dinsdag 4 juni 1957 Feest in Rijnsburg Ingebruikstelling was de „grote dag' van mevrouw Van der Vijver MEN ZOU ZICH waarlijk in Rijnsburg weer kleuter wensen. Althans aan de Korte Vaart is een kleuterschool verrezen, waarin het prettig I toeven is, niet alleen voor kleuters, doch ook voor volwassenen. Het gebouw is volgens de modernste begrippen gebouwd en ingericht, met veel ruimte, lucht en licht en een doelmatige indeling. De uit twee vleugels bestaande i school heeft 7 lokalen, waaronder twee speel-werklokalen., terwijl op het „knooppunt" de „dienstafdeling" is ondergebracht. Een ruime speelplaats annex zandbak geven gelegenheid tot spel in de buitenlucht. Met recht kan Rijnsburg er op boger thans één der meest moderne kleuter scholen uit de omtrek rijk te zijn. Overi gens kwam de school niet zonder moeite tot stand. Het is met name mevrouw Van der Vijver, die in de totstandkoming der school de bekroning kan zien van veel werk en eindeloos geduld. Het was zoals wethouder Kralt het uitdrukte, „de grote j dag van mevrouw Van der Vijver". f, Als presidente der Vereniging tot stich- K ting en instandhouding van chr. kleuter- tal onderwijs heette mevr. Van der Vijver allen welkom in één der ruime werklo- kalen. Zij begroette in het bijzonder het J college van B. en W.. oud-burgemeester mr. Höweler en echtgenote en de inspec- trice van het kleuteronderwijs, mej. G. Gelauff. Zij bepaalde haar toehoorders bij Matbheus 18 waarin Christus de kinde ren tot zich roept. Nadat zij haar dank baarheid had geuit over de goede geest die bij alle medewerkenden had geheerst, merkte zij op dat het zaad dat door het christelijk kleuteronderwijs wordt uitge strooid weliswaar in diepe voren valt doch later tot volle wasdom zal komen. Zij be klemtoonde dat het doel van de school is het kind in het midden te plaatsen en het in eigen omgeving zichzelf te laten zijn. Medewerking g Zij dankte B. en W. voor de mede- ui werking, die zij te allen tijde kreeg, Hl temeer daar het gemeentebestuur B reeds toezeggingen deed vóórdat de nieuwe wet op het kleuteronderwijs was aangenomen. Dankbaar was zij ook voor de hulp die juffrouw Plai- zier. reeds 24 jaar hoof donder wijze- res der school, en haar staf geboden hadden. Zij wees op het moeilijke van hun taak omdat die het best uitgeoefend wordt als men zich in Zj de geestestoestand van de kinderen S verplaatst. Mevr. Van der Vijver roemde het goede werk van het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop uit Oegstgeest, dat elke vierkante meter grond volledig wist uit te buiten. Bijzonder prettig vond zij het dat. waar de heer P. Korksf. de aan nemer van de oude school was. ditmaal Z diens zoon de nieuwe bouwde, eveneens tot volle tevredenheid. Mevrouw Van der Vijver releveerde de woorden van een be- - kend Fransman „Het volk dat de beste scholen heeft, staat vooraan, zo niet thans H1LLEGOM ;oms meisje verongelukt Hilleg De vijftienjarige Johanna Uitendaal uit Hillegom is op de Lisserweg te Nieuw Vennep verongelukt, toen zij met haaf fiets, die door een bromfietser werd voortgeduwd, plotseling remde. Zij kwam onder een auto terecht en overleed op weg naar het ziekenhuis. Echtpaar Imthorn viert zijn diamanten feest Tweede Pinksterdag zal het echtpaar B. Imthorn en J. Imthorn—Peet zestig jaar getrouwd zUn. Belden z|jn uit de omgeving van Hillegom afkomstig en jarenlang is het bouwbedrijf van de heer Imthorn bekend geweest. De heer Imthorn werd op 18 december 1869 in Katwijk aan den Rijn geboren. In 1897 haalde hij zijn bruid uit Valken burg, waar Jannetje Peet op 22 april 1874 was geboren. Nauwelijks een half jaar getrouwd, vertrok het paar jiaar Hillegom, hoofd zakelijk omdat de bruidegom daar als metselaar een hoger uurloon kon verdie nen, namelijk 17 a 18 cent. In de beginjaren te Hillegom werd veel werk in onderaanneming gemaakt voor de toenmaals