VANNACHT IS DE VIS WEER VOGELVRIJ VERKLAARD BRYLCREEM Twaalf jaar geëist tegen Nieuwlandse chauffeur Bij de dubbers met de dobbers Gevecht 0111 een stekkie boort er ook bij... Dacova, beurs voor confectionair en detaillist BRYLCREEM „BEREKENING, BRAVOURE EN BRANIE" Dorpstiran verschuilt zich in serviele, dove verdachte Geen slechte verhouding: tussen Engeland en V.S. Pracht handen m Sun ïïfll balm PRIJZEN TARWE EN GERST ZULLEN OMHOOG GAAN ZATERDAG 1 JUNI 1957 (Van onze speciale verslaggever) JANNACHT IS DE VIS weer vogelvrij verklaard, en dat was aan de waterkant dan ook wel te merken. Het meest matineuze deel van de half miljoen Nederlandse sportvissers stortte zich in alle vroegte al op plas, sloot en kreek om van de wallekant af, of zo recht op en neer uit het bootje voor de eerste maal „in te leggen". Die eerste visnacht en -ochtend waren wel bijzonder mooi. Met een glorende dag in het verschiet en de zon nog pril aan de hemel, aanschouwden we het wonder van die eerste visdag. Ze waren er allemaal weer, de dubbers met de dobbers, allernaar sportvissers hart en nieren. Het begon, voor ons, de rustige Ringvaart rond de Haarlem mermeer, daar waar de Kagerplassen wijduit liggen. In het hartje van de nacht was al een hele menigte doende met het simmetje en het al dan niet levende de mannen op motoren en bromfietsen of met een gehuurde auto. maar allemaal met snipper- of snoepdagen. De baas doet op zo'n eerste visdag wel een oogje dicht, zeiden ze. Zoals mijn vismaat, de Leidse vertegenwoordiger in parfumerieën, de heer A. Rosier, die zijn reukwater i wat graag voor dit viswater verwisselde. Om half vijf klopten we al aan zijn boot je, dat er met zijn éénkoppige bemanning zo tussen het riet wel erg bespiegelend bij lag, onder het Balgerij nabij Kaag dorp. „Drie bliekjes, man", mopperde de vertegenwoordiger bleekjes. Het mocht geen naam hebben, maar dat mocht het verderop ook niet; toch hingen de leef- netten overal buitenboord Zijn buurman, die ook de onze was, had het beter ge troffen. Ook al een vertegenwoordiger, maar één in matrassen. Twee vette palin gen haalde hij onder getuige op, en wat H\j behoorde echter tot de negentig procent van de sportvissers die na visdagje het leefnet zonder blikken of blozen leeg zet: voor de visstand èn om dat moeder de vrouw toch niet biy is met ai dat graatwerk. Met de palingen is het natuurlijk weer anders gesteld. Mèt vergunning Zo ging dus, zo leek het in het wijde waterland Holland tenminste, iedereen vanmorgen uit vissen, met de hengel en met de nodige akten op zak. Want zonder vergunning vist niemand wèl tegenwoor dig. Daarmee mag iedereen bijdragen in de visvoorziening ofwel de visstand, die hoog gehouden moet worden. Al was het alleen maar voor het nieuwe Flevoland, waar voor drie miljoen gulden vis in gaat zitten. De sportvisser legt daar met zijn simpel simmetje zelf voor een slordige twee miljoen bij. Wéét hij waarvoor hij vistZo komt iedereen aan zijn trek. Geen onvertogen woord over deze sportvisser, zlfs niet over dat clubje Lei- denaars en Amsterdammers dat vanmor gen al vroeg slaags raakte over hun „stek kie", hun eigen viswatertje zogezegd. Het water is vrjj, maar als je allemaaal op één en hetzelfde „stekkie" wil zitten, kan de wereld vergaan. Het verschil in mentali teit van al deze hengelaars is trouwens 'toch opvallend. Dit heeft ons deze eerste hengeldag ten minste al geleerd: dat de Rotterdammer van nature een scherpe visser is, gewend als de man is aan stromend en moeilijk water: dat de Leidenaar voor een „artiest op de hengel" doorgaat en het meesten tijds ook is; dat de Hagenaar „mooi" vist, met mooie spullen, maar. over het alge meen. met een slechte kijk op de vis en het water; en dat de Amsterdammer nogal „rauw" vist en in vakkringen, onder meer, als torreprikker" te boek Dit leerde het korte viscollege vanmor gen in alle vroegte langs de waterkant ge lopen, wèl. Maar toch ook dat vissen met de hengel, ondanks alle verschillen, ook verbroedert. Waarvan men in de viscafeetjes langs de kant. die mèt de vissen de winterslaap nu wel uit hebben, kan meepraten. Daar gaf de waard ons ter besluite tenminste dit raadseltje op: Welk dier groeit er nog na zijn dood? U hoeft bij hem niet om het antwoord te komen. De goede man weet er he laas maar alles van. Hij staat van avond weer aan de toog alsof hij nog nooit van visserslatijn hoorde. Overi gens, vissen met de jeneverfles is er tegenwoordig haast niet meer bij, gelukkig. Toverbalactie bracht f 300.000 op Volgens een voorlopige raming heeft de actie Toverbal een bedrag van netto f 300.000 opgebracht. Deze actie was ge organiseerd door de Nederlandse jeugd gemeenschap voor de hulp op lange ter mijn aan Hongaarse jongens en meisjes in de Oostenrijkse vluchtelingenkampen. De Nederlandse jongens en meisjes heb ben de afgelopen maand in geheel Neder land de doosjes met de toverballen ver kocht. Er zijn drie woningen verloot. Deze vielen op de nummers 135.246, 382.034 en 516.640. De houders van de doosjes met de nummers 30.406, 498.393 en 549.530 ko men in het bezit van een auto. Voorts zijn zes televisietoestellen, drie bromfietsen en vele andere prijzen verloot. Philips. Gunning fabriekshal Hoogeveen aan J. v. Egteren en Zn. te Enschede voor f 269.000; staalconstructie De Vries Robbé. Voor een zorgeloze vakantie: VAKANTIEPAKKET met kans op GRATIS reis-voor-twee naar zonnig Italië! JV Trakteer uzelf! Twee grote tubes Brylcrecm om geen „haarzorgen" mee te nemen op vakantie. Ook in zon, zand en zee blijft uw haar glanzend en gezond met Engclands beroemde Brylcreem. Zorgeloze vakantie! En als u twee van die droomreizen naar gondels, palmen en blauwe zee wint Dan wordt uw vakantie helemaal een féést! Doe mee: ieder Brylcreem vakantiepakket geeft u gratis recht op deelname. *t Kost zelfs geen postzegel! MEM Het cadeau voor Vaderdag 1957 een zorgeloze vakantie met c Brylcreem vakantiepakket (Van een onzer verslaggeefsters) Wanneer men bij de 350 fabrikanten van damesbovcnkleding de agenten van buitenlandse fabrieken telt komt men op ongeveer 600 aanbieders op de Neder landse markt voor dameskleding. SteJ daartegenover de 2500 detailzaken en daarom zou het wel veel eenvoudiger zijn als alle aanbieders van dameskleding on der één dak zouden worden onderge bracht. De DACOVA, de Dames Confectie Vakbeurs, is op dit terrein een eerste schuchtere poging daartoe. De beurs zal maandag, dinsdag en woensdag in de Apollohal in Amsterdam gehouden worden en is alleen toeganke lijk voor vakmensen. Men heeft deze beurs, waarop 45 stand houders hun produkten zullen tonen en die maandag om half elf door mr. D. A. Dclprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam zal worden ge opend, dus vooral bedoeld als contact- centrum voor fabrikant en detaillijst. Het initiatief voor deze beurs is uitge gaan van het vakblad Modevisie, maar voor de organisatie is de stichtingsvorm gekozen. Men wil trachten van de beura een halfjaarlijkse manifestatie te maken. Tfïe perfect hairdressirvg Beecham (Nederland) N.V. - Voor ertgros: Jacq. Mot N.V. - Amsterdam en neel wat loze vissertjes op een rijmaar een van hen was de anderen toch te glad af met een flinke aal. Het schepnet v>as er om deze eerste vangst op