Er woedt in W-Europa strijd tussen hart en verstand „Onze opdracht in de toekomst is alleenverdediging" Principiële didactiek van de christelijke school Willielmsliaven veel beter voor supertankers dan Rotterdam zegt minister van N. Saksen Korte wilde staking in V olkswagenf abrieken BEURSBAROMETERS Koninklijke/Shell is niet voor één gat te vangen Ideaal waarschuwingshek gisteravond vastgesteld rii.iijirjTI 9 ZATERDAG 1 JUNI 1957 DEUTSCHE WEHRMACHTZWAAR TE VERTEREN (Van een onzer redacteuren) BONN, mei ACHTERDOCHT is een slechte leidsvrouwe bij gesprekken. Maar de achterdocht is moeilijk te weren. Een Deutsche Wehrmacht is nog altijd, twaalf jaren na het einde van de oorlog, een zwaar te verteren onderwerp. Niet alleen in West-Europa. Ook in Duitsland zelf. Misschien is het daarom, dat men spreekt van Bundeswehr, en dat men zelfs met dit woord nog niet tevreden is. Er komt geen Deutsche Wehrmacht, er komt een Bundeswehr. Alles wordt anders. Innerlijk en uiterlijk. Maar de West- Europeanen en ook een groot aantal Duitsers, mompelen cynisch: afwach ten. Twee wereldoorlogen, miljoenen doden, bezetting, fusillades, vergaste Joodse mannen, vrouwen en kinderen, brandstichting en roof zijn in enkele jaren niet in het vergeetboek te drukken. Met de beste wil niet Er woedt in West-Europa een strijd tus sen het hart en het verstand. Het hart, dat nog pijn lijdt om het leed, dat door een Duits regime over de wereld is ge komen. En het verstand, dat dwingt om te zeggen: in de huidige politieke constel latie kan een goed bewapend Duitsland van belang zijn. De grootste militaire denker van deze tijd. generaal Alfred M. Gruenther, heeft de Westerse wereld voorgehouden, dat aantal van 30 divisies het minimum is, dat Europa voor zijn verdediging nodig heeft. Dertig divisies en dat aantal is al leen bijeen te brengen als Duitsland wordt ingeschakeld. En het huidige Duitsland wil niets liever. BEGRIP En je zit tegenover doctor Joseph Rust, staatssecretaris van defensie, rechterhand van Franz Joseph Strauss, de minister je voelt, dat hij tracht, met alle openheid je te overtuigen van de goede bedoelin gen van Duitsland. Je voelt, dat hij be grip heeft? voor de achterdocht, maar ach ter dit begrip ligt de onuitgesproken bede: probeer het verleden te vergeten en geef ons de hand om wat werd mis dreven goed te maken. Het hart komt in opstand, maar het verstand zegt: Waarom niet? Europa heeft dertig divisies nodig om de vrijheid te bewaren. Je denkt: Wat doet Frankrijk aan zijn strijdkrachten? En Engeland? Hoe staat het er in Neder land bij? En je hoort dr. Joseph Rust zeg gen: „De bondsregering staat onwankelbaar achter de Navo als bundeling van krach ten, die de vrijheid waarborgt. West- Duitsland is ten volle bereid een weer macht op te bouwen, die praktisch is en in de Navo haar taak kan vervullen In het opbouwplan is ook plaats inge ruimd voor nationale strijdkrachten. Doch die zullen klein van omvang zijn. De Navo heeft bij ons prioriteit". DOEN WAT GEVRAAGD Wij willen en zullen doen wat van ons wordt gevraagd, zonder daarbij te letten op de bijdrage van andere Navo-partners. Die houding is voor ons niet maatgevend, maar de opdracht". Je hoort het alles aan en je weet, dat in Duitsland een felle strijd wordt ge voerd tussen Adenauer en Ollenhauer. Een strijd, die ook om de Navo gaat. Ol lenhauer heeft al aangekondigd, dat hij, als hij de verkiezing wint, het Navo-ver- drag nog eens nauwkeurig onder de loep zal nemen. Zij het ook met erkennig van de reeds aangegane verplichtingen. En daar om, om dat onder de loep nemen van het Navo-verdrag, wil Bonn de huidige coalitie redden. Redden ten koste van alles. Ollenhauer zegt: nieuwe