bekende firma Kraai en Zwolsman. Al spoedig bouwde de bruidegom zich echter een eigen zaak op, die in de loop van een halve eêuw uitgroeide tot een behoorlijk bouwbedrijf. De 83-jarige bruid is nog pittig en goed gezond en wordt in haar huishouden bij gestaan door haar vier jaar oudere zus ter. De heer Imthorn zelf is gedwongen het bed te houden, zodat er geen festivi teiten worden gehouden. Natuurlijk zal dit zeldzame huwelijksfeest wel met de familie en de oude vrienden worden ge vierd. OEGSTGEEST PinkserwUdingsbUeenkomst Uitgaande van de zendingscommissies van de Hervormde en Gereformeerde Kerk wordt zaterdagavond een wijdings samenkomst gehouden In de Pauluskerk aan de Warmonderweg. In deze bijeen komst zal onder meer door prof. Bergema het woord worden gevoerd. Per fiets meegevoerd kind met hoofdje onder wagen Gisteren is In Amsterdam een wiel- rljdster, die in een aan het stuur beves tigd stoeltje haar 2,A-jarig dochtertje mee voerde, door een vrachtauto aangereden De vrouw viel met haar fiets waardoor het kindje met het hoofdje onder eei wielen van de vrachtwagen terecht kwam. In het ziekenhuis, waarheen het kleintje werd vervoerd, kon slechts de dood worden vastgesteld. dan in de toekomst". Tot slot deed zij een beroep op allen de woorden van Fröbel te maken: ,,Laat ons voor onze kin deren leven". Enkele kinderen boden hierop mevrouw Van der Vijver en me- rouw Höweler bloemen aan. Sleutels Burgemeester Koomans zei dat Juni als ;n feestmaand voor Rijnsburg kan wor den beschouwd want op deze opening vol- deze maand nog enkele andere. HU zei zich dan ook te voelen als een Sinter klaas, die zonder er enige moeite voor hoeven te doen presentjes uitdeelt. Zeer belangrijk achtte de burgemeester het predikaat „christelijk" omdat in de har- an kinderen tussen 3 en 5 jaar (Rijns burg telt er 300) het zaad van Gods Woord gemakkelijk kiemt. Vervolgens overhan digde hij de sleutels als symbool van de overdracht aan mevr. Van der Vijver. De inspectrice voor het kleuteronderwijs mej. Gelauff, sprak namens de minister O. K. en W. Zij hoopte, dat de eerste sociale vorming die de kinderen hier krij gen bij moge dragen tot een harmonische itwtkkeling van de persoonlijkheid Unaniem Ds. Kampman merkte op, dat de Kerken van Rijnsburg unaniem dit onderwijs steunen. De term bewaar school achtte hij tot het verleden te behoren. Hier worden de stenen ge maakt die later tot een bouwwerk zullen worden samengevoegd. Me vrouw Den Heyer bood namens de oudercommissie drie hoogtezonnen aan. In september zullen er nog zes komen. Namens het Herv. schoolbestuur felici teerde ds. C. M. Groenewoud en namens het Geref. schoolbestuur de heer C. van Klaveren. Ook oud-burgemeester Höweler •n mevrouw Höweler boden hun geluk wensen aan. De heer C. van der Wolff prekend namens de hoofden der scholen herinnerde aan de ongewenste splitsing n twee afdelingen der oude kleuterschool, die deed denken aan een scheiding van tafel en bed. Dat dit niet te wijten was gebrek aan liefde achtte hij bewezen door de totstandkoming van deze nieuwp school. In de samenwerking van de diver- kerkelijke groeperingen zag hij een uitdragen van de oecumenische gedachte Niets was te veel Wethouder Kralt. Rijnsburger van ori gine,, sprak namens de Rijnsburgse man- Hij accentueerde dat de inrichting door dames was geschied en dat achtte hij, gezien de resultaten, volkomen ge rechtvaardigd. Speciaal richtte hij zich tot mevr. Van der Vijver wie niets te veel was als het om de kleuterschool ging. „Wij zijn u hoogst dankbaar voor uw werk" zei de heer Kralt. Met de bouw van deze school is de sluitsteen NOORDWIJK In fle roos De wisselmedailles van de schietvereni ging „Blijft ln 't land" werden gewonnen door D. A. Luschen met 45 punten ln de le klas. A. van der Loo 47 punten 2e klas en A. van der Voort 41 punten 3e klas. Aanstaande vrijdag wordt een