l CHRISTFUJK thergo!ven Het protestantisme in Zuid-Amerika „Ds. J. J. Buskes: een echte calvinist" Uw Kunstgebit Puzzel mee 0 0 0 u m m iele blijven neutraal In de knel 2 r Overzicht van Argentijns methodistenbisschop CANTE UBERTO BARBIERI, bis- schop van de Methodistenkerk in Argentinië, heeft voor de Wereldraad n h\j een der pre- xicht gegeven van t het protestantis- ru Kerken, v de ontwikkeling me in Latijns Am Spanje en Portugal beijverden zich in de tijd van de verovering op grond van een ongelukkige theologie de civilisatie in de Zuidamerikaanse landen te ver nietigen. Daarvoor in de plaats moest een christelijke beschaving worden gevestigd, waartoe pries ters, bijgestaan door soldaten, een bekeringsactie op grote schaal aan vatten. Wanneer de Zuidamerika nen zich niet bekeerden, werd hun sociale positie vernietigd en dui zenden van hen werden gedood. Het Rooms-Katholicisme, van het soort dat in Europa voor de Her vorming bestond, werd de enig toe gestane godsdienst. In plaats van een continent, dat zich bewust was van de geestelijke leiding van Jezus werd het een werelddeel van Maria. Pas na de revolutionaire oorlogen in de vorige eeuw en de vestiging van onafhankelijke staten kon de protestantse vertolking van het christendom enige toegang vinden in Latyns Amerika; het is altijd met zekere scherpte en onverdraag zaamheid door de heersende kerk bestreden. Naast deze kerkelijke muur hadden de imperialistische mach ten Spanje en Portugal een andere gebouwd: weerstand tegen elk liberaal denkbeeld dat zou kunnen leiden tst politieke onafhankelijk heid. Ondanks scherpe censuur en wrede onderdrukking wisten de oude koloniën zich zelfstandig te maken. In het begin was het niettemin moeilijk toegang te krijgen tot deze citadels van uitsluitend r.k. macht. In Bolivia bijv. kreeg men pas In het begin der twintigste eeuw toe gang. Desondanks telt het pro testantisme thans ten minste vijf miljoen gedoopte volwassen leden; de gemeenten tellen in totaal ten minste tien miljoen op een totale bevolking van 150 170 miljoen. DE protestantse kerken van La tijns Amerika zijn in hoge mate evangeliserende kerken. On danks het feit, dat de R.K. Kerk vier en een halve eeuw daar ge werkt heeft, zijn er meer dan honderd miljoen onkerkelijken, mensen die niet door die kerk be reikt kunnen worden omdat er niet genoeg priesters zijn. Wil zij de bevolking hereiken, die steeds toeneemt, zowel door natuurlijke groei als door voortdurende immi gratie, dan zou de R.K. Kerk nog 40.000 50.000 priesters nodig heb ben om over een priester voor elke twee duizend inwoners te beschik ken. Het is een onmogelijke taak, vooral als dit kerkelijk lichaam al leen in dat land werd gelaten. De uitdaging aan het protestantisme is daarom geweldig en wordt steeds dringender. De verschillende staatsregelin gen van de landen van Latijns Amerika zijn vrij liberaal en laten vrijheid van godsdienst toe, hoe wel deze in sommige delen door de plaatselijke autoriteiten aan banden wordt gelegd of onder r.k. druk. In sommige landen is er bo vendien een volledige scheiding tussen kerk en staat, waardoor alle godsdiensten gelijke mogelijkhe den hebben. Bovendien worden er in alle landen krachtige pogingen gedaan om een einde te maken aan analfabetisme, waarbij vooral gebruik wordt gemaakt van de De protestantse kerken hebben hierin een groot aandeel gehad en de protestantse onderwijsinstellin gen staan in hoge eer en zijn steeds overvol. IN bepaalde sectoren van de R.K. Kerk is er een groeiende onte