Duitse strijdkrachten zouden wel eens tot een aanval, hoe dan ook, kunnen overgaan. Meent hij dat, of is dit propaganda? Dr. Rust betoogt: „De opdracht, die wij hebben in de toekomst is alleen verdediging. Verdediging in het kader van de Navo. In deze tijd moeten de staten zich aaneensluiten tegen eer meenschappelijk gevaar. Geen land kan op dat punt meer zelfstandig zijr Zelfs Groot-Brittannië niet. En daar om is het onzinnig nieuwe Duit- strijdkrachten als een instrument „An sich" te zien". TEGENSLAGEN Bonn vecht voor zijn nieuwe strijd krachten. Dag en nacht. En het erkent eerlijk: Het gaat zo moeilijk. Nog nooit heeft een Duitse regering het woord .moeilijk" zo dikwijls in de mond geno- nen als die van Bonn. De tegenslagen zijn ook groot. Door binnenlandse en door buitenlandse Invloeden. Door de geest van „Ohne mich" en door de achterdocht in West-Europa. Uit een totaal niets moest ts worden opgebouwd. En bij die opbouw kwamen vragen van materiële en psychologische aard. De jongste man, die een militaire opleiding had genoten is 31 Jaar. Toen op 1 januari de opbouw ter hand werd genomen, wa- er geen luitenants en geen onderof ficieren. De ruggegraat voor nieuwe Duitse strijdkrachten ontbrak Er moes ten kaderscholen komen voor de drie on derdelen: zeemacht, landmacht en lucht macht. Maar de Amerikanen waren be te helpen. De Amerikanen hadden vertrouwen in Duitsland. Norstad, de op perbevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa heeft vertrouwen in Duitsland. MAXIMALE INSPANNING Doctor Joseph Rust zegt: „Wij zullen ons het maximale aan inspanning getroos ten om een weermacht op te bouwen, die in de Navo haar taak kan vervullen". En als men hem hoort spreken, zelfs al gaat het luisteren met de grootste terug houdendheid, dan mag men niet twijfelen aan zijn woorden. Dertig divisies minstens zijn nodig om Europa te bewaren voor een bezetting, waarop naar menselijke bere kening geen ontzetting meer zal volgen. En Duitsland moet van dat aantal een zeer groot gedeelte leveren. Het hart zegt nog: nee, misschien, maar het verstand zegt: geef ze een kans. Want het gaat om de vrijheid. De vrijheid, die ook Duitsland wil be houden. Want het heeft aan den lijve ondervonden, wat het zeggen wil in slavernij te leven. NIEUWE KAMERLEDEN De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature van mevrouw Verwey-Jonker benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer A. Querido te Amsterdam, die echter geen benoeming wenst te aanvaarden. Op hem volgt de heer C. van Waerden, eveneens te Am sterdam. De heer A. C. Verhoef te Utrecht is benoemd tot lid van de Tweede Kamer, daar de heer J. W. Stassen te Zeist zijn benoeming niet heeft aanvaard. n Uw tanden mooi schoon te houden en geeft frisse mond. Houd Nederland schoon! De Nederlander heeft de naam helder te zijn. Toch klopt daar iets niet. Deuren, kozijnen en straatjes z(jn HH helder genoeg, maar die vreselijke ^®|Pt U EE pindadoppen. Op een Pinkstermaan- -***** dag vond de A.N.W.B. op een aantal pick-nickplaatsen zoveel pindadoppen, lege blikjes en oud papier, dat 100 man de rommel niet konden dragen. Houd de natuur schoon, dan behoudt u natuurschoon. T"\E ZAAL van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, waar de vergadering van het Gereformeerde Schoolverband werd ge houden, was gisteren bijna te klein om alle belangstellenden te bevatten. Dat was geen wonder, want op de agenda stond de bespreking van een bijzonder interessant referaat van prof. dr. J. Waterink. Deze rede, die in brochurevorm is uitgegeven, vormt de algemene inleiding op een be schouwing die prof. Watering en prof. dr. G. Wielenga volgend jaar samen hopen te geven over „Werkelijkheid en waarheid in de didactiek voor de Christelijke school." Hierin willen de samenstellers laten zien, welke principiële achtergronden en oogmerken er zijn bij het onderwijs, in de onderscheiden vakken op de lagere school. Natuurlijk is het niet mogelijk, om in van een halve eeuw geleden helpen nu dit verslag uitgebreid in te gaan op de inhoud van de vrij dikke brochure prof. Waterink. De schrijver gaat uit, dat de algemene didactiek een basis moet hebben in de bezinning van datgem wat de beginselen betekenen voor de di dactische opbouw der afzonderlijke vak- Het bestaansrecht van de christelijke school wordt allerwege bestreden halingen van slagzinnen nit de schooltijd Tot de wapens waarmee de Duitse soldaat oefent, behoort ook de granaatwerper Rotterdam zal 135 miljoen gulden moeten uitgeven om zijn haven even geschikt te maken voor de doorvaart van supertankers als die van Wil helmshaven van nature is. Dit is althans de mening van de heer Herman Ahrans. minister van economi sche zaken van Neder-Saksen. Nergens in Europa, zo zegt de minister, zijn de om standigheden voor de omslag van de oli< gunstig als in Wilhelmshaven.Integen- stelling tot wat men tot dusver had aan genomen, zouden geen grote baggerwer- ken nodig zijn om de haven voor super tankers te ontsluiten. Alle uitbreidingsplannen van Wilhelms- haven moeten in de naaste toekomst op de oliehaven worden geconcentreerd. De te leggen pijpleiding zou allereerst en dienen voor de voorziening van het Ruhrgebied. maar mettertijd zou ge heel Noord-Duitsland van deze installatie kunnen profiteren. De bouw van een olie raffinaderij in Wilhelmshaven is volgens minister Ahrans een kwestie van tijd. Ook voor de omslag van erts acht hij Wilhelmshaven geschikt. Er zouden dure mvangrijke kade- en laadinstallaties (Van onze correspondent) BONN, zaterdagochtend. 'T'ERWIJL na de indiening van het ini- 1 tiatiefvoorstel der C.D.U.—C.S.U.- fractlc In de Westduitse Bondsdag giste ren het debat begon over de voorgeno men privatisering van de Volkswagen- fabrieken in Wolfsburg en Hannover, door uitgifte van de zg. „volksaandclen" van vijftig mark tot een kwart van de nog nader te bepalen waarde van het be drijf, begonnen de arbeiders in beide volkswagenfabrickcn een wilde staking, uit protest tegen dit plan. De staking duurde maar kort. Het wetsvoorstel kortweg bekend als de „VoDkswagenwet" is door de Bonds dag ter onderzoek naar de commissies verwezen. Het wordt ook gesteund door de liberale vrije democratische partij. Woordvoerders der sociaal-democratische partij kritiseerden zowel het tijdstip van indiening van het voorstel (ruim vier maanden voor de verkiezingen), als de formulering van de wet. Zij noemden het „een experiment, waaraan grote risico's zijn verbonden" en meenden, dat wan neer men grote opeenhopingen van bezit onder het volk wil brengen, men dan maar met de particuliere vermogens moet beginnen. De minister van economische zaken, prof. Erhard, sprekende voor de C.D.U.- fractie, antwoordde, dat het tijdstip van indiening van 't initiatiefvoorstel mede Is bepaald door de sociale positie van het Westduitse volk, dat eerst thans geld heeft om zich volksaandelen in kleine coupures aan te schaffen. Het debat over een ander belangrijk initiatiefvoorstel, dat gisteren door de li berale vrije democratische partij werd ingediend tot wijziging van art. 15 van de voorlopige Westduitse grondwet in die zin, dat nationalisatie c.q.. socialisering wordt verboden werd op verzoek van de sociaaldemocraten tot een later tijdstip uitgesteld. moeten worden gebouwd, maar de aanleg van een speciale ertshaven zou niet nodig zijn zolang de ertsschepen niet groter worden dan