koppel wedstrijd gehouden. Concurrentie ge-.,Beukt" De firma Beuk heeft op een toerwagen- concours te Nice de concurrentie de loef afgestoken, door met de wagen die daar werd vertoond de Grand Prix d'Excellen- ce te winnen, welke prijs door president Coty van Frankrijk beschikbaar was ge steld. De Grand Prix is een vaas van Sèvres-porselein. De firma Beuk kreeg bovendien de hoogste onderscheiding voor „verzorging tijdens de reis'', een medaille voor „uitzicht en comfort" en een tweede medaille werd gewonnen doordat de chauffeur, de heer C. Beek huis. de man met de beste ervaring bleek te zijn. Sluiting kantoren Morgen zijn de gemeentesecretarie en het kantoor van de ontvanger gesloten- Uitbetalingen ingevolge sociale voorzie ningen zullen niet morgen, maar donder dag plaats hebben Leerllngenavond Donderdag om 8 uur wordt In Royal een leerlingenavond gegeven door me vrouw M. Klok—Boerdam. Spreekbeurt Voor de Hervormde evangelisatie zal morgenavond om half acht d6. C. van den Bosch uit Bodegraven een spreekbeurt vervullen. ATOOMDOCUMENTEN IN MICRO-DRUK De documenten van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, die zijn vrijgegeven en een hoeveelheid uit parti culiere bron afkomstige gegevens zullen in New York worden gepubliceerd ten be hoeve van het researchwerk over de ge hele wereld in microdruk. Het materiaal 60.000 documenten van in totaal twee miljoen pagina's, wordt ge comprimeerd op kaarten overgenomen. Op elke kaart van 15 bij 22.5 cm zal het ma teriaal van 100 oorspronkelijke pagina's van boekformaat komen. Met behulp van projectors kan alles weer op leesbare grootte gebracht. gelegd van een goed fundament waarop de kinderlevens kunnen wor den opgebouwd. De hoofdonderwijzeres, mej. PlladEier. mede sprekende namens het personeel, ge tuigde van grote dankbaarheid. De oude scholen waren qua ruimte en accommoda tie beslist onvoldoende. Zij stelde het zeer op prijs te kunnen verklaren, dat het per soneel dankbaar is voor het aandeel dat het in de bouw mocht hebben. Er werd niet over en zonder ons beslist. Zij dankte voor de geschenken, die van alle zijden toestroomden. Nu alles klaar is kunnen we met recht zeggen dat we ons verwon deren over wat we gezien hebben. Van daag met die groten en morgen met d< kleinen vieren we feesit. zei ze. In dit mooie en moderne geöouw zal het les geven elke dag een feest zijn. De vlce-presiiderite. mevr. E. Starken- burg, richtte enige woorden tot mevrouw Van der Vijver en ging voor in dankge bed. Bezichtiging Vervolgens kregen de ruim 120 genodig den gelegenheid de school te bezichtigen: de poppenkamers. het winkeltje, het aan recht, de kampeertent op de 700 m2 grote speelplaats, de zandbak van 100 m2. de glijbanen en de schommels, te veel op te noemen. Nog niet aangebracht zijn een aantal intarsia's, die een typisch Rijnsburgs motief (natuurlijk bloemenj zullen krijgen. Het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop en de Rijnsburgse Kleuter- schoolvereniging mogen er waarlijk prat op gaan een gebouw te hebben geschapen dat de tijd enige jaren vooruit is. Schaken N.Z.H. Gisteravond hield de schaakclub NHZ de jaarvergadering. Ze werd voorafge gaan door een gongwedstrijd, waa waaraan twee groepen van acht spelers deelnamen.. De uitslagen waren: groep 1: 1. M. J. Goudriaan. 2. A. Vletter, 3. L. J. Goudriaan, 4. A. Ravensbergen. - 5. H. Tijsterman, 6. G. Vink, 7. Jac. P. Noort, 8. J. Schoneveld. Groep 2: 1. D. Schone- veld, 2. G. Kromhout, 3. G. van Egmond. 4. W. Binnendijk, 5. Glasbergen, 6. J. v. d. Mey, 7. G. Slingerland. 