CHRISTELIJK NEUROTONIC Gereformeerde strategie Puzzel mee Boek EEN NIEUW BEGIN VOOR PATRIMONIUM Werkgemeenschap Europese kerken in voorbereiding 1-klas blijven neutraal De huren ZENUWEN 2 Prof. dr. R. Schippers over het functieverlies der kerk QNDER de titel „De Gerefor meerde strategie" maakt prof. dr. R. Schippers in Belij den en Beleven een aantal op-r merkingen, waarvan wij er hier enige laten volgen. De schrijver constateert een groot verschil tussen Hervormden en Gerefor meerden op het punt van wat hij noemt het „aange sproken worden op het Her vormd- en Gereformeerd-zijn". Bij zuiver kerkelijk werk laten de Gereformeerden zich op hun Gereformeerd-zijn aanspreken, maar bij niet zuiver-kerkelijk werk zijn zij dat niet gewoon, to stelt prof. Schippers. Hij gaat dan de vraag behandelen, of dit een goede gewoonte is, waarbij hij het woord strategie invoert, een begrip, dat de Bijbel ook kent, maar waarbij de waar schuwing niet ontbreekt tegen een opzetten van de arbeid in dienst van het Koninkrijk in de trant van de verhoudingen en de opzet in de koninkrijken van deze wereld. Prof. Schippers schrijft dan: A/TAAR we moeten niet laten J-** vallen iets, dat bij de strate gie wezenlijk is. Dat is: het niet vermorsen van kracht. Dat is: het niet alles er maar onbeschermd aan wagen. Dat is ook: het zuinig omgaan met wat we zijn en kun- En dan kom ik dicht bij de hoofdvraag: hebben wij de verant woordelijkheid van de Geref. Kerk (als instituut) voor het leven en van het Geref. volk wel voldoende gepeild? Die hoofdvraag is zo brandend, omdat de kerk in onze samenle ving behoort tot de instituten, die vergeleken met vroeger, een aan zienlijk functie-verlies hebben ge leden. De bedoeling van die term zal duidelijk zijn. Het is al weer jaren geleden, dat wijlen mr. A. J. de Wilde, zomaar in een ge sprek in de trein over de domi nees en hun manier van preken, tegen me zei: ons volk verlangt van zijn predikanten niet alleen doorwrochte leerredenen; het wil ook een boeiende manier van op treden op de kansel; je moet den ken: het gaat niet naar de schouw burg! Vroeger was de kerk voor de kerkmensen vrijwel de enige plaats waar ze een goede spreker konden horen. Dat was in de tijd. dat de mensen zich misschien meer dan thans voor het horen van een goede spreker interesseer den. Ik weet dat ik hier meteen een onderwerp met veel gevoelige kanten aanstip. Maar ik heb het idee, dat de tra ditionele goede spreker" in onze kerken hoe langer hoe minder ge vraagd wordt door die kerkgan gers, die op allerlei manier toch wel in aanraking kunnen komen met een boeiende manier van op treden voor groter publiek. [AAR we kunnen dat daar la ten. Ik kan nl. nog wel tien anciere voorbeelden noemen van dat functie-verlies van de kerk. Men denke maar aan de catechi satie. Die betekende vroeger óók een vrije middag en een vrije avond voor jeugdig personeel (boerenknechts, dienstmeisjes), en niet alleen voor jeugdig perso neel, want ook de jongelui die bij vader en moeder thuis waren kwa men des avonds anders de deur niet uit dan voor zulke dingen als catechisatie. Bovendien, toen er zoveel cursussen niet waren als thans, en de meeste jongelui niet meer dan de lagere school kregen, betekende de catechisatie voor de pienteren een stuk intellectuele ontwikkeling, contact met een man. die gestudeerd had. contact met logisch doordachte stof, gele genheid tot scherpen van het ver nuft. Tegenwoordig behoeft iemand, die daarnaar verlangt, niet meer naar een catechisatie te gaan. Men