nu. Onzichtbare belemmeringen in Benelux-verkeer (Van onze parlementsredactie) De minister van economische zaken heeft de Tweede Kamer een brief geschreven over de zogenaamde onzichtbare belem meringen in het Benelux-handelsverkeer. Het gaat hier om niet-handelspolitieke be lemmeringen die voortvloeien uit ver schillen in de wetgeving in de drie lan den, bijv. over de wijze van verpakking van produkten. gebruik van kleurstoffen in levensmiddelen, veiligheidsmaatregelen enz. Door een harmonisatie van de vo schriften tracht men deze verschillen daarmee de belemmeringen geleidelijk op te heffen. Zo overweegt België op het ogenblik een verbod in te voeren vooi gebruik van kleurstoffen in vleeswaren (in Nederland verboden), zodat het Ne derlandse produkt redelijk met het Bel gische kan concurreren. Een commissie deskundigen uit de drie landen is thans bezig een gemeenschappelijke lijst :e laten kleurstoffen op te stel len. Groot belang wordt ook gehecht aan het feit, dat thans binnen het kader van de organen van de Douane Unie ook een volksgezondheidcommissie functioneert. AMERIKAANS—POOLSE OVEREENKOMST Volgende week dinsdag zal de Ameri kaans-Poolse economische overeenkomst, aarover sedert 26 februari onderhandeld worden geparafeerd. Zeer waarschijnlijk zal de overeenkomst inhouden: 1. Het verlenen van een krediet van vijf tien miljoen dollar aan Polen. 2. De levering aan Polen van landbouw- produkten tot een bedrag van zeven tig miljoen dollar. 3. Voorbereidende maatregelen voor de hervatting van de onderhandelingen over de vooroorlogse buitenlandse schuld aan Polen en tot regeling van de vraagstukken der in Polen genatio naliseerde Amerikaanse bezittingen. Producties: Fa. H. G. i 257 ton. Ngobo 29 e 5 54 en 233. Tjoeroeg 17.8 e Rongga 57.222 i 49.134 en 202.901 hkg Nationaal Grondbezit had hoger winst Nationaal Grondbezit te 's-Gravenhage boekte in 1956 f930 434 (v.j. 827.923) voor delig saldo en f275.335 (213.650) winst. Reeds voorgesteld dividend 20 (20) °/o voor oude en 5°/o voor nieuwe aandelen. Resul taten bevredigend. Door nieuwe bedrij vigheid in woningbouw resultaten hoger. N.V. Schielandsche Crediet- en Deposito- bank had zeer gunstig eindresultaat. Dochterondernemingen in bouwindustrie hadden goede zaken, doch Panagro teleur stellend. Baten uit bouwindustrie niet on aanzienlijk hoger. Resultaten woningex ploitatie mede door consequente afschrij vingen beneden verwachting. Kritiek op huurblokkering. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 31 mei. Leidse universiteit: i Dreijer (USA) Heemstede. R. Velsen, R. Th. J. M. Ypma Amsterdam. Geslaagd voor artsex. Ie iam-V". M^.J^Sand, i de Boer, A. J. Schrijnc Heemstede. AMSTERDAM. V U.. 1_ ju kand. politicologie: W berg (Ov.). GRONINGEN. 1 ju ex. Ie ged.: J. Hoen Bevorderd tot arts: H. B. Ltulmer te Meppel. Doet. wis- cn natuurkunde: mej. E. Visser. Groningen; H. H. van Barnevcld. Groningen; H met meer als contra-argumentatie. De groeperingen die de chr. school willen handhaven, zullen hun defensiesysteem moeten wijzigen. Een van de eerste eisten daarby is, dat zij de fundering een eigen didactiek voor de chr. school Prof. Waterink bespreekt in zijn brochu- re de vraagstukken en meningen rondom de synthese, de en-these en de anlithe.e die h.er spelen en hij komt tot de clusie, dat de chr. school niet uitgaat het beginsel van de antithese. maar dat de grondslag van de chr. school de gehoor zaamheid aan God is. Hieruit volgt, dat de didactiek in nauwe samenhang staat met alle verbanden die in het leven aan wezig zijn. Bij de didactiek doet zich im- j6 vraaig voor- hoe wü de werke lijkheid en de waarheid aan de kinderen hebben mee te delen, zó, dat deze