8 R. L. Hooge- woud. De voorzitter herinnerde aan de pro motie naar de 2: klas. De opkomst op de oefenavonden had beter kunnen zijn. maar was toch niet onbevredigend. Pen ningmeester H. v. d. Westen had eer tig saldo van 237.61. De bescheiden waren in orde. In het jaarverelag secretaris Jac. Noort werd de aandacht gevestigd op het 20-jarlg bestaan. De af tredende bestuursleden, de heren H v d. Westen en Jac. Noort werden herko' zen. Er werd besloten maandag 17 juni de traditionele gong- of snelschaakwed strijd te houden. C.H.J.G. vergadert Vanavond houdt de CHJG een vergader ring in de Van der Vijver-kantine. Dr. G. W. Overdijkink uit Katwijk zal spreken over de toestand ln Indonesië. Verder zullen diverse commissies worden be noemd. De heer D. Leeuwenburg zal de dagsluiting verzorgen. Deze vergadering, die de laatste is van het seizoen, begint U LEIDERDORP Postduiven-wedvlucht vanuit Quivrain Zaterdag heeft de postduivenvereniging Het Oosten een wedvlucht gehouden Quivrain af. De duiven werden om kwart over twaalf gelost met zuid-oostelijke wind, later draaiend naar noord-west. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.35.53 uu maakte een snelheid van 1014,52 meter per minuut. De laatste winnaar kwam om 3.46.25 uur aan. De uitslag luidt: B. Singeling 1,6; J. van Wezel 2, 5, 7, 14; S. Schoeman 3; J. G. R. Langhout 4, 10, 12, 17; D. Zwaan 8, 15; H. van der Vecht 9; L. Burgers 11; J. Roest 13. 18; F. Breedijk 16 en A. van der Reyde 19. De opening van de nieuwe school aan de Korte Vaart te Rijnsburg bracht natuurlijk ook voor de kleuters de nodige feestvreugde met zich. Eén van hen biedt hier mevrouw Van der Vijver een ruiker bloemen aan. Het hoofd, mejuffrouw Plezier, kijkt toe. Foto N. van der Horst Ter Aar als kassierster van de coöperatieve boerenleenbank in Ter Aar, een functie, die zij vijfenveertig jaar lang met volle toewijding heeft vervuld. Dit afscheid kreeg een officieel tintje in de vergadering van de leden van de bank en er werden, na de zakelijke agendapunten, vele en dankbare woorden tot mevrouw Schoorl gericht. Voordat het punt afscheid aan de orde kwam, sprak voorzitter A. van Dam een welkomstwoord tot de burgemeesters van Ter Aar en Zevenhoven, de leden van het bestuur en de raad van toezicht en de familie Schoorl. Er kwamen de wij zigingen in de statuten en het huishoude lijke reglement aan de orde. Niemand van de leden voelde iets voor een discussie en de wijzigingen gingen stuk voor 6tuk on der de hamer door. Na dit zakelijke gedeelte nam voorzit ter Van Dam het woord. Hij 6prak een hartelijk dankwoord tot mevrouw Schoorl voor alles wat zij in de afgelopen 45 jaar voor de bank heeft gedaan. De heer Van Dam wenste haar in de door de bank ge bouwde woning een verdiende rust toe. Burgemeester Hogenboom. die ook sprak namens zijn Zevenhovense collega, wilde het afscheid niet te tragisch zien. Dat 45 jaar geleden al een vrouw ln dienst van de bank kwam, bewijst dat men indertijd in Ter Aar reeds vooruit strevend was. De burgemeester herinner de aan de moeilijke tijden, die de tuin ders hebben doorgemaakt de ook het grote aandeel dat Schoorl heeft gehad in de expansie van Namens de veiling sprak de heer D. C. van Harten. Deze legde de nadruk op de bereidwilligheid, waarmee de scheidende kassierster de mensen altijd is tegemo» getreden; vooral in de tijd van armoede in de tuinderij. Aan mevrouw Schoorl werd een mand met groenten overhan digd. Uit naam van de coöperatie Ons Be lang te Nieuwveen sprak de heer Vink De voorzitter van de raad van toezich onderschreef graag de sympathieke woor den, die waren gesproken. Dankbaarheid Tenslotte was het woord Schoorl zelf. Zij vond het vele goede dat er over haar was gesproken, eigenlijk wat overdreven. De eerste dank wilde zij zien toegebracht aan God. die. haar in Zijn genade kracht voor haar werk heeft gegeven. Zij herinnerde aan de bezetting en de moeilijke jaren in de tuinderij. Met voldoening sprak zij over het zegenrijke werk van het waarborg- instltuut De Veen6treek. Tijdens deze afscheidsreceptie wa6 het Alkemade Bekleedde vele functies in het maatschappeli jke leven DE HEER W. A VAN HARTEVELD, gemeente-secretaris