r <Hj(r VERRASSEND... Ctfcmj a-vam mens tot mens STAD Groot tekort aan huishoudelijke hulp in Leiden VOLGENDE BLOEMLUST-SHOW WEER IN DUITSLAND? Flinke straffen voor enkele re ruziemakers driftige CuMlfc NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 JUNI 1957 Over de periode van 20 tot en met 25 mei viel een lichte stijging van het aan bod (de arbeidsreserve) (van 160 tot 170) waar te nemen. Deze staging is geheel aan wrU vingsfactoren werkloosheid vai korte duur bjj overgang van werkgevei of arbeidsplaats toe te schrijven. Een vergelijking met de standcjjfers vai 1950 en 1955 doet het uitermate gunstigi karakter van de arbeidsmarkt duidelijk uitkomen. De voordelige verschillen be dragen namelijk recpectievelijk 760 en 230 Een analyse van de arbeidsreserve naai vorm van werkloosheid levert het vol gende beeld op: wrijvingswerkloosheid 110. scizoenwerkloosheid nihil en andere vormen van werkloosheid 60. De vraag naar arbeidskrachten onder ging geen wijziging van enige betekenis en beliep 750 geregistreerde aanvragen, waarvan 260 betrekking hadden op jeug digen (15 tot en met 18 jaar). In de me taal-. de textiel-, de bouw- en de land bouwsector bestaat grote behoefte aan ar beidskrachten. zowel van geschoolden, ge- oefenden alsmede ongeschoolden. De voorlichtingsbijeenkomst voor de jeugd, gehouden op 28 mei trok grote be langstelling. De belangrijkheid van een goede voorlichting inzake de beroepen, vooral voor de jeugd, wordt allerwege ingezien. Een wegwijzer in het beroepen- labyrint kan dan ook zeer goede diensten bewijzen. De scholenactie werd voortge zet en blijft een gunstig onthaal ondervin- Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten daalde en beliep op 25 mei 35. De vraag handhaafde zich ongewijzigd en beliep 275 geregistreerde aanvragen, waar van een derde gedeelte betrekking had op jeugdigen (15 tot en met 18 jaar) In vrijwel alle bedrijfstakken bestaat behoef te aan vrouwelijk personeel, terwijl het tekort aan huishoudelijk personeel aan zienlijk is. Weinig belangstelling voor Zweden HERINNERT U ZICH NOG?Enkele maanden geleden hielden de bollenkwekers in de Messe-hallen te Keulen een bolbloemenshow, waarover de Duitse pers maar niet uitgeschreven raakte en waar men rond de 50-000 bezoekers telde. Er werden daar contacten gelegd; er wer den orders geboekt en de Duitse vakmensen konden daar eens kennis maken met de nieuwere variëteiten, die hier in Holland in flinke hoeveel heden worden gekweekt, maar daar nog te weinig bekend waren. De stichting Bloemlust uit Lisse organiseerde deze expositie met steun van het Centraal Bloembollen Comité. Het was de eerste keer. dat men met een show van dergelijke omvang over de grenzen ging en men kreeg onvermijdelijk met enige kinderziekten te kampen. Niet temin was het enthousiasme onder de in zenders zo groot, dat na de show iedereen tegen iedereen zei: „Dat moeten we het ■olgend seizoen weer doen". Welnu, er s een uitstekende kans. dat men de vol gende winter weer over de grenzen trekt. Gistermiddag zijn vertegenwoordigers an een groot deel van de firma's, die in Keulen exposeerden in De Nachtegaal te Lisse bijeen geweest om de mogelijk heden ende moeilijkheden te bespre ken. Een enquête had uitgewezen, dat er Zweden te weinig belangstelling be stond, voor Frankrijk eveneens cn voor België was er helemaal geen interesse. Daarentegen voelde men wel voor een tweede show in Duitsland. Het zal gaan n Essen en Hamburg. Het hangt er arlijk van af. wat het C.B.C. wil. voorzitter van Bloemlust. de heer C. de Vroomen. opende de bijeenkomst en zei dat de show in Keulen met het getal 50.000 bezoekers zeer zeker geslaagd te noemen. Aan de reclamecampagne mankeerde wel iets. Dat had echter niet Bloemlust. maar aan het C.B.C. ge- r». Om ditkeer met een show naar Parijs te gaan, had. zo leerde een onder- :oek, de instemming