deze eerste visdag veilig binnenboord te krijgen. Zo was het vanochtend overal langs de waterkant. Bouwstoffen Braat hoger dividend Bouwstoffen v/h A. E. Braat declareer 12 (v.j. 10) dividend. Bedrijfswinst f559.624 (535.921), winst f 380.601 (280.559). Diverse reserves f 1,67 (1,54) min. Omzet steeg 1014 Winst steeg meer dan kos ten. Levendigheid verwacht in verband met snellere woningbouw. Ook in wegen bouw zal ondanks bestedingsbeperking veel te doen blijven daar autoverkeer Het loze vissertje, ten voeten uit bijna, op zijn „stekkie". Nieuwe ridders O.N. Benoemd zijn tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: I. Streefkerk te Utrecht, waterstaatkun dig hoofdambtenaar le klasse van de Rijkswaterstaat: D. Klor.tje te Schier monnikoog. gezagvoerder bij de N.V. Gebr van Udens scheepvaart- en agentuur maatschappij; J. Boekei te Delfzijl, be stuurslid van landbouworganisaties; C G. Folmer te Bennekom, voorzitter van de grondkamer voor Gelderland; C. L. Meyer, middelbaar technisch ambtenaar, werk zaam bij de bouw van de scheepswerf Manokwari in Ned. Nieuw Guinea; J van Lilh. hoofduitvoerder en vertegenwoor diger van de N.V Amsterdamse ballastmij in Manokwari; J Deighton, hoofd van de administratie bij de scheepswerf Mano- Postsluitingen Hr. Ms. Friesland. In plaats van Hr. Ms. Groningen, die bij een aanvaring werd beschadigd, is Hr. Ms. Friesland uitgevaren, om deel tenemen aan de vlootschouw in de Verenigde Sta ten. Post, bestemd voor opvarenden van de Friesland, dient uiterlijk op de volgen de tijdstippen op het marinepostkantoor te Amsterdam aanwezig te zijn: 5 juni om 11 uur, 8 juni om 15 uur en 12 juni om 11 uur. Bron van wrijving weggenomen gen met de Verenigde Staten niet moei lijker maken, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken. Sclwyn Lloyd voor de radio gezegd. Integendeel, zo meende Tube95ct Hamea-Gelei H«t Is da Hamamells dia 't 'm doat De Engelse minister sprak verder tegen, dat de Ver. Staten plotseling voor het feit van het Britse besluit waren geplaatst en dat hel Engelse initiatief een vergel ding was voor de Amerikaanse houding in de Suczkwestie. Op de Bermudaconferentie in maart, had de Britse regering reeds uiteengezet, dat de verschillende systemen van han delsbepalingen tegenover het Russische blok en Rood-China geen zin hadden. Ook was toen meegedeeld, dat Engeland hier mee niet langer zou doorgaan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de an dere westelijke regeringen en ook die van de Verenigde Staten genoodzaakt zullen zijn ook hun handel met Rood-China uit te breiden. Getracht zal worden, zo verneemt A.F.P., ^ot een nieuw controlestelsel te komen. ^len zoekt een nieuwe formule, waarbij gedacht wordt aan ccn systeem van contigenteringen. Dit nieuwe stelsel zal dinsdag reeds een onderwerp van gesprek zijn tussen de afgevaardigden van de landen. Het is niet onmogelijk, dat de Amerikanen het nieuwe stelsel zullen goedkeuren, waardoor de eenheid tussen de landen weer geheel hersteld zal wor- (Van onze speciale verslaggever.) UIT EEN WARWINKEL van leugens, draaierij en verandering van reeds afgelegde verklaringen, is gisteren in de nuchtere geleden- lieidsoiugeving van Middelburgs Stadsgehoorzaal aan de Singclstraat rond de griezelig beleefde, knikkende en buigende 39-jarige dove taxi chauffeur Laurens II. uit Nieuw- en St. Joosland niet alleen het lugu bere verhaal van de moord op de jonge, blonde en bemiddelde weduwe Sien Kodde-Rozen tot leven gekomen, maar ook de scherpgelekende figuur van de dorpstiran, waarvoor zelfs nu nog de getuigen bang zijn, die achter deze serviele