van Alkemade, is gisteren plotseling overleden. Dit verscheiden is dubbel tragisch, omdat de heer Van Harteveld juist instructies aan de afdelingschefs gaf in verband met een afwezigheid van enkele dagen door het huwelijk van zijn zoon. Een langdurige en veelzijdige loopbaan werd op zestigjarige leef tijd beëindigd. Gistermiddag had op het raadhuis een bespreking plaats met de hoofden van dienst. Tijdens dit onderhoud werd de heer Van Harteveld onwel en overleed vrijwel onmiddellijk. Direct nadat het overlijden in de gemeente bekend werd, was de deelneming met de familie Van Harteveld algemeen. Burgemeester Van Kolfschoten die op thuisreis van een vakantie in Spanje, te Maastricht ver bleef, werd door de loco-secretaris, de heer Van Dommelen, van het droeve nieuws op de hoogte gebracht. In de loop van de middag keerde de heer Van Kolf schoten ln zijn gemeente terug. De overledene, die slechts de laatste jaren over een hartaandoéning klaagde, begon zijn administratieve loopbaan in Leiden. Vervolgens was hij werkzaam in Leidschendam, Nijmegen en Gendringen om op 1 augustus 1920 te worden benoemd tot hoofd-commie3 op de gemeente-secre tarie te Alkemade. Op 15 februari volgde zijn benoeming tot secretaris, welk ambt hij met grote Ijver en plichtsbesef ver vulde. Functies Ook ln het maatschappelijke leven heeft le overledene vele functies bekleed. Zo vas hij meer dan 25 jaar secretaris-admi nistrateur van de drinkwaterleiding De drie gemeenten. Verder was hij secretaris van de commissie tot wering van school verzuim en bestuurslid in diverse com missies. Ook naar het Wit-Gele Kruis en de Jeugdzorg, alsmede naar de woning bouwvereniging ging zijn belangstelling uit. Ook op dit terrein heeft hij veel en voortreffelijk werk verricht. De begrafenis is vastgesteld op donder dag ln de kerk van Maria Presentatie. BENTHUIZEN Kerkdienst Donderdagavond zal ds. Molenaar uit Leiden voorgaan In een kerkdienst van de Gereformeerde Gemeente. In deze dienst, die om half acht begint, zal de doop word an bediend. HAZERSifoilDE Vrijdag houdt de heer J. Klinkenberg, directeur van de Vlaa-rdingse zuivelfa briek van het Hollandda-concern, in het Schuttershof te Leiden in verband met zijn gouden dienst jubileum een receptie voor de leveranciers van het meikont- vangst-station te Hazerswoude. vergaderbeeld geheel gewijzigd in een ge zellige samenkomst. Er werden vele traktaties aangeboden. Toch moest men nog even naar het za kelijke terugkeren, want de rondvraag stond nog op de agenda. De heer Hoo- gerwoerd hield een pleidooi om de ver gaderingen 's avonds te houden. Het be stuur zal dit overwegen. Geanimeerd feest in Warmond Biologisch-dynamische methode bij land- en tuinbouwonderwijs ONDER GROTE BELANGSTELLING er waren niet minder dan 150 personen, w.o. verschillende autoriteiten vierde het Land- en tuin- bouw-instituut „Warmonderhof" zijn tienjarig bestaan. Deze in het gehele land en ver daarbuiten bekende school, biedt een algemene land- en tuin- bouwopleiding op middelbaar niveau aan jongens en meisjes. Hierbij staat de biologisch-dynamische methode op de voorgrond. Deze werkwijze is gericht op de toepassing van natuurlijke cultuurmethodes die de grond en zijn vruchtbaarheid in stand houden en de voorwaarden scheppen voor de teelt van gezonde volwaardige voedingsmiddelen. Hiervoor is het ge mengd bedrijf essentieel; landbouw, veeteelt en tuinbouw worden daarom tezamen onderwezen en beoefend. De school dankt haar ontstaan aan de noodzaak om tegemoet te komen aan de toenemende vraag in binnen- en buiten land naar biologisch-dynamisch geschool de krachten. De opleiding Is zodanig dat de leerlingen na enige jaren voortgezette praktische vorming op verschillende be drijven in staat zijn een eigen bedrijf in binnen- en buitenland te exploiteren of als bedrijfsleider op te treden. De vele aanwezigen