vredenheid waax te nemen, vooral onder de meer liberaal gezinden; de hiërarchische r.k. krachten gaan demagogische en despotische stel sels van de laatste jaren. Er is ver warring, scepticisme en als er geen andere godsdienstige uitdaging voor hen is in het Christendom, lopen zij het gevaar alle belangstel ling voor de godsdienst te verlie zen. Zij kunnen dan iedere levens overtuiging aanhangen of ten prooi worden aan vreemde invloeden die kunnen leiden tot volslagen mate rialisme of agnosticisme. Deze nieuwe situatie doet zich vooral voor onder de intellectuelen en de arbeiders. De oppositie van de R.K. Kerk is er altijd, hetzij verborgen of openlijk, en uit zich in bloedige vervolgingen zoals het geval is in Columbia en vafl tijd tot tijd in Mexico. In verscheidene landen zijn er zeker discriminerende be perkingen. De protestanten worden er van beschuldigd dat zij verbon den zijn met het communisme, dat zij dienen als leiders van het impe rialisme dat zij de nationale zui verheid verstoren en dat zij de „heilige godsdienstige tradities" ontheiligen. Dit is natuurlijk in overeenstemming met de funda mentele kerkelijke leer dat alleen binnen de schoot van de R.K. Kerk redding is en dat een ieder die zich bij een andere kudde voegt de een heid en de exclusiviteit van de Una Sancta verbreekt. Het protestantisme, aldus bis schop Borbieri, beeft twee dingen nodig: meer eenheid en een betere theologische bezinning, zodat zijn optreden meer diepte krijgt. Zeven eredoctoraten in concertgebouw 65ste lustrumviering van de Amsterdamse universiteit AMSTERDAM vlagde gisteren, de universiteit van die stad begon de vie- ring van haar 325-jarig bestaan met een plechtige openbare senaatszitting in het concertgebouw, waarin zeven erepromoties plaatsvonden. De rector magnificus, prof. dr. M. W. Woerdeman sprak eerst een rede uit, die bijna geheel handelde over de historie van het Athenaeum Illustre, dat in oktober 1877 Universiteit van Amsterdam werd. Hoe houdt U de gehele dag atevlg op zijn plaats? Het I* niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit lossdilet bil het eten, lachen of nlezenl Een weinig DENTOFIX 'i morgens op de gebllsplaat gestrooid houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten Koopt nog heden een stroolbus voor f 2,35 ln Uw apotheek of drogisterij. Boek VAN DL DAG Addio, Grlmaldl! door Hélène Nolthe- nlus. 2e druk. Ultg. Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. Van de begaafde schrijfster Hélène Nolthenius ontvangen wij in dit Prisma- boek twee verhalen in één bandje. Het eerste „Addio, Grimaldi" verplaatst ons naar het Grimaldi van vóór de oorlog: Grimaldi, aan de Middellandse zee ge legen, nog in Italië vlak bij de Franse grens. Het is geschapen uit rotsen en olijven. Meesterlijk worden de typen beschreven, die daar woonden en door hun arbeid zich een zekere welstand hadden verworven. Doch toen in de oor log de Fransen het beschoten en de Duitsers er kwamen vechten.... toen is het hart van Grimaldi gebroken. Het tweede verhaal is romantisch-lro- nisch van kleur en speelt ergens in Ita lië... in de vorige eeuw. Twee werel den botsen op elkaar: een gezapig bur gerdom, dat vegeteert in de moeras sen beneden en een woeste vrijbuiters- schare in de ruige bergen boven. Me vrouw Nolthenius schrijft een uitste kend proza. Bijzonder nummer Kerkblaadje" van i de Van het „Kerkblaadje", orgaan Kring van vrienden van Kohlbrugge, een bijzonder nummer verschenen, ge wijd aan de onlangs overleden predikant: ds. R. Tuente