plaats hebben in hun belevingswereld. Eenheid Van overheersende betekenis b(j deze didactiek is de eenheid van de leerstof. Het is nl. in de diepste zin de bedoeling, de drieërlei eenheid die er is aan het kind te laten beleven: in de eerste plaats de eenheid in al Gods werk, In de tweede plaats de eenheid van de christen met God (fle co-these) cn in de derde plaats de e held van de mensheid (de parathese). De christen-onderwijzer heeft te staan in die eenheid met God, mens en kosmos. De didactiek op de chr. school is niet een kwestie van wat wij aangeleerd hebben, maar van wat wij zijn. „Hoe vreemd het ook klinkt, elke onderwijzer en onderwij zeres moet ook bekeerd zijn in die zin. dat hij een christen-didacticus kan wezen," aldus prof. Waterink. Prof. K. Dijk werd gekozen tot voor zitter van de Commissie van Uitvoering. Prof. Dijk volgt ds. W. E. Gerritsma te Zoetermeer op, die periodiek aftredend was. Ook de stoel van de secretaris-pen ningmeester zal voortaan door iemand an ders worden bezet: mr. Th. A. Versteeg, die 21 jaar deel heeft uitgemaakt van de C.v.U., zag zdch namelijk genoodzaakt zich uit zijn functie terug te trekken. Hij zal worden opgevolgd door mr. H. J. Swa- german. De heer J. Buist te Delft werd gekozen in de vacature van wijlen mr. S. Wiersma. OPNIEUW heeft het hoofdfonds Koninklijke Olie de aandacht gevraagd door de voortgaande opzienbarende koersstijging, welke deze week niet minder dan 50 punten beliep. De fraaie cijfers over het eerste kwar taal van het lopende jaar vormden een ware verrassing. Financieel overzicht De resultaten over genoemd kwartaal beliepen niet minder dan 51.7 miljoen tegen 40.7 in dezelfde periode var voorgaande jaar. De tijdelijke sluiting van het Suezkanaal heeft de Kon. Shell geen windeieren gelegd. Het concern keert in de uitzonderlijk gunstige positie van een risico-sprciding. wanneer let op de grote verscheidenheid der pro- duktiegebieden. De inkomsten var Kon. Shell komen in ongeveer gelijke verhouding uit het westelijk en oostelijk halfrond. Toen de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten be moeilijkt werd. koe de produktiekraan der petroleumvelden in Venezuela verder wor den opengedraaid tot een capaciteit van 140.000 ton per dag tegen 110.000 ton in de overeenkomende periode van het vorig jaar. De conclusie ligt dus voor de hand. dat de tijdelijke vermindering van de uit het Midden-Oosten, door de spreiding der produktiegebieden. heeft geleid tot bijzondere voordelen voor de Kon. Shell. hoeverre de volgende kwartalen deze extra-voordelen zullen missen, moet rden afgewacht, maar in Ieder geval is het wel duidciyk, dat men hier te doen heeft met een internationaal concern, dat bewonderenswaardige wUze gemakkeiyk by de wisselende omstandig heden in de wereld kan aanpassen. De Kon. Shell Is niet „voor één gat te van gen". De overige Internationale aandelen deden het heel wat kalmer aan dan het hoofdfonds. Philips en het kunstzUdefonds veranderden per saldo weinig in koers, cert. Unilever konden enig avans behalen. Men meende ter beurze te weten, dat het margarinefonds enige belangstelling de zijde van het publiek trok als herbe legging van verkochte Olies. Gelijk weet is de verhouding winst: koers bij de Unilever ook erg gunstig, daar nog geen vijfde van de winst pleegt te worden uitgekeerd aan de aandeelhouders. Scheepvaart Er was ter beurze enige verwachting inzake het dividend Kon. Paketvaart. welke soheepvaartmij. het vorige jaar 10»/. uitkeerde. Ditmaal is het dividend- voorstel 11*/» geworden, geheel in tanten. maar klaarblijkelijk had de beurs nog meer verwacht. De koers der aande len stelde zich per 6aldo deze week 2 punten hoger. Het