kan het overal krijgen: en vaak beter dan op de catechi satie: in elk geval dikwijls in een situatie, die er op gericht is aan de genoemde behoefte te voldoen. ders, is dieper geworteld. Maar voorheen had zij die nevenfunctie. En de kerk had daardoor een plaats in het leven van jonge men sen, die zij nu moest afstaan aan andere organen. Daar moeten we niet rouwig om zijn. Op het eer ste gezicht liggen de dingen nu zelfs zuiverder. Wat hoofdzaak is, kan de nadruk van de hoofdzaak nu krijgen. Akkoord. Graag ak koord. Maar het functieverlies is yöALS het er ook is met betrek- t-' king tot de betekenis van het predikantsbezoek. En ten aanzien van het bieden van een gelegen heid om sociaal prestige te ver werven (wie wil nu nog ouderling worden om de eer alleen?) En zo kan men doorgaan. Er waren vroeger heel veel dingen, waar de kerk dan meteen goed voor was. Veel mensen beschouwden haar zelfs als een volksverzekering te gen financiële moeilijkheden bij het ouder worden; ze hadden altijd aan de diaconie gegeven en kon den er dan ook altijd een beroep op doen. En nu heeft men de kerk daar niet meer voor nodig. Func tie-verlies van de kerk! Dat is dus. in verband met on ze vraag: verlies van mogelijk heid voor de kerk, verlies van ge legenheid, om een centrale plaats te bekleden in het leven van haar leden. En tegelijk glipt de kerk dan allerlei door de vingers. Ik denk, dat bet daardoor meer no dig is en zeker meer nodig zal worden dan vroeger, om elkaar lid-v de-kerk-zijn, op ons gereformeerd MA Opgave puzzel i 34 VAN DL DAG Karakterkennis en mensenleer, door df. P. H. Esser ©eel I, 2e druk. Uitgave N. V. J. H. Kok. Kampen. Het is niet te verwonderen, dat van dit boek in korte tijd een tweede druk nodig bleek. De principiële opzet om in te leiden in enkele elementaire zaken der psychologie en karakterologie bleef gehandhaafd. Voor ieder, die in verband met zijn werkkring psycholo gische en karakterologische kennis dient te bezitten, zal de bestudering van dit boek waardevol blijken. Horizontaal: 1. Buigzaam, 6. Kleding stuk, 7. Verbindingsstuk, 8. Zangnoot, 9, Kolenemmer, 10. Insekt, 13. Voeg woord, 14. Zangnoot, 15. Ind. muskieten-, net, 16. Geraamte, 17. Dier, 18. Huive rig koud, 19. Roep, naam, 27. Drinkge- Verticaal: 1. Titel. 2. Voorzetsel, 3. Kippenprodukt. 4. Rustoord, 5. Sabel, 6. Hardhorend, 8. Damp, 9. Hechtnagel, 11. Dier, 12. Ouderloos kind. 14. Zuivelpro- OPLOSSING PUZZEL NO. 33 Horizontaal: 1. Dubloen, 5. Mees, 7. Clou, 10. Nota, 12. Pit, 14. Nol, 15. T.T., 17. Lijf. 19. Al. 20. Eek. 22 Mud. 24 Reep, 26. Term, 27. Reet, 29. Treuren. Verticaal: 1. Dochter, 2, Om, 3. Een, 4. Neon, 6. Stoa, 8. Op. 9. Uil, 11. Alle man. 13. Tijm, 16. Teer. 18, Fut, 21. Keet. 23. De. 25. Per, 28. Te. Het Christelijk sociaal verbond „Patri monium" heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de jaarvergadering var deze 80-jarige organisatie. Vandaag tre den op een sociale dag als sprekers op' ds, Rijksen en prof. dr. S. U. Zuidema. Ter inleiding van de werkzaamheden heeft de tweede voorzitter, de heer A. in 't Veld, gewezen op de toestand waar in Patrimonium zich thans bevindt. Wij zijn 80 jaar, zeide hij, en de vraag is ver klaarbaar: Hebben wij onszelf overleefd! Of zijn wij vernieuwd en hebben wij ons aangepast? Spr. gaf enige historische opvattingen en concluderede daaruit, dat net belang rijkste deel van het werk van Patrimo nium ligt in de woningbouw. Daardoor zijn er 60 afdelingen met ongeveer 10.000 leden, wier lidmaatschap gekoppeld