te Laar (Graafschap Bent- heim). In dit nummer is om. opgenomen een bericht van ds. Tuente zelf arbeid, die hij in de oorlogsjai richt heeft onder de Nederlanders, die in Hannover en omgeving waren tewerk gesteld. Tegen geringe vergoeding is dit nummer op aanvraag te verkrijgen bij de hervormde pastorie te Ommen. OPGAVE PUZZEL No. 36 WOORDVERANDERING Door vijfmaal een letter te vervan gen door een andere zodat steeds goed Ned. woorden ontstaan wordt boven staande woordverandering verkregen. OPLOSSING PUZZEL No. 35 Horizontaal: 1 Troebel, 6 meer, 8 lob, 10 loge, 13 pet, 15 sok. 16 in, 18 ros, "7 me. 21 rum. 23 pol, 25 club, 27 oir. 1 roer, 31 kwartel. Verticaal: 1 Tol. 2 omber, 3 Ee, 4 bel, 5 Eros, 7 beker, 9 op. 11 gom, 12 circa, 14 top. 17 nul. 19 soort, 22 murw, 24 li, boa. 28 rul. 30 er. „Onze universiteit la een bloeiend centrum van wetenschap, cultuur en hoger onderwijs geworden", aldus prof. Woerdeman, „de wetenschap is er met recht trots op. Thans zullen ingrijpende beslissingen spoedig noodzakelijk zijn, wil haar bloei niet belemmerd worden en haar expansie ongestoord voortgang kunnen vinden." Vervolgens werden de zeven eredoc toraten verleend en wel aan ds. J. J. Buskes in de theologie, aan prof. Max Gutzwiller, hoogleraar in de rechtswe tenschappen te Freiburg, die nu het Nederlandse eredoctoraat in de rechts geleerdheid heeft gekregen en aan prof. dr, N. H. Swellinggrebel. buitengewoon de Prof. dr. W. J. Jongmans, tot 1950 bij zonder hoogleraar in de palaeophytolo- gie aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, werd het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde verleend, dat in de letteren en wijsbegeerte kreeg dr. H. E. van Gelder, voormalig hoofd van de Haagse gemeentedienst voor kunsten en wetenschappen, prof. G. L. Gonggrijp, buitengewoon hoogleraar in koloniale economie te Amsterdam, werd het ere doctoraat in de economische weten schappen en senator James W. Full- bright uit Washington dat in de poli tieke en sociale wetenschappen ver leend. In elk der zeven faculteiten der universiteit werd een eredoctoraat ver- De jongste eredoctor, ds. J, J. Buskes, hervormd predikant te Amsterdam, werd het eerst op het podium geroepen. Zjjn promotor was prof. dr. G. C. van Nif- trik, die hem het eredoctoraat in de theologie verleende en wel „wegens zijn uitzonderlijke verdiensten als voorstrij der voor een vernieuwde theologie". Popularisator De promotor zei, dat ds. Buskes een belangrijke bijdrage heeft geleverd „tot de hedendaagse vormgeving der christe lijke boodschap". Hij noemde de predi kant „Een echte calvinist, die de kunst verstaat dogmatische beslissingen te po pulariseren". „Uw populaire geschriften wor den veel gelezen als gevolg van de meesterlijke wijze waarop gij de theologische problematiek be heerst. Uw eredoctoraat wil getui gen, dat gij geen demagoog zijt geweest. Het wordt u voorts ver leend omdat u door uw woorden en persoon de activiteit van het evangelie van Jezus Christus hebt bewezen". Lutherse wereldfederatie komt in Ver. Staten bijeen Minnesota (Ver. St.) haar eerstvolgen de assemblee houden; er worden 800 afgevaardigden verwacht, die 70 mil joen lutheranen vertegenwoordigen. Het is de eerste keer, dat de assemblee, die elke vijf jaar plaats vindt, in de Ver enigde Staten wordt gehouden. Er worden ook afgevaardigden uit communistische landen verwacht, maar tot dusverre heeft slechts Hongarije toegezegd dat zes Hongaarse lutherse kerkelijke leiders naar de assemblee mogen gaan. Een van hen is