van slechts weinig vakgenoten. Men had in totaal een aan melding tot slechts 1000 kisten. Voor Zwe- Een Leidse pottenperser had niet al leen op 29 september een fiets gestolen, doch voor de politierechter bleek gisteren, dat hjj een vurige bewonderaar van Bacchus is en tevens onhandelbaar voor reclasseerders De Haagse politierechter vond 6 maan den gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar volkomen op zijn plaats en maakte hierbij de bepaling, dat gedurende de proeftijd door verdachte geen enkel café mag wor den bezocht. De eis was zes maanden met twee maanden voorwaardelijk. Te krap Een 27-jarige Leidse huismoeder, die door haar echtgenoot nogal kort word ge houden, wat betreft haar kledingbudget, nam op 2 februari van een Leidse markt kraam een wollen vest mee zonder te be talen. De politierechter toonde gisteren enig begrip voor de knellende financiële banden en gaf als (laatste) waarschuwing de vrouw nog een kans: een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Leger des Heils. Schokkend Een Leidse elektrlciën 'rapte op 8 jan. op een stalen kabel en omdat hij toen een schok kreeg, verweet hij zijn 2I-jarige collega, dat deze de kabel onder stroom had gezet. De collega begon een discussie, die al spoedig heftige vormen aannam. Om ten slotte aan het steeds groeiende me ningsverschil een einde te maken, greep de collega een ijzeren pijp en sloeg de ge schokte elektriciën. De politierechter kon deze wijze van discussiëren gistermorgen niet waarderen en veroordeelde de opvliegende collega, conform de eis, tot een boete van f50 (subs. 25 dagen). Aanvallig Een 26-jarige jongeman wandelde op 6 januari langs de Secretaris Verhoeffweg te Katwijk-Zee, toen zijn weg werd ver sperd door drie mannen, die op het trot toir stonden. Hij vroeg, of hij mocht pas seren en als antwoord kreeg hij van een Van der Luit HAAG WEG 31 - LEIDEN Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Frederika Frederikje, d v J H ten Dam en C den Os; Frans Alexan ders z v P D Kapsenberg en G B Wagner: Niek. z v E Meester en A C de Vroedt: Jacob, z v W Faas en A van der Voort; Lena Maria, d v W Faas en A van der Voort; Rudolf, z v Th. Kerkvliet en M Langeveld; Rob, z v H H Hasselbach en D Peddemors; Dirk, z v J Spies en W S van Kampen. ONDERTROUWD: W P J Maijs en J C Langeveld; Th Straathof en J Hak kaart; J A van Huizen en C Kühn; M dc Vries en W L Boon; V C Groenendijk en O I Donders; W M van Leeuwen en E Siera; J J Streefland en T M Bik; J R Smits en J B Henzing; J W J Goddijn en G C Nederhoff; P M Perqquin en M F J Slierings; H van der Vegte en A van der Heijden; J N Gelok en M Verhoeven; J M van Wijk en S M Seriier; A de Roodc en M J Klootwijk; A Pijper en A Boeijer: H Kühn en E H Disseveld; P Jonker en E Middelham; J Meel en P J Meertens: J W van der Reijden en C Pison. OVERLEDEN: C E Versélewel de Witt Hamer 75 j; D Pelt, 80 j; M E Labordus. 84 j, weduwe v W. Plasmeijer; R Reis- berman. 78 j; G Smit. 10 j. Een dokter nodig De zondagsdienst wordt waargenomen door de huisartsen Lahr, Schaefer, Teeu- wen, Gaasbeek, Kortmann. Welke apotheek? Zatermiddag, 's avonds en 's nachts zijn geopend voor het klaarmaken van 9poedrecepten apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502; apo' theek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van zondagmorgen 8 tot 's avonds 12 uur zijn alleen geopend apotheek Her dingh en Blanken en apotheek Oegstgeest Wassenaarse chauffeur, die zich bij het groepje bevond, een stomp in het gezicht, zodat zijn bril op de grond aan stukken viel. De chauffeur voelde kennelijk, dat zijn gedrag moeilijk te verdedigen was, temeer daar hij nog onder invloed van sterke drank was geweest en daarom verscheen hij gisteren maar niet voor de Haagse politierechter. Deze veroordeelde hem bij verstek tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren en een boete van dertig gulden. Tevens moet verdachte binnen vier maan den de schade aan de 26-jarige jongeman vergoeden: f31.87. Onvoorwaardelijk Een 23-jarige los-werkman uit Katwijk aan den Rijn had in februari twee mensen mishandeld een meisje en een kennis van hem. Voor de laatste klappen voerde hij gistermorgen voor de politierechter in Den Haag als excuus aan, dat het slacht offer hem nog geld schuldig was en dit niet wilde betalen. De politierechter bekeek het strafregister van de los-werkman eens en daar dit verre van brandschoon was, ver oordeelde hij hem tot een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf den had men er dan nog 2000 kunnen krij gen en voor België200 Na een uitvoerige discussie, waarbij men diverse mogelijkheden belichtte, kwam men tot de conclusie dat men ook in het seizoen 1957—1958 het beste weer naar Duitsland kan gaan. In Keulen moest men aan huur voor twee Messe-hallen de kleinigheid van f 30.000 betalen en nu is er een kans. dat men in Essen een grote zaal voor niets kan krijgen. Daar het niet uitgesloten is, dat het C.B.C. het wen selijk vindt ook eens elders in Duitsland te exposeren, gingen er ook stemmen op om in Hamburg eens te gaan polsen. Duitsland werd verkoren omdat daar de invoer bijna geheel vrij is en men met de bollenverkoop nog lang niet aan de top zit. Ook kunnen de transportkosten dan laag gehouden worden. Hoewel men vond de verenigde bollenexpediteurs dit jaar bereid het materiaal voor niets naar Keulen te rijden en die kans komt niet voor de tweede maal. Het is namelijk een zeer tijdrovend werk geweest. Een enorme uitgave is ook de aankoop en het vervoer van graszoden geweest, die men in Duitsland niet kon krijgen en die allemaal van Holland uit naar Keulen gebracht moesten worden. Men zal. even als verleden jaar. van de inzenders weer een bedrag van f 10 per kist als garantie- geld vragen. Ditmaal kregen de inzenders f 2.50 per kist terug. Men zal overleg met het C.B.C. plegen en volgende maand komt men dan op nieuw bij elkaar teneinde te vernemen wat het C.B.C. heeft gezegd. Meegedeeld werd nog, dat men de Kersttentoonstel- ling,, die men wel in Lisse zal houden, op 19 december zou willen openen. Aan deze show is weer een mechanisabieten- toonstelling verbonden. De inzenders bleken tegen deze zeer vroege openingsdatum nogal bezwaren te hebben. Men wilde de opening liever op 23 december laten vallen. Het bestuur zal alles nog eens overwegen „U behoeft de bollen deze week nog niet te rooien", zo zei de heer De Vroomen en men hoort er wellicht op de tweede bijeen komst van Bloemlust meer over. Kerkdienst in Leiden Morgenmiddag half 3 heeft in de Oud- Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse- singel een Engelse dienst plaats. Voor ganger is rev. Austen. Tussen de bladzijden Crème en poeder meesterlijk gecombineerd - voor een feilloos verzorgd uiterlijkaltijdoveral I Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make up is gedaan. Eén doosje, één donsje: ziedaar uw complete make-up. Heil zame lanolinerijke crèmes samen gebracht met het fijnste, luchtigste gclaatspoeder - de moderne bron van betoverende schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tijd, geen moeite - maar geeft alles: een verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet. Seconden krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de prettige zekerheid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nul VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Christen-vrouwen in Rehoboth bijeen Causerie over Ned. balladen hoo fdpunt programma de heer J. Vink uit Katwijk aan Zee over de „De ballade in de Ne derlandse literatuur". Voordat de heer Vink zijn causerie begon, werden eerst enkele huishoudelijke zaken afgehandeld. Er werd een commissie van ontvangst ingesteld voor nieuwe leden en