is aan de woninghuren. Van Patrimonium gaat te weinig werfkracht uit. Wij komen dikwijls achteraan jpaar toclh kan Patri monium het samenknopingspunt zijn vooi allen, die voor de Christelijke beginselen werkzaam zijn. Nadat het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, de heer C. Zaagsma, was behandeld, deelde de voorzitter mede, dat het verbondsbestuur op zoek is ge gaan naar een verbondsvoorzitter. Het kwam in aanraking met ds. G. W. Rijksen te Apeldoorn en de voorzitter stelde daar om voor ds. Rijksen tot verbondsvoor zitter te benoemen, waarmede de verga dering zich onder algemeen applaus kon Ds. Rjjksen, die de vergadering bijwoonde, werd door de heer In 't Veld hartelijk toe gesproken. Het is geen jonge organisatie, maar het kan bijzóndere bekoring hebben Vijfde Woudschotenconfe- rentie van 1820 juni Van 18 20 juli a.s. zal in het con ferentie-oord Woudschoten te Zeist de vijfde conferentie voor leden van Geref. Kerken worden gehouden. De volgende onderwerpen zullen de orde word^i gesteld: vernieuwing an ons persoonlijk geloofsleven; een ctuele weergave van de bijbelse bood- chap in een nieuw belijden; een andere aanpak van het gemeentewerk; eer dicaal missionaire gerichtheid: een dere bezinning op onze verhouding tot andere kerken in binnen- en buitenland. Een forum, bestaande uit ds. G. Lugtigheid, dr. J. M, van Minnen en ds, H. Volten, zal deze onderwerpen kort inleiden. Het accent zal liggen op een open derling gesprek, waarin de deelnemers niet bij kritiek willen blijven staan, aar gezamenlijk willen zoeken naar ■n opbouw in het concrete en positie- Men kan zich opgeven bij dr. C. San ders, Louise de Colignylaan 14, Oegst- Vragen staat vrij. Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zyn belang dathaarmaalty den slagen. Hij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zyn misluk kingen b\j voorbaat uitgesloten. J Conferentie iti Liselund De vorming van een werkgemeenschap van Europese kerken is het doel van een conferentie, die deze week in de Deense plaats Liselund begon. Deze werkgemeenschap zal dc voorbereidingen treffen voor een nauwere samenwerking tussen zo mogelijk alle protestantse kerken in Europa. De aaneensluiting kan, zoals ter conferentie werd onderstreept, slechts een voor lopig karakter hebben, aangezien nog enkele kerken (in het bijzonder de Lutherse Kerken in Duitsland en in Scandinavië) in Liselund niet of slechts door waarnemers zijn vertegenwoordigd. Constituering van een Europese raad van kerken als een aparte tak van de Wereldraad van Kerken is eerst mogelijk, als ook de kerken, die tot heden terughoudendheid toonden, zich aansluiten. De in Liselund vertegenwoordigde kerken willen elkaar beter leren kennen en begrijpen en haar bijdragen leveren tot het overwinnen van de nood en de angst in ons werelddeel, zo verklaarde dr. Emmen uit Nederland, die met vooizitter D. Wilm uit Bielefeld deze conferentie bijeen riep. Vertegenwoordigers van 35 kerken uit 16 Europese landen nemen eraan deel, w.o. delegaties uit Letland, Estland, Tsjecho-Slowakije, Polen, Hongarije en Joegoslavië. om zulk een oude organisatie te leiden. Spr. wenste dan ook de nieuwe voorzitter zoveel blijmoedigheid des geloofs toe als hij voor zijn gewichtige taak nodig heeft. Ds. Rijksen Ds. Rijksen aanvaardde hierna het ver- bondsvoorzitterschap. Hij zei gezichts punten voor Patrimonium te zien en het voordeel daarvan is. dat wij vrij staan in het Christelijk volksdeel. Wij zien in onze tijd grote geestesverwarring, zoals er nog niet is geweest, uitgezonderd wel licht de jaren van de grote reformatie. Wij staan in een nieuw tijdperk met een oude organisatie, maar de grijsheid kan bloeien, mits wij verkeren in het huis des Heren. Alleen zo kunnen wij kracht zoeken voor een nieuw begin, waarbij spr. eert beroep deed op allen die Patrimonium liefhebben. Reroeoinssiverk GEREFORMEERDE KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: W. Hage te Nunspeet. uit een tweetal met A. F. Honkoop te Goes. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Gorredijk-Boven- knijpe: H, Annema te Irnsum. ONDERWIJSBENOEMINGEN Mej. M. Zuurmond te Scheveningen is benoemd tot lerares aan de Prins Bern- hardschool (ulo) te Breda. Aan de dr. R. E. van Arkelsdhool te Utrecht is de heer A. Schootestra te Winterswijk be noemd tot onderwijzer. Mej, E. Betzema te Rutten is benoemd tot onderwijzeres aan de chr. nationale school te Ooster- beek. Tot hoofd van de chr. uloschool te Barneveld is de heer J. Hagoort aldaar benoemd tot hoofd. De heer C. J. Aan- dewiel te Leerdam werd onderwijzer aan deze school. Weeszondag De zondag tussen Hemelvaarts dag en Pinksteren noemt men wel: Weeszondaig. En dan denken we allicht aan twee Bijbelteksten: „Want van u verkrijgt de wees barmhartigheid" uit Hosea 14 en „Ik zal u niet als wezen achter laten" uit Johan- nes 14. We zijn niet alleen, al is Jezus in de he mel; we behoe ven niet alleen voort te tobben; Jezus is met ons en bij ons an ders dan voor de hemelvaart, maar niet minder werkelijk, paar den ken we veel te weinig aan; elke dag schieten wij te kort in het geloof „als ziende de Onzienlijke". Er is een oud, vrooim versje: „Och, was Jezus nog op aarde, aanstonds ging ik naar Hem heen." Dat is tot op zekere hoogte een begrijpe lijke 'reactie. Maar Jezus zegt: „Het is beter voor u, dat Ik heen ga." Hij pleit voor de Zijnen in de hemel; Hij blijft bij ons al, onze dagen. EEK WOORD VOOR VAK- DAAG S Niet best Die actie Toverbal 1 dragen wij een bijzon- I der goed hart toe, laten 1 wij dat om te beginnen duidelijk zeggen. Dat een der gelijke actie, nationaal als zij is, voor de radio tot een werkelijk groots en nationaal einde moet worden gebracht, zal niemand meer bepleiten dan wij. Maar de uitzending van gisteravond viel bitter tegen. Men had de nummers, waarop de huizen, de televisietoestellen en de auto's vielen zo zonder meer bekend Jdunnen maken. Men had ook de oproep om met de rebus het Rode Kruis te steu nen zonder franje kunnen bren gen.- Men deed het met franje. De voorzitter van de N.J.G. kon digde „vier verrassingen" aan. Dat waren 1) de bewuste rebus. 2) klein plastic balletje, dat er niet was, omdat het gerechte lijke laboratorium bezwaren had gemaakt. 3) het nummer dat, recht gaf op de eigenlijke prij zen. 4) het feit, dat de kinderen die het meeste verkochten nog kans hebben op speciale groeps- prijzen. Het geheel geïllustreerd met een zoet koortje en inter viewtjes in de trant van „Ben U tevreden?", „Nou, het had meer gekund, maar het gaat toch wel." De hoofdprijswinnaars weten het nu. Maar de uitzending van gisteravond was geen radio, het was slap gedoe voor een ama teuravondje. De omroep, die toch een lange ervaring heeft, had beter moeten weten en doen. Volgens een voorlopige raming heeft de actie netto 300.000 opgebracht. Naar de Chr. Geref. kerken De te Westzaan bestaande Gere formeerde Gemeente, die destijds ds. R. Kok te Veenendaai is gevolgd bij zijn uittrede uit het vedband der Ge reformeerde Gemeenten, heeft thans