verdachte voor de groene tafel van rechtbank-1 president mr. P. van Empel schuilgaat. Zelfmoord In zijn requisitoir gat de officier lange tijd aan zelfmoord te hebben ge dacht. Deze werd echter te onwaarschijn- de Een verdachte, die naast serviliteit een grote onverschilligheid demon streert. die nieuwsgierig en onbewo gen kijkt naar de foto's, die vlak na het ontdekken van de moord van het lijk van zijn goede vriendin Sien Kodde zijn gemaakt, die hooghartig door de zaal kijkt en zijn brutale vrouw glimlachend aanziet, zelfs als de officier van justitie bij de Middel burgse rechtbank, mr. J. L. Andreae, een gevangenisstraf van twaalf jaar egen hem eist. De gehele dag had de rechtbank giste ren nodig om de lange rij van dertig door de officier opgeroepen getuigen voor de; iprovlseerdc rechtbank-opstelling I laten passeren, en pas aan het einde va eentonige reeks op zichzelf niet ecl: verklaringen, toen ook de verdachte de tand was gevoeld, kreeg men een goed beeld van de werkelijke proporties De serviele verdachte was de dorpstiran, waarvoor heel Nieuwland beefde, en die net de (wat al te) jolige weduwe Sien en openlijke en uitdagende band van in- ige vriendschap onderhield:hij droeg de huissleutel in zijn zak en kwam bijna da gelijks koffiedrinken en visites afsteken En de roodhoofdnigc dragMnemachindst, die steren van de president een stoel kreeg egeschoven en over wiens ondervindin- :n mei de goedgemeende, serieuze liefde en alleen oprechte deernis kan gevoe- n. bleek dan toch maar de enige man te zijn. die de taxichauffeur-dorpstiran koD ;n durfde te weerstreven, door met de onge, blonde weduwe een verhouding ti beginnen Gruwelijke ontdekking Het dorp keek toe. toen dra«line-ma- •hinist Janse bij Sien zulke vaste voet kreeg, dat er zelfs van trouwen sprake was. het dorp genoot, toen de brallende taxichauffeur gedwongen werd, zijn huis- itel aan de nieuwe favoriet te geven, de stemming was zo, als getuige me- uw Minheerc buurvrouw van Sien het gisteren zo Zeeuws en zo oprecht tolkte: „Wc zagen het allemaal graag. >rdc i eigenlijk nJct zoals het bc- Bleek, doof en overdreven beleefd buigend en knikkend verscheen de taxi chauffeur voor zijn rechters, uit -ehoolschrift aan zo goed als ieder v« dertig getuigen a charge beleefde, kennelijk door zijn verdedigers gedicteer de vraigen stellend en daarbij telkens tot over de groene tafel buigend met de hand liprwlwi onhandig aan het oor in niets mei dorpstiran, die pas in de loop van het pro ces uit de verf kwam. De dagvaarding, die de officier tegen hem voorlas, bevatte vyf punten: In de eerste plaats moord („na kalm beraad eni ge tijd tevoren"), in de tweede plaats doodslag, in de derde plaats beroving met geweld, In de vierde plaats geweldpleging, de dood ten gevolge hebbend, en los daar van als vijfde punt: diefstal van 6000 gul den van de bemiddelde weduwe. De dag van de 8ste januari begon in Nieuwland met bevreemding, om me gruwelijke ontdekking te eindigen. Buren constateerden, dat bij Sien de gordijnen dicht en het licht aanbleven, buren v schuwden huisdokter Brons, die adviseer de de politie te roepen. Inmiddels ver scheen de taxichauffeur „op de koffie" Hij belde. riep. wierp demonstratief steen tjes tegen de ramen en vertrok onverrich- terzake. 