gasten. In deze commissie hebben zitting me- w M. van Groeningen en mevrouw A. de Bock. Men besloot tot de oprichting een toneelclub onder leiding van ouw G. Kres, opdat de vereniging op bijzondere avonden zelf een feestelijk programma kan verzorgen. De presiden'e deelde mede dat de landdag op 26 septem ber in Alphen zal worden gehouden. De heer Vink wilde geen literaire le zing geven over het ontstaan en de ont wikkeling van de ballade in de Neder landse literatuur, maar een praatje hou- over wat een ballade is en wat er in land op dit gebied is geschreven, j was ervan overtuigd dat er in de politiek zwaarwichtige discussies worden gehouden, die voor de hele wereld van belang zijn, maar, zei hij, waarom zouden we ons niet eens bezighouden met de mooie, kleine dingen van het leven? Eerst trachtte hij in eenvoudige be woordingen weer te geven wat een bal lade is: een verhaal in poëzie, dat aan spreekt door zijn eenvoud, en waarin de dichter zichzelf naar de achtergrond te rugdringt. Om de aanwezigen in de sfeer van de middeleeuwen te brengen las de heer Vink „Het lied van heer Halewyn" voor. Spreker kon niet nalaten vergelijkingen te treffen met wat tegenwoordig op lite rair gebied wordt gepresteerd en noemde sommige hedendaagse gedichten meer Misbaksel T uxor Over de filmtechnische kanten van „Et Dieu créa la femme" hoeft niet lang te worden georeerd. Wat die aangaat is dit een der gaafste werken, die we hebben gezien. Maar de medaille heeft een lelijke morele keerzijde. Als deze film kon den beschouwd als een integere poging om het probleem te stellen van de v dde trouwt met de broer van de mai ze veracht, maar tegelijk liefheeft ei wie ze later haar trouwbelofte breekt dan zouden we er vrede mee kunnen hebben. Deze film heeft evenwel met eerlijkheid weinig of niets meer te maken en verliest daardoor naar onze mening ook de hem veelvuldig toegedichte artistieke waarde. Heel dit verhaal, heel de intrige, het ls een rondedans om het meer beruchte dan beroemde Franse sterretje en seks- „bommetje" Brigitte Bardot, een ronde dans, waarbij geheel volgens de bedoe lingen der mensen, die veel geld in dit werk staken om er nog veel meer uit te slaan bioscopen vol jaloerse vrou wen en opgewonden mannen toestaren. Niet de regisseur heeft het duidelijkste stempel op deze film gedrukt. Wel het geld, het geld, dat niet stinkt. Wat heeft het voor zin om het verhaal te vertellen, waarin dit meisje Bardot de hoofdrol speelt Het is overigens in essentie al ..getekendMensen, die zich zelf respecteren blijven van deze film weg. „Et Dieu créa la femme" heet deze film. „En God schiep de vrouw". Gij zult niet ijdellijkDe titel is als een vloek bij dit verguizenswaardig produkt van een moderne vermaaksindustrie, die blijkbaar geen scrupules heeft. De vrouw die na de titel komt, moge dan een schep sel worden genoemd dat is ze ook maar misbaksel is voor haar een betere benaming. (Hartstochtenexploitatie). Het wonder der geboorte Lldo In de film Het wonder der ge boorte, wordt op subtiele wijze een voor beeld gegeven van de ontspannings methode, die ten doel heeft de bevalling met zo weinig mogelijk pijn te doen ver- Omdat men er van uitgaat, dat de vrees voor het onbekende een verlammende werking heeft, wordt gepleit voor een goede en vroegtijdige seksuele voorlich ting. Bovendien acht men het nodig, dat de aanstaande moeders een nadere uit leg krijgen van hetgeen zich nu precies voor en tijdens de bevalling afspeelt. Zo wordt bewerkstelligd, dat de vrouv tief aan de geboorte van haar kind kan meewerken. Het is duidelijk, dat de psychology de bevalling niet spoedig te hoog kan worden aangeslagen. En juist omdat hier nog tal van vragen rijzen, kan het nuttig zijn van deze belangwekkende proefne mingen kennis te nemen. Het Lido-thea- ter geeft dagelijks uurvoorstellingen om 10.30. 