aan de classis Amsterdam der Chris telijk Gereformeerde Kerken verzocht Qpgenomen te mogen worden in het verband van die kerken. De gemeente ds. Kok zelf in Veenendaal is al tijd een christelijke gereformeer- Zaterdag 7.15: fantasie voor viool en orkest van Josef Suk (K.R.O.) Een van de vele facetten van de grote romantische beweging in de 19de eeuw is de terugkeer tot het verleden, hetzij tot de verre historie, hetzij tot de eigen natio nale geschiedenis. Dat kon ge schieden in de vorm van het verzamelen van sagen en sprookjes, of van de oude melodieën, kortom van de eigen folklore. Onverbreek baar daarmee verweven was het groeiende nationale bewustzijn, dat leidde tot het ontstaan van nieuwe staten, zoals bij het uiteenvallen van Oostenrijk-Hongarije gebeurde. Van dit alles is de Tsjechische muziek een typisch voorbeeld. Zonder de achtergrond van het eigen l!and,..T.sjecho-Slowakije, met zijn weelde van liederen en dan sen, met zijn kleurige costuums, met zijn groot nationaal zelfbe wustzijn, is de muziek van Smetana en Dvorak niet weg te denken. Hun opera's berusten op onder werpen uit het eigen volksleven, de orkestcyclus „Ma Vlast" (Mijn Vaderland) bezingt de bossen en rivieren, de velden, de sagen, de Slavische Dansen doen de dans wijzen herleven. Naast deze grote nationale mees ters staan de kleinere, zoals Josef Suk, leider van het ivereldver- maarde Boheemse Strijkkwartet, en componist van viool- en orkest muziek. Al zijn werken volgen de lijn, die Smetana en Dvorak, wiens uit het buitenland Het Light Programme (1500 en 247 meter) start vanavond om kwart over acht weer met een serie van zes uitzendingen van vrolijke en lichte muziek, die ten gehore wordt gebracht in de Royal Festival Hall. Aan deze uitzendin gen werken een keur van orkesten en solisten mee. Om half acht wijdt deze zender een speciaal programma aan het gouden jubileum van de T.T.races op het eiland Man. Het verhaal Pennsylvania Station van de pessimistische en beroemde schrijver William Faulkner wordt vanavond om acht uur verteld voor Duitsland (93,6; 93,0 en 88,5 MHz.). De herdenking van de Engelse componist Sir Edward Elgar be reikt deze week voor de Engelse radio een hoogtepunt. Zondag middag om drie uur zendt de Home Service (330 meter) zijn oratorium „The dream- of Geron- tius" uit. Het Third Programme (464 meter) brengt 's avonds om vijf voor half elf het Strijkkwar tet op 83 van de componist. Waterst; .9.40 Mastklimmen; 10.15 Gram; 10.35 Theologische etherleergang; 11.20 Ge- var. progr; 12.25 Voor boer en tuinder; neded; 12.33 Gram; Advertentie Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei 28 Gelukkig komt er bijtijds een brief. Dekker schrijft uit het huis van bewaring een deemoedig epistel. Hij erkent het verkeerde van zijn handeling en begrijpt, dat hij als secretaris niet kan gehandhaafd blijven. Maar hij verzoekt als gunst, het ontslag te verlenen op een termijn van een haif jaar. Dan kan zijn gezin het salaris over dat half jaar, zijnde honderd gulden, nog genieten. De dijkgraaf neemt zich voor, mede te werken aan de inwilliging van dit verzoek. De vergadering wordt uitgeschreven en de stemming voor de opening is uitstekend. De heemraden praten opgewekt en triomfantelijk, bijna luidruchtig, nu ze het proces tegen de stad, thans in een hogere instantie, opnieuw gewon nen hebben. Ze praten ook over Dekker. ,,Heb je ooit zo'n stomme kerel gezien?!" ,,Zeg dat wel. Wie gaat er nou z'n eigen zo wegsmijten? Hij ligt voorgoed in de goot". Zichtbare