de lutherse bisschop van Boedapest, Lajos Ordass, die in 1948 schuldig werd ver klaard aan „manipulaties op de zwarte geldmarkt" maar vlak voor de Hon gaarse opstand van vorig jaar werd gerehabiliteerd. Het doel van de assemblee is drie ledig: zaken behandelen en toekomst plannen maken, elkaar beter leren ken nen en de lutherse kerken helpen „hun plaats te vinden in het oecumenisch bestel van de christelijke wereld". Als oudste van de nieuwbenoemde eredoctoren sprak dr. H. E. van Gelder (81) een dankwoord uit. Subsidie Na deze ere-promotie sprak no| minister Cal-s. Tevoren had de ministei de senaat hartelijk gelukgewenst en zich in voorzichtige bewoordingen uitgelaten over de subsidie-kwestie. Er wordt aan deze kwestie met voort varendheid gewerkt en de regering zal waarschijnlijk nog voor de begroting 1958 haar standpunt bekend maken, zo deelde minister Cals mede, die bij dit univer siteitsjubileum een aantal onderscheidin gen uitreikte. Onderscheidingen Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw werden benoemd prof. mr. H. R. Hoetink, hoogleraar in de rechts geleerdheid, prof. dr. A. M. J. F. Michels, buitengewoon hoogleraar in de experi mentele en technische natuurkunde en prof. dr. H. J. van der Schroeff, hoog leraar in de bedrijfshuishoudkunde. Na het diner maakten de eredoctoren nog een nachtelijke rijtoer door Amster dam. Vandaag wordt de viering van het 65e lustrum van de gemeente-universiteit voortgezet met een dag van. de studenten. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK' Aangenomen naar Putten: L. Kievit te Woerden (voorheen te Putten), die be dankte voor Sliedrecht. Bedankt voor Edam (toez. bjjz. werk- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leek:G. W. H. Peddemors te Dirkshorn; te Nieuwerbrug: kand. J. Pasveer te Koevorden. Bedankt voor Hattum: W. Wiersinga te Bleiswijk. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) CHRISTELIJK GEREF. KERKEN GEREF. GEM. IN NEDERLAND Mallan te Alle kweekschoolleraren weer gelijk (Van onze parlementsredaotie) De salarissen van de kweekschool leraren in handenarbeid, nuttige hand werken, spreekonderwijs en schrijven zullen worden verbeterd met ingang van dezelfde datum als waarop vorig jaar de salarissen van de andere kweekschool leraren zijn opgetrokken. Een desbetref fende regeling, die mede van betekenis is voor de leraren in genoemde vakken bij het v.h.m.o. en n.o., is op korte ter mijn te verwachten. Dit heeft minister Cals meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het tweede kamerlid Kleywegt (soc.) Zeer grote salaristech- nische moeilijkheden hebben tot dus verre de totstandkoming van éen salaris regeling in bijzondere vakken in de weg gestaan. Volheid EEN WOORD VOOR VAN DAAG Pinksterfeest was oudtijds het oogstfeest: de garven van laatste oogst moesten dan den Here worden toegebracht. Dat blijde Joodse feest vierden ook de discipelen van Jezus, toen Heilige Geesvt werd uitgestort. Dat geeft pas aan Pinksteren zijn diepste zin: het is het feest van de volheid, de laatste oogst, het laatste centrale heilsfeit voor Je zus' wederkomst. De Heilige Geest zet het werk van de verheerlijkte Heiland in de gemeente voort. Hij brengt steeds het contact met de Here Jezus tot stand. Hij zal ons (zegt Johannes) de weg wijzen tot de volle waarheid. Jezus noemt hem: de trooster. Daar is niets zwe- vends, niets geheimzinnigs aan; zijn werk is integendeel zo reëel, dat u en ik er „gewoon" mogen bidden, en dan ontvangen wij ook die onuitsprekelijke gave. Van