11.30 en 12.30 uur. (Uitbeelding van belangwekkend expe riment). Geheim van zwarte hut T IDO De titel van de film, die deze week in Lido draait, verbergt op het eerste gehoor een wildwest van de eerste rang. „Het geheim van de zwarte hut" klinkt opwindend genoeg en de bijvoe gingen „opzwepend en hartstochtelijk" doen de rest wel. De titel is echter een wijdlopige vertaling van de Engelse film „De zwarte tent". Het gegeven, een jonge blanke man in een Afrikaans nomaden- gezin opgenomen, is niet bijster .origineel. Vista Vision komt echter met een nieuwe variatie. Nu is het een Engels soldaat, die tijdens de gevechten met de troepen van generaal Rommel gewond wordt en zich verstopt in 'n Bedoeïenen tent. Daar verblijft hij enkele jaren en trouwt met een dochter van het opper hoofd. Wanneer de Duitsers tot ver ach ter Tobroek verjaagd zijn, besluit de sol daat zich weer bij zijn regiment te voe gen en z'n schoonvader gaat als vrijwil liger mee. Onderweg echter raken zij in een, voor de toeschouwer min of meer vreemd, gevecht gewikkeld en de Engels man sterft. Jaren later gaat zijn broer op zoek naar hem en vindt zijn dagboek, waar van de film een chronologisch overzicht geeft. Ook de zoon van zijn gesneuvelde broer treft hij in de Bedoeïenentent aan. Het is een film, die van begin tot eind boeiend het leven in Afrika laat zien en spanning wordt er duchtig in gehou- i. Nergens worden aanstootgevende beelden getoond. Het geheim, dat de no- madententen verbergen, zal de bezoeker tot de laatste minuut boeien. Een prachtige documentaire Trooping the colour geeft een kleurenbeeld van deze jaarlijkse show van de Engelse koninklijke garde. Alleen dit filmpje is n bezoek aan Lido waard. (Spannend Afrikaans avontuur). geschikt voor de psychiater dan vooi gehele Nederlandse volk. Op „Het lied van heer Halwyn" volg den „Het lied van de zee" van Hélène th, balladen van Jan de Groot ei Albert Kuyle. Spreker besloot zijn eau met „Worden als een kind" vai Okke Jager, „Bar-Abbas" van A. Marj, „De ballade van de onoverwinlijke klokken" van de dichter Van der Stoep. Strijd JJOE DROEVIG is het, dat zovele mensen in het verborgene moeten werken en daardoor niet alleen de warme waardering van hun medester velingen derven, maar zelfs zo nu en dan met onbegrip en spotternijen wor den bejegend. Als ontroerend voorbeeld hiervan kunnen wij de leden van de Leidse ge meenteraad nemen. Vele oppervlakkige stedelingen menen, dat het de vroed schap aangenaam is, wanneer er vele raadsvergaderingen zijn. Omdat dit presentiegeld oplevert, sigaren van de burgemeester en koffie van het stad huis. Wantrouwende lieden verwar ren geheime zittingen met doofpotten, doch wat weten zij van de zorgen, dde de vroedschap kwellen en de proble men, die door haar moeten worden op gelost? Wat die geheime zittingen betreft, weten wij dat natuurlijk ook niet. doch daarover wilden wij dan ook helemaal niet spreken. Wij willen hier slchts de kritiek bestrijden, die in de kring van schrijvend Leiden is opgestoken, waar uit dan ook weer blijkt, dat wij niet schromen de hand in eigen boezem te steken. Wanneer de luchtige lentelucht een vaste basis zoekt bij de zondoordrenk- te zomer, pleegde enkele jaren geleden een grote onrust onder de Leidse jour nalisten te ontstaan. Hoofdredacteuren lieten de proble men van een nog steeds niet verenigd Europa soms enkele ogenblikken aan hun waakzame aandacht ontsnappen om verstoken in de kleerkast te gaan zijn, oi de motten nog een klein stukje voetbalbroek hadden overgelaten, stadsverslaggevers gingen lopende ach ter brandende primeurs aan om in stijl te blijven en de nestor van de Leidse schrijvers creëerde korte verhalen over uitputtende gevechten om in stemming te geraken. Hoogtepunt A LS STRALEND hoogtepunt van al deze activiteiten, bescheen dan op zekere dag een verbaasde avondzon de Leidse Hout, waar een aan