werden door de di recteur van het „Warmonderhof", de heer K. de Boer, ontvangen ln het school- en internaatsgebouw „De Roselaer". Aller eerst werd door het gemengd schoolkoor een keurig verzorgd programma uitge voerd waarna de heer De Boer het woord nam. Spreker riep een speciaal woord van welkom toe aan de directeur-generaal van de Landbouw, de heer Van der Plas- sche. aan de burgemeester van Warmond en wethouder J. Dekker, de landbouw- consulent van noordelijk Zuid-Holland. Mede werden welkom geheten het be stuur van de Vereniging tot bevordering van de biologisch-dynamische landbouw methode en verder de ouders der leerlin gen. oud-leerlingen en de zeer vele be langstellenden. Uitvoerig stond spreker stil bi) de wijze waarop deze school tot stand Is gekoi waarbU hU erop wees, dat op 5 mei de oprichting plaats had van de Stichting tot bevordering van het B.-D. landbouw onderwijs In Nederland. Toen begon ook in deze gemeente bedoeld onderwij! Raad van Warmond Maar er zal scherp worden geprotesteerd tegen beschikbaarstelling gering bedrag DE WARMONDSE GEMEENTERAAD heeft gisteravond aandacht gewijd aan het voorstel van B. en W. om met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een lening van 42.200 aan te gaan voor verstrekking van grond- en bouwvoorschotten aan de woningstichting „Warmunda" i~ behoeve van de bouw van woningwetwoningen. B. en W. waren over de wijze, waarop de Bank tot de vaststelling van het aan geboden bedrag was gekomen, zeer teleur gesteld. De verdelingsmaatstaf, die was aangelegd, was, zo rekenden B. en W. de raad voor, sterk in het nadeel van War mond geweest. Het college stelde het p&r- tlcipatieverlies op f 107.333. En bij infor- matte ten departemente was medegedeeld, dat verandering van de verdelingsmaat staf niet meer mogelijk is. De voorzitter protesteerde tegen deze gang van zaken. De heer Dekker had de verdeling van de beschikbare fondsen liever uitgevoerd gezien op grond van „het aantal nog te bouwen woningen". De verdeling had nu plaats gevonden naar evenredigheid van het aantal woningwetwoningen, waarvoor ln 1954, 1955 en 1956 machtiging tot gunning gegeven. De heer Van Vliet stelde en zijn voorstel werd aangenome om b(j de betrokken instanties scherp protest ln te dienen. Het tweede en laatste voorstel, dat de raad behandelde was dat tot het graven van een vuilnisstortplaats met bijbeho- gende werken in het Oosteinde. De ver gunning is ontvangen. De gemeente architect, zo stond in het preadvies, is ge reed met bestek en tekeningen en de kos- tenbegroting. Oorspronkelijk zou de ge meente volgens de begroting f 3326 moe ten bijbetalen, als de aannemer de uitko mende grond en het zand houdt. De firma Schouls te Leiderdorp bleek het werk te willen uitvoeren tegen bijbetaling f3433.96. Maar nog later wilde de as mer A. Hogeboom uit Rijpwetering het werk zonder enige bijbetaling verrichten. ALPHEN A. D. RIJN Opening van liet nieuwe zwembad Zaterdagmiddag 15 Juni zal het nieuwe zwembad, gebouwd aan de Van Foreest- laan. door burgemeester Z. Bruins Slot of ficieel worden geopend. Het gemeentebe stuur draagt het bad over aan de vereni ging Alphens Zwembad, die ook de oude inrichting exploiteerde Na de bijeenkomst voor genodigden zal van 4.15 uur af een aantrekkelijk zwemprogramma worden uitgevoerd. De organisatie berust bij de Alphense zv club AZC. Eindexamen Chr. lyceum De eerste groep kandidaten voor eindexamen van het Christelijk lyceum is op geweest. Het waren leerlingen van gymnasium-afdeling. Geslaagd zijn vc A. Mineke Gesink te Leiden en P. H. Harten te Woubrugge. Voor B: C. Ha; beek te Alphen aan den Rijn en E Westerhof te Bodegraven. Twee kandi daten zijn afgewezen. Indeling zwemclubs Voor de zomercompetitie van de Zwem- bond zijn de verenigingen uit Leiden, die de laatste jaren ressorteerden onder Den Haag, nu weer Ingedeeld bij de kring Gouwe-Rijn6treek. De verenigingen die in deze kring uitkomen zijn: AZC. BZC. BZ en PC, Boskoop. Donk. Gouwe. GZC, LGB. LWV. LZC, CZV, Sleutelstad. SZ en PC, De Zijl. B. en W. wilden aannemer Hogeboom het werk gunnen. Met algemene stemmen sprak ook de raad zich daarvoor uit. De Franse kabinetsinformateur Pflii lin is vanmorgen met nieuwe moed verd gegaan met z(jn pogingen. Gisteravond Iaat hebben de socialisten hun partijlei der namelijk gemachtigd, met de M.R.P.