instemming. „Er komen er nog meer in de goot", zegt hgt bejaarde mannetje. „Hij blijft daar niet alleen. Er komen nog anderen naast hem te liggen". De anderen kijken hem aan. Ze hebben respect voor het oude boertje. Hij is al jaren heemraad, langer dan dertig jaar. En hij weet van de boel meer af dan alle anderen samen. Zijn woorden liggen hun niet vlak, niet pret tig. Ze horen er de klank in van een profetisch dreigement. De gewetens zijn nog niet geheel doodgesmokkeld en doodgelogen. wel misleid en gekneveld door allerlei zelfbedachte drogredenen. De vergadering wordt geopend en de dijkgraaf door K. JonlkeiJ begint met voorlezing van de rechterlijke uit spraak. Hij wil de stemming er in houden. Een rumoerig geroezemoes zoemt door het vertrek. Drie, vier handen grijpen naar de si garenkist. Dit resultaat mag wel met een dam- pertje worden gevierd. „Er is ook een schrijven van onze secretaris", vervolgt de voorzitter. Allen luisteren in spanning naar de inhoud. „Wie vraagt hier over het woord?" De heemraden kauwen op hun sigaar en zwij gen. Ten slotte zegt er een: „Een half jaar is een hele tijd". De anderen knikken. Weer kauwen en zwijgen ze en kijken naar de rookwolkjes, die ze bedachtzaam omhoog bla zen. „Als we nu eens zeiden: drie maanden?" vraagt een ander. Hij kijkt naar de vorige spreker en vervolgens heel de kring rond. Ook de voorzitter kijkt rond en ziet knikkende hoofden. „Zullen we het ontslag verlenen op termijn van drie maanden? Niemand tegen? Dan is alzo besloten". De strakke gezichten ontspannen. Het is opluchting. Verder is er weinig te doen. Nog enkele kleine zaken passeren de hamer. En dan gaan ze naai huis. 's Avonds bevatten de kranten ontrustende be richten. De Oostenrijkse papieren kelderen, de Russen tuimelen beneden het cijfer nul. De barones siddert. Ze gokt niet, ze smokkelt niet, ze doet niets. Maar haar rijkdom ligt te verrotten in haar brandkast. Eerst de oersolide Russen en nu de onwankelbare Oostenrijkers. Weg. Waardeloos. Zal ze de hand aan zichzelf slaan? Zal men morgenavond in de bladen lezen: „Plotseling overlijden van barones. Ze perst haar lippen samen. Een zwakkeling is ze nooit geweest, ze zal de werkelijkheid vaarden, de feiten tegemoet treden en dan be denken de maatregelen, die nodig zijn. „Publieke Verkoping", wordt er aangekondigd. Villa met tuin en landerijen, eigendom van de barones, zullen bij veiling en afslag in het open baar worden verkocht. „Waar gaat de barones heen?" „Ze heeft een oud familiehuis in Amsterdam. Daar gaat ze wonen". „Ze heeft daar toch meer huizen?" „Die zijn alle reeds verkocht en hebben hoge prijzen opgebracht. Die huizen zijn haar geluk. Als ze haar hele kapitaal belegd had in huizen inplaats van in papieren, zou ze nu miljonaire zijn (Wordt vervolgd) i nieren. Zijn meest bekende com positie is de Fantasie voor viool en orkest, een vurig en virtuoos geschreven muziek, die vanavond wordt uitgevoerd door Jo Juda en het Omroeporkest onder dr. C. L. Walther Boer. Ook de K.R.O. start met een nieuw zomerprogramma en wel met „Boordje los", een cabaret dat, zo als het heet, wordt ge bracht van ligstoel in de studio tot ligstoel in de huiskamer. (8.50) Het interessante en leerzame maar wat fragmentarische zondagaivond- gesprek voor de N.C.R V. over de angst is vorige week beëindigd. Morgenavond om vijf voor half acht is het eerste gesprek te horen over „Psychotherapie en Zielszorg". Programir-o voor morgen ..Anders dan u denkt", caus; 10.15 Muz. met comm; 10.30 Kerkdienst; 11.30 