de benen gekortwiekte vroedschap trillend (van opwinding) klaar stond, om wraak te nemen op al de lelijke stukjes, die onvangbare schrijvertjes een heel jaar lang over haar hadden geschreven. Hoe tragisch was het echter, dat de vroede vaderen de hun geboden kan sen niet waarnamen: in 1954 gingen ze met roem ten onder, in 1955 met twaalf man en in 1956 werd de avond zon de verbazing bespaard, omdat de groene mat vroed- en persledig bleef. En is dit nu een reden tot scherts en spot? Werd de raad vorig jaar soms niet bijna overspannen, omdat de over spanning van de brug bij de Mare maar niet de overkant wilde bereiken7 En zou men in een dergelijke toe stand nog tijd en energie kunnen vin den voor een ijdel spel met ijdele mensjes, die na twee overwinningen zichzelf onoverwinnelijk achten? Wij kunnen dit alles zo goed begrij pen en daarom zijn wij er van over tuigd, dat de gemeenteraad binnen en kele dagen met glunderende gezichten de oorlogsverklaring-voor-één-avond op de post zal doen. Want waarom zou wethouder Van Schaik anders zo genietend hebben geglimlacht, toen hij uit de laatste ge heime zitting kwam? Daar is in die geheime zitting weer wat groots ver richt en ditmaal zullen de inspannin gen niet onder de korenmaat verbor gen blijven. Sweet seventeen TNE INSPECTEUR van de Leidse schooljeugdgezondheid had al gebeld voor assistentie veel assistentie uit andere gemeen ten, maar toen de hulpploegen buiten adem arriveerden, konden ze onmiddellijk weer naar hun uitgangspunt vertrekken. Maar het heeft wel even gespannen in Leiden. Enkele ondernemende h.b.s.- klassen hadden een tennisbaan gehuurd teneinde hun school ook buiten de wetenschap om roem te bezorgen. Gelukkig is de gezond heidsdienst echter waakzaam en daarom moesten de jeugdige stut ten van een toekomstige maat schappij eerst voor de sportkeu ring verschijnen. Nadat maat en gewicht zonder ernstige ongelukken waren opge nomen, moesten alle jongens stuk voor stuk bij een aardig verpleeg stertje komen, die hun polsslag zou opnemen. Bij de eerste keek het verzorg- stertje der lijdende mensheid ern stig, bij de tweede ongerust en bij de tiende rende zij in paniek naar de dokter. En omdat deze nog nooit van een epidemische pols- slag-verhoging had gehoord hij is cum laude geslaagd, dus daar aan ligt het niet consulteerde hij telefonisch enkele beroemde collegae en maande het bevende verpleegstertje inmiddels tot kalmte: Gewoon doorgaan, zuster, zo sprak hij met gezaghebbende stem, ze mogen niets merken. Vóór alles dienen we paniek te voorkomen. Doch nadat de inspecteur van de Leidse schooljeugdgezondheid had beloofd, dat hij zou doen wat hij kon, ging de arts zelf een kijk je nemen bij de jongens om ge ruststellende woordjes te spreken en in geval van nood onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Met iets van schroom voor het onbekende betastte de geneesheer de pols van één der jongens, bij wie een schrikbarende verhoging Alleen de katten vonden het leuk... was geconstateerd; hij kwam na drie keer controleren niet boven het normale gemiddelde van een gezonde 17-jarige jongen. Verbaasd keek hij het lieve ver pleegstertje aan en toen begreep hij het. Het was nog niet té lang geleden, dat de dokter zelf zeven tien was geweest. Maar ivijmeneer zo sprak deze week Jan Bata voor de Leidse stu denten. Maar hij vergat, dat emigre ren nauw verwant is met reizen en dat bij reizen coupéraampjes of pa trijspoortjes een grote rol spelen: Hoe veel miniatuur-oorlogjes worden in deze gulden dagen niet uitgevochten, met als inzet een open of gesloten coupéraampje. Wij zaten van de week in een prak tisch lege trein naar Utrecht en daar om lieten we de wind dartel aan de ene kant naar binnen komen om hem aan de andere zijde wederom de vrij heid te schenken. Maar toen kwam de conducteur. De krachtdadige luchtverversing bracht