her- .en der j De kerkeraden van de hervormde ge meente, de gereformeerde kerk en de gereformeerde kerk (ond. art. 31) te Zuidwolde, hebben zich in een adres tot de gemeenteraad gericht, waarin zij hun ernstige verontrusting uitspreken over de viering van de vijfde mei. Er werden op 5 mei in Zuidwolde speedwayraces gehouden, die aldus het adres, met zoveel lawaai gepaard gingen, dat de in de nabijheid gehouden kerkdiensten ern stig gestoord werden. Voorts werd er op dezelfde dag een kermis gehou den. Hiermee werd niet alleen een in onze gemeente bestaande traditie verbroken, zo wordt in het protest ge zegd, maar vooral werd hiermee de zondagsrust gestoord en werd voor vele ouders moeilijk gemaakt hun kinderen te bewaren by of te lelden tot de door hen gewenste viering de zondag. COMMENTAAR Boven en onder de maat Laten we dan maar a zeggen, dat de twee meesterlijke voordrach- - ten van Enny Mols-de Leeuwe het N.C.R.V.- televisieprogramma van gisteravond hebben ge red. Wat wij daarmee bedoelen: dat deze voordrachten evenveel boven de maat waren als de meeste andere programma punten eronder. Enny Mols-de Leeuwe, en dat hebben wij bij een vorige gelegenheid al eens gezegd, be heerst het nieuwe medium volkomen. De kijker kan de indruk krijgen, dat haar buiten gewoon expressief gezicht veel meer tot de voordracht bij draagt, dan haar stem, die zich nergens opdringt. Daardoor wordt het dan ook meer spel dun voordracht, waarbij men vaak aan galmen en uitge streken gezichten denkt. Het was een goed idee ook wat vakantiekleding te laten zien, maar waarom moest dat nu in de vorm van een geijkte derderangse modeshow, met als commentatriceeen op een nassaal toontje slecht Neder lands pratende en flauwe grap jes makende juffrouw, wier taak beter door een omroepster had kunnen worden overge nomen, en wier tekst herschre ven had kunnen worden? Dat was even weinig televisie en even fantasieloos als de erop volgende bloemenschïkkerij. RADIO VANAVOND Trois Mouvements Perpetuels van Poulence (22.25 uur) Teg( en commerciële televisie Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, heeft zich in een hoofdartikel in de „Omroepgids" duidelijk uitge sproken tegen commerciële televisie. „Wij zien geen enkel voordeel, dat een dergelijk experiment zou kunnen billijken", zegt mr. Roosjen, die overi gens aankondigt, dat hij er nog wel Francis Poulenc behoort tot de g S.a'hSft'ta vier artikelen vooraanstaandste Franse compo- de katholieke „Radio- en T.V.-gids" en Honegger vormde hij in 1917 de groep van „Les Six", die zich tegen de uiterste verfijning van de Franse impressionistische school verzette en elk romanticisme over boord wierp. Uit reactie zochten zij het liever in het onverbloemde, soms wel ietwat vulgaire zeggen. Bij Poulenc ontmoet men heel vaak een onbedwingbaar gevoel voor humor waardoor de soms iets vulgaire taal een geestige, pikante charme, 'n onweerstaanbare speels heid krijgt. Zijn drie Mouvements Perpetuels stammen uit 1918 en of schoon ze dus eigenlijk een jeugd werk zijn, dragen ze reeds alle ken merken van zijn stijl. De muziek vloeit gemakkelijk en gracieus, heeft een lichte nonchalance, alsof ze zo maar als een slenter deunt je uit de lucht is komen vallen. De Haagse pianist Willem Hielkema voert deze Mouvements Perpetuels uit. daarin tot de conclusie, dat „vreed zaam naast elkaar bestaan" onmogelijk is en dat de kijker het tóch betaalt. 