Vra- genbeantw; 11.45 „De kerk van de pers" 1.30 Kot w ei „et Frlest 15.30 Gram; 15.45 Muz. 7.15 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. W. A. Leeuwin „Een dagje uit met de school in Paramaribo: 18.00 Orgelconc; 18.30 Sport; 18.40 Gram- 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws. en weerber- 19.10 Houtblazersens; 19.25 Gram; 19.35 Volk en Staat, caus; 19.50 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram; 20.45 Jan Steen, hoorsp; 21.55 Gram; 22.15 Kamerork; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-ber; 23.15 Gram; 23.4024.00 Evangelie in Es peranto. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw. VPRO; 10.00 Voor de oude dag, caus; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram; 10.50 Lichte Strijktrio; 14.25 Gevar. progr; 15.25 Zes tig minuten voor boven de zestig; 16.25 Gram; 16.50 Orgel, harp, viool en zang; 17.15 Vakantietips; 17.50 Mil. comm; 18.00 Nws. en comm; 18.20 Dansmuz; 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit; 19.00 Gram; 19.35 Act; 19.45 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: 1. Pas op de zwarte rat. 2. Me chanisatie bij de oogst. 3. De runderhor^ zelbestrljding; 20.00 Nws; 20.05 Operette- conc; 20.45 Horen en bezorgen; 21.25 Lich- i 1957, mofoonmuzlek. GRAMMOFOONPLATENPROGR. Ludwig van Beethoven: 1. Sonati in d gr. t. op. 10 R. 3, Presto, Largo e :tto. Allegro, Rondo. Allegro, Wilhelm Kempff, Kempff, plano, Philhar Berlijn olv. Paul van III. Symphonie i Allegro ma non troppo, (Aangen evoelens, opgewekt bij de aankom Vespers. NCRV: 10.30 Act; 16.15 Sp. Geref. Kerkelijk nws; 19.05 Gram; 19.25 Zo dagavondgesprek. KRO: 19, Gevar. progr. v.d. militair^.., 20 45 Symf. ork. en solist; 21.15 U toch ook van de partij?, caus; 21.25 Z berg der verschrikking, hoorsp; 22.20 Pr menade ork. en solist; 22.45 Avondgebt en liturg, kal; 23.00 Nws; 23.15 Studei tenork; 23.35—24.00 Kamermuziek. II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. iber; 8.18 V h platteland; geen weer; 10.00 Geestelijk 10.15 Amus. muz; 10.40 In Strijkork; 11.20 e krachten; 1.00 Nws; ■illonspel; Radio Cabaret. AVRO: 12.00 V d 2.50 Even afreken 3.05 Meded. of gi Sportjourn, VPRO: 18.30 Rem dienst. IKOR: 19.00 Kerkdienst 19.30 Radiozondagsblad. AVRO: 20.05 Lichte muz; 20.35 De g der, hoorsp; 21.15 Gevar. pr. Journ; 22.10 Hersengym; 22. tsl; 18.05 mstr. kerk- v.d. jeugd; Maandae de dag; 8.00 Nw: 8.15 Sportuitsl; 8.25 i amusementsprogramma met enkele bekende Engelse artisten, onder regie van Jack Dixon, die in zijn rubriek „Spotlight on..." ook de jonge acteur Ton Kuyl aan de kijkers voorstelt. Vooraf is er nog Simon Carmiggelt, die enkele geestige films inleidt, terwijl de uitzending zoals wij dat van de VPRO gewoon zijn, begint met profèssor L. J. van Hoik, in zijn programma „Gesprekken aan de schrijftafel". MAANDAG NCRV: 20.30 Gazoully. film; 20.40 V d 1\/TET SPANNING wordt uitgezien naar de behandeling van de huur- voorstellen, met welke behandeling de Tweede Kamer dinsdag een begin gaat maken. Over de gedeeltelijke blok kering van de 25 pet. huurverhoging is reeds veel te doen geweest. De blok keringsgedachte heeft bij ons volk een weinig gunstig onthaal ontvangen. Te recht, menen wij. Nog velen vragen zich af, hoe het kabinet met zulk een voorstel kon komen, terwijl geen enkele partij er warm voor loopt. Daarom is het goed, in het kort de voorgeschiedenis op te halen. De kabinetscrisis van vorig jaar, de langste in onze parlementaire geschie denis, heeft bewezen, dat