dividend van de Ned. Scheepvaart Unie zal nu wel spoedig kunnen worden bepaald, daar de winstuitkeringen van Rott. Lloyd, Stoomv. Nederland en Kon. Paketvaart nu bekend zijn. Het Jaarverslag van de Kon. Ned. Ree- dersvereniging wees er deze week op, dat de tonnage van de Ned. vloot in de loop van 1956 de 4 miljoen bruto register ton is gepasseerd en door de 6tijging van de grootte der tonnage bezet on6 land nu de zevende plaats op de wereldranglijst. Deze krachtsinspanning is hoofdzakelijk te danken aan het op de toekomst ge richt bestuursbeleid der directies, welks door de inhouding van winsten de interns financiering ten behoeve van de aanschaf van nieuwe schepen hebben verhoogd. Er moet echter nog een belangrijk deel der Nederlandse vloot wegens ouderdom vernieuwd worden en daarom zal de krachtsinspanning in de komende jaren een continuatie moeten ontvangen. Helaas wil de regering daartoe weinig steun verlenen en niet voor niets heeft de ZEIHAMETAnv. BRUIKBAAR IJZER voorzitter der Ned. Redersvereniging op nieuw de aandacht gevestigd op de uit zonderlijke concurrentiepositie, zoals de ze voor geen enkele andere Nederlandse bedrijfstak bestaat wegens de goedkope vlaggen, waaronder buitenlandse schepen varen en de fiscale voordelenwelke con currenten internationaal genieten. Deze concurrentie is. aldus de voorzitter slechts te bestrijden door fiscale middelen in het eigen land. Het intrekken van de Inves teringsaftrek voor nieuwe schepen isal dus kunnen wij rustig concluderen, „het paard achter de wagen spannen". De scheepvaart brengt ons land veel deviezen in het laatje en kan als zodanig gelijk gesteld worden met een belangrijke ex portindustrie. De overige seheepvaartwaarden, zoals Holland-Amerika Lijn en Scheepvaart Unie veranderden deze week weinig in Culture Van cultuurwaarden viel de voortdu rende vaste stemming voor de aandelen H.V.A. op. De koers verbeterde van 108 tot 115%i, terwijl Amsterdam Rubber ex fVz 'U dividend op 77°/# kwam, dus ook een vooruitgang. In de jaarvergadering van laatstgenoemde maatschappij kwamen de oultuurbelangen in Tanganyika (Afrika) uitvoerig ter sprake en het besttuur deelde mede. dat de cacao-aanplant een experi ment is, waarvan de resultaten nog af gewacht moeten worden. Een aanlooptijd van 4. 5 jaar is wel noodzakelijk. De sisalbelangen gaan behooriyk, maar de prijzen moeten aantrekken, want ze zijn momenteel laag. Inzake Indonesië is er veel onzekerheid, b.v. de transfer 1956 is nog een vraagteken. Inzake de concessie- gronden op Sumatra weet men niet, waar men aan toe ie, want het standpunt der Indonesische regering is, dat er een wij ziging in de agrarische politiek moet ko men. Het is dus wel erg moeilijk om daar een vaste lijn te volgen, omdat men niet weet, hoe de verhoudingen zdch ginds zul len ontwikkelen. Industriëlen A. Terwerda, Lceuwar drijkskundc. H. :i. Gepron GRONINGEN, doctor in de wis- en natuurt» schrift: Nieuwe herbicide 1.3.5 tr H. Koopman, gcb. te Ten Boer. It. op proefschrift: Dialyse voor transfusie. T. Huianga, gob. ROTTERDAM. 31 mei. Bc countant: P. Ouwehand en W. beiden te Rotterdam. Groningen, ut der Vlerk. schrift: The addition of n-butyl mercapttr l-pentene on irradation with x or gamma A. Fontijn, geb. te Amsterdam. AMSTERDAM. V.U., 31 mei. - Gepromov geneeskunde op pro De betekenis klinisch -psy chol ogi sc h-psycbologisch libo- Productenhandel Azië, A'dam opgericht kap. 1000 aandelen v. f 1000. geplaatst en contant volgestort 250; dir. Th. C. J. Klaassen (Van een onzer verslaggevers) T?EN WAARSCHUWINGSHEK, zoals dat ge- J-J bruikt wordt bij wegopbrekingen, heeft een geheel eigen problematiek in zich. Het is die van de rood-wit-verdeling en van de