een smartelijke trek op zijn door zor gen doorgroefd gelaat en pijnlijk ver rast riep hij uit: Meneer, denk toch Nu moeten we eerlijk bekennen, dat we de laatste tijd opvallend weinig aan treinconducteurs hadden gedachl en beschaamd bogen we het hoofd. Inmiddels was de conducteur zijn klacht aan het omkleden: Van de vroege ochtend tot de late avond wordt er in de trein gevochten, of de raampjes dicht dan wel open moeten, zo vertelde de man trouwhartig. Maar wij. meneer, wij. Daarop volgde een realistisohe be schrijving van de dagelijkse gang van een treinconducteur, die van een pot dichte wagon overstapt op een trein stel, dat alleen in snelheid en model van een open landauer afwijkt. Voor tijdige jicht en vele plagen, die de ar me mensheid in de winter des levens plegen te teisteren, treffen hierdoor de treinconducteur als zijn leven met veertig begint. En vooral de raampjes aan de windzljde. meneer, zo besloot de reisleider beleefd. Dit laatste was voor ons een onge meen interessant gegeven en tot Woer den hebben we met zakdoeken wui vend gepoogd vast te stellen aan wel ke zijde van de trein de wind nu wel stond, opdat we daarna de raampjes aan de andere kant zouden kunnen openen zonder al te triest® gevolgen voor de conducteur. Het moet een merkwaardige dag zijn geweest van de week. toen wij naar Utrecht reisden. Want aan beide zij den vonden we evenveel wind en daar om hebben we alle raampjes maar dicht gemaakt. Ook een beetje uit schuldbesef, omdat we de laatste tijd zo weinig aan treinconducteurs heb ben gedacht. Vuil TN LONDEN nabff Liverpoolstation. A is een kroegje gevestigd, dat Dir ty Dick heet. In dit huis heeft enkele eeuwen geleden een wijnhandelaar ge woond, die op dc dag van zjjn huwelijk zffn bruid door dc dood verloor. Dcz® ramp maakte van dc levenslustige Dick op slag een zonderling. H(j sloot dc kamer af, waar het bruiloftsmaal voor het feest gereed stond, hjj sloot zich op in zjjn kelder en gedurende de vjjftig jaren, die h(j nog van het le ven te goed had, weerde hjj alle men sen uit zjjn huis. Toen hjj achter in de zeventig stierf en men het huis openbrak, vond men daar alles precies, zoals het op de huwelijksdag was geweest. Gedurende een halve eeuw hadden stoffer noch dweil, ragebol noch zeep het huis be roerd. In de keuken vond men de tot mummies verdroogde geraamten van twee katten, het bruiloftsmaal was ge deeltelijk door ratten opgevreten cn voor de rest tot een wonderlijke mas sa versteend. Overal In het huis hin gen ondoordringbare spinnewebben. De Engelsen hebben een benijdens waardig gevoel voor het ongewone en daarom lieten zff enkele vertrekken van het huis zoals ze waren. Een on dernemende zakenman opende ruim honderd jaar geleden in het huis een kroegje en thans is Dirty Dick (Vuile Dick) tot ver buiten de Britse grenzen bekend. er overheen strijkt, mag je doen. mits je een penny in het busje gooit) hebben wij menig glaasje wijn gedronken, maar onze genietende hui vering was niet zo diep als de rilling, die ons beving, toen we van de week langs de Middelstegracht liepen, die dezer dagen als een vies gezwel is leeggelopen. Het rottende vuil van ontelbare ja ren, dat daar op de bodem zichtbaar werd. zou zelfs Dirty Dick een on behagelijk gevoel hebben gegeven. Duizenden kleine visjes en een enkele paling hadden jarenlang een volkomen ongestoord bestaan in deze poel ge had en nu werd hun rimpeloos leven tussen hondelijken, oude stoelen, bond schappentassen en matrassen adembe nemend verstoord. De katten op dc Middelstegracht hebben de afgelopen weck vorstelijke dagen gehad. Ondernemende lieden sprongen In de slijkerlgc bedding om daar een overvloedige visvangst bin nen te halen. De laatste rottingsresten worden thans uit de Middelstegracht wegge- schept, maar de buurtkatten kijken al weer uit naar een volgend festijn. Vol verwachting lopen