'oen kwamen de wachtmeesters Tellier Traas bij het donkere, stille huis. zy openden de deur met een willekeurige leutel (alle huissleutels van de Juliana aan passen om en om op ieder huis - en deden in de slaapkamer een gruwe iyke ontdekking: de weduwe lag op bed. et een laken om de hals geknoopt. Wachtmeester Tellier maakte die knoop n haar hals wat losser, maar zag al mw, wat dokter Brons even later TRIOMF VAN DE VOORUITGANG Amsterdam 18)9. „Aanvangende Dinsdag, den 24iicn September I8S9. rullen lol na dere kennisgeving wagciwreinen de diensi tussen Amsterdam en Haarlem onderhou den. Met deze stoomslepers zullen reizigers dagelijks vier malen van Amsterdam naar Haarlem vice versa worden vervoerd. Aan de reizigers wordt verzocht zich vijftien minuten van tc voren op de s'tationsplaatsen Bovenstaande mededeling spreekt voor zich zelf. Minnaars van de vooruitgang kunnen van nu voortaan genieten van een snelle overtocht. Het door velen geopperde be zwaar. dat in de koude jaargetijden de reizi gers. die in open wagons worden vervoerd althans die der tweede en derde klasse te zeer van de koude en van de rook van de stoomwagen te lijdert hebben, dunkt ons geen steek te houden. Men kan zich immers ringen. Anderhalve Eeuw Levensverzekering HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. HERENGRACHT <7s - AMSTERDAM-C - TELEFOON <9IO" Minuter van Binnenlandse laken le 's-Gra- venhage. Op 18 u/i 1840 volgde op deze besprekin gen een Koninklijk Besluit, inhoudende de naamlijst van de goedgekeurde en niet goed gekeurde instellingen. Eerst werden vermeld zes goedgekeurde instellingen, vooraan de Hollandsche Sociëteit van Levensverieke- ken van moord gaat onderzoeken, wijzen alle gegevens naar de taxichauffeur, die zulk een goede vriend van Sien was. Hij immers die altijd in geld verlegenheid had verkeerd stortte in eens drie briefjes van duizend gulden op de Rotterdamse Bank, en liet in zijn huis bij onderzoek nog eens ƒ3600 vin den, o.m. in de suikerpot op het thee blad; hü immers had reden om Jaloers te zijn, nu de trouwplannen zijn beheer over Siens geld (daterend uit de tijd dat zij in het ziekenhuis lag na een in zinking na haar mans begrafenis) in de war dreigden te schoppen, hy immers beheerste elf zgn. wurggrepen van een uitheemse sport, die Sien zo zonder te genstand slachtoffer maakten voor het kalm om haar hals geknoopte laken, hij immers kon voor de nacht van de moord maar een gebrekkig alibi opgeven, dat hij bovendien telkens door nieuwe ver klaringen overhoop schopte. En het onderzoek van zyn alibi bracht een ander gruweiyk detail aan het licht; hy beweerde, in de bewuste nacht een arbeider, Arjaan Besuyen, naar Vlissin- gen en Veere te hebben gereden en die Besuyen verklaarde, dat er een der de persoon in een leren jas achterin de taxi had gezeten, zwijgend en stil, „net of-tie dood was". „Myn vrouw in een leren jas, voor de grap," beweerde de taxichauffeur eerst; „een onbekende man, wiens bromfiets kapot was en die meelifte, en wiens naam ik hier liever niet in betrek," hield hy later vol. Was het het lijk van Sien Kodde, dat hij ergens onderweg kwyt probeerde te ra ken, onderwijl door de sullige, dronken Arjaan Besuyen zich een alibi gevend? Het is niet bewezen, en de officier hield dit punt opzettelijk buiten zijn motive ring en bewijsvoering. Bewijzen De bewijzen stapelden zich op tegen de draaiende en liegende taxichauffeur. Eerst beweerde hij, in drie weken niet bU Sien Kodde geweest te zijn, maar toen men hem enkele haren afnam en een speurhond requireerde voor een „sor- teerproef", vertelde hij gauw, dat er best haar van hem In het bed gevonden kon worden en dat zijn re ik best aan het laken kon zitten, „omdat hij de ochtend voor de moord nog met Sien had ge stoeid". „Dat klopt niet", zei de officier, „want drie getuigen bevestigen, dat het beddegoed omstreeks die tijd buiten in de zon hing te luchten." En deze leugen werd het sterkste be wijs tegen H„ ook al toen de