16.50 Orgelspel; 18.20 Lichte len; 18.00 Nw; muz: 18.40 Ac Herdenking onl 19.05 Gram. i VARA: 20.00 Nws: 20.05 Tuss door: 20.15 Concertgebouwork; 21.5 sen mens en nevelvlek, caus; 21. tijnse klanken; 22.15 Schoolkoor; Strijkkwartet; 23.00 Nws; 23.15 Engeland, BBC Light Programma 1500 en 247 m. 12.15 Pari. overz; 12.30 Dans- muz: 13.00 Orkestconc: 13.45 V d kleuters: 14.00 V d vrouw; 15.00 Nws. en lichte muz; 15.20 Sport: 15.45 AmuS. muz; 16.15 Mrs. Dale's Dagb; 16.30 Sport; 16.35 Or kestconc; 17.00 Sport; 17.15 Orkestconc; 18.00 Groeten v. militairen; 18.45 Hoorsp; 19.00 Nws: 19.25 Sport; 19.30 Amus. muz; 20.00 Twintig vragen: 20.30 Hoorsp; 21.00 Planospi 22.15 Sport; 22.25 Lichte muz; 23.00 30 X. PUIN Nu is Brouwershof een man van aanzien. Hij bewoont de villa van de barones, spotters noe men hem de baron, afgunstigen vullen deze titel aan met een adellijk klinkende naam: Baron van Zandzak tot Kabeltouw. Maar het deert hem niet, hij doet zijn zaken, en die zaken zijn goed, althans winstgevend. De villa maakt een goed figuur, een vaste tuinman verzorgt gazons en bloemperken, schil ders hebben het'huis opgefrist met nieuwe kleu ren, klimrozen rondom de ramen en fonkelnieu we gordijnen achter de ruiten van spiegelglas geven het gebouw een vrolijk aanzien. De zomer loopt ten einde, de herfst tooit zich met prachtige tinten, de herfstasters prijken in rustig blauw, de deftige dahlia's pronken trots op hoge stengels. Alleen het zwijgend rood van de wilde wingerd langs gevels en daken heeft iets dreigends. De kleur van bloed. Men maakt zich gereed voor de komende win ter. Vier oorlogswinters zijn gepasseerd, men prepareert zich voor de vijfde. Koffie en thee zijn al lang van de markt, allerhande surroga ten worden nog voldoende gefabriceerd, maar men verwacht, dat ook de surrogaten uitgeput raken, dus ieder tracht zich vol te stoppen met waren, waar men vroeger niet aan dacht. „Het zal een wintertje worden!" voorspellen de zwaarmoedigen. De maand oktober is in 't land, oktober 1918. Op de zes en twintigste van die maand gaat Ebbing, de zakk nhandelaar, naar de beurs. Daar worden nog altijd zaken gedaan. En in K. JonkUJ verband met de vreesachtige stemming wegens de komende winter, verwacht hij een willige Zodra hij de beurs binnen komt, kijkt hij naar het zwarte bord, waarop veilingen worden aan gekondigd. Want in maanden is er niets geveild, daarom verwondert het hem, dat er kijkers rondom het bord staan, bezadigde praters, de handen in de zakken, zonder enthousiasme, zon der overtuigende gebaren van bieden en kopen, maar met ernstige gezichten en twijfelmoedige glimlachjes. Hij leest: Ontslag van g-eneraal Ludendorf. Daaronder volgt een bredere mededeling zon der commentaar. Voor commentaar zorgen de omstanders. Anderen praten uitsluitend over zaken. „Ik hoorde zo even van een van mijn zakenvrienden, dat hij vanmorgen dadelijk zijn vredesverlies aanvaart heeft. Zijn hele voorraad verkocht. Het kost hem vijf duizend gulden". „Wat een dwaas! De vrede is er nog niet!" Ebbing hoort het aan. Hij begrijpt wel, dat er vanmorgen niets te doen is. Er is geen enkele koper, dus verkopers kunnen wel naar huis gaan. Hij denkt met schrik aan zijn grote voorraad zakken. Zestig duizend. Daarvan zijn twintig dui zend op crediet gekocht en moeten nog betaald worden. Als meneer Brouwershof nu de helft van de voorraad dadelijk afneemt, kan hij die schuld afdoen. Snel kijkt Ebbing rond, of hij een van zijn drie schuldeisers ziet. Hij zal maken, dat hij wegkomt. Met vlugge stap loopt hij naar de uit gang, passeert de draaideur en staat meteen pardoes tegenover een van de drie! En