er op dat moment geen kabinet te formeren viel zonder socialisten. De poging van prof. De Gaay Fortman, een rechts kabinet met liberalen te formeren, mislukte. Een ogenblik is nog gedacht aan een kabinet van socialisten en liberalen met steun van de christelijk-hlstori- schen, maar deze poging zou zinloos geweest zijn. £)IT HELE VERLOOP van zaken moge men teleurstellend vinden, het bleek niet mogelijk een ander kabinet te vormen dan het kabinet- Drees, dat ten slotte met veel pijn te voorschijn kwam. Noch K.V.P. noch P.v.d.A. raakten in de oppositie. De omstandigheden dwongen deze twee grote partijen tot samenwerking en aangezien de K.V.P. een smalle rooms- rode basis niet meer begeert, zocht zij steun bij de protestants-christelijke partijen. dit vierpartijen-kabinet ont staan. Niemand is er enthousiast over, aar er moest eens een kabinet komen. Bij deze langdurige formatie heeft het huurprobleem een grote rol ge speeld. In 1955 hadden de socialisten kabinetscrisis veroorzaakt, omdat zij geen huurverhoging van 10 pet. wensten te aanvaarden zonder af roming. Na een crisis van zeventien dagen is toen een huurverhoging be reikt van 5 pet. J)e socialisten staan nu op het stand punt, dat thans reeds een huurbelas ting moet worden ingevoerd. De niet- socialistische partijen voelen daar niet voor. Zulk een belasting kan alleen worden aanvaard, indien de oude huren reeds dermate hoog zouden zijn opgetrokken, dat een afroming gerechtvaardigd is. QMDAT er een kabinet moest komen, was het zaak, voor het huurpro bleem een oplossing te vinden. De huur- blokkering is het compromis gewor den, een gedachte, door prof. Romme ontleend aan de Nederlandse Maat schappij van Nijverheid en Handel en uitgewerkt door de K.V.P.-minister wederopbouw en bouwnijverheid, de heer Witte. Het standpunt, dat wij van meet af hebben ingenomen, is, dat het blok- keringsvoorstel wel onsympathiek, als zodanig niet socialistisch is. Op dit laatste motief kan men het voorstel ook niet principieel bestrijden. Dit kunnen de christelijke fracties ook daarom niet, omdat zij bij de for matie de blokkering niet principieel hebben verworpen. Dat het kabinet aan dit compromis vasthoudt, kan men het niet ten kwade duiden. Er is hier een morele binding bereikte overeenkomst. In het geding is hier de basis waarop het kabinet rust. DIT moeizaam bereikte com promis een kabinetscrisis waard? Wij zijn niet van mening, dat het huidige kabinet onder alle omstandig heden zijn tijd tot 1960 moet uitzitten. Men zal echter in zijn overwegingen ook dienen te betrekken, dat het kabinet niet zonder ijver bezig is, de financiële en economische positie van land te saneren. De uitvoering van dit noodzakelijk program worde bij voorkeur niet door êen crisis ver traagd. 4u zou het ook ons veel waard zijn, m^n van de halve blokkering der huurverhoging kon afkomen. Met het huidige kabinet is dat niet het geval. Tenzij de Kamer alsnog zou kunnen slagen, de regering er van te overtui gen, dat deze blokkering, hoe men er principieel ook tegenover staat, zake lijk onuitvoerbaar is. In dit verband verdient zeker de aandacht, dat de regering tijdens het vooroverleg wel voor zekere argumen ten vatbaar is gebleken. Wij willen hopen, dat bij de openbare behande ling een reëel overleg tussen regering volksvertegenwoordiging zich als mogelijk zal bewijzen. Advertentie 9.30 Gram: 9.35 wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend [het zenuwpreparaat dezer tijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2