- man in zee te gaan, zij het onder bepaald) voorwaarden. De nationale raad van de soclalistischi partij besloot met 2464 tegen 1071 stemmei de socialistische parlementsleden te mach tigen, voor Pfliinlin te stemmen. Dl tionale commissie van de partij kreeg de vrije hand. te beslissen of aan de waarden wordt voldaan. De belangrijkste voorwaarde van de so- slalisten Is dat de formateur de gedachte aan een „nationale unie" loslaat. Zij wil len namelijk niet, dat de onafhankelijk-i publikelnen in het nieuwe kabinet zitting krijgen. Pflimlln kan echter ook een kleinere coalitie, dus zonder de onafhankelljk-repu- blikeinen. tot stand brengen en daarmee een levensvatbaar kabinet vormen. Voorstellen Pflimlin heeft tn een aan alle „republi keinse en nationale partijen" gerichte' brief de volgende zes voorstellen gedaan: 1. bezwering van het inflationistische 2. onverwijlde bekrachtiging vai verdragen voor de gemeenschappelijke Europese markt en Euratom; 3. alles moet ln het werk worden ge steld om de uitvoer en het buitenlands! deviezen opleverende toeristenverkeer aan te moedigen. Er zal een scherpe keus worden toegepast bij het aantrekken kapitaal voor nieuwe bedrijven. De Franse hulpbronnen moeten bij voorrang vo< twee volgende doeleinden worden aange wend: a) modernisering der bedrijven, op dat op internationaal gebied kan worden geconcurreerd; b) ontwikkeling val energiebronnen ln Frankrijk zelf en Franse gebieden ln Afrika. 4 Er zal een grens moeten worden gesteld aan de openbare uitgaven in 1957. De prijsbeheerslng moet worden gehand haafd. dooh in een „meer met de kosten van het levensonderhoud overeenkomen de wijze" dan de huidige regeling, waar bij de lonen automatisch worden ver hoogd. wanneer de prijzen van 213 met name genoemde artikelen boven bepaald peil stijgen. 5. De strijd tegen de Algerijnse rebellen moet worden voortgezet. Daarnaast wil Pflimlin een ..onverwijlde politieke actie" die voorziet ln het opstellen van een voorlopig statuut voor Algerije. 6. De Franse nationale vergadering zou In september in buitengewone zitting bij een moeten komen, teneinde te beraad slagen over: a. Versterking der uitvoe rende macht. b. De betrekkingen tussen het Franse moederland en de gebieds- een cursus In het huls en op het bedrijf van de familie Rosenwald. „TeUHngerhof", waarvoor deze familie zeer veel dank verschuldigd is. Dank In 1948 stelde mr. E. E. Menten zijn tuin en een gedeelte van huize „Haghe- weide" voor dit doel beschikbaar waar door ook aan de tweede klas onderdak kon worden verleend en meer ruimte be schikbaar kwam voor de praktische les sen. Ook mr. Menten komt een woord van bijzondere dank toe. Mede dank zij de heer Menten kon in de loop van 1949 een grote barak worden aangeschaft, de tegenwoordige „Roselaer" waardoor een belangrijke verbetering in de accommo datie tot stand kwaim. In 1953 werd overgegaan tot oprichting van de thans bestaande Stichting, onder voorzitterschap van de heer De Clercq, die jammer genoeg niet aanwezig kon zijn. Nu de Stichting door het rijk is er kent, valt zij ook onder de subsidie-rege ling. Uit dank voor de ondervonden mede werking van de familie Rosenwald, waar door gedurende lange tijd de leerlingen huisvesting kon worden verleend, bood spreker de familie een blijvend geschenk Nieuw en verfrissend Het streven, aldus spreker, ls er thans op gericht om het onderwijs ln