vorm van het rood. Het wegenverkeersreglement heeft de vor men noch de verdeling indertijd nauwkeurig om schreven, met het gevolg, dat de waarschuwings hekken vrijwel nergens gelijk zijn. De A.N.W.B., die van mening ts, dat dit onder gegeven omstandigheden gevaar kan opleveren, heeft gistéravond op het grote parkeerterrein aan het Wassenaar se Slag proe ven genomen met tiental len van dergelijke waar schuwingshekken. De com missie, die ze beoordeelde, was samengesteld uit me vrouw mr E P. L A. Ak kerman—Weber van de afdeling waterstaatsrecht van de directeur van de waterstaat, ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur-A voor bij zondere diensten, directie rijkswaterstaat, Ir. D- Mathlener, adjunct-direc teur hoofdingenieur uan de provinciale waterstaat van Zuid-Holland, hoofdinspec teur K. J. Muller, chef van de Rotterdamse verkeers politie en mr. A. J. Dek, officier der rijkspolitie tweede klasse van de al gemene inspectie rijks politie. De heer A. G M Boost, directeur wegen en verkeer A N W B en ir. .4. C. Kuysten. chef van de verkeersafdeling van de bond, waren resp. voorzlt- Eensluidend kwam de commissie tot de conclusie, dat een waarschuwingshek, waarop de rode pijlkoppen mlipgende witverdeling. de pijlen een hoek hebben de dw rslat m. breed is. als de beste moest worden uitge kozen. Tot diezelfde ge volgtrekking was men op de verkeersafdeling van de A.N.W.B ook reeds geko men. De proeven werden bij donker herhaald met ■eflecterend materiaal. Deze conclusies zullen ter kennis van de minister len gebracht, in de hoop dat ze in het wegen- keersreglement zullen den opgenomen. Binnenlandse industriewaarden bleven rustig gestemd. De Lüempf, fabriek van melkprodukten, schijnt door de interne reorganisatie weer vaste grond onder de voeten te krijgen, want het dividend wordt hervat (4*/„). Veren. Sigarenfabrie ken, welke vorig jaar 8*/. uitkeerden, lie ten ditmaal verstek gaan en zullen het dividend passeren. Dit vormde een grote teleurstelling voor de beurs en de koers zakte van 131 tot 110 laten. Het schijnt dat er ernstige verliezen op de tabaks voorraden zijn geleden, maar officieel is nog niets bekend geworden. Het jaarver slag van Demka Staalfabrieken toonde een netto winst van f4.3 tegen f3.6 vorig jaar. De winstmarges dalen, maar de pro- duktie in 1957 kon verder worden ver hoogd. Deze onderneming keert 10"/o (v.j. 8"/o) dividend uit, de koers der aandelen is 147'It cum dividend uitkomende op een rendement van ruim Krap bij kas Biykens de jongste bankstaat der Ned. Bank moest het Ryk wederom by de Ned. Bank aankloppen en wel voor 1100 mil joen. daar de schatkist leeg was. Deze krappe schatkistpositie wordt volgens het voorlopig verslag der Tweede Kamer niet het laatst toegeschreven aan de over matige schuldaflossing in 1956 In de orde van een miljard gulden. We zullen hopen, dat de versnelde belastinginvordering en de Plaatsing van sohatklstp.pler de ku ieren' V*n SP°e<"f V"be- Blijkens de laatste berichten werd bij de jongste inschrijving op schatkist papier voor ruim f 116 mtljoen geplaatst op de emissiemarkt hield de claimprija van Metaalbuizenfabriek Excelsior zich w*LJ5 i8t#t* Prijs' welke deze week tot stand kwam, bedroeg f39 50. Indonesië wil onzicht bare uitvoer beperken Uit gezaghebbende bron te Djakarta wordt vernomen, dat de Indonesische re gering de onzichtbare uitvoer, welke 2200 miljoen roepiah bedraagt, op krasse wij ze met een derde wil besnoeien om het wegvloeien van deviezen tegen te gaan. In zakenkringen vreesde men, dat de overmaking van winsten en de sociale transfers van buitenlandse deskunc gen zullen worden aangetast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9