zij iuid-mi- auwend langs het brakke vocht van de Uiterstegracht cn dc arme beesten bevroeden niet. dat zjj nog twee jaren vachten, voordat zff de on- Onwetendheid kan soms een zegen zUn. Keulse bom In Keulen een hond genaamd Van Teuteren, zat zich laatst te verkneuteren. Ik gaf zo zegt hij pas te Keulen een bom te eten aan een veulen. Men hoort dat is het bijzon dere het dan in Keulen donderen. Phfffft ASINO Een vlakgehouden probleem filmpje. waarin de humor de boven toon is gaan voeren, hetgeen de titel reeds suggereert. Twee echtelieden, na acht huwelijksjaren hevig in elkaar teleurge steld, besluiten te scheiden en beide par tijen pogen een eigen leven op te bouwen. Hun wegen blijven elkaar echter kruisen en het slot is een onstuimige hereniging. Zoals we al schreven wordt in deze film geen probleem opgelost; meestal ple gen dergelijke proefnemingen minder goed af te lopen. Het is een dol-komisch filmpje geworden, waarom men op ge zette tijden moet glimlachen, al is de klucht niet altijd brandschoon van cliché- grapjes. (Ontspanning, die als een zucht ver- dwijnt zonder sporen). Sisside jonge keizerin Luxor. Zoals te verwachten was. Is de bekoorlijke rolprent Sissl, de jonge keizerin, geprolongeerd. Karavaan der verdoemden Rex. Karavaan der verdoemden, Is de zoveelste film over de ongelijke strijd tussen blanken en Indianen. Veel haat en een beetje romantiek. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Eerste Groene steeg 16, 8 uur: evangell- satiebijeenkomst Baptisten Gemeente, evang. W. C. Malgo uit Zwitserland. Antoniusclubhuis Mare, 7.45 uur: gym nastiek - en schermvereniging Excelsior, feestavond 55-jarig bestaan. Antoniusclubhuis Mare, tot 5.30 uur: gymnastiek- en schermvereniging Excel- receptie en huldiging bestuur ter ge legenheid van 55-jarig bestaan. Jacobazaal, 8 uur: afdeling Leiden Ver eniging van Gerepatrieerden voor Leiden n omstreken, feestavond. Hooglandse kerk, 3 uur: Vereniging van oud-leerlingen Leidse ambachtsschool, excursie naar restauratiewerken onder leiding van architect P. van der Sterre. rdorp: opening van het nieuwe zwembad. Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: kring-bindings avond van de B.B., revue 't Was Goed an Willy Vervoort. Oud-Hortuszicht, 6 tot 7 uur: Wandel kring „Leiden en omstreken'', start Avondvierdaagse. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: kring-bindings avond van de B.B.. revue 't Was Goed ■an Wily Vervoort. Oud-Hortuszicht, 6 tot 7 uur: Wandel kring „Leiden en omstreken", start Avondvierdaagse. Pieterskerk. 8 uur: orgelconcert Feik® Asma ter herdenking van Jan Zwart, kranslegging ter nagedachtenis van Cornelis Sohuyt. Pieterskerk. 7.30 tot 8 uur: avondge bed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: kring-bindings avond van de B.B., revue 't Was Goed van Willy Vervoort. Donderdag Stadhuisplein, 8 uur v.m.: vertrek ex cursie naar de „Stichtse Lustwarande", bezoek aan het „Nationaal museum van de automobiel" te Driebergen en het kasteel „Huize Doorn" te Doorn en wan deling door het natuurreservaat „De Leersumse Plassen" te Leersum. voor K. en O. Foyer gehoorzaal. 2.30 uur: afdeling Lelden Algemene Ned. Bond van Gepen sioneerden, jaarvergadering. Turk. 8 uur: Leidse kunstkring „Voor Allen", ledenvergadering. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit. IS mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici". Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens In minia tuur? De wereld van het poppenspel". Universiteitsbibliotheek Rapenburg, tot Juni: tentoonstelling over Linnaeus. Geref. Kerk Leiden Morgenochtend begint de dienst van de Geref. Kerk in de Maranathakerk aan de L. Morsweg niet om half tien maar om 9 in gaat dr. Dronkert voor. Om at dr. Dronkert ook voor in de de kerk aan de Oude Vest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3