speurhond „Duur" na lucht verkregen te hebben aan het laken, meermalen H. aanwees als de man, van wie de geur afkomstig Zelfs tijdens de zitting draaide en loog verdachte er dapper op los. Hij probeerde te suggereren, dat de blik ken bus, waarin het laken voor de sor- teerproef" met de politiehond was be waard, van hem, verdachte, was en dat het dus logisch was, dat zijn eigen geur eraan zat. Dat was pertinent onwaar, en deze en dergelijke obstructies waren i president zowel als voor officier i leiding, de rijkspolitie onder i dant majoor Van Ballegoyen de Jong uitvoerig compliment te maken voor correcte en plichtsgetrouwe wijze, waarop dit onderzoek zo uitmuntend was voor verdachte bleef er in het re quisitoir van de officier maar één kwa lificatie: „Berekening, bravoure en bra- Moord met voorbedachten rade achtte de officier niet bewezen, wèl doodslag en diefstal, en dat deed hem ~a een door de rechtbank niet opge volgde suggestie om de zaak terug le verwyzen naar de rcchter-commissaris nader onderzoek naar de raadsel achtige persoon van de verdachte be lui ton tot zyn els van twaalf jaar ge vangenisstraf. Vandaag kregen de bedde raadslieden in H., mr. P. C. Adrlaanse en mr. W. F. P. Kurte gelegenheid, hun cliënt te verdedigen. Conclusie van prof. Niehaus Het succes van de Europese gemeenschappelijke markt zal niet zozeer afhangen van de werkzaamheden van ambtelijke organen, maar veeleer van de vrije initiatieven van vrije ondernemers. De gemeenschappelijke markt zal dus datgene worden, wat de ondernemers ervan weten te maken. Tot deze conclusie komt dr. K. Albrecht, algemeen secretaris van de Industrie- und Handelskammer in Düsseldorf, in een preadvies uitgebracht voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Nederlands-Duitse kamer van koophandel, die op 13 juni in Groningen wordt gehouden. Mr. dr. Van Spaendonck, secretaris van de Kamer van koophandel en fabrieken in Tilburg, eveneens preadvi6eur, consta teert. dat het verdrag van Brussel veel meer detailregelingen bevat dan de Beneluxovereenkomsten. Deze laatste zijn goed hanteerbaar gebleken, zodat hij er geenszins een bezwaar in ziet. dat het verdrag Inzake de gemeenschappelijke markt veel in het vage laat De preadviseur wijst voorts op de be moedigende ervaring, dat de Benelux tot aanzienlijke uitbreiding van het on derlinge handelsverkeer heeft geleid, zonder dat dit met een achteruitgang van het verkeer met derde landen is gepaard gegaan. Hij is van mening, dat een ver schil in loonniveau geen beletsel voor het goed functioneren van een gemeenschap pelijke markt behoeft te zijn. Uit hoofde van de zeer nauwe relaties, zo concludeert mr. Van Spaendonck ten slotte, tussen Nederland en Duitsland, zal veel aandacht moeten worden besteed aan de mogelijkheid van een vergroting van de afzet van Duitse produkten in Ne* derland en omgekeerd. Dc derde en laatste preadviseur, prof. dr. H. Nieuhaus. directeur van het Insti tuut voor agrarische politiek cn markt onderzoek in Bonn. betwijfelt of het ver drag tot een verlevendiging van de Euro pese economie, althans voor de agrari sche sector. I* belangrijke mate zal kun nen bydragen. Onontbeeriyk acht hU In ieder geval de associatie van de overige Westeuropese landen in de vrijhandels zone en een verdere activering van de wereldhandel ln het kader van het GATT (algemine overeenkomst Inzake tarieven en handel) Prof. Niehaus komt ook nog tot de con clusie. dal in Duitsland en Nederland de tarwrprijs zal stijgen, terwyi de prys van gerst in Nederland zal slijten, doch In Duitsland zal dalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5