dat nog wel de grootste. ,,Hé, meneer Ebbing! Wat zegt u van het laat ste nieuws?" Luchtig haalt Ebbing zijn schouders op en zegt: „Afwachten en niet zenuwachtig worden. Er is nog niets verloren". „Hoor eens even". Hij loopt terzijde naar een stille hoek en Ebbing volgt. „Kunt u mij vandaag die acht duizend gulden betalen?" „Hebt u het beslist nodig?" „Of ik het nodig heb, komt er niet op Kunt u het?" „Op het ogenblik niet". „Maar ik wil het juist op dit ogenblik heel graag hebben". „Ik heb het niet bij me". „Hoeveel hebt u bij u?" „Hoeveel?" antwoordt Ebbing geraakt. „Ja, u hebt natuurlijk geld bij u". Dat is waar. Hij heeft vijftien honderd gulden in zijn portefeuille. Maar om zich hier op staan de voet uit te kleden, als het ware op de publieke straat „Zit u zó krap?" vraagt hij spottend. (Wordt vervolgd) Op en om de boulevard is het luchtige zomerprogramma genoemd, dat vanavond van vijf over acht tot tien uur door de A.V.R.O. wordt uitgezonden. In het bijzondere programma van deze omroepvereniging „Ik geloof, datspreekt vanavond mr. dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer. Leo Nelissen bespreekt na het nieuws van elf uur nieuwe lichte grammofoonplaten (K.R.O.). Van G. F. Handel zendt de N.C.R.V. morgenmiddag om kwart voor twee „Israël in Egypte" uit. Het werk wordt uitgevoerd door het Huddersfield koor en het Liver- pools Philharmonia Orkest. Om tien voor vijf speelt Johan Jong op het orgel Latijns-Ameri- kaanse muziek van Nederlandse componisten (V.A.R.A.). Proarommo voor morqen 0 Nwi .30 en 16.05 Gra n; 17.30 Fluit 1.20 Voetbalrep. E piano; 17.55 Gram; 1 gië—IJsland; 19.15 Nv België—IJsland; 20.15 III»S uit het buitenland „Ik voel me een emigrant in mijn eigen land", schreef de Duitse beeldhouwer en dichter Ernst Barlach eens, nadat zijn werk als on-Duits was betiteld. In 1938 stierf deze Duitser, die toen niet begrepen werd. Van avond om kwart voor negen zal prof. Walter Muschg over de brieven, die Barlach schreef, een causerie houden voor Duitsland (309 meter). Het ontroerende levensverhaal van Jane Grey, de ongelukkige kleine Engelse koningin, die de negen da gen van haar regering met de dood moest bekopen, is vanavond in hoorspelvorm te horen in het Vlaam se programma voor de vrouw (Bel gië 324 meter, half negen). >0.20 Sloti Vvondo- ser: 23.15—24. rouw VPRO: 10.00 10,20 Gram; 11.00 Ge- im; 12.00 Orgel en De wekelijkse filmavond van de N.T-S. brengt ons vanavond een Franse film: „Fernandel weet 't te verkopen" (Casimir), lachwerk dus waarschijnlijk 5rogrom?r.o voor moroert VARA: 17.00—17.30 V d Jeugd. NCRV: ismuz; 13.50 Medische kron; 1< 4.30 V d jeugd; 16.00 V d Advertentie Probeer eens I. zelfs de duurste t U töeh terug op stten, omdat deze TT)E SOCIALISTISCHE Dr. Wiardl Beekman-Stichting heeft vorige week een merkwaardige conferentie gehouden. Het onderwerp was actueel; raakt de persoonlijke vrijheid niet in het gedrang door een te grote regle menteringsdrift, zoals wij deze in onze dagen ruimschoots beleven? Het merk waardige school hierin, dat dit onder werp juist op een socialistische confe rentie aan de orde kwam. Enkele dagen geleden hebben wij op deze plaats de aandacht gevestigd op een betoog van de hoogleraar Donner, als gastspreker gehouden voor dezelfde Dr. Wiardi Beekman- Sticnting. Deze zette, in een verweer tegen het socialisme, uiteen, hoe dit de neiging heeft, de staatsgemeen- schap sterk te overtrekken. Het socialisme doet dit in een zekere optimistische blijmoedigheid, intussen voorbijziende aan het