samen werking met het ministerie van Land bouw te consolideren en te verdiepen. De heer V. d. Plassche, directeur-generaal van de Landbouw zei niet alleen ln zl)n functie aanwezig te zijn doch ook ais par ticulier, daar hfj voor deze school een bijzondere belangstelling beeft. Deze school, aldus spreker, vormt een bU>on- der element, nieuw en verfrissend, spe ciaal In deze t(jd. Bijzondere gelukwen sen met dit jubileum zijn dan ook zeer zeker op hun plaats. De burgemeester achtte het een voor recht een dergelijke inrichting binnen zijn gemeente te hebben en hij wees op de goede samenwerking, die 6teeds tussen het gemeentebestuur van de school heeft be staan. Een speciaal woord van waarde ring had spreker voor de goede en en thousiaste medewerkers dezer 6chool. de heer en mevrouw De Boer, mevr. Menten mej. W. F. Schilthuis. Dat deze school telkenjare de bloemenmozalken in deze gemeente verzorgt wordt zowel door het gemeentebestuur als de Inwoners zeer op prijs gesteld. De heer Bauer, voorzitter van de Vere niging van Vrienden van „Warmonder hof" bood namens het bestuur en de leden zijn hartelijke gelukwensen aan, waarbij hij erop wees, dat, om tot dit mooie re sultaat te komen, ook de onvermijdelijke teleurstellingen overwonnen moesten worden. „Warmonderhof." aldus spreker, voldoet aan alle eisen die aan gedegen onderwijs gesteld moeten worden. Spre ker las een schrijven voor dat hij had ont vangen van een oud-leerling, die thans in Canada verblijft, en waarin deze zijn grote dankbaarheid en waardering uit sprak voor de school. Hierna bood hij de directeur een viertal nieuwe tuinbanken daar vaak bulten thee en koffie worden gedronken Bijzonder De heer Te Nuyl, secretaris van de Nederlandse Vereniging tot bevordering de biologisch-dynamische methode ging wat dieper ln op het bijzonder ka rakter van de school en van haar werk methode, waardoor ook de minder des kundigen een juister inzicht kregen van wat met deze school beoogd wordt. ZUn oorden gingen vergezeld van de aanbie ding van een boekenbon ten behoeve van de uitbreiding der vakliteratuur. Verder 'erd het woord gevoerd door lr. P. Ro- •nwald, door de heer De Bools namens de staf en de leraren. Deze laatste bood de familie De Boer een theeservies aan. De heer M. Guepin bood namens de oud-leerlingen der 6chool een motorpomp ten behoeve van het bedrijf. De heer Schukking, penningmeester der stichting, uitte zijn bijzondere waardering voor de heer en mevrouw De Boer zonder wier enthousiasme en stuwende kracht de school nooit was geworden wat zij than6 Ook hij bood enige boekwerken aan, terwijl mevrouw De Boer een boeket prachtige bloemen in ontvangst kon ne- nen. Hierna werd door de leerlingen op eer verdienstelijke wijze een scene uit ,De Rode Pimpernel" opgevoerd, onder veel bijval. Nadat alle aanwezigen aan koffiemaaltijd hadden deelgenomen werd door de staf opgevoerd „Miranda" Peter Blackmore ln Nederlandse ver taling. Ook dit werd een groot succes. Deze spelers wisten de aanwezigen twee ur lang te boeien. Het is een zeer ge- aagd lustrum geworden waaraan ieder met groot genoegen zal terug denken. Duivensport Wedstrijd met oude duiven van CorbeiL Afstand 424 km. J. de Weerd 1. 3. 11; P. v. d. Drift 2, 14; dr. J. Venker 4, 15, 16; P. Vogelenzang 5, 6; Th. Verwoerd 7, 10; B. ter Beek 8; D. Sonnega 9; J. Diemei 12, 13. De duiven werden gelost om 6.15 uur. De eerste duif kwam aan om 12.28.44 uur, de laaUte om 13.20.16. TER AAR Veiling-primeurs Gisteren werden aan de coöperatieve tuinbouwveiling weer een paar primeurs aangevoerd. A. Vrijbloed te Nieuwveen leverde de eerste augurken. De firma H. Ruiten en zonen kocht deze voor 5 cent per stuk. G. Kleijn te Aarlanderveen voerde de eerste tuinbonen aan. Deze brachten f 2.50 per kg op. Koper was groentecommissiehandel J. Koele- i Cz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7