feit, dat de staat dan toch maar is een dwangorganisa- tie, die haar wil oplegt, of dit laatste nu gebeurt door weinigen aan velen of desnoods door een meerderheid aan minderheid. Dit maakt in wezen geen verschil. Daarom behoort de staat zich reeds uit deze overweging grote reserve op te leggen, een reserve die bij de socialist ontbreekt. J^EN EN ANDER hangt samen met het mensbeeld, dat de socialist heeft. Hij ziet de mens vooral als burger, maar schept zich zo een mens beeld, dat al te zeer is vereenvoudigd. s wordt zo een ongecompli ceerd wezen, onttrokken aan velerlei verantwoordelijkheden. Het is duidelijk, dat in deze mens beschouwing de mens zelf in het ge drang en in de knel komt. Hij wordt gelegd op het Procrustes-bed van de socialistische staatsbeschouwing en aangezien hij naar zijn wezen niet op dit bed past, wordt hij als het ware door de dwangmiddelen van de staat >or dit bed „pasklaar" gemaakt. Wat was nu het opmerkelijke van de conferentie, die de Dr. Wiardi Beekman-Stichting vorige week ge houden heeft? Dat men daar onver holen uitsprak, oog te hebben ge kregen voor de gevaren die in deze gedachtengang schuilen. Het individu dreigt tussen de wielen te raken, zei de referent, oud-minister In 't Veld, die al bij vroegere gelegenheden ge toond had, een zelfstandig oordeel niet te schuwen. £)E MENSELIJKE persoonlijkheid, aldus betoogde deze spreker, wordt onze dagen belaagd. Belaagd door de overheid en door bepaalde belan gengroepen. Wat hier onder belangengroepen moet worden verstaan daarop heb ben ook wij toevalligerwijze dezer dagen de aandacht gevestigd en wel in herinnering aan een recente toespraak minister Zijlstra. Men duidt deze groepen in de vaktechnische literatuur ian met het Amerikaanse woord .pressure groups" en men verstaat er onder organisaties, die er zich op toe leggen in georganiseerd verband be paalde belangen bij regering en volks vertegenwoordiging te beklemtonen. Zowel tegenover de overheid als tegenover deze belangengroepen, zo bepleitte de socialistische spreker, heeft de mens recht op rechtsbescher ming en ter conferentie bleek men het met onderlinge schakering overi gens met hem eens, dat bijzondere waakzaamheid hier geboden is. Dit laatste was al een belangrijke opwekking en een belangrijk advies. Prof. Donner had als bedenking tegen het socialisme ingebracht, dat dit tegenover de voortgeschreden staats bemoeiing van generlei verontrusting blijk gaf. Zou er nu toch iets van ver ontrusting gaan doorbreken? ACHT MEN nu blijkbaar ook bij de socialisten waakzaamheid ge boden. Intussen mag dit nauwelijks voldoende heten. Wat hier in het ge ding is, is de vraag van oorzaak en gevolg. Wie beducht is geworden voor bepaalde gevolgen, zal bij de gevolgen niet mogen blijven staan, maar zal de oorzaak moeten naspeuren. Een onbevangen socialist zal dan moeten erkennen, dat de oorzaak van deze voor de menselijke persoonlijk heid bedenkelijke gevolgen ligt in zijn staatsbeschouwing zelve. Naar socialistische beschouwing, al dus oud-minister In 't Veld op deze conferentie, behoort de overheid lei ding te geven aan de maatschappelijke ontwikkeling in economisch, sociaal in cultureel opzicht. Voor een niet-socialist is het duide lijk, dat hier de fout ligt en tegelijk de oorzaak van de gevolgen, die men nu betreurt. Zolang men deze grondfout niet op zoekt, moeten wij vrezen, dat de menselijke persoonlijkheid, nu zelfs door de socialisten beklaagd, in de knel zal blijven zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2